Slavný epochální výlet pana předsedy senátu Nastrčila už na Kydech velmi obsáhle komentoval ve svém článku Laco. Diskuse pod článkem byla velice výživná. Přesto bych se k celé záležitosti chtěl ještě jednou vidlácky vrátit, protože mě napadlo pár hovadin o které bych se s vámi rád podělil.
Myslím, že se nemusíme vracet k ekonomické stránce věci. Tchaiwan netchaiwan, dovozy z Číny se nijak nezmění. Oni mají továrny, my ne. Oni mají levnou a disciplinovanou pracovní sílu, my ne. Oni mají vybudované dopravní kanály do Evropy, nikoliv obráceně.
Že by Si Ting Ping nějak zvlášť stál o to, aby svými investicemi udělali to, co kdysi USA s Čínou - že by tu vybudovali celé obory, továrny, dovezli know-how a my jim to pak ukradli a vozili k nim, tomu tady snad nikdo nevěří. Veškeré naše diplomatické snažení na zvýšení vývozu do Číny je symbolického charakteru. Hoši šikmovoký nám občas pustí nějakou tu investici v podobě koupě našich podniků, pošlou sem svoje tůristy, koupí nějakou tu Slávii, aby to vypadalo jako hra rovného s rovným, ale my s nimi nejsme rovní.
Možná nás v té Číně mají rádi. Možná mají rádi Zemana i Tvrdíka, je dost možné, že mají lepší představu o svém obrazu před českou veřejností než naše ministerstva, možná na naší malou zemičku koukají blahosklonně a ve svém čínském století pro nás mají i docela uměřenou roli evropského skanzenu pro turisty s dobrým pivem a hezkými památkami. Ale žádná rovná hra to nikdy nebyla a nikdy nebude. Oni nám nikdy nebudou pomáhat s budováním opravdových světově konkurenceschopných továren. To musíme sami.
Takový Nastrčil může samozřejmě diplomaticky ledacos podělat, ale v pořadí čínských priorit to bude položka 10358 odshora. Jeho cesta nejspíš bude mít ten efekt, že nám číňani nehodí příští plánovaný ústupek v podobě investice do kdovíčeho. Svým způsobem už nám čína všechno dělá a nemá moc kam přitvrdit. My potřebujeme jejich levné zboží, protože sami takové udělat neumíme. Na tom se nic nezmění i kdyby na Tchaiwan jelo deset předsedů senátu.
Nastrčil samozřejmě dobře ví, že mu nic nehrozí. Nějaké diplomaticky formulované dopisy, které prý odrovnaly Kuberu (jak tvrdí jeho domina), nenechte se vysmát. Kdyby Čína chtěla, navštívil by Kuberu (i Nastrčila) nějaký usměvavý pán, ukázal by jim fotky jejich rodiny, pochválil by, jak jim to sluší a vyjádřil by obavu o jejich bezpečnost. Nebo by našli v ložnici koňskou hlavu, nebo by čučkaři dostali další mnohem potvrzenější anonymní dopis. Nebo by manželce večer před barákem shořelo z ničeho nic auto.
Kdyby se něco takového stalo, bylo by po výletě.
Takhle na Nastrčila nadávají jen ti podnikatelé, kteří na čínském levném dovozu dobře vydělávají a bojí se, že by o to mohli přijít. Ale ti také žádnou soukromou akci nespustí.
Nastrčil to také nedělá pro lidská práva, ty jsou mu u zádele úplně stejně jako třeba Řeporyjci Novotnému, který měl lidská práva Ivety Bartošové také v prdeli a klidně pokračoval v jejím odlovu, až se mu to podařilo. Nastrčil svojí jízdu na Tchaiwan dělá úplně jednoduše proto, že díky jeho "odvážnému a zásadovému postoji" prakticky nesleze z obrazovek. Ostatně, kdo jste znali před měsícem nějakého Nastrčila? Teď ho znají všichni a zrovna jeho seátorské křeslo jde na podzim do voleb. Ideální PR. V tomto ohledu nám předseda senátu kopíruje jiné mladé, krásné a chytré politiky, kteří odstraňují sochy, stavějí pomníky vlasovcům a zavírají v Praze nábřeží. Ono to totiž funguje. Zmínění pánové jsou sice blbí jako tága a lidská hovada bez kapky studu či morálky, ale budou zvoleni. V této republice je dost voličů, kteří mají jiné starosti než sledovat politiku a tak to hodí tomu, koho slyšeli mluvit naposled.
Mě by spíš zajímalo, co na to ODS. V poslední době mám pocit, že naše ptákostrana ze sebe udělala Rzespospolitu Polsku těsně před prvním dělením. Mají tam takovou demokracii, že si každý dělá co chce a Fiala se může tvářit, že o tom neví, nebo mu to nevadí. A platí to nejen pro Fialu. Strana zastupující podnikatele se proměnila ve stranu zastupující pár soukromých ksichtů. Fakt by mě zajímalo, kolik dovozců z Číny sponzorovalo právě ODS a teď potichu a nebo nahlas ukončují spolupráci.
Kolik bývalých veksláků, privatizátorů, polomafiánů a dalších, kteří dnes už dávno všechno dělají legálně, mají drahé obleky a chtějí, aby vypadali jako vážení poctiví muži, si teď s Novotným a Nastrčilem vzpomněli na dávno vytěsněnou vlastní minulost a bojí se, aby jim nebyla připomenuta odjinud?
Celému předsednictvu se ODS už dávno vymkla z ruky. Ještě na její struktuře uspěje pár kašparů, ale strana jako celek už bude jen směšná.
A Andrej se chechtá, až Čapí hnízdo praští. Navenek celou akci Nastčilovi uměřeně rozmlouvá, ale tajně doufá, že ten blbec fakt pojede, že tam někde fakt něco kvákne, co bude stát za to. Bude z toho celá nová kauza díky které pak hladce prohraje senátorské místo s nějakým reprezentantem z ANO.
- Log in to post comments
Komentáře
Mitsotakis to ještě neví, ale právě Řecku
spáchal definitivní ekonomickou sebevraždu.
O získání přístupu ke kyperským ložiskům usiluje Izrael již několik let. Když nevyšla "turecká cesta", vzal zavděk i Řeckem. Jakmile však bude jasno kdo, kde a kolik bude těžit, přestane Řecko potřebovat a vrátí se ke "spojenectví" s Tureckem, které za něj ochotně dělá špinavou práci na BV.
Řecko bude z tohoto "dějinného businessu" vypochodováno bez poděkování a bez posledního cenného majetku.
Předvídat budoucnost
vědět, co kdo v budoucnu udělá, je vzácná schopnost.
potřebuji vysvětlení
Tak téhle Vidlákově větě vůbec nerozumím "Kolik bývalých veksláků, privatizátorů, polomafiánů a dalších, kteří dnes už dávno všechno dělají legálně, mají drahé obleky a chtějí, aby vypadali jako vážení poctiví muži, si teď s Novotným a Nastrčilem vzpomněli na dávno vytěsněnou vlastní minulost a bojí se, aby jim nebyla připomenuta odjinud"
Ono se Vystrčilovou cestou do Číny něco změní? Nebo by se něco změnilo rozpadem ODS? Odkud by jim měla být připomenuta vlastní minulost? Opravdu tomu nerozumím.
Viz. níže můj odkaz na rozhovor s Dušanem Třískou
on tam hezky mluví o Bakalovi například.
Dobrý den všem
rk:
Ať už je to nastrčilova cesta do Číny, nebo Novotného skandály, souhlasem s takovými věcmi ODS padá do bahna i s těmi „ikonami“. Pak už je jen krůček k rozpadu a tím začne rozkrývání minulosti.
Je to jednoduché – tam, kde si každý dělá co chce a říká co chce, provalí se, i to, co nikdo nechce.
Jestli jste někdo dočetl až sem, mohl byste mi odpovědět, zda už někdo odsouhlasil pro tu senátní galerku vládní letadlo? Pár dní jsem to nesledovala a zatím jsem nikde nenašla, že by tomu tak bylo. Jen, že Nastrčilovi pro velký zájem kapacitně ani to stačit nebude :-) Případně děkuji za link.
Omluva
To výše není žádný anonym, to jsem napsala já, Alice
Zdravím rk Velmi krkolomným…
Zdravím rk
Velmi krkolomným způsobem jsem se snažil vyjádřit, že ODS formovali polomafiáni. Lidi, co si našmelili, naprivatizovali, nakradli, využili politicekého i zákonného vakua a nakonec byli i amnestování. Dnes už mají dávno drahé obleky a všechny své aktivity dělají zcela legálně. Ale nemají rádi, když jim někdo připomíná jejich zlodějské začátky. I ttřeba jen tím, že je řeporyjské prase.
Vidláku
že ODS formovali polomafiáni to přece všichni vědí a přesto svoje voliče mají. Dneska už jsou téměř všichni v důchodovém věku a můžem jim být úplně jedno, kdo jim co připomíná. Žádná spravedlnost se na ně už nedostane. Stejné to je ale po každém převratu a přerozdělování moci. Jak začínali po válce předci dnešních kapitánů průmyslu v Německu se je možné dočíst v knize Moji přátelé milionáři.
Je to trochu of thema
Na kanále XTV mne dostal rozhovor Bobošíkové s Dušanem Třískou, kmotrem české privatizace. Strašní lidé tato Klausovo čeládka. Napsal jsem jim to tam do diskuse.
https://xtv.cz/archiv/investice-jsou-mysterium-hlavni-smysl-ekonomicke-…
Re: Laco Vy prostě tajně
zuříte, že vás ani nenapadlo nakrást si tak moc, jak se bez pochyby podařilo téhle té vykutálené Třískovo-Klausovské partičce. Jestli vůbec. Protože kdybyste si nakradl, válel byste se někde na Seychelách a nevypisoval byste se ze svého žalu na hnojišti u Vidláka.
Prostě jste úplně stejný vůl, jako většina starých mamlasů zde na Kydech a v blízkém okolí, kteří tenkrát ještě hráli na Heimat. Tedy na český Heimat.
Ve skutečnosti byste to…
Ve skutečnosti byste to neměl říkat ani ironicky.
Není náhodou čeládka ženského rodu?
Není náhodou čeládka ženského rodu?
Kydy jsou pořád lepší a lepčí !
Vidlákovy články si zachovávají vysokou úroveň A osádka přispívatelů je lepší o několik řádů, než na jiných serverech. Nechybí vážná zamyšlení, ani humor. Návratem Ládíka jsme nepřišli ani o poezii.
Až tak, že pomalu ztrácím odvahu něco připindávat !
Re: Puck Doufám, že se vážně zamýšlíte
u každého mého diskuzního příspěvku.
Protože co slovo, to perla, a tak všelijak podobně.
A klidně si připindávejte, ať je podrobněji vidět má chytrost, ať vyniká mé mládí, ať oslňuje má krása, a tak dále.
Ať se na mě Vidlák nezlobí, já si jeho počínání
velmi vážím a věřím, že on si je toho vědom, ale kdyby si po sobě svůj text aspoň jednou přečetl, ne že by se nic nestalo; naopak, stalo by se: byl by ten text lepší.
Do vysoké úrovně něco málo chybí.
Lépe takto psáti, než…
Lépe takto psáti, než vyjádřené věčnou kontrolou o svobodu a lehkost připravit. Ta by chyběla daleko více. Tu vyjadřuje pouze a jen prvotní myšlenka, lehce hozená na papír. Teda na sklo.
Myslíte, že doplněním správné interpunkce,
korektním skloňováním zájmen a psaním vlastních jmen by jeho sdělení ztratilo svobodu a lehkost? Já si to nemyslím.
a jo, pravopis. To je něco…
a jo, pravopis. To je něco jiného. Jenže sama píšu, jak mi to přijde pod ruku, to znamená s chybama (chybami?). U ostatních si také chyb všimnu, ale když mne to příliš neruší, nevadí mi to. Na jiném webu občas napíše paní, která skoro nevidí a tak plete písmenka velmi a přece si to člověk přečte, protože to stojí za to.
Fakt je, že teda bych se také mohla snažit, psát správně česky, jenže to by mi prvotní myšlenka utekla,... A někdy odklepnu fakt bez kontroly. No co už. Přijdu když tak o slépky, a čtenář si to musí přesít sítem, chce-li pochopit.
Proti gustu žádný dišputát, to jistě víte.
Jistě někdy míváte doma hosty, a na uctěnou jim nabízíte něco dobrého, co sama uvaříte, upečete, a já nevím, jak ještě jinak se jmenují ta ženská tentononc, která vystihují proces přípravy kulinárních ogrií.
Ale vsadil bych Babišovy trenky proti nasrávačkám Mirky Němcové, že jim to neservírujete na nedbale umytém nádobí a neprostíráte na loňských letácích obchodního domu Nigr (dříve Lidl). - Uhodl jsem?
Chcete-li svým čtenářům (tj. návštěvníkům Vašeho virtuálního prostoru) na uctěnou připravit hostinu ducha, taky byste měla dbát na jistá pravidla. Vlastně je to pořád totéž - nemyslíte?
Gramatický nacismus
Na prznění češtiny má největší vliv Ústav pro jazyk český. Sám si pamatuji, že jen za dobu mého života se radikálně změnila pravidla češtiny asi třikrát. Bo každý píše podle jiných pravidel. A raději se na to lidé vyfláknou.
Nemluvě o té debilitě, že Ústav prohlásil kdysi za správnou češtinu velice okrajové nářečí, totiž zprůměrovanou mluvu 12 vesnic z Blanska. To je brněnský truc, a poškodil češtinu více než milión vlastizrádců. Nikde na světě se nestalo, aby za spisovný jazyk prohlásila nějakou hotentotskou menšinu na okraji jazykové oblasti mluvící nářečím ovlivněným silně sousedními cizími jazyky. Češtině se to s přispěním debility Ústavu pro jazyk český stalo.
Není to jediný případ. Byly doby, kdy dokonce ministr musel zakázat jejich úpravy češtiny - viz Pilipův dodatek, najdete na wikipedii či internetu nebo ve sborníku právních norem.
Do třetice žádný jazyk si nemění pravidla tak rychle, jak čeština. Do je dokonalý hřebíček do rakve.
Neexistuje pěkně prosím nic takového jako je "správná čeština". Po eskapádách Ústavu pro jazyk český samozřejmě žádná soudná vláda nemohla svěřit této skupině nemehel a kazisvětů péči o český jazyk. Tudíž neexistuje žádný kodifikátor českého jazyka.
Sám Ústav pro jazyk český tvrdí, že zkoumá, jak lidé mluví, a to vydává. Kdyby měl zároveň být kodifikátorem, byl by jako had Uroboros zakousnutý do vlastního ocasu. Ergo kladívko - Ústav pro jazyk český není autoritou pro určení co je a není správně česky. Naštěstí, velké naštěstí pro češtinu.
Tvrdí-li kdokoli, ať Alef Nula nebo někdo jiný, že něco je nebo není správně česky - nechte ho to dokázat. Bude na vodě. Je to jen jeho subjektivní tvrzení.
Tož jak mi huba narostla -…
Tož jak mi huba narostla - ježkovy voči Uroboros - tak dávno jsem o něm četla, až jsem na něj zapomněla.
Dobrá připomínka.
-
Britskou RP mluví 2 procenta obyvatel a oficiální fránina je přízvuk z povodí Loiry.
Vybrali je proto, jak nádherně znějí.
Ve Francii se do revoluce ani nemluvilo všude francouzsky. Kdo uměl na vesnici francouzsky, z toho byl starosta. Pak revolucionáři poslali po zemi nově vyškolené učitele, protože o právech menšin nikdo nic nevěděl. Další generace už mluvily francouzsky. Práva menšin ještě nebyly vynalezený.
Jinak francouzština je zprzněná latina a angličtina je kombinace germánského jádra a francouzštiny, Všechny jazyky se vyvíjejí podle stejných pravidel.
"Pábitelé" není správně česky. Hrabal prostě ujel a jeho výtvor neodpovídá vnitřní logice jazyka. Spousta lidí to slovo zná a používá se jen v souvislosti s Hrabalem, když na něj chcete bejt hodný.
Stejně tak nejsou správně česky nepřechýlená ženská jména, protože tam potom přichází problémy dále, třeba se skloňováním. Výhodu to má, že velmi rychle identifikujete ideologickou, vypatlanou krávu, která zblbla až k nepřechýlené verzi.
" No, víte, Alefe Nulo, ono…
" No, víte, Alefe Nulo,
ono žádné, byť stříbrné nádobí neschová nedokonale připravené jídlo, které člověk nemůže pozřít.
Totiž - jsou perníčky a kopie, či dokonce parodie perníčků.
Tedy lidově řečeno - u nás má přednost čerstvost a dobrá chuť jídla a také snadné dopravení do úst před stříbrem v podobě nádobí na stol, dokonce i před nechutně mastnou vidličkou. A že vidlička velmi často mastná je i s nožíkem. A já to neovlivním i kdybych 100 x chtěla. A naštěstí myje myčka, tedy lépe než mé znavené ručičky.
Ale jinak pokud vás autorův "nepředpisový" styl psaní bije do očí,
určitě to můžete projednat přímo s ním, je-li důležitější 1 z pravopisu, nebo obsah sděleného.
Tož osobně bych to řešila uvozovkami na začátku textu a uvozovkami na konci textu, protože v přímé řeči by to bylo v souladu s pravidly pravopisu.
Vida, začnu používat uvozovky a hned je sem i doplním třeba tím chybičky, přebytečné, či chybějící čárečky,... odstíním.... :-)
Tož to je asi tak vše ode mne k tomu. "
Pravdivá fráze:
Mluvnický purismus často svědčí o nedostatku vlastní invence... :-)
Upřesnění
Fráze výše je určena Alefovi ve 12:59 a ve 14:43
Někteří lidé jsou estéti a puntičkáři
Někdy ano, někdy ne. Jsou lidé estéti a lidé bordeláři. Takový Michelangelo byl puntičkář a estét, a na jeho dílech je to znát. Těžko lze tvrdit, že Michelangelo byl bez invence a talentu.
Stejně tak od špičkových hudebníků také čekáme, že jejich noty, rytmy a změny hlasitostí budou perfektní. Respektive ve světových operách a tělesech se to čeká, běžný člověk snese asi všechno. Těžko můžeme říci, že nejtalentovanější hudebníci světa jsou bez invence, protože si dávají pozor na dokonalost techniky i každé noty.
U textu dávám přednost dobrému obsahu před dokonalou formou, pokud to není v souladu. Njejakých pchár gramatyckích chib už špadní obsach nyjak nezmjeníy.
Jsme lidé různí
Tak nic není platné bez výjimky, to v té floskuli napovídá i slůvko „často“.
Mně samotné někdy i bolí oči, když musím číst opakovaně opravdové hrubky, ale jsem si vědoma, že toho člověka napomínáním nezměním, tak proč to dělat? Prostě někdo má k pravopisu buňky, jiný si to do hlavy nevtluče, i kdyby se rozkrájel.
Jsme tu na diskuzním fóru, v první řadě jde o názory, ne o správné umístění čárek. Souhlasím s Vámi, že puntičkářství je člověku dané, ale znám puntičkáře na pravopis a v praktickém životě bordeláře a naopak doktora, který by prý přivítal, kdyby čeština měla jen jedno „I“Y“, protože nad tím musí přemýšlet, což se mně vybavuje úplně automaticky. Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat (řekl myslím J.Werich) s tím je třeba počítat, my už nenapravíme, co dosud ten druhý nezvládl sám. Občas to sice zabolí, ale co je to proti šrámům, které jsou působeny úmyslně.
Dobrou noc :-)
Texty jsou formální a…
Texty jsou formální a neformální. Nicméně i ty neformální by měly zůstat srozumitelné. Sassin a jeho duchovní otec, cestovatel Svoboda, jsou těžko čitelní. Estetiku Svobodova projevu bych přirovnal k l'art brut, Bylo to tak myšlenkově primitivní a vyprázdněné a gramaticky příšerné, až to bylo svým zvráceným způsobem nádherné.
Gramatické chyby mění čitelnost a tok textu. Sem tam to projde, kdo už ji neudělá, ale bejt by to nemělo.
Ále, věřím na korektní…
Ále, věřím na korektní dohodu....
Milka do senátu! https://www…
Milka do senátu!
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Odstupte-udelejte-misto-N…
"„Těžko bychom v české politice hledali tak zásadovou ženu, jakou je Miroslava Němcová. Bude kandidovat do Senátu na Praze 1, a o její podpoře proto nemohlo být pochyb." (Adamová o Milce, zřejmě přítelkyně ze stáda).
Škoda, že nevolím v Praze...
Když ony jsou ty holky
jednoho rodu...
---
Ta Adamová, já vám nevím. Ona snad ani nemůže dostat mozkovou mrtvici, když jí klíčový orgán patrně chybí.
Kdyby se věnovala - buďme ohleduplní - třeba určitému jistému odvětví umělecké fotografie, možná by se jí podařilo být i užitečnou. Tady na obsahu mozkovny většinou nezáleží.
V historii jsou i skvělé…
V historii jsou i skvělé političky. Jenomže se musely prosadit a vyškrábat sami svým usilím a schopnostmi.
Jenomže chcete-li rozbít zemi, dostaňte nahoru někoho z protekce. U žen je to strašně zřejmé. Ženy se dostávají nahoru často proto, že se usmějí, podrží někomu, nebo aby se neplnily kvóty. Viz dále můj příspěvek o tom, že dobrý lídr musí leccos překonávat, a občas dostat od života po hubě. To platí pro muže i ženy.
Nemusíme chodit do historie,
stačí posmotreť za rubež. Mně se ohromně líbí Maria Zacharovová. Až půjde Lavrov do důchodu, soukromě se domnívám, že to z fleku může vzít místo něho. Můj názor v tomto bodě samozřejmě je zcela irelevantní - podstatné bude, co o tom usoudí v Rusku.
Btw, dostávání od života po hubě - to je nějaké vaše zásadní téma? Zmiňujete to nápadně často. Nechcete o tom napsat nějaký pěkný text? Vidlák vám ho zveřejní, vy se ze svého problému vypíšete a uleví se vám - a Kydy získají dalšího autora, který má potenciál vystavět gramotnou větu a přitom i zajímavě psát.
To jsou samá pozitiva, co vy na to? Myslím to upřímně.
Chtěl jsem jenom vyjádřit,…
Chtěl jsem jenom vyjádřit, že k chápání světa potřebujete životní zkušenosti. Tedy určité větší nepohodlí. Taky něco tvořit. Nijak se mě to osobně nedotýká více než jiná témata. Asi nejpodstatnější je vykročit ze své sociální bubliny, a občas narážet či chvíli pobývat v jiných sociálních bublinách. Navíc extrémnější / nezvyklé situace jsou skvělých prověřitelem teorií a hypotéz.
V Rusku mají mnoho silných osobností. Sám se osobně chystám zdokonalit v ruštině, a začít to trochu zkoumat. Mě hlavně zajímá, jak Putin dokázal (detaily a strategii) postupně (částečně) eliminovat vliv velice mocných oligarchů a dalších skupin na stát. Stejně jako jak bojuje s dračím semínkem - západním bankovnictvím a mocnými bankovními skupinami, které do Ruska naselo USA hned v 90. letech 20. století. V zásadě se jim tam snažili namontovat havlismus se všemi jednovatými koukoly a semeny co se dalo. A dodnes se s tím Rusko i Putin pere.
Maria Zacharovová je rozhodně člověk na svém místě.
Navíc je jasné, že Západ situaci v Rusku i ve vládě tvrdě sleduje, a nejspíše tam mají i svých pár lidí. Myslím, že se hodně těší na situaci, kdy dojde k velké výměně - třeba Putina nebo jiné silné osobnosti - a pokusí se jim tam nasadit věci v jejich neprospěch.
Spíše je zajímavější, že demokracie ve světě víceméně kompletně selhala, protože se rozšířil mýtus o neviditelné ruce trhu a všespásnosti volného trhu. Záměrně nebyla přidána pojistka proti globálnímu kapitálu, nadnárodním korporacím, nebo mocným subjektům na trhu. Takže korporace postupně nahrazují maoistická a marxistická politbyra, a chovají se úplně stejně diktátorsky. Chybí ochrana vnitřního trhu. Právě tato fakta budou určovat osud a budoucí události Západu nejvíce. Rusko to také nějak musí / muselo řešit.
Postupně korporace budou řešit a zavádět systém "velkého bratra" a "velké mafie", se kterými si státy nebudou pálit ruce. Diktaturu postupně zavedou korporace. Cenzuru postupně zavedou korporace. Korporace postupně zavedou strašné věci a zruší svobodu lidí. Přivedou je do chudoby, zavedou mnohá území do mnohých lokálních občanských válek, vyvolají mnoho nenávistí a nepokojů, a způsobí nevídané zotročení člověka. Ostatně drtivá většina aktivistů a sluníčkářů jim slouží. Ale korporace stále nejsou tím lídrem.
Lidé si budou muset uvědomit, že jakýkoli velmi mocný subjekt - ať levicový, pravicový, takový, makový - je třeba regulovat a řídit, aby se nevymkl z otěží. Jakýkoli jim vezme všechno co mají, když ho nehlídají.
A článek? Napsal jsem jen v této diskusi textu na několik článků. Nechť si to vidlák vydá jako články, chce-li.
Svět podle Putina
Film od Olivera Stonea. Putin tam má prostor a svobodu mluvit sám. Chcete li poznat Putina, jeho objevení se, vzestup a následnou eliminaci oligarchů, zkuste začít tam.
Mimochodem, Putin začínal jako člen pouličního dětského gangu. Kde se naučil jednat, komunikovat, bránit. Posiloval, chodil do džuda. Vlastní pílí se vyšvihl výše a zkušenosti z leningradského předměstí (proti dnešním US ghettům samozřejmě slabý odvar) používal ve své práci zpravodajce. Údajně, dle některých zdrojů, byl vybrán za nástupce Jelcyna proto, že měl být za blbce a viníka, pod kterým se zdevastované, postjelcinovské Rusko, rozpadne. On v politice do té doby plnil své povinnosti svědomitě jako malý šedý úředník a nikdo v něm neviděl hrozbu. Pak najednou vyrostl.
V mladých letech si osvojil zásadu - "Nevyhledavej zbytečně konflikt. Ale pokud je rvačka nevyhnutelná, udeř první." Jeho životní kariéra před nástupem do úřadu prezidenta, docela odpovídá vaší teorii potencionálně dobrého lídra...
Dobré zhodnocení.
Dobré zhodnocení.
Díky moc za doporučení,…
Díky moc za doporučení, postrčení i inspiraci!
Začal jsem psát reakci na váš vstup jinde,
ale vidím, že jste to v mezičase odpracoval za mne. - Odstavec po odstavci, co jste v tomto příspěvku napsal: souhlas.
Jen jedno rýpnutí si neodpustím.
---
Budete-li se zdokonalovat v ruštině, jistě se opřete o pravidla ruského jazyka, která ho nějakým způsobem kodifikují. Pravidla jazyka nemáme proto, abychom je tupě uctívali, ale proto, abychom se tím jazykem domluvili (okatý příklad: Pojďme jíst děti!). Vy sám, jak se v písmu vyjadřujete, jste toho potvrzením: píšete jasně, přehledně, obecně vžitá pravidla jazyka přirozeně ctíte. Je to ovšem jen můj subjektivní dojem - ale mně se váš text čte dobře a pohodlně; sice při čtení syntaktickou analýzu vědomě nedělám, ale nedostatky, které by mě bily do očí a rušily ve čtení, na první průchod nenacházím (ani je nehledám). Čím to?
Živý jazyk je obrovsky redundantní; můžete napsat totální prasečinu a ještě pořád vám (většinou, i za pomoci kontextu) budou rozumět. Proč teda ten Alef tak lpí na formální dokonalosti, že?
Částečnou odpověď dává vaše zmínka o hudebnících (někde výš, v jiném vašem vstupu). Dodržení jistých pravidel prostě posouvá projev, ať už mluvený, psaný, hudební či jiný, někam výš. Lze namítnout, že i mistři hudby, malby či slova často sami pravidla porušují, a bude to pravda. Co tedy odlišuje projev mistra od projevu neumětela? Kromě jiného je to právě dokonalá znalost řemesla, tedy pravidel. Známe či ovládáme-li pravidla dokonale či alespoň dostatečně dobře, poznáme, kdy je můžeme porušit nejen bez újmy na srozumitelnosti (a nemám na mysli jen mluvený/psaný jazyk), ale dokonce tím své vyjádření významně posílíme. Abychom to mohli udělat, musíme ale pravidla nejdříve bezpečně znát.
Druhá část mé odpovědi je toto: kdo plní svými texty veřejný prostor, je hojně čten a ať chce nebo ne, stává se de facto předlohou, vzorem. Čtenář ten vzor mimoděk přebírá, a nemá-li sám pevnou oporu ve znalosti jazyka, přebírá i vzor vadný. Proto má smysl neustále se k nějakému jádru kodifikace jazyka (a není to jen výčet pravidel) odkazovat a vracet. - Jak někde píšete, je to subjektivní, alespoň do jisté míry.
Proto třeba já, mám-li na výběr mezi Žáčkem:
K čemu jsou mosty přes řeku?
Aby měl člověk blíž k člověku.
a Bangou:
Mrdám tě narvu ti čupku do kundy
Seš děvka a všichni to ví
Kouříš mě nastříkam ti to na kozy
Nic jinyho si ani nezasloužíš
pak jednoznačně upřednostním Žáčka. Nevím, jestli je to tím, že je mi aktuálně dvaašedesát, ale něco mi našeptává, že bych volil stejně i ve dvaadvaceti. Manželka tvrdí, že jsem byl starej už v patnácti.
Samozřejmě: nikdo není povinen tento můj pohled sdílet, stejně jako mi nikdo nemůže bránit v tom, abych svůj pohled na věc prosazoval, kdykoli se mi zlíbí.
Další, v pořadí třetí část mé odpovědi, je tak trochu fyzikální. Chceme-li někoho podpořit, musíme působit proti němu. Ten postřeh není z mé hlavy; vyslovil ho člověk, kterého považuju za jednoho ze svých učitelů a tímto mu vzdávám hold. Co to prakticky znamená? Jednoduchá věc: řeknu-li, dávej si pozor na to, jak píšeš, sděluju tím: tvé psaní stojí za víc, tvůj text stojí za to, abys mu věnoval pozornost; budeš-li pečlivější, tvé texty budou lepší, a ony stojí za to, aby byly. Můj učitel, jehož zmiňuji výše, říkával, že brání texty i proti jejich autorům. Já nemám tak vysoké ambice, ale nezastřu, že jeho postoj mi velmi imponoval.
Jazyk je silně kontextová záležitost, a jedním z jeho výrazových prostředků je i mlčení.
A mlčení, to někdy může znamenat taky - polib mi prdel. Jde o kontext, jde o pravidla.
perfektní !!!
A díky za toho Žáčka.
Vše, co se mi podaří,
je zásluha mých učitelů. Vše, co se mi nepovede, budiž přičteno k tíži mně. - Taky z Číny, jak jinak :-)
Jenže
Jenže Žáček a Banga popisují jiné věci.
Taky si radši budu číst Žáčka, ale Banga dělá rap a rap je upřímnější.
Možná vás to v životě minulo, ale i delikátní slečny se někdy chtějí milovat a jindy si chtějí jen zamrdat jak nadržený feny a ukojit se.
Je to primární, živočišné, sobecké, bezohledné a velice uspokojující. Biologie už je taková.
Romantický tenor Karel Gott byl velice neupřímný, protože zpíval romantické uhlazené písničky a přitom chodil také za kurvama nebo lákal slečny na 3+1.
To rap je upřímnej, říkaj to jak to je a vyrovnejte se s tím. - I když paradoxně si nemyslím, že by Banga byl upřímnej, protože jeho dílka zní, jakoby byl ve skutečnosti slušnější a snažil se to dělat vulgárnější, než jak to ve skutečnosti cítí. Působí, že se dělá větším drsňákem než je. - Ale kdo ví.
Kouzelně klidné, děkuji.
Kouzelně klidné, děkuji.
K vašemu textu není co dodat…
K vašemu textu není co dodat. Je dokonalý, a měl by vyjít jako článek.
Jak sám píšete, pravidla slouží, respektive měla by sloužit, k umožnění komunikace v jazyce. Lze tam zařadit pravidla i pro estetiku a harmonii jazyka a řeči. Pak jsou také pravidla pro pravidla, která slouží pouze ke zvýšení složitosti a komplikace jazyka, aniž by to něco přinášelo.
Vnitřní problém mám s tím, že - vinou Ústavu pro jazyk český - jsou pravidla češtiny čím dál složitější bez důvodu. Podíváte-li se na téměř jakékoli pravidlo z učebnice češtiny, často je seznam výjimek větší než aplikovatelných případů. Ústav pro jazyk český tak trochu připomíná při svém hraní si s českou gramatikou postup básně Šimka a Grossmana: "Tak jsem jednou po ráno, točil klikou lanovky..."
Víte, že abyste uměli dobře česky psát, musíte znát pravopis asi tak 300 různých jazyků? Jinak neumíte dobře psát česky. Protože česká věta klidně může obsahovat jakákoli slova z jakéhokoli jiného jazyka, a jste povinni to ctít. Kdyby bylo na mně, tak píši: Šejkspír, deus ex mašína, Čile, pica, atd. Nevím, proč by se neměl ctít český pravopis všude, kde to jenom trochu jde.
Jinak všechna pravidla češtiny jsou vinou Ústavu pro jazyk český děravá a mají více výjimek než aplikačních případů. Po tvrdých souhláskách h, ch, k, r, d, t, n se píše Y. Houby s octem! Kibuc, rizoto, algoritmus, titan, a tisíce českých slov. Vyjmenovaná slova a další už je stejný zmetek. Jinak řečeno, se stejně naučíte nazpaměť u každého slova jak to je, nebo to píšete špatně.
Rozlišování mě / mně je také čistě akademické. Jo, můžete si zasrat mozek pravidly typu: 2., 4. pád mě, 3., 6. pád mně - ale je to pravidlo pro pravidlo úplně k ničemu. Zbytečné.
Kdyby bylo po mém, pravidla češtiny bych hodně zjednodušil. V první řadě by se v českých textech psalo jak se vyslovuje - i v cizích slovech. Pravidla by měla být pravidly, ne lhát už malý školákům o tom, že prý jsou nějaké tvrdé souhlásky nebo vyjmenovaná slova, kde seznam výjimek je tlustá bichle. Pravidla mají platit - od slova "pravidlo".
Koneckonců i ta i / y bych silně zjednodušil - jejich rozlišování je v 99 % samoúčelné. V srbštině do toho řízli naplno - jediné I je měkké. Mít v paměti v zásadě každé slovo s jeho i / y mi silně zavádí handicapem angličtiny - písmo a řeč se od sebe vzdalují a mají čím dál menší vztah mezi sebou. V rozlišování i / y vidím čím dál menší smysl, spíše buzeraci v češtině. Řeč je nerozlišuje, a stejně si rozumíme.
Pravidla mají sloužit, ne být samoúčelná. Čeština je takto przněna, a je čím dál složitější umět dobře česky. Pravidla jsou často samoúčelná a akademická, protože naši jazykoví vědci a akademici nemají do čeho píchnout, a potřebují předstírat činnost.
Když jsem byl v USA, byl to takový heuréka moment. Přestal fungovat mobil, a půjčil jsem si mobil amerického kolegy na pár SMSek. Americký kolega byl u toho, trvalo to tak 2 minuty. Načež se vážně zeptal: "Ve vašem jazyce nedochází k nedorozumění, když si píšete jenom texty?" Až tak daleko se to dá dotáhnout.
Rád vám odpovím,
ale až zítra. Pro tuto chvíli - dobrou noc.
Jak jsem slíbil, odpovídám,
ale musí to být stručnější, než jsem původně chtěl. Můžeme se k tomu koneckonců kdykoli vrátit.
---
Vaše výtky směrem k pravidlům JČ vnímám dílem jako oprávněné. Nebudu teď rozebírat, kde a proč, napíšu jen, kde vidím ne háček, ale hák, na kterém bys i Jánošíka oběsil.
Je to kontinuita a její udržení nebo ztráta. Když připustíme zjednodušení v tom smyslu, jak uvádíte, po jedné až dvou generacích bude text padesát let starý pro většinu populace naprosto nečitelný. To vnímám jako obrovský problém. - Abychom si rozuměli: lidé i po 50 letech literaturu psanou ve "staré" gramatice přeslabikují, když budou muset, ale čtení takového textu jim bude činit obtíže a vyhnou se mu, kdykoli to půjde. Tím spolehlivě zabijete všechno pěkné, co bylo napsáno před reformou; možná i staří budou podobně znechuceni vším, co bude napsáno v nové gramatice po reformě.
Je toho ještě mnohem víc; jak píšu, otvírají se a naskakují návaznosti, bylo by to bez konce. Taky Uroboros, o němž se zmiňujete, je téma, které by zasloužilo možná celý článek.
Ale o tom jindy. Teď na mě netrpělivě mává moje nejvěrnější milenka - práce.
Pěkný zbytek dne přeji.
Ten mýtus se nerozšířil sám…
Ten mýtus se nerozšířil sám od sebe. Vydatně se mu pomohlo, jinak by se ta do očí bijící polopravda neprosadila.
Zacharova
Mne se taky líbí Maria Zacharova. Ohromně ne, jen tak normál. To se musí nechat, tancovala jednou dobře cizím diplomatům Kalinku. ;)
O Číně
V souvislosti s dnešním článkem Vidláka zde musím připomenout podle mě naprosto mimořádně skvělý článek
Ivana a Jan Bendovi: Jiná země, jiný mrav
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Ivana-a-Jan-Bendo…
Už v minulosti jsem zde tento článek uváděla, ale je natolik nadčasový, že je užitečné ho číst znovu a znovu. Obzvláště každý, včetně vůdce Vystrčila, kdo bude cestovat v srpnu vládním speciálem na Tajwan, by si měl tento článek pomalu a pečlivě přečíst.
Každý by si měl uvědomit, že novodobá euroatlantická kultura je na světě několik desítek let, ale ta čínská kultura několik tisíc let. Euroatlantická kultura se tak zatím stává pouhou epizodou v historii lidského druhu.
---------------------------
úryvek z článku:
"Západní demokratický systém a vláda práva nikterak nezapadá do kulturní a společenské tradice Číny, a proto se všechny diskuse na toto téma setkávají s neporozuměním nebo odmítáním. A objektivních důvodů, proč demokracie není vhodným principem organizace a správy Číny, je mnoho. Řada z nich má kořeny v tradicích a kulturní historii, řada z nich je velmi pragmatických. K efektivní správě tak obrovské a lidnaté země je třeba jiných nástrojů, než poskytuje parlamentní demokracie. Navíc v Číně nad pravdou a právem stojí dohoda, kompromis a harmonie. Vláda tzv. jedné strany není v praxi vůlí malé skupinky jednotlivců, ale kompromisem mezi zájmy mnoha mocenských a nátlakových skupin. Pokud by snad někdy v Číně došlo k závažným demokratickým reformám, musí k tomu dojít evolucí nikoli revolucí a už vůbec ne násilným importem."
K porozumění Číny i akce…
K porozumění Číny i akce Vystrčila bohatě stačí reakce na mé komentáře.
Když bych je psal zaobaleně, tak vyvolají kladné reakce. Když je napálím jako přímou kritiku, tak vyštengruji půlku lidí. Budou proti mně už z principu. Takový Targus se neznal a byl mimo kontrolu. Řada dalších lidí mě upozorňovala, že takto přijdu do ignorace. A snad 20 dalších lidí dalo ze solidarity vidlákovi ke článku pětislepice. Mnoho dalších lidí mě považuje za agenta či elfa či trola.
Vystrčilova akce je něco jako rána pěstí, a v Číně budou reagovat přehnaně už z principu. Navíc přehnanou reakcí k Česku nic neztrácejí.
Jinak ten článek nic moc. Celá Asie je v zásadě kolektivní, s přísnou rodovou i vládcovskou hierarchií. To platí pro Čínu, Japonsko a 99 % asijských států vůbec. To je prostě Orient. Stejně jako platí, že lež a podvody a podrazy jsou povoleny a běžné. Stejně jako platí, že k lidem se jedná krutě a bez milosti - Orient je krutý. Západ je individualistický, Východ je kolektivistický, to platí jako genius loci po celou historii.
Čína jako taková funguje něco jako mraveci nebo včely. Čas od času mají období vysokého rozvoje a vzdělanosti, kdy ovládnou doslova svět - svým významem, obchodem. Aby následně na řadu století zase žili stereotypně a zmrazeně jako včely a mravenci, a čekali celá staletí na další dobu slávy. Momentálně mají svou dobu slávy. Za nějakých 50 let se zase zhibernují, a zmrazí vše co dělali. A budou tak stereotypně žít celá staletí než se vynoří další doba slávy. To je Čína. Dokud svět neudělá nějakou chybu, a nedá jim zase velkou šanci. A oni jakoukoli šanci svou pracovitostí, ale i kdiktaturou, využíjí na tisíc procent.
Zatímco Západ si věci zjednodušuje, ne tak Čína (ani USA). Čína má složité písmo, jehož naučení vezme mnoho času, energie a invence, které namísto toho by mohla využít jinde. Má to tu výhodu, že i podprůměrného Číňana donutí k intelektuálnímu výkonu, ale nadprůměrn talentovaný Číňan ztrácí zbytečně čas, motivaci a pozornost přesložitým systémem bez efektivity. USA to samé dělá s anglosaskými jednotkami a mnoha přesložitými systémy kam se člověk podívá. Jak Čína, tak USA - potřebují zbytek světa k tomu, aby jim zjednodušil a předkousal vědění. Jak Čína, tak USA, ale umějí využít praktickou šanci. Proto si tak moc konkurují. Mimochodem, není náhoda, že angličtina si komplikuje systém co to jenom jde - třeba tím, že písmo a řec nemá přesný vztah mezi sebou.
Když se zbytek světa udělá pro sebe - Čína i USA upadají. Zamotají se ve vlastních složitých systémech, utlučou se ve vlastních stereotypech. Jak Číně, tak USA chybí bez tlaku okolí schopnost zjednodušovat a zefektivňovat systému. Stejně jako potřebují nápady a invenci z okolí. Ovšem umějí je perfektně využít a zpracovat.
Ta pasáž v článku o…
Ta pasáž v článku o nepřijímání západních tradic v Číně je silně přání otcem myšlenky. Stejně jako o té dohodě, kompromisu a harmonie. Ten autor se zamiloval do Číny, a píše to spíše s růžovými brýlemi.
Čína samozřejmě západní vlivy přijímá. Zejména mládež nechce žít zcela podle tradičního vzoru. Samozřejmě Čína vidí, že Západ jedná vůči sobě jako debil. A nikdo - ani Čína, ani žádný soudný subjekt - nechce napodobovat mentálně nemocné vzory z psychiatrických léčeben.
Těžko bude Čína mít za vzor Gretu Thunbergovou, nebo aktivisty nebo ekologisty - kteří rozhodně kromě destrukcí a rozkladu nemohou nic jiného nabídnout.
Těžko bude Čína přijímat milióny kriminálníků nebo muslimů z Afriky či Arábie - protože živit milióny parazitů bez užitku, a ještě vrahy, násilníky a zloděje - na to musí být někdo řádný kretén jako Evropa. Nikdo seoudný to napodobovat nebude.
A tak dále.