Hokejové mistrovství světa pro nás skončilo už před týdnem. Pro někoho byl tento „výsledek“ očekávaný, pro některé zklamání. A to z toho seniorská repre vyvázla s nejmenší ostudou. Dorost i junioři dostali na frak a hokejová veřejnost je opět ve varu. Hledá se viník. Samozřejmě e-trenéři na Novinkách.cz mají jasno a volají po odvolání Pešána, tak jako před několika lety volali Říha ven, předtím Růžička a Hadamczik a možná i Hlinka s Lenerem. Někteří lidé, kteří se pohybují v hokejovém prostředí „čuli“ průser a tato tečka pro ně byla logickým vyústěním něčeho, co se kdysi zanedbalo. Nebyla by to ale Česká Republika, aby to nezačala řešit tzv. po česku, neboli tahat kočku za ocas. Jinak řečeno..my to vyřešíme tím, že….vytvoříme úřad (resp. agenturu), kde budou lítat milióny, přerozdělovat a jezdit přezouvat za 40 tis. Kč. Pan Hnilička to myslel dobře, ale zase sehrál roli užitečného idiota. Zasvěcení totiž tvrdí, že jak jinak je sport podfinancovaný (jako údajně všechno v této zemi) a zvýšení plateb je v podstatě jediný nástroj, který nás má vyvézt zpět na sportovní výsluní. Já tomu nevěřím, vidím totiž problém úplně jinde.
Řeknu vám, jak to dopadne: sportovním celkům se nasype víc peněz a výstup z toho nebude žádný. Pravděpodobně skokově zdraží sportovní náčiní a služby pro sportovní celky (tak jako „náhle“ zdražili kotle a retenční nádrže poté, co se začala vyplácet dešťovka a dotace na výměnu kotle).
Na příkladu školství se pokusím vysvětlit, proč se díváme špatným směrem. Kvalitní školství vyžaduje tři základní kameny:
-
Kvalitní učitele (v našem případě trenéry)
-
Kvalitní studenty – tzn. vychované, disciplinované a skutečně se učící (neboli hráče)
-
Servis + podpora – úřady, inspekce.. (Národní sportovní agentura)
Ad trenéři – tady si myslím, že nás bota moc netlačí. Několik trenérů znám osobně, rukama několika z nich jsem prošel a upřímně, dnešní optikou před nimi smekám. Dělají to častokrát ve volném čase, za almužnu a s neuvěřitelným zápalem.
Ad servis + podpora – moc nevím, kde je problém. Hřiště tu jsou, kluziště, šatny + ostatní zázemí taky. Některé náčiní pamatuje sovětskou okupaci, ale je stále funkční.
Ad děti – asi tušíte, že mířím tímto směrem. Chci naznačit, že není z čeho brát. Aplikováno na hokej – představte si třeba nábor někde v Montreolu, Kazani, nebo třeba v Helsinkách. Přihlásí se tam 50 dětí, trenér kouká a 50 % přijme a 50 % pošle domů. A zbytek maká. Teď si vemte třeba Opavu, Olomouc, nebo třeba Hradec Králové, kde na led nastoupí 25 dětí…bereme všechny, jinak nepostavíme manšaft. Do toho si připočtěte rodiče-trenéry, kteří radí trenérům, jak trénovat a kteří mají pocit, že jsou děti přetěžovány. Před několika lety jsem v novinách četl článek hokejového trenéra mládeže, který natvrdo řekl, že děti odmítají fyzickou zátěž a nemají disciplínu. Prostě když nechci, tak to dělat nebudu. Výsledky tohoto přístupu vidíme dnes. Když jsem se díval na hokejové mistrovství juniorů, měl jsem pocit, že poslední třetinu odešli fyzicky. Tohle peníze nevyřeší.
Vyvrátím ještě jednu sračku, která se v českém internetovém prostoru stala takovou alibistickou obhajobou rodičů, totiž že sport je dnes jen pro bohaté. Já jsem své sportovní dětství prožil v divokých devadesátých letech. Totiž v období s velkou inflací a přesto se sportovalo více. Například v Opavě v té době postavili i ženský hokejový tým, který byl velice úspěšný. Jen v Opavě se hrály se 2 amatérské ligy hokejbalu. Můj otec si vylepšoval svůj cashflow pískáním. Ne nechodil na Václavské náměstí demonstrovat proti režimu, nýbrž dělal fotbalového rozhodčího. Nejen my, ale spoustu lidí z mého okolí hrálo fotbal, hokej (basket tu ještě moc nebyl), ikdyž těch peněz moc nebylo, přesto se našly. Dobře si pamatuji, kolik bylo jen v okrese Opava soutěží, fotbalových týmů, včetně jejich rezervních „B“ týmů. Dokonce se do soutěže přihlásil tým FC Roma – což nebyla žádná odnož AS Řím, ani Lazia Řím, nýbrž ryze romský tým.
Dobře vím, kolik stály tehdy hokejky, kopačky apod., což v době 90tých let poměrem k průměrným mzdám byla opravdu drahota. Nemluvě o neexistenci různých bazošů a ostatních inzertních serverů, kde si dnes můžete koupit cokoliv a velice levně. Ať mi nikdo neříká, že na to dnes nemá peníze. Nechci povrchně argumentovat stylem, že když jsou v 4-členné rodině 4 chytré telefony, tak na to peníze jsou, ale já se nemohu zbavit dojmu, že si tak trochu lžeme do kapsy.
Čímž se dostáváme z roviny profesionálního sportu k amatérskému, což je dle mého názoru ta prapůvodní příčina, protože amatérský sport představuje takový předstupeň toho profesionálního. Nově vybudovaných hřišť je mraky, ale zejí prázdnotou a když na nich někdo hraje, jsou to 40+. Já například ve svých 37 letech hraji florbal. Hrajeme ligu už opravdu dlouho. Když jsme začínaly hrát, byly 3 soutěže. Dnes je jen jedna a to s redukovaným počtem týmu. Potkávám tam tváře, se kterými jsme před těmi x lety hráli. Noví nepřicházejí.
Položme si tedy otázku, proč děti nesportují? Můj syn třeba miluje pohyb a začíná se věnovat sportu. Není to tím, že to vidí u mne? Nejsem tak stár a pln rodičovských zkušeností, jako spousta zdejších čtenářů, ale vím jistě, že kdybych přišel z práce a vyvalil si panděro na gauč, otevřel si lahváče, tak mi to dítě neuvěří, že sportovat je správné. Když sedím na tribuně, nemohu si nevšimnout některých rodičů, kteří si jsou „čutnout“ se svými dětmi. Z těch dětí je patrné obrovské nadšení a chuť k pohybu. Víte, já tvrdím, že každé dítě (fyzicky a duševně zdravé) je potenciál, který se dá buď využít, pohřbít nevyužitím, nebo vůbec neobjevit. Mě osobně nenapadá nic lepšího, než investovat svůj čas do svých dětí.
Úplně na rovinu napíši, že si myslím, že spousta rodičů vůbec neví, co ve svých dětech má a zatímco na facebooku, novinkách nebo na píííívu nadává na Pešána, Šilhavého nebo skuhrá nad tím, že sport je jen pro bohatý (zatímco během půl hodiny vychlastal 3 12° piva a vyhulil 4 cíga), doma v pokoji jim možná sedí malý Jágr či Poborský a na chytrém telefonu smaží minecraft.
- Log in to post comments
Komentáře
Holt stane se. ;-)
Holt stane se. ;-)
Občas to končí katastrálním fiakrem.
.
Příště si na text rozsvítím…
Příště si na text rozsvítím pořádné heligóny... mějte se tu pěkně, o rezervoár.
Sport
Sport je mým koníčkem celý život. Za mládí jsem byl nevyhraněný ve specializaci a tak jsme každý den čutali merunou a starší hráči fotbalu organizovali praavidelné turnaje. Ve 4 000 městečku jsme měli 4 mužstva. Horní konec ,Dolní konec, Lán a Vyšehrad. 1 června organizovala škola třídní turnaje . Soutěžilo se ve fotbale a atletice. V zimě se provozovala hlavně gymnastika a stolní tenis . Každý rok nadšenci stříkali kluziště a někdy se podařilo bruslit i 1 měsíc . Jsme na Jižní Moravě. Nebyla televize , počítače , motorky , chytré telefony,drogy. Tím chci říci , že sportovní základna byla velmi široká. Ta se s nastupujícími technologiemi snižovala a tak začínali sportovní třídy. A odměny ve výkonostním sportu byly v postatě nulové. Na olympiádu mohli jenom sportovní amatéři.
Dnes sport je schopný za 5 až 10 let provozování finančně zajist člověka na celý život. A tak se nedivme , že rodiče , kteří jsou schopni pro dobro svých dětí udělat vše , tak jsou ochotni obětovat i velké finanční prostředky. Jen pro ilustraci. Seděl jsem v restauraci , kde je prosklenou stěnou výhled na ledovou plochu , kde právě probíhla turnaj dorostenců v ledním hokeji. Přisedl si tatínek jednoho z hráčů a diskutovali jsme o finanční náročnosti sportování. On řekl , že musel změnit zaměstnání , aby byli schopni to utáhnout. Již před 10 lety je to stálo cca 30 000Kč měsíčně.
Fotbal je levnější. Na stránkách FC Slovácko se můžete dočíst , že roční příspěvek žáka je 3 000 Kč.
Ne každá rodina si to může dovolit. A to významě snižuje sportovní základnu a ztěžuje růst talentů z chudých rodin.
Z nižší základny vyroste logicky méně špičkových sportovců. A nejdříve se to projeví v kolektivních sportech.
Dnes se snažíme zajišťovat financování nákladú sportu státem. Bohužel jsme vychovali příliš mnoho lidí , kteří z toho státního koláče ukrajují velký podíl pro svoji snadnou obživu.
Ještě k včerejší Čichanovské
Víte jak trávila včerejší neděli?
No zašla jako host na předvolební sjezd německých Zelených. Nejspíš předpokládá, že se vyplní předpovědi o vítězství Zelených v podzimních německých volbách, tak co by chodila za kovaříčkem (Merkel), když může projevit svoje brčálové zaměření pobytem u budoucího kováře, (Annalena Baerbock).
Jenže v případě Čichanovské mi její odhad připadá podobný jako jsem zde uváděl nedávno v souvislosti se zákonem profesora Parkinsona "Mimoň ve fabrice".
Volební preference Zelených totiž, podobně jako našich u Pirátů, neb je to velmi podobná svoloč, začaly rychle klesat.
Ani se nedivím, nedávno jsem ji viděl v rozhovoru v ARD studiu a její charizma se velmi blížilo přitažlivosti fikusu.
Nebudte naiva
Fakt si myslite ze ona urcuje s kym se potka ? Je jako cvicena z cirkusu, kam ji cia panicci vezmou tam se ukloni, aspon se u nas ukazalo, kdo je rizen a musi poslouchat co mu americky agenti prikazou
To jako, že USák poslal Čichanovskou
na potlach Zelených? Fakt si to myslíte?
tak urcite, ma uspory
a vy se domnivate ze je uplne nezavisla, ma vlastni tym, sponzorovany starenkami, ktere vidi jaka bude zachrana te demokracie ?
je to kompletne rizena loutka, kterou ridi USA s pomoci polska a ceske republiky
podivejte se jake dotace davame na beloruskou demokracii
https://www.mzv.cz/jnp/cz/vyhledavani/index$219343.html?text=dotace+bel…
https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/lidska_prava/transformacni_…
jak pomahame v roce 2019
Asociace pro mezinárodní otázky Aktivní učitel Bělorusko 800,000 Kč
Občanské Bělorusko Zlepšení přístupu k nezávislým informacím, boj proti dezinformacím a manipulaci v Bělorusku Bělorusko 3,085,800 Kč
Občanské Bělorusko Zapojování běloruské veřejnosti do aktivit občanské společnosti v Bělorusku Bělorusko 1,400,000 Kč
Transitions Boosting the Sustainability of the Belarusian Independent Media Bělorusko 1,100,000 Kč
v roce 2018
Občanské Bělorusko Aktivizace společnosti a budování důvěry v třetí sektor v Bělorusku Bělorusko 1,642,000 Kč
Transitions Boosting the Sustainability of the Belarusian Independent Media Bělorusko 1,300,000 Kč
Mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko Evropské rádio pro Bělorusko - podpora nezávislého zpravodajství v Bělorusku Bělorusko 3,456,000 Kč
v roce 2017
Občanské Bělorusko Rozvoj a podpora občanské společnosti v Bělorusku BY 1,759,017.00
Arcidiecézní charita Praha Běloruská mládež v akci BY 451,829.00
Arnika - CPO Zelená linka: Zapojení občanů Běloruska do řešení místních ekologických problémů BY 11,911,300.00
Transitions Online Learning the Latest: Increasing Audience Share and Potential Revenue, Streams for Russian-speaking Media BY 1,365,491.00
Transparency International CZ REinforcing DIRECT democracy in Belarus by transferring the good practice of local referendums from the Czech Republic (REDIRECT) BY 1,062,000.00
Europeum Zvýšení efektivnosti národního hospodářství prostřednictvím institucionální transformace BY 851,720.00
Arnika – Toxické látky Právo na informace a zapojení občanů do ochrany životního prostředí v Bělorusku BY 969,860.00
Asociace pro mezinárodní otázky Podpora inkluzivních opatření na běloruských školách BY 997,668.00
podivejte jak pomahame v roce 2006
Bělorusko
Rozhovory s mocí, simulace; Institut pro evropskou politiku Europeum
Pomoc politicky pronásledovaným; Společnost Člověk v tísni
Běloruská cesta do Evropy, studijní pobyt; o.s. Europlatform
Evropská alternativa pro Bělorusko, cyklus přednášek a diskusí; Asociace pro mezinárodní otázky
Evropská letní škola; Institut pro evropskou politiku Europeum
Jednosemestrální studijní program pro studenty a absolventy vysokých škol z Běloruska; Národohospodářský ústav Akademie věd ČR
Nákup kopírovacího stroje pro potřeby opozice; Zastupitelský úřad Minsk
Podpora a vzdělávání běloruských studentů práv a mladých právníků zapojených do hnutí za demokracii v Bělorusku; Společnost Člověk v tísni
založení Domu lidských práv ve Vilniusu (+ Norsko, Švédský helsinský výbor, National Endowment for Democracy - USA); Mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko
Podpora nezávislého rozhlasového vysílání do Běloruska „Evropské rádio pro Bělorusko“ (+ USA, Dánsko, Nizozemsko, Kanada, Evropská komise); Mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko
Sdílená zkušenost, výměna poznatků a společná příprava projektů; Nadace Forum 2000
Studium na Přírodovědecké fakultě; Univerzita J. E. Purkyně
Posílení svobody médií v Bělorusku, vzdělávání novinářů; Transitions Online
Zimní škola pro mladé leadery Běloruska – úskalí, rizika a úspěchy transformace; Fakulta sociálních studií Masarykovy Univerzity
Přímá podpora občanské opozice (sociologické analýzy, inzerce v nezávislém tisku); Zastupitelský úřad Minsk
Rozvoj samosprávné demokracie v Bělorusku; Svaz měst a obcí
Semestrální výukový program pro vysokoškolské studenty; Katedra politologie a evropských studií, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci
Stáže Pavla Tigrida; Asociace pro mezinárodní otázky
Studium běloruských studentů; Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta filozofická
Studium mezinárodních vztahů a evropských studií; Vysoká škola veřejné správy a mezinárodních vztahů v Praze
Studium v akreditovaných bakalářských i magisterských oborech v angličtině; Anglo-americká vysoká škola
Vědecká konference Cesty k národnímu obrození; Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy
Výchova k lidským právům, seminář; Nadace Charty 77
Vzdělání běloruských studentů v České republice; Arcidiecézní Charita Praha
Vzdělávací a informační podpora běloruskému nevládnímu sektoru; Mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko
Vzdělávání běloruských studentů v oblasti ekologie; Institut pro strukturální politiku IREAS
Vzdělávání pro demokracii; Ústav humanitních studií Univerzity J.E. Purkyně
„United Czech Music on the Road“, podpora vystoupení českých kapel na Ukrajině a v Bělorusku a podpora účasti běloruské kapely na českém festivalu; „United Islands“
Zdroje jsou.
I kdyby bychom měli zastavit Hrad nebo Agrofert.
Jste naivní
USA je také loutka.
jestli
Luky tohle všechno zabavil
to mohlo bolet
Chybí volný čas
Příčinou je náš životní styl, chybí volný čas rodičů. Když jsou od rána do večera v práci, na odvoz dětí na sport už není čas. A domy dětí a mládeže už nefungují. Ani jiné organizace, které se o to staraly. K tomu pronájem tělocvičen - prostě není šance.
Pro Sasina
Zdravím Sasine, tak to príma CZ rádio už mi nehraje, nevím proč... :(
http://109.71.67.102:8000/beta_cspop.mp3
Sport v podmínkách polorozvinuté kapitalistické
společnosti.
Mám podobné zkušenosti, jaké zde uvedl Dědek. Když naše rodina na začátku šedesátek minulého století dorazila pod Říp, v místním městě s asi 15.000 duší bylo jen minimum dětí a dorostenců, kteří nesportovali. Dílem to bylo ještě setrvačností z dob Sokola, dílem sociální politikou KSČ, která sportování širokých mas velmi podporovala. Mělo to jasné i skryté důvody. Dělat sport znamenalo, že nezbývalo dost času na neplechy a zároveň přispívalo k lepšímu zdravotnímu stavu populace a také podpoře branné připravenosti.
Jasně, lákadel, jako dnes, mnoho nebylo. Ale nejdůležitější, kromě státní podpory, bylo obecné přesvědčení, že nesportuje pouze štáckrypl. Obojí se s nástupem nerozvinuté kapitalistické společnosti zcela obrátilo o 180 stupňů. Výsledkem bylo, že ze setrvačnosti ještě sklízeli úspěchy sportovci vychovaní od mala režimem Husáka a tehdejšího šéfa sportu Himla. Do toho se obouvala nastávající superhvězda ministerstva financí, Kalousek. Takový sport, jako za Himla přece nechceme. A tak místo komunisty prosazované masovky, máme dnes převážnou část žáku základních škol sedících během hodin tělesné výchovy na lavičkách, protože lékařské úlevy, máme stále klesající počet sportovců, kteří ze světa vozí špičková ocenění. Zajímavé, je, že když už, tak jde o ženy (biatlon, lyžování, tenis) a o individuální sporty. Prostě, jak řekl vrchní Havloid, „Naše země (nejen ve sportu) nevzkvétá.“
Je jasné, že když vláda Babiše rozhodla, že do sportu nainvestuje místo 3 miliard ročně, miliard 3 x tolik, může takové rozhodnutí situaci zlepšit, ale až za nějaký čas. Žvásty o Hniličkovi, že zaplatil za přezutí gum 30.000 (myslím, že součástí přezutí, bylo také zakoupení disků a pneumatik, takže normální výdaj) jen odvádějí pozornost od podstaty systémového problému a tím je kapitalistická sobeckost.
Laco g.
Zimní přezutí s koupením pneumatik a disků mě vyšlo na 11,500 korun českých. Tolik ke hniličkovi, musí být frajer když za to dal čtyřnásobek.
Jinak máte pravdu (vida, i kyselý důchodce může mluvit rozumně).
Přezutí mě stálo přes 30000;
na oktávku: 4x disky Turini černé = 22000, gumy zimní Hankook ve slevě 4x3000.
No a to byl i případ části Hniličkovy flotily ?
Nebo šlo skutečně jen o přezutí ?
Ono také záleží na autě jiné…
Ono také záleží na autě jiné je to na Fabii a jiné na Opla 4x4.
Byly to tuším, dva nebo tři…
Byly to tuším, dva nebo tři ojeté Superby koupené od Zamini.
Takže prachy stejně zůstaly v eráru.
To si jen hyeny z mediální žumpy našly klacek na Hniličku.
Není tak správně uvědomělý, jak D. Hašek.
Proti Hniličkovi štvali mimo jiné i vládní Hamáček, Maláčová, nebo Blatný.
A
A
Zdař Bůh luďkově.
Dnes s Vidlákem nebudu souhlasit. Ne ve všem. Souhlasím, že je tu nějaká změna "vnitřního" nastavení, kdy děti tráví více času s mobilem, méně sportem. To lze , ale předpokládat i na západ od Aše a přesto dostáváme na MS pravidelně nařezáno. Ano v Kanadě hraje od pěti let hokej každý a když říkám každý, myslím tím každý. Z té masy, pak není složité vybírat skutečné talenty. Ano přijde na stadion 25 dětí a klub je bere všechny. Ale tady v tom bodu nebudu s Vidlákem souhlasit. S těmi "sračkami", že sport není drahý. JE drahý. Mám dvě malé holky, mám padesát, hypotéku a starý barák, který spravuju. Nechlastám, nekouřím. Sportuju (běhám). Nutím holky se hýbat. Na zahradě střílíme z luku. Běháme. Dvakrát týdně, v místní dědině gymnastika. Chtěl jsem nějaký bojový sport do Ostravy, to by však bylo finančně a časově úplně na hraně. HOKEJ je však úplně mimo. JE to tak naprosto mimo, že to je ten důvod, proč přijde na stadion 25 dětí. Není to v trenérech. Pešán se sice tváří, jako posraná dupa, ale hokeji rozumí. Něco je v systému (to se Lener snaží změnit). Je to prostě v tom, že není z koho vybírat.
Lidi jsou zhnilí
jak vši, všude by si vozili prdel. Kola mají elektromotory, lyžaři se vozí na lanovkách, místo ručního nářadí jsou rotační stroje (foukač listí, křovinořez, sněhová fréza…). Lidem se krátí žíly, zakrňují ruce, rostou břicha, prdele a nároky.
Jo
s tím souhlasím. Není to, ale ten důvod, proč jde český hokej do zádele. Nebo, není to ten jediný a hlavní důvod. Systémově je špatně, že děcka nutíme do výsledku a oni to už v patnácti prostě nechtějí hrát. Ve Sverigestánu, Finsku, Skopčácku, hrajou děcka pro radost a teprve později se jde na výsledky. To chce Lener změnit. Ten hlavní důvod, ale vidím v tom, že je prostě málo talentů, protože rodiče na to nemají...
To je ale špatně řečeno,
asi není málo talentů protože rodiče na to nemají. Talentů by bylo dost ale rodiče nemají peníze a čas na to se jim věnovat. Což dříve nebývalo, peněz nebylo třeba tolik, to vím, protože můj dobrý kamarád v asi 17 letech hrál už za juniory hokej a nepamatuji se že by nějak finančně strádali jako rodina . Jen ten čas bylo potřeba věnovat, tréninky míval od 5 ráno a tam s mladšími chlapci musel někdo jezdit.
Článek jsem nepsal já, ale…
Článek jsem nepsal já, ale Funes.
Ale co se týče toho luku, tak jsme na stejné vlně. Také s děckama střílím. Klukům to jde jak psovi pastva, ale moje nejstarší cérenka střílí jak amazonka... :-)
Dnes s Vidlákem nebudu souhlasit.
... dnes Vidlák jenom propůjčil "sklo" ...
Napráskáno? Myslíš, to…
Napráskáno? Myslíš, to francouzké fotbalové družstvo, kde původní obyvatelstvo tvoří minoritu apod. sportovce co jsou "sportují za západ":D
Mě by zajímalo skutečné porovnání, když by se vymazalo kupování sportovců, jak jsme na tom v porovnání.
Amatérský a profisport již…
Amatérský a profisport již nemají mnoho společného. Snad jen prvotní impulz.
Profisport je dnes o obrovském odříkání, píli a tréninku na hranici možností (u těch nejlepších snad i za ní). Jágr se nestal hvězdou protože se šel protáhnout s tátou na hřiště. Makal, makal a potom ještě makal.
Český profisport a české školství mají své paralely. INKLUZE. Právo každého na štěstí. Neumíš? Nevadí, zařídíme to tak, že i ty budeš šťastný. Vše kolem tebe přizpůsobíme, aby jsi byl šťastný (spoluhráči/spolužáci se trochu obětují, požadavky trochu sníží, a ono to půjde).
Proto je český sport a české školství, v porovnáním s Husákovým obdobím, jaksi jinde. Matematické nebo hokejové dovednosti se musí odedřít.
Příběh na konec: Syn (13 let) hraje házenou. Nyní se řeší velký problém v oddílu. Někteří rodiče požadují, aby hráči nehrály zápasy na svých postech, ale posty se měnily. S odůvodněním, že syn nechce jen bránit či běhat po křídlu, ale chce si zahrát na všech postech.
PS: Já jsem hrál, jako děcko…
PS: Já jsem hrál, jako děcko, hokej. Od 1. třídy jsme měli hokejovou třídu a vyučování přizpůsobené tréninkům (včetně dopoledních tréninků, kdy byl volný led). Letní příprava probíhala tak, že na začátku tréninku trenér nasedl na kolo a my běželi kilometry před ním. Běda tomu, kdo nestíhal.
no já nevím, ale myslím si
že hlavně mají hafo dobře placených funkcionářů a věrchušky.... jinak nic
osobní postřehy,
3 děti, každé jiný sport. Na amatérské úrovni je to záležitost rodičů (trenérů). Někde z minula, přežívá dost dobrý oddíl, ale jsou to spíš výjimky. Narazíte spíš na organizované hlídání dětí s nějakým "cool" názvem. Pokud se dítě nerozhodne dělat sport, který jste dělali i vy a máte kontakty tak většinou jste v...... Stojíte proti masáži z youtube a třídního kolektivu. Pokud máte štěstí a v okolí máte dobrý oddíl a vaše dítě chce dělat tento sport je potřeba počítat s tím, že jsou zápasy, turnaje, soustředění. I když se jedná o levný sport, tak vás tyto víkendové aktivity stojí dost peněz, času a benzínu. Rozhodně nepočítejte s tím, že na amatérské úrovni jsou okresní přebory, jedná se spíš o republikové výjezdy (celý den jste mimo). Organizátorem jste vy a ostatní rodiče. Tedy pokud se bavíme o sportu a ne o pohybových aktivitách (čundr - v dobrém).
Ve škole je to ....... Jako kantor nesmíte dítě ohrozit. Umíte si představit kolik úrazů vašich dětí dokážete jako pedagog ustát (doktor nemůže vyloučit, že si dítě udělalo při kotrmelci bebí a to ho bolí). Po nějaké době najedete na styl kdo nechce necvičí, případně děláme jen bezpečné pohybové aktivity.
Takže hodně dětí nesportuje. Nemají jednoduchou (mimoškolní) cestu jak. Pak v běžném životě narazíte na situace, které z toho vyplývají. Dcera na gymplu - na vodu (třídní výlet) pojede jen 12dětí (ostatní se nechtějí ztrapnit). Tím pádem přijdou o spoustu společných zážitků, ale ty vlastně nepotřebují protože na internetu mají "FŮRU" kámošů, kteří jim rozumí, vlastně z celého světa - ať žijí sociální bubliny.
Při synových oslavách narozek 10let jsme udělali takové netradiční sportovní aktivity. Z 11 dětí se jich zúčastnily asi 4 i se synem a jeho kamarádem z oddílu. Ostatní se přemluvit nedali, protože takové věci nedělají. Nejmladší dcera má štěstí, v jejich třídě je víc sportovních dětí, tak pohyb u nich je v poho.
Masový sport se potýká dle mého s:
*finanční a časová náročnost dětského sportu
*Bezpečné prostředí ve škole (hlavně se nezranit) - tedy děti které mají smůlu na rodiče se sportem ve škole nemusejí setkat
*nedostupnost organizovaného sportu na úrovni školy, městské čtvrti nebo obce (kroužky nepočítám)
*neatraktivnost sportu (dřiny) z hlediska dětí a jejich postavení v kolektivu - zde vidím, zabijácký vliv internetu a sociálních sítí ( i kdyby se borcovi povedl trik jen jednou za život, tak na youtube bude tenhle povedený kousek)
K tomu jen dodatek. Naučit se nějakou dovednost je fakt těžké, bolí to a nácvik si vyžaduje čas a odhodlání. Pokud se normou stanou extrémní výkony, tak i pro malé motivované děti je těžké se s tím popasovat. To to raději označí za blbost a je klid (a společnost jim k takovému závěru mete cestičku).
PS: asi pod vlivem MS jsem se taky nad sportovní situací našich dětí zamýšlel. Jsem pesimista. Optimistou bych byl, kdyby stát chápal pohyb jako důležitou investici a podle toho by se choval a změnil přístup v mnoha oborech. Vzhledem k tomu, že výsledky takového obratu nejsou měřitelné v jednom volebním období tak změně nevěřím.
Naučit se nějakou dovednost…
Naučit se nějakou dovednost je fakt těžké, bolí to a nácvik si vyžaduje čas a odhodlání.
---
Ne tak docela, hlavně to zabere čas a potřebujete někoho, kdo vám řekne, jak na to.
Trenéři si často vyzobávají ty od přírody nadané a těm se pak věnovali, učitelé to vůbec nechávali všechno plavat. Nepamatuju si jedinýho tělocvikáře, kterej by něco vysvětloval,
Když jsem pak dělal sport jako dospělej, tak to bylo úplně o něčem jiným a jen mě napadalo, proč nám tohle neříkali ti kreténi na školách. Když za váma nestojí nějakej otrávenej řvoucí kretén se stopkama, tak se za chvíli naučíte všechno.
POLEMIKA: ANTIVIDLÁK
Do našeho Vidláka se naváží nějaký Pavel Štěpán.
Nebudu se rozepisovat, nahlédněte na to sami:
https://pravyprostor.cz/polemika-antividlak/
Konečně se naše někdo, komu…
Konečně se našel někdo, komu jsem stál alespoň za článek a ne jen nějaké výkřiky v tamní diskusi. To u nás máme jinší matroš. Tady je víc lidí, co jsou schopní oponovat nejen v diskusi, ale i napsat kvalitní článek.
Konečně se našel někdo ...
no co to je, kdo to je ... vygůglit nelze; naskakují "jiní toho jména" co s ním nemají nic společného ... asi to bude "nové koště" od elfů či z Eu hodnot ...
Uvidíme jak se vyvine.
Tak článek vystihuje nejlépe…
Tak článek vystihuje nejlépe věta "Co mě zvlášť vyvádí z míry, je to, že tito lidé – kterých jsem si ještě nedávno velmi vážil " :D
Ale nejlepší část je "Pan Vidlák jásá nad tím, jak rostou počty přihlášených k očkování (vždyť mu to řekl jeho přítel ajťák)" :D
Takže Vidláku, směsný ses ty, že ti to bratr řekl, ta data od státu, ne stát, natož aby se rozporovala, ze jsou cisla spatná/dobrá a ty veris/neveris lhavému/pravdomluvnému státu, je to smesný, protoze věříš bráchovy, že ti řekl data od státu ;) :D
Ale je fakt, jak jsi psal, že začínáš "mít cenu, že stojí za to o tobě napsat článek a nejenom nadávat v komentářích" ;)
akorát
kdo je Pavel Štěpán??????
Béh, no dluhe to má synek…
Béh, no dluhe to má synek jak tramvajak šichtu... louskal jsem ty jeho čtyři stránky asi půl hoďky, asi nejsem na stejné vlně jako autor (anebo moc práce a málo kafe).
Zkrácená verze:
"Ne... Nemůžu... Nevím jistě... Nepamatuju si, ale určitě... Nebyl jsem tam, ale prostě vím... Ne, info nevím... Počty neznám... Neříká tohle, říká tamto, ale tohle říkám já... Vidláka mám rád, když píše to, co si taky myslím... Uráží mě, když mě někdo nechce přesvědčit... Vakcíny nefungujou, pokud teda náhodou fungujou, tak je to jinak... Vakcínu nechcu... Ste debili, bo se chcete nechat opíchat... Vidlák do tohohle textu z nějakého důvodu patří... Asi... Na závěr klíďo diskutujte, ale já to nečtu, každý se má právo vyjádřit, já se chtěl vyjádřit taky, a tak jsem se asi vyjádřil..."
podepsán: Nevygooglovatelný Pája
Jako nejzásadnější změnu…
Jako nejzásadnější změnu oproti minulosti v oblasti sportu a pohybu a nejen v něm vidím pád dětí do digitálního světa. To kromě u některých sportů velkých finančních i osobních nákladů podstatně zmenšuje základnu, ze které je možné čerpat talenty pro vrcholový sport.
Mám 15 letého kluka a 31 letou dceru a ani jednoho jsem k nějakému pravidelnému sportování nedotlačil. Částečně je omlouvá, že já jim v tomhle punktu nemůžu být za příklad.
Co s tím? Hodit počítače a mobily do šmelce. Nastala by otázka, co s volným časem. A kdyby byla na poptávku připravena vhodná nabídka...
To jsem ale v říši pohádek. Ani Bellingcat by mě netrumfnul.
Pane Admirále
Sport, nemyslím tím všelidový, ale profi se stává plnohodnotným zaměstnáním. Někteří fotbalisté z vyšších soutěží nemají onu "klubovou hrdost", ale hrají za nějaký sportovní klub na svůj Živnostenský list.
Nevím co tam mají napsáno v oboru podnikání, třeba : čutálista
A přeji vám hodně zdraví a pořád mi tane na mysli váš obdivuhodný cestopis o plavbě na Volze.
profesionální sport
Pane berkowitz.
Profesionálové hrají za peníze a je jim jedno za který klub,nebo stát,pak je nezajímá,ani pod jakou vlajkou hrají.
A teď ruku na srdce. Nemá to…
A teď ruku na srdce. Nemá to tak většina z nás? Vidlák pracuje pod Slovákem Babišem v české firmě. Když firmu koupí čínský fond a dosadí si za ředitele Inda, bude Vidlák dál pracovat v čínské firmě, s indickým ředitelem? Nebo dá výpověď?
To bude mnohem víc záležet…
To bude mnohem víc záležet na tom indickém řediteli....
Ale nebojte... Babiš žádným číňanům firmu neprodá. Ti kupují firmu v nouzi za levno a ne firmu na vrcholu, kde už není co dokázat. Babiše koupí nějaká německá či francouzská korporace. Já osobně tipuju Bayer. A jako mávnutím kouzelného proutku přestanou problémy s řepkou, s hnojivy, s chemií... bude se toho sypat sice víc, ale nikdo o tom nebude psát. I mně to možná zakážou.
Chybička se vloudila
To jste s odpuštěním napsal, Eto, blbost.
Tím Vámi popisovaným způsobem by přece Vidlák nezměnil "klub" a neporušil "klubovou věrnost" - to pouze jeho "klub" by změnil majitele... :-)
Máte pravdu, tak potom je to…
Máte pravdu, tak potom je to ten druhý případ, kdy Babiš již nestihne prodat.
Bartoš. Nezávislé soudy. A majitelem/správcem bude Pyját. Potom třeba Vidlák hlásí přestup do jiného oddílu?
Zdař Bůh luďkově.
Nebudu souhlasit , zdá se, s převažujícím názorem, že se lidé dnes nehýbou, nesportují...Za komančů, byla samozřejmě velká podpora děcek, ze strany státu. To dnes není. Ale do dupy, netvrďte mi tady, že za komančů, půl národa sportovalo, zatímco dnes se všeci válejí na pivu a nebo u mobilu. Dokonce si troufnu říct, že je to přesně naopak. Opravdu jsem za komančů nikdy nezažil tolik běžců po městských parcích, tolik cyklistů na cestách, tolik důchodců s hůlkama na kopcách... tohle to, že za komančů lidé sportovali a včilek ni, jsou zase "sračky" pro mě.
Asi proto, že se dost…
Asi proto, že se dost zaměňuje "sport" vs "sportovní aktivity"... Sportu ubylo, sportovních aktivit přibylo ;)
Pohyb
Ze nesportovali, v tom vás podpořím.
Přesto byli hubenější, ohebnější, pohyblivější, vytrvalejší než dnešní dospěláci a děti. Shodnem se v tomhle nebo ne? Myslím že číselně by se daly porovnat přijímací testy k policii)
Vtip je podle mě tom, že dřív měli mnohem více pohybu - pravidelného, namáhavého, protahujícího všechny možné svaly.
Do 90. let totiž žilo víc lidí na vesnici než ve městech, a pracovalo v průmyslu než ve službách. A takovou všestrannou námahu nějaké pobíhání s hůlkama nemůže nahradit. Určitě by byl rozdíl chytit facku od haviřa než od "chvilkařa" ).
Totéž platí o děckách - bývaly party, které se toulaly venku celá odpoledne - nedá se tomu říkat vznešeně "sport", byl to jen pohyb, ale určitě byl tenhle pohyb blahodárnější než dnešní jednodenní výlet s rodiči na kole - kde se tady má brát soutěživý duch, závodit s rodiči.
Dva body
1. Pešán je kritizován především pro svůj "mixér". Tedy kdy vrcholem jeho koučingu bylo popření všech předešlých kroků.
2. Sport se přeceňuje. V čem je horší, když místo plácání energie někde na kole vezmu krumpáč, kosu a stříká ze mne hodiny pot, přičemž je za mnou vidět kus užitku? K tomu nikdo děti nevede a ve výsledku tu máme mladé dospěláky, kteří mají vyrýsovaný svaly, běhají Jizerskou padesátku, ale doma nezkříží prsty a i na posekání zahrady si musí najmout firmu.
Jop
presne tomu sa u energetikov hovori jalova energia.😂