Vždycky když čtu nějaký ten článek o brexitu, docela se usmívám pod vousy. Šermuje se s různými čísly, varuje se před strašlivými nebezpečími, jako že u nás nebudou léky a tam na Ostrovech nebude zelenina. Mluví se o strašlivých hypotetických ztrátách pro ekonomiku na jedné nebo druhé straně, dozvídáme se o tom, jak se Británie chce mstít kontinentální EU nebo jak se EU chce za brexit mstít Británii. Za Brexit mohou Poláci, protože se po Londýně moc roztahují, Britové nevěděli pro co hlasují a tak by se mělo hlasovat znovu nebo prostě si říct, že balíci z venkova nemají právo na názor a nějak to anulovat. Nepřipadá vám ten brexit něco jako globální oteplování?
Svým způsobem je to úplně stejné. Něco se naměřilo, lidi jsou blbější než dřív a tak se jim dá lecos nabulíkovat, dají se na tom vydělat velké peníze a nikomu nevadí, že pouštíte do světa poplašné zvěsti a vyvoláváte strach. Ale zkuste totéž udělat ohledně přijímání milionů lidí z Afriky. Tam je to nepřípustné vyvolávání strachu, ale když vyvoláváte strach z počasí a nebo z brexitu, tak je to v pořádku.
Přitom skutečnost je nejspíš úplně někde jinde. Všichni se předhánějí v číslech a grafech, které někdo vycucal z prstu a jsou použitelné dneska odpoledne, protože zítra už příslušná agentura nachystá jiné grafy vypovídající úplně o něčem jiném, ale to nevadí, protože nikdo nebude mít čas jakýkoliv průzkum ověřovat.
Jo, nemáme počasí jako před lety. Stejně tak i ten brexit cosi bude obnášet. Ale dokud se kolem budou rojit dnešní dobrodějové a mistři manipulace, tak se těžko dobereme něčeho, co by se podobalo skutečnosti. Dovolte mi proto můj malý Vidlácký pohled, který si nedělá žádný nárok na univerzální pravdu.
Podle Vidlákova osobního názoru je Británie jako padesátiletá filmová hvězda. Má velkolepou minulost, ale žádnou budoucnost. Je prostě za zenitem. Byla předstižena Německem, Francií, Spojenými státy, Čínou, Indií... Země, která před dvěma třemi generacemi zasahovala do celého světa a podle svých představ rýsovala v mapě hranice a jiné zase vymazávala se najednou musí vyrovnávat s tím, že jiní kecají do jejího domácího hájemství a krok za krokem jsou to jiní, kteří Britům berou to, co bylo ještě nedávno samozřejmostí.
Před sto lety byla Británie průmyslovou velmocí prvního řádu. Oblékala svět, vyzbrojovala svět, byla výrobcem, obchodníkem i věřitelem. Nad říší slunce nezapadalo. Byla schopná vést několik (malých) válek naráz, kontrolovat a usměrňovat politický vývoj v Evropě, všude měla své zájmy a všude měla své peníze.
Teď mají Číňané i Němci v rukou takřka všechny významné podniky v Británii. Nebo řekněme to ještě lépe, Británie ze značné části patří novým globálním elitám. Ti rozhodují o tom, co se bude vyrábět, zda se to vůbec bude vyrábět a kolik dostane běžný Brit na mzdě. V konečném důsledku už Britům zůstaly jen přebujelé banky a oproti Německu nebo i Francii se v Británii skoro nic nevyrábí. Jen se tu přeprodává a tempo spotřeby určují úředníci, kteří v Londýně sedí v bankovních kancelářích a asi tam počítají dluhopisy, nebo něco takového.
Ostatně celé britské školství jede systémem, že oni nic dělat nebudou. Budou si kreativně navzájem prodávat půjčky, čili se budou podobně jako beduíni v poušti živit tím, že se navzájem okrádají. Budou sedět v klimatizovaných kancelářích, nebo tam venku na Street vymýšlet fun zábavu. Budou dělat úředníky, hrabat se v předpisech, umísťovat imigranty, ale především za nic na světě nevezmou lopatu do ruky. Když nic nového nevzniká, tak se žije z toho, co nahromadily ty předchozí pracovitější a bojovnější generace...
A najednou, potichu, když se nevyrábí, protože všichni jsou líní a nikdo se nechce pro nic nasadit, najednou zjistili i obyčejní anglánští občánci, že ten Polák, i když ho odírají a vykořisťují, tak se tam uživí a ještě k tomu docela dobře. A navíc takovou hudlařinou, jako je oprava záchodů. A nedokážou se s tím srovnat. Každý den po milionech drobných kapek jim odtékají poslední zbytky bohatství do Polska, kde si za to instalatéři staví baráčky. Zatímco oni jsouo tak či onak stále více závislí na jakýchsi milodarech od vlády či EU.
K tomu zjistili, že sice mohou demonstrovat, ale vláda jim žádné právo nevymůže, protože peníze jsou v rukou Číňana a dalších mezinárodních zlodějů a pokud příliš napnou strunu, podnik se přestěhuje někam jinam. Ani nemají čím vyhrožovat. Z jejich zbraní, peněz ani průmyslové síly už dávno nejde strach.
Britové zkrátka jen prožívají další beznadějný pokus nějak zvrátit situaci, kdy by chtěli být pány, ale už jsou jen kmáni.
Samozřejmě nechci tím říci, že my tady u nás jsme na tom z hlediska průmyslu, výroby a samostatnosti o něco líp, ale my jsme nikdy jiným neurčovali hranice a nikdy jsme neseděli uprostřed stolu, když se rozděloval svět. My jsme byli vždycky kmáni, kteří se museli nějak uživit z drobků padajících z velmocenského stolu a tak s tím umíme žít.
Britové jsou v pozici dobře placeného úředníka, který přišel o práci a teď klesá společenským žebříčkem dolů mezi smradlavé proletáře. A ti navíc se ve svém prostředí už dávno naučili pohybovat, ale bývalé velké zvíře je v takovém prostředí ztracené a frustrované. Naštěstí jeho kreativní kamarádi, co ještě chvíli práci mít budou už vymysleli, kam tu jeho frustraci ventilovat... může za to hlučný Polák a zlá EU.
Brexit v konečném důsledku jen zpomalí a nebo zrychlí britskou cestu ke dnu. Sám opravdu nevím, jestli jim rozvod s EU nakonec pomůže. Ale určitě jim nepomůže tolik, kolik si od toho slibovali a je dost možné, že jejich závod na dno blahobytu jen urychlí.
Brexit nebrexit, v Británii nejsou velké loděnice, ani velké zbrojovky, ani linky na výrobu milionů a milionů aut. Velké jeřáby, těžní stroje, rypadla, ale i soustruhy, laboratorní přístroje, mobily, vysílače, nanotechnologie a další, to všechno se vyrábí někde jinde. Úředníci v City nic nevybojují, ani neodstraší. Jediné, co mají, je bohatství které si tam navozili jejich předci za uplynulých 200 let z kolonií. A to pomaloučku polehoučku odtéká.
Stejně tak nikdo v Británii nezruší ty miliony ISO norem a další úřednické buzerace, která sice vznikla v Bruseli, ale každý úředníček ji miluje a rád ji zavedl i ve svém rezortu. Obdobně neubudou kamery na každém nároží, nikam nezmizí ty neziskovky, které integrují Pákistánce a horují pro čistý vzduch bez průmyslu a exhalací a nikdo neznárodní nebo nějak neovládne ty poslední zbytky hospodářství.
A záchody budou pořád montovat i čistit Poláci, protože správný rodilý Brit s tradicí impéria přece nikdy nic podobného dělat nebude. Ale dokud právě ten Brit nezačne opravdu něco vyrábět a tvořit, tak se, brexit - nebrexit, nic nezmění.
Británie nám budiž příkladem, kde brzy budeme všichni. Zkrátka a dobře - jiní mají v rukou naše podniky, půdu i peníze. A budou i u nás kreslit nové hranice a jiné bořit. My jsme na to ovšem zvyklí. Britové ne.
- Log in to post comments
Komentáře
Důrazně se přimlouvám u…
Důrazně se přimlouvám u admina, aby z toho systému blokování tvůrců nadměrné kučeravosti slov byl vyňat
Ládik!!! !!!.
Vypustím to
jinde.
Já prosím o vlastní Ládikovu…
Já prosím o vlastní Ládikovu rubriku. Občas je těch veršů do komentářů škoda ;)
Standoe, na Ládika!!! padla …
Standoe,
na Ládika!!! padla deprese, vyložil si to tak, že ho tady možná nechcem!
On je hrozně plachý a nesmělý, jako většina lašských umělců!
Blíží se ty volby https:/…
Blíží se ty volby
https://hlidacipes.org/stesti-preje-pripravenym-inspirace-ze-severu-muz…
Jestlipak mají elfi mobilizační plán?
Už se teď bojím, co mi ten…
Už se teď bojím, co mi ten Putin zase nakuká do hlavy.
Možná by nebylo špatné,…
Možná by nebylo špatné, kdyby ti, co u nás mají strach o šíření dezinformacích před euvolbami, nakoukli na výsledky referenda při vstupu do EU. Zapsaných voličů bylo 8 259525, pro ANO 3 446758,. Účast byla 55% ze všech voličů a v přepočtu k celkovému počtu všech lidí, kteří mohli hlasovat, vstup schválila menší část národa. Bylo to tehdy nejhorší místo ze všech zemí, kde se hlasovalo (za námi Maďarsko 39%); 42% všech lidí, kteří mohli hlasovat.
Tohle byl pokec: https://www…
Tohle byl pokec:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Martha-Issova-Spolecnost-…
Ti by nás měli vést k světlým zítřkům.
Ja bych radsi nejaky mladsi…
Ja bych radsi nejaky mladsi kurvy.
Jo, to musel být zážitek,…
Jo, to musel být zážitek, zvláště M. Vašáryová perlila. Tohle je pořád jedna parta, spolumajitelé Doxu, Nadační fond nezávislé žurnalistiky, Deník N, Milion chvilek pro tebe, desítky, možná i stovky neziskovek (skoro každá hlavní politická NO má dcery) atd.
A s touhle partou je ve…
A s touhle partou je ve spolku i část senátorů. Teď jedou v ČT24 2x - 3x za hodinu, že senátoři z klubu Senátor21 připravují žalobu na prezidenta, prý už mají na papíře 20 jeho zločinů. To je stejné, jak když v Doxu Vašaryová tvrdila, že za terorismus ve světě můžeme my, prý 30 let jsme podporovali největší světové teroristi. Jsou to zoufalci.
Zestárlý maso už nenaklepeš!
To je tím, že tehdá v Postřižinách dostala tím šlauškem od pumpičky málo!
http://prirucka.ujc.cas.cz/…
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=630
Můj jiný názor
Británie byla v nedávné historii nejúspěšnější koloniální velmoc. Lze se domnívat, že by své državy opustila bez náhrady? Domnívám se, že Británie je bohatá velmoc proto, že jsou bohatí britští občané. Někdo totiž vlastní indické pozemky, jihoafrické doly nebo fabriky na východě. Britové doma nic vyrábět nepotřebují a ani nechtějí. Doma chtějí mít zelené louky a tradiční kolorit. Mohou si to dovolit. Krví britské ekonomiky jsou nekonečné finanční transfery z bývalých kolonií, které nikdy nepřestaly. A britové jsou dost silní na to, aby se odstřihli od projektu EU, který jim leze na dvorek. O státní finance se starají najatí manažeři, legitimizovaní jakože demokratickými volbami, ale to je zase jiná kapitola. Stát Velká Británie vlastní a spravuje jen zlomek toho, co vlastní jeho občané. U ná je to naopak, a v tom je to jádro pudla.
To bude správný postřeh
A nejde jen o bývalé britské kolonie.
Počty firem s britskými vlastníky v Česku rostou. Aktuálně jich v ČR podniká 4 821. V roce 2016 jich bylo 4 540 a v roce 2013 pak 2 789. Od roku 2015 se tak počet britských podniků zvýšil o 59 procent, uvedla poradenská společnost Bisnode.
Britští majitelé českých firem jsou pátými nejčastějšími zahraničními vlastníky po Rusech, Slovácích, Ukrajincích a Němcích.
Tohle všechno ale platí pro…
Tohle všechno ale platí pro 1% těch bohatých. Zbytek britů je stejné maso na odírání jako my. Kolorit je jedna věc, ale co s těmi 59 miliony lidí, kteří k ničemu nejsou?
59 milionů Britů
59 milionů Britů pošlou do nějakých válek, kde hrdinně padnou při šíření pravdy a lásky, demokracie, lidských práv, evropských hodnot a amerického způsobu života. Čím méně se jich vrátí, tím bude to 10 raději. Lidí na světě je mnoho! A jak pravil Eduard I. ve Statečném srdci: "Šípy stojí peníze. Pošlete Iry. Lidské životy nestojí nic."
irove dosli, poslete petricka, stop!
Stačí, aby si Američani vytáhli našeho ministra zahraničí, trochu ho opláchli z nejhoršího a poslali ho na brigádu z Čech do Británie jako kdysi kravatožrouta z Gruzie na Ukrajinu.
To by bylo, aby pak nevypukla jaderná válka mezi Británií s Francií!
Britové ani Francouzi se nemusí nikam trmácet, válku jim dodají až do domů!
Hej hou, hej hou
nač chodit do války
je lepší doma sedět a sčítat boláky!
Re: Vidlák Co s těmi,
kteří nejsou k ničemu?
Zradikalizovat a použít je při dalším pokusu o hromadnou ozbrojenou loupež coby konnenfutter.
Jediný průser je, že ten pitomec Ivan má nejen Sibiř, ale i atom.
Ale kdyby se naskytla jiná kořist..., a ona se naskytnout může..., třeba v podobě kolabující Francie..., navíc naléhavě volající o pomoc..., jakože si neopálení heteráci moc dovolujou..., třeba...
Gerd je zloděj, krade mi
moje krásné, mladé a chytré nápady...
Už tam jsme všichni, ne že budeme!
„Podle Vidlákova osobního názoru je Británie jako padesátiletá filmová hvězda. Má velkolepou minulost, ale žádnou budoucnost.“
Brexit vidím já mimo jiné jako snahu Británie odstoupit a „osvobodit“ se od byrokracie, problémů a řízení z EU.
I přes všemožné výjimky právě jen a jen pro Británii to nebylo zřejmě pro Británii přitažlivé dost, a možná ani ekonomicky.
A třeba právě pro to „válcování Německem…“ vidí tu svoji budoucnost ve svobodnějším chování, samostatném rozhodování, v lepším vyjednávacím potenciálu i s EU, či jednotlivými státy z pozice vně EU.
Tedy v jaké kondici je Británie, ( pro Brexit a jeho důsledky), se mi zdá nyní méně důležité, podstatným dle mne je,
v jaké kondici nakonec PO ustálení „kalů“ z Brexitu Británie BUDE.
Je to totiž i pro EU celkem kvadratura kruhu, zbylé státy EU včetně nejsilnějších, jsou ekonomicky dost provázané s Británií a potřebují ji. A tedy velmi ublížit Británii se v podstatě zpětným rázem vrátí a poškodí i EU a to minimálně ekonomicky.
Kdo ví, zda největší hrůzou ve vedení EU není strach, že by se PO vystoupení posléze časem ukázalo, že Británie na Brexit nedoplatí vůbec, či ne tak, jak nás z centrál EU dlouhodobě straší.
A to by pak mělo pro EU následně silné i politické důsledky.
Co si budeme namlouvat nakonec také o prachy jde až na prvním místě:
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/496002-v-pripade-tvrdeho-brexi…
Vtip od Aleny
Ptá se paní učitelka dětí, jak si představují Evropskou unii.
Přihlásí se František a říká:
„Já si představuji evropskou unii jako mrakodrap!“
„No, tak nám to, Františku, trošku rozveď!“
„Paní učitelko, představte si obrovský mrakodrap, jeho velikánské pevné základy. Přijde zemětřesení, on se chvěje, ale stojí stále pevně na svém místě!“
„Výborně, Františku, píši ti jedničku s hvězdičkou!“
Přihlásí se Janička:
„Já si představuji evropskou unii jako strom!“
„No, tak nám, to Janičko, zase pěkně rozveď!“
„Představte si obrovský strom, jeho rozložitou korunu, silný kmen, široké pevné kořeny. Vítr fouká, strom se ohýbá, ale nepovolí, stále stojí pevně na svém místě!“
„Výborně, Janičko, píši ti jedničku s hvězdičkou!“
Pak se klasicky přihlásí starý sprosťák Pepíček:
„Já si představuji evropskou unii jako loď na rozbouřeném moři!“
„Tak na tohle vysvětlení jsem vážně moc zvědavá!“
„Paní učitelko, představte si rozbouřené moře, dvacetimetrové vlny, vítr fouká, liják bičuje palubu, loď se kymácí, lidi blejou a vystoupit nemůžou!!!“
Holube, to by Vám BIS…
Holube, to by Vám BIS neschválila.
Já tušil, že to u námořníka…
Já tušil, že to u námořníka neprojde!
Bimbo -světový rekordman v počtu velezrad
https://www.blisty.cz/art/94339-ustavni-zaloba-jako-stvrzeni-vnitropoli…
****
Kopíruji hlavní ... říkejme tomu myšlenky:
"Senátor Tomáš Goláň připravuje návrh ústavní žaloby za velezradu - na Miloše Zemana.
Ačkoliv je třeba ocenit Goláňovu odvahu, zároveň také nelze tajit, že šance na průchod žaloby parlamentem a plénem Ústavního soudu nebudou velké."
(Následuje obecně známý fakt o nutnosti tří pětin senátorů atd.)
"Pomineme-li pár pouličních demonstrací, na obranu demokracie a ústavnosti dosud nebylo podniknuto v zásadě nic, co by stálo za řeč.
"Antizemanovský" tábor je již demoralizován - a šokován vyhlídkami na to, že po Zemanovi může přijít na Hrad dokonce ještě strašnější kandidát, Klaus junior.
... k nějaké "nápravě poměrů" se vlastními silami nejspíše nepropracujeme. (...) nezbývá než doufat, že zahraničněpolitická dynamika nakonec provětrá i endemický smrádek v české kotlince.
Pokus o ústavní žalobu na Zemana se kromě symbolického gesta směrem dovnitř státu může stát i signálem navenek. Zamáváním na Brusel, že právní stát v ČR přestává fungovat, jak by měl, z čehož by měly vyplynout patřičné mezinárodní důsledky, včetně zastavení finanční podpory(sic!) pro režim nedodržující evropská pravidla.
Držme tedy Tomáši Goláňovi palce, ať mu nakonec vyjde alespoň tato část úkolu, který si předsevzal."
******************
Takže úkolem žaloby prezidenta za "dvacetinásobnou velezradu" není ani jeho odsouzení ani sesazení, nýbrž zastavení možnosti dostat zpět alespoň část prostředků, které z ČR odtékají.
Nezbývá než doufat, že to našemu senátorovi v Brusli vyjde a Češi i Čecháčci budou potrestáni bez ohledu na to, kdo volil Bimba a kdo Drahouše.
To nás sjednotí do jednoho šiku milovníků Dojčfrankreichu.
Příště musíme demokraticky zvolit protektorátního prezidenta, kterého nám závazně doporučí Evropská komise .
Dynamika.
Pak jestli ta justiční rozcvička není "trenýrovka", že jednou už i ta nezávislá justice pochopí politický úkol nové doby a svrhne nezávislým rozsudkem konečně toho "tyrana", když se ti liberálně demokratičtí kluci a holky a všechna další pohlaví tak snaží.
Dvacetinásobná velezrada,není to málo děcka?
Nebo se rozhodli, že je třeba "zabít Zemana" tím, že se uchechtá, co nám to dřepí i v Senátu, a nebo ta inspirace Venezuelou, že by mohla být tou zahraničně politickou dynamikou?
No a nebo jde o vypsání nějaké prémie zasloužilým z uspořených prostředků EU, které nebude muset neposlušným zemím "endemických smrádků" nakonec už EU posílat. .....
VKml
může při hypotetické kandidatuře dostat pěkných pár desítek tisíc hlasů navíc, pokud bude kavárna dostatečně dlouho a nahlas vytrubovat, že tento je "ještě mnohem strašnější" než Zeman - a to od voličů, pro které by za normálních podmínek bylo dostačujícím K.O. kritériem příjmení tohoto kandidáta. Ale když po něm kavárna tolik kvičí, tak jim bude stát minimálně za úvahu. Nicméně si myslím, že by v reálu byli nakonec zklamaní.
Jinak se KD pěkně odkopal. Jednak z toho, že ten Goláňův trapný pokus neprojde sněmovnou a případný soud ho dozajista shodí, usuzuje, že Brusel zaregistruje "že právní stát přestává fungovat". Takže nikoliv demokratické instituce, ale skupinka křiklounů z allbrightských listů určuje míru fungování právního státu. To je první odkopání.
Druhé je neméně půvabné: ta "zahraničně politická dynamika" je jen jiný název pro "internacionální pomoc". Je vždycky dobré vědět, po čem allbrighti doopravdy touží.
To už nakrklo i známého…
To už nakrklo i známého dobráka prof. Hořejšího:
Václav Hořejší dnes 16:11 0
"nezbývá než doufat, že zahraničněpolitická dynamika nakonec provětrá i endemický smrádek v české kotlince"Rád bych věděl, co by to jako mělo být - třeba že se nám dostane podobné "pomoci" jako třeba Iráku?
Brytky
si už žehlí prsa.
To jsou brytky
jako já poslanec.