Krátký koronavirový úvodník
Nejsem si vůbec jistý, zda reprodukční číslo opravdu klesá. A pokud ano, jen minimálně. Master vám v článku vysvětlí proč. Já k tomu jen dodám, dle vlastní (a nejen vlastní) zkušenosti, že hygiena je týden až čtrnáct dní za realitou. Navíc si už minimálně týden myslím, že počty nových diagnostikovaných případů už nekorelují s celkovými čísly. Jsme na hraně kapacity. A vzhledem k tomu, jak je nastaven systém testování, vlastně už n není možné, aby teď pozitivních případů bylo o moc víc.
Například ten můj kluk ze školky. Mají tam nakaženou učitelku a tak poslali na testy devadesát dětí. Některé z nich to určitě mají, ale většina to mít nebude. Hned máme celou řadu negativních testů. Podle mě je reálné ve třiceti tisících testech denně najít tak maximálně patnáct tisíc pozitivních. Zvolna těch pozitivních bude přibývat, jak virus prostupuje populací, ale už nám to nic neříká o velikosti nárůstu. Na Masterových grafech můžete vidět pomalé "zarovnávání" denních i týdenních výkyvů. To neukazuje slábnutí epidemie, ale ukazuje to slábnutí systému.
Master teď shání data o nově hospitalizovaných. Tím to chceme nahradit. Stávající data hospitalizací nám ukazují počet lidí v nemocnicích. Ale každý den jsou také lidi propouštěni, jiní jsou odsunuti, jsou odkládány jiné zákroky a výkony. Tím je to zkreslené. Čísla o počtu nově diagnostikovaných už několik dní nerostou exponenciálně. Ale zdráháme se tvrdit, že jsme na vrcholu. Spíš se to už nestíhá sledovat.
Hospitalizovaní jsou cca deset dní za nakaženými. Až se začne lámat jejich nárůst, jsme z nejhoršího venku. Na nově diagnostikovaných už nic nepoznáme.
A ještě jedna špatná zpráva... Master přidal i graf s úmrtími. Je hnusně exponenciální.
A teď už Master:
Ve středu se na novinkách objevil zajímavý článek ohledně nákaz. Vyplývá z něho několik důležitých věcí, o které jsem se s vámi chtěl podělit. V pátek sice byl článek zcela přebit tou humornou událostí s naším zatím-ještě-ne-ex-ministrem zdravotnictví, ale stejně si myslím, že z něho vyplývají věci, které jsou nakonec pro to, co se tu bude v příštích dnech a týdnech odehrávat, mnohem důležitější.
Novinky o grafu referují jako o "uniklých datech," což je poměrně humorné, když sami později v článku přiznávají, že data byla příslušným ústavem ÚZIS regulérně potvrzena. Ale nechme laciného strefování do kvality novinářské práce a podívejme se na ten graf trochu více do hloubky. Ten koláčový graf je totiž nesmírně zajímavý. Ten koláč jako celek, který graf reprezentuje, totiž přesně odpovídá reprodukčnímu číslu našeho Koroňáku. Sto procent koláče je přesně sto procent reprodukčního čísla. A budeme-li z toho grafu ukrajovat nějaké kusy zaváděním různých opatření, budeme ukrajovat také přesně adekvátní díl z reprodukčního čísla. Aktuální reprodukční číslo je údajně okolo 1.5 (aktuálně to teď vychází trochu méně, ale je otázka, zda to není jenom proto, že hygiena už prostě nezvládá testovat tak velká kvanta lidí), což znamená, že abychom tu epidemii zastavili, potřebujeme z toho koláče různými opatřeními ukrojit něco málo nad třetinu. Tím by se nám reprodukční číslo dostalo pod 1, což by tak trochu mohlo ulevit našemu zdravotnímu systému.
První a do očí bijící věc na tom grafu je, do jakých kategorií jsou nákazy rozděleny. Například "rodina, domácnost a volný čas", "běžné aktivity bez upřesnění" a podobně. Uvědomme si prosím, že toto je přesně ten graf, podle kterého má smysl cílit jednotlivá opatření. Když tam máme 0.8% z dovolených a rekreací, asi fakt nemá smysl cílit žádné opatření na tento sektor, protože i kdyby se nám podařilo zavést opatření, které bude stoprocentně účinné, klesne nám reprodukční číslo z 1.5 na 1.48, což jak jistě uznáte, není zrovna dvakrát výhra. Opatření musí být cílená, protože každé opatření je příšerně drahé. Nemůžeme plýtvat sílu na sice účinná opatření, ale ukrajující jenom malý kousek celého koláče. Potřebujeme opatření, která ukrajují obrovské kusy koláče. Potřebujeme ukrojit aspoň 33%. Jeden by čekal, že budou mít koláč rozdělený na relevantní kategorie, která souvisí s tím, jaká opatření se dají zavádět. To by toho ale jeden chtěl od našeho zdravotnického systému příliš. Tak tu máme takové kategorie jako "rodina, domácnost a volný čas," která dohromady míchá úplně nesouvisející kategorie. Jiná opatření budu dělat, když bude k většině nákaz docházet ve společné domácnosti a jiná opatření budu dělat, když se nákazy budou šířit mezi příbuznýma žijícíma v oddělených domácnostech a ještě jiná opatření budu dělat, když nákazy budou vycházet z volnočasových aktivit. Našemu zdravotnickému systému evidentně ještě od jara nestihlo dojít, že na tom v případě Koroňáku sakra záleží. Bohužel si klidně to všechno míchá dohromady. Jakoby ty kategorie vznikly ještě někdy v době, kdy si nikdo neuměl představit, že by se kvůli epidemii mohla zavírat celá republika. U kategorie "běžné aktivity bez upřesnění" je to podobné. Kurňa, snad je něco jiného, když se velká část lidí nakazí v obchodě a je úplně něco jiného, když se stejná část lidí nakazí vysedáváním v hospodě nebo v restauracích a ještě něco jiného, když k nákaze dochází vysedáváním mladých v parku. Našemu zdravotnímu systému je to ale evidentně úplně buřt a všechno to opět hodí do jednoho pytle. Nesmíte to přitom ovšem chápat tak, že "běžné aktivity bez upřesnění" znamenají, že hygiena nebyla schopná dohledat zdroj infekce. Na to je tam úplně samostatná kolonka "Neznámo". A já se ptám: Jak může někdo udělat nějaká zacílená opatření na základě takových hausnumer?
Druhá věc, která bije do očí, je rozložení nákaz i do těchto kategorií. Zcela nepřekvapivě vedou nákazy kategorie "rodina" (nelze čekat, že ten volný čas tam udělá zas tak moc) a "pracoviště", které mají dohromady skoro polovinu celého koláče. Na ani jednu z kategorií se ovšem v zásadě žádná opatření nezaměřují, protože ekonomika a protože nechceme trhat rodinu. Tím neříkám, že by snad bylo správné trhat rodinu, nebo zastavit všechny firmy. Jenom říkám, že téměř půlku koláče zavedená opatření vůbec neovlivňují. Schválně jsem si dělal takový drobný výpočet, jakou část koláče vůbec naše současná protiepidemiologická opatření mohou zasáhnout. Je to tedy jenom takový přibližný odhad, neboť ty kategorie, jak jsou dány, jsou strašně dementní. Ale vychází mi, že i současná velmi bolestivá protiepidemiologická opatření jsou schopna zasáhnout pouze cca 28% koláče, což je méně, než má jediná kategorie "zaměstnání". Kdyby tedy byla protiepidemiologická opatření 100% účinná (jakože se v praxi nezvládne dosáhnout ani 50% účinnosti), klesne nám reprodukční číslo na hodnotu 1.08, což nám pořád ještě nestačí k ústupu viru.
Jistě možná budou mít opatření větší účinnost. To ale ani náhodou není dáno samotnými opatřeními, ale tím, že opatření působí také jako strašák na lidi. Tím, že se lidé trochu vystraší, jistě tím opatření nepřímo zasáhnou i do těch částí koláče, na něž se vůbec nezaměřují. Je ale důležité říci, že opatření samo nezabere. Pokud si jako národ řekneme, že přece máme opatření, nemusíme nic víc dodržovat, tak to bychom se šeredně spletli. Epidemii je možné odrazit jenom tím, že se sami do protiepidemiologických opatření nějak zapojíme a sami se přizpůsobíme. Současné přizastavení ekonomiky, které se tu zavedlo, nemá samo o sobě tu moc přimět virus k ústupu.
Možná se tedy zeptáte, co si tedy myslím, že by mělo smysl udělat za opatření. Inu, nejsem vševěd a nemám univerzální odpověď na to, jaká opatření by byla potřeba k tomu, abychom se viru zbavili, ale myslím, že existuje několik věcí, které by v konečném důsledku zdaleka nemusely tak moc bolet a přitom by mohly mít mnohem větší účinnost, než bolavá opatření, která se tu dnes zavádějí. Inu, základem je, že když chcete šetřit, musíte šetřit tam, kde jsou velké výdaje. Na malých výdajích neušetříte. A když chcete brzdit vir, musíte ho brzdit tam, kde se ve velkém šíří. A tak se může stát poměrně hodně, kdyby se zavedla nějaká opatření patřící do kategorie "rodina" a "pracoviště". A napadá mě několik kandidátů na opatření:
- V zásadě správným směrem jde Prymulův nápad (dej mu Zeman lehkou demisi) izolovat nakažené z rodin v hotelích. Dává to smysl. Sice to asi nebude zrovna dvakrát účinné, ale i malé procento z velkého čísla je pořád velké číslo.
- Co se týče rodin, mohlo by mít také velký význam, že s jedním členem domácnosti by se automaticky testovali všichni členové. Asi by bylo nutné vymyslet na to nějaké efektivní schéma, jak to dělat, ale systém by prostě měl jinak zacházet s těmi, o kterých ví, že jsou s potenciálním nakaženým v mnohem uzším kontaktu, než s ostatními.
- I kvůli pracovním podmínkám by mělo velký smysl se zaměřit na subklinické příznaky. Je velká spousta lidí, kterým Koroňák nic neudělá, nebo se u nich projeví jako mírná chřipečka. Ti ale často chodí do práce a tam to pak dále roznáší. Zavést takový malý lockdown pro lidi s klinickými příznaky respiračních onemocnění by mohlo také mít netriviální efekt. Nevím, v jaké formě by se měl zavést, protože jistě by mohl některé svádět k tomu, aby kvůli rýmičkám nechodili do práce, ale možná je to pořád lepší, než aby všichni nechodili do práce kvůli lockdownu. Povinnost zaměstnavatele poslat domů každého zaměstnance s respiračními obtížemi, podobně, jako se to dělalo ve školách, by mohlo udělat mnohem větší efekt, než celé zavření škol.
- Také by se mohly vylepšit postupy dávání lidí do karantény. Jak už tu psal Vidlák, dneska je kvůli zpožděnému testování klidně možné, že se na člena stejné domácnosti s nakaženým hledí jako na zdravého a práceschopného, protože prostě nemocný ještě nebyl za nemocného oficiálně prohlášen. To je dle mého názoru absolutní tragédie našeho zdravotního systému a nevěřím tomu, že by to jakýkoliv ministr byl schopen nakopnout správným směrem.
Jistě by se našla i další možná opatření, která by při mnohem menší bolestivosti mohla být klidně účinnější. Účinnost těchto opatření je jistě také diskutabilní, rozhodně by ale každé z těchto opatření mělo mnohem větší efekt, než jsou například roušky. Obávám se ale, že náš zdravotní systém je už příliš zkostnatělý na to, aby byť vůbec napřel své úvahy trochu netradičním směrem.
- Log in to post comments
Komentáře
Perpetuum mobile
Do ekonomického perpetuum mobile přichází peníze z tisku, tedy dnes stisku tlačítka na compu v ČNB. Zatím to funguje a ještě chvíli bude, než bude tolik státních zaměstnanců, že soukromníci budou trávit veškerý čas s kontrolory místo se zákazníky. Pak systém požere sám sebe.
Že by svitla naděje od…
Že by svitla naděje od středy na Izraelský lockdown? Bylo by to pro mě snazší, než žít v neřízeném osobním lockdownu pořád navzdory všem. Teď už nelze izolovat nemocné a nakažené, už je jich příliš, v podstatě každý desátý náhodný kolemjdoucí je hrozbou. Teď už zbývá jen izolovat ty ještě neinfikované domácnosti a ochránit je jako v nějakém scifi, aby pak znovuosídlili planetu :)
inu
přející milý pán se hned pozná
Emo, Emo, Emo,
vy s námi manipulujete!!! A já to dokážu. Nebudu nic vymýšlet a použiju Vaše čísla:
1. pokud se důchodcům vyplatí 5000,-, obdrží od nich stát za rok na DPH, poníženo o těch 5000,- "více než 43 miliard".
2. pokud důchodce stát pomocí koronaviru UMOŘÍ, ušetří stát za rok více než 416 miliard (sakra, doufám, že jsem se přepočítal, protože jestli ne, nemají důchodci šanci) a máme zpět skoro to, co si někdo půjčil.
PS: S UMOŘENÍM důchodců by se nemělo otálet a celá akce by se měla ukončit nejpozději v lednu příštího roku, protože v únoru jdu do důchodu já.
manipulace nebyla záměrem
koukala jsem na to jak to.... na nový vrata. Že si s tím někdo dal práci, ale kontrolovat se mi jaxi..... : -(
ema:
V rychlosti. Počítat průměr odvedené DPH ze tří veličin, bez určení jejich váhy je pitomost.
Sorry
Ad: Havran57
Mýlíte se - i z těch 5 000 Kč bude přece každým důchodcem odvedeno DPH …
A navíc - pokud byl výpočet : 14.397,- Kč (průměrný důchod) x 15,333% (zprůměrované DPH), tak výsledek měsíčně odvedeného DPH nečiní 1.914,- Kč, alebrž 2.207,- Kč
A proto celkový roční odvod DPH 1 důchodcem : 2.207,- Kč x 12 = 26.464,- Kč
Celkem odvedeno za rok všemi důchodci na DPH : 26.464,- Kč x 2.409.404 = 63.823.897.536,- Kč
Dále pokud bude vyplaceno důchodcům : 5.000,- Kč x 2.409.404 = 12 049 520 000,- Kč
I z tohoto ale bude zase zpět odvedeno na DPH : 12 049 520 000,- Kč x 15,333% = 1.847.552.902,-Kč
To znamená :
(63.823.897.536,- minus 12 049 520 000,- Kč) + 1.847.552.902,-Kč = státu tedy zůstane 53.621.930.438,- Kč
(Snad jsem se nikde neseknul ... ;-) )
Moc nechápu ty počty, co tu provádíte
Když dám důchodci desítku, on z toho něco vytlačí na daních (důchodci jezdí autem, takže nafta - dph + spotřební daň, někteří kouří a chlastají, to samé, za rohlíky pouze dph atd, atd...)
A teď spočítám, kolik důchodci odvedou na daních.
Když dám důchodci dvacítku, tak odvede pochopitelně víc. A to je jako přínos pro kasu?
Ta kasa toto prvně musí zacálovat a pak se jí něco vrátí, ale počítat, kolik přinesou důchodci do ní, je mylné.
Tím nechci říct, že by se důchody neměly vyplácet, pouze zde počítáte nesmysly a na to jsem háklivý. Matika je bezva věc, ale dá se i zneužít.
Sekvoj
nemusíte všechno prožrat. Něco můžete ušetřit,něco dát vnoučatům.
Vím, že to nebylo na mě,
přesto odpovím.
Vnoučatům jsem dal život. Tím, že jsme si kdysi zařádili s jejich babičkou.
Na Vánoce teď dostanou jedna tu panenku chlapa a jeden hasičskou stříkačku (ale ta je fakt bombácká, až je mi trochu líto, mu jí dát).
Vy jste ten, co se pro rodinu rozdá a pak někde zdochne v zapomnění? Já, pokud někdo z rodiny, se ocitne v bezvýchodné situaci, tak mu pomohu, je to rodina. Ale dokud vidím, že má na to, se z toho vyhrabat sám, tak, z výchovných důvodů, ho nechám se v tom vykoupat.
Před hodkou přišla dcerka a že vařila hov. guláš, ať prubneme. Žena byla se psama a dcerka se ptá, jaké to je?
Cheš slyšet maminkovskou odpověď, nebo tatínkovskou?
Maminkovská: bylo to vynikající, už dlouho jsem si takhle nepochutnala (moje žena má ty mateřské pudy a dost je přehání)
Tatínkovská: sníst se to dalo, ale bylo to bez chuti, tak jsem si to musel upravit (což je u guláše průser, ten tu chuť musí dostat v základu)
Obětavý blbec, který ze svého skromného důchodu bude sypat vnoučatům, se vděčnosti nedočká.
bernarde
nebylo to na vás, ale na Sekvoje. A pro všechny kdo rozesílají takové přiblblé maily: je asi 5 milionů plátců daní, aby mohlo 2,5 milionů důchodců- z nichž nejméně polovina to nepotřebuje dostat 5 tisíc, musí každý plátce daně zaplatit 2,5 tisíce navíc, nebo se zvýší státní dluh. Takže- jasné uplácení voličů.
Nezakončil větu otazníkem!…
Nezakončil větu otazníkem! Obdivuhodný a přitom velice neobvyklý úkaz. Něco jako sníh Na Havaji.
Sekvoj. Daně platí otroci,…
Sekvoj.
Daně platí otroci, produktivní. Zaměstnanci, hradní buzíci, papaláši a podobně nic neplatí, jen vrací prázdné bankocetle do rozpočtu jako ze solidarity. Ale jim to zase vracej aparátčíci, dotacema, grantama, úlevama a ták...
Chybka
Chybička je v úvaze. DPH z průměrného důchodu jsou jiné peníze než DPH z těch 5000 dodatečných Kč. Takže můžete počítat těch 12,05 mld. Kč dodatečného výdaje státu, ze kterých stát dostane zpět cca. 1,85 mld. Kč jako DPH. Rozdíl 10,2 mld. Kč, kterés tát musí vydat navíc oproti předpokladům.
K těm 63 mld. Kč chybí výdaj MPSV 14 397 Kč x 2 409 404 důchodců. A díky tomu je celá matematická úvaha chybná.
Nezpochybňuji, že se DPH za útratu důchodců vrací státu zpět, ale ve formě jiné kapitoly rozpočtu. Peníze důchodcům posílá MPSV, zatímco DPH inkasuje MF. Kdyby důchodci najednou zmizeli, sice by MPSV zmizely i výdaje, ale příjmy MF by také klesly. Jde samozřejmě o peníze utracené v rámci jedné ekonomiky, ale díky rozdělení peněz mezi ministerstva se dá s nimi snadno manipulovat, i když výpočet vypadá matematicky správně.
už jich blbně čím dál víc
a blábolí o velkým lockdownu
snad to neporoste a přes týden klesne na 10-12 tisíc, ať už je od zavíračů klid
Babiš: Pokud se nestane…
Babiš: Pokud se nestane zázrak, zpřísníme opatření. V prosinci snad dorazí vakcína
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/online-sireni-koronaviru-v-cesku-a-ve…
Tak mě teď především zajímá, jak pan Babiš a jeho vláda "zpřísní opatření" vůči těm, kteří do toho evidentně házejí vidle, tedy těm, kteří chtějí v počtu stovek až tisíců demonstrovat 28.10. PROTI stávajícím opatřením.
Co pomůže "zpřísněné opatření" pro prostý lid, který většinu opatření důsledně dodržuje, když se uhne těm, kteří na to úplně kašlou a po čase pak budou přetěžovat nemocnice.
Anonym = Maneca
Anonym = Maneca
Každým dalším uhnutím demobloku ztrácí hlasy
do voleb.
Pokud včas nekývne na zákaz shromažďování a nestrčí si špunty do uší, další "legální demonstrací" definitivně prohraje.
Prymula mu napověděl a teď je to na Babišovi. Musí ovšem počítat s další kudlou do zad od Hamáčka.
kudy teď ?
inu, mladí s příznaky ať se zavřou doma a vyléčí
a jiní mladí bez příznaků peláší na testy
Krokem A se sníží reportovaný počet nakažený
Krokem B se zlepší poměr pozitivní/celkový počet testů
Pozitivní co sou negativní…
Pozitivní co sou negativní maj bejt pozitivní. A kokoti v červených svetrech se to netýká? Budou se smát blboňům co chcípaj strachy. Taky řešení. Dočasně.
Bourání báboviček
Nechci zde přítomným milcům čísel takhle k večeru bourat bábovičky, teda koláče… ale víte, jak by se malý Vidlák dostal zdarma dřív na testování? No, to by jeho rodiče museli lékaři nahlásit, že malý má některý z příznaků Covid pozitivity a hned by malý šel na řadu o několik dní dřív. Vidlák přece nebude lhát! Jenže, co kdyby bydlel v jedné domácnosti se svými rodiči a měl strach, že se mu od malého nakazí? Jistě, Vidláček by mohl jít na placený test, to by ho také posunulo v pořadníku dopředu, ale kolik by v tomto případě čítala Vidlákovic familie kusů, zaplatil by všem test? Dejme tomu, že by do toho těch 15 až 20 tisíc investoval, jde přece o zdraví jeho rodičů. Ale máte představu, kolik lidí, ač žádné příznaky nemá, uvede, že ztratili čich, chuť, kašlou, mají teplotu, když nechtějí být doma v karanténě, přece jim nic není! Já vím hned o několika, a to jsou jejich měsíční příjmy s min 5 nulama, kdo šetří má za tři. A pokud při testování pak vyjdou pozitivní, ve statistice nám u jejich skupiny vyskočí – pozitivní s příznaky těmi a těmi, i když jsou ve skutečnosti bezpříznakoví.
Vyplňujete rádi formuláře? Jste v tom dobří? V mé profesi se řeší zásadní životní situace lidí napříč celou společností, na začátku celé akce ten, kdo si přeje situaci vyřešit, musí vyplnit primitivní vstupní formulář. Odhadem pětina formulářů neobsahuje všechny požadované údaje, nebo žadatel dokonce zaškrtne přesně opačné řešení, než vlastně chce. Znovu opakuji, je v zájmu mých lidí ten formulář vyplnit správně. A tihle moji teď vyplňují hlášení pro hygienu, tady nechybují? A teď si představte maturanta, jak precizně vyplňuje hlášení hygieně, jak vzpomíná na všechny ty pařby, na kterých v posledních dnech byl, ty jointy jdoucí z ruky do ruky, na nákupáky, kde se mrcasil na wifině, aby pošetřil data, jak se s tím hlášením klidně pochlubí i doma rodičům. Co určitě může přiznat je, že byl ve škole, a to i kdyby tam nebyl, tomu uvěří hygiena i mamka s taťkou. A teď si představte taťku, ten se taky přesně rád při trasování pochlubí, kde byl a co dělal, navíc, když má v hlavě maličkou stíhu, jak ho Big Brother už teď všude šmíruje. Jako by mu nestačila stará doma. Tak a tady máme další statistiku, která nám říká, že většinou se lidé Covidem nakazí ve škole a v práci.
A poslední drc z mé strany do koláčů. Závěr mého pracovního úsilí je korunován odesláním statistického kódu ministerstvu, které vše předá Českému statistickému úřadu. Když mám kdy, tak si s tím pohraju, vybírám, které číslo úplně nejpřesněji pasuje na vyřešenou životní situaci, no a když nestíhám, tak tam cvaknu jedno z těch univerzálních, které pasuje málem na všechno. A už to letí na ministerstvo a na úřad, a tam už z toho pečou koláč. Co myslíte, japa jsou na tom teď s časem na hygienách a v nemocnicích? Kolik času a péče věnují vyplňování lejster? A z jak cinknutých podkladů to tam navíc vyplňují.
K těm, co nastavují na ČSÚ všechny ty prográmky, můžu říct jen jedno. Od r. 2014 platí novela občanského zákoníku, která změnila řešení mraky životních situací, mimo jiné i jedné, jíž by se moc ráda účastnila i jedna 4% skupinka. Až budou v médiích vytahovat nějaké statistické údaje v tom smyslu, jak většina o tuhle situaci doteď vlastně nestála, moc jim nevěřte, borci na statistickém úřadu si zatím nenašli chvilku nastavit v tomto trendu nové kódy, tak blbý výsledek, co z toho vyleze, se neschová ani do statistické chyby. Nedopatření, záměr? Těžko říct, ale můžu statistikům věřit, že vyšvihli dokonalý systém na sběr dat o Covidu za půl roku?
A když se pak rozhlížím kolem sebe ve své bublině, nebo čtu v životech lidí, kteří mi v zaměstnání denně přichází pod ruce, říkám si, jestli ty koláče, kterými nás krmí, nemůžou být pokažené : )
Prostě před nemocí mám respekt, zcela se ztotožňuji s postupem vlády v jarní vlně, ale teď? tohle je prostě jeden z důvodů, proč o současném řešení situace začínám pochybovat.
Zajímavý text,
ale doporučil bych, pro příště, rozdělit na více odstavců. Případného čtenáře může odradit monolitý text.
Vím, epická šíře je mé…
Vím, epická šíře je mé prokletí:)
S ohledem na shora uvedené si dělám svou soukromou statistiku, v rámci mé pracovní činnosti mám prvního mrtvého s covidem, polymorbidní takřka 90ti letou stařenku. Imobilní, dementní, dlouhodobě umístěná v seniorcentru, kde čekala až si ji vezme clostridiový průjem, nebo zápal plic z jarního milosrdně otevřeného okna.
Klidně si pochybujte...
Víte, jsem jen hloupá ženská, ale nemyslím si, že by se zdejší „milci čísel“ podle svých „báboviček“ chtěli chovat. Naštěstí většina používá selský rozum a těmihle hrátkami s čísly se jen baví. Myslím, že i oni ví, že stoprocentní údaje nikdy nikdo mít nebude právě proto, že jsme jen lidé chybující a to se promítá do všech našich činností. Ostatně, k čemu by nám přesná čísla byla? Covid si stejně bude dělat co chce a ne to, co si spočítáme. Pro obranu proti němu stačí respektovat trend a ten, pokud chyby nejsou úmyslné, přesná čísla na setiny nepotřebuje.
Na druhou stranu není nic horšího, než zpochybňovat všechno co se dělá, to je cesta do pekel, protože relevantní náhradu nenabízíte. A nejsou jí přesná čísla, ani ta nemají sílu změnit realitu.
Nechci se o to přít, je to jen můj názor. Hezký večer
Mohl by do tý lopaty u…
Mohl by do tý lopaty u Ježibaby na kerý sedí Jeníček a Mařenka, kopnout z nedbalosti a bylo by to hned. Aby perníku NE(ANO)ubylo pro další Jeníčky a Mařenky, páč Ježibaba má prorůstový vidlácký potenciál. A gdyby s tím byl problém, napíše Ježibabě petici nebo počká až u pultíku všem Jeníčkům a Mařenkám přednese litanii jak je má všechny ráda(d). Muheeeee
Jak se vyrábějí zprávy v Kotlince:
- Prymula bude dál pandemii řešit jako vládní expert - nadpis jednoznačný
A v článku se dočteme:
- Předpokládám, že bude (Prymula) spolupracovat jako expert epidemiolog, to znamená v rámci mezinárodní expertní skupiny,” řekl Babiš s tím, že situací se ještě bude v pondělí zabývat vláda. -
To je ten samý styl jako když posel první hlásí královi: Vaše Veličenstvo byli jsme na bojišti poraženi na hlavu.
Ovšem posel druhý podává report: Vaše Veličenstvo na bojišti jsme dostali na prdel.
sranda končí
Celoplanetárně řízený zločin proti lidskosti, na jehož propagaci se ne zcela zanedbatelnou měrou podíleli a nadále podílejí někteří zdejší štábní, po zádech se poplácavající, kydači.
https://tadesco.org/na-slovensku-zacal-fasizmus-chteji-odebirat-deti-ih…
komentáře typu "tadesco=sekta=ptákovina" si postřelení odpusťte, a soustřeďte se na fakta.
Víte, pane Vladino, většina z nás
je "vyškolená" hysterkou Zahumenskou a jejím vypečeným manžílkem.
Oba jsou právníci.
Styl "článku" je stejný jako byly donedávna její řevy na ACZ, ale asi těžko s příčetným člověkem hne.
Ad "článek":
Takže si to shrňme...
Do porodnice přijela nebo byla přivezena jakási žena, která ZA PROBÍHAJÍCÍHO PLOŠNÉHO TESTOVÁNÍ odmítla provedení testu na Covid i nasazení si roušky a spustila hysterickou scénu.
Doprovázející matka, místo aby ji zklidnila, spustila to samé a začala obvolávat právníky.
Že by nějaké "alternativkyně"?
Rodičce bylo oznámeno, že bez testu buď porodnici opustí, nebo novorozenec bude po porodu izolován, aby ho nenakazila.
Její a matčina hysterie se vystupňovala a proto personál porodnice přivolal policii. Policie chování dvojice vyřešila jako přestupek.
Porod nakonec proběhl, ovšem na izolačním sálku a za příšných hygieckých opatření.
https://kosice.korzar.sme.sk/c/22518463/pacientka-ktora-odmietla-testy-…
Krajníková je slovenská Zahumenská a pilně kutá na odebrání licence.
Zahumenská si svých chování nejspíš vykoledovala NEsložení advokátské zkoušky.
Inu, každý svého štěstí strůjcem...
Oprava
...přísných...
...svým chováním....
Jak šlechetné, bylo dovoleno…
Jak šlechetné, bylo dovoleno proběhnouti porodu. A vy jste si samozřejmě naprosto jist, že by se tak stalo i bez přivolaného, vámi znevažovaného, právníka...Z jakého důvodu přisuzujete zúčastněným nemocničním zaměstnancům morálku na své úrovni?
Kdyby se dejme tomu vaše dcera a vy v době hluboce předkovidové objevila v porodnici s rouškou a dožadovala se před porodem testu na vira xy (protože jste informovanější než personál), jak myslíte, že by to probíhalo? Stejně tak korektně a k vaší spokojenosti, jak vám to připadá teď? A jestli někomu podle vás hrozí (odebrání licence) tak kým asi, vrchností posvěcenou auto_Ritou, která je z titulu své funkce v právu? Nebo jen v moci? To je to, co imponuje, nebo snad děsí?
Z vaší logiky plyne: osobě O osoba K připomíná osobu Z, tudíž K ke fuj. Nechtějte abych v téhle logice pokračoval.
oprava
ke = je
"tadesco=sekta=ptákovina"
"tadesco=sekta=ptákovina"
Jak malej jaryn...
Jak malej jaryn...
špatné řazení
mělo být zde https://www.vidlakovykydy.cz/comment/reply/node/1178/comment/1932020
Už mi došla energie na boj s…
Už mi došla energie na boj s větrnými mlýny. Je čas na osobní lockdown a to hned. Proč? Lidi u nás lze rozdělit v podstatě do šesti skupin:
1.) Ti, kteří už nemoc prodělali a nechtějí být nadále nijak omezováni
2.) Ti, kteří se chtějí nakazit, aby to měli už za sebou
3.) Ti, kteří to tzv. neřeší
4.) Ti, kteří nevěří, že nějaký nebezpečný virus vůbec je
5.) Ti, kterým nic jiného nezbývá, protože žijí z ruky do huby a tudíž musí pro nízkou mzdu či šul-nul výdělek z podnikání riskovat nákazu
6.) A konečně ti, kteří mají úspory, zásoby, jsou v důchodu či mohou pracovat z domova a k nákaze mají respekt. Jedině tato skupina podporuje vládní opatření, ale to je asi tak 10% populace.
Ostatní mají bydlení na hypotéku, auto na leasing, provozovnu k podnikání v nájmu, či to jsou samoživitelky v garsonce s nájmem 15 tisíc nebo podobné případy. Jakékoliv vysazení z rutiny pro ně automaticky znamená exekuci a v podstatě nadosmrti zničený život. Další jsou mladí pařmeni, no future, nevaž se, odvaž se. Těch 10% skromě žijících zodpovědných lidí s úsporami a rezervami nemá proti té většině 1 až 5 šanci a ta skupina 1 až 5 je tak veliká a tak nezbytně potřebuje nějaký příjem, že to, že by pokladní v Albertu nepřišly do práce nebo kamiony nepřivezly zboží, nehrozí. To jsou ti ideální členévé liberálně kapitalistické společnosti. Těch lidí 1 - 5 je tolik, že nějakou ekonomiku nějak v chodu vždycky udrží. To je ten trh bez přívlastků.
Je čas zavřít se doma, přestat chodit do práce, neposílat děti do školy a přežít do doby, než ty skupiny 1 - 5 se nakazí a uzdraví (či pomřou samozřejmě). Při současné rychlosti šíření nákazy stačí vydržet možná ani ne do Vánoc. Ten svět, do kterého se pak vrátíme nebude hezký. Desetitisíce mrtvých, statisíce invalidů s poškozeným zdravím. Ale není v mé moci tomu nějak zabránit. Pokud přijde totální lockdown a nějaké nouzové zásobování alespoň potravinami, budou ti lidé 1 – 5 proti své vůli a nazvdory protestům a rebeliím zachráněni také a stát si u mě vydobyde zase nějaký respekt. Ale já už od státu, vlády ani opozice, dokonce ani národa nečekám nic, zlomil jsem na nimi hůl. Už budu bránit jen sebe a svoji rodinu. Sám a na vlastní pěst. Žádnou vládu, stát ani národ k tomu nepotřebuju. Ale ať ode mě za těchto okolností nikdo ani neočekává nějakou solidaritu. Vážení promořovači, pomoc máte na konci své ruky, ale té vaší.
každému co rád
konejte, jak oztnáte za vhodné. A nezavírejte ostatní, nic vám do nich není.
Schovejte si svoji zapšklost a zlobu pro sebe a své blízké, nikomu chybět nebude.
Carlosi, můžete být zcela…
Carlosi, můžete být zcela bez obav, já rozhodně nemám pravomoc někoho zavírat. Vše, co budu konat se týká výhradně mě, mé rodiny a mé domácnosti. Ale je fakt, že nějaký nařízený lockdown (nařízené uzavření škol a nařízená homeoffice) je rozhodně v mém zájmu, protože to výrazně zlepšuje moji vyjednávací pozici vůči zaměstnavateli, a rozhodně proti něčemu takovému nebudu protestovat, nebudu výzvy k protestům sdílet na facebooku ani všude vyřvávat, jak bych defenestroval vládu, což ve svém okolí bohužel hojně slyším.
Kadlasi, nebyl bych tak pesimistický
těch důchodců je 2,5 milionu, a většina z nich má normální děti a vnoučata, kteří je mají rádi.
Tipnul bych si že tak 60% populace je pro minimalizaci počtu mrtvých a akceptovalo by i krátký skutečný lockdown (tak na 3 týdny, to stačí na silnou redukce R hluboko pod 1.
Ale to neustálé protahování je špatné, chce to tvrdou uzávěru a pak pěkný prosinec s krásnými Vánocemi.
Co se týče cestování, v cizině nás budou přijímat jen když nebudeme odstrašující Covid případ jako nyní.
Blboňu. Harpagondechujci…
Blboňu. Harpagondechujci serou na tvoje krásný vánoce. Chtěj abys byl už pryč, páč každá mrtvola si bere s sebou do hrobu NIC. Hotové
Díky
Díky
Omyl. Tři skupiny. 1)…
Omyl. Tři skupiny.
1) Pijavice.
2) Blboni
3) Podílníci
:)
A Sasine, vy jste kterej?
Napsal uživatel Sasin …
Napsal uživatel Sasin (neověřeno) dne So, 24. 10. 2020, 21:06In
https://youtu.be/4_N7N26vDS8
Jak jsem tam psala, jdu na to "Vaše" céčko, i když zatím dobrý.
Zde v posledním odstavci se píše o dávce až 12 000 mg :
https://www.margit.cz/encyklopedie/vitamin-c/
Špatně se zařadilo, patřilo…
Špatně se zařadilo, patřilo Sasinovi.
Dobrý večer
Nejsou matko lepší přírodní vitamíny, než chemie? My máme už pár let odzkoušené (každou zimu): 8-10 cm zázvoru, 2-3 citrony, 1-2 PL medu. Množství všeho dávám podle toho, kolik toho chci. Zázvor oloupám škrabkou, nastrouhám, vymačkám citrony, promíchám s medem. Naliji do sklednice s víčkem (0,33 l) a v ledničce vydrží i 10-14 dní. Ráno po snídani všichni povinně :-) 1 čajovou lžičku. Někdo krájí zázvor na slabé kostičky a oloup. citron na plátky a po týdnu stání to scedí. Nám to víc vyhovuje takhle Sice je to pálivé jako čert, kyselé jak citron, ale se zapitím to díky medu snesou i děti. Je to antioxidant, posiluje imunitu, je v tom spousta vitaminu C. Už 4 roky máme všichni max. slabý průběh při nachlazení. I teď už užíváme.
Sice občas nějaké umělotiny taky musím, ale když to není nutné.... :-) Dobrou noc.
Zkuste uvařit s jednou…
Zkuste uvařit s jednou zápalkou vodu na kafe.
Dospělá koza pré spořádá…
Dospělá koza pré spořádá každej den 13 000 mg.
To je samozřejmostí + to…
To je samozřejmostí + to Céčko, a další k tomu. Ale samozřejmě se přeptám v lékárně, co odbornice na to.
na ten česnekocitronovej jsem tu už dávala odkaz
a podle Janči - blahé paměti ještě z dob, kdy se dalo bylinkářům věřit:
200 miligramů kyseliny askorbové denně není příliš. Samozřejmě nejlepší je přírodní, šípky ve 100 gramech- 800-900 mg, nať petržele 128-193mg na 100gramů hmioty - ale má i další vitminy a minerály, Dál vše na 100gramu hmota- počet miligramů- čerstvé šípky- 550, sušené - 160-1100, rakytník v plodech 200-600, černý rybíz-148-258,jahody 46-234, citron - 20-*70, pomeranč- 16-47, křen - 105-136, paprika- 128,řeřicha-nať- 61-89, petržel - 128.
Ovoce má céčka málo. jablka a hrušky skoro nic.Píše tam i o tom, že těch 200mg
Zkuste si najít - knížku Co nám chybí z 1992 vydal Eminent. V podstatě je tam vše
ještě kdo jej nezná
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Jan%C4%8Da