Pořádný řízek

Autor

V diskusi pod Assovým článkem plným statistických údajů došlo na lecjaké zajímavé dotazy. A tak se dnes budeme věnovat masu, zatímco zbytek médií bude probírat mrtvého Kuberu, kongres ODS a další politická témata. My dnes probereme spotřebu masa. Assovy statistiky ukázaly moc pěkné křivky, které v podstatě potvrzují to, co jsem jako malý řezník, kupec a sedlák v jedné osobě tušil už delší dobu. 

Nejprve si připomeneme údaje. Spotřeba masa všeobecně stoupá od počátku století. Lidé jsou stále bohatší, technologie chovu se zdokonaluje a tak zatímco v roce 1900 jedl i zámožný sedlák častěji ovocné knedlíky  než maso, v roce 2000 už se všechna zelenina, brambory, nudle, rýže a podobně jmenují  příloha.  Na jídelních lístcích je maso na sto způsobů a k tomu si můžete vybrat hranolky nebo krokety. Málo platné, celé tisíciletí šlo především o to se najíst dobře a levně. Dělat z jídla náboženství, to je až záležitost posledních let. A zkuste řídit závodní jídelnu a v ní  zkuste nachystat k obědu každý den tisíc porcí ovocných knedlíků nebo bavorských vdolečků. Pohlídejte vykynutí, tepelnou úpravu, naplňte to náplní. K tomu udělejte zeleninovou polívku... Jednak budete potřebovat hodně kuchařů a jednak výkon vašich chlapů na předku nebo na vagonech půjde rapidně dolů.

Náš dědeček vždycky říkal, že vydržet odpoledne na poli znamená sníst k obědu  alespoň deset až dvanáct ovocných knedlíků. Naráz jich člověk zbaští tak čtyři nebo pět. Proto musí pomalu žvýkat, zapíjet to, u jídla v klidu konverzovat... a teď už víte, proč byla i v nevolnickém středověku polední pauza dvouhodinová... 

Porovnejte to s možností dát do velkého kotle párky či párkrát otočit na pánvi řízek, k tomu trochu brambor také z velkého kotle, dělník si to vezme, chutná mu to, za deset minut je najedený a vydrží tahat hajcmany další čtyři hodiny. 

V určitou chvíli se prostě zdokonalily metody chovu, zlevnila se výroba masa a půlhodinová pauza na brutálně vydatný oběd plný masa vyvážila dvouhodinovou pauzu na levnější knedlíky... 

Pak přišl dnešní doba, dělník místo aby manipuloval s břemeny, manipuluje se symboly na obrazovce a když si dá oběd jako jeho táta, tak je za chvilku vyžraný jak prase. Holky už dneska také nedrhnou celé pondělí prádlo v neckách, nenosí putny s uhlím ze sklepa do čtvrtého patra, nákup vozí v kufru auta a ne na vozíčku. Nemusejí si naštípat dříví do sporáku, v práci nevozí vozíky s ingoty. Jednoduše řečeno, jídla je nadbytek a tak se začíná jíst "zdravěji". Tedy ono to není zdravěji, prostě klesá spotřeba masa a dodává se balast na pocit plného žaludku, který pokud možno nemá velkou energetickou výtěžnost.

Každý blbec je dneska vegetariánem, veganem, frukariánem, pránickým jogínem a tak podobně. Ženy smozřejmě jdou v čele tohoto pokroku, protože chtějí být štíhlé a krásné - nic proti.

Problém je v tom, že na tohle nejsme dělaní. Nejsme dělaní na nečinnost svalů. Pánbůh nás seskládal na tvrdou práci, kilometry a kilometry chůze, okopávání, běhání, nošení, mlácení, rvaní, bojování a ne na celodenní sezení při kterém se nedělá nic. Je úplně jedno, jak moc se hlídáme při jídle, výsledkem sice může být správná váha, ale pak vidíte missku při promenádě v plavkách a on jí visí zadek. Ono to nemá ani padesát kilo, ale visí tomu řiť. Schválně se podívejte. Poslední misska, které zadek nevisel, byla podle mě Monika Žídková. 

Samozřejmě těch sto let vývoje při produkci masa tu stále existuje a ať to vezmete jak chcete, nejdál dospělo kuřecí. Proto je také suverénně nejlevnější. Krátce popíšu technologii... Do velké haly se nastele metr podestýlky, která se skládá ze slámy, pilin, vápna, popela, desinfekce a dalších vědeckých sračiček. Na tuto podestýlku se vysype 150.000 jednodenních kuřat z umělé líhně.  V hale jsou rozmístěné napaječky a krmítka. Kuřata v tom pobíhají, žerou, pijí, rychle rostou... a chcípají. Denně jsou to nějaké stovky kusů. Lidská obsluha dělá jediné - chodí a sbírá mrtvolky. Ty se vyšetřují a sleduje se statistika. Nějaká stovka denně je normál. Pokud je úmrtnost vyšší, přidá se do vody a krmiva nějaké to antibiotikum, někdy se to udělá i preventivně. 

Krmivo je také věda - jsou v tom ty nejoptimálnější živiny, minerály a....  růstové hormony.

Dnešní kuře vyroste na jateční váhu kolem 2 kg za 25 dní. Producenti se kasají, že do deseti let dosáhnou 23 dní a do dvaceti let 20 dní. A docela bych jim to i věřil. 

Pak přijede kuřecí kombajn, ten ta kuřata posbírá (šetrněji než by je posbíral člověk) a odvezou se na jatka. Podívejte se na nějaký filmeček z youtube - lidi jsou tam zapotřebí už jen na to, aby kuřata vyndali z bedny a zavěsili na háčky. Všechno ostatní se stane už samo bez lidí. Do kuřat už člověk ani nepohrouží nůž. I vnitřnosti vytáhne spolehlivě a čistě stroj. 

Kuřecí maso je proto nejlevnější, snadno dostupné, každých třicet dní je nová generace, všechno od líhnutí po prsní řízky je maximálně zautomatizované... Samozřejmě to není k jídlu, je to plné sajrajtů a vody a skutečnému masu se to už moc nepodobá. Ale je to levné. Kromě řízků se z toho nadělají i párky, krmivo a ledacos dalšího. Obrátkovost je velmi vysoká a vložené investice se rychle vracejí. Budova na 100 tisíc hotových brojlerů je jako budova na 500 prasat. Během roku v kuřecím výkrmu vzniknou dva miliony kilogramů kuřat. Ve stejně velkém vepříně vznikne za stejnou dobu sotva 200 tisíc kilogramů vepřového. Přitom vnitřní zařízení je venkoncem stejné, režie jsou obdobné. Budova na kuřecí se splácí mnohem snáz než budova na vepřové. to samé platí i pro jateční linky, balící technologie, kamiony apod. Teď už víte, proč jsou pro Babiše zajímavější Vodňanská kuřata než Kostelecké uzeniny. 

Vepřové je ale také fajn. Není to sice takové terno, ale prase zase sežere cokoliv, strašně moc vydrží, je velmi vitální, může žít v budově plné metanu z prasečích sraček, do krmení se mu dá dát všechno - živočišné i rostlinné a roste sice pomaleji než kuře, ale ne o moc. Prase dneska dosáhne jateční váhy za 6 - 7 měsíců. To jde ne? - prase má při narození 1,2 kg a za sedm měsíců se jeho váha zestonásobí. 

Jinak po prasečí smrti platí podobné věci jako u kuřete - ledacos opět udělá stroj a co neudělá, to udělá i nekvalifikovaná pracovní síla, protože prase je výjimečně šikovně sestavené zvíře a velmi dobře se rozebírá.

Horší už je to se skotem. Na ploše pro 150.000 kuřat nebo 500 vepřů je místo tak pro 100 býků. Býk roste tři roky. Tam, kde se vyrobí 2 miliony kilogramů kuřecího nebo 200 tisíc kilogramů vepřového, tam se vyrobí sotva 20 tisíc kg hovězího. V Evropě je hovězí maso drahé, protože by se nikdo nevydržel dívat  na chov skotu americkým způsobem, kdy prostě ohradíte nějaké ty čtvereční kilometry plotem s dírami pro hlavu krávy a pak k tomu plotu přihrnujete krmení z masokostní moučky a trochy trávy pomocí obrovských kamionů a jinak neděláte vůbec nic. Jednou za čas k ohradě nacouvají kamiony, krávy se odvezou na jatka, pak se povrch vezme nějakou dezinfekcí, která se udělá z prošlé armádní bojové látky, dovezou se telata a jedeme znovu. Tohle u nás moc nejde a tak se krávy pořád postaru chovají hlavně na mlíko a až po vydojení jdou na jatka, z čehož argentinského býka neuděláte. Býci se chovají samozřejmě na maso, ale je to také takový běžný kravín, jen se jinak krmí, jde to pomalu a všechna technlogie je drahá. Je dost velký rozdíl dělat na jatkách linku na dvoukillová kuřátka, nebo stopadesátikilová prasátka, nebo sedmisetkilové býky. 

Máme také pár pastvin masných plemen, ale to je spíš na dojení dotací než na maso. Takových ploch je sice hodně, ale moc krav to celoročně neuživí. Pro úředníky je takových masných krav hodně - jedna na každý hektar, ale chovatelé je převážejí podle kontrol plochy,  ve skutečnosti jich mají mnohem méně. Statistika hovězího dobytka je v reálu o slušná pocenta horší než co si myslí statistický úřad. 

Hovězí je proto relativně mizerné a k tomu drahé. V posledních letech se projevuje určitá prestiž žraní stejků a tak to každý zkouší a většinou je zklamaný, protože argentinský bejk je normální polská kráva ak tomu ještě stará a nevyzrálá. V republice je navíc ještě hodně pamětníků a fajnšmejkrů, kteří umějí skvěle připravit prasátko na milion způsobů a žádný kovbojský hovězí flák nenahradí pravou pražskou šunčičku. 

Podobné je to se zvěřinou. Kančí guláš je spolehlivý prodejní hit každé restaurace. 

Nejzajímavější je telecí - telecí je to totiž hovězí vepřové maso. Kdysi bylo relativně levné, protože mléčná kráva musí mít tu a tam tele, aby pěkně dojila. Tele kráva se zařadilo do chovu, tele býk šlo na jatka, protože býků na maso bylo víc než krmení pro ně a tak zbývaly mraky telat navíc, které se nedaly ani dojit ani nechat vyrůst. Řízek z telecího je lepší než řízek z prasátka... já osobně si to teda nemyslím, ale budiž. 

Byly doby, kdy kráva dávala denně 15 litrů mléka. Dneska dává přes čtyřicet. Na naši spotřebu mléka nám stačí třetina krav oproti roku 1990. A malý početní úkol - o kolik poklesly stavy hovězího? Ano, o dvě třetiny. Ono to pokleslo ještě víc, protože do statistiky naopak nastoupila i masná plemena, která před rokem 89 skoro nebyla. To znamená že máme také o 2/3 méně telat (ještě víc), což znamená že prakticky všechna se nechají vyrůst do dospělosti, protože nekrmíme takové množství krav... to znamená že tele na jatkách uvidíte jen tehdy, když si zlomí nohu... to znamená, že telecí je drahé jak sviňa a když se to  porovná s kuřecím prsním řízkem, tak si většina lidí dá kuře. 

Přidejte si k tomu to, že lidi už dneska jen tak něco do huby nevezmou - protože kuřecí řízek je jemný, netučný, nejsou v něm šlachy, udělat ho zvládne každý blbec, tak se nedivte, že lidi už nejedí ani játra či jiné vnitřnosti. Všeobecně šlo kuchařské umění hospodyněk rapidně dolů, holky se dneska vařit prakticky neučí a kluci jen tehdy, když k tomu mají vztah. A tak se žerou jen jednoduchá jídla a jakmile máte třeba slezinku, ledvinky, brzlík nebo ta játra, je mi líto, to se musí umět připravit. Stejně tak se musí umět jehně nebo ovečka. 

Nebudu mluvit o králících, protože to dneska chová málokdo i na vesnici a tak je většina lidí  o dost ochuzená. Řeknu jen svou oblíbenou repliku - Králičí maso je tak zdravé, že ho možů aj vegetariáni. Taková králičí kostra do vývaru, k tomu játrové knedlíčky a kapání... nebo dušené králičí maso s česnekem a bramborami na loupačku...

Místo mého závěrečného shrnutí mám pro vás jednu perličku: 

Před čtrnácti dny jsme měli zabijačku a já si vzal falešnou svíčkovou, že si z toho udělám basturmu. To je druh sušeného masa - není toho takové množství jako  jako kýta pršutu a dá se to lépe ochutit. Základem receptu je, že maso zasypete solí, ona z něj vytáhne vodu. Ladislav Větvička na svém blogu popisuje, že ta dvě kila masa zasypete solí a večer tam máte litr vody. Tu vylijete, zopakujete to a druhý den také ještě něco vylijete.

Mohu s klidným svědomím říci, že z mého domácího prasátka, které nepřerůstalo samo sebe, které žilo o půl roku déle a dostávalo ke žrádlu poctivý šrot a brambory, tak z toho masa nevyteklo skoro nic. Poprvé sůl jen zvlhla a podruhé ani to ne.  Tohle v obchodě prostě nekoupíte. 

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.6 (66 hlasů)

Komentáře

In reply to by PU (neověřeno)

Trvalý odkaz

se králíkovi říká kuďoch.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

pravdu dí Ládik, zdrobněle kuďoušek, a nevěrníkům se tam říká pšouresník. Takových zajímavých slov tam je!

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

To je dnes hezká naučná stať a myslím, že názor bude mít každý, protože.... no prostě jídlo, že jo?!
Hezká je věta:
"Málo platné, celé tisíciletí šlo především o to se najíst dobře a levně. Dělat z jídla náboženství, to je až záležitost posledních let."
Je to tak. Vařím rád a relativně často, ale co jídlo, to musí být hostina. Nemyslím co do množství, ale co do přípravy. Snaha o NĚCO. Mě to baví. Třeba včerejší večer Pálavský kotlet. To je kousek prasátka, rychle na pánvi a na závěr zapéct s plátkem sýra a šunkou. Ovšem sýr ementál ze Švýcar a šunka z Třemošné. Jen prasátko z Makra, bohužel. Přeštík by byl lepší. Jako příloha brambory, ale ne jen tak ledajaké, ale jak já říkám "bobky". To se normálně uvaří brambory (od Litoměřic), trochu se podrtí (ne moc), přidá najemno cibulka a petrželka a máslo. Vytvaruje se v ruce do takových koulí, které se prdnou na plech (pečicí papír), takže je z nich polokoule (bobek). Dopéct v troubě, trochu s kůrčičkou. Trochu salátu ála šopský, ale bez sýra. Důležitý je výběr nápoje, tentokrát to byl cahors, takový celkem obyčejný (však byl všední den). Místo zákusku kousek ovoce (jablíčko, clementinka). Nu - hotová hostina.

Také s pohybem má Vidlák pravdu, samozřejmě. My, mladí důchodci, to řešíme dvakrát týdně fitkem, dvakrát plaváním. A mezi tím co nejvíc chůze, ta je nejzdravější. Jeden ze synků, hajzlík, mi namontoval do mobilu krokoměr a já ho neumím odstranit. Denně prý nejméně 10 tisíc kroků. No to nedávám, ale fakt je, že autem nevyjíždím ani dvakrát týdně (aspoň mi ten "benzín" vydrží dlouho v tom elektrickém šílenství) a i veřejnou dopravu raději nevyužívám. Když je sucho, a to je teď furt. Bydlím v centru našeho statutárního městyse a skoro všude dojdu pěšky.

Ale pozor! Vidlák nás nabádá k nepřístojnostem, posuďte sami:
"Je úplně jedno, jak moc se hlídáme při jídle, výsledkem sice může být správná váha, ale pak vidíte missku při promenádě v plavkách a on jí visí zadek. Ono to nemá ani padesát kilo, ale visí tomu řiť. Schválně se podívejte."
Nu do "mého" fitka chodí i hodně mlaďounká děvčata, věkem vhodná tak k mým čerstvě dospělým vnukům. Tak tedy ty mají, Vidláku, prdelky přímo k zulíbání!

Doba dospěla do stádia, že se dají nakoupit i kvalitní suroviny. Tak mám "svého" řezníka, "svojí" zelinářku, dokonce i "svého" uzenáře (pan Plzák v Dřevěné ulici), a tak všelijak, ale málo naplat, nejméně polovinu (spíš víc) nakupuji v Makru. Jo - a chleba se za posledních dvacet let náramně vylepšil a je z čeho vybírat.

A chleba, jak jsem seznal v cizině, český chleba - to je naprostá nezbytnost!

Nu - jídlo, to je téma! Nádhera.

Průměrný počet slepic: 3.9 (11 hlasů)

i v noci.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)

Nevím nevím, v Číně "deset tisíc" znamená nespočetně nebo navěky :)

Průměrný počet slepic: 3 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Nechcu nic okecávat, ale asi taky nebudete moc šťastnej, gdyž si myslíte, že pánbůh nás seskládal na tvrdou práci, kilometry a kilometry chůze, okopávání, běhání, nošení, mlácení, rvaní, bojování a ne na celodenní sezení...a ta dvouhodinová feudální přestávka na oběd , tož to je taky dost dobrý. 🤣

Průměrný počet slepic: 2.6 (9 hlasů)

je ovšem pecka. Už vidím 4 cigány, jak ho vezou do sběru.

Průměrný počet slepic: 2.8 (4 hlasů)

V ČR dlouhodobě roste spotřeba masa psali Aktuálně.cz a k temu dali tendle graf. https://zpravy.aktualne.cz/graf-chov-zvirat/r~f9b7ba46575711e8a44c0cc47…

ČSÚ ukazuje skromně svoje výkazy v tabulce.
https://www.czso.cz/documents/10180/91232923/2701421901.pdf/743e3cf5-ef…

Že si žereme jako víc a to sem byl upozorněn anonymem, že sem byl statisticky zprůměrován se žrouty, co všechno sežrali, takže jako nic od ničeho pojde.

Takže
1) věřím statistikám co si sám zpančuju
2) Průměr, medián či co koho s kým
3) a těď ta súl co vytahá vodu z masa

A teď o kvalitě. Gdyž něgdo sežere řízek z Makra, ze kerýho by vytáhl solí půlku vody, přihodí k temu šopák s pánbůh ví jakými přísadami a mlaská si jako vrchnostpán co svým nevolníkům dovolil dvě hodiny bužírovat u dvanácti knedlíků aby pak mohli táhnout jako dobytek , tak to je velevážení blboni jaká informace? Heh

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

četl jsem článek a by mě zajímalo s čeho prosím dedukovali "spotřeba roste", když spotřeba masa od ČSÚ (ne ten chov co si dal ty a co doplnili i aktulaně s tím vůbec "nesouvisí")

Zde dodám, dle CSU byla spotřeba 97,4kg (dle tabulky spotreba masa ne tabulky chov) od 93 to je limitně 80kg prakticky dosud, jak s toho vyčetli že stoupá spotřeba???

Za mě protože jsem viděl tabulku a udělalal si graf, je celej článek žvást co ze mě dělá blba, je lživé

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

evím jak se komu líbí výklady čísel, asi záleží na tem jak se to vezme.

ČTK 14. 5. 2018 11:38
Češi konzumují čím dál více masa. Stavy skotu a prasat v Česku přitom vytrvale klesají. Zemědělství má v tomto směru nižší výkonnost, než mělo v roce 1936.

Praha - Prasat chovaných v Česku letos meziročně přibylo o 66 443 na 1,56 milionu, o skoro desetinu vzrostly také počty drůbeže na 23,57 milionu. O 0,4 procenta, tedy 5500, ubylo skotu, uvedl dnes Český statistický úřad. Tyto údaje statistici každoročně sbírají k prvnímu dubnu. Na klesající počty prasat a skotu dlouhodobě poukazuje Agrární komora, výkonnost zemědělství je tak podle ní nižší než v roce 1936.

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/v-cesku-se-chova-vice-prasat-jejic…

P.S. Máme se jak sme se eště neměli a temu se musí věřit. Amen

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

Pribilo, kdyz v roce 2018 (vcetne prasnic) 1.557.218 a za rok 2019 1.554.084?
Drůbež rok 2018: 23 572 784 , rok 2019: 22 979 360

Já za růst považuju změnu v opačném směru, ale dneska asi matika bude asi taky nějaká nová, než jsme se učili kdysi :D
Ze já se neucil líp a místo technickýhc škol nešel na novionařinu, měl bych lepší pocit, že umím matiku, ne tu tropnou strojařkou, ale tu novou co nevymyslel bilej muž, ale až tu multukulturní :D

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

Záleží na interpretaci grafu. Vezmete-li období od roku 2013 doposud, pak spotřeba masa roste ...

https://www.czso.cz/documents/10180/91232993/2701391901g2.pdf/aaa83708-…

Zatím bez slepic

In reply to by Hlas_z_Vysočiny (neověřeno)

Trvalý odkaz

To sice jo, ale clanek se odvolava i na rok 1950, takze nelze prijmout pohled "od roku 2013", protože článek nastavil pohled "od roku 1950" se kterým dnesek srovnava ;)

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Aby vešel na vepřovou linku? Co dělá Hovězí šlachtitelský ústav? Takové maso by uvítali všichni, i novočeši z říše snů. A myslivci by býčky mohli střílet, aby bylo halali.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

je hospodářským zvířetem i hmyz. Řízky se budou lisovat ze sypkých housenek.

Průměrný počet slepic: 2.8 (6 hlasů)

Protože - čím větší živočich, tím větší náklady a tím menší zisk. Porovnej - býk, vepřík, bojler, housenka.

Průměrný počet slepic: 3 (1 hlas)

Kůrovce budete chroustat, bando nevděčná přežraná!

Průměrný počet slepic: 4 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

by se měla šlechtit, zabili bysme 2 mouchy jednou ranou. 50-100 kg králík by uspokojil každého hospodáře i spotřebitele a ještě by měl každý kožich. Mohli bychom být velmocí.

Průměrný počet slepic: 4.4 (5 hlasů)

zemedelská ekonomie není jak vidno Vaše silná stránka.
Když si článek prostudujete poctivě, seznáte, že místo půlmetrákových králiků se mnohem více vyplatí vyšlechtit stokilogramová kuřata

Budete se sice muset uskrovnit a místo v králičím kožichu, na který jste doposud zvyklý, pořádat své noční zdravotní běhy v péřové slepičí bundě, ale zato si častěji budete moci dopřát pravou slepičí svíčkovou.

Průměrný počet slepic: 4.4 (8 hlasů)

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

Běhy se dělají v hadrech, sestavených na teplotu o 10°C nižší, než na chůzi. T.j. při 10°C stačí krátký rukáv. A musí být přiléhavé triko, aby po 2 hodinách nerozedřelo bradavky. Tedy žádné kožichy a kuří péřovky, to je vhodné jen na stepler k otevřenému oknu. Ani slepičí tatarský biftek nebo housenčí svíčková není vhodná před během, alespoň ne 8 a méně hodin před ním ... to by člověk blil a to by byla škoda, ztrácel by tekutiny a o to více by musel pít. Zemědělská ekonomie JE moje silná stránka, a to nejen její úvod (příprava jídla a stravování), ale zejména její závěr.

Průměrný počet slepic: 3.7 (9 hlasů)

Je vidět, že králičí kožich při běhu používáte naprosto neodborně, když Vám po pouhých dvou hodinách rozedírá bradavky.

Zkušení běžci běhají zásadně v kožichu obráceném chlupy dovnitř!
Pochopitelně jej nosí na nahém těle, o nějakém triku nemůže být ani řeči, nejst-li příliš zimomřivý.
Pokud budete mít kožich dostatečně dlouhý, nic jiného na těle nepotřebujete a ušetříte za prádlo.
V příostravském horském terénu je dobré dlouhý kožich vpředu o něco zastřihnout, abyste si na něj při běhu do kopce nešlápl.

Průměrný počet slepic: 4 (7 hlasů)

abych běhal v kožíšku nebo dokonce barefoot, nechci být průkopníkem nebo předákem. Kožíšek je dobrý na zem ke krbu. Na běh není dobrá ani bavlna, ta těžkne, natáhne se a pot teče, kam nemá. Bohužel vede syntetika.

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

Já toho sice moc nenaběhám, ale vzhledem ke svému koníčku vykonávám vyšší fyzickou aktivitu v letním období oděn do "zimního oblečení" a jako spodní prádlo se mi osvědčila vlna, dobře saje pot, hřeje i mokrá, rychle se vysouší a i mokrá se na rozdíl od lnu dobře svléká.

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

Ládiku,
jak je vidno, nebudete spokojen, dokud nedostanete běžecký kožich z půlmetrákového geneticky zmanipulovaného angorského králika, porostlého syntetickou kožušinou
Já ale věřím, že i to Číňani dokážou.
Akorát vám nesmí vadit, že bude žlutej.

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

Ale no tož tak, pro běžce stačí proužek králičí kožky, který poslouží jakožto sportovní podprsenka proti odírání pokožky i zbytku těla okolo....

Průměrný počet slepic: 2.5 (2 hlasů)

Ládiku,
Vaše přání vyslyšeli už v daleké Kalifornii. To plemeno se jmenuje Continental Giant rabbit a ten největší (Darius) měl zatím 132 cm na délku a 24 kg živé hmotnosti. Ale ten je extrémní, zatím jsou podle všeho spíše tak poloviční. Vzhledem k nízkým teplotám Gorolistánu je předpoklad, že se tam vyvine rasa obrovská. Pak ty nejmenší vezměte na výlet do Černobylu nebo Fukušimy a nové genové mutace se projeví. Nebo je chovejte pod vedením vysokého napětí, popř. vystavte vysílači mobilního operátora v pásmu 8 - 10 GHz. A pak už jen šlechtit a nechat je tahat vozík s Ládikem po lese. Až budou dost velcí, nakopou i medvěda. I když dost velcí jsou už teď:
https://cz.pinterest.com/pin/549228117037953470/
Jeden stojí asi 300 až 500 USD. https://continental-giant.com/buying-contis/

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Pracovní tempo ve středověku bylo o dost klidnější. Sice se dělalo od slunka do slunka na panském, za měsíčku na svém, takže i přes dvouhodinovou přestávku stál výkon za kulové oproti dnešku. prostě se nevyspali. I ta práce se dnes zracionalizovala a zrychlila.

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)

A to se ještě u roboty (když byl dráb daleko) moc nesnažili předřít, co jsem četl například o dopravě, výkony byly zoufalé.

Průměrný počet slepic: 4.3 (4 hlasů)

In reply to by Hejtman (neověřeno)

Trvalý odkaz

Robotní tempo tehdejší doby lze vidět v některých zemích na dovolené. Hlavně Afrika, Latinská Amerika - ten slavný poklidný život.

Průměrný počet slepic: 3 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Pane Vidlák.
Perfektní.
Tuky doplňují energii,jinak to nešlo nahradit.
Stačí jeden krajíc a kousek špeku,jinak by musel chlap sníst půlku chleba a stejně by měl brzy hlad.
Něco staršího,to se rozpovídali dvě selky,ten náš podkoní,by snědl hrnec brambor,nebo mísu knedlíků,tak ji radí ta druhá,dej mu na ty brambory dost sádla a uvidíš,že bude těch brambor jíst méně.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jinak řečeno rychlé cukry nahradili pomalím tukem. Což je vlastně efektivnější ;)

Průměrný počet slepic: 3.3 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Ještěže to čtu při snídani :D Ale jinak moc děkuji za rozšíření obzorů.

Průměrný počet slepic: 4.3 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Podle mého názoru je nejlepší řízek ze středně prorostlé krkovičky.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

týká se i prostitutek
senátorů, poslanců
srandu dejte do ranců
zavázejte na uzel
nefučte do vuvuzel.
Celý den se bude zticha
žádný rachot u Jericha
v hospodě jen polohlasně
běda, kdo ukáže dásně.
Tomu určí Velký Bratr
zda pokutu nebo katr.

Průměrný počet slepic: 4.6 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

Největší smutek má vyhozený Kremlík.
Nebo to byl plánovaný odstřel špatného kusu.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

na Rokycansku? To nikoho nezajímalo? Co hlásiče, hasiči, dým, kvikot?

Průměrný počet slepic: 3 (1 hlas)

Stáj má rozměr 16x102m a hořela rovnoměrně po celé délce, žádné ohnisko nebylo poznat. To někdo zapálil úmyslně. Někdo, kdo nemá rád vepře.

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)

Aláh ho už zaúkoloval.

Průměrný počet slepic: 4.4 (5 hlasů)

A gdyž budou furt hluchý, slepí a blbí, dožijou se fronty na maso v kebabárně. A k tomu jim dycky nějakej pisálek napíše článek a třeba aji přiloží grafy, že spotřeba masa roste. Heh

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

Imbecily nezajímají spáleniny, to by je muselo zajímat hospodaření, horší jak před válkou. Agdyž dostanou statistiku před rypák, tak přežvykujou řízky. Ani je to nevystraší. Po nich potupná potopa. Heh

Průměrný počet slepic: 2.3 (6 hlasů)

Stačí do koryt nalít hořlavinu... něco podobného se tu kdysi v blízké dědině stalo. Prasata buď ohořela, něco zahubil kouř, další popadala prohořelými rošty do močky pod tím, co se neutopilo - jeden jedinej člověk riskl jít pro ně. Ale jestli nakonec přežili a na jak dlouho? Kdo ví.
Kdo něco takového udělá, není lidskou bytostí. Ta zvířata se neumí a nemohou bránit.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

https://www.youtube.com/watch?v=Uctu1e353os

Já jsem železný muž!

Ztratil rozum?
Vidí, nebo je slepý?
Může vůbec chodit?
Nebo se skáci hned jak se pohne?

Žije, nebo je mrtvý?
Má v hlavě nějaké myšlenky?
Jenom projdeme kolem
Proč bychom se měli vůbec starat?

Změnil se v ocel
Na velkém magnetickém poli
Když cestoval časem
Pro budoucnost lidstva

Nikdo o něj nestojí
Jenom zírá na svět
Plánuje svou pomstu
Která se brzy rozvine

Nyní nastal čas
Aby Železný muž šířil strach
Pomsta ze záhrobí
Zabíjí lidi, které kdysi zachraňoval

Nikdo o něj nestojí
Jenom odvracejí hlavy
Nikdo mu nepomohl
Nyní má svou pomstu

Těžké olověné boty
Naplňují jeho oběti děsem
Běží tak rychle jak jen dovedou
Železný muž opět žije!

Průměrný počet slepic: 1 (3 hlasů)