Jak si většina z kydačů jistě dobře povšimla, v posledních dnech jsem nedržel stráž na těchto stránkách tak usilovně, jak jsou zvyklí.
Bohužel jsem se byl nucen účastnit na nátlak své nynější živitelky – Staré Jahody (dále jen SJ) speciálního kurzu za účelem zvýšení odbornosti, z čehož nejmenovaní blázni obvykle získávají zcela mylný dojem, že prohlubování a zvyšování kvalifikace navozuje vyšší pravděpodobnost získání atraktivní, nebo alespoň vůbec nějaké práce. Přitom nejsou schopni pochopit, že zaměstnavateli vůbec nejde o nějakou kvalifikaci, nýbrž o ulovení a následné rychlé ochočení neodporujícícho mamlasa, který toho neumí tolik, aby mohl žádat výrazně více strakatých papírků, než je v čase a místě obvyklá minimálka.
Leč Pán Bůh dopustil a podle pořekadla samozřejmě nespustila motyka, nýbrž zazvonil telefon a bylo mi sděleno, že se spouští po půlroce první a nadlouho poslední kurz pro řidiče přepravující nebezpečné látky spadající pod mezinárodní dohodu ADR. Pro zájemce, kteří netuší, vo co gou, zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Evropsk%C3%A1_dohoda_o_mezin%C3%A1rodn%C3%AD_silni%C4%8Dn%C3%AD_p%C5%99eprav%C4%9B_nebezpe%C4%8Dn%C3%BDch_v%C4%9Bc%C3%AD
Proč první a poslední školení, je jasné. Kovid zasahuje všechny oblasti našeho života a jeho drtivý tlak eliminuje nejen činnost škol, nýbrž i jakékoli snahy veškerých školicích středisek o šíření osvěty mezi nablblými lopatami.
I nastoupil jsem v naději, že další vlna kovidového příboje školení nenaruší (narušila) a já se stanu hrdým majitelem další z početných kartiček v peněžence, které jsou naprosto perfektní pomůckou například pro odstraňování námrazy z čelního skla osobního auta. A přitom tahle vyjde JENOM na necelých deset litrů!
A s fotkou!
No neber to!!!
Úvodem pan instruktor rozdal všelijaké papíry k vyplnění a navíc i publikace, na něž jsem se, jsa náruživý čtenář, dychtivě vrhnul. Hned po prvním prolistování jsem se jak bývalý prvotřídní znalec dohody ADR ve znění z roku 2000 ovšem poněkud zarazil, neb jsem zjistil, že v roce 2019 přibylo na seznam nebezpečných látek nikoli dvanáct měsíčků Boženy Němcové, nýbrž dvanáct člověkem nově vytvořených sajrajtů, v nichž je vázáno lithium. Takže namísto dvou lithiových jedovek jich máme nyní čtrnáct. Lidská invence je vyčerpatelná opravdu jen velice obtížně…
No a co, utěšoval jsem se, nebezpečných látek je klasifikováno tři a půl tisíce, tak co! Dvanáct sem, nebo tam…
Horší ovšem bylo, když jsem se dále dočetl, že transport lithiových mňamek v režimu nebezpečných látek podle úmluvy ADR vzniká už při přítomnosti jednotek gramů lithia.
Ano, čtete dobře, gramů. Nikoli kilogramů, ani tun, nýbrž pouhých gramů!
Konečně jsem pochopil, proč jsou na školení přítomni řidiči, kteří odvážejí
v ocelových kontejnerech či dřevěných bednách z letišť a přístavů úplně obyčejné předměty, jakými jsou dnešní chytré mobily, notebooky, tablety, nechytré signální škatulky či dokonce obyčejné dálkáče k autům, vratům a brankám. Tedy povětšině předměty, z nichž nelze vymontovat baterii obsahující lithium.
A nechápal jsem, proč není nijak chráněn řidič či pasažér elektromobilu, v němž je převážen tak extrémně nebezpečný předmět o hmotnosti stovek kilogramů!!!
I nedalo mi a v obědové pauze jsem se vloupal do kanclu na pár slov k panu instruktorovi, abych dal řeč na téma, které mne zaujalo. Už jen proto, že Pinocchiovi asi před třemi lety jeden plastový vergl mírně explodoval a lehce zahořel. Naštěstí jen do té míry, že se nikomu nic nestalo, a syn byl prodejcem tvrdě pokárán, že si za to může sám, protože kdyby nebyl v době nákupu lakomý – pardon – (chorobně) šetřivý po své matce (SJ) a odhodlal se do šmrdlací desky vrazit počet barevných papírků v hodnotě minimální hrubé mzdy v Čechistánu, nemuselo se to stát. Já dodám – bodejť by si nehrál na Krkovičku, když si na šmrdlafón musel vydělat sám sběrem starého papíru a železného šrotu. Za kilo železa dostával ve sběrně dvě koruny, za papír dávali tenkrát osmdesát haléřů. Dnes už ho nevykupují vůbec…
A tak jsme s panem školitelem probrali skutečnost, že většinové množství lithia se těží v Austrálii a zpracovává v Číně, protože Číňani si můžou patlat kyseliny, jak chtějí, a nikoho to, na rozdíl od dodržování lidských práv tamtéž, nezajímá. Tolik potřebný kobalt se většinově těží a extrahuje pomocí kyselin a louhů v Africe, o čemž se moc nemluví, protože to je přece daleko a my musíme mít především čistou Evropu, aby se tu líbilo soudruhům migrantům…
Nu, a když proběhnou dva tisíce cyklů nabití oněch zázračných elektročlánků, je potřeba celý ten elektrobinec někam uklidit, protože revitalizace stojí pětinásobek výrobní ceny téhož výrobku. A obnovená baterie pochopitelně zdaleka nedosahuje parametrů baterie nové. A není ani tak velký problém s oněmi kovy, o nichž se tak často diskutuje, jako se „zálivkou“ baterií, kteroužto je jedna z mnoha modifikací polyetylénoxidu. Kdo si pamatuje alespoň něco málo z chemie probírané na bývalých ZDŠ, chytí se při slovním spojení oxid a polyetylén za hlavu.
A světe div se, takový sajrajt nechtějí ani ti Afričani, jejichž děti v Kongu dolují rudu. Dokonce ani ti usmolení Číňané, kteří nás, když se to vezme hezky po euroamericku do detailu, vlastně okrádají na cenách nových článků, že ano.
Ještě že máme blbého Ivana, který pro Evropu a maličký zbytek světa zřídil dvě úložiště kdesi za Uralem a jejich prognózovaná kapacita je na dvacet let. Ale o dalších úložištích prý nechce ani slyšet. Asi proto, že na jeho území povětří neziskovkám příliš nepřeje. A taky že má příliš moc peněz a nerostného bohatství, které mu připadlo úplně nespravedlivě, jak bystře usoudila jistá dáma v Americe. Tudíž si může moc dovolovat a vyskakovat, jak bystře usuzují naši eurosoudruzi.
„Za dvacet let bude po baterkovém zázraku, protože nebude komu vnutit ty vypoužívané bouchací a jedovaté sajrajty, nemluvě o statisících tun nerecyklovatelných kyselin a louhů nutných k výrobě lithia a kobaltu,“ ukončil debatu pan instruktor a zvedl se od stolu na znamení, že je čas jít vydělávat peníze.
Kdybych měl nějaké vlasy, zaručeně bych se v nich podrbal a popřemýšlel, jak si zajistit budoucnost v rámci pochmurné předpovědi pana instruktora. Takto jsem jen vypnul uši, protože nám vykládal o látkách poškozujících životní prostředí, což mne poněkud deprimovalo. No napadlo by vás, že když vylijete do přehrady cisternu mléka, znehodnotíte celou zásobu přehradní vody, která se stane podle nařízení Rady EU nepoživatelnou a nevyčistitelnou?
Nenapadlo.
Mě taky ne.
Zvažoval jsem, jak dál, protože důchodová reforma klepe na dveře a pirátští – pardon - korunní princové, kteří se třesou na Babišův trůn, se s námi párat nebudou. Dělat hasiče na D1? Pokud by hořel jeden chytrý elektromobil, budiž, měl bych na týden vystaráno. Ale například taková stovka chytrých, mladých a krásných elektrokrámů naráz? Třeba při podobném masakru, jako v roce 2008, kdy ve velehorském průsmyku u Humpolce zcela nečekaně trochu zasněžilo a vzápětí tam v sobě skončilo 231 aut? Takový gyros či šašlik si dám s chutí, ale čichat pachy za živa rožněných lidí v hromadném karambolu, to taky není žádná hitparáda…
Nicméně po třetím kafi a chvilce šmidlání na zapůjčeném chytrofonu jsem objevil odpověď na otázku, jak se chytře, mladě a krásně uživit i v případě, že nám nově povstalí bojovníci zatrhnou výplaty důchodů. Založím s Pinocchiem společnost pro hospodaření s barevnými a vzácnými kovy. Mědi je stále relativní dostatek a za dvacet let budou všude zcela zbytečné přípojky k vyhynuvším elektrokřápům, jejichž baterie nebude chtít nikdo skladovat, potažmo likvidovat. A my budeme kšeftovat s jejich potupnou – pardon - postupnou demontáží.
Problém je vyřešen, čeká nás zářivá budoucnost!
- Log in to post comments
Komentáře
Nekrmit!
Nekrmit!
to znáte? Uklízím bednu a narazila jsem na dva historické
BLB je nezničitelný - zepředu i zezadu se čte stejně
Lidé nejsou debilnější než dřív, jenom mají díky internetu možnost šířit svoji debilitu dál.
Ač je to pár pátků - nic se nezměnilo
elektroauta
Pane Targus.
Perfektní.
Toto se nedočteme u podporovatelů elektroaut.
Prosazuje se to,zřejmě jak píše pan Gerd,omezit auta na benzín a naftu a tak trestat Rusko.
Víme co provádí USA k vůli Nord-Sreamu,zhatit Ruské dodávky plynu do Evropy a poškodit jich na obchodním styku.
Pokud vím v Klášterci nad/Ohří se buduje výrobna dílů pro elektroauta.
To okrádání Číny,je jednoduché vysvětlit,než to koupíte,tak je to o 500% dražší,než v Číně.
Podoně je to i u jiných dílů do současných aut.
Omezení ropy
Pane zemědělče,
hlavním cílem elektromobility je zachránit evropské výrobce před zahraniční konkurencí. K potrestání Ruska až tak úplně nedojde, protože Rusko vyváží hlavně plyn a ten zatím zůstane zachován jako palivo pro topení a plynové elektrárny. Nějaké omezení závislosti na ropě se konat nebude, těch pár elektromobilů to nezachrání.
Co se týká cen, díl, jehož výrobní cena od dodavatele pro automobilku je 13 EUR/ks, se prodává řidiči auta za 4 000 Kč. Což je přibližně 1170 %.
Targusi, Targusi, to…
Targusi, Targusi, to nejzajímavější z celého kurzu jste nám zatajil - můžete teď vozit kamiony s lithiem, nebo nedej bože s mlíkem?
Jinak ale za článek slepic, co se do vás vejde.
dvě poznámečky
Dobrý den pane Targusi a vážené kydačstvo.
Buďte rád, že jste nemusel absolvovat školení IATA DGR pro leteckou přepravu nebezpečných látek. Je jich opravdu přes 3 tisíce.
Dostat do letadla třeba jen mobil s určitým typem baterie je prakticky nemožné. Snadnější je přepravit letadlem radioaktivní látky nebo výbušniny.
Ta poznámečka se týká toho, že tedy tak nějak se všichni dohodli na nějakých pravidlech, ale problémeček je ve spojení "tak nějak".
Každá země a každá letecká společnost má své vlastní výjimky, dokonce se musí i splňovat pravidla země, kde dojde k mezipřistání.
Aktuální manuál měl asi 1280 stran a každý rok to o několik desítek až stovek stran narůstá.
Poznámečka druhá je přímo s použitím elektrovozítka.
Do firmy zabývající se úklidem v našem bývalém okresním městě dorazilo namísto dosluhujíchích Multikár nákladní elektrovozítko, vyráběné někde u Čongů.
Deklarovaná únosnost 500 kg a dojezd (bez topení a bez majáků a bez zvedání korby...) asi 120 km.
Na ja, ale začlo být trochu chladněji. Na korbu se vejde méně odpadů z odpadkových košů (cca 100 kg), protože odpad z košů je objemnější než třeba cihly, takže se tahle elektrokoloběžka musí na skládku s odpadem otočit vícekrát a vícekrát vysypávat korbu.
Po celonočním nabíjení vydrží jezdit tak maximálně do 11 hod, pak hodinu na nabíječku a pak se modlit, aby vydržela do dvou do konce směny.
Samozřejmě tím klesá produktivita a to co udělá multikráva za směnu, tohle vozítko nestihne a musí po obědě vyrazit na pomoc normální naftová multikráva, aby se denní objem práce stihnul. Na ja, ale ta druhá multikráva zase chybí někde jinde.
Sám jsem si to vyzkoušel se v tom vozítku projet. Ač nemám příliš objemné pozadí, do sedačky jsem se nevešel. Holt jsou Čongové trošku menších postav. A cifry nabití baterek lítaly na displeji směrem dolů jak čísla na ruletě.
Největší dojezd po celnočním nabíjení a hodinovém dobití přes oběd je kolem 50 km (na sběru odpadů ty stávající naftová vozidla každý den najezdí asi 80 km). A to nesmějí moc topit v kabině.
Koupit novou Multikrávu vedení nechce, stojí asi 1,5 Mio. Repasovanou nechce, bo se to prý furt sere.
Za elektrokoloběžku zaplatíme asi 400 TKč.
Výsledek?
Koupíme elektrovozítka dvě, jedno na dopoledne a jedno na odpoledne. Dostaneme na ně totiž DOTACI :-)
To je to, co tvrdím, tlačí…
To je to, co tvrdím, tlačí nám skrze dotace a umělé zdražování konvenčních vozidel drahé téměř nefunkční dopravní prostředky. Rozjíždějí k tomu účelu účelové nátlakové akce, provázené masivní propagandou (globální oteplování, uhlík, Gréta, sucho, záplavy)
Kdo si myslí, že ti, kdo se nás snaží zblbnout a manipulovat, to s námi myslí dobře?
Já ne.
si, že zjištěná
anebo možná rizika konzumace elektromobility z hlediska ohrožení zdraví , života či majetku jsou a) větší b ) menší jako ta, která jsou zjištěná a možná při konzumaci aktualně to masově a masivně propagované vakcíny ? Stačí hrubý odhad, je totiž nabíledni, že vaše kompendium znalostí relevantních problematik je stejně ubohé jako moje, určitě co se týče toho druhého produktu.
Někde jsme četl , že nové baterie jsou jednak delší životnosti jak příslušný automobil, jednak jsou kobaltu prosté a jednak recyklovatelné (tuším že Nissan). Ale příliš se o tuto problematiku nezajímám, dávám přednost hybridu. Takže bych ani nevyužil poměrně slušně padajících cen solárních panelů, co se týče domácí (firemní, veřejné, municipální...)nabíjecí stanice. Možná až po žních.
Jedno je však jisté - spalováním ropy (ropných produktů) zásob ropy nepřibývá. A to ať už by ropa vznikla pro jednou provždy(sic !) kdysi anebo vznikala neustále.
Je ale také téměř jisté i to, že případná změna v genetické výbavě organismu, vyvolaná zásahem zvenčí - provedeném v krátkém čase, vpravdě v jednom malém okamžiku, může mít negativní vliv na další funkčnost tohoto organismu, netvrdím že pouze negativní (organismus může naopak dříve či později vykazovat i takové projevy svého života, které jsou např. byť jen z hlediska kritérií úspěšnosti globálního dlužního kapitalismu pozitivní, vyjádřeno agregátním chováním dotčených organismů).
Obé je (může být) závažným problémem.
Tedy ani uhořet v autě, ani onemocnět v nemocnici !
Re: PivoJ Musím vás zklamat,ale o situace v
letecké dopravě něco málo vím. Seznámil jsem se na tomto kurzu s řidiči, kteří operují na letištních terminálech. Jestli mne paměť neklame, zmínil jsem se o nich v jedné jediné větě.
Co se týká letecké dopravy, vychází, resp. kdysi vyšla z dohody ADR. Jinak to samozřejmě nesleduji, s leteckou dopravou jsem nikdy nekooperoval.
Abych vás uklidnil, v lodní dopravě to není o nic lepší.
Ještě odstaveček - naprosto všude při multilaterálních dohodách funguje stejně debilní pravidlo, jako v rámci EU, totiž že členská země má povinnost implementovat multilaterální dohodu, jakož i jednotlivé paragrafy nařízení podle svých podmínek, z čehož pak ve většině lezou doslovné obludnosti.
Abych zůstal u dohody ADR, každá členská země dohody má možnost zpřísnit některé paragrafy, případně povinnost zdůvodnit, proč potřebuje na některou látku naopak předpisy změkčit.
Tudíž se celkem lehce může stát, že deset centimetrů tlustá knížka se ve vašich rukou promění v poměrně drsný toaletní papír...
Re: Pivoj A což si tak sehnat nějakého
mechoše, který multikrávám rozumí a dokáže je dát do stavu, kdy se nebudou kurvit "na každom kilometri"?
To pana šéfa nenapadlo, že jo...
... klasika...
S těmi multi to je úplně stejné, jako to tu popisoval Vidlák v článku o jeho subdodavatelích. Buď obrovské podniky s nejmodernějšími stroji, anebo pantátové ve věku důchodcovském s Crystaly ze Zetoru...
Ano, ti pantátové nemají problém párkrát za rok sáhnout do basy s vercajkem a poté hrábnout do střev jejich dědkovských strojů, aby tyto zase dále spokojeně běžely...
.. ovšem kdo se dnes oblékal do montérek...
Montérky
Kdo by se dnes oblékal do montérek? Třeba Stará Jahoda?
Re: Gerd SJ určo ne, ta má na
špinavou práci mne.
Já je ovšem rovněž neoblékám. Já je totiž vůbec nesvlékám. Sedím v nich i teď, protože se mi líbí, že jsou špinavé.
Móda
Targus zakládá nový módní trend zvaný Gorolistán.
Už ve Švejkovi
stojí psáno (zhruba): nejhorší je, když to někdo s někým myslí dobře ...
Elektromobil si už nekoupím, k tématu tedy nic,ale...
... jdu si v 10:31 zapnout v televizi na ČT 24 můj oblíbený pořad Z metropole a koukám, on tam přímý přenos z Osvětimu, ..ne, pardon, z Prahy, Brna...
Kdybyste věděli jak já jim to přeju :-)
...
https://www.youtube.com/watch?v=YSvS4LY26Yg
Napsal jsem o nepravdách…
Napsal jsem o nepravdách článku asi půl stránky, ale smazal jsem to. Je to jako s COVIDem. Panická hrůza z lithia. Ta zabije víc lidí než samotná jeho přeprava a nakonec i jeho využívání. Na tyto panikáře by také měla být karanténa s občasnou ranou palicí po palici.
Elektromobilita
Největší nepravda je, že elektromobilita je ekologická.
Targusi, budete mít taky licenci vozit cisterny s benzinem?
já jsem si zavzpomínal, co jsem za těch mých najetých 3/4 milionu km bez nehody s benzinem zažil. Jednou mi hořelo auto (stará Octavie, ta z těch 60-tých let), naštěstí to bylo v Praze, ve vilové čtvrti kde si zrovna jedem automobilista připravoval auto na cestu do Bulharska. Takže měl při ruce hasičák a vše uhasil.
Můj táta mi taky vyprávěl jak hasil Hadimršku (měla nádrž s benzinem přímo nad motorem, tek tam samospádem), uhasil to rychle starou dekou.
Jinak ještě pamatuji Š 105, ta měla geniální vynález, dvě nádrže spojené hadicí, primitivně jištěnou sponami. To mi zrovna přijela vzácná návštěva a já prvně natankoval plnou nádrž do nového auta. A vyjeli jsme do parku v Průhonicích. Cítím benzin ale dělám že nic, dojeli jsme, manželka s návštěvou se šla projít a já zatím řešil problém, vidím louži benzinu pod autem, tak jsem přišel na geniální řešení: zajel jsem nad škarpu, pravá kola dost vysoko na násepu, auto našikmo a tak jsem nechal spoutu benzinu odtéct a šel za návštěvou jako by nic. Pak jsme ještě odjeli do Prahy, já větral aby ten benzin nebyl moc cítit (ale košili jsem celou propotil hrůzou, co kdyby to bouchlo). Nebouchlo, v servisu mi pak vysvětlili že to se stávalo často, občas tam dali kratší spojovací hadici a ta se vysmekla.... Konstrukční vada, jinak Š105 byla má oblíbená na neudržované strmé zimní cesty v horách (motor vzadu).
Takže na dobrodružství nepotřebujete ani elektromobil s lithiem, stačí obyčejný benziňák.
Elektromobilita
Ale vyvázl jste se zdravím. U elektriky bych si tak jistý nebyl.
Re: Milan V: Ano, píšu to o něco níže, nějak jsme
se minuli.
Je to třída 3, hořlavé kapaliny, které mají ještě nějaké podskupiny, ale ty neškolenému jedinci nic neřeknou.
Co se týká hašení takových aut, máme se řídit podle nově sjednocených pokynů pro případ havárie.
A ty pokyny znějí - v případě havárie (což je i klasický požár, nikoli jen dopravní nehoda) uchopit do libovolné končetiny doklady od nákladu, kde je napsána přesná identifikace převážené látky (tzv. UN číslo) a co nejrychlejším tempem se vzdalovat od vozidla, potažmo od látky, pokud se sype, vytéká, či jinak uniká z ložného prostoru.
taky jsem jeden velký požár auta
viděl před asi 30 lety na vlastní oči, na silnici z Hradce do Náchoda. Mrtví, helikoptéra, sanitky, z auta skoro nic nezbylo.
Ale myslím že po stoletém vývoji benziňáků jsou už auta bezpečnější (jen řidiči, někteří, jsou nebezpečnější). To samé bude i s baterkami, vyvinuté (ale ne ještě ve velkoseriové výrobě) jsou i nehořlavé.
Re: Milan V Jen velmi nerad vám u nedělního oběda kopu
do báboviček, ale články s obsahem lithia celkem spolehlivě chytají při jakémkoli zkratu či dokonce neodborném přerušení elektrického obvodu.
A teď mi barevně povídejte, jak je zabezpečen elektromobil proti zkratu třeba probitím kabelového svazku, což je při těžší havárii naprosto standardní událost.
Targusi,
tak to je ten rytíř před kterým jsem Vás varoval v komentáři někde nahoře.
A tedy víte, jak to skončí!!!
18650
V akupacích pro elektromobily se používal sériově zapojený články řáže 18650.
Já osobně je používám na svícení ve výkonné čelovce, do podzemí není nic lepšího. Ale zase si dávám hodně velkýho majzla, od jakého výrobce nosím článek na hlavě.
Mám kamaráda, kterej šetřil a pořídil si nějaký no-name články z Číny. Nějakou dobu to fungovalo dobře, ale jednou při nabíjení začal jeden článek žhnout a tavit se. Kamarádovu manželku nenapadlo nic lepšího, než na to chrstnout vodu, čímž chtěla článek uhasit. To mělo za následek výbuch, odvoz do nemocnice na vyndání součástek nabíječky z břicha, požár a příjezd hasičů, a vytopený tři byty v paneláku pod nima. Přežili všichni.
Takhle se dělají atentáty.
Takhle se dělají atentáty.
Re: Havran57 Jak to skončí, to
teda nevím, protože mi to dnes nějak nemyslí. Asi proto, že jsem nemohl spát.
Zato s radostí pozoruji, že se řídíte mými instrukcemi a mládnete, krásníte a chytříte.
Jen tak dál, švarný elektrojinochu.
Dohnat a předehnat, to je naše elektrorytířské heslo!!!
Lithium
Lithium hoří při kontaktu s kyslíkem. Zkrat může zajistit hoření v případě, kdy prorazí kyslíku stěnu baterie.
Re: Gerd Znovu opakuji, že lithium není hlavním
problémem v "plastových" gelovkách. Hlavním problémem je struktura samotného gelu, resp. oxidační skupiny, kterou samotný gel nese.
A vůbec, mrkněte se na wikinu. Tohle se dnes užívá v těch "nejmodernějších" článcích s takřka dvojnásobným počtem nabíjecích cyklů, o které jde v elektroprůmyslu pochopitelně daleko nejvíce.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ethylenoxid
Nene
Kousek vedle, ve článcích se nepoužívá ethylenoxid, alébrž ethylenkarbonát:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ethylene_carbonate
Re: PzV Tak v tom případě mám blbou
knížku a budu muset vrátit tu kartičku s fotkou, jen co mi dojde.
V knížce totiž píšou etylénoxid.
Asi jsou blbí, hnustí a geronti navíc. I s panem lektorem, i když ten měl asi tak třicet let.
Prostě vás na školení nakrmili
odpornými termity, Targusi. Kdybyste si přečetl ten odkaz na etylénoxid z wiki, který jste sám postnul, tak byste zjistil, že etylenoxid je za normálních okolností plyn (bod varu 10st C).
ethylenkarbonát
Děkuji za odkaz, o ethylenkarbonátu jsem nevěděl,
To mi připomnělo jedno požární školení,
kdy jsem se instruktora zeptal, jak evakuovat hořící dvoupodlažní objekt s dřevěným schodištěm, obsahující 8 zpanikařených mentálně a kombinovaně postižených obyvatel a JEDNOHO tzv. "asistenta".
Odovědí mi bylo doslova: "Popadnout za ruce nejschopnější kusy a zdrhnout s nimi co nejdál od baráku".
Podotýkám, že to bylo několik let před smrtícím požárem v ÚSP ve Vejprtech, kde to "asistenti" otestovali na vlastní kůži. Byli tam DVA na asi 34 chovanců, takže neměli vůbec žádnou šanci provést jakoukoli koordinovanou evakuční akci :-(
Cvičení
V našem statutárním městysi jsem trochu pomáhal organizovat (a hlavně zajišťovat k tomu PR) dvě hasičská cvičení v městských starobincích.
V tom velkém je asi tři sta (?) klientů, mnozí ležáci, jiní stařecky či jinak dementní apod. Zakouřené chodby, tři nadzemní podlaží.…
Noční můra, podobně jako rozšíření současné populární breberky.
Ve velkých zařízeních je obvykle JEDNA
pečovatelka na 20-25 "klientů" v denní sužbě a v noci JEDNA na 35-40 "klientů". Ty kromě "péče" většinou zajišťují také úklid.
Přes den se vyskytují ještě zdravotní sestra nebo sestry (bývá JEDNA na patro) a aktivizační pracovnice.
Plus pradlena a eventuálně dvě až tři kuchařky.
Ale ono na velikosti vlastně ani nezáleží - VŠECHNA zařízení socpéče jsou požárně NEevakuovatelná. Zejména kvůli zoufalému nedostatku personálu.
Dalším aspektem je větší či menší imobilita obyvatel a nemožnost použití výtahů při požáru.
A také si neumím představit, že by zaměstnanci byli ochotni nasadit své zdraví a životy na záchranu "klientů". V životě by totiž v případě zranění nebo smrti z nikoho nevyrazili (oni nebo pozůstalí) ani kachli, neb jejich příšerná práce je zařazena v první rizikové skupině (takže ačkoli mívají zničené karpály, šlachy, klouby, páteře, metabolismy a nervy, nemají žádnou šanci na uznání nemoci z povolání).
Nemluvě o "platech", které motivují k čemukoli jinému než "hrdinství".
Malé upřesnění pro čtenáře. Možná jste to v textu
nepostřehli, ale v nynějších nejmodernějších bateriích, resp. elektrických článcích je daleko problémovější gel, než samotné lithium, resp. jiné kovy.
Tedy abych byl přesný, jedná se o stabilizaci tohoto gelu, lidově řečeno "přemluvit" tuto látku, aby držela energii, kterou přijala, a posléze ji uvolňovala postupně, nikoli naráz.
Něco jako
elektrolyt? Olověnkám tzv. bezplynujícím se říká gelovky ...
Re: střelec Znovu zopakuji moudra z učebnice.
Gel je tvořen sračkou, zvanou etylénoxid, zřejmě v nějaké jiné podobě, chcete-li modifikaci, než se kterou se běžně setkáváte.
Ano, kurz jsem dodělal, mám nyní oprávnění k
převozu všech látek mimo třídy 1 - výbušniny a 7 - radioaktivní, přičemž jsem shledal, že tyto látky jsou vlastně nejméně problémové.
Co se týká cisteren, prý jsem třídu 2 - plyny (hořlavé, výbušné, hluboce zchlazené, jedovaté), 3 - kapaliny (hořlavé, výbušné, vyvíjející se vzduchem hořlavé plyny, blablabla...) a 9 - jiné nebezpečí (např. horké pryskyřice nebo asfalty).
Tedy abych byl přesný, oprávnění nemám, protože jej vydává ministerstvo a je doba svátková a kovidová.
Děkuji za vysvětlení,…
Děkuji za vysvětlení, gratuluji a až vás potkám na silnici, zdaleka se vám vyhnu, protože s tímhle seznamem za zádama jste nebezpečnej týpek.
No, řeknu to takhle…
No, řeknu to takhle. Vrchnost má potřebu ekonomiku nějak zaříznout. Všechny blboně, keré propustili v devadesátkách z korporátního státního vyrábění a povinného pracování na exportní sklady, potřebují zase přeformátovat do budovatelů korporátních jistot. Vrchnosti, kerá se schovávala čtyřicet let pod křídly rudé kvočny se rozmnožili a mezinárodně se spojili za účelem rozparcelování nových lén. Těžká věc v době gdy je všechno demosgraticky rozkradené a rozparcelované a na každém písečku vysej cedulky, to je moje. Kam mají potomci vechnosti expandovat, gdyž jim konkurují podnikavci keří eště dodnes ručej privatizací ukradeného společného majetku. Svízel je rozprostřena opět do prostoru, kerej eště zbyl k dýchání, ale je už cejtit povědomým pššoukem.
Znáte to jak gdyž to něgde tajně uniká a všichni se koukaj kolem sebe a typujou gdo se posrál. Do poslední chvíle budou držet glanc a hubu, dokud se něgdo neodhodlá nadýchat se čerstvého vzduchu a neprohodí to klasické moudro, no jo hlavně že je eště teploučko. No a blboni se poplácávaj po ramenou jací sou kabrňáci, že už taky něco cejtěj. Ale mají problém. Že gdyž by se to muselo vytáhnout a podívat se na to a popřemejšlet co jako s tím nadělením, že než by na to přišli, že by se taky mohli udusit. A teď teda bude napínavý sledovat jak dlouho to vydržej.
Nebezpečí požáru všelijakých vehiklů
Copak o to, vozidla se spalovacími motory jsou velice bezpečné.
Jen s tím benošem jsou pořád problémy.
Re: mirek58 Co se dá dělat, když
vedení rozhodlo, že nafta je fujky fuj...
kontrolní otázka.
Jak by se vám líbil takový právní stav, že by za eventualní škody na zdraví, životech či majetcích , za škody způsobené např. vznícením se elektromobilu....že by odpovědnost, co se týče náhrad škod, nesl ze zákona stát, tedy místní daňové poplatnictvo. Ne výrobce či dodavatel.
Jistě, je možné se nechat v tomto případě pojistit...ale i tak, zkuste odpovědět : A) líbil B) nelíbil C) je mi to jedno, věřím svým furerům.
Kdo se bojí odpovědět, může za sebe nechat odpovědět svého zástupce....
:-D))))
Nic, je třa nachytať (na holičkách ?) Slunko. Zatím adios.
Re: Ještě Odpovědnost za škody nese majitel dopravního
prostředku.
Ze zákona.
Nejsem objektivní,
protože jsem byl zatraceně blízko lithiovky, které při nabíjení nefungovalo chlazení a ta bestie se ještě 20 minut po odpojení od nabíječky tvářila, že je v oukeju a pak trošku varovně zabublala, následně se roztrhla a moc krásně a široko, daleko a vysoko vyšlehla. Za chvíli se k ní přidala i její sestra, která byla poblíž a holky v tom dvě hodiny vesele pokračovaly, než je začali hasiči pěnit (nebo sněžit) a týrat kobrou 1.
Milan V. možná někoho přesvědčí, ale já jsem pro tento pokrok v automobilizmu už navždy ztracená existence.
Dvě zamyšlení.
Elektromobilita:
1) Co nákladní doprava? Nemyslím kamiony a dálkovou přepravu - mezikrajskou, mezistátní - ale i obyčejnou místní (zavážka do obchodů, zajištění výroby, zemědělská výroba).
2) Co osobní doprava? Do práce, do škol, k lékaři, za eventuální kulturou?
3) Co záchranářina? Sanitky, hasiči, kombinovaní záchranáři.
Všechna elektrohejblata zatím uvezou max. jednoho až dva lidi a max. pár desítek kilo nákladu.
Volvo Penta s Rosenbauerem (hasičské nástavby) vyrazily v r. 2019 s prototypem kompletního elektrohasičáku "Rosenbauer CFT". Jenže...
Auto jim fungovalo jen 30 minut a pak muselo na nabíječku. PLUS muselo mít dieselagregát na pohon hasícího zařízení. Takže dojezd max. 2,5 km a 25 minut zásahu. Víc ani metr a minutu.
V r. 2020 do toho proto zamontovali dieselový motor BMW na pohon hasící jednotky a na prodloužení dojezdu.
Ergo - elektrohasičák je dokonalý propadák.
Ale jsou k dostání modýlky v ceně 39-80 tojráčů :o)))
Kolomobilita a nohomobilita
Vlastně dtto jako u elektromobility.
Pokud by došlo k současnému zákazu spalovacích motorů a nucenému zavedení NEfunkčních elektromotorů (při nedostatku elektřiny, nabíječek, nedostatečné kapacitě baterií atd.), vrátili bychom se velmi rychle do kýženého středověku.
Leda...
Leda že by se staly pohonnými jednotkami cca 2 miliardy bývalých managerů a zaměstnanců skoro celého turistického sektoru, většiny výrobního sektoru, celého "neziskového" sektoru a většiny bývalých přepravců.
Rikšohasičák - 24spřeží, rikšosanitka 16tispřeží, rikšotraktor 12tispřeží, rikšonáklaďák 12-24 podle objemu korby atd.
Ekonomiky by se rázem staly velmi lokálními a cykloprůmysl nejváženějším oborem.
Jo, to by šlo.
Občane, fakt dobrý, fakt!!
Protože je zřejmé, že to máte teoreticky vymyšlené a určitě i experimentálně ověřené,
poprosil bych Vás o stanovení xyspřeží pro:
rikšovlak (nákladní, pak osobní a český rychlík a nakonec skutečný rychlík - japonský apod.)
rikšoraketa na pravidelnou linku na Mars - Země a zpět, až ho bude Elon Musk zabydlovat a terraformovat.
Předem děkuji za odpověď.
Chááá, bleskově jsem odhalil Váš potměšilý
a podlý pokus o vymámení ze mne mého hou-nau na rikšopohony!
Nic nebude; již tak jsem prozradil víc než dost.
Jen nastíním, že vlaky budou poháněny systémy pákových draisin s možností kombinace s cyklodraisinou.
Jen ještě musím dořešit parkovací prostory pro velké pohonné jednotky o 12ti a více šlaposilách.
Ale patrně využiji uvolněné prostory bývalých montoven a skladoven.
Nyní připravuji investiční plán a budete-li mít zájem...