Přímo z Vidlákova dvorku VII. Můj politický program

Autor
Štítky

Neukázal jsem vám celý svůj prostor.  Ještě jsem nemluvil o pěstování rajčat a jejich zpracování na kečup a protlak. Nemluvil jsem o použití krmné řepy, nemluvil jsem o zavařování okurek, nezabýval jsem se kořenovou zeleninou, bylinkami, koprem, jahodami.  Neřešil jsem slepice. To všechno se na naší zahrádku bez problémů vejde. 

Někdy příště vám ukážu moje malé třítunové  "obilné silo", protože pro prasátka mám vždycky dost obilí, abych je dokrmil do jatečné váhy i kdybych už nesehnal ani gram.  Obilí - to je především ječmen, tedy i ječné kroupy, které si umím oloupat. Takže dostatek kalorií pro celou rodinu na minimálně rok.   V kombinaci se zeleninou, bramborami a uzeným masem ze zabijaček si mohu dovolit tvrdit, že naše soběstačnost je minimálně na jeden rok.

Neukazoval jsem vám prostor pro skladování slámy, přístřešky na nezbytné nářadí, dílnu, garáž, zabijačkovou kuchyni, prostor pro relaxaci. Neprocházeli jsme se po sklepě, ani jsme neprozkoumávali víc ten klenutý sklep šest metrů hluboko. Neukazoval jsem vám studnu, dřevník ani uhelnu. 

Neříkám to proto, abych se chlubil co všechno mám, chtěl jsem tím jen ukázat, co všechno se vejde na tisíc metrů čtverečních. Chtěl jsem tím ukázat, že jeden tisíc metrů je pro sedmičlennou rodinu v podstatě dost na nuznou základní obživu, která by nám umožnila značně prodloužit naše přežití.  Pokud bychom měli dvakrát tolik plochy, umírání hladem by bylo prakticky vyloučené. 

I tak malá plocha umožňuje nejenom vypěstování základních potravin, ale zvládne i vypěstovat "peníze". Se sklenkou marmelády nebo lahví kořalky či portského se dá ledacos dokázat. Živé konzervy v podobě vepřového sice v případě katastrofy udržím jen rok, ale budu rozhodně při síle a mohu svůj čas věnovat i něčemu jinému než shánění jídla hladovým dětem. 

Mimochodem... tohle co dělám já je žít v souladu s přírodou. Ne to, co ukazují v časopisech o bydlení, kde máte hezkou betonovou vilu, na dvoře strom a říkají, že je to trvale udržitelné. Houby s octem. Já mám s přírodou opravdu vztah, já si s přírodou tykám, já s ní obcuju, občas se s ní i peru, občas jí nerozumím a musím pak po ošklivých zkušenostech zjistit, že zase měla pravdu. Já jsem schopen v přírodě přežít a za práci něco z přírody dostat.  

Můj dům pro vytápění nepotřebuje elektřinu. Nepotřebuje ani elektřinu pro čerpání vody. Ruční pumpu pořád mám. I splachování záchodů bude sice nepohodlnější, ale stále možné. Bydlím v kopci... kanalizace teče dolů. 

Až se budete někdy třeba zamýšlet, proč ten Vidlák píše to co píše, proč si dovoluje říkat nepopulární věci (jako třeba že Covid existuje a očkování nejspíš zabere) tak tohle je jeden z důvodů. Já prostě můžu. Na těch tisíci metrech čtverečních nevázne žádná hypotéka, nemám žádné dluhy a mám co jíst. Mohu si dovolit optimismus i sarkasmus. Mohu si ho dovolit docela dost, protože takové tisícimetrové ostrůvky pokladů, ty v naší zemi může mít každá rodina. Ne, tohle není pro jednotlivce, to není pro lenochy, to není pro romantiky a snílky. Tohle je práce, někdy i dřina, je to koule na noze ze které se nedá  na čtrnáct dní odjet. Je zapotřebí tu práci rozdělit mezi víc lidí, ale není to řehole. Musíme pro to sice všichni něco udělat, ale neudřeme se. 

Pokud někdy uspěju v politice, tak tohle je můj program.

Ať budu říkat cokoliv, ať budu muset lézt do jakékoliv řiti, ať budu muset poklonkovat komukoliv, ať budu muset dělat bolestná rozhodnutí nebo ať to půjde hladce a přímočaře, můj  program je, aby každá rodina, každý dříč a pracant, každý hrdý a uvědomělý Čech mohl mít tisícimetrový ostrov pokladů a na něm základ své hrdosti a samostatnosti. 

Uvědomte si, že ten americký farmář, redneck a buran, co má svojí pušku, ten na začátku všeho dostal od US vlády půdu. Nedostal peníze, nedostal sociální dávky, nedostal práci. Dostal kus půdy. Snaž se mladíku a ukaž co v tobě je. Mladík se snažil, obdělal, postavil a nakonec si na zeď zavěsil zbraň, kterou měl co bránit. Mimochodem - zhruba totéž teď dává Putin Rusům - tady máš půdu a ukaž se. Rusko tu není od toho, aby ti utíralo pusinku. 

Nestačí mít jen pušku za zdi. Je zapotřebí mít i co tou puškou bránit. Svoboda bude tehdy, pokud budete mít něco svého, co stojí za obranu. Svoboda je, pokud budete mít rodinu, pokud budete mít děti, pokud budete mít trochu majetku a budete ten majetek mít na to, abyste měli střechu nad hlavou, abyste v zimě nechytli zápal plic a abyste měli co dát na stůl, kdyby všechno kolem vás šlo do háje. Ne nafurt. Ale abyste v té první chvíli mohli dělat i něco jiného, než jen zachraňovat holé životy a koukat, jak vám děti pláčou hlady. 

Nepotřebujeme velké vily, nepotřebujeme stadiony, nepotřebujeme megapole. Nepotřebujeme moře, nepotřebujeme prchavou zábavu, nepotřebujeme pomíjející zážitky. 

Potřebujeme mít národ lidí, kteří mají co ztratit. Kteří mají své ostrovy pokladů, kam jim nikdo nezasahuje. Potřebujeme chlapy, jejichž sebevědomí nestojí na pocitu převahy z pušky, ale na pocitu převahy ze schopnosti být soběstačný. Potřebujeme chlapy, kteří mají svaly z toho, že každý den pracují rukama. Alespoň chvíli. 

Potřebujeme ženy, které chtějí mít děti a chtějí jich mít hodně. Potřebujeme ženy, které umí nakrmit svojí rodinu a umí to v nouzi i bez supermarketu. Potřebujeme ženy, které jsou pracovité, skromné, otužilé. Potřebujeme ženy sebevědomé z toho, že daly život, že se o ten život postaraly, že vytvořily z domu domov a ze dvou jednotlivců že udělaly rodinu. 

Potřebujeme, aby si v této zemi každý schopný a pracovitý chlap mohl vzít schopnou a pracovitou ženu a společnýma rukama aby mohli vytvořit svůj ostrov pokladů ze kterého budou čerpat sílu třeba i proti vlastní vládě. Máme na to dost plochy. Máme na to všechno potřebné. 

Nepotřebujeme, aby byli všichni jihomoravskými vidláky. Potřebujeme vidláky v lesích, na dobytčích pastvinách, potřebujeme vidláky chovající ovce, potřebujeme vidláky, co mají v garáži soustruh a dělají na něm. Potřebujeme vidláky, kteří ráno půjdou do práce a klidně ať pracují pro vydřidušské kapitalisty a nadnárodní korporace...  ale odpoledne ať si  pomohou mezi sebou.  Ať si dělají na svém, ať si mohou přehlédnout své zásoby obilí nebo hutního materiálu, ať si přehlédnou svou zásobu kůže na boty nebo jehelníčky, svojí zásobu bavlny na čepečky, svojí pícku na sklo, klempířské kleště, dílničku se zvedákem na auta... 

Tohle potřebujeme v množství větším než malém. Nemusíme to mít všichni, ale musí nás být hodně, hodně a fakt hodně. Pak můžeme opouštět EU a nebude to katastrofa. Pak se můžeme stavět proti Rusku i USA a zvládneme to. Ale rozhodně to nezvládneme s plnou zemí marginalizovaných jednotlivců, kteří hákují pro nějakou korporaci a sami mají jen dluhy. Nezvládneme to v zemi plné rozvedených, kteří se handrkují o děti, kteří si neumějí uspořádat ani svůj vlastní život. Chodit k volbám ještě nikomu nenapravilo život, který si podělal vlastní blbostí. 

Tohle je Vidlákův program. Dělat na všech úrovních a se všemi nástroji, které jsou mi svěřeny, na tom, aby co nejvíce lidí mělo co ztratit. Aby to, co mohou ztratit, za to stálo. Aby měli rodinu, aby měli dům, aby k němu měli kus základní obživy ať bude vypadat jakkoliv. Aby ta puška, co jim bude viset na zdi, chránila něco, co jim patří. Aby nechránila něco, co ve skutečnosti patří bankám někde na Kajmanských ostrovech. 

Za takových okolností je možné vyzvat na souboj i molocha jako je EU. A jak vidno, i vousatý negramot v sandálích pak může kalašnikovem bojovat i proti USA ve velehorách a může vítězit, může prospívat a může přibývat.  Pokud všichni budeme mít alespoň nuzně do huby a budeme mít něco, co je naše, tak si můžeme vybojovat i víc.  Ale nemá smysl bojovat, pokud nemáme alespoň ten základ. Za Babiše/Zemana/Fialu/EU/ hytlermarkety a bankstery nikdo bojovat nebude. 

Nemyslete si, V této republice je hodně různých vidláků. Jsme země s největším podílem vlastního bydlení. Jsou tu malé domečky, malá hospodářství, malé dílničky. Jsou pod rozlišovací schopnost velkého světa a potřebujeme jich ještě víc. Tento český sen nám může být tím, čím je islám pro Tálibán. To bylo také v Afghanistánu pod rozlišovací schopností Západu. A teď se ukazuje, že nerozhodla převaha továren, letadel a munice, rozhodlo něco, co nebylo vidět.  

Český sen... Česká cesta... Jsem sice věřící evangelík, ale vím, že vás pro víru v Boha nenadchnu. Tak snad bych vás mohl třeba nadchnout pro trochu materialismu v podobě vlastního ostrova pokladů a vlastní soběstačnosti. Mohl bych vás třeba nadchnout pro vizi, aby si každá pracovitá rodina mohla postavit/koupit/zbastlit svůj hrad  - dům a k němu alespoň nuznou obživu. Pokud se někdy v politice uplatním, tak tohle je navždycky můj program bez ohledu na to, co budu muset říkat navenek. A mými nepřáteli budou navždy ti, kteří tohle zlehčují. Kteří mluví o nájemním bydlení jako o cestě vpřed. Kteří bagatelizují práci v malém, kteří se posmívají snahám o sebevědomí skrze soběstačnost v globalizovaném světě a přitom sami mají jen a jenom dluhy. 

Mými přirozenými spojenci jsou všichni, kdo v dnešním světě udrželi úplnou rodinu a mají alespoň dvě děti. Všichni ti, kteří své domy splatili. Všichni ti, co místo drahých dovolených vylepšují své zahrádky, učí se farmařit nebo obrábět kovy. Všichni ti, kteří si místo cesty na Seychely raději koupili 3D tiskárnu nebo novou frézku. Všichni ti, kteří po své práci pracují s motykou, pilníkem nebo kteří zadarmo učí děti poznávat přírodu. S těmi jsem ochoten diskutovat, s těmi jsem ochoten se bavit, ti mají navždy mou úctu a ať budou říkat cokoliv, mají právo na moji pozornost a mají právo, abych o jejich názorech přemýšlel. 

S takovými bych do rebélie šel. S takovými bych si troufnul vyzvat k souboji kohokoliv. 

Takže pamatujte... kdybych se někdy stal premiérem, tak chci, aby každá rodina měla svůj tisícimetrový ostrov pokladů. Své tisícimetrové léno, svůj tisícimetrový hrad, kde budou mít co ztratit a budou mít důvod to bránit. Vidlácký program, vidlácká cesta. Po vidlácku  tu stát není od toho, aby milionářům pomáhal k dalším milionům. Není to od toho, aby Amazonu přispíval na pracovní místa. Není tu od toho, aby pomáhal pracovitým lidem uskutečňovat vrcholné sny o olympiádě nebo o úspěchu v Holyvůdu. Není tu od toho, aby za někoho napravoval jeho chyby. Ale přes všechny české potíže, přes všechna česká specifika, přes všechny problémy, pořád by mohl zvládnout dát každé rodině tisíc metrů čtverečních a nechat je, ať se ukáží. Český stát by tu pořád ještě mohl být od toho, aby pomohl každému pracovitému člověku dosáhnout tohodle: 

dům

A tohodle:  

rodina

Vidlákův politický program.... 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (177 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

1) Tento způsob života vyžaduje železnou disciplinu. A k té člověk musí - sestupně - dospět sám, být vychován, být vycepován. Ale to je zatím furt sám.
Buď si vezme stejně založenou ženu, nebo ji k tomu přesvědčí, nebo to do ní namlátí.
Pak se jim narodí děti a ty k tomu buď vychová, nebo vycepuje.
Všechny druhé a třetí možnosti jsou rizikové až vysoce rizikové.
Měli jsme známé na Šumavě. Po celý socík byli soukromými zemědělci, kteří chovali asi 30 krav na speciální mléka pro miminka. Obrovští dříči. Problém byl v tom, že krávy sice měly luxusní chlév, jeho domácí mlékárna byla na špičkové úrovni, ale v chalupě měli hliněnou podlahu, světvice byla spíš jizbou, bo vařili na prastarých kamnech s pecí, a dcery spaly v komoře. I stalo se, že všechny tři děti jim postupně utekly do města, protože už nechtěly žít jako v první polovině 19. století.
2) Na ten ječmen pro prasátka 1000m2 nestačí. Na to jsou potřeba nějaké ty hektary pole.
Agroodborníci spočítali, že na prosté plně soběstačné přežívání jsou potřeba minimálně 2 ha/osobu (pole s obilím, tuřínem a textilními rostlinami, les, zahrada, sad a pastvina, eventuálně vodní plocha). Plus odpovídající domácí výroba - zpracování rostlinných a živočišných surovin, předení a tkaní, základní truhlařina a tesařina a produkty na výměnný obchod.
3) Buď bude rodina všechno obdělávat a vyrábět ručně vč. pohonu hejblat, nebo musí mít zdroj energie. To znamená kupovat PHM pro hejblata. A na to musí mít buď zdroj financí, nebo to musí za něco vyměňovat a tím pádem produkovat něco zobchodovatelného.

Životní úroveň drtivé většiny US sedláků byla a je úděsná (nemluvě o jejich "vzdělanosti"). Především jsou totálně zadlužení, protože aby byli schopni dostát požadavkům trhu, musejí investovat do vybavení výrobní základny a tyto investice jsou prakticky celé na dluh; na osobní spotřebu jim nezbývá skoro nic. Skoro vše, co vydělají, jde do splátek a výrobních investic.
Nemluvě o tom, že aby jim kdysi "vláda přidělila claimy", musela se ta vláda zbavit původního obyvatelstva. Což učinila značně drastickým způsobem, v dnešní době jen těžko opakovatelným.

Průměrný počet slepic: 4 (12 hlasů)

polidštila opici.

Průměrný počet slepic: 3.5 (6 hlasů)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

když zrušili otroctví,tak každému cernochovi slíbili políčko a osla a dostal prd

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

(nejen konkurence, ale např. i pravidlo lavice....kdo se jednou pod lavicí narodí...nebo teror přímý, nejen hospodářsko - odbytový a byrokratický...no nakonec banky, ty v USA suplovaly naše znárodňovací a združstevňovací subjekty)
Bílí si mysleli to co vidlák, že jim to má stačit. K spokojenému životu.
No a černoši si řekli že ne. Což je poměrně přirozené.
No tak se dali na basket.
:-D)

Průměrný počet slepic: 4 (6 hlasů)

pointou bylo, že pokud by se američtí farmáři vrátili od překoňovaných traktorů a digitálně řízených budov na chov zvířectva (česky se to píše "chlívek") zpět k mezkům a koňům, byli by na tom ekonomicky lépe, v horším případě stejně.

Průměrný počet slepic: 4.4 (9 hlasů)

solidně se tvářící periodikum zaměřené i na ekonomiku (nejen). Pro vás speciálně zopakuji - výsledek tzv. moderního hospodaření se ani nevyrovná čistému příjmu z hospodaření v tradičním způsobu, pokud odečteme všechny nutné platby.
Přeloženo do češtiny - pokud jezdíte s koňským zápřahem, máte sice minimální zisky - asi tak na to jídlo, ale nevršíte další a další dluhy, resp. nic nesplácíte.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

o tom, jak tamní vidláci oprašují předelektronické traktory a hejblata, bo už nestíhají vydělávat na servis těch elektronických.
Pak to nějak utichlo, takže na tom asi něco bude.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

Proto prorazil Zetor v americe (jasně neprodává desítky tisíc), do doby, kdy měli konkurenci Deera aspol. neměl šanci, ale od doby, kdy tito výrobci nemají "neelektronické", tak Zetor dostal šanci ;)

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

..ve své knize Kolapsy komplexních civilizací. A na číslech dokumentuje, že je tomu vskutku tak, jak tvrdíte, Že další dodatečné vstupy (je samozřejmě třeba započítat i dopravu, příslušné školství, škody působené agrovelkovýrobou...) už nepřinášejí dodatečné výstupy, pouze za cenu přefinancování, za cenu nadvyužití zdrojů (plýtvání zdroji ?¨, tolik potřebných jinde (např. na vedení nesmyslných - avšak pro některé vysoce výnosných, válek).
Zákon klesajících mezních výnosů.
Je docela možné, že za nějaký čas se nebude vyplácet investovat do lidí, bude výhodné investovat pouze do robotů.
Což je samozřejmě zvrácené, ale co není na úzce vyprofilovaných optikách a hodnoceních zvráceného, všecko je třeba nějak korigovat, to je krásně řečeno na závěr Langova Metropolis...

Jak kdo...by byl na tom lépe, nebo stejně. Nezapomeňme na stávající finanční systém, ten nesnese nějakou idylku stejnosti či stejnoléposti. Ten určil lodivodům trasu, kapitánovi dal důtky, lodníkům úděl...majiteli lodi zisk.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

V USA je dokonce i slušná komunita vidláků, co nemají ani ty traktory a žijí koňmo - Amishové. Dožívají se nejvyššího průměrného věku, svoje děti posílají do "dnešního světa" na zkušenou a většina se jim stejně vrátí domů a žijí na úrovni 19. století. Nestěžují si, jsou soběstační a pokud celé USA padne tak jak předvídáme, tak oni jsou v pohodě... a pušky mají také. 

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

raději spát.
Je to mnohem složitější a širší téma a obsahuje poměrně dost nehezkých detailů.
Rozhodně se nedožívají nejvyššího průměrného věku a naopak trpí docela zajímavými dědičnými chorobami a poruchami. Většinově. Pročpak asi, že...
Děti na zkušenou neposílají. Ony jim utíkají a jen málokteré se vracejí. Protože nežijí na úrovni 19. století, ale ve středověku. Hutterité jsou ještě mnohem horší. A rodiče je za to zavrhují; pokud se vrátí, jsou fyzicky trestány a veřejně ostouzeny a odsuzovány. I to je důvod, proč utíkají a již nikdy se nevracejí.
NEJSOU soběstační.
Fakt to radši nechte bejt.

BTW: Připadají Vám ty děti na první fotce šťastné? https://www.nationalgeographic.com/photography/article/mennonites-boliv…
Třetí fotka je taky bezva; taková afghánská...
Vůbec to dost připomíná taliban.
A tohle je možná ještě horší než taliban: https://nationalpost.com/entertainment/books/how-miriam-toews-gave-a-vo…
https://www.theguardian.com/world/2009/sep/10/mennonites-rape-bolivia

Průměrný počet slepic: 2.7 (7 hlasů)

Proč nje nesmí zmínit? Oni ukazují že to lze, udržitelně makat, u dětí dokazují, že to lze taky, že většina když uvidí "mdoerní svět", tak se vrátí a ti co zůstanou nerozvrací flákáním a kecama ostatní ;)
A prý sekta? Je to systém života, když nechceš můžeš odejít a žít po svém, nikdo ti nebrání odejít a nezavírají je ve sklepě, takže žádná sekta ;)

Tedy jediný důvod, proč nepsat, je aby nebylo vidět, že to lze a lze to udržet, jediné co amišové mají a Vidlák neřekl, že flákači se musí vyobcovat ;)
Což se ukazuje i v Afganistanu, kde je podobný systém společnosti, kde funguje stovky let a má společné dle mě jednu věc, vyhání parazity a flákače, proto nemusí řešit dokola jejich rozvracení společnosti, že je fakt super běhat a trpět ucháláky na paradeprey, prostě je vyženou a můžou si žít podle svého, ale jinde ne u nich an jejioch náklady ;)

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

K tomu ječmeni pro prasátka... Ječmen samozřejmě kupuju. Od zemědělců. Za pár korun. Vždycky mají nějaký nevzhledný horší ječmen který nestojí za to vézt na silo, protože za něj moc nedostanou. Cena tak 3Kč za kilo. To je 15Kč  za kilo vepřového. Konverze krmiva u prasat je 5:1. Ve velkochovu je to 3,5:1. Když nepočítám svojí práci, stojí mě kilo vepřového 15 Kč. Když koupím tři tuny krmení, nestojí mě dohromady ani deset tisíc korun. Za tuhle cenu mám každý rok čtyři dvousetkilové drobečky, což představuje cca 400 Kg masa, 200l sádla, 200 kg zabijačkových produktů... Jsem schopen to uskladnit, zakonzervovat, zpracovat...  a moje práce znamená, že přijdu z práce, dám pod šroťák kýbl, spustím to, naplním kýbl šrotem a nasypu ho prasatům do násypky. Pak se projdu po zahradě a natrhám jim náruč lebedy nebo vinných šlahounů. A jednou či dvakrát týdně jim vykydám. V bramborové sezóně děti jednou týdně vynesou ze sklepa dva kýble brambor a nasypou je do velkého hrnce. Moje žena pod hrncem zapálí plyn a brambory uvaří. A já místo trhání plevele ty uvařené brambory rozmačkám, přidám vodu a naliju jim plná korýtka....  

Paroubkova otázka...  kdo z vás to má? U Okamury na trhu se vepřové prodává za 70 Kč/kg. já ho mám za čtvrtinu této ceny musím se denně projít na deset minut po zahradě. 

Průměrný počet slepic: 4.6 (5 hlasů)

Nebo spařili. Ty jim to dáváš nasucho ?
Tuším, že se to dělalo kvůli zabránění vzniku zažívacích potíží prasat.

Amishové možná, ale Hutterité mají třeba moderní linky na zpracování masa.

Průměrný počet slepic: 4.3 (3 hlasů)

jde i o to, na co je prase zvyklé. My dříve šrot také pařili, dnes již ne, jen přidáváme do kýble tekutinu. ostatně pokud má prase v kotci napáječku, šrot může kdykoliv zapít vodou.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

My máme v chlívku neskaj rovnou pivní bar, prase si může odchrochtat esli chce šrot zapít desítkou nebo dvanáctkou.
Na Vánoce dostává speciál.
Pokud se jich dožije.

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)

No, naše dostávaly jen slitky, ale dnes už je jiný systém čepování piva, tak nejsou, nebo je jiný "odběratel".
Faktem je, že škvarky byly vždy velmi dobré, křupavé, žádná guma..... :-)

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Nejdřív nic nemít a pak startnout. To je rovná soutěž. Já tak startoval 2x - a 2x jsem dosáhl soběstačnosti. No a co? Pak člověk umře. Co s majetkem? Nakonec udělá někoho nešťastným.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

baráky nezarovnat krámama,ať se v tom děcka nemusí přehrabovat.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

Za 20 let je barák plný. Kde se to tam vzalo?? Když na začátku byly ohořelé zdi. A tak furt dokola a kolem sídel rostou skládky. Sběrný dvůr sice furt bere, ale někam to vozí.

Průměrný počet slepic: 4.4 (9 hlasů)

je založením trochu sysel a v mládí chtivý krámů. K minimalismu dospěje až věkem,kdy mu ty krámy začnou překážet a to bývá pozdě.

Průměrný počet slepic: 4.1 (8 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

..ty tisíce knih jednou poveze do sběrného dvora.
Asi budu muset všecko zdigitalizovat, pár externích hard disků snad zvládnou.

Vaše souvětí by se dalo použít jako aforismus, ve vztahu ke katolické církvi (tedy Církvi) : "Hlavně baráky nezarovnat krámama, ať se v tom děcka nemusí přehrabovat"
:-D))))
Mohu tento výrok sdílet (toto pojmenování se mi líbí více než kdybych napsal, že ukrást) ?

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Každý se pinoží
za lepším příštím
čistí krev na noži
já taky svištím.

Průměrný počet slepic: 3.4 (7 hlasů)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

svištím?
- svištím tempem se rozhlížím
á, asfaltový holub letí,
za ním letka
naloží mne, či nikoliv
na pospas Talibánu, či čemu,
mne zanechá?

Průměrný počet slepic: 4 (14 hlasů)
Trvalý odkaz

Včera mě v práci celý den bombardovalo NašeVaše rádio reportážemi ze 68, až jsem nabyl dojmu, že ruské tanky znova míří na Prahu. Aby bylo jasné, ruská okupace v 68 byla svinstvo. Jako jakákoli okupace- čínská Tibetu, americká Afghánistánu, německá celé Evropy...nicméně ta včerejší míra propagandy mě zaskočila. Podle Radiožurnálu, tady Rusáci vybili minimálně půl národa, pobořili továrny a zavřeli školy. To včerejší vyřvávání Pravdolásky se hlasitě neslo tichem kolem 14.března 1939.

Průměrný počet slepic: 4.9 (12 hlasů)

In reply to by MANDALADAN (neověřeno)

Trvalý odkaz

měl na mysli 15. březen 1939, nikoli 14. Jinak souhlas. Zneužili i Kryla, najednou si na něj vzpomněli. Pacholci.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Stačí vytvářet komunity. Už to je dost těžké.
Natož umět v nich fungovat při pomoci doplňkové vlastní měny.

No ale naštěstí Vlastimilek ví jak na to...a když se práce nezdaří, tak můžete jít kočovat. Pozor - pouze plně (to znamená že i třetí dávkou ) naočkovaní !!!
-----------------
Rebelie pod vedením oligarchy, světový unikát !!!

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Dobrý mít za komínem schovaný hrnec zlaťáků a kdyby něco, tak včas utýct a vědět kam, aby to nebylo ještě mnohem horší. Nezapomeňte, že těch, kteří včas neutekli, bylo 6 miliónů.
A měli smůlu. Není to až tak dávno, mnozí o tom alespoň slyšeli. A i kdyby to mělo trvat jen krátce, tak těch kolem, co budou mít hlad, bude najednou hrozně moc. Určitě přijdou.

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)

půjdou proti najedeným,to tvrdila už moje babička

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

No ale už Lao´C říkal, že co je obezním, bude vychrtlým....a co je vychrtlým bude obezním.
A co učí, bude učeno...a co je učeno, bude učit.
:-D))

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

17-20 MILIONŮ CIVILISTŮ - naprostá většina z toho křesťané.
V Polsku 3 mega křesťanů a 3 mega židů.
Jugoslávie - cca 1,3 mega, z toho cca 1 mega Srbů a zbytek Cikáni, židé a muslimové.
Atd.

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)

Mějme pana Jirku s hrncem zlaťáků a posléze mějme " něco" , před čím je nucen Jirka - i s hrncem zlaťáků, utéct.
Otázka zní : Kam Jirka uteče a CO tam dostane za jeden zlaťák ? Co když takových panů Jirků budou miliony ?
Před čím vlastně by takový pan Jirka utíkal ? To je veledůležitá otázka, otázka PŘÍČIN následků.

Douška.
Z Německa (kde " těch" žilo cca 600 000) utekli zejména " ti" bohatší, to je pravda. Mohlo by jich i později utéct mnohem více, ale prostě i ty bohaté státy řekly : " Dost !" (viz např. Evian) . Takže není to jen o tom hrnci zlaťáku, ale např. i o známostech.
No a jak asi měla utéct ta převážná část chudáků, z těch 6 000 000 , to by mě teda hodně zajímalo. Jak měli utéct, kdy a hlavně KAM (aby to nebyla jen přestupní stanice nikam) ?
Vědet kam je sice pěkné, ale ještě se tam dostat, že...
------------------------------------------------------------------------------------
Než hrnec zlaťáků, tak to raděj ....(nepovím, he, he......)

Průměrný počet slepic: 4 (7 hlasů)

z ghett a ve vzpomínkách koncentráčnických survajvrů.
1,5kilový bochník chleba klidně za kilový stříbrný svícen. Bez smlouvání, protože vedle byly natažené ruce ochotné dát ještě víc.
Takže Jirka s hrncem také nemusí dostat vůbec nic, pokud bude Jirků dostatek. Hrnec jako přítěž nakonec někde zahrabe a bude rád, že se ho zbavil.

No, v USA jim to utíkání fest zatrhli jejich vlastní soukmenovci. Prosadili si takové kvóty, vízové předpisy a vstupní poplatky, že si útěk mohli dovolit jen tio nejbohatší. O což také šlo - zbavit se chudých, nemocných, starých a nadbytku dětí.

Průměrný počet slepic: 4.3 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Vidlák zde píše o 1000 m2 jako dostatku plochy na uživení. To stačí na jižní Moravě, ale všude jinde je zapotřebí více. Na konci 19. a počátkem 20. století fungovala profese parcelářů. Ti levně skoupili v dražbě zkrachovalý statek, pole rozdělili na parcely cca 2000 m2 a prodávali dělnickým rodinám s patřičnou přirážkou. Taková rodina neměla dost peněz, aby si koupila v dražbě celý statek, a nikdo by jí ani nepůjčil. Tak za těžké peníze koupili pruh 2000 m2, na kterém živili kozu, pár králíků, slepic, prase a pěstovali brambory a zeleninu. K tomu muž chodil do práce do továrny, žena byla doma s dětmi a hospodářstvím. To byla typická vidlácká rodina. Takže jestliže chce Vidlák realizovat tento program, měl by nastudovat jejich život z kronik.
Obecně v našich krajích platilo, že na chudou obživu chalupníka byly zapotřebí pole o výměře 4-5 ha. K tomu minimálně jedna kráva, lépe dvě, aby dávaly mléko a současně byla tažná síla na obdělání polí. Více s kravským potahem obdělat nešlo, protože je slabší a pomalejší než potah volský, natož koňský. Ale zase je univerzálnější. Obrázky, jak je rodina zapřažena do pluhu a obdělává pole, patří do říše snů. Vůbec by jej neutáhly.
Všude takové hospodaření není možné. Na Valašsku a přilehlém Gorolistánu chovali ovce. Kdo měl 30 - 40 valašských ovcí, uživil se a nemusel do Ameriky za prací.
Vidlákův vidlácký sen je možný a dokonce se povedl už v minulosti (1775-1790) jako raabizace https://cs.wikipedia.org/wiki/Raabizace.
Dnes Vidlák počítá s tím, že se používá technika na obdělání a jsou k dispozici průmyslová hnojiva. Ovšem predikce říkají, že mezi roky 2040 - 2050 dojde k nedostatku fosforečných hnojiv. Ten pouštíme kanalizací do vod. ložiska fosforu jsou poředevším v Maroku, kde obchodval andrej Babiš, tak by jakožto premiér měl vědět, že nedostatek fosforu bude limitovat hospodářství. Ale možná to ví a jen plánuje, že na dovozu fosforu vydělá, přitom by měl být ve strategických zásobách.
Dusík dostaneme ze vzduchu Haberovo-Boschovo syntézou.
Draslíku obsahuje zemská kůra 2 - 2,4%.
Bez průmyslových hnojiv byly výnosy třetinové. Jestliže průmyslová hnojiva dojdou, suché WC se nám vrátí, protože tam je látek dost a nebudeme je posílat do oceánu trubkami.

Dalším limitujícím faktorem bude ropa a nafta a benzín pro pohon samozásobitelských strojů. Zatím k dispozici je, ovšem co v případě, až kolem roku 2030 dosáhne bateriové šílenství vrcholu? Bude pro takový stroj vůbec dostatek pohonných látek? Doufejme, že s edo té doby New Green Deal zhroutí úplně, než nás všechny pohřbí.

Nu a předposledním faktorem při kolapsu civilizace budou přemnožené housenky. Za ty si můžeme jako lidé sami, protože pěstovat se vyplatí jen kukuřici a pšenici. K těm potom příslušné pesticidy a vzniká poušť. Dejme tomu, že se přestanou používat pesticidy kvůli jejich nedostatku po kolapsu civilizace. Co by nastalo? To je vidět na Maově kampani 1958 - 1962 proti 4 škůdcům (komáři, mouchy, krysy/potkani, vrabci). Nejviditelnější to bylo na vrabcích. Mao je označil za kulaky, protože každý vrabec sezobne ročně asi 4,5 kg obilí. Tak je všichni 3 dny naháňali, až vrabci popadali z oblohy a Číňané je podle své tradice snědli. Zajímavé je, že vrabci našli útočiště na zahradách ambasád. Znám je případ polské ambasády, která antivrabčí komando na pozemek nepustila. Číňané tam přesto vrabce zlikvidovali plašením hlukem. Na dva dny obklíčili ambasádu ze všech stran vyzbrojeni bubny, hrnci, pánvemi a dělali nepředstavitelný randál. Vrabci byli plašeni, poletovali až padli vysílením na zem, kde zemřeli.
Teprve v průběhu kampaně provedli biologové pitvu vrabců a zjistili, že hlavní potravou není zrní, ale hmyz, hlavně housenky a sarančata. A ten se po zlikvidování vrabců přemnožil a sežral více úrody než vrabci. Nastal hlad, asi 20 až 30 milionů Číňanů zemřelo hladem a vrabce dováželi ze SSSR a Kanady. https://ifenomen.cz/zajimavosti/ptaci-genocida-vyhlazovani-vrabcu-v-cine Asi tak dopadají všechny ty smělé plány kulturních revolucí a má máme to pochybné potěšení být součástí nesmyslného sociálního experimentu vzniklého v Bruselu. Dopadne stejně katastroficky jako experimenty Maovy.

K tomu se přísluší napsat, že všechny znaky kulturní revoluce má i nynější bezbřehá adorace mRNA vakcín. Podle mě nejsou dlouhodobě vyzkoušené, zasahují jen proti jednomu proteinu Covidu 19, který má ovšem proteiny 4. proto se domnívám, že je ještě příliš brzy hodnotit výsledky takové akce a nadšenou propagaci očkování jen tou jedinou vakcínou. Kritické hlasy jsou upozaděny. V roce 1958 Číňané začali likvidovat vrabce. V 1959 měli rekordní úrodu a tím umlčovali všechny kritiky tažení proti vrabcům. Ovšem zajíci se sčítají až po honu a tak bylo nadšení předčasné, když v 1960 začal ukázkový hladomor.
Vakcíny ztrácí účinnost, ale ministerstvo zdravotnictví už horuje pro třetí dávku stejné vakcíny. Nešlo to silou, tak použijí větší sílu! Měli by především použít vakcínu jinou než na bázi mRNA, dovolil bych si navrhnout vakcínu z inaktivovaného viru a konečně dokončit vývoj. Byla by levná, a působila proti všem 4 proteinům Covidu19. Tato metoda dává největší bezpečnost ohledně vedlejších účinků, které nemají být žádné. A prostě se odmítám zapojit do stupidní kampaně na aplikaci vakcíny vyrobené na základě jednoho faxu z Číny, kterým poslali informaci o části řetězce RNA, na základě čehož navrhli mRNA vakcíny. Navíc na virus, který od té doby několikrát zmutoval. Zde s Vidlákem nesouhlasím a odhaduji, že třetí dávka vakcíny Pfizer bude mít nulový efekt na populaci. Žádná ochrana proti koronaviru se po třetí dávce konat nebude. aplikace třetí dávky Pfizeru udělá ze všech příznivců očkování dokonalé hlupáky.

Posledním argumentem je fakt, že Vidlák má díky jeho práci zdroj obilí. Asi se lze domluvit s nějakým místním zemědělcem na odprodeji 3 tun obilí a jeho dovozu do malého sila. Malé silo na 3,5 tuny obilí má objem asi 5,70 m3 a rozměry průměr sila 2,10 m, výška sila 4,83 m. Stojí asi 70 tisíc Kč i s DPH, k tomu je zapotřebí další příslušenství. Ale takové silo je i signálem pro rabující hordy, protože v době apokalypsy bude mít smysl počítat jen to, co bude k dispozici. Takže pokud si Vidlák k zásobám potravy nepořídí i příslušnou ochranu zásob, bude se jen spoléhat na fakt, že hladovějící lidé budou jen koukat na hodující rodinu a poslušně umírat hlady. Nikoliv, přijdou k Vidlákovi a zásoby sežerou. Buď jim je dá Vidlák dobrovolně nebo si je vezmou sami. proto je Vidlákovo tvrzení, že mu zásoby vydrží klidně rok, silně nadsazené. Platilo by jen v případě, že by měl zásobu obilí v ukryté obilné jámě, kterou otevře jen jednou ročně, a nikdo ze sousedů o ní neví. Spíše nastane případ, že Vidlák bude hospodařit a dřít se, aby se pak rozdělil o potravu s těmi, kdo jej pozorovali pod slunečníkem.

A tím celý princip samozásobitelství dostává jiný rozměr, že Vidlák vyřešil jen polovinu problému, dovede získat potravu. Druhou polovinou problému je tu potravu ubránit.

Průměrný počet slepic: 4.1 (9 hlasů)

Rodiny tahající primitivní pluh nebyly ani v Čechách - v horách a na vysočinách - nijak vyjímečné. Na Slovensku a na Podkarpatské Rusi spíš docela běžné.
Až najdu fotky, hodím jich sem pár.

Raabizace byla jen poněkud sofistikovanější forma nevolnictví. Nájem za "příděl" a daně byly stanoven tak, aby se nájemce nikdy nedostal z dluhů. Raabe vlastně jen obšlehl anglické pachtovní nevolnictví (dokonce i s těmi hladomory z něho plynoucími).

Housenky? Kde byste je vzal?
Geneticky modifikované zemědělské rostliny mají v sobě zabudovaná hubítka, takže potkat dnes housenku se skoro rovná zázraku.
A spolu s motýly a můrami mizí z přírody další části potravního řetězce. Až si to sáhne pro nás...

Průměrný počet slepic: 4.4 (8 hlasů)

A máme to - mravenci nás sežerou všecky. Pak si nás vystaví v Ladikem opuštěné podhorské haciendě, na chodbě, nasvícené ledkama, ženské zespod.

Je to NEOžel tak, už už aby se začlo vozit na Měsíc vodu a taky řasy, ať je dost kyslíku pro budoucí ničitele Měsíce. Objednávky letenek přijímá např. The Mare Vaporum Planeroad nebo
The Albategnius Crater Planeroad, one way ticket only. Leť na Měsíc, starý muži, tam splní se ti tvé sny !

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)

Přátelé... když dojde ropa a nebude energie, tak budou všichni sedět s rukama založenýma, nebudou mít práci a budou mřít hlady. A pokud já nebudu mít práci, tak budu mít na zahrádku a záhumenky denně ne dvě hodiny, ale dvanáct. To by bylo, abych nezvládl udělat rukama a rýčem totéž co teď s traktorem... Můj dědeček to celé obdělával ručně a několik záhumenků k tomu.... 

O hnojiva se nebojím... vrátíme se zase k hnoji. 

Průměrný počet slepic: 3.8 (5 hlasů)

ropy.
Předělat spalovák na plyn je doslova hračka a zemního plynu je prý na Sibiři asi tak na 400 let. Takže klídek.
A až dojde plyn, vrhnem se zpět na uhlí, kterého ještě něco málo zbylo...
... a uhlí umíme zkapalňovat...

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

aby jste měli co sklízet potřebujete sluníčko, vodu a půdu. CO2 je ve vzduchu dost.
A elektřinu dostanete v době sklizně zase ze sluníčka. Naprostý nadbytek levné elektřiny bude v létě, to je naprostá jistota.
Fotovoltaika bude levnější, panely Vám vydrží ne 25 ale 50 let, zemědělské náčiní bude na baterie jako teď už skoro veškeré drobné náčiní pro kutily a zahrádkáře. Jakmile klasne cena, tak se vše vždy masově rozšíří.
A ti ci teď brblají a říkají to nééjde, si to hned poběží koupit.

Průměrný počet slepic: 2.1 (9 hlasů)

Pane Milan V.
Jsem příznivcem alternativní energie,ale jak zdražuje všechno,tak zdraží i sluneční panely,nebo i větrné elektrárny.

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

se ze záhrobí ptají, proč se dusíkatá hnojiva už dávno nevyrábějí z vody a ze vzduchu a proč se do toho úplně zbytečně tahá zemní plyn.

Průměrný počet slepic: 3.5 (2 hlasů)

Vykldádat dnešní hospodaření pomocí technologie 18 století? Musíte Vidlákovi vysvětlit, že musí prodat stroje, aby potvrdil vaše teorie, aby platili ;)

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Vidlák těch 1000 m2 myslel (podle mne) obrazně, asi tak aby každý vlastnil něco určitého za co se může bojovat a co si musí chránit. Pokud by to myslel jako skutečnost, je to nesmsl. I když je Vidlák typ člověka nyní se málo vyskytujícího- je věřící, nechodil na diskoteky, vzal si první ženu s kterou chodil atd.- nevěřím že by nás chtěl uvrhnout do doby záhumenkového hospodářství, tj v pracovní době dělat pro korporace a ve volnu pro sebe.
Nevím jak se bude tvářit Babiš až se dozví, že jeho zaměstnanec chce rozdávat 1000 m2 pro rodinu. Co potom zbude pro velkovýrobu

Průměrný počet slepic: 3.9 (10 hlasů)

In reply to by rk (neověřeno)

Trvalý odkaz

Korporace se především snaží, aby jí člověk dobrovolně obětoval veškerý svůj volný čas a makal od nevidím do nevidím. Babiš by vidlácký program 1000 m2 každé rodině možná podpořil za podmínky, že bude výhradně dodávat osivo a hnojiva.

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

vytvořených produktů.

Průměrný počet slepic: 4.7 (7 hlasů)

In reply to by rk (neověřeno)

Trvalý odkaz

co nejvíce podporovat, protože by mu to umožnilo snížit platy zaměstnancům.
Ba dokonce by se mohl prsit tím, že zkrátil pracovní dobu a díky tomu vytvořil další pracovní místa.
6 hodin práci, pak napást kozu, v příkopu nasejct králikum a slepicím, vyplejt a zalejt tuřín, brambory a zelí, pospravit, co je potřeba, seřezat děti, poklidit, uklohnit něco k večeři a nejpozději v deset večer znaveni šipku plavmo do pelechu.
Na seroše, hospodu nebo dokonce politiku by neměli takoví zaměstnanci ani pomyšlení.

Průměrný počet slepic: 4.6 (5 hlasů)

ale horníky, kteří po šichtě obhospodařovali dvě zahrady a hafo králíků s kozou, ty jsem ještě v jejich důchodu viděl. V dětském věku ovládali pytlácké techniky . Za jejich aktivního hornictví zjišťovali, že jim zaměstnavatel neplatil úrazové pojištění, a pak byla zlomenina nohy smrtelné zranění (zápal plic).

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

ve svém rozhovoru pravil, že nezáleží na počtu a stavu uprchlíků, nýbrž pouze na propustnosti hranic cílové země.
Dosti rychle potvrzeno na polsko-běloruské hranici - viz včerejší vysílání Radiožurnálu.
Btw. docela jsem se zděsil, že soudruzi nás o zablokování Afghánských překladatelů a doktorů informují až dva týdny po jejich uvíznutí na hranici.
Co na to čolek v plísni?
Co na to souška Flinte Uši?
Co na to souška Ďourová?
Co na to další soudružky a soudruzi ze ziskovek?
Co na to soudruzi s loďkami u afrických břehů?

A ještě jedna zdvořilá prosba, na netu jsem našel rozhovor s Pelikánem, ovšem osekaný na pět minut. Nemáte někdo ponětí, kde je uložen celý rozhovor?
Děkuji vám předem.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)