Škola základ života

Autor
Štítky

Hele, já vím, že vy jste zde na tomto webu zvyklí si každý den přečíst politický článek, tam se upevníte v názoru, jak vám všichni křivděj, spravedlivě se pak naserete a potom držkujete.  Já si taky zadržkuju, ale občas mám rád vysadit. Vždyť ten svět nejni jenom špatnej. Takže něco z dob studentských.

Na některé učitele člověk vzpomíná s láskou, jelikož ho moc neotravovali, nebo šli ojebat, ale faktem je, že učitel se takto nazývá proto, že by měl něco naučit. Což se ne vždy moc povedlo.

Na střední jsme v prváku měli němčinářku, frau Hönig, která měla systém zkoušení takový, že se vždy naklonila nad ramena zkoušeného, on musel otevřít učebnici,  a na začátku každé lekce byl objemnější text. Někdy v češtině, někdy v němčině a úkolem zkoušeného bylo ho přeložit. Velice rychle jsme zjistili, že frau Hönig díky vyššímu věku, už blbě vidí, takže jsme obyčejnou naostřenou tvrdou tužkou si ten překlad napsali maličkatými písmenky nad ta vytištěná písmena. Ona to neviděla, my to s přehledem přečetli. Třída v oboru jazyků byla rozdělena na dvě skupiny. Jedna studovala angličtinu, druhá němčinu. Překlad nám zajistili dva spolužáci. Oni díky svým rodičům uměli německy perfektně, tak se přihlásili na němčinu, jelikož usoudili, že to tím pádem bude předmět, kterým bezpečně proplují bez žádných kolizí. Takže my byli vlastně třída geniálních germanistů. Samý jedničkář. Potíž nastala v druháku, kdy frau Hönig odešla do důchodu a nová němčinářka zjistila, že naše znalosti němčiny končí zhruba větou: Ein, zwei, drei, Karel nese taky čaj. Na nějaké hlubší konverzace v tomto jazy ku jsme nebyli připraveni. Měli jsme svou původní němčinářku rádi, ale nenaučila nás nic.

Ale u té nové němčinářky bych se ještě chvíli zastavil, jelikož to je taky dost poučný příběh. Ona byla hodně mladá a my jsem byla třída vodáků. Takže jsme mezi sebou neměli ani jedno děvče, ale bylo nás tam 36 15-16 letých hochů, což je ten nejhorší věk. A tahle učitelka nás nedokázala ukočírovat. Dělali jsme si z ní prdelky, neposlouchali, ignorovali jí až se dokonce párkrát stalo, že paní učitelka uprostřed hodiny začala plakat a utekla ze třídy. Ale jednoho dne se se svým problémem svěřila profesorovi, který nás měl na obor „provoz a údržba strojů“, což byl maturitní předmět, takže jsme ho měli skoro denně. Tak on dorazil na hodinu, sednul si, podíval se na nás, líbezně se usmál a povídá: „Chlapci, zaslechl jsem, že zde týráte svou němčinářku. No, jak chcete, mrkneme, co ve vás je“. A vypuklo peklo. Ten chlap nás učil i věci, co v učebnicích nebyly a druhý den nás z toho zkoušel, takže koule lítaly na všechny strany. Fakt masakr. A trvalo to víc jak týden. Pak zase přišel na hodinu, sednul si, podíval se na nás, usmál se a povídá: „Chlapci, Měl bych návrh. Když vy přestanete týrat němčinářku, já přestanu týrat vás a můžeme zase najet do starých kolejí. Uděláme tlustou čáru za minulostí a já budu váš učitel, vy moji studenti a to by bylo, abychom to společně k té matuře nedotáhli. Nebo můžeme pokračovat. Výběr je na vás“.  My jsme si pochopitelně zvolili variantu A, jelikož komu by se chtělo v té pakárně fungovat dál a od té doby jsme se chovali k paní učitelce korektně. Tak jasně, byli jsme mladí chlapci, takže sem tam to někomu ujelo, ale už to vždy bylo v rámci jistých mantinelů a naše němčinářka od té doby kvůli nám už nikdy nemusela plakat a utéci ze třídy. Myslím, že pravidla slušného chování nám pan profesor vštípil dokonale.

Druhý případ. Měli jsme obor „plavba“. Na to jsme měli učitele externistu, kterému jsme říkali – uspávač hadů. On vždy přišel na hodinu, začal nám vyprávět o plavbě, ale tak monotónním hlasem, že jsme za deset minut začali dřímat a někteří to na férovku zalomili hlavou na ruce a zbytek hodiny až do zazvonění prochrápali.Tento učitel zásadně nikdy nezkoušel. Takže když se blížilo pololetí a on nás měl klasifikovat, zjistil, že nemá podle čeho. Nikdo neměl ani jedinou známku. Tak to vyřešil tak, že vzal seznam třídy a vždy se studenta zeptal: „Stačí vám dvojka?“ Většinou slyšel odpověď: „Jasně, pane profesore, to bude v poho“. Akorát dva třídní géniové protestovali, že by jim to pokazilo skóre, těm napsal za jedna a pak jsme zase mohli prochrápat další půlrok. Tohoto učitele jsme měli taky rádi, ale taky nás nic nenaučil. 

Třetí příklad bude z opačné strany. Mě na základce moc bavila matematika. Byl jsem ze třídy nejlepší. Mě na ní bavilo, že na ní se nedá nic ojebat. Uděláte jednu chybu a výsledek je špatný. Buď palec nahoru, nebo dolů. Nic mezi tím. Když jsem nastoupil na střední, tak jsme vyfasovali učitele, ten byl samá srandička, ale nedokázal mě zaujmout, mě to přestalo bavit, tak jsem tímto předmětem, který jsem před tím miloval, proplouval tak, abych prošel dál, ale bez nadšení. A tehdá za socíku byl ten festival mládeže a studenstva v Severní Koreji a náš matikář tam odjel a my dostali supla. Začal chodit chlápek, který vypadal jako brácha Drákuly. Koženej obličej, ten chlap se asi nikdy neuměl usmát, do toho ten jeho dlouhej plášť, toho bych v noci v temné uličce potkat nechtěl. Tak snad s náručí plnou česneku. Ale když nám tu matiku vysvětloval, tak já, i když jsem měl dost mezery, což je v matice dost problém, jsem zjistil, že se začínám zase chytat. A začalo mě to opět bavit. Bohužel, festival ukončili, vrátil se nám náš vtipálek a já věděl, že jsem zase v hajzlu. Kdybych měl 4 roky toho upíra, měl bych 4 roky s matikou, která by mě bavila. Já měl čtveráka, takže jsem odmaturoval za 4 a to bylo asi proto, že mě vypustil, aby se se mnou nemusel otravovat v září na reparátu.

Ředitel. Již jsem psal dřív, že jsem měl před maturou problém, že mě škola nutila nechat se ostříhat. Ale do konce třeťáku jsme mezi středními školami měli u nás luxusní pozici. Na gymplu nesměla děvčata nosit minisukně a nikdo nesměl do školy chodit v riflích. Stavárna, zemědělka, taky je dusili. Akorát u nás na strojárně jste v každé třídě mohli vidět pár mániček s vlasy do půl pasu a i nějaké pankáče. Protože náš pan ředitel zastával názor, že studenti by měli studovat, nedělat moc brajgl, ale chápal, že jde o mladé lidi, kteří rádi provokují a jsou v některých názorech radikálnější, což prostě k mládí patří, ale když vše bude v rámci nějakých mantinelů, tak ať vypadají, jak chtějí. Nos si na hlavě třeba květináč, když se ti to líbí. Věděl, že jestli má někdo na palici metrové vlasy, druhý ježka a třetí třeba chuchvalce obarvené na zeleno, tak to nijak neovlivňuje to, co má uvnitř hlavy. K dokonalosti svůj vzhled vytunil jeden můj spolužák, Jirka Š. On přišel do školy v mundůru, který musel být spíchnutý z americké vlajky. V roce 1984. A byl pražák a jeho mamka se kdysi asi zapomněla s nějakým africkým studentem, takže Jirka byl napůl černoch. A teď se pokuste si představit ten hábit, do okolí zářící ty hvězdy a pruhy a nad tím ta jeho černá huba. Když ho viděl učitelský sbor, tak šli všichni do kolen. To byla fakt síla. Akorát ředitel si zjistil, že je to mírně nadprůměrný student, se kterým nikdy žádné problémy nebyly, tak mávnul rukou, ať si nosí, co chce. To byl chlap formát. Pak bohužel šel do důchodu a nastoupil jiný, který už tak liberální názory neměl.

Nad učitelem se dá ale i morálně zvítězit. To se mi povedlo v druhé třídě ZŠ. Měli jsme jako třídní jednu postarší soušku učitelku a ona měla v oblibě, když některý z chlapců vyrušoval, čapnout ho za ty vlásky vedle uší a vytáhnout ho na špičky a pak s ním plápolat před celou třídou, aby byl za svůj zločin náležitě ponížen. Také se mi povedlo zavyrušovat, tak mě čapla a začala táhnout nahoru. Byla to bolest jako sviňa, tož jsem se také začal zvedat, už jsem měl zadek nad židličkou, ale v tom okamžiku mi docvaklo, že takhle to nemohu vyhrát. Ona sice byla malého vzrůstu, ale bylo mi jasné, že dosáhne výš, než já v sedmi vyrostl. Takže bych tam měl podle jejího očekávání taky balancujíc na špičkách, ponižujícím způsobem a s bolestí v obličeji před celou třídou plápolat. Tak jsem si v tom okamžiku řekl: „hovno!“. A zase jsem si sednul. Bolelo to fest, páč mi furt visela na těch vláskách, takže já seděl s hlavou nakřivo, ale v duchu jsem si říkal: „tahej jak chceš,  ale mě nezvedneš. Na to nemáš“. Nezvedla. A z tohoto plyne ponaučení, že i když jsem pak byl mnohokrát svědkem, jak tuto svou libůstku páchala na mých spolužácích, na mě to už nikdy neprubla, protože jí bylo jasné, že by se tím pouze zesměšnila, ale já bych seděl dál. Tak pak jako trest vymyslela, že jsem zlobivý žák a v té druhé třídě jsem schytal svou první dvojku z chování. To vysvědčení mám dodnes a děsně mě baví. Samé jedničky, ale bez vyznamenání. Prý s dvojkou z chování to nejde. Jo a taky ten rok jeden den odešla celá třída před sochu Lenina a tam složili pionýrský slib. Staly se pionýry. Tak tam jsem taky nebyl, jelikož oznámila naší pionýrské vedoucí, že berrnard si nezaslouží tu čest nosit ten rudý šátek a bleděmodrou košili, tudíž mě prdli do jiné třídy, než to ta naše odpijonýrovala. Ano, měla mocenské páky, které na mě používala, ale pro mě bylo důležité vědět, že mě nikdy za vlásky nezvedne. A nezvedla!

Učitel ale někdy kontraproduktivně může ve studentovi potlačovat touhy po objevování nových obzorů. Jirka D kdysi chtěl nové obzory objevovat a nedopadlo to moc dobře. To jsme byli v prváku na střední na lyžařském výcviku. Ubytováni někde na horách na hotelu a tam on se skamarádil se servírkou a ona mu jednoho dne nabídla, ať po večerce přijde k ní na pokoj. Tak jasně, že nám to sdělil, všichni jsme mu to záviděli. A ležíme už v postelích, čeká se na večerku, Jirka byl natěšenej, ale nervózní. Povídá: „Ty vole, já to ještě nikdy nedělal“. Tak, nikdo z nás to v tom věku ještě nedělal, ale to neznamená, že bychom neměli teoretické znalosti. Ty jsme načerpali od studentů z vyšších ročníků, tak jsme mu každej něco poradili, takže když Jirka po večerce vyrazil, v teoretické rovině byl vybavený líp, než Casanova. Bohužel, když se plížil na její pokoj, tak ho u toho načapal tělocvikář, který za ní pálil taky. Takže se nám Jiří nevrátil obohacen o nové znalosti, se kterými by se s námi pochopitelně podělil, ale vrátil se nám s rozbitou hubou, což mu vyrobil ten žárlivý tělocvikář. Krutě nepedagogicky v tom chlapci potlačil jeho touhu po poznávání nových věcí.

Ale abychom učitelům zase nekřivdili, někteří dokázali studenta nadchnout a zaujmout i věcmi, které neplánovali. Opět prvák na střední, přišla učitelka na technologii. Celkem mladá samice a měla takový kostýmek s kratší sukní. A sedla si a udělala si pohodlí, takže hodila nohu přes nohu, já seděl v dobrém úhlu a mě ten pohled zaujal. Moc se mi to líbilo. Následně jsem zjistil, že když člověk má nohu přes nohu, začne ho to časem tlačit, tak si přehodí gard. A na tento okamžik jsem se děsně těšil. Jednak, když nohy přeložila, vždy se jí ta sukýnka vytáhla o kousek výš, ale hlavně, když to dělala, tak na zlomek sekundy bylo vidět, že ten den má bílé kalhotky. Tak jasně, vůbec si nepamatuji co nám tehdá vyprávěla o technologických procesech, ale ty nohy a bílé kalhotky se mi tak zaryly do paměti, že si to pamatuji i po 40 letech.

Občas se ale musel člověk ve škole a v souvisejících činnostech, chovat nemorálně. Jsem měl takové blbé období a denně poznámka za chování. Ale fakt denně. Pondělí – poznámka, úterý taky, stř, čtvr, pát, další pondělí úterý středa čtvrtek a právě ve čtvrtek navečír mi máma řekla, že když zítra přinesu tu jubilejní desátou, tak si pak na prdel dva týdny nesednu. Tak já byl ve škole druhý den Mirek Dušín. Cnostnějšího žáka byste nenašli. Ale poslední hodinu jsme měli výtvarku, mě to asi nějak ujelo a najednou slyším: „berrnarde, přines mi žákovskou knížku“. A tam napsal, že vyrušuji při hodině. Mě bylo jasný, že s tímhle domů přijít nemohu, to by fakt bolelo. Ale máme tady v Děčíně na staráku starý kamenný most, říká se mu Zubatá bába, ten je nad říčkou Ploučnicí, která kousek pod tím ústí do Labe, tak tam jsem se postavil a poslal tu žákajdu do německa. Pochopitelně by se doma blbě vysvětlovalo, že jsem ausgerechnet ztratil pouze tu žákovskou, to by nebylo příliš důvěryhodné. Tak jsem do německa poslal k ní i sešity ruštiny, češtiny a matiky. Máti se sice pak tvářila nedůvěřivě, ale neměla přímé důkazy, takže jsem postihu unikl.

Ale někteří učitelé byli formáti. Jsme měli na ZŠ v šestý, sedmou byl na vojně a v osmý učitele. Ten byl fajn, ale trpěl náladovostí. Měl nás na matiku a zeměpis a jednoho dne takhle přišel na zemák a zrovna měl tu nasranou náladičku. Všichni žáci si ho všimli, takže vstali a pak si sedli. Akorát jsme si ho nevšimli já s Radkem, páč jsme zrovna probírali dost důležité věci, co podnikneme po škole odpoledne. On si potřeboval schladit žáhu, tak že se bude zkoušet. První šel Radek. Zachoval se jako hrdý partyzán na gestapu, nedostal z něj ani slovo. Takže za 5. Sednout a berrnard na scénu. Tam se očekával stejný scénář, ale mě se moc nehodilo dostat kuli, ale zároveň jsem nebyl připraven. A on mi nasraně zadal Východočeský kraj.Já věděl o východočeském kraji hovno, ale visela na tabuli mapa, tak se mi ho podařilo lokalizovat a všiml jsem si, že jsou tam tečky a co tečka, to město. A čím větší tečka, tím větší město. U největší tečky byl nápis Hradec Králové. Takže, i když jsem o východočeském kraji nic nevěděl ale nechtěl dostat kuli, bylo mi jasné, že zde se musím odrazit. Tak jsem začal: „Východočeský kraj má hlavní město tady, Hradec Králové, ale pozor, abychom si ho nezaměnili s Dvorem Králové, kde je světoznámá zoologická zahrada a chovají tam antilopy, zebry, žirafy, nosorožce…“ V tom okamžiku mě pan učitel zarazil s tím, že tam chovají i slony a že je hezké, že jsem třídu obohatil o to, že někde jinde chovají nějaká zvířata, ale on by se radši přeci jen rád dozvěděl něco o tom východočeském kraji. Ale já podle jeho očí pochopil, že ho jeho nasranost přešla a že ho zaujalo, jak se z toho vykrucuji. Tak prý, co je tam za průmysl. Jak jsem to měl asi vědět, když jsem se minulý den nepřipravoval, páč jsme s Radkem vykrádali zahrádkářům úrodu? Tak jsem prubnul potravinářský průmysl. Pan učitel na to, že potravinářského průmyslu tam moc není, ale já na to, že moc asi ne, ale nějakej tam být musí, páč co by jinak ti lidi v okolí žrali. On musel tento můj argument uznat a hlavně na jeho ksichtu jsem poznal, že už jeho nasranost je pryč a že se královsky baví. A mě bylo jasné, že není vůl, že přesně ví, že o východočeském kraji vím kulové, ale zajímalo ho, jak z toho chci vyfičet. Takže tam už nešlo o mé znalosti, ale já věděl, že ho prostě musím bavit po celou dobu zkoušení. Ještě mě tam pak týral asi pět minut a já nakonec odcházel od katedry s jedničkou v žákajdě. Ta nebyla za mé znalosti, ale za mou kreativitu. To byl učitel formát.

K maturitě nám jeden profesor v maturitním oboru zadal, že máme navrhnout lodní vrátek.To je takovej naviják, který musí při plně naložené lodi udržet cca 2300 tun. A my jsme měli obhájit každý šroub a matici, aby to vydrželo. Hele, tohle není úkol pro studenta k maturitě, to je úkol pro inženýra s praxí. Ale fungovalo to tak, že ten profesor tento úkol zadávál každý rok maturitnímu ročníku. Takže, když jsme byli v třeťáku a čtvrťáci odmaturovali, tak jsme od nich za kilčo zakoupili všechny podklady a pak to celé opsali a překreslili. Což taky nebyla žádná prča, páč jenom ten hlavní výkres byl na A0. Nás bylo ve třídě 36 chlapců a když jsme panu profesorovi odevzdali svou maturitní práci, tak pokud by se na to podíval, zjistil by, že 36 konstruktérů navrhlo ten samý vrátek. Všichni jsme tam neomylně navrhli k uchycení vrátku k palubě ten samý šroub. U ocelového lana jsme také pochopitelně všichni navrhli tu správnou šířku a co se týče ozubení, to jsme měli taky zmáklé. Všichni stejně. Dle mého názoru, on se na to nikdy ani nepodíval, ale usoudil, že když někdo takovouhle pakárnu dokáže opsat a překreslit, tak si zaslouží odmaturovat a vyrazit do dospělého života. Takže jsme odmaturovali, vyrazili do života a ty výkresy jsme bouchly za kilčo třeťákům, páč bylo jasný, že se jim za rok budou hodit. 

Na škole se také člověk naučí strategicky myslet. Měl jsem na střední spolužáka, on byl velký zhruba jako já, ale byl to takový tichý, nenápadný a hodný hoch. Na můj vkus byl hodný až moc. Po vojně jsem ho v jedné restauraci potkal a když jsem viděl, s jakou dívkou tam sedí a jak u toho vrká nadšeně, tak jsem si ho vzal bokem a říkám mu: „René, neblbni, já vím, tys asi zamilovaný, Káťa je fešná baba a dobře na všech místech rostlá, ale ta už dala půlce Děčína, včetně mě.  Zablbni si s ní, ale když s ní budeš ofiko chodit, budou tě mít všichni za paroháče“ Ale koukám, že jsem poněkud odbočil z té strategie. Takže když v prváku náš tělocvikář rozhodl, že se bude házet do dály gumovým granátem, tak fajn. Vždycky někdo z chlapců uchopil granát, rozmáchl se, hodil, někomu to dopadlo dál, někomu blíž, až do okamžiku, kdy ho uchopil René. Taky se rozpřáhl a po hození jsme pak celá třída ten granát pět minut hledali v tom chroští za plotem. On měl neuvěřitelný švih rukou. Z toho jsem si vzal ponaučení, že když jsme se pak v zimě koulovali před školou, že je dobré být ve stejném týmu, jako René, jelikož od něj bych tu šumivku obdržet nechtěl. Jenomže on měl sice razanci, ale chybělo mu strategické myšlení, takže proti nepříteli bojoval stylem, že uhňahňal kouli, prdnul jí na ně a pak začal hňahňat další.  Tak takhle ne, přátelé. Vymyslel jsem strategii, že jsme celý náš tým plácali koule, sem tam jsme nějakou hodili na nepřátele, aby nepojali podezření, že chystáme něco, ale většinu vyrobených koulí jsme skládali Renému k nohám. Když už měl René dost munice, tak jsme si uplácali pár pro sebe, já zavelel a René spustil palbu. Nemusel nic hňahňat, pouze vzal kouli a prd, kouli a prd. Všichni nepřátelé pochopitelně znali razanci jeho střel, tak se kryli za auty a popelnicemi. Což byl signál pro naši ofenzívní údernou jednotku, takže jsme vyrazili do útoku, kryti těžkotonážní palbou Reného Himarse, oběhli ta auta a popelnice a tam jsme nepřátele rozkoulovali na cimprcampr. Až museli nakonec s ostudou prchat, ale i na jejich útěku je pronásledovaly Reného koule, páč on dohodil fakt daleko. A to je právě ta strategie. 

Takových příběhů bych měl podstatně víc, ale třeba sem nahodíte i vy nějaké z mládí a ze školních škamen. Třeba bychom se mohli alespoň na jeden den přestat stresovat tím, jak to všechno jde do hajzlu, ale jen tak si zavzpomínat a zablbnout. Je to na vás.


 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.4 (178 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

který terorizoval třídu na začátku každé hodiny. Vzal do ruky seznam žáků se známkami a projížděl ho systematicky nahoru a dolů. Ještě dodnes mě mrazí v zádech, když si vzpomenu na jeho jméno, že budu muset k tabuli...

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

Měli jsme na základce pana učitele zeměpisu a dějepisu který byl velice rozumný a přísný stará škola, dějiny a zeměpis vyučoval bez politiky a jeho přístup byl když někdo neposlouchal a otravoval tak ho vytahal za kosinky a kluci musely dělat 30 kliků a holky skalpovačky nic neřešil přes rodiče i když se to mnohým mazánkům nelíbilo.
Jeho první uvedení bylo že nám dal přečíst knížku Bubu a generál - Otfried Preussler- úsměvná knížka západoněmeckého spisovatele, vychovávající k čestnému jednání.
Hodně nás učil o Českém národním obrození prostě rebel v období 70 a 80 let minulého století. A myslím si pokud ještě žije tak je mu zdnešní doby na zvracení.

Průměrný počet slepic: 4.6 (14 hlasů)

In reply to by Svejk (neověřeno)

Trvalý odkaz

Pamatuju si učitelku že základky ve třetí třídě v polovině devadesátých. Se nemohla smířit, že už není souška, ale kádrování by si užívala. Tak mě takhle v květnu vyvolá, odpovím, ona pokývá že dobrý... No a pak spustí že mám samé jednotky, ale že na vysvědčení bych měl mít tak pět dvojek a ať si do zítra rozmyslím z čeho mi je má napsat. Druhý den jsem o tom už nevěděl, ale zase se mě na to ptala a že když nevím, tak ať jí to povím ten den na odpolce. Na oběd jsem chodil domů a to byla spása. Po příchodu domů jsem tradičně fláknul dveřma, vzbudil tak tátu po noční a po obědě ta čurina ze školy vysvětlovala nevyspalýmu horníkovi její pojetí klasifikace...

Průměrný počet slepic: 4 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

návaznost na body (1-5) uvedené na začátku diskuze k minulému článku
https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/nervozita-jako-prase

ZÁKLADY TÝMOVÉ SPOLUPRÁCE:
(1) KOLEGIALITA na vládní úrovni
(2) SUBSIDIARITA v rámci KONFEDERACE
(3) SUVERENITA na občanské a státní úrovni

Průměrný počet slepic: 1 (4 hlasů)

1.
Najdeme a navrhneme nový rezim,který by nekradl dvě třetiny našich prijmu tj platu a penzí a to z fleku!
No ni?

Průměrný počet slepic: 3.3 (16 hlasů)

A nešlo by to česky?

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

Víte přeci,že zase budou zavírat a soudit, dnes se ideologie bude jmenovat NEOmarxismus,tak bacha nato ať neskončite v hladomorně na 10 a více let, když tomu začnete rozumět!
No ni?

Průměrný počet slepic: 2.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Konkrétně pro ČR nejlépe v těchto obrysech:
- na počátku zachování 14 územní celků (krajských kantonů, krajů), později jejich optimalizace dle vůle lidu
- vláda tvořená zástupci 14 subjektů včetně ročního prezidenta a premiéra v jedné osobě
- každý subjekt bude spravovat jeden krajský celek s prioritami jemu vlastními

Průměrný počet slepic: 3 (11 hlasů)

Jak kontrolovat naše "zástupce" dnem i nocí s možností,aby to mohli dělat všichna zvířata bo jinak budou smolit dál jen smradlavé zákony!
No ni?

Průměrný počet slepic: 3 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Po písemném stvrzení Principů týmové spolupráce dojednat HLAVNÍ PROGRAMOVÉ CÍLE
- BEZPEČNOSTNÍ POLITIKY
- EVROPSKÉ INTEGRACE
- UDRŽITELNÉHO ROZVOJE

Průměrný počet slepic: 2.8 (8 hlasů)

A zničit 34 let trvající embargo na zákon o referendu a učiníme ho tak úplně zbytečným a hotovo!
No NI?

Průměrný počet slepic: 3.3 (11 hlasů)

Myšlenky nemáš vůbec špatný,ale to "no ni?"mi přijde,jako že te to shazuje.je to furt dokola a trošilinku trapičkovatý.Co tim noniňáňím víc šetřit?

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Cíle BEZPEČNOSTNÍ POLITIKY
- vybudování globálního systému bezpečnosti
- jako první krok prosazovat přijetí Ruska do NATO
- jinak spolupráce nejvýše v rámci Partnerství pro mír

Průměrný počet slepic: 2.9 (8 hlasů)

3.
A to zrušením funkce GŘ stejně prolhané televize a pokud bude ten zmetek chtít dále krást naše peníze z koncesionářských poplatku tak ho budeme nutit, aby svúj lup z monopolu na křovácké informace rozdělil na naší konkurenci internetové televize typu "ABY BYLO JASNO!"
No ni?

Průměrný počet slepic: 3.9 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

Cíle EVROPSKÉ INTEGRACE
- reforma EU na principech subsidiarity a suverenity
- převzetí nástrojů přímé demokracie dle ověřeného modelu
- v opačném případě vystoupení z EU na základě vůle občanů

Průměrný počet slepic: 3.1 (7 hlasů)

5.
Hlavně si uvědomíme že NEOMarxismus zdemolovaný bankstery na jejich potřeby není a nebude naše paleta!
No ni?

Průměrný počet slepic: 3.3 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

Cíle UDRŽITELNÉHO ROZVOJE
- nastavení priorit využití prostředků uvolněných redukcí výdajů na obranu
- zmírnění probíhajících negativních procesů: ochrana klimatu a biodiverzity
- vize dalšího rozvoje lidské společnosti: věda, výzkum, meditace, osídlování Marsu

Průměrný počet slepic: 1.8 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Příklad dobrého systému pro regionální krajskou samosprávu - kanton Bern:

Regierungsrat = 7-členná Vládní rada
https://www.rr.be.ch/de/start/mitglieder.html
Der Regierungsrat ist die oberste leitende und vollziehende Behörde des Kantons Bern. Er besteht aus sieben gleichberechtigten Mitgliedern, die direkt vom Volk gewählt werden.
Vládní rada je nejvyšším vedoucím a výkonným orgánem kantonu Bern. Skládá se ze sedmi rovnoprávných členů, kteří jsou přímo voleni lidmi.

Grosser Rat = 160-členná Velká rada - kantonální parlament
https://www.gr.be.ch/de/start/grosser-rat.html
Der Grosse Rat ist das Parlament, die gesetzgebende Behörde (Legislative) des Kantons Bern. Er wird alle vier Jahre vom Volk gewählt und vertritt damit das Volk, das die oberste Gewalt im Kanton ist (Souverän).
Velká rada je parlament, zákonodárný orgán (legislativa) kantonu Bern. Je volen lidem každé čtyři roky a zastupuje tak lid, který je nejvyšší mocí v kantonu (suverén).
Velká rada je neprofesionální (civilní) instituce. Její členové vykonávají svůj úřad pouze jako vedlejší zaměstnání.
Tříčlenné prezidium Velké rady volí Velká rada na letním zasedání na dobu jednoho roku.
Prezidium a Velkou radu řídí prezident Velké rady.

Průměrný počet slepic: 2.6 (7 hlasů)

Minulé jsem vám položila otázku o E-ID zákonu a vy jste našel správnou odpověď ,nikdo to ve Šweicu nechce nebo ano? Je to totiz první stupeň,jak vás tam v tom SWISU vy bohatsse vykrást z peněz a zbudou vám jenom krávy,ty si upečete a co bude potom!?
Nezdá se vám, že by to mohlo být zajímavé téma na diskusi pod berrnardynem? Tady v republice tomu nikdo nebo málokdo rozumí a jak to vypadá tam s vámi ve vašem režimu ,dáte se vyloupit a ukrást hotovost a budete" Bídníci "jako jsme tady my?
Napište nebo to aspoň zkuste napsat jak se budou tam u vas bráni švycari nebo taky ne, či co?
No ni?

Průměrný počet slepic: 3.3 (6 hlasů)

a) Nejenže SNB musela vygenerovat 10e8 CHF jedniček a nul (jen nevím, jestli to bude mít vliv jen na lokální inflaci), CS donutila Spolkovou radu šáhnout i do kapes suverénů
Jen tak mimochodem, víte proč Švýcaři musí platit daně jen na koci roku? Aby si každý dal pozor a pohlídal, kam majland odtéká.

b) Kamarád má bobky, že když se nyní mamut UBS propadne do bažin - jako v roce 2008 - tak bude celé Švýcarsko na tom stejně jako před cca 200 lety.
Jen pro pamětníky: víte o tom, že tenkrát v českých luzích a hájích byly platy možná i víc než 5x vyšší, a Švýcaři houfně utíkali za prací do Ameriky?

c) Nejsem sám, koho šokuje, že nedotknutelní manažeři, kteří vlajkovou loď potopili, si dovolí navýšit své odměny (za dobře odvedenou práci).
Ale blíží se podzimní volby, takže obětní beránek se bude muset najít...

Průměrný počet slepic: 2.6 (8 hlasů)

Těch nových jedniček a nul v databázi SNB přibylo 10^11 (100 mld Fr., 50 pro CS a 50 pro UBS)

Průměrný počet slepic: 1 (3 hlasů)

letním časem, spíše obsahem. Nebýt Inži a pana Hejnice, nebylo by tu dnes podle mého co číst.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

In reply to by Tymákovan (neověřeno)

Trvalý odkaz

Kámoši si zanotují s kámošem, ale nic smysluplnýho z nich nevypadne. Je to dneska bída, padám.

Průměrný počet slepic: 3.2 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Ojebat nasimCentrální banku,aby nám nezarazila tu hotovost?Nemohl by jste na to něco vymyslet?To by byla prča!
No ni?

Průměrný počet slepic: 2.6 (7 hlasů)

Stačí odhodit v dáli svou pýchu, trochu se rozhlédnout, poučit a PŘEVZÍT DOBRÝ SYSTÉM:
https://svycarska-demokracie.cz/hotovost-je-svoboda-svycarsti-libertari…

Průměrný počet slepic: 2.7 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Jmenuje se Igor STŘÍŽ a pochází také z Dolního Kocourkova, svého času po obecní integraci to byl HNOJNÍK 2.
https://tosanovice.ch/forum/viewforum.php?f=21
Mimochodem, jeho otec byl předsedou místní buňky KSČ, takže nespadl daleko od stromu.

Igor se stal na gimlu vůdcem Hnojnické party, která po vyučování ve vyšších ročnících vždy zamířila do Slezského domu nebo nádražní restaurace v Českém Těšíně.
To se mu později v Praze na právech vymstilo, když musel ubrat plyn a nějakou dobu kurýrovat ledviny.
Na vojně jsm byl u PVOS v Brně, na velitelství 9 oddílů tenkrát ruských raket. Nadřízení mě nejednou umravňovali, že na mě pošlou vojenského prokurátora. Ale to netušili, že se dobře známe - Igor tam velice aktivně budoval svou kariéru. Prý proto, že nechtěl soudit rozhádané báby.
Nechci se opakovat, jen na vysvětlení titulku: Když jsem ho viděl naposedy, dal na srazu všem spolužákům na vědomí: "Přímá demokracie u nás jen přes mou mrtvolu!".

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Igora jsem viděl naposledy na pohřbu své mámy. Bylo to během první vlny Covidu. Podával si tam nad hrobem s každým ruku. A divil se, že mu ji nehodlám podat, když jsem přišel jako poslední. Složil jsem totiž Hippokratovu přísahu. Velice jsem se tenkrát divil, že zákony a nařízení státu pro ochranu před infekcí nemusí jeho nejvyšší činovníci dodržovat (byl tenkrát tuším "jen" zástupce nejvyššího zástupce). A hlavně, že nemají žádný rozum a úctu ke spoluobčanům. Drtivá většina přítomných byla v důchodovém věku - nejohroženější riziková skupina. Igor holt viděl asi dál a začal provádět aktivní stádovou imunizaci :-)

Průměrný počet slepic: 4.4 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

Jo, zapomněl jsem na podstatné. Igor si byl moc dobře vědom toho, co dělá.
Zeptal se mě totiž: "A ty se bojíš?"

Průměrný počet slepic: 4.4 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Ta se prý připravuje zrušit hotovost a své voliče vyloupit do mrtva a ani to nikdo dodnes nepozoruje a budeme tu jen diskutovat jak ve filmu "Marečku podejte mi péro"?
No ni 👩‍🏫?

Průměrný počet slepic: 2 (12 hlasů)

A co pro jednou opravdu vypustit z diskuse veškerou politiku a zachovat se podle doporučení Berrnarda?
Není opravdu nutné se s politickými názory cpát pod s politikou nijak nesouvisející příjemně nedělní článek.

Průměrný počet slepic: 3.7 (10 hlasů)

A tady v republice čumilu se čekalo už až priliš dlouho.Nase ohlupovani dosahlo takove obludné hodnoty, že nikde nezbylo místo to probrat jediné tady na kydech.
Volby pak dopadly tak,že jsme volili Švycarskou demokracii ve výši 3,1 % voličú a z celé republiky to bylo jen 16 823 voličú!Já jsem PRO, aby si pan doktor Reichl a ostatní politické formace zapsali za uši ,že když oni si to nedají do programu, budeme muset my členove SV bojovat sami za svoje peníze a to dnem i nocí jako to dělají naší zmrdi!Přece nechce pan berrnard, nebo chce, aby opravil střechu baráku a neomarxisti mu zabaví jim vůepšeny barák a nepomúze mu ani flinta?
No ni?

Průměrný počet slepic: 1.6 (5 hlasů)

Jeden den to snad vydržíte.
Pojďte třeba na procházku a na politiku se vykašlete.

Průměrný počet slepic: 3.4 (11 hlasů)

In reply to by Dejv (neověřeno)

Trvalý odkaz

Dnes mne objal soudružsky sorošfaštistický Idnes a jako podmínku účasti na jejich pečlivě cenzurovaných diskusích požaduje kopii Občanského průkazu s fotografií!
Nevím, zda se to týká pouze těch, kteří si těch banů užili dost a dost nebo všech zúčastněných.
Politika tady vře 25 hodin denně.
Jestli chcete klídek, smrádek, pohodu, vraťte se na Novinky Seznam, kde máte pluky svých soudruhů probruselských kejváků.
Grýndýl, reformace, integrace... hop, hop, hop!

Průměrný počet slepic: 4.3 (4 hlasů)

In reply to by Agarin (neověřeno)

Trvalý odkaz

dávno fb, ti mají dokonce dokument, co mají posílat indiáni v reservacích, kteří nemají právo na normální ID. Prostě 1984 jako když vyšije.

Zatím bez slepic

Ve škole nás učili ruštinu.
Tak jsem si přeložil překladačem
face = tvář
book = rezervovat
Já to chápu jako "rezervace tváří".
Spíš by to definoval jako " REZERVACE DUŠÍ".
Miliardy duší upsaných za jakousi službu tomu čertu, kterého ani neviděly, ani ho neznají.
ON je ale ano! Velice dobře, velice zblízka, velice do hloubky!
Kdysi bylo nutné být tím členem církve křesťanů.
Když se církvím začaly duše vymykat, uchopil je někdo schopnější.
Bez členství v církvi "facebook" jste jen bludná duše v současném světě!
Já jsem také Bludná duše. Nenávidím to "hop hop hop !".

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

já jsem se teda dnešním článkem krásně pobavil :-)

Průměrný počet slepic: 3.8 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

Zajímavý článek o Vidlákově mládí. Musel ve škole překonat různé problémy a vyrostl z něho člověk, co umí a je něčeho schopen. Dnes by mnozí učitelé, kteří ho něco naučili, učit nemohli, protože by by se z toho dnešní děti zhroutily. Prý se dokonce kvůli komfortu dětí připravuje zrušení známek pro 1 - 3 třídu ZŠ, aby se zbytečně nestresovaly. Výsledky takového přístupu jsou vidět už nyní a bude hůř. Za nějakých 20 let budou mít takto vychovaní lidé nést břemeno státu (včetně našich penzí). Mám dost bujnou fantazii, ale nedokážu si to představit.

Průměrný počet slepic: 3.2 (17 hlasů)

In reply to by Krtek (neověřeno)

Trvalý odkaz

Každá generace si myslí, že ona byla ta lepší a že dnešní mladí jsou hrozní a nikam to nedotáhnou.
Je to univerzální ve všech generacích po celém světě.

Průměrný počet slepic: 3 (11 hlasů)

In reply to by Dejv (neověřeno)

Trvalý odkaz

my staří se obáváme že naši mladší a mladí "to" někam dotáhnou : do mladými dnes (dokud jsou ještě mladí) preferovaného světa kde podle základního hesla kapitalismu je člověk člověku vlkem, do válečného světa bez milosti a solidarity, bez jakýchkoli staletími prověřených skrupulí, přikázání a zvyklostí, bez dětí protože přece ideálem je homosexuální mileniál a žena vypadající a chovající se jako muž, bez přátel ve světě protože těch bývalých se zbavujeme a pro ty nové jsme dočasně dobrou onucí k dočasného zastavení jejich propadu, s bujně vyvinutou nevýrobní neproduktivní sférou díky přerozdělování vytvořených hodnot ve prospěch přikyvovačů, neziskovek, zbytných a zbytečně narostlých institucí a institutů napojených na státní rozpočet, s diváky od rána do rána sledujícími stovky televizních programů a reklam s hamburgry, chipsy a colou na dluh nebo za peníze od rodičů...no, stačilo...
Barrnardův článek hezký - ale hodí se sem jako pěst na oko.

Průměrný počet slepic: 3.9 (15 hlasů)

In reply to by Petrpavel (neověřeno)

Trvalý odkaz

Děkuji za příklad, přesně něco takového jsem měl na mysli předchozím komentářem.

Průměrný počet slepic: 2.9 (8 hlasů)

In reply to by Dejv (neověřeno)

Trvalý odkaz

ale přesně odpovídající šíři vašeho rozhledu. V heslech neumím a nechci diskutovat. Vlastně ani nechci, jen s někdy zbytečně nechám vyprovokovat nějakou hloupostí.

Průměrný počet slepic: 3.5 (8 hlasů)

In reply to by Dejv (neověřeno)

Trvalý odkaz

Je poněkud kontroverzní, jak ona generace zavalena absolventy ekonomickými absolventy akadeníí a jejich experty přivedla a přivádí vcelku životaschoný systém toho kapitalismu do totálního zmaru a úpadku.
jejich učitelé by se za takový stav států a společnosti měli zodpovídat Inkvizici.
Než zakážou pálit nejen jarní trávu, uhlí, plyn, ropu, dřevo a jiné uhlíkaté suroviny, bude záslužné dost hodně takových expertů a absolventů posadit na hranici a poslat do pekla, kam patří.
Bůh má přece raději oběť voňavou pečeni než sprosté obilí!

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

In reply to by Krtek (neověřeno)

Trvalý odkaz

Za dvacet let...
Ti nevzdělaní lékaři, ajťáci z Informačních technologii, Matfys, VSCHT apod.
To bude hrůza.

Průměrný počet slepic: 3 (10 hlasů)

In reply to by Krtek (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jenom drobná oprava: článek psal berrnard.

Jinak to, že si to nedokážete představit je asi v pořádku. Mladší generace často dělají věci, které starší generace nechápou. Učí se a dělají věci, které starší generace považují za zbytečné. A to je v pořádku, mladí se připravují na svět, ve kterém budou žít. Starší generace už v něm budou "jen" dožívat a spousta věcí jim bude unikat protože mají vnímání světa nastaveno na vnímání právě toho jejich "starého dobrého" světa, ve kterém vyrůstali.

Jinými slovy: svět se mění. Se stim smiř.

Průměrný počet slepic: 2.5 (11 hlasů)

In reply to by Krtek (neověřeno)

Trvalý odkaz

Čumím, co ty jsi za "krtka", kterej ani nerozená Vidláka od amatéra. Kdyby ses aspoň podíval, co kdo píše, když to nepoznáš. Mají to s vámi politici zkrátka lehký.

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

díky, berrnarde!

Průměrný počet slepic: 3.4 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

skvadra absentuje...
:-)

Průměrný počet slepic: 2.8 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

Jak Si a Putin vidí svět po ukrajinské válce
Ronald Suny, 23. března 2023
USA kritizují mírový plán Číny jako vágní a málo podrobný, ale jeho nevyřčeným, ale jasným cílem je ukončit globální hegemonii USA

Jen několik dní poté, co byl v mezinárodním zatykači označen ruský prezident Vladimir Putin za válečného zločince, jednal o míru se svým nejdůležitějším spojencem, čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Dějištěm setkání byla Fasetová komnata z konce 15. století, zdobený trůnní sál moskevských velkoknížat a carů. Hlavní témata jednání byla příhodně velkolepá: Jak by měly skončit nepřátelské akce na Ukrajině? A jak by se měl po skončení války přetvořit mezinárodní bezpečnostní systém?
Reakce mnoha lidí na Západě na návrhy předložené Čínou a projednávané s Ruskem byla pozoruhodně podezíravá vůči záměrům. Americký ministr zahraničí Antony Blinken varoval svět, aby se nenechal "zmást žádným taktickým krokem Ruska, podporovaným Čínou ... k zmrazení války za vlastních podmínek".
Takové nálady jsou pochopitelné. Putin zahájil brutální, "nevyprovokovanou" válku na Ukrajině.
Uprostřed vyhroceného emocionálního prostředí raketových útoků na civilisty, děsivých zvěrstev vůči obyčejným občanům vedlo i chladné hodnocení způsobů ukončení bojů, vyhlášení příměří a zahájení rozhovorů ze strany bojujících stran k obvinění z appeasementu.
A mírový plán předložený Čínou 24. února 2023 a projednaný s Putinem během schůzky v Moskvě ve dnech 20.-22. března byl kritizován jako příliš vágní a bez konkrétních návrhů.
Za těchto okolností může být obtížné uvažovat o tom, jaký by mohl být skutečný zájem druhé strany na ukončení zabíjení a upřímnost jejího údajného úsilí o to.
Jako historik se však ptám, jak vypadá svět z druhé strany? Jak chápalo přípravu na válku a válku samotnou Rusko a Čína? A jak si Si a Putin představují, že bude vypadat svět po skončení konfliktu?
Hra podle pravidel - ale podle jakých?
Vládci Ruska i Číny považují "mezinárodní řád založený na pravidlech", v němž dominuje Západ - systém, který dominuje geopolitice od konce druhé světové války - za systém určený k udržení globální hegemonie USA.
Oba muži dávají přednost multilaterálnímu systému, který by pravděpodobně vedl ke vzniku řady regionálních hegemonů. To by jistě zahrnovalo Čínu a Rusko, které by měly vliv ve svém okolí.
Si se během své cesty do Moskvy vyjádřil poměrně jemně: "Mezinárodní společenství uznalo, že žádná země není nadřazena ostatním, žádný model vládnutí není univerzální a žádná jednotlivá země by neměla diktovat mezinárodní řád. Společným zájmem celého lidstva je svět, který je jednotný a mírumilovný, nikoliv rozdělený a nestabilní."
Putin, který se vyjadřuje spíše tvrdším stylem, byl přímočařejší. Rusko a Čína "důsledně prosazují utváření spravedlivějšího multipolárního světového řádu založeného na mezinárodním právu, nikoli na určitých 'pravidlech' sloužících potřebám 'zlaté miliardy'," řekl s odkazem na teorii, podle níž miliarda lidí v nejbohatších zemích světa spotřebovává největší část světových zdrojů.
Pokračujíc v tomto duchu, Putin uvedl, že "krize na Ukrajině" je příkladem toho, jak se Západ snaží "udržet svou mezinárodní dominanci a zachovat unipolární světový řád" a zároveň rozdělit "společný euroasijský prostor na síť 'exkluzivních klubů' a vojenských bloků, které by sloužily k omezení rozvoje našich zemí a poškozovaly jejich zájmy".

Čína jako mírotvorce?
Zdá se, že Peking má v úmyslu hrát v tomto přechodu k multipolárnímu světovému řádu roli hlavního vyjednavače.
Poté, co se jí podařilo odstavit Spojené státy na vedlejší kolej a zprostředkovat sblížení mezi Íránem a Saúdskou Arábií, se Čína zaměřila na Ukrajinu.
Svým mírovým návrhem ohledně Ukrajiny Čína obratně stanovila určité zásady, ke kterým by se ostatní země rády přihlásily.

"Musí být účinně zachována svrchovanost, nezávislost a územní celistvost všech zemí. Všechny země, velké i malé, silné i slabé, bohaté i chudé, jsou rovnoprávnými členy mezinárodního společenství," drží se první zásada jazyka, proti kterému by bylo těžké něco namítat.
Tyto neutrální věty však ukazují hned dvěma směry. Dodržování suverenity se na první pohled zdá být namířeno proti Rusku rok poté, co tak jasně porušilo suverenitu sousední Ukrajiny. Zásadu však lze číst i tak, že zahrnuje konflikt o Tchaj-wan, který Peking a některé další státy uznávají jako součást Číny.
Není asi náhodou, že znění plánu přichází v době, kdy USA, které oficiálně uznávají čínské nároky na Tchaj-wan, přitvrdily svůj postoj a slíbily, že budou ostrov bránit, pokud by byl napaden. Pekingu se zdá, že Spojené státy mají v úmyslu udělat z čínského rivala nepřítele.
Čína tvrdí, že národy mají právo posilovat svou bezpečnost, ale ne na úkor ostatních. Tato zásada přímo odráží jeden z nejčastěji vyjadřovaných Putinových důvodů pro konflikt s Ukrajinou: rozšíření NATO do východní Evropy a příslib dalšího rozšíření aliance přijetím Gruzie a Ukrajiny. Podle Putinova názoru představuje takové pronikání NATO existenční hrozbu pro bezpečnostní zájmy Ruska.
Čínský plán však také odmítá Putinovo jaderné šavlování: "Hrozba jadernými zbraněmi nebo jejich použití by měly být odmítnuty."
Číňané mezitím důrazně trvají na nutnosti okamžitého zastavení palby a zahájení jednání, což Washington rázně odmítl jako ústupek, který se rovná "diplomatickému krytí pro Rusko, aby mohlo pokračovat v páchání" válečných zločinů.

Na co Rusko přistoupí?
Cíle Ruska ve válce na Ukrajině jsou dostatečně jednoduché na rozbor, i když se po účinném ukrajinském odporu proti počáteční invazi snížily.
Namísto ovládnutí celé Ukrajiny a možná i zřízení loutkové vlády byla Moskva nucena akceptovat omezené územní zisky v Donbasu a pobřežním půlměsíci spojujícím region i Rusko s Krymem.
Jakkoli jsou tyto ruské cíle redukované, jsou pro Ukrajinu a západní alianci zcela nepřijatelné.
Ačkoli tato zásada není jasně formulována, je dokonce obsažena hned v první větě čínského mírového plánu: "Všeobecně uznávané mezinárodní právo, včetně cílů a zásad Charty Organizace spojených národů, musí být přísně dodržováno."
Bez ohledu na to Putin zásah Číny a plán obecně uvítal.

Soupeřící globální ambice
Co z toho tedy Peking má, vzhledem k tomu, že pro mnohé je mírový plán již nyní neuskutečnitelný?
Konflikt na Ukrajině je nejen zničující pro obě zúčastněné válčící strany, ale destabilizuje státy po celém světě. Z krátkodobého hlediska může být pro Čínu válka výhodná, protože vyžaduje pozornost a zbrojení Západu a odvádí jeho pohled od východní Asie. Americký " obrat na Východ" - plánovaná změna orientace od Obamovy administrativy zaměřená na čelení vnímané hrozbě ze strany Číny - se zastavil.
Existuje však argument, že Siovi jde nejvíce o obnovení hospodářského rozvoje Číny, který by se opíral o méně konfrontační vztahy s Evropou a USA.
Stabilita, a to jak na domácí, tak na mezinárodní úrovni, působí ve prospěch čínské ekonomiky jako významného výrobce a vývozce průmyslového zboží. A Peking si je vědom toho, že propad zahraniční poptávky a investic zasahuje hospodářské vyhlídky země.
Nová role Pekingu jako mírotvorce - ať už na Blízkém východě nebo ve východní Evropě - tak může být skutečně upřímná. Dále je Si možná jedinou osobou na světě, která je schopna přesvědčit Putina, aby vážně uvažoval o ukončení války.
Míru však nestojí v cestě pouze současná neústupnost Ruska a Ukrajiny. Dlouhodobý zahraničněpolitický cíl USA, kterým je udržet si status "nenahraditelné země", je v rozporu s ambicemi Ruska a Číny ukončit americkou globální dominanci.
A zde se střetávají dvě zdánlivě nepřekonatelné soupeřící ambice.

Ronald Suny je profesorem historie a politických věd na Michiganské univerzitě.

Průměrný počet slepic: 3.5 (8 hlasů)

Zveřejněno 24. února 2023 v 09:00

1. Respektování suverenity všech zemí. Všeobecně uznávané mezinárodní právo, včetně cílů a zásad Charty OSN, musí být přísně dodržováno. Musí být účinně dodržována svrchovanost, nezávislost a územní celistvost všech zemí. Všechny země, velké i malé, silné i slabé, bohaté i chudé, jsou rovnocennými členy mezinárodního společenství. Všechny strany by měly společně dodržovat základní normy, jimiž se řídí mezinárodní vztahy, a hájit mezinárodní spravedlnost a čestnost. Je třeba podporovat rovné a jednotné uplatňování mezinárodního práva a odmítnout dvojí standardy. 

2. Opustit mentalitu studené války. Bezpečnost jedné země by neměla být zajišťována na úkor ostatních. Bezpečnosti regionu by nemělo být dosahováno posilováním nebo rozšiřováním vojenských bloků. Legitimní bezpečnostní zájmy a obavy všech zemí je třeba brát vážně a řádně se jimi zabývat. Složitý problém nemá jednoduché řešení. Všechny strany by měly v souladu s vizí společné, komplexní, kooperativní a udržitelné bezpečnosti a s ohledem na dlouhodobý mír a stabilitu ve světě přispět k vytvoření vyvážené, účinné a udržitelné evropské bezpečnostní architektury. Všechny strany by se měly postavit proti prosazování vlastní bezpečnosti na úkor bezpečnosti ostatních, zabránit blokové konfrontaci a společně usilovat o mír a stabilitu na euroasijském kontinentu.

3. Ukončení nepřátelských akcí. Konflikty a války nikomu neprospívají. Všechny strany musí zůstat rozumné a zachovat zdrženlivost, vyhnout se rozdmýchávání ohně a zvyšování napětí a zabránit dalšímu zhoršování krize nebo dokonce jejímu vymknutí se kontrole. Všechny strany by měly podpořit Rusko a Ukrajinu v tom, aby pracovaly stejným směrem a co nejrychleji obnovily přímý dialog s cílem postupně deeskalovat situaci a nakonec dosáhnout úplného příměří. 

4. Obnovení mírových rozhovorů. Dialog a jednání jsou jediným schůdným řešením ukrajinské krize. Je třeba podporovat a povzbuzovat veškeré úsilí vedoucí k mírovému urovnání krize. Mezinárodní společenství by mělo zůstat oddané správnému přístupu k podpoře mírových rozhovorů, pomoci stranám konfliktu co nejdříve otevřít dveře k politickému urovnání a vytvořit podmínky a platformy pro obnovení jednání. Čína bude v tomto ohledu i nadále hrát konstruktivní roli. 

5. Řešení humanitární krize. Je třeba povzbuzovat a podporovat všechna opatření vedoucí ke zmírnění humanitární krize. Humanitární operace by se měly řídit zásadami neutrality a nestrannosti a humanitární otázky by neměly být politizovány. Je třeba účinně chránit bezpečnost civilistů a zřídit humanitární koridory pro evakuaci civilistů z oblastí konfliktu. Je třeba vyvinout úsilí o zvýšení humanitární pomoci v příslušných oblastech, zlepšit humanitární podmínky a zajistit rychlý, bezpečný a neomezený přístup humanitární pomoci s cílem zabránit humanitární krizi většího rozsahu. OSN by měla být podporována v koordinační úloze při směrování humanitární pomoci do konfliktních oblastí.

6. Ochrana civilistů a válečných zajatců. Strany konfliktu by měly přísně dodržovat mezinárodní humanitární právo, vyvarovat se útoků na civilisty nebo civilní zařízení, chránit ženy, děti a další oběti konfliktu a respektovat základní práva válečných zajatců. Čína podporuje výměnu válečných zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou a vyzývá všechny strany, aby pro tento účel vytvořily příznivější podmínky.

7. Zachování bezpečnosti jaderných elektráren. Čína se staví proti ozbrojeným útokům na jaderné elektrárny nebo jiná mírová jaderná zařízení a vyzývá všechny strany, aby dodržovaly mezinárodní právo včetně Úmluvy o jaderné bezpečnosti (ÚJB) a rozhodně předcházely jaderným haváriím způsobeným člověkem. Čína podporuje Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) v její konstruktivní úloze při prosazování bezpečnosti a zabezpečení mírových jaderných zařízení.

8. Snižování strategických rizik. Jaderné zbraně nesmí být použity a jaderné války nesmí být vedeny. Hrozba jadernými zbraněmi nebo jejich použití by měly být odmítány. Je třeba zabránit šíření jaderných zbraní a zabránit jaderným krizím. Čína je proti výzkumu, vývoji a použití chemických a biologických zbraní jakoukoli zemí za jakýchkoli okolností.

9. Usnadnění vývozu obilí. Všechny strany musí plně a účinně a vyváženě provádět černomořskou obilnou iniciativu podepsanou Ruskem, Türkií, Ukrajinou a OSN a podporovat OSN, aby v tomto ohledu hrála důležitou roli. Iniciativa spolupráce v oblasti celosvětové potravinové bezpečnosti, kterou navrhla Čína, představuje schůdné řešení celosvětové potravinové krize.

10. Zastavení jednostranných sankcí. Jednostranné sankce a maximální nátlak nemohou problém vyřešit, pouze vytvářejí nové problémy. Čína se staví proti jednostranným sankcím nepovoleným Radou bezpečnosti OSN. Příslušné země by měly přestat zneužívat jednostranné sankce a "jurisdikci dlouhých rukou" vůči jiným zemím, aby se podílely na deeskalaci ukrajinské krize a vytvořily rozvojovým zemím podmínky pro růst jejich ekonomik a lepší život jejich obyvatel.

11. Udržení stability průmyslových a dodavatelských řetězců. Všechny strany by měly horlivě udržovat stávající světový hospodářský systém a vystupovat proti využívání světové ekonomiky jako nástroje nebo zbraně pro politické účely. Je třeba vyvinout společné úsilí, aby se zmírnily vedlejší účinky krize a zabránilo se narušení mezinárodní spolupráce v oblasti energetiky, financí, obchodu s potravinami a dopravy a podkopání globálního hospodářského oživení.

12. Podpora obnovy po skončení konfliktů. Mezinárodní společenství musí přijmout opatření na podporu postkonfliktní obnovy v konfliktních oblastech. Čína je připravena poskytnout pomoc a hrát v tomto úsilí konstruktivní roli.

Průměrný počet slepic: 4.2 (13 hlasů)