ÚVOD
Česko podle čtvrtečního (25. 3. 2021) oznámení ministerstva průmyslu neosloví v tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany čínskou společnost CGN. Podle části opozice ale Havlíček obešel vládu i bezpečnostní složky, když o podklady k bezpečnostní prověrce by měl být požádán také ruský Rosatom.
Čína podle Havlíčka nestavěla žádný reaktor v Evropě. "Čína má jediný projekt mimo Čínu, a to je Pákistán. To pro nás není úplně signifikantní reference, byť netvrdíme, že to udělali špatně, to si nedovolujeme," řekl. "Rusko staví nebo připravuje bloky ve dvou zemích Evropské unie, s Ruskem máme dlouhodobé vztahy v oblasti energetiky," doplnil.
Finální rozhodnutí o tendru na stavbu nového bloku bude podle Havlíčka na příští vládě. Z aktuálního vyjádření resortu vyplývá, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce. Zůstávají čtyři uchazeči, - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a také ruský Rosatom.
Co na to zuřivci?
Na seznamu podpisů zuřících senátorů a poslanců proti aktivitě vicepremiéra Havlíčka najdeme jména známých výtečníků, jako Pavel Fischer, David Smoljak, Helena Langšádlová, Pavel Žáček, Petr Gazdík nebo Jan Farský.
Zuřivci tvrdí, že oslovení potenciálních účastníků budoucího tendru je vlastně jeho vyhlášením a státu může hrozit arbitráž, pokud by některý z oslovených nebyl do konečného tendru pozván.
Tyto názory jednoznačně Havlíček odmítl jako předvolební politikaření opozice, například v pořadu Události a komentáře ZDE:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/221411000370326/
Proč tolik hluku? Těch důvodů je celá řada. Od obviňování a podezírání jedněch druhými z neloajality k Česku, nebo strategickým spojencům, až k pragmatickým návrhům na řešení budoucího nedostatku elektřiny již v krátké budoucnosti
Nebo řešení tlaku EU na uhlíkovou neutralitu prostřednictvím národního energetického mixu
https://www.tydenikhrot.cz/clanek/vychodisko-nebo-draha-past-jak-sestavit-energeticky-mix-energetika
Zuřivci tvrdí, že prvním kritériem při výběru dodavatele pátého bloku pro elektrárnu v Dukovanech musí být doporučení českých výzvědných služeb. Druhým cena a až třetím technologie.
Autor tohoto článku si myslí, že dát na české čučkaře při znalosti jejich nedávných faulů (viz. řízení Vojenské rozvědky milenkou premiéra, nebo rady BIS školám, jak učit dějepis), by znamenalo vystavit národ horším rozhodnutím, než nám slibují do budoucna Piráti nacházející ve třetím stádiu rauše.
POHLED DO HISTORIE JADERNÉ ENERGETIKY V ČESKOSLOVENSKU
Pro zdůvodnění pragmatického stanoviska si zopakujme, jak postupovalo budování jaderných elektráren v bývalé ČSSR.
V dubnu 1955 je podepsána československo-sovětská dohoda o sovětské pomoci při výstavbě centra jaderného výzkumu v ČSR a o pomoci při výchově našich specialistů v jaderných oborech. Po ní následovala nabídka SSSR na poskytnutí pomoci při výstavbě experimentální průmyslové jaderné elektrárny. V této souvislosti je vládním nařízením č. 30 z 10.6.1955 zřízen Vládní výbor pro výzkum a mírové využití jaderné energie, který pro rozvoj výzkumu v jaderných vědách a technice zakládá Ústav jaderné fyziky v Řeži u Prahy. Ve stejném roce je zřízena Fakulta technické a jaderné fyziky při Universitě Karlově v Praze (výuka zahájena 5.9.1955), jejímž úkolem bylo připravovat odborníky v souvislosti s očekávaným rozvojem jaderné energetiky a dalších oblastí mírového využívání jaderné energie. V roce 1959 fakulta přechází z University Karlovy na ČVUT. V roce 1956 Československo ve spolupráci se Sovětským svazem začíná vyvíjet těžkovodní reaktor chlazený plynem, s přírodním kovovým uranem, který umožňuje orientaci na domácí zdroje jaderného paliva (jde o projekt výstavby elektrárny A-1 v Jaslovských Bohunicích, která byla zahájena v roce 1958). Od roku 1957 už mají naši vědečtí pracovníci v jaderných oborech k dispozici na svou dobu velmi výkonný experimentální reaktor v Řeži. Jednalo se o první výzkumný reaktor v Československu typu VVR-S, později přebudovaný na nynější LVR-15. V roce 1959 pak byla Usnesením vlády č. 339 z 29.4.1959 zřízena Komise pro atomovou energii při Státním výboru pro rozvoj techniky. Tento výbor byl v roce 1962 zrušen a nahrazen Státní komisí pro rozvoj a koordinaci vědy a techniky, které byl podřízen Úřad pro normalizaci a měření, Úřad pro patenty a vynálezy, Elektrotechnický zkušební ústav a Ústředí pro technické a ekonomické informace. Komise pro atomovou energii byla přejmenována na Československou komisi pro atomovou energii (ČSKAE) se statutem stálého výboru Státní komise pro rozvoj a koordinaci vědy a techniky (SKVT) pro oblast mírového využívání jaderné energie. ČSKAE a její sekretariát byly vytvořeny na Státním výboru pro technický rozvoj. Úkolem sekretariátu bylo zajišťovat styk se Stálou komisí RVHP pro spolupráci při mírovém využívání jaderné energie a MAAE. Ve stejném roce je podepsána dohoda s SSSR o spolupráci výzkumných a vývojových organizací obou zemí v oblasti reaktorové fyziky, vývoje experimentálních a energetických jaderných reaktorů, problematiky palivových cyklů jaderných elektráren apod.
V roce 1972 je zahájen provoz první československé jaderné elektrárny A-1 (těžkovodní reaktor) v Jaslovských Bohunicích na Slovensku. Pro simulaci jeho aktivní zóny byl v ÚJV Řeži instalován druhý výzkumný reaktor (původně typu TR-0 - těžkovodní reaktor).
Pak přichází změna koncepce a všechny další bloky budované na území bývalého Československa jsou již stavěny s tlakovodními reaktory typu VVER, jejichž palivem je mírně obohacený uran a chladivem lehká voda.
Následovaly čtyři bloky VVER v Jaslovských Bohunicích, dva bloky V1 (do provozu uvedeny v letech 1978 a 1979) a dva bloky V2 (v provozu od roku 1984, resp. 1985), čtyři bloky v Dukovanech (1985-1987), dva bloky ve slovenských Mochovcích 1998 a 2000) a jako poslední zprovozněné dva bloky jaderné elektrárny Temelín (2000 a 2003). S přechodem na reaktory VVER byl modernizován a v roce 1983 znovu spuštěn i řežský výzkumný "modelový" reaktor (již typu LR-0 - lehkovodní reaktor).
https://www.sujb.cz/o-sujb/15-let-sujb/historie-a-predchudci-sujb
ČSSR se tak díky promyšlené dlouholeté koncepci stala jednou z mála zemí světa, ovládající výzkum, projektování, výstavbu a provoz jaderných elektráren. Byl vybudován mohutný komplex vysokého školství, výzkumných a projekčních pracovišť spolu s průmyslovými podniky. ČSSR byla schopná postavit za pomoci sovětských expertů jaderné elektrárny z 80% vlastními silami a navíc se podílet na dodávkách zařízení pro jaderné elektrárny v zahraničí. V Plzni bylo například vyrobeno 21 kompletů reaktorů VVER-440 a 3 komplety VVER-1000, což na začátku 90. letech minulého století řadilo Československo na čtvrté místo ve světě v počtu vyrobených reaktorů. A na sedmé místo mezi zeměmi, které byly schopné postavit jadernou elektrárnu.
Od té doby žije český jaderný průmysl pouze díky údržbě stávajících zařízení, ale hlavně v kooperaci s ruským Rosatomem na jeho projektech.
https://allforpower.cz/jaderna-energetika/pred-65-lety-se-rozbehl-cesky-jaderny-prumysl-156
Bohužel celá řada bývalých českých a slovenských dodavatelů pro jaderné elektrárny nepřežila do dnešních dní, došlo k tomu z politických, ideologických a následně tržních důvodů. Byl rozprášen desetiletí budovaný jedinečný cluster výzkumných, projektových a výrobních firem s tisíci vysoce specializovaných odborníky a jejich know how.
JAKÁ JE BUDOUCNOST JADERNÝCH ELEKTRÁREN?
Podporovatelé cizích zájmů, nejen mezi zákonodárci tvrdí, spolu s pravicově nastavenými médii, včetně veřejnoprávních, že ve světě dochází k útlumu budování jaderných elektráren. Pravda je právě opačná. Dle údajů WNA k 12/2020 uvažuje o výstavbě jaderných elektráren 31 zemí: mj. Čína (168 bloků), Indie (28 bloků) Rusko (22 bloků), USA (18 bloků), Saúdská Arábie (16 bloků), Japonsko, Jihoafrická republika a Turecko (po 8 blocích), Velká Británie (6 bloků) a další.
V současné době se rýsují tři základní směry dalšího technického vývoje. Jedná se o řadu připravovaných technických koncepcí, které jsou souhrnně označovány jako projekty 4. generace, dále vývoj malých modulárních reaktorů a v delším časovém horizontu reaktory s využitím jaderné fúze.
Jak by tedy měl vypadat další vývoj v České republice, aby odpovídal jak národním zájmům, tak předpokladu dalšího vývoje v oboru? S tím, jak někteří čeští politici prosazují cizí zájmy a nedokážou se dohodnout, přihořívá. Výstavba jaderné elektrárny od rozhodnutí o stavbě, až po její spuštění trvá asi 20 let. V roce 2040 se tato země bude zcela jistě nacházet ve stavu nedostatku elektrické energie a bude odkázána na její dovoz, pokud se politici rychle nevzpamatují. I když o to možná také jde.
Za celou dobu politického hádání po dostavbě druhého bloku Temelína, jsem neslyšel, podle mého, nejdůležitější hodnotící kritérium spojené s pátým blokem Dukovan. Tím kritériem je zapojení místního průmyslu do projektu a tak ponechání velké části stavby na místních firmách (i když už v řadě případů v cizích rukou) a místních odbornících. Toto hledisko podle ministra Havlíčka vyjádřila pouze tripartita zastupující vládu, zaměstnavatele a zaměstnance a to jednohlasně s doporučením ponechat v tendru na dostavbu Dukovan všechny uchazeče včetně ČLR.
Obecně politici vědí, že pokud se zeptají vojáků, zda jít do války, tak většinou dostanou kladnou odpověď. Zodpovědní politici vědí, že ptát se na názor ve věci dlouhodobé energetické soběstačnosti zpravodajských služeb, zejména těch, jejichž šéfové se nechávají řídit milenkou premiéra, radí školám jak učit dějepis a přijímají vyznamenání (a tedy uplátky) od jedné strany soutěže, je cimrmanovsky „zbytečná otázka v jaderné energetice“. Čučkaři budou do roztrhání těla doporučovat udělitele svých vyznamenání, jejich pohled na svět a jejich produkty.
CO NABÍZEJÍ UCHAZEČI O ÚČAST V TENDRU?
WESTINGHOUSE:
Westinghouse Electric Company je americká firma působící v jaderné energetice. Vznikla roku 1998 odštěpením jaderné divize původního koncernu Westinghouse Electric Corporation. Zabývá se konstrukcí a stavbou jaderných elektráren a dodávkami jaderného paliva. Firma vystřídala několik vlastníků. Roku 2017, kdy ji vlastnila Toshiba, Westinghouse Electric Company zbankrotovala a dnes je jejím největším akcionářem společnost Brookfield Business Partners.
Westinghouse byl do roku 2010 dodavatelem řídícího systému a paliva pro JE Temelín. Po problémech s palivem ho nahradila ruská firma TVEL .
https://cs.wikipedia.org/wiki/Westinghouse_Electric_Company
https://www.westinghousenuclear.com/
Hodně o firmě Westinghouse sdělil J. Scott Peterson v rozhovoru pro Českou pozici ZDE https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/amerika-veri-jadru-i-po-fukusime-a-laka-ji-temelin.A130318_231144_pozice_104872
I když rozhovor je z roku 2013, strategie Američanů je i po bankrotové restrukturalizaci Westinghousu stejná, a to i v ČR. Firma nabízí modulární elektrárnu s reaktorem AP1000. Nemá s ním mnoho referencí (4 rozestavěné reaktory v USA a 4 v ČLR, z toho jeden dokončený v ČLR v roce 2018). J. Scott Peterson Česku v rozhovoru slibuje, že
Česko se také následně může stát základnou výroby modulů pro další projekty Westinghouse v Evropě. Tento slib vyvrací právě s ohledem na modulární koncepci ing. Hezoučký, bývalý ředitel JETE ZDE:
Pan Peterson přirovnává reaktor AP1000 k automobilu Audi, reaktory Rosatomu k tradičnímu Fordu. Hezoučký nesouhlasí a říká, že srovnání je neférové a dodává, že on by si Audi s jednookruhovými brzdami nekoupil.
AREVA:
Areva je francouzská státní korporace, zaměřující svou činnost na jadernou energetiku. Vznikla v roce 2001 fúzí tří firem - Framatom, Cogema a Technicatom. Francouzský stát vlastní asi 90 % akcií Arevy, která je mimo jiné členem aliance GNPE (Global Nuclear Energy Partnership).
Nejvýznamnější oblastí zájmů Arevy je jaderná energetika. Zabývá se vším, co souvisí s jaderným palivem (divize Areva Nuclear Cycle), výrobou a instalací součástí komerčních jaderných reaktorů (Areva Nuclear Power) a v neposlední řadě také vývojem nových typů reaktorů a výrobou jaderných pohonných jednotek pro námořnictvo (Areva Technicatom). Další oblastí zájmů Arevy je využívání obnovitelných zdrojů energie.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Areva
https://www.orano.group/en/orano-home
Problémem potenciálního francouzského uchazeče o účast v dukovanském tendru je jeho současná nabídka, která se pro podmínky Dukovan nehodí, jak pravila Dana Drábová v interview pro ČT24, i když připustila, že Areva může svojí finální nabídku modifikovat, ZDE
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/221411058040329/
KHNP:
Korea Hydro & Nuclear Power (korejsky: 한국 수력 원자력, KHNP) je dceřinou společností Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Provozuje velké jaderné a vodní elektrárny v Jižní Koreji, které jsou odpovědné za přibližně 30% dodávek elektrické energie v zemi.
Formálně byla založena v roce 2001 jako součást obecné restrukturalizace v KEPCO, ačkoli KEPCO otevřela svou první jadernou elektrárnu v Kori v Pusanu v roce 1977. První komerční provoz jaderné elektrárny Kori # 1 se konal v roce 1978. Společnost rovněž působí v mezinárodním měřítku s pobočkami v New Yorku, Washingtonu, Paříži, Tokiu a Praze. V roce 2019 měla přibližně 9 500 zaměstnanců a tržby ve výši 4,8 bilionu (přibližně 6 miliard USD).
Jako každá velká firma v jaderném byznyse, má také KHNP své černé tečky, viz. https://archiv.ihned.cz/c1-66560080-korejska-khnp-ktera-chce-dostavet-dukovany-ma-problemy-s-dokoncenim-jaderne-elektrarny-v-emiratech
Mezi uchazeči o dostavbu JEDU má jako referenci pouze o několik reaktorů víc, než Westinghouse, v Evropě nemá reference žádné.
ROSATOM:
Rosatom (rusky Росатом nebo také celým názvem Statní korporace pro atomovou energii Rosatom, je ruská státní korporace sídlící v Moskvě se zaměřením na jadernou energetiku.
Společnost vznikla v roce 2007 na základě federálního zákona z téhož roku, a to transformací Federální agentury pro atomovou energii ve státní korporaci. Zmíněná Federální agentura měla kořeny v Ministerstvu atomové energie a průmyslu SSSR, později po rozpadu Sovětského svazu známému pod názvem Ministerstvo pro atomovou energii Ruské federace. V současnosti pod Rosatom spadá přes 360 podniků v různých odvětvích jaderného i nejaderného průmyslu.
Mezi hlavní pole působnosti jednotlivých složek společnosti patří především vývoj a výzkum mírového a vojenského využití nukleární energie, vylepšování bezpečnosti jaderných zařízení a ochrany před ionizujícím zářením. Rosatom se mimo jiné podílí na výrobě izotopů pro lékařskou radiologii, na výrobě superpočítačů i softwaru pro jadernou energetiku. Rosatom má i řadu nejaderných odvětví, například vyrábí syntetická polymerová nanovlákna s využitím v letectví, kosmonautice, automobilovém průmyslu, loďařském průmyslu a těžebním průmyslu. Rosatom jakožto jediná společnost na světě vyrábí jaderné ledoborce pro zprůchodnění tzv. severní cesty Arktidou.
Společnost svou činností jako jedna ze dvou na světě (další byla francouzská Areva), pokrývá celý jaderný cyklus, počínaje těžbou uranu (Uranový holding ARMZ), výrobou jaderného paliva (TVEL, a.s., dodává i pro české JE), konstrukcí atomových reaktorů po kompletní výstavbu jaderných elektráren (Atomenergoprom, a. s. ; OKB Gidropress), nakládání s vyhořelým jaderným palivem a likvidaci odstavených reaktorů. Spravuje také ruskou flotilu atomových ledoborců.
V současnosti je společnost Rosatom první na světě v počtu zakázek na výstavbu jaderných reaktorů s nejlepšími referencemi a zkušenostmi. Americká konkurence Westinghouse se od roku 2017 vzpamatovává z nedávného bankrotu. Rosatom měl ke konci roku 2019 ve svém portfoliu ve výstavbě 36 jaderných reaktorů ve více než 12 zemích světa. Jediným srovnatelným konkurentem Rosatomu v jaderné energetice je Čínská lidová republika.
České společnosti patří mezi základní zahraniční dodavatele ruské korporace pro atomovou energii Rosatom. Byly zapojeny prakticky do všech projektů, které v posledních letech Rosatom realizoval. Firmy z Česka v poslední době dodaly svou produkci do 14 jaderných elektráren stavěných Rosatomem jak v Rusku, tak v zahraničí. Společnosti Vítkovice, MSA, Mostro, ZPA Pečky, Arako, Armatury Group, Krona, Lutos, Kabelovna Kabex, Sigma Lutín a další dodaly komponenty pro jaderné elektrárny Novovoroněžská, Rostovská, Kalininská a další v Rusku, Kudankulam v Indii, Tchien-wan v Číně a Ostrověcká v Bělorusku.
PODTRŽENO, SEČTENO:
Zatímco zuřiví čeští prosazovatelé Westinghousu (protože nabídka Arevy je technologicky velmi nejistá a reference KHNP v Evropě žádné a jinak ne příliš rozsáhlé) útočí na vládu kvůli prý nerespektování názorů bezpečnostních služeb, čeští pragmatici (tripartita) by nejspíše vybrali Rosatom, protože za ním stojí dlouhodobá 40ti letá bezproblémová spolupráce ještě z dob SSSR a s Rosatomem by Česko vybralo nejen dobrou a cenově přijatelnou technologii, ale také inžiníringovou firmu, která by do díla jistě zapojila desítky českých firem. Hlavní argument zuřivců, že Rusko je strategický nepřítel Západu, se ukáže jako výplod bezmozků, pokud se podíváme do SRN, která spolu s Ruskem buduje Nord Stream II a zcela se vydává Rusku na milost a nemilost v dodávkách zemního plynu. Asi ví proč.
ZUŘIVCŮM NEJDE O DOBRO ČESKA, ONI PRACUJÍ AŤ UŽ Z HLOUPOSTI, NEBO ZA PENÍZE V CIZÍM ZÁJMU.
NA ZÁVĚR DVĚ VESELÉ PŘÍHODY Z NATÁČENÍ kolem jádra
I&C Energo
Když starý Westinghouse pracoval jako dodavatel řídícího systému v polovině devadesátých let minulého století pro JETE, zaškolil a předal dokumentaci české firmě I&C Energo, s. r. o. posléze vlastněnou ČEZem. Když se dnes podíváte do výpisu z podnikového rejstříku, tak zjistíte, že firma se z majetku ČEZu náhle dostala do majetku maďarského MOLu, ve kterém měl jistý podíl tehdy ruský kapitál a dnes tutéž firmu vlastní pan ………. Kdo? Ponechám jako hádanku čtenářům článku.
I&C Energo vlastní klíčovou dokumentaci a know how k řídícím systémům téměř všech klasických elektráren ČEZu a ke všem elektrárnám jaderným. Na kterých provádí údržbu. Řídící systém je něco jako pověstný šém pro Golema. Bez něj elektrárna nefunguje.
Takhle to u nás chodilo ke konci minulého století. Ale protože nešlo o angažmá Westinghouse, současní zuřivci byli zticha, když jistý Rom.n zašmelil šém do Maďarska pod dohled Ruska a následně soukromé firmě třetího nejbohatějšího Čecha, nebo čtvrtého? Ale to je jedno.
Jihočeské matky:
České kverulantky proti stavbě JETE dostávaly dotace od hornorakouské vlády. Regionální vláda od vlády centrální z Vídně, ta zase dostávala dividendy od státní firmy VA TECH (Voest Alpine), dříve Elektrotechnické závody Praha, hlavního dodavatele elektromontážních prací na dostavbě Temelína. Kruh se uzavřel, de facto kverulantství Kuchtové a spol. platil český daňový poplatník, když financoval dostavbu Temelína.
- Log in to post comments
Komentáře
Re: Milan V Ano, máte pravdu. Bude to
byznys jak vyšitý. nedávno jsem to poslouchal na Radiožurnálu.
Start-upová firma s jednám mladým a nadějným soudruhem v čele rozjíždí výrobu vodíku.
Což je bomba, protože jeho spotřeba roste a soudruh umí připojovat další a další moduly.
Další bomba je, že celý ten ansámbl jeden na
DIESELOVÝ AGREGÁT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ano, může.
Slovo může znamená, že možná ano, možná ne a neřeší pravděpodobnosti.
Teoreticky i feministka MŮŽE být krásná jako Alex Mynářová. Jen kolik takovejch kdo zná.
Most k budoucnosti musí být nakonec také z materie.
" Se pracováním" neohřeješ se, neposvítíš, nepojedeš...a v posledku ani NEPOPRACUJEŠ (nevyrobíš).
Aneb snaha koksovatelná není, koksovatelné je až uhlí. A to jen tak ze sloje nevyskáče a do vagonů se nenaloží.
Utopie v podobě nějaké ferové spojenecké závislosti (tedy nesvobody) na věčné časy a nikdy jinak na německých zdrojích (v případě energie překonstelování východních zdrojů ropy a plynu v kvaziněmecké a popřípadě zámořských též v tyto, se stane nesvoboda ještě nesvobodnější )...je jen utopií. Lidé bažící po svobodě měli by usilovat o cestu realnou, jak se k ní dobrat, časem, aspoň trochu (naprostá svoboda je chimerou).
Ostatně prý už i lidový komisariát bruselské politické šlechty uznává jaderné zdroje energie za čisté. Ovšem stejné hlasy razí i protiruské sankce (srovnej se snakcemi proti Deutsches Reich verze Weimar - k čemu spoluvedly), přičemž i Venca Tlučhuba správně usuzoval, že Rusko potřebujeme konsilidované spokojené, prosperující ...a tak i spolupracující. Takže schizofrenie ? To je ovšem duševní choroba !!! Nechat se vést někam schizofreniky....jak to asi může dopadnout ?!???
O mnohém bohužel u nás rozhodnou ony produkty onoho báječného školství, překypujícího stále lépe placenými tkzv. učiteli a učitelkami, na to jsme přece dychtivě čekali už přes jednu generaci, až tyto se začnou ujímat správy věcí veřejných, no ni ? To přece má být ta VELKÁ ZMĚNA, až všecky ty odporné a zpátečnické starší kádry nahradí mládež nová, mládež Bidenova !!!
Takže je to, co je a bude to, co bude. Ne to, co by mohlo být (např. " se pracuje"). V takové či onaké kvalitě, o to tu kráčí. Kdy kompetence a objektivita odborníků (Drábová promine) má být rozhodným faktorem, měla by být. PROČ není?!???
e: Jásavý Slogan Vy jste dělal na
ČSM?
Jen tak náhodou, kvůli té koksovatelné snaze. Něco mi to připomnělo.
Dal jsem vám pět kur, bo se rad drůhym podlizuju, cype, no ni?
s věštcem naprostý souhlas, s občanem
souhlas jen s poslední větou: na tom využití metanu na čistý vodík (palivo, reagencie) se už pracuje, ten "zbytečný" uhlík se nechá v pevném stavu. Ale ta prvá věta občana "na větrníky a slunečníky budeme moci zapomenout" je naprostá pitomost.
A nebo taky kdoví jestli.
Leč za dvacet roků akumulace pokročí a z polotechnologie se evolucí stane plnohodnotná technologie a na nějakou jadernou elektrárnu bude srát pes a přidá se i Bílý tesák.
----
Taky třeba nepokročí, protože konečně někdo spočítá, kde a proč je fyzikální hranice ukládání energie do hmoty.
Jestli jsem si něčeho všiml, tak že prognózy se ne vždycky plní.
Pamatuju si plánování komunistů a pořád to nějak drhlo, až to nakonec sami odpískali. Pamatuju si jak Japonci plánovali počítače páté generace, když byli teprv u druhé, na internet samozřejmě ani nepomysleli a SONY teď už počítače ani nedělá, přitom byly kvalitní. Pamatuju si lety plánování letů na měsíc, skoro běžnou linkou a prd, z toho bylo. To samé s raketoplánem, který snad měl i letět každý týden, samozřejmě toho nikdy nedosáhl a dva se rozbily. Taky Concorde byla slepá cesta. Studená fůze také nic.
Není ani jisté, že za dvacet let tady budeme my. Díky své vynalézavosti Romové své energetické potřeby vyřeší pálením podlah a stropních trámů, muslimové živočným teplem 4 manželek a černoši... ti se dají na islám, protože 4 bílý kurvy jsou dobrá motivace.
Co byste
se 4 dělal?
Poslal na pole a do práce.
Poslal na pole a do práce.
Re: Franta, Na žádné pole, ale hezky obsadit
všecky 4 šichty na ocelárně.
Jedna ráno, druhá odpoledne, třetí na noční a čtvrtá pod peřinu zahřívat mé zhýralé a vyžilé tělo.
Ze čtyř ocelárenských výplat bych snad nějak měl přežít, i když to pivo je nemožně drahé...
Sorry
S přežitím bělochů se v plánu nepočítá.
Takže ani s vaším, ani s pinokiovým.
Přečtete si, posty o žábách v mlíku a Limes Romanum, co proti tomu kdo hodlá dělat. - Nemusíte to číst. NIC. Nic neudělají. Ani myslet o tom nehodlají, tak jsou líní.
Děti pošlou do ciziny a sami to doklepou. To je vše, co vymysleli:-/
Jaké jsou vaše plány teď?
Re: Čmoud Moje plány? Dopomoci
si ke čtyřem ztepilým ženštinám s prsy číslo nejmíň čtyři, menší neberu.
Ihned, jak mile bude tolerováno mnohoženství.
Jste bílej.
Mladé cizinky v pokrokovější cizině před přičmoudlíky zachraňujete tak, že je naložíte do auta a odvezete. Ne, že vystoupíte z auta a zřežete přičmoudlíky.
Tak si spočítejte svoje dlouhodobé šance.
Já nejsem černoch ani muslim.
Oni už něco vymyslí, když to takhle praktikují.
Četla jste Casanovu? Když byl u Turků, tak se tam byl tajně dívat jak se cizí manželky tajně koupou při měsíčku v nějakým bazénku a byl z toho tak roztouženej, že ojel zastavenej turkův zadek, aby se ukojil - čož bylo to, co si Turek přál od samého začátku. I na to se dají použít manželky, jako návnada.
Tenco, Vám hráblo. OZE,…
Tenco, Vám hráblo. OZE, myslíte to vážně?
Hráblo, nehráblo, nevím, ale…
Hráblo, nehráblo, nevím, ale vím vcelku bezpečně jak provozuji svou vcelku větší FVE, jaké má klady a jaké i zápory. Co chybí, aby alespoň v tom domácím provedení se stala celotechnologií, případně nadtechnologií.
Zatím je to tak, že dodavatelé elektřiny jsou podnikatelé v kapitalismu a jejím prvotním cílem je maximalizace zisku, tudíž na nějakou spolupráci výhodnou pro celek není ani pomyšlení.
Ony ty domácí FVE mohou velice pomoci k stabilitě sítě a odběru.
Jistě vás bude zajímat i nějaký příklad. Tudíž vás uspokojím. Jsem schopen v zimě, přes 2/3 roku mám vlastní elektřinu, nabíjet v noci a přes den nezatěžovat odběrem. Dokonce jsem schopen i elektřinu do sítě omezeně dodávat.
Toto jsou ve své podstatě schopni dělat všichni. Minimálně první část. Takový postup má jeden neduh, zkracuje dodavatelům elektřiny zisky a pro mne nejsou vytvořeny zákonné podmínky a cenová výhodnost.
Toto jsou ona politická rozhodnutí, jež se jaksi v energetické koncepci státu neobjevují, neb malovýrobci elektřiny k tvorbě oné koncepce nebyli přizváni.
Máte dvě možnosti:
-stavět drahou, politicky a bezpečnostně výbušnou jadernou elektrárnu
-vytvořit podmínky pro využití veškeré rozrůstající se kapacity.
No a ještě bývá argument, že se "nevyrobí" víc energie než se do výroby vloží.
Zkusme předpokládat, že cena je všeobecným měřítkem.
Des koupíte 400Wp panel za 3500,-Kč, což je asi 8700,- za 1000Wp=>1kWp. V našich podmínkách vyrobí 1kWp asi 1kWh elektrické energie za rok. Cena 1kWh stojí zhruba, včetně všech poplatků, 5000,-Kč. Garantovaná životnost panelů je 25 roků, přirozeně s poklesem na tuším 80%.
A kapacita Vašeho "úložiště"…
A kapacita Vašeho "úložiště" je stabilní a neklesá?
Drahý franto, pokud chcete…
Drahý franto, pokud chcete diskutovat jak malé dítě, asi vám v tom nikdo nezabrání.
"úložiště" je stabilní, je na podlaze a vcelku nemá kam spadnout a tudíž ani neklesá, neb nemá pod sebou žádný prostor k poklesu.
Dokonalé vysvětlení, el…
Dokonalé vysvětlení, el. akumulátor, Achilova pata systému.
franta
Vůbec, baterka je dneska celkem super. Životnost cca 12 let, pak pokles na cca 60% ale funguje dál. Na barák si to rozhodně hodím, byť spíše z nadšenosti než pro ekonomické důvody.
Re: PzKpfw A vy jste nějaký
oný - mozkově nedostatečný?
Jiné slovo mne v souvislosti s útratou za bateriový set, který je po deseti letech prakticky k hovnu, nějak ne a ne napadnout.
Targusi
Jak Vás mám celkem rád v tomto se chováte - s odpuštěním - jako starý osel.
Baterka 3,55kwh /to je více než denní spotřeba dvoupatrového RD/ vyjde na cca 40 000. Záruka je 10 let. Počet očekávaných cyklů je 4 000, to je při každodenním úplném vybíjení přes 11 let. Zcela to denně jistě nevybijete takže očekávaná životnost 15 let je ještě poměrně málo, tipuju, že se bude táhnout ke dvaceti.
Při současné ceně elektriky z baterky vysosáte její pořizovací cenu do osmi let. Sloužit má dvojnásobek. Bezpochyby poleze cena nahoru.
Za patnáct let vám baterka vydělá 40 000 nad její pořizovací cenu.
Při 3,55 kwh jsou 60% kapacity (kterou mít určitě bude) kwh 2. To není bateriový set k hovnu, to je zatraceně dobré. A to se nebavíme o zajištěném proudu pro případ výpadku.
Nechápu váš zatvrzelý odpor. Jste jako čmoud kterému se něco nehodí do jeho teorií. Taky to neexistuje.
€
Btw, když uvážím návratnost střešní solární elektrárny 15 - 20 let (je to míň a bude to ještě méně) dělá to nejméně 5% ročně. Jestli to je pro vás nízké zhodnocení vložených peněz tož nevím co je pro vás dobré. Hypotéka včil činí nějakých 1,7%. Vlezte mi na záda s vaším skepticismem, v tomhle není ničím podložený.
Re: věštec - a copak, prosimich, děláte onu třetinku roku, v
němž jste s vlastními elektro-dodávkami v prdeli?
Mám kogeneraci.
Mám kogeneraci.
Re: věštec Takže jestli dobře rozumím, ohříváte se
čtyři měsíce u led diody, která svítila předešlých osm měsíců a svítíte teplem pochytaným do hrnců a kastrólů v časech energetického blahobytu.
To je zcela geniální. Einstein je proti vám naprostý ubožák.
Re: franta Nesnažte se, on neví, co je to
kapacita, myslí si, že to je nějaká fajná kořalka...
jen opravit překlep
1 kWp vyrobí 1 MWh za rok
Ceny jsou umělé
a na dotaz( ekologický) No a ještě bývá argument, že se "nevyrobí" víc energie než se do výroby vloží. neodpovídá ěděl
teze :"se vyrobí"
Budete mít pravdu, pokud vše, jak popisujete bude vyrobeno jen z obnovitelných zdrojů energie. Od drátů, skla, kovů, plastů atd. Zatím je to jen vlhký sen ekologů, kteří nemají např. vůbec představu co je to válcovna nebo ocelárna a že podobné provozy musí jet 24 hod a každý den v týdnu, bez ohledu jestli nesvítí nebo nefouká vítr. Pokud se podaří realizovat úložiště s dostatečnou hustotou energie, aby vždy byl k dispozici požadovaný výkon pro celé spektrum průmyslu, potom ano. Můžeme budovat FVE farmy ve velkém při splnění podmínky, "že se vyrobí" více energie, než se do ní vloží.
oprava
vyměnit výkon za příkon..
Ony se ty kovy atd. také musí odněkud vzít.
Většinou vytěžit a zpracovat, tu a tam zrecyklovat.
Obojí jsou energožrouti na kvadrát.
Ale představa, že by to všechno fachalo na elektřinu, je bezva - taková verneovská :o))
Všechno na elektřinu? Není problém.
Jakémusi Nemovi a Farinovi elektřina nedělala nejmenší problémy a fungovalo jim to docela uspokojivě. Bohužel, Troska do svých knih zapomněl přidat výrobní dokumentaci jejich udělátek. ;-)
Nejste tu jediný
Nejste tu jediný. Ale popište v čem spočívala ta ruská, resp. sovětská jednostrannost? Ono to nebylo o tom, že my jsme se učili a učitelem byl sovětský odborník? V první třídě je taky problém jednostrannost ve vztahu učitel a žák?
Já si myslím, že to tak je v pořádku a důkazem je vzdělaný žák, který se v budoucím životě uplatní a na učitele s vděčností vzpomíná.
Jediné průšvihy na našich nyní provozovaných jaderných elektrárnách šly za Westinghousem - rozpad jejich paliva v reaktorech JETE (nahrazeno v nouzi původním palivem od Rosatom/TVEL), nebo český šlendrián, viz aféra s kontrolou svárů na JEDU.
Ten příměr s učitelem je…
Ten příměr s učitelem je velice nepovedený ale budiž.
Rusko, když přijelo k nám, chtělo veškeré výsledky naší práce co byly provedeny, zkušenosti, data. Prohlídka všeho možného a kopírování. V Rusku bylo vše v tajném režimu a nám ve své podstatě nic nedali, k ničemu nepustili a jako bonus nás ještě pořádně vytěžili.
Spolupráce na VVER 440 a 1000.
Ahá, takže Československo by bez zahraniční
technologie, zejména jaderného ostrova, bylo projekčně a výrobně schopno postavit samo jadernou elektrárnu? Když teda všechny znalosti už mělo i bez sovětů?
Laco, probůh, snad nejsme…
Laco, probůh, snad nejsme malé děti.
Mělo nemělo, tehdy existovala závislost , dnes taky - ale jiná.
Zatím však nedokázalo ani 30 let reformovaného, nepokrouceného a svobodného (aj.) školství vyprodukovat domácí know how a příslušné domácí odborníky ....aby bylo možné postavit JE v co největší možné míře vlastními silami.
Nebo ANO ?
Pokud ne, tak po této stránce ! by to školství bylo na tom hůře než bylo školství ve stalinistickém SSSR, v období 1930 -1960......
Proč tedy přeplácet učitelskou kastu ? Jaké je zde realné zdůvodnění ?
Přes 30 let se tady svobodně dohadujeme jestli se obrátit na odborníky a odbornice čínské, anebo ruské, či snad korejské, japonské, americké....slovy TŘICET LET !!!! 30 let je dlouhá doba, takhle ji promrhat nedokázali ani komouši, když to tu vedli.
Drábová je toho tak trochu symbolem, ne příliš dobrým, inspirativním, spíše jakási hornina ....fosilní ?
No a všecky ty různé neziskovky, co mají plné huby svobody (tou je co největší míra nezávislosti), za těch 30 let by možná bylo realné postavit místo nich ze dvě JE....
Laco g.
Dvě slova: Jaslovské Bohunice.
Re: věštec Akumulace pokročí leda tak
do ještě větší prdele, než ve které je nyní.
I zásoby potřebných kovů nejsou nekonečné, a to se vůbec nediskutuje, co s jedovatými zbytky...
O.T. pro Targuse
Tak už jsem to zjistil:
https://iz.ru/1145629/2021-04-02/ssha-vydelili-ukraine-s-2014-goda-2-ml…
2 miliardy doláčů; ale od r. 2014. To potom chápu, proč ukrajinská armáda mívá hlad, nemá co na sebe, co do flobertek a musí okrádat "osvobozované" opolčence.
Re: Občan Tak moment. Já vznesl dotaz, o kolik se navýšil dluh
Ukraruiny zásluhou neposlušného východu, nikoli za kolik papírků dostali soudruzi vlastenci bojovou US veteš. To jsou dvě úplně rozdílné částky.
Pokud si pamatuju, první rok je koštovalo desetinásobné zrychlení růstu státního dluhu, pak už se to nikdo neodvažoval zveřejnit...
... o splátce půjčky Rusku škoda mluvit...
Aha. Momentálně jsou na dvojnásobku
dluhů r. 2014 a dál zrychlují.
https://www.statista.com/statistics/531998/national-debt-of-ukraine/
Trading Economics uvádí ještě horší čísla.
https://tradingeconomics.com/ukraine/indicators
Plus trvale špatná obchodní bilance, záporný HDP atd.
Re: Občan No prosím, to je ta jedině správná
informace.
A když budu hodně velká kurva, napíšu, že:
TADY JE SVĚT JEŠTĚ V POŘÁDKU!
J.E
Může to po všech přemetech naší vlády skončit tak,že nám Rusko odmítne skladovat vyhořelé palivo.
Stejně do voleb se nic nestane a až bude premiérem Klaus,tak to má Westinghouse jistté.
Tady může jen napsat,USA a další zápaďáci,neumí ani vynalézt dobrou vakcínu na Covid,natož postavit dobrou Jadernou elektrárnu,všechno okopírovat od Rusů.
Jádro
Děkuji Lacovi za srozumitelné a objektivní informace.
5 slepic.
Já se přidávám k pochvale
A přihazuji k těm slepičkám jednoho kohouta, aby měly ony slepičky plnohodnotný život.
Vzpomínka na minulost
Jako průmyslovák jsem byl jednou na exkurzi v NHKG, kde stála jedna velká hala, která byly v majetku VŽKG (kurňa, samej Gottwald) a tam byl obrovský lis, největší v blízkém okolí. Na něm se lisovaly primární nádoby (hrnce) na j. reaktory. Dodnes mám před očima, jak se ten lis opřel do rozžhaveného kusu oceli, tak z něj tekly sloučeniny síry a fosforu. Ani nevím, jestli ten provoz dnes premává.
Trocha ad absurdna :
Havlíček by měl najat nějakého poslance, aby u naší elity v PS přednesl nějaký podobný návrh:
Rusko je bezpečnostní riziko a proto navrhuji :
1) s okamžitou platností uzavřít JE postavené na technologii Ruska (SSSR)
2) okamžitě přestat odebírat zemní plyn, který se těží v Rusku
3) okamžitě přestat odebírat ropu přes ropovod Družba, ta ropa je nasáklá nevhodnou ideologií
Bylo by zajímavé sledovat následnou diskuzi.
Krásně jste popsal, jak je jednání odpůrců Rosatomu absurdní
Kdyby Rusko chtělo, tak stejně naši bezpečnost ohrozí katastrofálně, i bez nové JE. Ještě jste nenapsal, že palivo do stávajících JE také dodává Rusko.
Omezenost našich vyvolených nabírá kosmický rozměr !
Kisinger řekl
USA nemají přátele, mají jen své zájmy.
A taky (asi) řekl: Je špatné být nepřítelem USA a ještě horší je být jeho spojencem!
omezenost vyvalených
a níže uvedených bohužel
zvýrazněna podporou ČT09 a Bakalotisku
.......... "senátorů a poslanců proti aktivitě vicepremiéra Havlíčka najdeme jména známých výtečníků, jako Pavel Fischer, David Smoljak, Helena Langšádlová, Pavel Žáček, Petr Gazdík nebo Jan Farský."