Jiří Šifrin je mladý muž (asi 55 let), Čech, vysokoškolák (VŠ technického směru). Na Svobodném vysílači s ním po vydání jeho knihy udělali dva zajímavé rozhovory: https://www.svobodny-vysilac.
Šifrinova kniha "Bůh synergie" je o Stalinovi a Rusku. O Stalinovi se v mediálním prostoru hovoří vesměs negativně. Začalo to projevem Chruščova v roce 1956. V Rusku si ale většina lidí Stalina cení. Tento rozpor je dobře známý - občas slyšíme povzdech: "Co to ti Rusové s tím Stalinem pořád mají?"
Šifrin se snažil této záhadě přijít na kloub. Zjistit, co byl Stalin vlastně za člověka. Nejdříve četl u nás dostupné knihy, ale brzy zjistil, že se na ně většinou nedá spolehnout: obsahují polopravdy, nepodložené legendy, nesmysly i zřejmé lži. Začal proto procházet ruské archivy, četl paměti lidí, kteří se se Stalinem běžně stýkali - generálové, konstruktéři, ředitelé velkých podniků, ale i knihy některých současných ruských autorů.
Publikace, která by obsahovala tak věrohodný a konzistentní obraz Stalina a celé jeho doby a tak rozsáhlý a ověřený soubor faktů o Rusku/SSSR za Stalina jako "Bůh synergie" u nás neexistuje. Možná neexistuje ani v Rusku.
Kniha začíná (str. 13-32) základními pojmy důležitými pro Rusko: Počasí a jeho vliv na zemědělství, Rolníci, Kulaci, Nevolnictví, Ruská duše, Vojenská doktrína. Chceme-li znát něco o počasí a zemědělství v Rusku, můžeme si přečíst třeba krásnou knihu Tichý Don (1300 stran). Tady to máme na třech stránkách.
Jak Šifrin porovnával různé zdroje, třídil informace a hodnotil jejich důvěryhodnost, tak se mu postupně začal rýsovat nejvíce pravděpodobný obraz Stalina: Byl to génius, který o několik hlav převyšoval své kolegy v politbyru. Když se někde něco zadrhlo, usměrňoval odpovědného člověka nebo to převzal sám.
Byl schopen si udělat jasno v oborech, které zrovna řídil. Studoval vysokoškolská skripta pojednávající o tématech, o kterých předtím nic nevěděl. Konzultoval konkrétní - často technické - problémy se špičkovými specialisty. Po odborné stránce s ním nikdo z jeho kolegů nebyl schopen držet krok. Věděli to, respektovali ho. Podobně hovořili o Einsteinovi jeho kolegové z laboratoře fyzikální chemie.
Když bolševici převzali v roce 1917 moc, bylo Rusko v katastrofálním stavu. Rolníci tvrdě vysávaní kulaky, elity bránící za každou cenu současný (a neudržitelný) stav, průmysl na nízké úrovni, 80% negramotných ... Chaos. Válka.
Lenin prosadil uzavření separátního míru a Rusku se trochu ulevilo. Situace byla ale stále katastrofální. Řídící struktury nechtěly s bolševiky spolupracovat. (Pověřený bolševik přišel do banky, a vrátný ho vyhodil.) Navíc bolševiků nebylo ani 50 tisíc. To bylo velmi málo na tak velikou zemi. Brali skoro každého, kdo se k nim chtěl dát. Lidi chytré, pracovité, ale také líné, kariéristy a někdy i nepřátele.
Jen tak pro vaši představu: "Máte průmyslovku?" - "Ano." - "Budete mít na starosti dopravu v Jihomoravském kraji." ... "Vy jste kuchařka?" - "Ano." - "Budete se starat o zásobování Neratovic potravinami." ... "Ty jsi zloděj?" ... "No, dobře. My tě pustíme z basy, ale už nesmíš krást. Rozumíš? Budeš dohlížet na opravnu vagonů."
Bolševici doufali, že ten slušný a pracovitý zůstane slušným a pracovitým. Že tomu línému zachutná práce. Že ten, co krade, už krást nebude. (Nebo aspoň ne moc.) A tomu špatnému se zalíbí být dobrým. Kupodivu měli často i pravdu.
Ani v ústředním výboru strany to nebylo lepší. Byla tam řada lidí, kteří se snažili prosadit různé zájmy. Nejvýznamnější byla skupina kolem Trockého. Jejich snahou bylo prosadit, aby Rusko zažehlo celosvětovou marxistickou revoluci. A shořelo v ní. Tomu se Lenin Brest-litevským mírem vyhnul. Stalin v průběhu doby tak různě manévroval, dařilo se mu své oponenty vyšachovávat a zvyšovat suverenitu Ruska - tedy nyní už Sovětského Svazu. (Šlo mu to lépe než nyní Putinovi, protože se mohl opřít o státní ideologii.)
Jak se blížila válka, začala být přítomnost zrádců ve státním a stranickém aparátu příliš velkým luxusem. Klíčovým okamžikem bylo plenární zasedání ÚV VKS(b) konané od 23. února do 5. března 1937. Existuje z něho podrobný zápis. Šifrin ho celý přečetl a prostudoval (!!!). Píše o tom na stránkách 177 až 201. Jsou tam zajímavé detaily.
Něco jako: Řečník v sále čte svůj referát. Ostatní poslouchají. Najednou se někdo zvedne a povídá: "... ale když jsme tenkrát byli ve výčepu, tak jsi říkal něco jiného." V sále se smějí, řečník na to něco řekne nebo mlčí.
Pachomov hovoří. Má problém. Neví, co s parníkem Rykov. (Rykov - člen Ústředního výboru - byl odveden NKVD na vyšetřování.) Ostatní se smějí. "Tak ho potop!", volá někdo.
Šifrin podotýká, že mu to dění na zasedání připomíná povídky Šimka a Grossmanna. To je dobrý postřeh: Ty jejich povídky jsou totiž odkoukané ze života. Realita tenkrát často vypadala ještě divočeji. Znám to.
Podle jeho vlastních slov to byl právě tento záznam, který mu umožnil pochopit a orientovat se v tom, jak to fungovalo v sovětské společnosti té doby. Řekl bych, že to rozhodující pro něho nebyla prostá fakta, která četl, ale něco jako "citové naladění" na atmosféru té doby.
V každém případě je naprosto jasné, že v takovémto společenském prostředí se diktátor vyskytovat nemůže. Prostě nemůže: Při prvním náznaku, že si chce něco vynucovat, by se někdo zvedl, a stačilo by pár vhodně volených slov a už by se smál celý sál. To by byla "diktátorova" společenská smrt. Už by se s ním nikdo nebavil. Tak to chodilo.
Závěrečné usnesení bylo odhlasováno většinou přítomných. (O důležitých věcech se vždycky hlasovalo.) Čistky, které následovaly, vedl Ježov, malý postavou. Byli v nich zlikvidováni zrádci, ale zřejmě také i lidé pouze neschopní. Ono se to někdy těžko pozná.
I tak ve vedení Sovětského Svazu dost zrádců zůstalo. Dobře to bylo vidět na začátku války. Třeba letectvo: část ho vůbec nedostala rozkaz vzlétnout! A tak Němci spoustu ruských letadel zničili přímo na zemi. Taková ostuda!
Co říci závěrem? Je obecně známé, že za Stalina se Rusko ze zaostalého, zemědělského impéria stalo suverénní, soběstačnou, průmyslovou velmocí. Tím, co zůstávalo jaksi v pozadí, byla skutečnost, že se také zlepšoval život běžných lidí. Nejen materiálně. Lidé začali cítit, že před sebou mají perspektivu. Nadaným dětem - bez ohledu na původ - se otevřela cesta k vyššímu vzdělání. To bylo dříve nemyslitelné. Obratný nedostudovaný kněz Stalin pod pláštíkem marxismu-leninismu systematicky budoval společnost pro lidi. Asi to bylo smyslem jeho života.
Stalinovi následovníci v čele Sovětského Svazu pootočili kormidlem a tak jsme mohli na vlastní oči sledovat postupnou degradaci a nakonec i rozklad tohoto státu.
Dnes (duben 2020) už je zřejmé, že bude nutné přehodnotit různé "nezpochybnitelné pravdy". Šifrinova kniha, která se snaží pravdivě vykreslit Stalina a jeho dobu, je vykročením v tom správném směru.
Z tiráže knihy:
Jiří Šifrin: Bůh synergie
Vydáno v r. 2019 vlastním nákladem autora, 448 stran
Doporučená cena 420 Kč
Objednávky: redakce@pospolne.cz
ISBN: 978-80-270-6368-0
(Knihu lze zakoupit i u některých knihkupců - viz třeba www.heureka.cz .)
Yokerův komentář:
Já se za odborníka na Rusko a Stalina nepovažuji, ale vím leccos. Moje názory jsou blízké Šifrinovým. Konečně z recenze je to určitě patrné.
A co jsem se dozvěděl nového? Jsou to spíše upřesnění toho, co jsem již věděl. Cenný je třeba takový ten ucelený pohled na toto období Ruska/SSSR, tedy první polovinu 20. století. Člověk většinou čte nebo přemýšlí o kratším období - třeba o občanské válce, ruských legiích, kolektivizaci a podobně.
Na jednom místě se Šifrin zarazí a říká něco jako: "My jsme se soustředili na to, co koncem první světové války a za občanské války probíhalo ve městech. Ví se o tom dost. Ale 80% lidí žilo na venkově. A o tom víme málo. Skoro nic. A ani se nic nedozvíme, protože v archivech to není." - Já jsem to věděl také, ale v plné míře jsem si to uvědomil teprve když to Šifrin řekl.
V jednom z těch dvou rozhovorů na Svobodném vysílači Šifrin dostal otázku: "A jak to, že vyhráli bolševici, když tam v Rusku byly další silnější a početnější strany?" A odpovídá: "Víte, já si myslím, že to bylo proto, že bolševici nejméně terorizovali civilní obyvatelstvo." Pár slov a člověk najednou cítí, že to je ono. (Šifrin je nejen chodící encyklopedie, ale o věcech i opravdu hodně přemýšlí.)
To nejpozoruhodnější se skrývá na konci knihy: Poslední fotografie na poslední stránce. Její titulek zní: "Starostlivý otec Nikolaj II. se synem hemofilikem Alexejem Nikolajevičem řežou dříví ...". Rusko, zkrátka, má svá tajemství, která si střeží. A my, i když se takové tajemství dozvíme, tak stejně nevíme, co vlastně znamená ...
- Log in to post comments
Komentáře
Víte já spíše chci tím říct,…
Víte já spíše chci tím říct, ře svět není nikdy a nikde ideální, ale to neznamená že se musí měřit dvojím metrem, na SSSR a Stalina kilometr na USA milimetr, to je to o co se tu přeme.
Navíc pochybuji, že si opravdu někdo chce a dokáže představit ruský svět po Světové válce, revoluci, občanské válce, intervenci a sankcích Západu. Metody odpovídaly tehdejší době a nikdo se s nikým nemazlil. Přesto docílili obdivuhodných výsledků, ale ..... to je fuj to se nesmí říkat.
Aspoň já se o to nepřu.
To není o dvojím metru.
Řekněme, že vám umučej dítě, aby z něj dostali číslo k vašemu sejfu a peníze vybrali a vystudovali si za ně universitu se samejma jedničkama.
Bude vás zajímat, že i v USA sem tam někdo umučí dítě?
Jen se vám bude zdát ta cena, co vaše dítě zaplatilo, jaksi v nepoměru k tomu báječnýmu, červenýmu diplomu.
Myslím, že i v Rusku si myslí, že to mohlo bejt jaksi víc soft, protože bezostyšně hovoří, že jim tam komunismus, jakožto špatná věc, přišel za západu. (Od nich to Macek asi okopíroval)
Nebo
Nebo kolik Číňanů zahynulo v USA při budování železnice od jednoho pobřeží ke druhému (bylo to kolem 20 tisíc mimochodem). Je taktéž zajímavé, že jsem schopný čistě po paměti jmenovat minimálně pět filmů popisující brutalitu amerického vězeňského systému či psychiatrických diagnóz k likvidaci nepohodlných (Frajer Luke, Útěk v řetězech, Motýlek (ten je sice z Francouzské Guyany, ale film je americko-francouzský a zcela určitě odrážel známé reálie, Zelená míle, Vykoupení z věznic Shawshank, Přelet nad kukaččím hnízdem). Stejně tak by se daly jmenovat filmy, v nichž tajné služby USA likvidují nepohodlné osoby (například Tři dny kondora). A britský James Bond má jaksi samozřejmě "právo zabíjet", i když to je spíš taková parodie na vážné téma.
A?
Myslíte, že to ulehčilo život těm v Gulazích nebo to jen vám ulehčuje morální nepohodlí vědět, že Strejda Joe byl taky tak trochu psychopat?
Ne
Já tady hlavně odmítám, aby se někdo stavěl na morální "high ground". A to jen proto, že bagatelizuje dění u sebe, nebo dokonce dělá, že žádné oběti na svědomí nemá. A na základě toho ještě morálně poučoval ostatní a stavěl se do role světového četníka. Všechny velmoci (a velká část západních zemí obecně) jsou si v tomhle rovny. Tečka. Stalin nebyl horší než to, co se dělo v USA nebo v koloniích ovládaných Británií, Belgií, Francií a dalšími. Churchill byl z pohledu vašeho vnímání úplně stejný psychopat. Jen to, že za někým stojí něčí nacionalistická namyšlenost spojená s rasismem a kulturním etnocentrismem, a to vše je navíc okořeněné tím, že je vaše země světovým centrem banksterismu, z vás prostě lepšího člověka nikdy neudělá. To se jen snažíte legitimizovat svou vlastní morální zvrhlost a odpornost skrze ideologický průplach médií a vámi sponzorovanou propagandu. O těmito státy placeném "disentu" v těch zemích, které jste označili za svého úhlavního nepřítele, protože vám nechtějí líbat pozadí a vše vám odevzdat (vy jste přece něco víc a máte na to svaté právo, ne), ani nemluvě.
Jestli se tedy například naši disidenti nechali vydržovat státy a jejich tajnými službami, které mají na svědomí agresi ve Vietnamu či Kambodži (stačí si zjistit, kdo skutečně pomáhal financovat Pol Pota a proč), nebo tyto státy tyly ze své naprosto bezuzdné koloniální nadvlády, tak jakékoli morální požadavky ze strany těchto agentů ve službách cizích mocností byly obyčejné chucpe, které se dařilo tehdy zakrývat jen tím, že nebylo moc informací a domácí prosovětské propagandě nikdo nechtěl moc věřit, i když třeba náhodou zveřejnila o západu pravdivou informaci. Je to asi stejné, jako brát peníze od Sorose, který k nim přišel zcela svinskými finančními machinacemi, a to na úkor spousty obyčejných lidí, a hrát si přitom na ochránce demokracie a lidských práv. (O jeho aktivitách v mládí a jejich zvrácené "sebereflexi" v pozdějším věku raději ani nemá cenu mluvit.)
Já jsem v ČR, tak mi je jedno, co oni v USA.
Až budete nadávat na USA, tak si to rád přečtu. Co s tím při debatě o Stalinovi.
Pro mně to jsou dva kýble sraček a dohadovat se, kterej smrdí trochu míň je směšný.
Taky mi je jaksi jedno, co oni v koloniích a u nich doma. Jednoduše proto, že se to netýká mě. Když si tam budou myslet o svejch tyranech to co já o Stalinovi, tak mi je to úplně jedno.
Naši disidenti se dost možná taky nechali vydržovat z obou stran, jestli vás to ještě ani nenapadlo. Husák se nebál Británie, ten se bál Moskvy. Takže nad disidentama nejspíš držela ruku i Moskva.
Jak říkám, Stejnej kýbl sraček.
Při téhle logice
Co se Stalinem, když to nebylo u nás.
Co vyrazit do Ruska ?
Obešel byste si těch pár miliónů lidí, kterým zase někoho zbytečně zabil, poslechl si jejich životní příběhy a třeba byste se z Ruska vrátil v slzách, jako chruščevovy sekretářky, kterým Chruščev diktoval všechno co na Stalina věděl a každá tak do dvou hodin odcházela na pokraji zhroucení a nastupovala nová.
Pak byste byl v emotivním stavu, který by vám umožnil si to ještě jednou promyslet ze všech stran a nic nepřehlížet.
To by mě tedy fakt zajímalo,…
To by mě tedy fakt zajímalo, co je pár let po válce tak rozplakalo. Stalin maximálně dával příkazy a to ještě spíše většinou obecné.
Nebo že by vymýšlel nějaká speciální mučeníčka? Chudáci sekretářky, skoro jak z Hitlerova bunkru. Nikde to ty holky nemají lehké.
Zjistěte si to
Bylo to jedenáct let po válce.
To se z 9 letého děcka stane 20 letá žena, z 14 puberťačky 25 letá žena, z 20 leté 31 letá. - Změní se váš pohled na svět.
Navíc vyrůstaly v propagandě, tak to nemusely ani tušit. Tušit možná, ale jen prchavě.
Většina lidí nevydrží moc informací o cizím utrpení. Pokud nejste přímo sadista, tak vám je ze snuff movies špatně. Jsou lidi, co nesnesou ani pohled na zprávy, pak thrillery, policejní filmy, dokumenty o válce, dokumenty o zločinech atd.
I v týhle debatě stojí určitě za některejma příspěvkama neschopnost vyrovnat se s obrovským utrpením, co všechny ty "úspěchy" stály. Není to ani poprvé, ani naposled.
Když Američané osvobodili koncentráky a nahnali tam německý civilisty tahat nahý, vyhublý a zubožený mrtvoly vězňů, tak to byl pro Němce taky šok a žili kousek od koncentráku.
Dnešní svazačky, co poskakujou na Staromáku za Floyda či proti Babišovi budou mít jednou taky velmi hořké, trpké a bolestivé probuzení a některé to prostě neunesou.
Problém bude možná v tom, že…
Problém bude možná v tom, že já nemám spasitelské sklony.
Ja sa len zopaknem
v knihe Marsal Zukov je kratka zmienka Zukova o tom co si mysli o Stalinovi.
A Zukov si myslel nasledovne - kym on (Zukov) sa staral len o konkretny usek frontu - Stalin riadil zasobovanie, dohliadal na vyrobu, riesil vsetko mozne i nemozne a... staral sa o frontu. Jak to ten chlap vlastne dokazal?
Zaujimave ze i ked su tam zmienky - v knihe - o cistkach pred vojnou, a kniha bola ak sa nemylim napisana za Chruscova - nikde nie je ohen a sira. Su to paradoxy. S tym Stalinom.
Kde vidíte ten paradox?
To je jako se podivovat, že havlovi kumpáni nepíší nic o tom, jak padal ožralej do bazénu, zobal léky jak lentilky a jak přesně prasečil u Muchy juniora.
Žukov nebyl žádnej Stalinův kumpán,
Žukov měl v řadě koncepčních vecí (řekněme dejme tomu politických) odlišný názor od
Stalina. Stalin to dobře věděl, ale vysoce si ho cenil jako vojenskýho stratéga a to
bylo pro něj rozhodující. Žukov měl samozřejmě Stalina pro jeho schopnosti
v úctě taky.
A jakýkoli byť i hodně vzdálený připodobnění vzájemnýho vztahu těchhle dvou
k havloidní kumpanii ...... darmo mluvit
Svatá pravda, ale...
.... pokud sáhneme hluboko do knihoven tak najdeme a když nebudeme předem zaujatí, tak se i hodně dozvíme
Alexej Tolstoj trilogie "Křížová cesta" (car, revoluce, I.sv. válka, občanská válka)
mám vydání z 50tých let a kupodivu žádné velebení Stalina se tam nenachází, ale jak to probíhalo na venkově
jak u bílých tak u rudých včetně zmínek o čsl. legiích je popsáno podle mého názoru hodně dobře.
Ilja Erenburg "Bouře" II. světová (pohledem ze všech zúčastněných stran), "Devátá vlna" (poválečné období jak na západě tak na východě USA, VB, Francie, Německo - kolem r.1950 počátek studené války) vydání 1955 (jedna každá cca 1000 stran) a opět Stalin jako modla se tam nevyskytuje.
Můžu jmenovat další z období kolektivizace "Tichý Don" byl už zmíněn, ale třeba "Lomikámen" nebo "Stíny mizí v poledne" totéž Sibiř atd. atp.
O myších a lidech…
O myších a lidech
zemědělství za velkou louží ve 20. letechtéž žádná selanka
A ještě lépe...
... či spíš hůře Hrozny hněvu. Ale ono se dobře propagandisticky ukazuje na konkrétní zlé muže (což jsou všichni, co nám, západu, nejdou na ruku), kdežto u těch obětí na naší straně se krásně alibisticky tvrdí, to ne my, to samo.
No, Betty McDonald taky nepopisuje
žádnou selanku. A to pocházela ze slušně zajištěné středostavovské rodiny a byla provdaná na stejné sociální úrovni.
Sice píše s nadsázkou, ale v reálu to asi byly docela horory.
Ta byla skvělá.
Asi myslíte: Kdokoli může dělat cokoli.
Bez práce a posledního páru punčoch. Dala mi recept na buchtu jen z jednoho vejce.
Stalin-SSSR
O něco podobného se pokoušel Francouský spisovatel,nevím přesně,nějak Aragon,popsat dění za Stalina.
Už je to dlouho,snad někdy v 70 letech min.století to vyšlo.
Něco psal i Ivan Olbracht.
Louis Andrieux-Aragon
se jmenoval.
Skvělá trefa i s tím Olbrachtem!
Proto také dnes od nich nic neseženete...
Omluva, patří pod
Napsal uživatel Gaia (neověřeno) dne Út, 09. 06. 2020, 07:56Trvalý odkaz
Na jednom místě se Šifrin zarazí a říká něco jako: "My jsme se soustředili na to, co koncem první světové války a za občanské války probíhalo ve městech. Ví se o tom dost. Ale 80% lidí žilo na venkově. A o tom víme málo. Skoro nic. A ani se nic nedozvíme, protože v archivech to není." - Já jsem to věděl také, ale v plné míře jsem si to uvědomil teprve když to Šifrin řekl.
Co se to děje?
Příspěvky se nějak blbě řadí.
scallop
sice nemyslím, že by můj text byl nějak excelentní, ale myslím, že tu hned řádí scallop - viz i příspěvek Babaluba Admirál - ohodnoceni jsme jedničkou, scallope, musíš si své peníze zasloužit, chápu to
Asi umřel
a řádí tu už jen jako šotek.
Nastal čas o Stalinovi povyprávět ...
Na toto téma byla četba na pokračování, tak před cca 10 lety na nějakém "vysílači", už nevím jestli Svobodném či Slobodném. Bohužel po nějaké době tyto pořady z archivu i z YT zmizeli ... asi někomu vadily, tak se smázli. Četl to tehdy čech. Nějakou dobu se tomuto tématu věnoval i V.V.Pjakin ve svých relacích na FKT. Tož asi tak ...
Z feudalismu do socialismu
je jinde nevídaný skok. Z chudoby do pozice velmoci. A přitom se říká, že v Rusku dělají jenom ženy a že chlapi jenom chlastají. Čímpak vznikly takové koláče? Podle mě prací. U nás se pracuje taky, ale koláče má protektor. Rusko protektora nikdy nemělo. V tom je zakopaný pes. Kdyby bylo Rusko kolonií, zůstalo by chudé, jako všechny ostatní státy v područí. Proto se vyplatí mít pořádnou SVOJI armádu a nenechat se vykrádat "přáteli". Pochopitelně, že zrádci patří KE ZDI.
Zrádci patří KE ZDI
To je možné jen v Rusku, kdě strana bolšája, ogromnaja, prostranstvo dostatočno.
Ale u nás, v české kotlince mezi horami? Kde bychom ty popravené zrádce pohřbívali?
Leda bychom je osvobozovali prací. - Tuhle myšlenku radši nebudu dál rozvíjet, ještě by si toho všiml někdo v červeném svetru. I ušatých traktoristů kolem běhá dost.
Nepřítel naslouchá.
Jsou různé zdi. Nářků, Čínská, Matiční, Berlínská a zateplená zeď autobusové zastávky. Každá by mohla být multifunkční.
Multifunkční zeď
byla ta čínská. Som za.
Já bych to klidně rozvedl.
Pokud by tu zeď stavěli na hranicích (i při stavění vysokých betonových bloků je ruční práce habakuk) a vlastníma prackama, pod dohledem, proč ne.
A když jich při tom většina odkráčí ZA zeď, ke svým spojencům, s holejma zadelema, taky žádná škoda.
Jen by se tím ušetřila spousta papíru a jiné munice...
Vážně ?
Mě se zdá, že i tady to šlo docela dobře.
Zejtra je výročí Lidic (pro Němce ani ne zrádci, jen taková výstraha ostatním). S pohřbem opravdu nebyly problémy. Jde to tu stejně jako všude jinde na světě.
Když pak skončila válka tak problém s pohřbíváním Čurdy a třeba Franka byl taky ten nejmenší.
Ládik!!! (neověřeno) dne Út, 09. 06. 2020, 09:11
V Rusku se nevolnictví udrželo nejdéle a bylo zrušeno až v roce 1861 carem Alexandrem II. Někteří[kdo?] odborníci ovšem upozorňují, že zákony vydané při kolektivizaci v Sovětském svaze připoutávaly lidi k půdě natolik, že de facto nevolnictví za vlády Stalina obnovovaly.[2]
V Rusku nebyl feudalismus. Stalin pracoval v továrně na boty. Ropný průmysl byl jen na dvou místech na světě. V Texasu a v Rusku. V Leningradě svítila elekrická světla, jezdily tramvaje, zvedaly se mosty. Anna Karenina umírá pod koly vlaku. Višňový sad je o tom, že že se višňový sad prodá podnikavci, co z něj udělá nějakou chatkovou oblast. Křižník Potěmkin byl postaven v Rusku. Francouzský občané investovali do akcií ruských podniků a po roce 1989 chtěli ty prachy zpět.
Že Rusko zaostávalo, to ano, ale zas ne o tolik, jak to pak líčili za SSSR. Určitě tam měli už kapitalismus.
Ano, ale
Zajímavý postřeh. Kdo se zajímá o historii Ruska, toto dobře ví. Průmysl byl v neruských částech, tedy v Pobaltí, Zakavkazku a na Ukrajině. Proto bolševickou revoluci prováděli převážně etničtí nerusové. Je dobře známo, že na Zimní palác útočili Lotyši, kteří také tvořili polovinu strážního oddílu, který střežil (a nakonec usmrtil) posledního cara. Lotyši a Poláci vytvořili základ Čeky. V orgánech bolševiků tvořili nerusové absolutní většinu. Vše to souvisí s Vaším postřehem. Etničtí Rusové žili v převážně venkovských oblastech, byli silně věřící a bolševickou revoluci nepodporovali a byli její obětí.
Je symptomatické, že prvním etnickým Rusem v čele SSSR byl až Gorbačov.
Macka nemusím, ale občas může mít i zajímavé postřehy
z dnešních Vlasteneckých novin jsem si dovolil...
„Z východu nikdy nic dobrého nepřišlo, my jsme orientovaní na Západ, musíme být orientovaní na Západ,“ prohlásil předseda ODS Fiala v televizi.
Zajímavé tvrzení při jeho vzdělání! Ovšem pohybovat se ode zdi ke zdi zdá se být naší národní vlastností…
Nejvlivnějšími teoretiky komunismu se stali Němci Karl Marx a Friedrich Engels, kteří také stáli u zrodu prvních komunistických organizací.
První revolucí ovlivněnou komunistickými myšlenkami bylo roku 1871 povstání pařížských komunardů.
Marxismus přivezl Lenin před více než 100 lety do Ruska z Německa.
Fašismus nevznikl na východě, ale v Itálii.
Nacismus nevznikl na východě ale v Německu.
Mnichovskou dohodu proti ČSR v Berlíně nepodepsal s Hitlerem Stalin, ale britský premiér Neville Chamberlain, francouzský premiér Édouard Daladier a italský duce Benito Mussolini.
První atomovou bombu vyrobili v USA.
První plynové útoky na frontě (chlor, fosgen aj.) provedli Němci.
První tzv. nervové plyny (Sarin, Soman, Tabun) vyrobili Němci.
Neomarxismus se po Evropě nešíří z východu, ale z německého Frankfurtu.
Gender studies a další různé -ismy k nám pronikají ze Západu nikoliv z Ruska nebo z Číny.
Multikulturalismus prosazuje Evropská unie.
Trend je jasný. Zrušme všechny zbytečnosti. Tvrdá y a měkká i, velká a malá písmena, ženské a mužské pohlaví…dobro a zlo…
Miliarda sem, miliarda tam, miliardy létají vzduchem. A teď jednoduchá otázka. Kolik Vám přibylo v peněžence?
Ovšem jeden velice pozitivní efekt ta hysterická reakce na koronavirus měla: dokonale se ukázalo, že hodnoty vznikají prací a ne přerozdělováním. Bohužel se z toho nikdo nepoučí…
Kdo by to do Macka řekl ?
Pěkná bilance toho, co zlého z Ruska přišlo !
Re: Kdo by to do Macka řekl
Macek je velmi schopný glosátor, inteligentní, bystrý, všímavý, gurmán, znalec vín i žen 😉, stejně dobře se orientuje v politickém marastu, který díky vlastnímu angažmá v poplyšovém vládním kabinetu "pomáhal budovat", stejně jako jsou mu známé "metody" a způsoby fungování stranických sekretariátů a zákulisních machinací. To vše platí, ale pozor, Miroslav nikdy nepřekročil svůj ideologický stín, a netřeba si dělat iluze o tom, jak on sám dodržuje, či dodržoval jím v současnosti občas zmiňovaná pravidla ...
Nicméně tímto "bodovým výčtem" překvapil ...
To nic není
Mnohem zajímavější bylo, když se abbé Herman rozhovořil na toto téma před několik lety v Poslanecké sněmovně. Nějak zapomněl, že křesťanství je východním, a ne západním náboženstvím. Ježíš mluvil aramejštinou, což je afro-asijský (dříve se říkalo semitský) jazyk. Nový zákon byl sepsán v alexandrijské řečtině a první překlad bible do latiny vznikl až ve 4. století. Také mu říkáme Vulgáta, což je jasný odkaz na to, že to bylo, mírně řečeno, vulgární.
Nová prsa se slevou 7000…
Nová prsa se slevou 7000.
Zrušili Vám dovolenou?Ideální příležitost investovat do svých snů.
Dnes lidi neví co roupama tak se nimrají v nesmyslech
To je za jedno
a druhé je zdarma. Na třetí je sleva.
Prsa investice sobáš/rozsobáš
V krčmě jsme měli debatu na toto téma, zejména na zahrnutí této investice do společného jmění manželů. Nevíte jak se to vypořádává při rozsobášu?
Děvče, co vy s těma prsama furt máte?
Napřed o Číňankách pod mým textem, pak tady...
Po ránu
na mě vyskočila tahle reklama
Tady na Kydech? Vidlák dělá reklamu na prsa?
KDE????
Konečně jsem našel ten správný sever.
Právě
že vidím,jak je to tu vše na netu prošpikované agenty. Včera jsem zmínila malá prsa Číňanek a dnes na centrumu nahoře vyjukla reklama na plastiku prsů.
Nechala jste si v prohlížeči…
Nechala jste si v prohlížeči možnost cílené reklamy a oni po těch "Číňankách s malými prsy" na Vás již mají "malá prsa". Tak čekejte reklamní smršť na toto téma.
Targusi, kde se flákáš?
Ty máš poježděné Rusko křížem krážem!
Procházím se ruským mainstreamem a pořád nic.
Ruské MID (Lavrov) zatím mlčí k odvetě za vyhoštění dvou svých diplomatů od nás. Jedné, co mne zaujalo bylo:
Мария Захарова стала послом
Официальному представителю МИД присвоен высший дипломатический ранг.
Mluvčí MID Zacharová byla povýšena do nejvyšší diplomatické funkce.
Abych nezapomněl: dnešní Vlk podává krásný rozbor toho, jak tancovali naši BISáci kolem ricinové kaše. Celkem vtipné shrnutí.
Krasný rozbor? No rozbor je…
Krasný rozbor? No rozbor je plný informací ne esej ve stylu "Včera jsem si podal Zemana a zástup jeho bigotně věřících." proležený několika informacemi (ani omylem rozbor, ale "náhodný výběr" na téma ricin+jádro), který má jediný cíl, pošimrat si ego, že mám pravdu a nic než pravdu.
Smutně vzpomínám na jeho články z dom války na ukrajině, toto je spíše na diagnostiku jak moc je zapšklej než jakýkoliv náznak rozboru...
Rád jsem Vlka četl,
časem jsem se začal vyhýbat článkům o Babišovi a Zemanovi. V poslední době je to stále obtížnější. Z lehké alergie se u Vlka stala alergie nezvladatelná a supertěžká.
A pak ještě jedna věc, kterou bych přirovnal k imagibární hospodské diskuzi:
"Já mám fakt dokonalou manželku a bez ní bych byl absolutní nula."
"Pepo, ale vždyť tě bije."
"No, ale, kdyby mě nebila, byla by dokonalá!"
"Ale odevzdáváš ji celou výplatu a na pivo si musíš půjčovat od nás a ještě jsi nám prachy nevrátil."
"Jasně, ale kdyby mi nebrala peníze, tak je dokonalá!"
"Pepo, ale ty si od nás půjčuješ i sprostý časáky pro inspiraci, protože s tebou už 15 let nic neměla."
"Ale já to vlastně ani nepotřebuju. Vážně je bezvadná!"
"A to ti neva, že chrápe s půlkou vesnice?"
"To jsou pomluvy!!"
"A nám připadá tedy dost ošklivá."
"No, krasavice to není, ale má dobrou povahu."
...
"Debilové, vy mi ji prostě závidíte. Ona je dokonalá manželku a bez ní bych byl ztracený!!!"
No, a ta manželka se ve Vlkově případě jmenuje Evropská únie.