Vidlácké poučení z konvenčního konfliktu

Autor

Krátký koronavirový úvodník: 

Tentokrát o amerických doktorech, kteří nám měli podle zpráv z médií pomoci zvládnout epidemii...

Pak se začalo spekulovat, že nás tady budou píchat experimetnální vakcínou, protože češi jsou dobrý pokusný materiál. 

Nakonec se ukázalo, že nepřijel žádný velkolepý tým, ale malá hrstka doktorů, kteří u nás nikoho léčit nebudou, nikam se nezapojí a vlastně si jen udělají konferenci z českými zdravotnickými hlavouny a budou tomu říkat výměna informací. 

Pak přijedou domů s očima navrch hlavy a opatrně budou hlásit nadřízeným, že Čehuni mají zdravotnictví, které zvládlo nápor, který přepočteno na USA, by byl, jako kdyby tam denně přibývalo 300.000 (slovy tři sta tisíc) nakažených. Že slavný Ňů Jork a jiná velkolepá města v té nejvelkolepější, nejmladší, nechytřejší a nejkrásnější zemi  jsou sto let za opicemi.  Že češi, přes třicet let rozkrádání nemocnic ve velkém, dokázali zvládnou něco, do by USA položilo do týdne i kdyby jim vládl Donald Biden s Joe Trumpem dohromady. 

Tolik ke koronaviru..

 

A teď vzhůru do Karabachu: 

Horkou linii fronty už obsadili ruští mírotvorci, kteří teď opatrně pouštějí do světa různé zajímavé poznatky. Další bum bum hned tak nebude , tož zhodnotím vlastní omyly i jiné kydy. 

Začnu jednou čerstvou informací... Rusové odhadují ztráty bojujících stran na deset tisíc arménů a patnáct tisíc azerbajdžánců.  Dost drsné číslo. Porovnejte toto číslo za měsíc a kousek bojů s asymetrickými konflikty a  zjistíte, že Tálibánu by tyto ztráty vystačily na deset let, Asadovi na rok a Libyjci by si s tím vystačili také mnohem déle. 

Vidlácky bych si tedy myslel, že jsme po dlouhé době byli svědky skutečného konvenčního konfliktu, kdy do sebe šily dvě skutečné armády, které měly na obou stranách muže v uniformách a zároveň to byl konflikt křižácký, kdy se nebrali zajatci a používala taktika spálené země. I dnes, kdy Arméni opouštějí své domovy, je raději zapalují, aby Azerům nic nezbylo. Všimněte si, jak malou cenu měl lidský život a jak snadno se dalo plýtvat těly pro relativně malé území. Pětadvacet tisíc životů pro území o velikosti Znojemska... Pro ono Znojemsko obětovat skoro celé Znojmo... dost drsné. 

Nájemní intervjůci si mohou psát co chtějí o tom, že nešlo o náboženský konflikt, protože Azerové jsou sekulární a nebyl to konflikt mezi křesťanstvím a islámem... Když vidím hořící vesnice a stovky mrtvých vedle silnic, myslím si o tom svoje. 

Vidlácky si musím také začít všímat jedné staré bojové novinky se kterou jsem ve svých prvních článcích vůbec neuvažoval. A to jsou ty bojové drony. 

Na začátku konfliktu jsme byli svědky dělostřeleckého boje. Používaly se raketomety i houfnice a brzy se vystřílela munice. Několik azerbajdžánských letadel či vrtulníků pak dokázalo arménům vyřadit protiletadlové systémy  a od té doby došlo ke změně taktiky. Tenkrát na začátku jsem se Azerům posmíval, že nemají v oblasti plné vlaky munice a nejsou schopní pokračovat v tom, co dělají. Tvrdil jsem, že konflikt zamrzne na nedostatku dělostřeleckých granátů a raket, které není kde brát. 

Mýlil jsem se. Nevím, jestli to byl taktický záměr už od začátku, nebo zda to bylo východisko z nouze, ale každopádně úlohu dělostřelectva převzal dron, který dokázal zhruba totéž co palebný přepad, ale nepotřeboval k tomu to co potřebuje dělostřelecká baterie. Ty stovky granátů, co se netrefí.

Zároveň se dron trefil i do protisvahu za hřebeny kopců, obešel se bez průzkumníků a návodčích přímo v terénu, byl přiměřeně levný a po vyřazení protiletadlových radarů bez problémů zařídil všechny taktické požadavky a zároveň nepotřeboval tuny a tuny trhaviny, nepotřeboval železnice, kvalitní silnice ani množství ženijních prostředků. Dron prostě střelil jednu raketu přesně na bunkr nebo zákop aniž by bylo nutné do okolí vystřílet stovky podobných nábojů, které by jen přeházely hlínu. 

Už chápete, proč všichni  tom Afghanistánu, Iráku, Sýrii  a jinde bojují ve městech a nemají uniformy, protože to je jediný rozumný způsob, jak mohou slabí vzdorovat letecké převaze silného protivníka. Arméni tohle neudělali a Azerbajdžán byl schopen vést proti nim silný konveční útok, aniž by ho to stálo stamiliardy. Drony umožnily Azerbajdžánu zaplatit přiměřenou cenu za munici a postupovat vpřed. 

V čem jsem se ale nemýlil, byl dobře motivovaný protivník, který byl doma ve známém prostředí, který byl schopen v horském terénu vzdorovat i s lehčí výzbrojí. Drony sice Azerbajdžánu pomohly, ale nejsou samospasitelné. Drony dokázaly nahradit dělostřelectvo, ale spíše tou lácí než novými možnostmi. Kdyby měl Azerbajdžán čím zásobovat kanóny, vypadal by konflikt dost podobně. Děla by také zabila velké množství vojáků, jen cena munice by byla větší. 

Zamaskovaný arménský kulomet nadělal i teď pěknou paseku a musel být nalezen, musela na něj být navedena palba či dron a pak teprve mohl útok pokračovat... přesně do  chvíle, než odjinud začal štěkat jiný zamaskovaný kulomet. Azerové měli o třetinu větší ztráty, což není žádná blesková válka. Když desetimilionová země přijde za měsíc o patnáct tisíc vojáků / žoldáků / džihádistů, představte si to u nás... Ztráty jako sviňa. 

I když...  Andor Šandor říkal, že naše armáda by byla schopná boje zhruba stejnou dobu... a asi i se stejnými ztrátami. Přemýšlejí o tom čeští vojclové z povolání? Že měsíc opravdových bojů na úrovni velikosti naší zemičky třeba proti Slovensku / Maďarsku / Rakousku by znamenal, že dvě třetiny z nich by byli mrtví? Nebo náš odpor proti zemi velikosti Polska by z našich bojovníků za Prahu v Afghánu za měsíc nadělal z poloviny náplň do rakví?  A to nemluvím o zraněných, zajatých, nebojových ztrátách a podobných vymoženostech. 

Měsíc malého, pevně ohraničeného, levného, lokálního, konvečního konfliktu by dokázal zcela zničit armádu v polovině evropských zemí... Máme super vyhlídky. 

Zpětně si troufám tvrdit, že Azerbajdžán měl zřejmě ještě dost dronů i dost munice do nich a dost vojáků, které mohl posílat v horách proti kulometům, aby obsadil celý Karabach. Arméni sice mohli vzdorovat dál, zřejmě by jim to šlo i lépe, jakmile by se boje přenesly do rozbořených karabašských vesnic a měst a způsobili by útočníkům další těžké ztráty. A nebo také ne. Organizovaný odpor se už hroutil a záchrana přišla v poslední minutě... Tak či onak, další vzdor by to byl zřejmě marný a stálo by to život i velké množství civilistů. 

Stejně  tak stále tvrdím, že Putin přesně věděl, kdy přijít se svým bouchnutím do stolu. Ani azerbajdžánský diktátorek neměl právě klidné spaní, protože si zřejmě dovedl představit, že velikost jeho azerbajdžánského národa a vítězná válka bude vykoupena padesáti tisíci životy, což by se mohlo jeho poddaným třeba přestat zamlouvat. Mohli by se drze ptát, jestli to mělo cenu. Jestli to "napravení historických křivd" nebylo poněkud drahé a krvavé.  

Do třetice tvrdím, že Arméni se podvolili PAX Russiana přesně ve chvíli, kdy zjistili, že v jejich vytoužené Ojrópě a Americe se nikdo nijak nezajímá o jejich krev a jejich ztráty. Že v Karabachu nejsou žádné velké novinářské týmy od CNN nebo BBC. Zkrátka že na jejich Karabach jim sere Bílý tesák i kdyby to bylo součástí jejich osídlení o dva tisíce let déle a místo toho se v Berlíně i Paříži řeší koronavirus, korupce, Brexit a nějaký francouzský učitel s uříznutou hlavou. Zdokumentované popravy civilistů i vojáků, ostřelování civilních oblastí a tak podobně zvedlo v ojroparlamentnu  ze židle jen Ivana Davida a to jaksi stačit nebude. Zkrátka a dobře, kromě arménské diaspory je má Evropa na háku, nic jim nepošle, nijak jim nepomůže. Nepochybuji o tom, že našemu Soroshujerovi Pašinjanovi to muselo docházet docela dlouho. Na školeních mu říkali něco úplně  jiného.  Budiž to poučením pro všechny Aspeny, absolventy Sorosuniverzit, eurohujery i ostatní rektální alpinisty - až půjde opravdu do tuhého, nikdo vám nepomůže. 

A já znovu nevěřím, že by nějaký Soros měl všechno v ruce a natahoval ruku po nějaké líbodemo světovládě. Tady nedokázal zařídit ani mizernou maličkou pomoc pro svého arménského chráněnce. Nu což, Pašinjan se teď učí, že poslouchat Sorose byl dost blbej nápad. A nasírat Putina, je  ještě horší...

Ne, naopak... Putin zareagoval přesně v intencích mezinárodní diplomacie. Umožnil všem, aby si zachovali tvář. Alijev má to co dobyl, plus něco k tomu, aby to vypadalo dostatečně vítězně. Může si udělal pomníky padlým vojákům, nechat se oslavovat jako prezident osvoboditel, může sypat miliardy do silnic směrem na Nachičevan, může nabízet dotace, aby šel někdo bydlet do vypáleného Karabachu, kde se to bude brzy hemžit různými gerilami.  Bylo by asi dobré, aby moc nezdůrazňoval, že všechno sledují Mírotvorci s právem střílet. Že dobyl něco, kde se mu promenádují ruští vojáci a to jsou jiní sekáči. Ti se nezakecají. A stačí málo, aby o všechno přišel. 

Arménům zůstala druhá půlka Karabachu. Ta lidnatější. Nepřišli o všechno, ale bez Putinova bouchnutí do stolu by neměli nic, jen statisíce uprchlíků, desetitisíce mrtvých a odvěkého nepřítele o dost blíž Jerevanu. Zároveň už vědí, kam vede sbližování s EU a USA. Samozřejmě to také nikde nebudou zdůrazňovat, ale pokud by jen pípli proti Rusku, mohl by Putin svoje vojáky třeba stáhnout. Když je tam Arméni nebudou chtít, tak nevadí, půjdou pryč. Ať si  Pašinjan poradí sám... 

Jo a mimochodem... nechtěla naše armáda koupit nějaká děla Cézar? Není to ve světle onoho karabažského konfliktu dost mizerný kauf? Neměli by spíš nakupovat drony z Izraele nebo Turecka a zároveň nakoupit i prostředky k rušení signálů? Abychom jednoho dne nezjistili, že munice pro děla došla za pár dní a zákopy jsou stejně pod silnou palbou z čistého nebe, se kterou se nedá nic dělat... Naši jenerálové Bečvář, Petrpavel, Opata a další jsou také proškoleni stejným Sorosem...  aby jednou nemuseli složitě a vražedně zjišťovat že i ubohá armáda placená hůř než ta naše by z deseti tisíc našich vojclů mohla šmahem udělat nebožtíky. Takové zjištění by nemuseli přežít, stejně jako ho zřejmě nepřežije ani Pašinjan 

Krátké doplnění ze středečního rána: 

Vlastně by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby  se ausgerechnet právě teď ozvala EU, že chce v Karabachu vyšetřovat válečné zločiny... 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (90 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Poslední 3 komentáře tesat.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Humanisté budou oponovat, ale já doufám, že nepřežije. Protože je to především on, kdo má na svědomí těch několik tisíc mrtvých ...

Zatím bez slepic