Tento článek nebude o společnosti prodávající automobily značky Ford, ani pojednáním o délce pánského přirození, nýbrž o jednom hluboce zakořeněném klišé, které koluje českou společností. A tím je utkvělá představa, že velkochov je koncentrák pro zvířata, zatímco malý farmář je pro ně požehnáním. Je to všude. Pročtete si volební program KDU-SSM – teda ČSL, ale také například ODS či Trikolory a všude se dočtete, jak by všichni rádi podporovali malé farmáře. Ta podpora tady existuje dávno a je-li Vám pod 40 let, můžete žádat například o „mladého farmáře“. Na tento bullshit narazíte opravdu všude. Nedávno jsme se manželkou dívali na pořad o skrytém šéfovi, který podniká v oboru mém blízkém. A zase se stalo to, že jsem se naštval. Ne však kvůli propagaci firmy nebo snad její orientaci, nýbrž v podprahové informaci, která se části pořadu táhne a kterou někteří aktéři přímo i nepřímo vysloví. Je to primitivní paušalizace, že malá farma = dobrá, zatímco velká farma je doslova utrpení pro zvířata. Procházíte si diskuze na facebooku a máte pocit, že každý druhý Čech pracoval jako zootechnik, pracovník jatek nebo minimálně ošetřovatel zvířat. Jedna komentátorka nazvala tyto lidi jako tzv. balkónové zootechniky. Žijeme v zemi, kde se nosí průměrnost a kde se většina národa snaží navenek vypadat na úrovni, zatímco uvnitř je to bída s nouzí. Proto u nás má drtivá většina na všechno názor, ale jen ten, který je in a který se jim libí a jehož důvěryhodnost netřeba ověřovat. Aby jejich názor vypadal dostatečně vědecky, připojí tu a tam nějaký cizí termín. Například se často setkávám s pojmem konglomerát jako ekvivalent k velkochovu. Pokud je mi známo, konglomerát je podnik mající několik výrobně nesouvisejících odvětví. Takže až například ZD Hnojice bude kromě obilí a mléka vyrábět čipy do aut, grafitové tyče do jaderných reaktorů či menstruační vložky, můžeme se bavit o konglomerátu. Pokud nějaký podnik vlastní zpracovny svých produktů a obchodní sítě, jedná se spíše o vertikálu. V kravínech spousta lidí byly naposledy v dobách normalizace, kdy byly krávy na řetězu, ale všichni vědí, že ve velkých kravínech zvířata trpí a v malých si chrochtají. Obdobně to platí pro agronomickou sekci. Malí to dělají bio, velcí jen stříkají a utužují půdu.
Vzhledem k mému povolání jsem navštívil 100ky stájí, malých, středních i opravdu velkých chlívů. Krom toho jsem poznal stovky různých chovatelů i „chovatelů“. Někteří z nich to mají v hlavě srovnané, někteří zvířatům věnovali celý svůj život a pracovníci na jejich farmách chodí po špičkách. A pak je tu spousta chovatelů nedouků, pro jejichž zvířata je jejich vlastnictví utrpením. Nemám účet na facebooku (koukám přes účet ženy) ani na tvíítru ani na instáááči, ale moje žena mě občas osloví nějakou otázkou, která se objevila v jakési chovatelské skupině. Věřte tomu, že tam najdete perly jako – seno nadýmá, řepkový šrot je špatný (protože řepka=Babiš) nebo pšeničný lepek škodí zvířatům. Kdysi jsem se snažit tyto hovadiny diskuzně vyvracet, ale byla to ztráta času.
Dnes mi do mailu přišel celorepublikový žebříček těch nejlepších chovatelů mléčného skotu. S potěšením mohu říct, že patříme mezi světovou špičku (a to bez použití různých stimulátorů). Vysoký výkon zvířete (tzv. užitkovost) je výslednicí genetiky zvířete (ta je ale napříč republikou podobná), krmením a pohodou zvířat (tzv. welfare). To znamená, že zvíře, které je šlechtěním předurčeno k vysoké produkci mléka/masa/vajec, je optimálně nakrmeno a je mu nabídnuto nadstandartní stájové prostředí a péče, uplatní své geny ve vysoké produkci. A jaká je realita? Ze 100 nejlepších chovů je pouze 6 chovatelů, kteří chovají pod 100 krav. Zbytek jsou velké farmy s mediánem okolo 500 kusů krav. Jak je tedy možné, že v těch velkých koncentrácích dělají nejvyšší produkci? Nejde mi o to srovnat malé a velké, ale na výsledcích ukázat, že ty krávy se v těch velkých stájích asi nemají tak zle. Víte, jde taky samozřejmě o ekonomiku výroby a vím dobře, že na malých farmách se to dělá velice těžko – musí tam makat rodina 7 dni v týdnu. To je důvod, proč v západní Evropě zanikají malé farmy – nikdo to nechce dělat navzdory vysokým dotacím. A klasické pracovníky v zaměstnaneckém poměru těžko zaplatíte z 50 krav. Pochopili to už před několika dekádami soudruzi z NDR (a to nemyslím ironicky), jejichž farmy na území dnešního východního Německa vlastní…Němci z BRD (západního Německa, ale také Holanďané či Švýcaři).
Rád bych také podotknul, že s malou farmou si každý zpracovatel vytře prdel. Jinou vyjednávací schopnost má farma, která denně vyprodukuje 13 tisíc litrů mléka, než chudák farmář s 50 kravami s denní produkcí 1200 litrů. Loni touto dobou, kdy kvůli zavřeným restauracím a školním jídelnám nebyl odběr mléčných výrobků, byli malí chovatelé první na ráně. Tento systém malých dodavatelů by po vzoru Rakouska fungoval, ovšem za předpokladu, že by na malé farmáře navazovala síť malých mlékáren, jatek a lokálních prodejců. Ale systém malých chovatelů, velkých mlékáren a povětšinou německých supermarketů opravdu nefunguje. Když si k tomu připočtete typického Čecha, který si raději pojede koupit 15 km bílou vodu s denaturovaným proteinem do Kauflandu za 9,90Kč/l, než aby u souseda koupil za 20 mléko s výživnou hodnotou, tak se v podstatě systém uzavře.
V současné době má jít do českých kin jakýsi film, resp. sestřih reportáží z českých chovů, která má jediný účel a sice zdiskreditovat české zemědělství a hlavně živočišnou výrobu na základě účelově sestříhaných shotů. Znáte to, do toho pohřební hudba, smutná očička, snímek mrtvého zvířete a tvář mnohých slabších povah se zaleje slzami. Je těžké a úmorné pořád dokola vyvracet stejné lži a komunikační fauly. Některé farmy pořádají dny otevřených dveří, jiné zase osvětovou činnost (angažuje se například bratr bývalého ministra Jurečky) a díky jim za to.
Může mi někdo říct, proč se pozornost nevěnuje „zemědělcům“, co dělají pouze rostlinnou výrobu a do půdy nedodávají žádnou organiku? Co bioplynové stanice, které se krmí pouze kukuřičnou siláží bez kejdy? Proč se nikdo nebaví o tom, že se zemědělcům dorovnává ztráta z výroby z peněz daňových poplatníků (neboli dotací), zatím zpracovatelé a hlavně obchod mají marže v řádech desítkách procent? A že to nutí zemědělce pořád více a více tlačit na pilu?
Závěrem bych řekl, že malí a střední farmáři mají nezastupitelné místo v zemědělském sektoru – cílem článku nebylo jakkoliv pošpinit malé farmy, jako spíše ukázat čtenářům, kde je pravda. A přestože jsem malý farmář a moje kráva momentálně dojí 55 l mléka na den, nevidím žádnou negativní korelaci mezi velikostí farmy a pohodou zvířat. V některých velkých stájích strávíte půl hodiny a nikdo to z vás neucítí a pak nakouknete do nějaké staré maštale a všichni poznají, že jste byl u krávy. Ve velkých farmách lítají miliony korun v investicích a ty se umoří pouze produkcí. A podmínkou produkce je pohoda zvířat a ne utrpení. To jak se chovatel staví ke svým zvířatům poznáte v momentě, kdy vidíte jeho dvůr před stájí..
Skončím možná trochu pateticky, když napíšu, že v něčem ta bída v důsledku Grín dýlu bude dobrá. Lidi padnou na hubu, přestanou řešit problémy z nadbytku a blahobytu. Snad.
- Log in to post comments
Komentáře
Takže
je slušnost reagovat, jsem-li osloven. Je pravda, že "nějakých Leošů máme v republice něurékom", ale kolik jich asi bude vysloužilých opravářů ETS z Luhačovic? Nevšiml jsem si, že by mnou posuzovaný nick někde uvedl své konkrétní sídlo. Možná by stačilo, aby správce tohoto webu zkontroloval IP adresu, ze které kdo píše, ovšem zachce-li se mu a bude-li mít náladu a čas.
Já vím své zejména díky tomu naprosto specifickému a nezaměnitelnému vulgárně-primitivnímu slovníku, kterým píše i na jiných webech, i když na odborných už moc ne, tam ho zatím až na jednu výjimku všude vyhnali.
Více se k tomu nebudu vyjadřovat.
No, když napíšete, že by se…
No, když napíšete, že by se měl někdo stydět a nesahá někomu ani do pasu, je to už poměrně silné vyjádření, v němž hodnotíte jednu i druhou stranu.
A ozval jsem se jenom proto, že na rozdíl od vás v argumentaci pana Ponkráce vidím i argumenty typu "Je to fikce" a basta. "A ještě si myslíte, že máte pravdu. To je na tom to nejhorší.". Protože od něj čtu i: "Diskuse, který namísto argumentů nápkuje - antivaxeři - je marná, a je zbytečné se o ní pokoušet. Uvědomělí lidé." - což mne až rozesmálo - takhle krásně vlepit ironizující nálepku v příspěvku, v němž se proti nálepkování vymezuje. A když už jsme u těch nálepek - "ideoví nástupci církve Josepha Goebbelse" (mimo jiné) jsou pro mě těžce přes čáru korektní diskuse a Leošův noční přípis je proti tomu v podstatě pochvalný traktát.
Ale třeba to každý máme postavené jinak. Víc to asi nemá smysl rozmazávat.
Ještě tedy jednou Stando,
především jsem nevyzývala, že by se někdo měl stydět... na to už jsem mladá dost dlouho, abych věděla, že lidé jako Leoš nebo ten "užaslý" neví co stud je.
Čtu i píšu sem čím dál míň a tak mi možná něco uniká. Podle mne sem pan Ponkrác chodí dost málo (teď tu nebyl snad několik měsíců), a všimla jsem si, že odpovídá téměř na všechny reakce (což dodenávna bylo považováno spíš za plus), možná dost sebejistě, ale někteří lidé to tak mají. Ostatně takových je tu víc, jmenovat nemusím, že?
Vy do toho hodnocení promítáte zřejmě nějaký střet. Je mi líto pokud tomu tak je, ale zkuste se povznést (třeba by vám pomohl citát NN : "Lidé se dělí na dvě skupiny - jedna se špatně vyjadřuje a druhá špatně rozumí" :-)) . Podle mne píše p.P. čtivě a má skutečně přehled a že občas myslí jinak, nebo má jiné názory .... no Bóže! Nesnáším jen lháře - Tohle však píšu za sebe, jak to vnímám já. A musím říct, že i o Vás bych se vyjádřila podobně.
Čím dál víc jsem přesvědčená, že jste ten Leošův hanopis možná ani nečetl, jinak byste to tak nebagatelizoval. Jste docela slušný člověk, tak si zkuste představit, že příště si někdo něco podobného vymyslí na Vás. Jak byste se mohl bránit?
A víte co? Mám docela hnusný pocit z toho, že se tu bavíme o člověku, který není přítomen.
Takže nechme toho. když Vám někdo takhle bytostně vadí, na diskuzích je to jednoduché, radit Vám asi nemusím. Já to tak např. u trollů praktikuji dlouhodobě a mám klid.
Mějte se hezky :-)
P.S. Jo, tím výrazem "pod pás" jsem měla na mysli především tzv. "podpásovku", ne výšku, kam L. svou inteligencí dokopne, to by bylo mnohem níž :-)
OK, asi bychom se stejně…
OK, asi bychom se stejně motali v kruhu. Pokud jde o Leošův příspěvek - možná bych to na sebe prozrazovat neměl, každý to máme asi nastavené jinak, ale v podstatě věrně popsal i moje emoce. A já v jeho příspěvku četl zhruba tuto informaci (vybírám to nejpodstatnější): "Sakra, chlape, zjevně nejste žádný hlupák, máte obecný přehled, zkuste změnit rétoriku, takhle vám to zbytečně škodí."
Ale opakuji, každý to můžeme vidět jinak. Jsme proto někdo horší a někdo lepší? Nanejvýš v očích navzájem, což možná vypovídá víc o nositeli těch očí. Každopádně, řekl bych, že tady byly už ostřejší spory (například kolem tančíků a jiných dnes důležitých věcí ;)... ;)).
Za toho "docela slušného člověka" děkuji :D Zkusím si to nějak přebrat. To "docela" ale naprosto ovládá mou pozornost;) :D
Trochu
Trochu, možná hodně, zobecnit a pak je to univerzální povídání na téměř vše. Kravami počínaje a politikou konče. Úspěch a kvalita není ve velikosti, ale v přístupu. A lépe se velké objemy dělají ve velkém.
Díky za takové články!
Mohl byste, prosím,…
Mohl byste, prosím, přiblížit, jak těch 55 litrů denně zpracováváte? Nebo máte odběratele?
Taky bych to rád věděl.
Soused momentálně pase 1 krávu na mléko pro vlastní potřebu a 6 býčků jako dárce masa.
http://imgway.cz/s/d2RH
Býčci vypadají mírumilovně
S těmi by si toreador moc nezašpásoval.
klamou tělem.
klamou tělem.
Tak z býků
spíše z býčků tam vidím jednoho, zbytek jsou krávy, možná jalovice!
( známky !!!!!)
Zdravím, nic neprodávám …
Zdravím, nic neprodávám (nemám schválenou mlékárnu). ale buďto odstředím smetanu, kterou použiji na vaření, nebo utluču domácí máslo. občas sýr, tvaroh. část dostane vykrmované tele a zbytek prasata. nevyleje se nic.
Domácí máslo - mám…
Domácí máslo - mám posledních pár kousků od příbuzných, bude mi chybět. Úplně jinak se z něho peče, než z toho z obchodů.
Rodiče měli chov koz
jako přilepšení k důchodu, dělali tvaroh a sýry pro vesnici, která má 11 domácností a občas lufťáky. Stádo čítalo průměrně 3-4ks. Žrádlo bio na podhorské louce 700 m n.m. Vydrželi s nadšením 2 roky, i když oba byli v mládí z gruntů (ročník oba 29). Pak se vrhli do chovu králíků, měli jich nejvíc 70 a vydrželi 5 let s velkochovem.
Já bych do živočišné výroby nešel, mi stačí švestky (cca 50 stromů) jako hobby.
Ať to dělají velcí, já se budu držet myši, pokud to budu umět.
M Y Š
Jen kreativec ví a umí ocenit to zkrácení neobyčejně pracný a lopotný cesty od myšlenky k realizaci, po který jsem se za bolševika (a krátce po ňom) ubíral. To zkrácení reprezentuje právě ta myš! Přestože už dávno přesluhuju, mám docela problém se ji pustit ... furt to nějak nejde! Vlastně ani netuším, zda je to dobře, či špatně, proto se tý myši stále držím!
.
Ládík - ani chov myší není zcela bez rizik.
myš (nejen) mi padá z rukou.
myš (nejen) mi padá z rukou.
Funes Vy jste zde na světě proto, abyste preventivně a
pravidelně dostával přes svou nevymáchanou sedláckou hubu, protože proto.
Víte proč?
Protože U-Ha-Ha.
Univerzální Hajzl Hanzlík..
To je název textu, který jsem zde s pomocí Vidláka zveřejnil.
Abych vám zpříjemnil chvíle prodlev mezi virtuálními i skutečnými fackami, já jsem taky U-Ha-Ha. Já pro změnu rovnou vraždím lidi. Vždycky, když se rozplácne nějaký spěchací idiot v autě, nechybí u toho titulek "Kamion opět vraždil!!!"
A vůbec nevadí, že se výše zmíněný mamlas rozplácl o strom, anebo vjel do náklaďáku zezadu. Cíle je splněn, obětní kozel je nalezen.
Vražedná auta
A co teprve, když vraždí bílá dodávka! V naší politické kultuře už není možné napsat, že řidič blbě a riskantně řídil tak dlouho, až mu to nevyšlo. přitom by mnohým měli udělit Darwinovu cenu. Místo toho napíší, že vraždil kamion nebo bílá dodávka. :-)
kdyby kdysi protijedoucí…
kdyby kdysi protijedoucí kamion současně s námi neuhnul skoro až do struhy, měli bychom problém s jakousi projíždějící myší - prťavé auto s řidičem, který nás začal v úzkém místě předjíždět, i když viděl protijedoucí kamion. Vyšlo to na knop. Škoda, že jsme neměli v autě kameru.
Můj strejda, dej mu pánbů klidný odpočinek,
povoláním řidič říkával: Kdo za volantem nenadává, ten nesleduje provoz
Tady na Ostravsku
si nedovedu představit malou železárnu, domácí válcovnu nebo rodinnou šachtu. A proto si na jižní Moravě představuju jen velkochov a vůbec jezedáckou velkovýrobu. Velké širé rodné lány. Malý ten, kdo má jen malý pozemek.
Vím prd o zemědělské výrobě.....
…., velké i malé, neřku-li o dojivosti, ale dost by mě zajímalo, co si dnešní autor asi tak představuje pod pojmem "grafitové tyče do jaderných reaktorů". Možná ty tyče, co nejsou z grafitu?
tyče do reaktorů
... copak si představuje Funes pod pojmem "grafitové tyče do jaderných reaktorů" je celkem jedno, příteli, protože je to celkem neškodný!
Horší však pro Vás/nás by mělo bejt, co si asi tak představuje náš velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, co že se to asi tak do těch reaktorů strká!
.
Bartuška je podle kvalifikace pana domácího konglomerát, vyrábějící jednu nesouvisející, nepotřebnou a nebezpečnou píčovinu vedle druhé.
Netuším ještě, proč má tento zmrd potřebu, medializovat své nebezpečné a vlastizrádné výšplechty, ale na to brzy přijdeme.
Bude za tím nejspíš urputná snaha, přes jiné místní grázly se narvat do některé z bruselských prdelí.
Tam jsou totiž samí takoví. Madam Jourová například, ta do své monstrózní úřednické, vměstná možná i tři Bartušky naráz.
Tomu by se ale mělo zabránit. Ne snad, že by do jourové prdele nevešel, či ji poškodil, třebas by to nikomu nevadilo.
On ale bude škodit pokaždé, co tam po vystrčení hlavy otevře tu svou blbou tlamu.
hrůza mnou lomcuje při…
hrůza mnou lomcuje při představě, že má špatnou představivost.
Že byste byl až takový suchar?
Autor to zjevně použil pro odlehčení vysvětlivky k pojmu "konglomerát".
Dříve také "přidružená výroba" - tedy činnosti nesouvisející s hlavním předmětem podnikání, které jsou doplňkovým zdrojem příjmů podnikatelského subjektu.
Nicméně - regulační tyče z grafitu, pokryté magneziem, se používaly ve starších typech jaderných reaktorů.
Grafitové tyče
No jo, grafit se jako moderátor štěpení v jaderných elektrárnách už moc nepoužívá. Jenom v těch starých, co už dosluhují.
Tyče z grafitu
Nevím, co si přestavuje autor, ale já si přestavuji řídící tyče z grafitu, které byly použity např. v Černobylu.
Malé farmy
Na problematice malých farem se podílí seriály z Bavorska nebo Rakous typu Doktor z hor. Všude samá malá farma, krásná příroda, muškáty za oknem, nové traktory. A pak se diví, že ekobiomatky najednou podlehnou touze po romantice, místo aby si přečetly Betty MacDonaldovou Vejce a já. Pro neznalé, hlavní motto knihy je, že příroda je tam sice krásná, ale nemá čas se na ni ani podívat, protože slepice chtějí pořád žrát.
Malé farmy
Pane Gerd.
Ani v tom Bavorsku Rakousku,se do horských,podhorských oblastí,nehrnou velké zemědělské farmy.
Tam by bylo potřeba zachovat malé farmy,udržet tam lidi,zaměstnanost.
Malá farma
Pane zemědělče,
malá farma je hlavně neskutečná dřina, zvláště se zvířaty. Proto mnozí nechali jen rostlinnou výrobu a živočišnou zrušili. Pak se diví, že není hnůj a dost organické hmoty v půdě.
pro
bohaté lidi to je in mít farmu a ti to často skupují. Mají to za hračku a romantiku. Jednu si koupil i představitel komisaře Rexe, Tobias Moreti a v důchodu tam žije. Farmu měla i Vanda Hýbnerová s manželem Rašilovem i Linda Rybová s Pracharem,než přišli na to,že je to blbost. Jako v devadesátkách,zas herci měli hospody,než zkrachovali.
v americe
zas spousta herců má ranče,včetně Formana
Směji se při představě, jak…
Směji se při představě, jak Forman, nyní madame Formanová osobně pečují o farmu.
Přírodu mají rádi a chrání ji.....
….. především ti, kteří v ní nemusejí žít.
Chrání i slimáky? Já ne…
Chrání i slimáky? Já ne. Teda slépky mají pohotovost. Protože jsou mladé a nezkušené, máte vidět jejich dravčí pohled, než si uvědomí, že mají klovnout.
velkokapacitní haly pro zvířata
Jsem navštívila a i v nich pracovala.
Dnes tedy je snad ventilace v těchto halách vymyšlená lépe. Ale mi koncentrace čpavku na respirační ústrojí nedělala dobře. A nejlepší to bylo, když se krávy vyhnaly ven na pastvu. Hala se vyvětrala, chodby, kde se dobytek pohyboval, vyschly a dojnice měly paznehty v pořádku.
Pak se úroveň chovu "zefektnila", venku pobývaly krávy jen v době stání na sucho a začaly problémy s paznechty. Do rána se dobytek brodil po spěnky v kejdě, smrad, že se točila hlava. Oproti vaznému typu, kde měl ošetřovatel na starosti asi 30 kusů a na směně podle počtu dojnic byli od 3 do 6 ošetřovatelů + krmič, měl ve volném ustájení 1 ošetřovatel 100 krav.
Šlo o staré stáje pro 97 a 174.
V nové hale jsme byli dva a měli jsme 250 kusů dojnic. Dřív byl člověk unavený, protože byl nevyspalý. Na ranní se chodilo od 3 hodin do 4. Pak už té práce bylo tolik, že jsem pak chodila domů zničená. Nástup na směnu ve 4 ráno a mnohdy jsme domů šli ve 12 hodin a k tomu víkend.
Na porodně prasnic pro celkem 200 kusů byl smrad ještě horší. Puch se při "vhodném" počasí linul opravdu daleko. Prasata potřebují i živočišnou složku a na pachu výkalů je to znát. Oblečení nasálo zápach velmi rychle. Práce byla méně namáhavá, problémy byly opět respirační onemocnění v zimě.
Podle veterináře jsme měli verzi prasečí chřipky a dostal ji tam prakticky každý a jen jednou. Pak už si tu imunitu vytvořil. Patrně to ví i výzkumníci virových onemocnění a proto vyhlásili před lety epidemii 🐷 chřipky, ovšem to není zase tak jednoduché jak v laboratoři. A s ptačí chřipkou se také sekli.
Takže velkochovy ano, ale s rozumným počtem zvířat a jejich ošetřovatelů. Snižování počtu ošetřovatelů vede k jejich vyčerpání a odchodu do jiných odvětví a se vztahem k zvířatům to nemá co dělat. Živočišná výroba je nepřetržitý provoz a to si mnoho dnešních manažerů nechce uvědomit.
Automatické krmící zařízení je dobrá investice, i dojící robot, ale bez lidí to nejde. Vždy tam bude muset být někdo, kdo má oprávnění jezdit s traktorem a těmi různými stroji, které míchají krmivo.
Zahrada
Máme se ségrou zahradu/políčko necelých 400m2. Bez stromů či trávníku, čistě zeleninová zahrada.
Vozím co 2 roky odleželý králičí hnůj (jiný v rozumném dosahu není k dispozici), zarývám růčo 20 čísel. Ošetřujeme-stříkáme jenom nejnutněji. Přesto výnos např. brambor není takový, aby na zimu "uživil" aspoň nás dva. Jeden rok to byli naprosto nečekaně, na poslední chvíli nastěhovaní hraboši (jinde nebyli!) nebo co to bylo za potvory. Další rok fajn, pak zase sviňa, zvaná tady u nás drátovec.
Ostatní zelenina až na rajčata a okurky podobně. Kořenové věci tady vždy někdo/něco poškodí. Na tisíci metrech už by to možná nebylo tolik poznat, ale na těch asi 380m2 sakra dost.
Něco asi děláme blbě. Já sám se v tom moc nevyznám, dělám jen "hrubé" práce a řídí si to ségra.
Každopádně se budu muset příští rok poohlédnout po nějaké dobré sadbě brambor.
Poradíte nějakou dobrou, odolnou odrůdu s dobrým výnosem, do mírně vápenaté půdy?
400
metrů neni žádné políčko ani zahrada ,ale větší záhonek. Na uživení byste potrevboval plochu 20x větší
.
Na "uživení" dvou důchodců základní zeleninou, plus malý záhonek jahod pro vnoučata 8.000m2 ?
To
máte jen na hraní
Zahradu máme celkem okolo 200m2
Více pozemku je zastavěno a i tak nám stačilo pár záhonů, aby jsme měli mrkev, petržel, pastinák, později jsme sadili ještě okurky. K tomu pařeniště, kde byl salát a kedlubny, v létě většinou zel prázdnotou. Ve folníku, nejmenší co byl 2x3m na papriky a stačilo to. Ještě jsme měli živý plot z fazolí.
Problém je sadba, dřív bylo v sáčku semen mrkve na 2 roky, dnes na dva řádky a ještě ani nevzejde. To samé petržel. Patiňák jsem už neviděla. Kedluben výběr odrůd, ale že by nějak rostly, když už jsou zachráněny před tou slizkou mrchou odněkud ze Španělska, kde je horko, nejsou zimy a ta bestie je mrazu odolná...To bude nějaký omyl přírody, jinak si to nedokážu představit.
No je to nějaké podivné, odněkud přilezla přeslička rolní a zaplavuje stále větší části zahrady.
800m2 je opravdu dost, pokud se ještě chodí do práce.
Přeslička rolní je léčivka…
Přeslička rolní je léčivka. Sušte a pijte odvar.
Přeslička je kyselomilná…
Přeslička je kyselomilná rostlina? To Vám příroda říká, že je třeba povápnit.
Stačí 2000 m2.
Samozřejmě se stromkama, keři, trávou, záhonkama, skleník, pár koz, prasátko, včelí úly...a nejlépe i studna a suchý a dobře větraný sklep.
Všecko je to o práci, samozřejmě i o vybavení a fyzické a psychické kondici, do té spadají i zkušenosti , popř. schopnost komunikace (já např.bych se sám vůbec nepustil do štěpení stromků, nebo do včelařství...).
Tož a někdy je skutečně příjemnější i efektivnější tu práci zaplatit , někomu jinému. Kdy kontakty na sedláky či sedlačky :-D , ale třeba i výrobce piva, kterých produkce je poctivá i cenově příznivá...je prostě k nezaplacení.
V dětství a mládí jsem byl účasten toho prvního, dnes preferuji to druhé. Mladí se snažili o to prvé, ale nakonec taky dělají to druhé , občas si něco vysadíme, nějaký ten králík...no a sběr lesních a pod. plodů.
No a momentálně mám v mražáku také několik kilo ryb, jistě, není nad čerstvou (zejména štiku je třeba udělat do 24 hodin), tož ale kdo to má furt žrát ?!???
A choroby stáří a špatné životosprávy, ty také jsou zajímavým hospodářem. Člověk postupně zjistí, že mu stačí ani ne polovic (nemohl by tento jev také spoluzpůsobit kolaps kapitalismu: - tak jak populace má stárnout ?).
Samozřejmě že pak nesmí dojít k zákazu dojít či doject si nakoupit. např. kvůli tomu, že se daný člověk nechce stát laboratorní krysou. To by bylo špatné, moc špatné........
Roubování jabloní není složité
Je to celkem jednoduché, tento způsob používám http://ovoce.hlucinsko.eu/4web/obr-do-textu/vysadba-a-pece/mnozeni/za-k… klidně v době květu, pokud roub není moc narašen. Podnož musí být narašená více.
Včelařství přenechávám jiným.
No jo, ale co (z čeho) na co ?
Strejda vyrobil srdcovku z každé plaňky, jabloně jakbysmet.
Sem to neodkoukal a nenechal si vysvětlit, já blbec....
Tudle sem narazil na jednoho bezdomovce v Břidličné, leta dělal v sadařství. Tak se mi to snažil vysvětlit. Nešlo to, pomologii vzdávám.
NEOví kde je mu konec, sady krachly a on byl v prdeli.
zaryvani
S bramborami neporadim, sam se je jeste ucim, ale 400m2 na rucni zaryvani mi prijde jako hodne velka drina.
Sam zaryvam mensim kultivatorem odlezely kravsky hnuj do hloubky cca 22cm. Obsah 0,98cc.
Od doby, kdy jsem ho poridil, tak se moje zemedelceneni uplne povzneslo. Trochu lituju, ze jsem nekoupil vetsi, tak 2,5HP, ale i tak mam je to obrovska casova uspora. Nehlede na zada :-)
Je to makačka.
Nám přijde, že na těch asi 400m2 se nějaká technika moc nevyplatí. Uvažoval jsem kdysi nad elektrickým rotavátorem (barák je asi 45m daleko), to je ten šnek na zkypřování, ale ségra tvrdila, že je to zbytečný. Sám tomu moc nerozumím, ale nechám si poradit.
Makačka to sice je, ale úžasně si u toho psychicky odpočinu. Dělám to obvykle nadvakrát, ve dvou dnech, loni ale načtyřikrát.
Ze zadního chodníku, co vede k třípatrovému padesátkovému činžáku, vzdáleného asi tak 15-18m od plotu, na mě několikrát pičovala bývalá učitelka. Že u toho nemám náhubek a protože u toho rytí funím, tak okolo šířím smrt.
Abych ji neumlátil rýčem a nezavřeli mě, tak jsem odešel vychladnout. Ten den už jsem se k tomu nevrátil, další den se to opakovalo.
To už jsem si schválně sebou nebral klíče od zadní branky. Paní jsem řekl, rozsvícený doběla i věci, které za svůj profesní život učitelky asi nikdy neslyšela.
Přikláním se k tomu, že ta…
Přikláním se k tomu, že ta osoba se řídila Leninovým "Učit se, učit se, učit se", ale zapomněla na Komenského :"Uč se dítko moudrým býti."
Co se týká brambor - je třeba dávat pozor i na to, co dáváte spolu se sadbou do hlíny, jaká je kvalita sadby. A také - nedávat do sklepa, nebo jinam na uskladnění špatné hlízy, nedejbože s ponravami, či drátovcem. Jen by se to namnožilo.
Pokud pěstujete bio, bez postřiků, ztráty bývají větší, tedy výnosy menší.
V tomto spoléhám na manželovy zkušenosti, snažíme se stříkat jen v případě, že se namnoží na poli mandelinky, nebo hrozí plíseň. A to ještě jen v začátku sezony, aby se postřik do podzimní sklizně stihl rozložit a brambory jím nebyly cítit.