Revoluce č. 35

Autor
Štítky

Dnes si dáme Venezuelu. Jednak proto, že jsem ji zatím okázale ignoroval, jednak proto, že v komentářích pod předchozími články se to odkazy na jihoamerickou zemi (a její ropu) jen hemžilo a jednak proto, že jsem si konečně pokecal se svojí kamarádkou z Kolumbie, která u nás už také byla na zabíjačce a celá situace se mi trochu ujasnila. Začnu prvním bodem a tím je má okázalá ignorace.

Můj osobní, ničím nepodložený soukromý názor totiž je, že celý ten španělský svět tam dole pod Spojenými státy stojí za starou bačkoru. Má to mnoho důvodů. Jednak tam USA už sto let provádějí politiku velkého klacku, kvůli čemuž je nikdo nemá rád. Nikde na světě nebylo tolik převratů, tolik tajného mučení, poprav, revolucí a dalších obětí ve jménu americké demokracie, jako právě tam. 

Zároveň nikde na světě není taková koncentrace utopických levicových intelektuálů. Všichni kdo museli uprchnout z frankistického Španělska, castrovské i předcastrovské Kuby, Sovětského svazu, Ruska, Barmy, Číny, ti všichni se nakvartýrovali tam kolem toho Karibiku a když se jim jejich utopie nepodařilo zrealizovat doma, ponoukali místní, aby to zkusili tam. Životní styl tomu nahrává. Jídlo tam roste samo, jen natáhnout ruku, nemusí se tam připravovat dříví na zimu ani shánět zásoby, džungle ledacos ukryje a každá velmoc posílá prachy pro svoje žolíky budoucích převratů. 

Má cenu komentovat pětatřicátou, teď už konečně tu pravou, revoluci pod Madurem nebo tu budoucí šestatřicátou pod tím poskokem USA?

 Já vím, že USA dělají sankce. Ale tankery s ropou mohou klidně do Číny. Kdyby na to přišlo, není problém zajistit tisíce a desetitisíce čínských inženýrů a dělníků, aby dali venezuelský ropný průmysl dohromady. Technologie nemají jen v USA. Když může Čína stavět průplav v Nikaragui, může i vrtat ropu o kousek vedle. Jenže on ten Maduro také není žádný mesiáš a také mu zůstává za prsty. K tomu má mnoho důvodů k paranoie a aby se udržel, musel už předtím dávat kamarádům lukrativní posty ve státní správě a v ropném byznysu. A ti samozřejmě zcela podle místní etiky pokurvili na co šáhli. 

Ani ti Rusové ani Číňané neskákají radostí, že tak bohatá ropná země je mimo americký vliv a tak mají želízko v ohni přímo na americkém zadním dvorku. Nějaké delegace tam mají, ale tučné soustíčko ne a ne sebrat. Proč asi? Inu je tam bordel nad bordel a k tomu další bordel, nikdo neví, co má ten Maduro vlastně ještě pod kontrolou a každá investice je krajně nejistá. Jsme zase u toho, co říkám pořád- je to o práci a pracovitosti. V krajně nepřátelském prostředí dokázali pracovití mormoni vydupat z pouště Salt Lake City. V krajně příznivém prostředí nedokáží lenoši a ignoranti vybudovat vůbec nic a v jedné z nejbohatších zemích na ropu mají benzín na příděl. Pod americkými sankcemi dokázali pracovití severokorejci vyrobit vodíkovou bombu... v zemi skoro bez surovin. Pod trvalým nebezpečím ze všech stran dokázali Izraelci vybudovat nechutně bohatou a ještě nechutněji vyzbrojenou zemičku. V zemi bez surovin.  Venezuelci dokázali jen zhruba totéž co v Zimbabwe udělal ten magor Mugabe. 

Zdá se, že líp se dá jednat s Asadem, Tálibánem, Kimem a Sálmánem, než s těmi bláznivými jihoamerickými španěly.

Mimochodem... Postřeh od Chris Ospiny z Bogoty. V Kolumbii bojovala vláda proti FARC, což byli v podstatě venezuelští levičáci. Mluvilo se o tom, protože ti zlí komunisti bojovali únosy, vraždami a mučením s tou hodnou proamerickou vládou. Ale ve Venezuele je to přesně naopak. Tam ti hodní povstalci o kterých se v BBC nic nedozvíte, bojují únosy, vraždami a mučením proti zlé komunistické vládě.  V obou zemích tyto nevládní entity kontrolují velké části džungle a přivydělávají si kokainem a korumpují všechno a všechny. Nikdo, ani Maduro, ani ten druhej proamerickej, neví, kdo co vlastně kontroluje a kdo zítra či pozíří vyjde do ulic na čí podporu. 

Ale vezměte si... nebylo by z hlediska Číny a Ruska super, aby se USA zapletli do další občanské války, tentokrát kousek za branami? Aby ty ropné tankery nejely vůbec nikam a venezuelská ropa zůstala pěkně pod zemí bez jakékoliv šance na těžbu? A americký kluci budou umírat za další demokracii jako v Afghanistánu pro nic za nic. A odvaří se na tom další američtí politici i prezidenti. A považte... tak daleko od Ruska i Číny. 

Čím větší bude bordel, tím lépe. Jen ať amíci přijdou. Skoro si říkám, že si Putin nemůže ani nic jiného přát a každý den se modlí, aby byly na ulicích první mrtvé hezké demonstrantky. Pak tam Trump naběhne, Maduro bude z moskevského exilu pěkně pod kontrolou burcovat svoje věrné v džungli, aby ničili svojí vlastní zemi a bude to. Cena ropy vzroste, amíci budou mít Vietnam číslo tři... samá pozitiva.

Nijak mě tedy neudiví, kdyby se převrat povedl a pak začala klasická jihoamerická odporně hnusná tichá válka proti které bude ta arabská co do krutosti ještě krásná. Ale také mě neudiví, když se převrat nepovede a začne podobně hnusná krutá tichá válka. Každopádně země je dokurvená tak moc, že ji ani číňané raději nechtějí  a proto mám za skoro jisté, když celý směr vývoje půjde k tomu, aby si Trump začal svojí vlastní válku ve které USA za dvacet let zase prohrají.  

Hodnocení
Zatím bez slepic

Komentáře

Jste si nepřečetl celý odkaz. Ta přestavba byla v roce 86 a musela stát hodně peněz.
Od léta 1986 do 30.7. 1987 probíhala celková rekonstrukce místní stavební společností ,,Constructora Spada S.A." a kolaudační řízení se konalo pod vedením Ing. Arch. Miroslava Gopferta. Na projektu se podíleli tři architekti: Italové Diferalli a Joe a Venezolan Santiago Alfonso Raward

Zatím bez slepic

že Schwarzenberg je hajzl !

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

že se tam stýká Orinoko s Amazonkou (3.1392106N, 65.8770139W) a není proto nutno budovat kanál Amazonka - Rio Negro - Orinoko.

Orinoko
je baj oko
metr výš než Amazonka
pálí se tam samohonka
z banánů a papájí
tapír stojí ve stáji.

Zatím bez slepic

Maroš Kramár nebo Imrich Bugár. Ve jménu musí být R, jinak jde o slabou osobnost.

Zatím bez slepic

Alebo mozem zacat nadavat :D ??

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Mám obavu,že USA další Kubu nedovolí.
Ukažte mě zemi Střední a Jižní Ameriky,která prosperuje?
Není to jen ropa,ale co kakaové a kávové boby,ovládané korporacemi USA.
Další je produkce hovězího masa,sice hodně ovládnuta domácími oligarchy,že místní chovatelé jen živoří.
Sice mají USA dost svých věrných vládců na celém kontinentě,ale ono stejně povstane proti USA.

Zatím bez slepic

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Uruguaj, Paraguaj.
Vsade kde sa usidlili nemci...

Zatím bez slepic

In reply to by Zvedavec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ale ti sli i do argentiny a prosperita...

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

To je velice ošidná věc.
Já jsem došel k názoru, že jedině pobyt v dané zemi a dost pokeců s místními MOŽNÁ umožní nějaký letmý pohled a snad názor.
Jsou to jiní lidé.
Když jsem byl na Kubě, tak jsem se ptal proč v domcích místních mají místo domovních dveří korále a místo oken dřevěné řezané mřížky.
Vyřezat tu mřížku dá o dost víc času, než vyrobit okno.
Odpověď zněla:
Všichni máme stejný tričko, trenky. sandály, tak co by tam kdo krad?
Ta společnost je daleko víc rozvrstvená, než si umíme představit a připustit si.
Stačí porovnat Havanu a zbytek Kuby. Mě Havana silně připomněla onu báječnou vexláckou Prahu z 80.let.
A hlavně nejde jen o Kubu, ale celou geografickou oblast. Je prostě jiný svět.

A Amerika tam hraje propracovanou hru na globalismus, samozřejmě v měřítku kontinentu.
Zemědělství je zaměřeno na export,ropa, banány, citrusy káva, kakao, hovězí. Jeden by i zatleskal.
Použil jsem schválně slůvko " by". protože jako u každé správné mince je druhá strana.
Import.
A ten spočívá v importu základních životních potřeb.
A opět na jednu stranu je ten správný přístup - dělba práce, tam jsou klimatické podmínky pro to, jinde pro ono.
A přesto takto realizovaný přístup zjevně nefunduje.
Kde je háček?
Jednoduše ve vlastnictví.
Jednotky vytvářející exportní komodity nejsou ve vlastnictví obyvatel, ale toho, kdo nakupuje.
USA si tam na svém "zadním dvorku" vytvořila "perpetum mobile" na peníze.
Z oprávněných vlastníků půdy, exportovaných komodit prostě udělala levnou nájemnou pracovní sílu.

Zatím bez slepic

tím lepší hospodář, protože musí myslet na zadní kolečka (zimu). Baťa chtěl proto stěhování národa do Patagonie... možná škoda, třeba bych vylez na Cerro Torres.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Mirku,
řekl bych, že Vaše příspěvky jsou dnes nejlepší.

A nejkomlexnější je odkaz (díky za něj!)
http://outsidermedia.cz/o-venezuele/

Trochu jsem váhal s přečtením, myslel jsem, že to bude možná pro změnu ruská nalejvárna, ale vůbec to tak nevypadá.

Mohl byste ten článek krátce okomentovat, resp. poukázat na nějaké jeho případné rozpory, pokud je tam najdete?

Zatím bez slepic

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

ale budiž, kdo chce kam.
Autor článku k závěrečné třetině článku přistupuje ze svého úhlu pohledu. Vzhledem k jeho historii a současnému způsobu "obživy" je to pochopitelné.
V tom s ním nelze souhlasit, fakticky navrhuje aby RF nahradilo funkci USA ve vztazích Venezuely. Pro místní by se nic nezměnilo.
Kdyby se lépe seznámil s realitou Venezuely, tak by navrhl, dovoz, servis zem strojů, pomoc při budování zem infrastruktury pro snížení importu základních životních potřeb. Tedy vývoz a využití komodity s vyšší přidanou hodnotou.
( Venezuela totiž má kolem JENOM 34 000 zem traktorů)
Tohle bylo vyzkoušeno např v Indonésii ( Zetor) a zabralo to perfektně. Tam se obyvatelstvo nakrmilo z místních zdrojů a mohlo se věnovat kvalitativně vyšším činnostem, než je plození dětí a hulákání na ulicích.
Musím napsat, že s autorem nelze souhlasit.

Zatím bez slepic

Dík!
Na svou obhajobu :-) musím říct, že mi šlo právě o ony první dvě třetiny článku - totiž o popis historie a současné situace.

S Vaším názorem na závěrečnou třetinu v podstatě souhlasím.
S drobnou připomínkou, že by v dnešním kapitalistickém Rusku nebo v jiných kapitalistických státech jiný přístup neprošel, protože globalizace.
A jiné než kapitalistické (a feudální) státy dnes na této planetě nemáme, nepočítám - li izolacionalistickou Severní Koreu a Kubu, která se tu a tam ze setrvačnosti pokouší o něco jako fujtajblový proletářský internacionalizmus.

Ano, vybudovat a podpořit potravinovou soběstačnost Venezuely by bylo humání a potřebné, ale neglobalizační.

Mimochodem - v Česku se prý dnes pěstuje pouhých 15% brambor ve srovnání se stavem mezi válkami, protože EU. A jsou až o 50% dražší než pomeranče, protože prý se neurodily.

Brambory jsou totiž jediná zdejší potravina, která by by pouhým uvařením či upečením umožnila přežít, kdyby vypukl hladomor, způsobený... například telefonátem zahraničním řetězcům, že jako jsme neposluchové a zvolili jsme si v demokratických volbách někoho nedemokratického nebo neposlušného.
Prostě globalizace rozkvétá, byť s kosmetickou vadou.
(Obilí sice, díkyVidlák, máme i na našem území v nějakém tom sile, ale zrušili jsme většinu mlýnů, takže se mele v Německu a vozí zpět zpracované...a žvýkat pšenici je nepopulární)
Ještě že nám z kohoutků teče ta jemná francouzská veolivoda!

Zatím bez slepic

Nějak jsem dostal hlad. A zase jsem se nepodepsal, takže místo omluvy Ládika bez vykřičníků. Umí blasturmu čičo. Když se usuší, vydrží. Možná by se výroba dala pořádat kolektivně místo zabíjačky, kdyby si každý přivezl svou elektrickou troubu.
https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=695265

Zatím bez slepic

Velice zajímavý postřeh, opravdu.
Ono totiž v historii vztahů mezi negermány a "germány"( píšu schválně malé -g-, protože oni zmínění germáni nemají nic společného s pravými Germány, jsou totiž směskou náplavy a odrodilců), se objevuje zajímavý moment, jak oni "germáni" ovládli a zkrotili nové území.
V případě území řádového státu v Prusku byl jedním z nejdůležitějších prosazovaných zákonů zákaz mletí obilí v domácnosti. Pouhé držení domácího mlýnku bylo trestáno. Šlo o kontrolu úrody a placení dávek za mletí v oficiálních mlýnech. logicky se řádoví rytíři nehodlali hrdlit o pár šupů s každým chalupářem, výběr daní takto delegovaný na jednoho mlynáře na vesnici byl daleko efektivnější.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Neviem kolki z vas boli v JA. Ja ano. S batohom na chrbte. Dlho.
Ak chcu ludia jest - musia makat. Vacsina z nich tam zuje koku, aby nemali hlad a smad.
Napr. tazia sol na Salar de Uyuni - kto tam nebol - nevie si predstavit ake su tam podmienky.
Autobusy jazdia presne a nacas.
Cesty ako v Rusku :D - asfaltka konci za mestom. Miestny vravia, ze proste statu sa nevyplati to cele vyasfaltovat. Kto pozera filmy o kamionoch v AUS - ten isty pristup. Prilis nizka hustota obyvatelstva.
Obcas davaju dokumenty o tom ze deti idu aj 4 hodiny do skoly. Peso. Opat - ten isty dovod.
Ked som prvykrat bol v Lime, mi padla sanka. 6 jazdnych pruhov v jednom smere. kam sa hrabe juzna spojka :D Ocakaval som dedinu. S jednym kamennym domom pre prezidenta :D... toz tak..

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Very helpful advice in this particular post! It’s the little changes that make the largest changes. Thanks for sharing!
http://raftwars2.net

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Moj syn bol svojho casu zenaty s Kolumbijcankou, s ktorou sa zoznamil na studiach v Aix-en-Provence vo Francuzsku. Z velkej lasky vycestoval do Kolumbie a odtial robil 5. rocnik vysokej skoly a ona 5. rocnik robila doma, v Kolumbii. Zasobasil sa (dal mi to vediet mailom☺) v Kolumbii. Potom, po skonceni skoly sa prestahovala na Slovensko, byvali u nas, i v Bratislave. Samozrejme, ze sme sa bavili i o kolumbijskyh lavicovych magorov i o dalsich lavicovych magoroch v okolitych statoch, v prvom rade o spominanej Venezuele, ale aj o dalsich susedoch Kolumbie.
Nielen z rozpravania syna, ale hlavne jeho zeny sa da urobil jeden zaver. Venezuela mala (a ma) najvacsi potencial byt najbohatsou krajinou tejto casti sveta. Ale tolko vymytych hlav, ktori si myslia, ze im lavicova slubotechna a brnkanie na "domorodcovsku" notu zabezpeci bezpracny zivot, tak niet nikde okolo.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Nechci se nikoho tady dotknout, ale víte co je SWIFT ? To si prostě někdo tam řekne, že oni neobchodují, jak se nám líbí, tak jim prostě zkroutíme ruce a zarazíme jim platby. A co má potom Chávez nebo Maduro dělat, když jim nějaká pakáž zpoza moře zablokuje příjmy ?
Co byste dělali vy, pokud by vám vaše banka zablokovala výplaty a zůstali jste ze dne na den bez příjmu ? No, já vím, u nás je spousta kontejnerů, ze kterých se dají vyšťourat nějaké ty poživatiny s prošlou dobou použitelnosti. Tohle všechno si tady nikdo z vás neumí představit. Takže z mého pohledu: Maduro, drž se! Margon

Zatím bez slepic