Šifrinův Bůh synergie

Autor
Štítky

Jiří Šifrin je mladý muž (asi 55 let), Čech, vysokoškolák (VŠ technického směru). Na Svobodném vysílači s ním po vydání jeho knihy udělali dva zajímavé rozhovory: https://www.svobodny-vysilac.cz/2019-06-09-jiri-sifrin-buh-synergie_-nova-kniha-o-stalinovy/ , https://www.svobodny-vysilac.cz/2019-06-30-jiri-sifrin-_-buh-synergie-2-druhe-predstaveni-knihy-o-stalinovi/ na téma Stalin a Rusko. (Rozhovory nezačínají hned na začátku vysílání, ale až za nějakých 10 minut.)

Šifrinova kniha "Bůh synergie" je o Stalinovi a Rusku. O Stalinovi se v mediálním prostoru hovoří vesměs negativně. Začalo to projevem Chruščova v roce 1956. V Rusku si ale většina lidí Stalina cení. Tento rozpor je dobře známý - občas slyšíme povzdech: "Co to ti Rusové s tím Stalinem pořád mají?"

Šifrin se snažil této záhadě přijít na kloub. Zjistit, co byl Stalin vlastně za člověka. Nejdříve četl u nás dostupné knihy, ale brzy zjistil, že se na ně většinou nedá spolehnout: obsahují polopravdy, nepodložené legendy, nesmysly i zřejmé lži. Začal proto procházet ruské archivy, četl paměti lidí, kteří se se Stalinem běžně stýkali - generálové, konstruktéři, ředitelé velkých podniků, ale i knihy některých současných ruských autorů.

Publikace, která by obsahovala tak věrohodný a konzistentní obraz Stalina a celé jeho doby a tak rozsáhlý a ověřený soubor faktů o Rusku/SSSR za Stalina jako "Bůh synergie" u nás neexistuje. Možná neexistuje ani v Rusku.

 

Kniha začíná (str. 13-32) základními pojmy důležitými pro Rusko: Počasí a jeho vliv na zemědělství, Rolníci, Kulaci, Nevolnictví, Ruská duše, Vojenská doktrína. Chceme-li znát něco o počasí a zemědělství v Rusku, můžeme si přečíst třeba krásnou knihu Tichý Don (1300 stran). Tady to máme na třech stránkách.

Jak Šifrin porovnával různé zdroje, třídil informace a hodnotil jejich důvěryhodnost, tak se mu postupně začal rýsovat nejvíce pravděpodobný obraz Stalina: Byl to génius, který o několik hlav převyšoval své kolegy v politbyru. Když se někde něco zadrhlo, usměrňoval odpovědného člověka nebo to převzal sám.

Byl schopen si udělat jasno v oborech, které zrovna řídil. Studoval vysokoškolská skripta pojednávající o tématech, o kterých předtím nic nevěděl. Konzultoval konkrétní - často technické - problémy se špičkovými specialisty. Po odborné stránce s ním nikdo z jeho kolegů nebyl schopen držet krok. Věděli to, respektovali ho. Podobně hovořili o Einsteinovi jeho kolegové z laboratoře fyzikální chemie.

Když bolševici převzali v roce 1917 moc, bylo Rusko v katastrofálním stavu. Rolníci tvrdě vysávaní kulaky, elity bránící za každou cenu současný (a neudržitelný) stav, průmysl na nízké úrovni, 80% negramotných ... Chaos. Válka.

Lenin prosadil uzavření separátního míru a Rusku se trochu ulevilo. Situace byla ale stále katastrofální. Řídící struktury nechtěly s bolševiky spolupracovat. (Pověřený bolševik přišel do banky, a vrátný ho vyhodil.) Navíc bolševiků nebylo ani 50 tisíc. To bylo velmi málo na tak velikou zemi. Brali skoro každého, kdo se k nim chtěl dát. Lidi chytré, pracovité, ale také líné, kariéristy a někdy i nepřátele.

Jen tak pro vaši představu:  "Máte průmyslovku?" - "Ano." - "Budete mít na starosti dopravu v Jihomoravském kraji." ... "Vy jste kuchařka?" - "Ano." - "Budete se starat o zásobování Neratovic potravinami." ... "Ty jsi zloděj?" ... "No, dobře. My tě pustíme z basy, ale už nesmíš krást. Rozumíš? Budeš dohlížet na opravnu vagonů."

Bolševici doufali, že ten slušný a pracovitý zůstane slušným a pracovitým. Že tomu línému zachutná práce. Že ten, co krade, už krást nebude. (Nebo aspoň ne moc.) A tomu špatnému se zalíbí být dobrým. Kupodivu měli často i pravdu.

Ani v ústředním výboru strany to nebylo lepší. Byla tam řada lidí, kteří se snažili prosadit různé zájmy. Nejvýznamnější byla skupina kolem Trockého. Jejich snahou bylo prosadit, aby Rusko zažehlo celosvětovou marxistickou revoluci. A shořelo v ní. Tomu se Lenin Brest-litevským mírem vyhnul. Stalin v průběhu doby tak různě manévroval, dařilo se mu své oponenty vyšachovávat a zvyšovat suverenitu Ruska - tedy nyní už Sovětského Svazu. (Šlo mu to lépe než nyní Putinovi, protože se mohl opřít o státní ideologii.)

Jak se blížila válka, začala být přítomnost zrádců ve státním a stranickém aparátu příliš velkým luxusem. Klíčovým okamžikem bylo plenární zasedání ÚV VKS(b) konané od 23. února do 5. března 1937. Existuje z něho podrobný zápis. Šifrin ho celý přečetl a prostudoval (!!!). Píše o tom na stránkách 177 až 201. Jsou tam zajímavé detaily.

Něco jako: Řečník v sále čte svůj referát. Ostatní poslouchají. Najednou se někdo zvedne a povídá: "... ale když jsme tenkrát byli ve výčepu, tak jsi říkal něco jiného." V sále se smějí, řečník na to něco řekne nebo mlčí.

Pachomov hovoří. Má problém. Neví, co s parníkem Rykov. (Rykov - člen Ústředního výboru - byl odveden NKVD na vyšetřování.) Ostatní se smějí. "Tak ho potop!", volá někdo.

Šifrin podotýká, že mu to dění na zasedání připomíná povídky Šimka a Grossmanna. To je dobrý postřeh: Ty jejich povídky jsou totiž odkoukané ze života. Realita tenkrát často vypadala ještě divočeji. Znám to.

Podle jeho vlastních slov to byl právě tento záznam, který mu umožnil pochopit a orientovat se v tom, jak to fungovalo v sovětské společnosti té doby. Řekl bych, že to rozhodující pro něho nebyla prostá fakta, která četl, ale něco jako "citové naladění" na atmosféru té doby.

V každém případě je naprosto jasné, že v takovémto společenském prostředí se diktátor vyskytovat nemůže. Prostě nemůže: Při prvním náznaku, že si chce něco vynucovat, by se někdo zvedl, a stačilo by pár vhodně volených slov a už by se smál celý sál. To by byla "diktátorova" společenská smrt. Už by se s ním nikdo nebavil. Tak to chodilo.

Závěrečné usnesení bylo odhlasováno většinou přítomných. (O důležitých věcech se vždycky hlasovalo.) Čistky, které následovaly, vedl Ježov, malý postavou. Byli v nich zlikvidováni zrádci, ale zřejmě také i lidé pouze neschopní. Ono se to někdy těžko pozná.

I tak ve vedení Sovětského Svazu dost zrádců zůstalo. Dobře to bylo vidět na začátku války. Třeba letectvo: část ho vůbec nedostala rozkaz vzlétnout! A tak Němci spoustu ruských letadel zničili přímo na zemi. Taková ostuda!

Co říci závěrem? Je obecně známé, že za Stalina se Rusko ze zaostalého, zemědělského impéria stalo suverénní, soběstačnou, průmyslovou velmocí. Tím, co zůstávalo jaksi v pozadí, byla skutečnost, že se také zlepšoval život běžných lidí. Nejen materiálně. Lidé začali cítit, že před sebou mají perspektivu. Nadaným dětem - bez ohledu na původ - se otevřela cesta k vyššímu vzdělání. To bylo dříve nemyslitelné. Obratný nedostudovaný kněz Stalin pod pláštíkem marxismu-leninismu systematicky budoval společnost pro lidi. Asi to bylo smyslem jeho života.

Stalinovi následovníci v čele Sovětského Svazu pootočili kormidlem a tak jsme mohli na vlastní oči sledovat postupnou degradaci a nakonec i rozklad tohoto státu.

Dnes (duben 2020) už je zřejmé, že bude nutné přehodnotit různé "nezpochybnitelné pravdy". Šifrinova kniha, která se snaží pravdivě vykreslit Stalina a jeho dobu, je vykročením v tom správném směru.

 

Z tiráže knihy:

Jiří Šifrin: Bůh synergie

Vydáno v r. 2019 vlastním nákladem autora, 448 stran

Doporučená cena 420 Kč

Objednávky: redakce@pospolne.cz

ISBN: 978-80-270-6368-0

(Knihu lze zakoupit i u některých knihkupců - viz třeba www.heureka.cz .)

Yokerův komentář: 

Já se za odborníka na Rusko a Stalina nepovažuji, ale vím leccos. Moje názory jsou blízké Šifrinovým. Konečně z recenze je to určitě patrné.

A co jsem se dozvěděl nového? Jsou to spíše upřesnění toho, co jsem již věděl. Cenný je třeba takový ten ucelený pohled na toto období Ruska/SSSR, tedy první polovinu 20. století. Člověk většinou čte nebo přemýšlí o kratším období - třeba o občanské válce, ruských legiích, kolektivizaci a podobně. 

Na jednom místě se Šifrin zarazí a říká něco jako: "My jsme se soustředili na to, co koncem první světové války a za občanské války probíhalo ve městech. Ví se o tom dost. Ale 80% lidí žilo na venkově. A o tom víme málo. Skoro nic. A ani se nic nedozvíme, protože v archivech to není." - Já jsem to věděl také, ale v plné míře jsem si to uvědomil teprve když to Šifrin řekl.

V jednom z těch dvou rozhovorů na Svobodném vysílači Šifrin dostal otázku: "A jak to, že vyhráli bolševici, když tam v Rusku byly další silnější a početnější strany?" A odpovídá: "Víte, já si myslím, že to bylo proto, že bolševici nejméně terorizovali civilní obyvatelstvo." Pár slov a člověk najednou cítí, že to je ono. (Šifrin je nejen chodící encyklopedie, ale o věcech i opravdu hodně přemýšlí.)

To nejpozoruhodnější se skrývá na konci knihy: Poslední fotografie na poslední stránce. Její titulek zní: "Starostlivý otec Nikolaj II. se synem hemofilikem Alexejem Nikolajevičem řežou dříví ...". Rusko, zkrátka, má svá tajemství, která si střeží. A my, i když se takové tajemství dozvíme, tak stejně nevíme, co vlastně znamená ...

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.6 (94 hlasů)

Komentáře

In reply to by Homer (neověřeno)

Trvalý odkaz

a 10 až 47 milionů obětí.
Osobním majetkem byl skromný jako Putin.
Chruščov už botama plýtval v OSN.

Průměrný počet slepic: 2.2 (26 hlasů)

To je právě to, co autor vyvrací. Počty obětí jsou naprosto vycucané z prstu už jen při jednoduchém laickém pohledu, ale kdo nechce vidět (a počítat) tak prostě nevidí. Tyto nesmysly (o počtu obětí jak za Stalina tak za WWII) mě také přivedly k úvahám, že vše bylo zřejmě jinak, než se nám dnes předkládá a hlavně k tomu, jaký je důvod tohoto lhaní. Pokud byl Stalin takový tyran, je nutné o něm lhát tak primitivně?
V podstatě se dá říct, že v dnešní době nevíme skutečně nic o SSSR v předválečné době a o Stalinovi, tedy kromě lží, které se nám předkládají. Na pravdě naše Pravda a Láska zájem nemají.

Průměrný počet slepic: 4.6 (35 hlasů)

ale že by Solženicin po bohaté hostině v luxusním hotelu Gulag vymejšlel, jak by toho starého dobráka báťušku ještě trochu pomluvil a z číšníků, lokajů a barmanů nám nadělal kruté strážné... o to se snad pokoušet nebudeme.

To bychom se po chvíli bezuzdného fantazírování mohli dopracovat k tvrzení, že naprosto geniálně připravil svou armádu na válku, samozřejmě předvídal německý útok, předešel mu, obklíčil Berlín, chystal se osvobodit Paříž když tu záludný americký Superman, kryptonitovým práškem udělal tunel a Němci nejednou byli před Moskvou a Stalin se svými kamarády Flashem, Myšpulínem a paní Kadrnožkovou se sluchátkem navraceli celou noc Rudou armádu od Paříže k Moskvě.

Trochu soudnosti.

Průměrný počet slepic: 1.4 (12 hlasů)

kdyby jsi zanechal ironickýho nadhledu člověka mimořádně znalýho opravdu
opravdových skutečnosí a pravd nad ignorantkejma pomýlencema, možná by ti
řada z nás víc rozuměla co jsi chtěl říct.

Třeba toho Solženicina jsem v devadesátkách zcela nekriticky hltal se vším všudy
jako doteď ty. Dneska si o něm spíš myslím, že to byl takovej Venca Havlů (teď vlastně
ale zas nevím, co si o Vencoj myslíš ty).

Průměrný počet slepic: 3.9 (16 hlasů)

In reply to by Honys (neověřeno)

Trvalý odkaz

Copak byl jedinej, kdo to psal ?

Takovejch autorů je.

Historky z gulagu psali i stalinisti, kteří se tam dostali. Psali o tom na západě i před Solženicinem a západní intelektuálové na ně nenávistně štěkali. Viděl jste před koncem komunismu film Pokání? To si taky vymysleli?

Složenicin byl jako VH jen v tom, že se západu hodil. V okamžiku, kdy začal kritizovat i USA, tak bylo po kamarádství. Tohle VH nikdy neudělal a v tom se lišili.

Když jsem jedný Rusce řekl, že oni tam ten komunismus měli horší, tak měla slzy v očích, že to taky někdo chápe.

Průměrný počet slepic: 2.8 (14 hlasů)

Nechcu rejpat, ale když slyším jak to měl dělník špatný za socialismu v dokumentech ze západu, kam to říkali emigranti a mám reálnou znalost jak to bylo, tak Čmoude, fakt mě chceš cpát do hlavy "oni napsali jak to tam bylo, takže je to pravda, kterou nemuze nikdo nez prijmout" :D

Hele, otevri noviny a precti si neco, nebo zapti CT a poslechni a rekni me, tolik lidi rika tolik veci a vsechno je to prvda :D

Průměrný počet slepic: 4.4 (16 hlasů)

Oni byli před 89 na západě rudější než my tady.

Když jste kritizovali SSSR na západě mezi intelektuálama, tak jste byli v podstatě společenští vyvrhelové a chytří lidé se s váma vůbec nebavili a smáli se vaší hlouposti.

Napsat něco o gulazích, tak jste společensky skončil a mohl jste žít svůj život někde v koutku, asi jako dneska Žifčák nebo Štěpán.

Kdybyste si tam chtěl polepšit, tak to tam budete vychvalovat (asi jako dneska západní muslim islám), všichni tam budou učůrávat blahem a když vám někdo bystřejší řekne: "Proč jste tam nezůstal?" tak řeknete něco lichotivýho, jako, že jste se zamiloval do francouzského vína, holandských sýrů, tady do Getrudy, atmosféry Londýna a všichni se upokojí, že je to všechno pochopitelné. V SSSR je geniálně a vy tu jste jen kvůli prkotině a osobní libůstce.

Zvrat nastal, až v druhý půlce 90 let, když dost lidí zajelo do Východní Evropy, na vlastní oči vidět, jak jim režim lhal, viděli že moc ne a pak se vraceli s přesvědčením, že jsme banda mamlasů, která tu skvělou ideu komunismu úplně zmršila, že jsou nám nadřazený, protože by to samozřejmě zvládli líp, protože jsou lepší, vždyť i u nich všechno lepší a že jsme póvl, co ani ten komunismus neuměl pořádně udělat.

Je to jasnější?

O gulagu jste nepsali, protože jste se chtěli líbit, ale abyste se z toho vykecali.

Nicméně knížky o gulagu pak vycházely i v SSSR. Po Jednom dni se toho vyrojilo víc.

Průměrný počet slepic: 2.4 (7 hlasů)

Lze to demonstrovat na příkladu údajných obětí odsunu Němců po válce. Němci v 50. letech tvrdili, že obětí odsunu z Československa bylo 2,5 mil. Ještě dnes tvrdí stránky Pomníku vyhnaných, že obětí bylo cca 250 tis. Avšak komise českých a německých historiků došla k závěru, že obětí odsunu bylo 15-30 tis. (horní číslo je včetně "neregistrovaných" úmrtí. V tom jsou však započítány i sebevraždy, nemoci, následky zranění. Takže pokud si bývalý příslušník Einsatzkommanda vzdal v důsledku výčitek svědomí či posttraumatického syndromu život, je započítán jako oběť odsunu. Pokud zemřel příslušník SS na následky válečných zranění, je započítán jako oběť odsunu. Nějaká německá komise zdokumentovala 6316 obětí násilných činů, 6989 úmrtí v utečeneckých táborech a 907 obětí mezi válečnými zajatci v SSSR. Tedy do obětí odsunu se počítají i lidé, kteří zemřeli na infekční choroby v utečeneckých táborech na území Německa či Rakouska a váleční zajatci v Sovětském svazu. Takto se nafukují statistiky!
Takže podobně to bude s obětmi Stalinových čistek. Když udávaná čísla vydělíme 100, můžeme se dostat k racionálním odhadům.
Navíc nesmíme zapomenout, že obětmi čistek byli většinou aparátníci. Je otázka, jestli musíme litovat takového Jenocha Gerševiče Ljegudu (to bylo rodné jméno Genricha Jagody), který se stal také obětí čistek, stejně jako mnoho jiných důstojníků NKVD.

Průměrný počet slepic: 4.8 (10 hlasů)

Áno,trafili ste! O Stalinovi KROMĚ LŽÍ nevíme nic.Ale dokonale vedeli milióny jeho súčasníkov-celý ZSSR.Keď mal v 1953 pohreb,tieto milióny za ním úprimne plakali.Hlas ľudu-hlas Boží,a toto je tá skutočná Pravda o Stalinovi! Môžu o ňom dodnes luhať koľko chcú,túto Pravdu nikdy nezabijú! P.S.Viete si vy Česi predstaviť,že by ste celonárodne plakali napríklad za takým Kalouskom?!A nielen za ním.(Myslím a dúfam,že Havel je u vás všeobecne a masovo nenávidený).Zoznam by za tých 30,5 roka bol nekonečne dlhý,rovnako u vás,ako aj u nás na Slovensku.

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

I na politicky vysoce korektní Wikipedii se uvádí odhadovaný počet obětí na asi necelých šest až osm milionů, a to včetně těch započítaných z hladomoru na Ukrajině. Upozorňuji na to, že USA má na svědomí několik desítek milionů původních obyvatel, Belgie deset až patnáct milionů v Kongu o dalších západních zemích škoda mluvit. Vše snadno dohledatelné, například zde Stalin: https://en.wikipedia.org/wiki/Excess_mortality_in_the_Soviet_Union_unde… Jinak odhady v samotném Rusku na základě demografických údajů a dohledaných obětí či jejich potomků nepřesahují asi čtyři miliony.

Průměrný počet slepic: 4.6 (11 hlasů)

se také člověk moc nedočte.
1941-1943, asi 7 000 000 obětí hladomoru způsobeného dodávkami potravin z kolonie do centra.

Průměrný počet slepic: 4.9 (13 hlasů)
Trvalý odkaz

Budu

Průměrný počet slepic: 4.1 (13 hlasů)

In reply to by scallop (neověřeno)

Trvalý odkaz

Budeš.

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

In reply to by scallop (neověřeno)

Trvalý odkaz

línek?

Průměrný počet slepic: 4.6 (12 hlasů)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

Co když myslel třeba -

jeme NWO?

Průměrný počet slepic: 4.5 (11 hlasů)

In reply to by scallop (neověřeno)

Trvalý odkaz

Na snaživku snaživou. Já jsem tady asi fakt jediný, kdo mu dává 5 slepic. Vždyť scallopův projev je mnohem kultivovanější než dřív. Sice mu při tom pomáha Master, ale i tak. Je to prostě úplně jiný skallop.
Vždyť vložit do jednoho slova tolik informací je prostě úžasné. A ten prostor pro fantazii, objevit v té zkratce ukrytý význam: BUDU ...
... už hodný
... chytrý
... mít větší penis
... mít vůbec penis
... prezident
... užitečný
... mít možná pohlavní styk
....

Průměrný počet slepic: 4.7 (15 hlasů)

Pykat zdá se mi BUDU, svědomí mi nedá spát
ten pán se jmenoval Jackson a neměl jsem ho vůbec rád,
jakýsi Jackson, okouněl opodál.
Ten darebák Jackson, lumpů, Jackson, král.

Byl milý, krásný jak Narcis, ten ideál vdaných žen
a nechápu jen proč sis vypůjčil hůl a tou hůlkou hnal's ho ven.
Jé - jé, milý Jackson, ten elegantní hoch,
ten starý hlupák Jackson štěstí mi přinést moh'.

Ty víš, že přísahal každý z mužů, kteří žili tam,
že se snad dopustí vraždy, neodejde-li včas sám,
floutek Jackson, ty jeho kousky dobře znám.
Ten podvodník Jackson, miláček místních dam.

Jó, miláček dívek, Jackson, dovedl líbat ba i tenis hrát
a když se konal ples, tak se sálem nes',
že každý zahanben pod stůl vlez.
Jé - jé, milý Jackson byl muž jak má být,
skvělý a navoněný Jackson a nemusel's ho bít.

Pykat zdá se mi BUDU, svědomí mi nedá spát
ten pán se jmenuje Jackson a žádný muž ho nemá rád.
Tenhle Jackson dokavád bude žít,
miláček Jackson, nenajdu si svůj klid.

Pykat zdá se mi BUDU, svědomí mi nedá spát
ten pán se jmenuje Jackson a žádný muž ho nemá rád.
Tenhle Jackson ...

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

scallop - komprimační poměr cca 0,00513
Čmoud - extrahovací poměr přesně 195

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)

"Tohleto všechno poznáš z JEDINÝ fotky???"

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

No vidíte, že poznáte humor.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Na jednom místě se Šifrin zarazí a říká něco jako: "My jsme se soustředili na to, co koncem první světové války a za občanské války probíhalo ve městech. Ví se o tom dost. Ale 80% lidí žilo na venkově. A o tom víme málo. Skoro nic. A ani se nic nedozvíme, protože v archivech to není." - Já jsem to věděl také, ale v plné míře jsem si to uvědomil teprve když to Šifrin řekl.

Ti lidé nevěděli taky nic neměli rádio noviny internet a žili si své životy,tuhle byl článek,že nějaká bába za Bajkalem neví,že už skončila druhá světová.

Průměrný počet slepic: 4.1 (17 hlasů)
Trvalý odkaz

člověk by se moc rád dozvěděl, jak to se Stalinem opravdu bylo. To, co napsal Strejda, je pravda, je asi také pravda, že Stalin znemožnil západním dracům vyrabovat ruské přírodní bohatství /Lenin a jeho nová ekonomická politika -NEP- co znamenala částečný návrat k trhu, ale hlavně - zahraničnímu kapitálu byl povolen vstup do země a udělovány rozsáhlé koncese a těžební práva, což bylo americkým a britským kapitálem náležitě využíváno/. Stalin samozřejmě nevládl sám, i když stál v čele politbyra a že se se svými odpůrci nemazlil, nikdo popřít nemůže - i když - vznik gulagů už za Lenina a ne všichni v gulazích byli jen političtí vězni. Solženicynovi bývá také vytýkáno zkreslování skutečnosti. Neustále připomínaný hladomor na Ukrajině - nebyl jen tam, byl i v jiných oblastech a v jiných zemích - když se zprůmyslňovala země, bylo třeba platit a v té době západní státy využily situaci, odmítaly i platby ve zlatě, ale požadovaly platby obilím. Kdyby ale industrializace neproběhla, nikdy nemohli Rusové válku ustát. A jen ještě - William Randolph Hearst - americký mediální magnát a také obdivovatel Hitlera - velmi napomohl vykreslení Stalina jako zrůdy - bylo třeba naladit společnost na možnou válku s tehdejším Svazem -- zas jako boj za osvobození od diktátora. Nezní to povědomě? Neopakuje se historie? Chruščov - o tom se šušká, že má značný podíl na Stalinově smrti - pak jeho kult bořil /taky my jsme najednou bořili "frontu na maso" - jak byl Stalinův pomník nazýván - jenom archivy by mohly ukázat pravdu, ale toho my se nedožijeme.

Průměrný počet slepic: 4.5 (24 hlasů)

In reply to by insegnante (neověřeno)

Trvalý odkaz

Podle odhadů amerického historika R. Conquesta dosáhl počet lidí v táborech v roce 1948 asi 10 milionů a v roce 1952, těsně před Stalinovou smrtí, téměř 13 milionů. Na konci Stalinovy éry existovalo přibližně 200 táborů nucených prací, umístěných zejména na Sibiři, Dálném východě a v Arktidě.
"Jak mohl bych uvěřit,
že všechno lidstvo brzy zahyne?
Naopak. Věřím, že bude šťastně žít,
Když povedeš ho Ty,
náš drahý Staline!"
Konstantin Biebl

Průměrný počet slepic: 2.4 (15 hlasů)

Dneska jsou USáci v poctu vězňů na počet obyvatel druzí na světě

Kde na světě je největší podíl vězňů na počet obyvatel? Podle posledních statistik z července tohoto roku jsou to možná trochu překvapivě Seychely.

Tento malý ostrovní stát, u nás paradoxně známý i díky uprchlému Radovanu Krejčířovi, má poměr 868 vězňů na 100 tisíc obyvatel. Nejčastěji tam tráví lidé čas za mřížemi kvůli obchodu s drogami, dále pak sexuálním útokům, žhářství, podvodům a vraždám. Značný podíl tvoří také odsouzenci za pirátství.

Na druhém místě jsou Spojené státy americké s 698 vězni na 100 tisíc obyvatel. Ty ovšem suverénně vedou v celkovém počtu vězňů, kterých je v USA zhruba 2,2 milionu, čili víc než pětina ze všech uvězněných na celém světě. Druhou zemí v celkovém počtu vězňů je Čína s necelými 1,7 miliony trestanců ve věznicích.

Průměrný počet slepic: 4.8 (16 hlasů)

Počet vězňů v USA v roce 1996 byl na počet obyvatel vyšší, než za "nejvyššího teroru" za Stalina v 30-tých letech. Jedná se tedy o pokrok?

Průměrný počet slepic: 4.9 (18 hlasů)

což nevíte? America first!

Průměrný počet slepic: 4.9 (12 hlasů)

Fakt ?
13 mega lidí ve 200 táborech ?
tj. 65 000 v jednom lágru a zaráz ? Zajímavé...

Průměrný počet slepic: 5 (22 hlasů)

Nebylo by prosím něco pravděpodobnějšího, než odhad amerického historika? Zní mi to trochu jako obhajoba Husa Halíkem... :)

Průměrný počet slepic: 5 (17 hlasů)

Podle švédského autora Maria Sousy byl Conquest bývalý agent oddělení dezinformací britské tajné služby (viz Gurdian 27.1.1978) a podle toho jeho historické bádání vypadá.
Více třeba na https://www.conematevedet.cz/Archiv/Lzi-o-SSSR.pdf

Průměrný počet slepic: 4.6 (9 hlasů)

Historik Robert Conquest aneb "Ten, který odhalil Velký sovětský teror", byl předválečným britským komunistou (vystoupil ze strany v 1939), pracoval v IRD (Information Research Departmens) v letech 1948 až 1956. Toto zpravodajské oddělení výzkumu a informací pro boj s komunismem, působící jako protisovětská propaganda hlavně mezi západním dělnickým hnutím, bylo založeno v 1948 na britském ministerstvu zahraniči.
Nejen švédský autor, ale dokonce i ÚSTR se o působení Conquesta v IDR zmiňuje.
https://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dejiny/pad1503/130-131.pdf

O Stalinovi se u nás také často cituje z knihy "Mladý Stalin" od brtského historika Simona Sebaga Montefiora. Ten pochází po otci z rodu Mosese Montefiora, jednoho z největších finančníků 19. století, který měl, dle mého názoru, ohromný vliv na britskou politiku (a vliv na vznik státu Izrael). Ve spolupráci s Rothschildovci např. pomohl Britům získat Suezský průplav. A Rothschildi zase měli ropná pole v Baku a Batumi, kde na začátku minulého století organizoval dělnické nepokoje mladý Stalin, který tam podle autora S. S. Montefiora loupil, unášel lidi a žádal výkupné.
Matka tohoto spisovatele pochází z litevskožidovské rodiny, která uprchla z Ruska na počátku 20. století.
Možná se tito autoři snažili psát objektivně...

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)

Jojo, důvěřuj, ale prověřuj. Trochu mi to připomnělo, jak jsem hltal skvělé romány Fredericka Forsytha a považoval jeho líčení poměrů v SSSR, Rusku a tajných službách za přesné a pravdivé, než jsem se dozvěděl, že tento romanopisec a novinář byl i příslušníkem britské výzvědné služby MI6. Takže nadále miluji jeho romány se skvělými zápletkami, jen si je pro sebe přeřazuji z "dokumentů" do fikce :)

Průměrný počet slepic: 4.9 (11 hlasů)

Jednoho Montefiora jsem viděl uvádět dokument o Rakousku. Zněl tak rakousky, jak tatík na dortíku v kavárně, co pak vyrazí do bordelu popřípadě dceřina pokojíčku. Mluvil i o Stalinovi a Hitlerovi. Stalin tam má dokonce pamětní desku a kluci se tam možná i potkali osobně.

No a na konci Montefiori řekl, že je vlastně i napůl Rothschild.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

První meziklanový obchodní sňatek byl uzavřen roku 1812 mezi Hannah Montefiore (1783–1850) a Nathanem Mayerem Rothschild (1777–1836). A aby se prachy nedrolily, byli ženěni a provdáváni mezi sebou bratranci a sestřenice, vdovy a vdovci atd. v rámci těchto dvou finančních klanů.

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

Pokud v každém z těch 200 gulagů bylo přes 60 000 vězňů, pak máte pravdu. Pokud nebylo, no tak - pravdu nemáte a patrně lžete.

Průměrný počet slepic: 4.9 (11 hlasů)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

V těch gulazích bylo hodně vězňů, ale rozhodně ne 60 tisíc naráz. Přicházeli a umírali každý den.

Průměrný počet slepic: 2.6 (5 hlasů)

In reply to by strejda (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jen Solženicin popisuje lágry v Moskvě, ve Vorkutě, u Finskejch hranic, na Sibiři a speciální lágr na výpočty atomovky.

V dokumentech ze Sibiře vidíte jen tak mimochodem zmínku o stavitelích dnes opuštěné železnice a záběry na zbytky tábora. Nevyplatí se to bourat.

V lágrech se ocitaly všechny složky společnosti včetně členů NKVD, komunistů a přesvědčených stalinistů. Ocitaly se tam i děti.

Vikipedie uvádí nejméně 476 táborových komplexů, v nichž byly sdruženy tisíce táborů. - Přijde mi to věrohodnější.

To, že Stalinovo chování a metody měly nějakej smysl, to asi jo, ale snažit se to nějak banalizovat a dělat, že se vlastně nic nestalo... to je zas druhej extrém.

Průměrný počet slepic: 3.4 (8 hlasů)

opravdu vězeňské tábory a co úplně obyčejné kolonistické osady.
Protože v Rusku/SSSR stále ještě probíhala vnitřní kolonizace neobydlených a řídce obydlených odlehlých oblastí.
Nejdřív přijeli kartografové a geologové, založili stanici, změřili a prozkoumali a odjeli.
Pak přijeli kolonisté - civilové nebo vězni nebo obojí a začali budovat vesnici, cesty, důl/lom/fabriku, někdy železnici a tu a tam i letiště.
Vězni na tom byli co do zacházení určitě mnohem hůř než civilisté, ale armáda je hlídala všechny, bo naprostá divočina. Plus jim všem vymejvala mozky NKVD, aby je náhodou nepřešlo budovatelské nadšení.
No, a když byl hotov základ, začalo budování městečka či města.
Pokud se to všechno nepropadlo do změklého permafrostu v teplém létě. Což se stávalo dost často. Eventuálně bylo zásobování potravinami tak drahé a komplikované, že osazenstvo dílem uteklo, dílem pomřelo a dílem sbalilo nářadí a vybavení a mazalo pryč. A zbyla prázdná vesnice a rozestavěná nebo i hotová fabrika a železnice. To se také "dařilo" dost často.

Ono je vůbec osidlování Arktidy dost pofidérní záležitost - v Rusku, v USA i v Kanadě.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

Jinak snad si lidi všimli, že byli napřed v nějakým vězení, měli nějakej soud a nepopletli si to s tím, že se někde přihlásili na stavbu mládeže.

To asi není jako si splést klíče od auta a od bytu.

Vesnice co má kolem dokola sloupky s ostnatým drátem už asi bude tábor. - Nevím, o čem se máme dohadovat? Projedeme Sibiř, evropskou část Ruska i bejvalý státy a budem ověřovat, jestli doopravdy každej tábor byl tábor, abysme nakonec prohlásili, že jsme ji místo 7845 mohli potvrdit jen 4526, 1587 jsme vůbec nenašli a u toho zbytku nemohli rozhodnou?

Tak jako tak to byla sračka.

Průměrný počet slepic: 1.8 (6 hlasů)

Uváděná čísla jsou nesmysly. Byly cca před 10 lety publikovány dokumenty NKVD a správy táborů (GULAG). A tam v tabulkách uváděli, že průběžně bylo v táborech internovaných max.900 tis. ročně,v době nejtvrdších represí. Tj. ne obětí, ale počet věznů. Odkaz je někde na internetu, nechce se mi to hledat, ale je v rozporu ze zdravým rozumem, jak by někde na Kolymě mohlo být v jednom táboře 60 000 tis. lidí. Ani Solženicyn se o takových jistě nepodstatných detailech nezmiňuje. Nebyli tehdy schopni logisticky zajistit zásobování takového počtu lidí. Vězni v táboře pracovali a přežívali i 10 let, což by při uváděném počtu internovaných nebylo možné. Nejkoncentrovanější nasazení bylo při budování Bělomor-kanálu a zde pracovalo v několika desítkách táborů cca 200 tis. lidí. Navíc vysoko na severu, když se před válkou budovala spojovací Severní železnice, zůstaly tábory zachované a dokonce v nějakém britském dokumentu byly nafilmovány, bylo to uvedeno v naší televizi na Prima Zoom . V táborech bylo jen několik baráků s kapacitou tak do 200 vězňů a strážných.

Průměrný počet slepic: 4.8 (11 hlasů)

Robert Conquest byl identifikován, tedy rozpoznán jako pracovník Oddělení výzkumu informací (IRD), v němž pracoval od chvíle jeho založení v roce 1948 až do roku 1956. IRD (původně naývaný Komunistické Informbyro) byla sekce Britské kanceláře pro zahraničí, zřízená v roce 1947 (za vlády Labouristů vedené Clementem Attleem), jejímž hlavním úkolem byl boj proti komunistickému vlivu po celém světě pomocí šíření smyšlených příběhů mezi politiky, novináře a další osoby s možností ovlivňovat veřejné mínění.
Poté, co oficiálně opustil IRD, pokračoval Conquest v psaní knih podporován tajnými službami Jeho snad nejznámější knihou jeThe Great Terror(Velký teror), všeobecně propagovaný antikomunistický text na téma boje o moc, který probíhal v Sovětském svazu v roce 1937. Ve skutečnosti byla kniha re-kompilací článků sepsaných Conquestem, když pracoval pro tajné služby.
Velký teror (The Great Terror) byl dokončen a následně publikován pod dozorem a s pomocí IRD - v té době hlavního antikomunistického propagandistického křídla britské politické policie.Třetinu pamfletu odkoupil Praeger Press, obvykle spojený s vydáním literatury pocházející ze zdrojů CIA.
Conquestova kniha byla určena k předvedení „užitečným hlupákům", jako jsou univerzitní profesoři a lidé,kteří pracují v tisku, rozhlase a televizi. I přes tentosvůj ve své podstatěneobjektivní a rozhodně riskantní původ, zůstává Conquest i se svými výmysly pro většinu establšmentu i (antikomunistické) historiky, jedním z nejdůležitějších „primárních zdrojů“ materiálů o Sovětském svazu! 2 3"
Ve své disertační práci, nikoli však v knize, jíž podle ní psal, poukázal Arch Getty4 na to, že „dominantní tendencí (v psané historii „čistek“ je á propos jakékoliv tvrzení emigrantů, při současném automatickém popírání pravdy čehokoliv ze stalinistické provnience.
https://lukassluka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=489941

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

to, co mi můj selský rozum říká už hodně dávno. Kdyby Stalin nebyl takový, jaký byl a nejednal tak, jak jednal, nedokázal by to, co dokázal.

Průměrný počet slepic: 4.7 (26 hlasů)

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tohle ale můžeme říct o úplně každém.

Průměrný počet slepic: 2.1 (7 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

ti "každí" nevyhráli válku.

Průměrný počet slepic: 5 (13 hlasů)

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

Všichni prohrát nemůžou.

Kdyby vyhrál Hitler, tak by byl největší muž historie a detajly jak toho dosáhl by taky nikoho nezajímaly.

Průměrný počet slepic: 1.8 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Hodnotit Stalina je pro člověka v žijícího v naší době velmi obtížné, až nemožné.

Najít o něm nějaké objektivní informace nezatížené propagandistickou adorací nebo slepou nenávistí je skoro nemožné.

Jasným faktem je, že Stalin jel na tygru a udržel se na něm. To nasvědčuje tomu, že ti, co mu přisuzují nadprůměrnou inteligenci asi mají pravdu.

Jasným faktem je, že za Stalinova vedení se stal Sovětský svaz, potažmo Rusko za historicky velmi krátkou dobu světovou velmocí.
To bylo zaplaceno docela hustým zástupem mrtvých, ať už odpůrců, domnělých odpůrců a těch, co se tomu soukolí nevědomky připletli nešťastně do cesty.
Za jeho vlády Sovětský svaz, potažmo Rusko soutěžilo s nemocnějšími státy a říšemi světa a uštědřilo jim řadu porážek.

Z toho plyne, že má na jedné straně vášnivé obdivovatele z řad těch, co vytěžili z toho, co se za jeho éry odehrálo a zároveň zapřisáhlé nepřátele z těch kterým to přineslo újmu.

Jeho hodnocení není mrtvá záležitost, je to současné politikum. Proto osobně - když vidím, jaká svoloč se řadí mezi jeho vášnivé odpůrce - jsem nucen konstatovat, že na Stalinovi výrazně převažuje to dobré nad tím špatným.

Průměrný počet slepic: 4.9 (28 hlasů)

Zástup mrtvých nebyl v zásadě jiný než v té době kdekoli na světě při tehdejší úrovni zdravotnictví, technického vybavení, technologických postupů, kulturních zvyklostí a pod.
Například se uvádí jak strašné oběti byly při budování "Stalinova kanálu" cca 12 tis, ale už se nenapíše, že při budování panamského průplavu bylo těch mrtvých (dle zdroje) 30 tisíc. A tak podobně.

Průměrný počet slepic: 5 (21 hlas)

V nějakém pořadu o "stavbě panamského průplavu" (samozřejmě západní provedience) těch mrtvých bylo neskonale více ... ale svedli to na "malárii a egyp. horečku".

Průměrný počet slepic: 5 (12 hlasů)

To je právě to co píšu, dle dnešních PaL byla v SSSR taková zdravotní péče, že ve věznicích (a po občanské válce je vždy koho věznit) se zásadně na nemoci neumíralo. Pouze terorem.

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

Někoho odvést z jeho domu a od jeho rodiny násilím pod nějakou záminkou na druhej konec země a tam ho nechat v prostředí, kde se nakazit musí, tak to JE teror.

Nalákat lidi na falešný sliby do Panamy není o moc lepší, ale lež není manu militari.

Těm chudákům v gulagu to jejich mizérii nijak neulehčilo vědět, že tam chcípají podobně jako před 10, 20, 50 lety jiní chudáci na stavbě panamskýho kanálu.

Kdyby vás mučili, asi byste se taky neradoval, že to je o něco lepší než bejvalo na Gestapu.

Průměrný počet slepic: 2.9 (9 hlasů)