Už delší dobu používám pro psaní Nerudovu metodu. Když mě něco napadne, vytvořím si příslušné heslo a zapíšu si to. Když mě za čas napadne něco dalšího, připíšu to k tomu. Oproti Nerudovi mám výhodu, že to nemusím psát do kartotéky na lístečky, ale mám to pěkně přehledně v počítači. Kdykoliv nalezitelné podle libovolného klíče. A oproti Nerudovi mám i nevýhodu - neumím psát jako on, takže jsou mi moje postřehy zpravidla k ničemu.
Nicméně... včera bylo padesáté výročí sebeupálení Jana Palacha a toto heslo jsem měl založené. První zápis před pěti roky, v poznámce, že to jednou bude na Kosu pro Vlka. Nestalo se. Kupodivu jsem k tématu měl poznámek docela hodně a dlouho jsem váhal, jestli z nich udělat jeden článek a nebo to rozdělit. Nakonec jsem se rozhodl dát všechno dohromady. Dnešní článek je proto o něco delší:
Abych mohl napsat nějaký vidlácký pohled na Palacha, budu muset začít o pár let dřív a pokusit se nejprve o vidlácký pohled na naše moderní dějiny. Podle mě to totiž nelze odlišit. Nelze dělat z Palacha mučedníka nebo pomatence, aniž bychom si ho zasadili do kontextu. Ale ten kontext je rozhodně o dost delší než jen rok 68, ruské tanky a plíživá normalizace. Zkusím tedy začít o něco dříve s vědomím, že ani to není začátek.
Začneme tedy koncem Druhé světové války v květnu 1945. S Rudou armádou se do Československa vrátili i představitelé komunistické strany s Gottwaldem v čele. Edvard Beneš měl od Stalina uznanou republiku v předválečných hranicích (jel za ním už v roce 1943, protože nebylo jisté, jaký přístup budou mít Britové) a protože komunisti tady vedli nejrozsáhlejší odboj, sověti osvobodili největší kus území a ztratili u toho sto tisíc vojáků, navíc lidi si pamatovali nejen němce a jejich péči o náš národ, ale také si pamatovali Mnichov. Z Ruska také připochodoval Svoboda s naší zahraniční armádou, k tomu se na Jaltě dohodly sféry vlivu a proto není divu, že tady komunisti hráli první housle. Nejenže obsadili skoro celou státní správu, ale už se rovnou i připravovali na svoji budoucnost. Můj ópa říkával s oblibou, že komunisti vyhráli zákonitě,protože i v koncentrácích měli největší disciplínu a nejvíce si pomáhali navzájem.
Gottwald a jeho kamarádi, to byla tvrdá stalinistická parta. Ti už něco zažili. Pohřbili hromadu svých kamarádů nejen na Dukle a jak Gottwald sám řekl, učili se v Moskvě, jak imperialistům zakroutit krk. (Lidí je jak sraček, Kefalín...) A naučili se to. Ale naučili se ještě víc. Uměli dělat velmi kvalitní propagandu. Dneska jejich pohrobci mají ušmudlané nástěnky s posledním výtiskem Haló novin, ale tenkrát to bylo jiné kafe. A jako obvykle, měli i spoustu dobových mladých moderních a dynamických jinochů, kteří jim to žrali. Hezkým příkladem budiž třeba Pavel Kohout, se kterým se dnes ještě několikrát potkáme.
Tito komunističtí drsňáci celkem hladce ovládli prostor, pak vládu a pak i úřad prezidenta. Ne naopak... nejprve měli širokou lidovou podporu, pak širokou podporu ve vojsku i policii a teprve potom zabrali i vládu. Pak se jim to trochu vymklo z rukou, protože zjistili, že to nedělali pro sebe, ale pro Stalina a nevládnou tu oni, ale NKVD. Gottwald se z toho uchlastal. Popravit řadu kamarádů z války a být jen prezident loutka, k tomu Damoklův meč nad hlavou, nikdy nevědět, zda nejsem příští na řadě... chlast byl jasná volba.
Pak Stalin umřel a přišel Chruščov. To byl také drsňák, ale zřejmě neměl Stalinovu paranoiu a měl svoje vlastní představy, jak se bude dělat Sovětský svaz. My jsme tu dělali Stalinovi pomník a v Moskvě se už mluvilo nahlas o tom, že Stalin sice zachránil matku vlast, ale jinak to byl magor. Než to u nás pochopili naši stalinisté, bylo to už trapné. Samozřejmě v KSČ byli i jiní borci. Fungovaly tam i další kliky. A jedna z těch dalších klik povzbuzena Chruščovem a s jeho souhlasem vystřídala ty předchozí tvrďáky. Začaly amnestie, propouštění politických vězňů a ti předchozí vládci a úderníci dostali přes prsty. Jen tak, symbolicky. Jen je odstavili od jejich teplých místeček a už nesměli do ničeho mluvit. A tak se nám milé děti objevila generace komunistických osmapadesátníků - tedy těch, co tak uspěli s tím EXPO 1958 v Bruselu. Poměry se uvolnily, začalo se volněji dýchat, český průmysl ještě za něco stál, ale bylo jasné, že celé to uvolnění je málo.
A toho se hned chopili bývalí stalinisté, provedli sebereflexi přesně v národním duchu a z původních udavačů konfidentů, dozorců v lágrech a úderníků se stali reformisté. Už nechtěli Stalina, byť předtím byli ochotní dělat svoji svatbu v den jeho narozenin - že Kohoute? Ale chtěli opět teplá místečka, chtěli opět trochu moci a nelíbilo se jim, že je lidi okolo Novotného odstavili. Koncem šedesátých let se dočkali. Je poněkud paradoxní, že mezi nepochybnými osobnostmi doby bylo hodně lidí, kterým kdybyste před dvaceti lety řekli, že Stalin byl hovado, tak vás okamžitě nechali zavřít nebo hůř.
A tak se nám milé děti objevila generace osmašedesátníků. Ale je třeba říci, že měli širokou podporu a bylo to asi naposled, co v národě rezonovala myšlenka na nějaký ten socialismus se kterým to těm kapitalistům a imperialistům ještě předvedeme. Ale jak by řekl Kodet v Pelíškách... co chtějí reformovat, vždyť jsou tam pořád ti stejní.
A pak přijely Brežněvovy tanky. Bývalí stalinisté a nyní reformisté už podruhé nepochopili, co se stalo. Zase nevychytali změnu v Moskvě. Ovšem byli tu i ti bývalí osmapadesátníci, kteří byli odstaveni od moci a ti to pochopili hned. Napsali příslušné zvací dopisy, domluvili se s příslušnými kamarády v SSSR a pak, když přijely tanky, tak celkem hladce všechno převzali a stali se z nich normalizátoři. Obešlo se to bez monstrprocesů a bez velkých obětí na životech.
Naši stalinisté a později reformisté částečně opustili republiku, ale poučili se, že v Moskvě jim pšenka nepokvete a tak to zkusili na Západě. Výsledek všichni známe.
Tohle všechno, to je Palachova doba.
Chci tím po vidlácku říci, že rok 68 nebyl jen masová podpora lidu své straně a vládě v reformním úsilí. Sovětské tanky byly šok a předěl, ale to neznamená, že by bez nich u nás nastaly jen samé světlé zítřky. Možná dokonce bychom měli tu dnešní dobu s dvacetiletým předstihem. Včetně prodaného a vyplundrovaného hospodářství a Dubčekové by jen lezli do jiných řití.
Tehdy bylo hodně obyčejných lidí, kteří si nedělali o reformním úsilí soudruhů moc velké iluze. Všechny ty "revoluční události" zase až tak moc revolučně nevnímali. Jistě, neměli radost z tanků a přepadení země, nechtěli je tady, ale na druhou stranu, že by jim uvolnění cenzury od bývalých Pavlů Kohoutů, dávalo nějakou abnormální naději, to tedy ne. Spíš měli naději, že za chvíli půjdou aparátčíci na smetiště dějin a po nich přijde něco nového, což se nesplnilo. Ale stoprocentně bylo jasné, že je všechno v hajzlu a žádný Dubček či Kriegl na tom nic nezmění. Ani Palach na tom nic nezměnil.
Jednoduše proto, že doba nebyla černobílá a lidská pochodeň nemohla národ postrčit k té jediné správné možnosti. Žádná jediná správná možnost prostě nebyla. Nejspíš neexistovala žádná správná možnost. Volilo se jen mezi různými zly. Včera jsem celý den poslouchal jednoho vzdělance za druhým, jak o Palachovi řeční. Jak si berou do huby tu jeho mravnost, oběť, hrdinský čin a podobně. Ale když se jich moderátor náhodou zeptal, co měl tedy ten náš národ vlastně v té chvíli udělat, aby to bylo dostatečně mravní a svobodné, začali koktat. To nejlepší co z nich vylezlo bylo, že národ se měl podávat normalizaci pomaleji. Nevím, jestli se dá Palachův čin shodit ještě víc. Podle většiny včerejších chytrolínů se Palach vlastně upálil proto, že národ už v lednu byl znormalizovaný. Ale kdyby se nechal znormalizovat až v červenci... tak by se asi neupálil.
Nehodlám zpochybňovat integritu člověka, který byl ochoten zahynout dost nechutnou smrtí, aby pohnul veřejností. Ale rovnou říkám všem, co by třeba mohli mít podobný nápad, že takto to nefunguje. Hus se nenechal upálit, aby pohnul veřejností. Ten se nechal upálit, protože věřil své pravdě. Nedělal to pro revoluci, ani pro hnutí odporu, udělal to, protože by nedokázal žít sám se sebou ve lži. A pak taková pochodeň zapalovala. Protože Hus nechtěl umřít, on chtěl žít, ale ne za každou cenu. Ostatně Kristus také neumřel, aby pohnul veřejností a také nechtěl umřít, ale chtěl žít.
Ale kam se měl národ vydat, kdyby se Palachem nechal vyburcovat? To nám jaksi zůstalo utajeno. Měli lidé znovu zapalovat stohy a střílet na hasiče jako Mašínové? Měli dělat dlouhou a nekonečnou generální stávku? Lehat si před tanky? Podřezávat okupanty v tmavých uličkách? Vést partyzánskou válku? Nebo prostě měli plivat na zem kdykoliv prošel nějaký chudáček rusáček v uniformě, který byl ještě větší otrok než lidi okolo něj? Měli lidi zapomenout na to, že v KSČ se prostě střídaly kliky a vybrat si bývalého úderníka a kádrováka Kohouta jako svého nositele dobra? Nebo měli napsat zvací dopis Bundeswehru? Co se v té chvíli, kdy se Palach poléval benzínem, dalo doopravdy bez vlhkých snů dnešních mravokárců dělat? Je to asi podobné, jako onen Čihošťský zázrak. Na oltáři se hýbal kříž... A co tím jako chtěl Bůh nebo panna Maria říci? Cokoliv a zároveň nic.
Za Vidláka říkám, že se nic moc jiného dělat nedalo. A kdyby si Palach počkal, zjistil by, že za mlčením veřejnosti nebyl souhlas. Dvacet let si veřejnost přes cenzuru i propagandu udržela stále se prohlubující postoj, že vládní garnitura lže a že poklonkuje Moskvě proti vlastnímu národu. Učitelky učily a rodiče to doma pak korigovali. Kádrováci psali, ale lidi si mysleli něco jiného. Politruci byli pro smích... i Jakeš byl pro smích.
Nebo měl prostě po Palachově činu zhynout svět, jen aby spravedlnosti bylo učiněno zadost? Měl náš národ jednat jako jednají dnes tam v Sýrii a zničit všechno v občanské válce, aby uprostřed sutin a trosek vyšla pravda najevo? A vyšla by (při dnešních zkušenostech ze světa) skutečně pravda najevo? Nebo by to zase byl jen konglomerát cizích zájmů?
V očích dnešních mravokárců má náš národ vinu za to, že se tehdy po příjezdu tanků rozhodl neprorážet zeď hlavou. Rozhodl se, že na ni bude jen dostatečně dlouho močit.
- Log in to post comments
Komentáře
Státní plánovací komise není…
Státní plánovací komise není špatná, špatné bylo pouze provedení, kdy regulovala úplně všechno centrálně...
Japonci ji převzali a chválili ji, pouze neudělali tu blbost, že planovali výrobu každého šroubku a toto delegovali na nižší urovně.
P.S. A když už jsme u toho, dovoz surovin apříděli by regulován i za první republiky, takže i tehdy existovala variace, jasně jinej název, jiný rozsah, ale fakticky stejná nápln...
Bylo, nebylo........
Bojovat "vyššími ideály čestně a správně za lepší zítřek" dle Vašich písmenek, a to v plné síle člověka sebeupálením, i v situaci s dobrými informacemi, natož se špatnými jak píšete, tak tomu já říkám marnost, tragedie..... neštěstí.
Pokud to Vaše "genderově nekorektní příspěvek" pod mým textem výše mělo po vašemu, (chlapsky), se v moderní mluvě vymezit proti názoru ženské, protože vyšší ideály tato nemůže pochopit, tak to říká více jen o Vás.
Domnívala jsem se, že toto Vy nemáte zapotřebí, ale budiž.
A těm, co jsou plni vyšších ideálů Vašeho střihu, se války fakt vyhýbají a vyhnou? No tak jedině, že bychom se podpálili všichni preventivně tak nějak, takovým "bojem" s vyššími ideály v srdci se válce opravdu vyhnout můžeme jistě.
Prostě pro Vás a další je Palach hrdinná, vysoce ideová, mravní... Oběť, pro druhé, včetně mne, je to oběť a smrt nešťastná, marná a tragicky zbytečná. A pohlaví nehraje v tomto názorovém dělení nejpodstatnější roli.
A jako národ existujeme spíše dle mého skromného ženského názoru díky Vidlákům a vidlákům, než hořícím pochodním s vyššími ideály všeho druhu.
Kde jste vzal, že Vidlák vyšší ideály nechápe, to zase naprosto nechápu já, možná jen nesdílí to Vaše pojetí, a zřejmě dle dalších komentářů není sám.
Za mne -howgh k Palachiádě.
Čekal jsem, že mi to nandáte…
Čekal jsem, že mi to nandáte, a dočkal jsem se. Patří mi to, a věděl jsem, že to schytám.
Já jsem nenapsal žádné doporučení, že by se lidé měli upalovat. Já jsem jen protestoval proti hodnocení Palacha ála článek. Nic více jsem na mysli neměl. Ta oběť zbytečná byla, ale okolnosti a motivace Palacha nejspíše nikoli.
***
Podívejte se, dnes je pár miliónům lidí v České republice poměrně u zadele, že likvidujeme ve velkém budoucí děti. Že jsou vystaveny ideologii různých aktivistů, neziskovek, médií, sexuálně vykolejených lidí. Že ve škole se nic pro život nenaučí. Že je vlastně jako společnost necháváme být ve smyslu "aby jim žádný respekt k autoritám neničil společnost". V drtivé většině talentovaných lidí nerozvíjíme jejich talent - důležitější je inkluze, důležitější je boj s hybrodními hrozbami.
Zvyšujeme tlak na rozbíjení rodin, a to jen proto, že je to progresivistické. Rodina přeci omezuje svobodu! Ty děti v těchto podmínkách vyrostlé pak budou tápat a trpět.
To nikoho netrápí. Protože nějaké vyšší ideály, třeba o tom, že bychom mohli jako společnost dát co největší šanci dětem - to je pasé. Vyšší ideály a budoucnost dětí je prostě klump k zahození.
Blbec Hus se pro pravdu upálil! Zbytečná oběť! Mohl prostě v klidu lhát, nacpávat si panděro a žít. Kolik vína mohl ještě vypít!
Celá normalizace křivila národ právě proto, že nutila velkou část národa žít v pokrytectví. Někteří lidé kvůli tomu, že to pro ně bylo nesnesitelné emigrovali, a často jinde začínali od píky! Idioti! Zase nějaké vyšší ideály! Kdyby prostě ohli tu páteř, oslavovali KSČ a udělali nějakou tu akci Z, tak by mohli žít jako prasata v žitě!
Když přišel Protektorát, mohli jsme se prostě dát poněmčit. Představte si třeba atentát na Reynharda Heydricha! Víte, kolik tisíců lidí kvůli těhc blcům atentátníkům bylo popraveno! Namísto toho jsme se mohli jednoduše stát další spolkovou zemí Německa, šprechtit dojč, a mít se jako prasata v žitě! Zbytečné oběti kvůli těm atentátníkům.
Atd. atd. atd.
Důvod, proč se Palach…
Důvod, proč se Palach připomíná v tak mohutné madiální smršti není ten, že by média chtěla uctít památku Palacha. Ale prostě proto, že komunisté zhatili tehdy západní plán, a to se musí připomínat jako špatné. Nic jiného v tom není. Za to ovšem Palach nemůže.
Zcela stejně se proto v médiích hřmí, jak Rusko potlačuje svobodu, ale ani slovo o krvavých akcí policie proti demonstrantům ve žlutých vestách ve Francii.
Donald - Důvod proč se Palach
podepisuju, mám stejný názor
východní plán
Vy si opravdu naivně myslíte, že “komunisté zhatili západní plán"? A nepřipadá vám to totálně mimo některá známá fakta? Například: ČSSR bylo poslední zemí střední Evropy, kde nebyla sovětská vojska. Sověti několikrát Novotného žádali, aby toto umožnil, ale on to vždy zamítl. To je důvod, proč Moskva souhlasila s jeho odstraněním. Zřejmě doufali, že nová garnitura bude povolnější. To nebyla, ale nakonec se díky roku 68 našla skvělá záminka, proč tu ta vojska nakonec mít. USA a spol by museli být na hlavu padlí, kdyby svými plány umožnili CCCP získat záminku pro zásadní posílení svých armád zde… Takže mnohem pravděpodobnější je, že nešlo o západní, ale o východní plán, jak k nám dostat ruská vojska.
Re: pavt Souhlas, šlo o obsazení
doposud neobsazené západní marky (= území), které sověti potřebovali k pokrytí leteckých zbraní, jež nasadily USA do výzbroje v 60. letech.
Naproti tomu západu by se určitě hodilo, kdyby se na prdeli Rusa otevřel pražský mokvající vřed. Minimálně by si udržel o něco déle vojenskou výhodu.
Targusi
Targusi, podle toho, co jsem četl, byl tlak na umístění vojsk CCCP u nás trvalý. Osobně to považuji za velmi důležitý moment roku 1968 (zatímco Donald tohle zcela opomíjí, proto je pro mně jeho teorie z principu nedůvěryhodná).Ten tlak je zdokumentován a stejně tak je doloženo, že Novotného Sověti odepsali proto, že se v tomto nepodvolil.
Osobně bych ale éru Novotného zas tak nezatracoval, jak je dnes zvykem. Fakt je, že v jeho době postupně docházelo k uvolňování, no a pokud by mohl pokračovat, třeba by udělal takový rok "68" později, ovšem trvalý. Stačí si pustit některé filmy z éry před 68 (třeba Bílou paní) a člověk žasne, co vše se mohlo, protože za normalizace nastalo utrum. V tomto směru mi adorování Dubčeka vadí, protože je sice hezké, že na chvíli byla svoboda, když výsledkem byl marasmus... Opravdu si proto říkám (netvrdím to ovšem nijak kategoricky), nakolik soudruzi z Moskvy instalací Dubčeka nesledovali cíl "je to takovej popleta, kterýmu se to vymkne z rukou a my to pak přijdeme zachránit". Hodně tomu nasvědčuje, ale důkazy nejsou.
Re: pavt Zájem západu pokusit se něco rozvrtat za železnou
oponou vůbec nemusel souviset s pranicí o koryta v Práglu, potažmo s choutkami maršálů ve VS o dislokaci systémů PVO blíže americké okupační zóně. Je přece jasné, že zde bylo povícero hráčů a každý měl své zájmy. Pohlédněte na dnešní Sýrii, to je přesný obraz roku ´68 v ČSSR dotažený do finále.
Samozřejmě pouze v případě, že vyloučíme existenci opony a tehdy ještě snad vzájemného (polo)respektu USA versus SSSR.
Stran tlaku na umístění vojsk ze SSSR jsem teda nečetl nic moc, vyjma toho, co jsem již uvedl, tedy rakety středního a krátkého doletu plus střely s plochou dráhou letu za Šumavou bez možnosti neprodlené reakce. Že nám takovou techniku nechtěli soudruzi půjčit, to se vůbec nedivím. Já bych ji nedal z pracek ani za kus masa. Důvěřuj, ale prověřuj, jak se říká. A vychcaní čížci byli, jsou a budou všechno, jenom ne důvěryhodní.
Targusi
Targusi, co vím, tam nešlo jen o AA rakety, bomby, dělostřelecké granáty, ale celkově o vojsko. Co vím a co jsem četl, CCCP kontinuálně tlačilo na to, aby zde mělo své jednotky, no a protože s tím naši nesouhlasili, znamenalo to značnou zátěž pro ČSLA, která musela být daleko větší, silnější, lépe vybavená, než třeba armáda MLR apod. Prostě, když už jsme tu neměli Rudou armádu, tak jsme museli zajistit plnění plánů vlastními silami, což pro stát naší velikosti nebylo vůbec jednoduché.
Já netvrdím, že USA nemělo své zájmy, ale není mi znám žádný zdroj, údaj, prostě nic, co by dokazovalo vliv USA na Pražské Jaro. Naopak, co jsem četl, tak v kontextu roku 68, studentské revolty atd, se jim československé hledání "třetí cesty" taky moc nehodilo do krámu a vlastně si oddechli, když skončilo.
A proč by USA mělo dělat…
A proč by USA mělo dělat Pražské jaro? Když hlavní zájem i motivace byla ze strany západní Evropy?
Re: pavt Bohužel jste
opět mimo.
Feferóni měli jinak postavenou armádu, protože byli schováni za neutrálním Rakouskem a bokem stojící Jugoškou. Navíc to byla rovinatá země, zcela se nehodící k efektivní obraně pozemními vojsky. Proto měli poměrně silné letectvo.
Naproti tomu ČSSR byla prvosledové teritorium, měla linii dotyku s nepřítelem a skvělý terén pro brzdu pozemního útoku. Proto jsme měli např. nejsilnější tankové vojsko ze satelitů VS.
Ale to je na dlouhou a nikam nevedoucí debatu.
Stran vměšování západu do vývoje v r. 68 jsem byl vždy velmi skeptický až do odhalení existence operace Gladio, na níž se účastnila CIA s esy bratří Dullesů, známých z operace Splinter Factor, neboli přeloženo do češtiny proces Slánského a spol. Pochybuji, že by se tito dva páni odebrali na zasloužený odpočinek jen tak, s rukama v klíně.
Pokud nevíte, která bije, hoďte ta hesla na wikinu a pak hledejte dál.
No, Dubčeka charakterizovali…
No, Dubčeka charakterizovali Sověti jako: "Myslí to upřímně, ale myslí jednoduše a přímo. Je slabý a podléhá lichocení."
Hm, můj post patřil k tezi,…
Hm, můj post patřil k tezi, že za souhlasem instalace Dubčeka stála snaha získat slabší vedení strany. Jinak si říkám, že Frantíci i Amíci měli v létě 68 dost starostí sami se sebou.
A proto si tu Sovětský svaz…
A proto si tu Sovětský svaz nechal narůstat barevnou revoluci se západní podporou? Aby tu mohl mít vojska? To je jako zápalit si vlastní dům, abych si prosadil postavení hasičské zbrojnice blízko domu.
Bingo
Bingo, Donalde, máte zcela pravdu, skvělé, jste na prvním stupni toho, abyste pochopil nesmyslnost vašich tvrzení. Samozřejmě, že si tu CCCP žádnou barevnou revoluci nenechal růst, protože to se nedálo. Naopak fakt, že už od 1948 CCCP tlačil na všechny naše prezidenty, aby zde mohl vojska mít, to je prostě dokumentovaný historický fakt (ba dokonce to začalo ještě dřív, původně se vojskům CCCP nechtělo v roce 1945 odtáhnout, ale po zdlouhavých jednáních bylo domluveno, že odtáhnou ve stejném čase jak vojska USA, tak CCCP). A pokud platí to B, nemůže platit vaše A.
To, že sem někdo něco tlačil…
To, že sem někdo něco tlačil, což nikdo nepopírá nikdo ze zdejších - ještě neznamená, že to augerechnet chtěl záměrně řešit přes Pražské jaro a Alexandra Dubčeka.
Donalde
Donalde, ve svém rozboru jste tento "detail" vůbec nezmínil, přitom je obecně považován za dost zásadní. Už proto je váš "rozbor" nevěrohodný. Já netvrdím, že to "augerechnet chtěl záměrně řešit přes Pražské jaro a Alexandra Dubčeka". Já pouze nabízím alternativní spikleneckou teorii, která - dle mého skromného názoru - je mnohem věrohodnější, než ta vaše. Já ale spikleneckým teoriím celkově nevěřím.
Trump -
Důvod, proč takový hutný Palach bude ještě trochu jiný.
Posílit nenávist k Rusku !
Vraj
Pisete:
Oproti Nerudovi mám výhodu, že to nemusím psát do kartotéky na lístečky, ale mám to pěkně přehledně v počítači. Kdykoliv nalezitelné podle libovolného klíče. A oproti Nerudovi mám i nevýhodu - neumím psát jako on, takže jsou mi moje postřehy zpravidla k ničemu.
Hlboko sa mylite, myslim si. Mozno, ak sa mi bude chciet, mozno Vám vysvetlim, ze nemate ziadnu vyhodu oproti Nerudovi v tom, ze adorujete pocitac (len na zamyslenie, o com mozno budem pisat - jeden skrat a vsetko co je v PC je v pr....), ale ani nevyhodu, lebo on pisal vo svojej dobe, pre svoju dobu...
Počítač je výhoda
Počítač je výhoda, pokud se používá efektivně, a ne jen jako náhrada lístečků do kartotéky.
Co je fakt je, že dnešní software stojí za starou bačkoru. Když kreslím chemické vzorce, noty. elektrické schéma, náčrty obrázků - je to tak zoufale neefektivní stav počítačového software až to hezké není. Pro sazbu knih existuje jako software také velké kolové (shrnut faktický stav), atd.
Proti zkratu v PC existuje zálohování. Nikdo nikomu nepřikazuje, že musí mít věci uložené jen v PC a nikde jinde.
ŽÁK III: http://blog…
ŽÁK III:
http://blog.aktualne.cz/blogy/vaclav-zak.php?itemid=33237
Žák a mistr Zao
Díky, Admirále, předběhl jste mě.
Četl jsem to ve včerejším Právu, s mezititulky se to čte lépe, je to splavnější.
Doporučuji si udělat na článek čas.
Žák není blbej.
*********
Dneska vyšel pro změnu v Právu velmi pozoruhodný článek od Lubomíra Zaorálka pod názvem Kdo chce válčit s Čínou.
Ano, od TOHO Zaorálka, který jako Sobotkova turbokorouhvička usilovně a mistrně předstíral, že je vymatlaný blbeček, který slyší hlas svého pána.
Ne že by byl článek kdovíjak geniální, je prostě nezvykle politicky příčetný. Ale člověk by pomalu věřil, že Zaorálek ZASE po letech zjistil, že pro něj není rezervované místo v kosmickém záchranném člunu a z nějakého důvodu by rád přežil na našem protektorátním území či alespoň v potápějící se a potápěné Evropě.
Tož vítej, bratře socdemáku - alespoń do doby, kdy ti zase někdo hodí polonafouklý záchranný kruh a ohlodanou jitrnici a ty nám odvoláš co jsi odvolal a slíbíš, co jsi slíbil a prodáš, koho jsi dosud neprodal!
Nicméně - kdyby ten článek napsal někdo jiný než Zaorálek, neměl by chybu...
Politika bývala uměním možného, nyní v EU neumětelstvím nemožných.
Třeba nyní dochází u Velkého Zaa k přeměně kvantity v kvalitu. Třeba se z housenky vykuklí zářivý intelektuální motýl. Ale pokud by ale snad opět chtěl alespoň PŘIHLÍŽET k zájmům obyvatelstva naší kotlinky, bude práglkafírenským Pochem a spol. jistě brzy zaříznut.
Volby
Ono se může lehce stát, že celou ČSSD zaříznou voliči ve volbách, Pocheho i Zaa.
I kdyby se ZAOR přesmyknul s…
I kdyby se ZAOR přesmyknul s názory, tak já už ČSSD se současným neodvratitelně nastaveným směrováním zaříznul.
DFens
Jen bych upozornil na klasického DFEnse - http://dfens-cz.com/palachomanie-hit-them-where-it-hurts/
Píše to jako obvykle brutálně, ale když se oprostíme od idealizace oběti, má to hodně do sebe...
Nevím, jestli článek má…
Nevím, jestli článek má nějaký dotek s realitou.
Těžko říci, kterým ze svých tvrzení autor věří.
Nevím ani, zda je autor nenávistný psychopat, přestože jeho slovník tomu nasvědčuje; třeba ale jen patří mezi hodné elfy...
Poznal jsem v roce 68, 69 i později mnoho neokázalých hrdinů, poctivců, zbabělců, fanatiků i pár odpudivých psychopatů - členů KSČ.
Ti morálně nejodpudivější jako by z oka vypadli současné verchušce, ale nebylo jich tolik. Lišili se snad jen tím, že svá svinstva přece jen páchali poněkud skrytěji a méně otevřeně než ti dnešní.
Faktem je, že šlo o válku nervů - a Dubčekovo vedení poněkud naivně věřilo, že svou cestu uhrají.
Druhým faktem je, že ani sovětské vedení nebylo jednotné v názoru, zda intervenci skutečně realizovat (sám Brežněv byl prý údajně proti, asi mu svítalo, co to bude znamenat.).
Náš 21. srpen byl pro USA darem z nebes.
DFens
DFens je radikální, to je třeba tak brát, kromě toho je to na rozdíl od vás radikální pravičák, volič Svobodných. Já souhlasím především s tím, že myšlenka boje proti někomu nemůže stát na tom, že spácháte sebevraždu. To je nesmysl.
Máte naprostou pravdu, že sovětské vedení, respektive Brežněv, se invazi dost dlouho bránil. Protože na jedné straně - instalace vojsk CCCP u nás - byla invaze velký úspěch, na straně druhé znamenala diskreditaci CCCP a začátek úpadku komunistických stran v západní Evropě.
Je opravdu škoda, že moskevské archívy nebyly otevřeny, aby bylo možné vidět kompletní pozadí. Fakt by mě zajímalo, co Dubček vlastně chtěl, protože nevěřím, že by toužil po ztrátě vlády KSČ atd, k čemuž by mohlo s narůstající svobodou dojít. Prostě dřív nebo později by musel zatáhnout za brzdu.
Alexander Dubček jednoduše…
Alexander Dubček jednoduše nebyl stratég. Alexander Dubček jednoduše nevěřil ani za mák, že se mu podaří vyvolat nějaké změny. Vůbec s tím nepočítal. Jenomže pak se mu podařilo roztočit kolem - a on na to koukal jako sůva z jedlí. Netušil co s tím.
Sův bylo mnohem víc
To je příliš polarizovaný názor.
Souhlasím, že Dubček nebyl stratég.
Souhlasím, že ho události a reakce národa předběhly.
Dubček byl zvolen do funkce jako nevýrazná postava dobráka, jako kompromis mezi reformním křídlem a konzervativním křídlem KSČ.
Obě křídla se domnívala, že ho ovládnou.
Obě křídla i Dubček sám byla zaskočena vývojem událostí, národním vzepětím, reakcí SSSR, Západu i evropských komunistických stran.
Byla to neřiditelná lavina. Pro všechny relevantní tuzemské síly.
Bylo by to na hodně dlouhé povídání... a stejně bychom se nedobrali jednotného názoru.
Jsme stejného názoru. Přesně…
Jsme stejného názoru. Přesně to samé si myslím.
Vyšetřovací zpráva
Vyšetřovací zpráva majora Slabého z Krajské správy SNB Praha ze dne 4. dubna 1969 (o sebeupálení Jana Palacha).
Jan Schneider glosuje policejní vyšetřování sebeupálení Jana Palacha z roku 1969 a přidává odkaz na samotnou vyšetřovací zprávu. Doporučuji přečíst.
http://casopisargument.cz/2019/01/17/zprava-o-vysetrovani-pokusu-o-sebe…
Ostravske ministerstvo Pravdy a Lasky hlasi!
Minulost je nebezpečná, hybridní minulost je třeba přepsat podle pokynů současné BIStátní bezpečnosti!
Ministr školství již obdržel patřičné pokyny a Schwarzenberg souhlasí.
A ne jenom od roku 68 nebo 48. Bude se přepisovat dějepis a čeká literatura už od 19. století, protože Putin!
****************
"Co je na tym divneho, že statni bezpečnostni služba bude vyučovat dějiny?
17. 01. 2019 11:11:11
Kura, čeho sem se to dočkal? Kdyby mi kdosik v řijnu 89 řeknul: "Tu maš kličky a jdi na naměsti Lidovych milici zvonit", asi bych na něho čuměl jak puk. Asi bych se zeptal: "Proč? Co tym změnim?"
"Hodně teho změniš, synku. Naměsti Lidovych milici bude naměstim Masaryka a minyster školstvi nebude poskytovat informace a služby Statni bezpečnosti, ale Bezpečnostni informačni službě".
Asi bych se zamyslel a jebnul ho pantokem. Ze mě si nikdo nebude robit srandu, tu maš ty kličky a strč si je viš kam.
Takže zme to dopracovali tak daleko, že minyster Plaga beseduje s šefem statni bezpečnosti Koudelkou. Kura, ještě jeden do party a už by to mohl bejt docela slušnej oddil, co?
O čem tak asi ti synci besedovali? Co to je ten rusky pohled v dějepise, kery je třeba změnit? Viděl bych to asi takto:
"Sudruh Koudelka, mam tady par navrhu ze sve zahradky, abyste mě už nemusel v přišti zpravě BIS jmenovat."
"Hovořte, sudruh Plaga."
"Valku zahajilo Rusko kratce po podepsani paktu Molotov-Molotov. Sovětsky svaz ovladali imperialistyčti Rusove, jako čuvačsky Němec Lenin, Gruzinci Stalin s Berijou, Židi Trocky s Andropovem, Ukrajinec Brežněv nebo Polak Dzeržinsky."
"To je dobry začatek, pokračujte."
"V kultuře Rusove ničeho nedosahli, a když, tak to byly plagijaty. Rusky balet je kopie Harapesa, Čajkovsky a Stravinsky kopirovali německu hudbu, Gogol s Dostojevskym německy romantyzmus a Repinovy obrazy su enem kopie ze života kozackeho a burlackeho naroda. vznikle na zakladě žadosti od tureckeho sultana."
"Nezapomeňte přidat do osnov, že v Ermitaži su dila nakradena ruskyma okupantama."
"Samozřejmě, sudruhu Koudelko. To přece každy vi, že rušti okupanti, kere narodni socialista Hitler těsně předešel v utoku na sjednocenou Evropu a zabrzdil rozšiřovani komunyzmu na čtyři roky, přinesli do Evropy bidu, nespravedlnost a mor."
"Dobře. S tym morem to nepřehaňejte, sudruhu Plago. Vite, co vaše jmeno znamena v angličtině."
"Vim. Pohroma"
"Tak vidite. Tak se snažte, aby po vas cosik zustalo."
Ladislav Větvička, zaměstnanec Minysterstva Pravdy a Lasky"
Ministr školství je hvězda !…
Ministr školství je hvězda !
Ještě štěstí, že ho teď budou řídit tajné služby, jinak by si nevěděl rady.
Moc pěkný a objektivně napsaný článek je v Literárkách:
http://literarky.cz/politika/domaci/27689-do-expertni-komise-ministerst…-
Ministr má strategii - dělat všechno čím dál tím stejně, ale hůř.
Ještě že teď bude osud školství i ministra samého řídit převážně státní BISpečnost!
Učitelé, žáci ani rodiče nemají do školství co kecat.
V ministerské komisi není ani jediný učitel. ..
Dnes psali v LN, že se pod…
Dnes psali v LN, že se pod Plagou houpe židle a otěže možná převezme P. Vokřál. Tedy další odborník na školství, co byl ve škole naposledy při státnicích a od devadesátek dělal dvacet let odpady.
Pokud se pod ním houpe, tak…
Pokud se pod ním houpe, tak pravdaaláska přispěchala tu židli okamžitě podepřít.
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ministr-robert-plaga-skolstvi-konec-a…
Nemohou přece jen tak nechat padnout svého ministra, kterému dělá osnovy pro školy BIS.
Teď čtu,
že Palach chtěl žít, říkal to v nemocnici. Chtěl se vlastně popálit, ne upálit. Nevím, jestli to mění situaci.
Jan Palach 1969 a "pochodně" po 11/1989.
Můj názor na čin Jana Palacha? Škoda každého mladého života. Ale, byla to, podle mě, úplně zbytečná oběť. Upálit se? Proč? Pro koho? Kvůli čemu? "Autodafé" s nikým v začínající normalizaci nehnulo, národ už zase radostně budoval socialismus a lidé se do ulic a na barikády poté nehrnuli.
Ve finále z toho měl prospěch jen VOA Hlas Ameriky a RFE Svobodná Evropa, které o tom v éteru mleli až do konce roku 1989. (Zde přichází na řadu ono pelíškovské "komu tím prospěješ,co? Druhé straně?")
Jan Palach se měl na zbytečnou demonstrativní sebevraždu vykašlat, raději si sbalit svoje věci a emigrovat na Západ. Mohl prožít krásný a smysluplný život, místo toho, aby přinesl jen žal své rodině a svým blízkým. Mimochodem, to samé platí, z mého hlediska, i o Janu Zajícovi či Evženu Plockovi.
ŽIVÉ POCHODNĚ PO LISTOPADU 1989.
květen 1992 – vojín základní služby se polil benzínem a zapálil na Masarykově náměstní ve Vyškově; o tři dny později zemřel; příčinou byla údajná šikana
únor 1996 – 52letý bývalý železničář se upálil v parku na Husově náměstí v Táboře; zemřel na místě
březen 1998 – 26letý řidič prostějovské záchranky se před prostějovskou radnicí polil benzínem a zapálil; vážným popáleninám o dva dny později podlehl
červenec 1999 – 41letý muž se upálil před budovou Komerční banky v Uherském Hradišti; zřejmě kvůli osobním problémům; na místě zemřel
srpen 1999 – 23letý muž se v centru Mariánských Lázní polil ředidlem a zapálil se; o den později zemřel
březen 2003 – 19letý mladík se polil benzínem a zapálil na Václavském náměstí v Praze; zemřel po 40 minutách
duben 2003 – jednadvacetiletý vysokoškolák se upálil na parkovišti na Karlovarské třídě v Plzni; zemřel na místě; důvod sebevraždy popsal v dopise na rozloučenou, má jím být nespokojenost se současným stavem společnosti
červen 2003 – 52letý muž se zapálil v Jankovicích na Kroměřížsku; svým zraněním podlehl.
Plus ten nešťastník, co se pokusil upálil na Václaváku teď. Ten to, s trochou štěstí snad ale přežije (popáleniny na 30% těla).
A jinak děkuji Vidlákovi za zajímavý článek a vám ostatním za podnětnou diskuzi.
Pohraničník.
http://pohranicnik.blogspot.com/
Nice
The article you have shared here very awesome. I really like and appreciated your work. I read deeply your article, the points you have mentioned in this article are useful
http://fireboy-watergirl.com