O KSČM s láskou...

Autor

Ke KSČM jsem se ze všech politických stran dostal vlastně až naposled. Až v době, kdy už nebyli protestní stranou, protože Okamura protestoval lépe a radostněji a kdy už byli mimo sněmovnu, protože co Babiš jednou schvátí, to už nenavrátí.  Dostal jsem možnost nakukovat za kulisyaž v době, kdy bylo stoleté dubisko  pokáceno liberální demokracií a všem se zdálo, že je to definitivní konec. Ještě pár let tady bude pařez, ale i ten nakonec zaroste mechem… Co by to někoho překvapovalo, vichřice třiceti let svobody a demokracie vyvrátila i mnohé další politické stromy, ač některé měly kořeny ještě hlouběji než komunisté. 

Poznal jsem je jako stranu statisíců postavených bytů. Jako stranu tří tras metra, stranu dvou atomových elektráren, stranu dolů, lomů, továren, mostů a přehrad.  Tohle zůstalo ze socíku až dodnes a ještě že tak. Postavili toho tolik, že i po pětatřiceti letech drancování je tady pořád ještě co krást a pořád toho ještě dost zbylo. Takových Bakalů se na tom nahrabalo… Pořád ještě máme velký podíl vlastních výrobků na domácím trhu, pořád ještě jsme schopni vlastní produkce hnojiv (a výbušnin), pořád ještě se u nás dělá nějaká ta ocel a pořád ještě máme vlastní písek i výrobu cementu. I ty jaderné elektrárny pořád ještě máme a Jakeš s Biľakem dokonce ještě stihli vybrat místo pro další dvě. 

Jen jedno se jim doopravdy nepovedlo. Nevychovali toho nového socialistického člověka. Zkoušeli to po dobrém i po zlém, masově i individuálně, vědecky i pavědecky, s knutou i snahou o blahobyt. Nikam to nevedlo. Lidi zůstali lidmi, pořád si závidějí, pořád se snaží se na sebe povyšovat a sice jsme si všichni rovni, ale všichni si chceme být rovnější. Zbytek jsou dějiny, při kterých se nešetřilo krví, ale to se nešetří ani teď. Vždycky je to ve jménu vyššího dobra a vždycky to dopadne stejně. 

Když jsem se začal jezdit po jejich besedách, zjistil jsem, že u KSČM zůstali právě ti, kteří tenkrát především stavěli a projektovali. Pokecal jsem si s lidmi od Dukovan, pokecal jsem si s lidmi od Žďákovského mostu, vyslechl si historky o projektování dálnice D1, poslouchal jsem o rudé záři z vysokých pecí nad Kladnem i Vítkovicemi. Dělnický původ, který to dotáhl na inženýra… to je typický člen dnešní KSČM. 

Ti od STB už tam jaksi nebyli… včas pochopili, že jim pšenka pokvete v jiných partajích. Stačí totiž včas překabátit a můžete to dotáhnout až na prezidenta. Zůstali ti, kteří pochopili, že člověk zůstane člověkem, žádný homo comunismus nevznikne a z dávných velkých zápasů o člověka zůstaly především ty kořeny.  Strana dělníků, kterým nové stroje braly práci. Strana podvyživených dětí z dělnických kolonií. Strana továrních slumů a boje proti hladu, nad kterým po třech generacích zvítězila. Strana boje proti fašismu.  

A jen byla poražena, vrátily se důvody, proč vznikla… 

Možná je to těmi hlubokými kořeny, které sahají k lidskému neštěstí moderního věku, ale když jsem se k této straně dostal, měl ten všemi odepisovaný stranický pařez na sobě několik výhonků. V době, kdy už se zdáli být na konci s dechem, udělali totiž několik věcí, které nejsou pro politickou stranu úplně běžné. 

Za prvé si za předsedkyni zvolili Kateřinu Konečnou  a byla to šťastná volba. Mnohem šťastnější, než si sami uvědomují. 

Za druhé si neprožrali stranický majetek a pořád mají velkou disciplinovanou členskou základnu. 

Za třetí, projevila se u nich schopnost obrátit list. Schopnost akceptovat, že dnešní zápasy jsou jiné než ty ve dvacátém století. Že znovu zápasíme o samou podstatu naší státnosti a ohrožen je lid i národ zároveň.  Bojujeme, aby nám vůbec něco ještě zůstalo v rukou, aby nám tady vůbec ještě něco patřilo. Bojujeme, aby se ještě rodily nějaké české děti, aby ještě někdo stál o český jazyk, abychom se nerozpustili ve velké šťastné evropské rodině řízené Uršulou Leyenovou. 

Za čtvrté, pochopili, že si to žádá oběti a pochopili, že ty oběti (jako obvykle) nepřinese nikdo jiný, než obyčejný český člověk. Znamená to začít s politikou znovu od začátku. Znamená to, vzdát se osobních ambicí, vzdát se zavedených schemat a připustit, že nový výhonek poroste jiným směrem, než rostl stranický strom předtím. Není nikdo jiný, kdo by to mohl udělat, protože takřka všechny ostatní lidové politické stromy už zašly a zůstaly jen ty, které zalévá velkokapitál. Ale ten si je šlechtí po svém a řeže jim větve, jak potřebuje. 

A za páté… právě tento víkend se rozhodnou, jestli dají svoje kořeny k dispozici celému národu. Jestli dají to, co obtížně uchovali, těm novým mladým, kteří jim vlastně nesahají ani po kotníky, protože dokázali občanku v mobilu, ale ani jednu hráz nad Troubkami. Rozhodují se, jestli upozadí sami sebe ve prospěch všech. 

Je to těžké rozhodnutí. Ale je to rozhodnutí vpravdě komunistické. Dát to, co bylo jejich, pro nové obrození národa, který za třicet let probendil skoro všechno, co měl. Tak trochu znárodnit sami sebe…

Přejme jim, aby tento víkend zůstali opravdovými komunisty v tom nejryzejším významu slova. 

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (410 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Průměrný počet slepic: 3.3 (27 hlasů)

hluboce nesouhlasím. Továrny, mosty, metro, atomové elektrárny a přehrady, nebo i dálnice měli jinde dřív a nemuseli kvůli tomu obehnat svůj lid ostnatým drátem a zavřít jak v koncentráku. Také bych rád připomenul v jakém stavu bylo naše kulturní dědictví a ty směšná hesla! Tfuj. Komunisti a fašisti jsou hnutí potlačující svobodu a práva a kdo se k takovému jednání hlásí, měl by být souzen a odsouzen (Fiala a jeho squadra též, to samé Babiš).

Průměrný počet slepic: 2.2 (227 hlasů)

Přesně. Zůstanou mu jen ti Svobodní, kteří zůstanou zase před dveřmi sněmovny a budou na všechny brblat a Rad speciálně na svého antibabiše. Slovo kompromis mu nic neříká 

Průměrný počet slepic: 4.5 (94 hlasů)

k Rakouským Svobodným a Německé AFD. Taky fandím Orbánovi a hlavně samozřejmě Vidlákovi ( a dalším, třeba Čunkovi, Vitáskové...), ale určitě ne komoušům, ti patří na smetiště dějin. Za totáče jsem chvíli taky budoval Československo, proto vím z vlastní zkušenosti, jak jsme byli pozadu.

Průměrný počet slepic: 2.3 (110 hlasů)

Na začátku roku jsem pro VK napsal tento text, myslím, že nebude od věci jej dnes zopakovat.

 
Socialistické období v Československu trvalo asi 41 let, dá se rozdělit na zhruba dvě stejné poloviny a za dělící rovinu můžeme vzít duben 1969, kdy  G. Husák nahradil Alexandra Dubčeka ve funkci 1. tajemníka UV KSČ. Chci se tady rozepsat především o té první polovině, která je už hodně časově vzdálená a pro většinu současníků vlastně dost neznámá, přes všechny politické otřesy to bylo hospodářsky velmi úspěšné období. Druhá půle byla vlastně pod vládou jedné politické garnitury, která vsadila na ideologický aktivizmus, po celou svoji éru dokolečka omílala svoji jedinou mantru - "Poučení z krizového vývoje", odmítala jakékoliv ekonomické změny, výsledkem byla ekonomická stagnace a morální rozklad společnosti.
 
Vůbec by mě nenapadlo, že i dnes, 35 let potom, co socialismus skončil, se mezi námi na alternativě právě sympatie k prvnímu nebo k druhému období ukažou jako zásadní. Pokud to řeknu za sebe, já jsem se s aktuálním vládnoucím režimem v naší zemi ztotožnil pouze dvakrát. První takové období nastalo během Pražského jara, kdy mi bylo 17 roků a to druhé bylo o něco delší, asi dvouleté, po listopadu 89, než jsem jednoznačně pochopil směřování Václava Klause. Dnes fandím BRICS, ale pochybuju, že bych se ještě dožil našeho členství v této organizaci.
Ano, současný ekonomický vývoj a stav ve společnosti je tak tristní, že za mizerného Husákova režimu byla patrně situace nadějnější, výrobní prostředky patřily našemu státu a naše zadlužení, na rozdíl od ostatních socialistických států, bylo prakticky nulové.
 
Za socialismu jsem pracoval jako konstruktér, vynálezy, nové stroje, nové stavby, to bylo to, co mě zajímalo a o čem můžu vyprávět. Jakkoliv se tady v padesátých letech děly politické excesy, po technické stránce jsme v té době zažívali  zlatý věk. Konec války vzbudil v našich lidech nadšení pro opětovné vybudování naší republiky. Zlínská "Baťova škola práce" připravila během  1. republiky, za války i v poválečné době opravdu kvalifikované všestranné odborníky. Vlastnosti, které na té škole těm mladým vštěpovali, jako disciplína a cílevědomost, ale i čestnost, vytrvalost, samostatnost a odvaha, to všechno ty absolventy nějak přirozeně přivádělo na důležitá místa v našich poválečných podnicích. Samozřejmě, že neovládli celou scénu, ale nastavili určitou, dost vysokou úroveň, se kterou se pak museli porovnávat i ostatní. Nově vystudovaní vysokoškoláci přicházeli do vhodně nastaveného prostředí, které je dále formovalo. A nebylo to jen o lidech, byly také zakládány dobře vybavené státní výzkumné ústavy a zkušebny, které umožňovaly vývoj nových strojů a technologií. To vše vytvořilo předpoklady pro náš poválečný úspěch. A byl to opravdu velký úspěch.
 
ŠKODA i ČKD vyráběly parní lokomotivy, jejichž technická krása a vyspělost je obdivována dodnes, pak přišly neméně dobré elektrické a po určitých rozpacích i dieselové lokomotivy. Motorky JAWA, ČZ a ESO, patřily k nejlepším na světě. Sportovní  letadla Zlín 226 vyhrávala mistrovství světa v akrobacii, první celokovový větroň na světě L-13 Blaník se exportoval do celého světa. Cvičná letadla L-29 Delfín se vyráběla v počtech, o kterých se mohlo jiným výrobcům pouze zdát. Osobní Tatry 603, nákladní Tatry 138, autobusy Škoda 706 RTO, tramvaje Tatra T3, to všechno byla extratřída. Vltavská kaskáda nebo Ždákovský most s největším obloukem na světě, to byly velké úspěchy našeho stavitelství. Film Karla Zemana "Cesta do pravěku", z roku 1955, byl promítán v New Yorku v 96 kinech najednou. Fantastický úspěch našeho pavilónu na EXPO 1958 v Bruselu byl důkazem pro celý svět v jak rozmanitých oborech umění, kultury, sklářství, bižuterie, řemesel a další dovedností Čechoslováci vynikají. Také Laterna Magika představená na EXPU překvapila svět. Československý pavilon získal na Expu 58 nejvyšší cenu - Zlatou hvězdu, kromě toho jsme získali dalších třináct významných ocenění. V roce 1960, se v ČSR, jako v první zemi na světě podařilo vymýtit dětskou obrnu. Na začátku 60 let začal sklízet úspěchy náš textilní průmysl, licence na bezvřetenové dopřádací stroje a na tryskové stavy se začaly prodávat do světa. V roce 1961 přichází profesor Wichterle s vynálezem kontaktní čočky. V šedesátých letech vyrůstá celá generace filmových scenáristů a režisérů, jejich tvorba označovaná jako "Nová Československá vlna", sklízí úspěchy po celém světě.  To jsou věci, které mě právě teď napadají, kdyby chvíli přemýšlel, mohl bych doplňovat další a další položky. To všechno byly naše úspěchy, které jsme dosáhli od konce války do roku 1968. Ano byl to skutečně Československý zázrak, být na světové špici v tolika různorodých oblastech, to vyžadovalo šťastné souznění mnoha různých faktorů, byla to chuť lidí tvořit, objevovat nové. To se nepodařilo nikdy před tím a s nástupem normalizace to postupně vyprchalo a těžko se to bude někdy opakovat v budoucnosti.
Průměrný počet slepic: 4.8 (271 hlas)

Ano a v 1968 nas obsadili orkové a vsechno zastavili, haha napr. JAWA v supliku meli navrzenej 4takt pro JAWU ale soudruzi z Moskvy to zakazali, pro RVHP to staci

Průměrný počet slepic: 1.5 (89 hlasů)

Protože oni to převážně byli, kdo k nám přijel. A Brežněv byl Ukrajinec. A neobsadili nás, pouze se zde na několika místech usadili, jako Amíci v Německu. Žádná okupační správa.

Jinak seš chudák, s tímto slovníkem.

Průměrný počet slepic: 4.6 (45 hlasů)

To, co se postavilo za Novotného (ne Svobody a Dubčeka) se postavilo hlavně proto, že se plánovalo a přesouvaly zdroje a pracovní síly tam, kde to společnosti přineslo největší užitek. A ty pěkné filmy se také točily za Novotného, ne za Dubčeka a Svobody..

Za Husáka se zase stavěly byty a infrastruktura pro obyvatelstvo, zejména na Východním Slovensku, tam vidíte dřevěnici s kadibudkou a vedle stojí Šumperák, žádný postupný vývoj vesnické architektury jako v českých zemích.

Rezignovalo se na další rozvoj už dostatečně rozvinutého těžkého průmyslu a odstraňovala se bytová krize, jejíž začátek byl mnohdy i z roku 1938.. Naše průmyslové celky se dobře vyvážely, jejich surovinové a energetické vstupy byly pokryty, a tak se spíše vylepšovalo. Já jsem ročník 1967, pamatuji si ty časy.

Průměrný počet slepic: 4.6 (91 hlas)

Snad jen to, že v době fungování Československa byly postaveny hned tři  atomové elektrárny, které fungují dodnes :  Dukovany, Temelín a  Jaslovské Bohunice.  Byly vyrobeny KOMPLETNĚ u nás, včetně  reaktorů které byly v licenci od Rusů ( tehdy Sovětského svazu ). A  vlády, které přišly po hadráku  jen desítky let žvaní a tom, že by se měly postavit další  reaktory.  Na co Fiala a spol  šáhne, to nedopadne dobře ( je snad  nějaká výjimka co by se mu povedlo? )  a Fiala vybral  k postavení reaktorů Korejce.  Za stovky miliard korun. Ach Bože.

Po hadráku  byla část podniku Škoda Plzeň  kde se reaktory a celý jaderný program  realizoval velmi brzy zlikvidovány.  Našim  protektorům se totiž vůbec nehodilo,  aby jsme tuto  nejvyspělejší technologii  dokázali využívat a stavět po světě  jaderné elektrárny. Je to totiž příliš lukrativní kšeft.

Poznámka: ještě mi to nedá - místo jaderného programu, který jsme měli na absolutně špičkové, světové úrovni tady máme spousty "vysokých" škol, které ročně  vyprodukují tisíce politologů, sociologů a dalších darmožroutů, kteří nemají v reálném světě naprosto žádné uplatnění.  A pak  tito ehm - "vysokoškolsky vzdělaní"  bakaláři,  magistři a další verbež   řeší  takové  úchylárny,  jako je  "vědecké dokazování vícero  pohlaví". Když se podíváme na témata diplomových prací na vysokých školách jiného než technického směru, je to na pozvracení.  Diplomová práce na téma   genderová nevyváženost   pohádky  Sněhurka a sedm trpaslíků  není vtip, toto fakt existuje. A toto se děje za naše peníze, za peníze daňových poplatníků.

Průměrný počet slepic: 4.8 (141 hlas)

..ve šrotu neskončila, celou divizi koupil RosAtom, a reaktory VVER 440 se v Plzni vyráběly dále.

Nyní Škoda JS patří ČEZ-u.

Málokdo si uvědomuje, a pokud si uvědomí, tak je ochoten připustit, že ti "Rusáci", "Orkové", "Moskaly" atd.. naší zemi uchovali kompetentnost stavby jaderného reaktoru, celých 30 let probíhala výuka jaderných inženýrů na našich vysokých školách, protože pro ně byl "odbyt".

Průměrný počet slepic: 4.7 (46 hlasů)

za totáče jsme možná byli v ledasčem poněkud pozadu, ale teď jsme  z té rozkošné svobody úplně v zadnici.

Průměrný počet slepic: 4.8 (133 hlasů)

Musím se smát. Teď nemá ostnatý drát, ale je to tu horší než za komoušů. A myslím si, že je jen otázka času než nastoupí i to ...

Průměrný počet slepic: 4.5 (73 hlasů)

In reply to by Blc

Trvalý odkaz

ale už se mílovými kroky blížíme.

Průměrný počet slepic: 2.7 (22 hlasů)

za prvé komouši ukradli (znárodnili)  továrny, naši předci je vydupali z ničeho (Baťa, Ringhoffer, Kolben , Laurin, Vichtrle ...) a komouši když už je teda ukradli, tak nebyli schopni  se o ten majetek postarat,  je otazka kde by Československo bylo, kdyby komunisti nekradli

Průměrný počet slepic: 2.7 (144 hlasů)

je to marný, jeto marný. Antikomunismus a rusofobie jsou tu zakořeněny až hrůza. Už jsem to tu psal několikrát, že pro některé je slovo komunista jako rudý hadr na býka a přitom sami nevědí proč. Jen se ohánějí stále stejnými "argumenty". Ukradli - znárodnili, ještě chybí procesy v 50-tých letech a tak podobně. Co s tím ale má společné KSČM, která vznikla až po roce 1990? Stejně tak se můžu ptát co má společného s demokracíí současná Občanská "demokratická" strana. To vidím na jejich výsledcích každý den.

Průměrný počet slepic: 4.6 (202 hlasů)

KSČM, která vznikla až po roce 1990 určitě nestavěla dálnice a jaderky, to je jako vy o koze ja o voze, p. Vidlak adoroval KSČ , problém je, že lidé se nezamejšlí nad tím co čtou, já o KSČ a vy KSČM trochu rozdíl že ?

Průměrný počet slepic: 2.4 (65 hlasů)

O KSČM s láskou..., pokud se nepletu. Žádná adorace KSČ, alo to co je dnešní KSČM. 

Průměrný počet slepic: 4.6 (65 hlasů)

aha tak jsem zmatenej, psal o KSČM které vzniko v 1991 ale přisluhuje si tedy z minulosti jen ty stavby dálnic a přehrad a jaderek ok ?  Znárodnění = okradení to se nám nehodí tak to nic :)  pane mícháte to dohromady a sám potom píšete že hodná KSCM vznikla az po 1991 tak jak to teda je ?

Průměrný počet slepic: 2.7 (80 hlasů)

.. podívejte se na statistiky.. Ti, vámi tolik proklínaní komunisti byli docela úspěšní ve správě "nakradeného" majetku. Už 35 let se to rozkrádá, a furt je co.. Tady něco nehraje, co?!

Nic si z toho nedělejte, také jsem tím prošel.

Asi máte ještě mnoho testosteronu, který vám brání změnit názor. 

Průměrný počet slepic: 4.7 (110 hlasů)

Ámen

Průměrný počet slepic: 4.6 (26 hlasů)

.....na planoucí emoce!

Průměrný počet slepic: 4.8 (29 hlasů)

Těch kariérních a jiných komunistů, těch co "kradli", těch sedí v současných demokratických stranách ještě víc než dost a stále kradou..

Průměrný počet slepic: 4.7 (39 hlasů)

Pakul? nebo co? Kradou se naše daně a peníze našich vnuků. Komunistická správa nakradeného majetku by se dala nazvat spíš vybydlováním. Ty panelové králíkárny se nekradou, ale spekulanti je kupují a pak zneužívají dávky na bydlení. Taky byly v drtivé většině po revoluci opraveny aby se v tom dalo jakž takž bydlet. I když ten kšeft jak socani prodali OKD by se krádeží možná nazvat dal.

Průměrný počet slepic: 3.8 (30 hlasů)

A už se nerozkrádá nic, už je hotovo. Kolik ti je, že takhle básníš?! Víš, jak byly rozkradeny naše důchody?! Asi ne, tak já ti to vysvětlím.

Za komoušů jsme na důchody příspěvky neodváděli, to bylo zařízeno jinak: za tyto peníze byly stavěné fabriky, které generovaly zisk a z toho zisku byly vypláceny důchody. Samozřejmě i z těch po Baťovi. A po převratu 89 byly tyto zdroje rozprodány (a rozkradeny) a peníze za prodej nebyly uloženy do důchodového fondu, kde by vytvořili základní kapitál důchodového systému, nýbrž jednoduše "utraceny" (schválně použitý výraz), jako dnešní daně  na Ukrajinu a pro klimatickou klientelu. A neziskovky. A darmožrouty v Bruselu. A další nemakačenky. Když jsem německému kolegovi vyprávěl o tom, že za komoušů ten, kdo nepracovala nebyl schopen prokázat zdroj příjmů, šel sedět za příživnictví, protože se celkem důvodně předpokládalo, že krade nebo podvádí.

A ten Němec řval, že to by potřebovali taky...

Průměrný počet slepic: 4.9 (55 hlasů)

v jiném Československu. A zisk byl sprosté slovo, říkalo se nadhodnota...

Průměrný počet slepic: 1.5 (13 hlasů)

Ale problém je možná v tom, že pro mě zisk nebyl smyslem života.

Průměrný počet slepic: 4.9 (17 hlasů)

ti se holt starají, tak skvěle, že Češi už žádné své fabriky dávno nemají.

Průměrný počet slepic: 4.8 (93 hlasů)

👍

Průměrný počet slepic: 5 (13 hlasů)

Rozdíly  mezi komunisty a stávajícími vládci jsou v podstatě 2 ?

1) Komunisti znárodňovali majetek a nyní mocní znárodňují dluhy

2) Komunisti kradli pomalu a málo , protože si mysleli , že budou u moci navěky.

    Stávající věrchuška krade hodně a rychle , protože ví , že za 4 roky může jít od válu.

A jenom poznámka k článku. V roce 1969 se dalo v Brně sednout na autobus do Vídně , tam zajít do banky, vyměnit si koruny na šilinky v kursu 1 šilink za 1,2 Kč.

Průměrný počet slepic: 4.9 (78 hlasů)

Po listopadovém převratu jsem byl dotázán, jsem-li komunista nebo antikomunista, nebyl jsem ani jedno, ani druhé. Teda primitivní antikomunista jsem určitě nebyl.

A teď k těm zlodějům: už tenkrát jsem se ptal lidí, jak si vysvětlují, že růst počtu milionářů je nepřímo úměrný snižování HDP. Většina nechápala, na co se ptám, tak jsem se zeptal. jestli jim nepřijde divné, že najednou jsou zde milionáři, kteří nic nevybudovali jako Baťa a navíc jsou za nimi právě naopak často ruiny fabrik. Tomu říkal Klaus "ALOKACE KAPITÁLU" a o tom, jak tato alokace vzniká, mlčel, protože chtěl za každou cenu učinit změnu nezvratnou, chtěl vytvořit třídu vlastníků, která to nedopustí. Chtěl Bati a Nehery a dostal  Bakaly...

Průměrný počet slepic: 4.9 (54 hlasů)

Na tomto tématu je dobré, že zase téměř všichni mají svojí pravdu. Po velké privatizaci exprezident Kla.s na svojí obhajobu řekl : Kuponová privatizace byl dobrý projekt. Nebyla jiná cesta. Nebyl tu nikdo, kdo by měl  peníze a fabriky koupil. Potíž byla v tom, že jsme v tomto projektu nepočítali s tím, jací jsou někteří občané této země vyčůránkové a že všichni kradou. ( Volně interpretováno. )

No jo. Na jeho chyby a předpoklady mu sere Bobík.

Tak asi tak.

Průměrný počet slepic: 4.6 (20 hlasů)

Bdíš, nebo spíš? Obuvnický průmysl (Baťa) byl násobný, textil (Nehera) rovněž a zaměstnával x-násobek lidí, než dnes. O nábytkářském průmyslu ani nemluvím, kdyby to nezprivatizovali, IKEA by neměla šanci. Už původní Oktávky jsme vyváželi i do Anglie, MB jsem vezl do Hamburku, kam šly dál, nevím, do Arábie a Latinské Ameriky celé fabriky. Flotila Československé plavby Labsko-Oderské byla největší v Evropě! Do přístavu Hamburk jsme vozili piána, ale i holínky a ruční mlýnky na maso a kukuřici. Byli jsme třetí na světě, kdo dokázal vyrobit polovodič tranzistor a jako třetí jsme měli svého člověka ve vesmíru. Tak nemel nesmysly.

Problém byl v tom, že jsme byli drženi zpátky, my a DDR, protože byl zájem sjednotit životní úroveň socialistických států, takže ačkoli jsme měli nejlepší radar na světě, elektroniku dostalo Bulharsko. Výrobu autobusů jsme přenechali Polákům a když jsem zašrouboval první žárovku z Polska, vyhodil jsem pojistky až na ulici-o Vánocích! (spravil to kus měděného drátu). Zrovna tak z Polska jsme museli koupit předpotopní lodě, ačkoli jsme vyráběli špičková plavidla.

Tím mě napadl velký rozdíl mezi RVHP a EU: v RVHP ti pokročilí tahali ty ve vývoji, zatím co v EU ti pokročilí ty slabší vycucávají. 

Tímto výlevem jsem nechtěl  adorovat socialismus, pouze připomenout, že to nebylo tak, jak se dnes píše. Jak říkal Krampol: nikdo není dokonalý.

Průměrný počet slepic: 4.8 (45 hlasů)

.. zrovna tady šířit bludy..

 

Průměrný počet slepic: 4.3 (54 hlasů)

soudě podle slepičího hodnocení. Bohužel jsem nedokázal odhalit, o čem to je. Moje osobní zkušenosti tedy bludy jistě nejsou a chápu, že to může každý vidět jinak, zvláště nohsledi tehdejšího režimu si nemohou připustit, jaký jsou póvl. Například kdyby Vidlák prudil tehdejší komouše tak, jak dnes prudí věrchušku, hádejte jak by skončil...

Průměrný počet slepic: 2.6 (24 hlasů)

"Například kdyby Vidlák prudil tehdejší komouše tak, jak dnes prudí věrchušku, hádejte jak by skončil.."

Průměrný počet slepic: 4.7 (18 hlasů)

Tušl ?

Průměrný počet slepic: 4.5 (17 hlasů)

Ale řekněte mi, čím vám komanči osobně ublížili. Jestli jste 50+, tak jste za nich vystudoval kvalitní školu. Jestli jste mladší, nezažil jste je a tím pádem nevím proč je nenávidíte.

 

Nic není černobílý. Stejně s komunistama. 35 let žijem z toho co postavili. Nebejt jich, jsme na tom hůř než Angola

Průměrný počet slepic: 4.6 (98 hlasů)

Proti nám chudé Rakousko se péči komunistů vyhnulo a když to srovnám s Československem... Kdybyste četl, co píšu, věděl byste, že jsem je zažil a píšu vlastní zkušenosti. Dokonce jsem jako mladý nadšeně pracoval (jako projektant), než jsem zjistil, že když něco vymyslím, úspěch (a hlavně prémie) sklidí nadřízený soudruh, který mi celou dobu házel klacky pod nohy a tvrdil, že to nepůjde. Pravdu máte v tom, že jsem vystudoval školu, která sídlila různě po městě v předválečných budovách (dnes má areál nový a pohromadě) a to navzdory výchovné poradkyni, která ve mě viděla kádr na horníka kvůli nevhodnému původu. Kvalitu školy ale velmi snižovala komunistická ideologie a s ní spojený dvojí metr (ano, stejně jako dnes). Kdybych si mohl vybrat, studoval bych jinde. Dnešní studenti studují za Fialy, chcete tím snad říct, že to je jeho zásluha?

Průměrný počet slepic: 2.6 (30 hlasů)

Tvou zkušenost s nadřízeným mám rovněž a proto jsem se vrátil "do výroby". Dalším důvodem byla skutečnost, že jsem odmítal vstup do KSČ - byl jsem totiž tak vysoko, že to bylo v gesci Okresního výboru KSČ. Nikdo mi za to hlavu neutrhl - a to bylo v době tzv. normalizace. Přitom jsem nebyl antikomunista, prostě jsem nechtěl být s těmi, co tam už byli. Ani dnes nejsem antikomunista, je to krásná idea -žel Bohu neuskutečnitelná. Stačil by mi tzv. Rýnský kapitalismus. 

A nejsem člověk, který by se o sebe nedokázal postarat, když mí kolegové básnili o potřebě spadnout na dno a z toho dna se odrazit (pamatujete na tu báchorku?!), tak jsem jim řekl, že si počkám, až ten příkop zaplní a pak přejdu na druhou stranu. A tak se i stalo, začal jsem podnikat, ale byl jsem takovým divným kapitalistou: mí lidé vydělávali šestinásobek jejich předchozí mzdy, až manželka spolupachatele nadávala, že takto se kapitalisti nechovají.

Nejsem milionář, ale slušně zaobstaraný důchodec. Kdyby se všichni měli jako já...

Průměrný počet slepic: 4.3 (30 hlasů)

spousta lidí je líných, nebo hloupých a někteří oboje

Průměrný počet slepic: 4.6 (9 hlasů)

podívej se dnes kolem sebe, jak vypadá to, co naši předci a my vybudovali. Já teda zase tolik ne.

Průměrný počet slepic: 4.5 (14 hlasů)

Je zajímavé, že téma komunismus má takový ohlas - kdykoli se nadhodí, vyrojí se za hodinu víc příspěvků, než jindy za celý den :-) . Je to asi tím, že díky našemu věku máme většina osobní zkušenost, jakým způsobem tady vládli, když byli u moci.  A nebylo to nic moc. Třeba naší rodině sebrali statek, les, pole a poslali mé prarodiče nuceně osidlovat Sudety. To že jsme stavěli jako stát elektrárny, mosty a přehrady tuto krádež nijak nemůže v mých očích vyvážit.

Proč ale všichni kvičí když se řekne KSČM a zároveň komunista na Hradě nevadí? Je mezi nimi nějaký rozdíl? Opravdu se jednomu stačí distancovat od minulosti a vše je zapomenuto? Říct že jsem si to odpracoval? A druhým komunistickou minulost neustále dokola předhazovat?

Jedna poučka PR říká, že když něco přestane fungovat, tak se to přejmenuje a pokračuje se dál. Myslím, že by si KSČM ušetřila spoustu nepříjemností, kdyby se prostě přejmenovali. Zkušenost s komunisty je tady pevně zakořeněná, takže se může kdykoliv použít proti nim. Kdykoliv si velkokapitál uvědomí, že KSČM příliš sílí, tak si stačí zaplatit nějakou protikomunistickou kampaň (nejspíš s Evou Holubovou) a zase jim snadno srazí preference.

Nejlepší co by v současné situaci tedy mohli udělat, by bylo rozpustit všechny spřátelené strany do jedné značky Stačilo! a problém je vyřešen. Už by nikdo nemohl zneužívat jejich komunistickou minulost proti nim, jelikož by se přejmenováním od ní distancovali. Ale je to samozřejmě  jenom na nich............Howgh
 

Průměrný počet slepic: 4.7 (89 hlasů)

Vždycky musí být nepřítel. A dnešní mladí je nezažili, tak jim o nich můžou nakecat okoliv. Ale to, že díky nim tu ještě něco zůstalo a že skoro vše na co se kolem sebe podívají postavili, to úplně ignorují ...

Průměrný počet slepic: 4.9 (59 hlasů)

Znal jsem člověka se jménem Nemrava. Přejmenoval se.

A na parte bylo loučí se rodina Nemravova

Průměrný počet slepic: 4.7 (32 hlasů)

Pomohlo, lidi mají krátkou paměť, takže za chvíli už by si je s komunistama spojil málokdo. A kdyby na ně někdo vytáhl s antikomunistickou kampaní, tak by řekli, že nejsou komunisti, protože se tak nejmenují :-) . Když PePovi107 stačilo říct že je demokrat a tím komunistická minulost přestala být problém, tak toto by fungovalo úplně stejně dobře......


 

Průměrný počet slepic: 4.7 (49 hlasů)

nýbrž její sourozenci. V době vzorové 1. Republiky. Takže šla sloužit "k židům".

Průměrný počet slepic: 5 (27 hlasů)

Na vojně, v 67., jsme vysmáli politruka (ano, předchůdce a vzor plk. Pávkové), když nám říkal, že na Západě se mají dělníci proto dobře, protože kapitalisti mají strach z revoluce po vzoru ruských bolševiků, zkrátka z existence socialistického bloku. Za 30 let jsem mu musel dát za pravdu, poté, co jsem se zařadil mezi německé pracující, když předtím jsem s nimi dělal jako zaměstnanec české firmy. Co jsem se dověděl ( a co jsem viděl): že před pádem komunismu se německému dělníkovi vedlo lépe a od té doby to jde s kopce. Říkal mi kormidelník (můj podřízený!), že jako lodník bral více, než "teď" jako kormidelník.

Ano, jejich životní úroveň byla vysoká a tudíž je z čeho snižovat, ale furt to třeba oproti nám jde. Ale ten rozdíl už není tak velký.

Holt, kapitalisté se zbavili strachu a mohli se projevit in natura. I proto si natahali miliony  po práci prahnoucích "odborníků", aby vytvořili tlak na trhu práce a mohli snížit mzdy, čímž si nadělali do vlastních bot-vlastně do bot původních pracujících-protože chuť pracovat ty odborníky po příchodu do sociálního ráje přešla a teď je ti původní-ať chtějí či nechtějí -musí živit. A o to mají méně na výplatě, méně na důchodu i méně zdravotní péče. 

Ale, po pravdě řečeno, v zásadě si za to ti pracující mohou sami: v době blahobytu si odvykli myslet...

Průměrný počet slepic: 4.9 (40 hlasů)