Všímáte si, jak nápadně ubylo posměchu za české předzásobení se potravinami? Minulý týden ještě média neměla pro takto konající dost pohrdání. Objevovaly se rozhovory s různými chytrými hlavami, jak jsou taková opatření zbytečná, že to bude znamenat jen plýtvání jídlem. Dokonce i ten Pirk tuším hlásal jakési moudro, že by bylo dobře, abychom ten koronavirus co njedříve všichni dostali a získali imunitu.
A dneska? Najednou se dozvídáme, že bychom měli být připraveni na případnou karanténu. Měli bychom mít doma zásoby, abychom nemuseli chodit mezi lidi do obchodů a mohli v klidu vyčkat na lékařský verdikt. A to se u nás v podstatě ještě nic neděje.
V Itálii už zavřeli celou Lombardii - možná mám už zastaralé informace. Vlastně udělali zhruba totéž co udělaly úřady o něco dřív v Číně.
Snažím si představit si praxi tohoto rozhodnutí. Ano lidi, až budete potřebovat potraviny, zavolejte na tohle číslo a národní garda vám je přiveze, Máme čtyři telefonisty na milion lidí... Itálie byla z hlediska práce úřadů a policie vždycky bordel. Že by jim tam teď začalo všechno hladce fungovat ala Dojčland, to jde mimo mojí fantazii.
A sranda končí i u nás. Minimálně na Vojtěchovi a Babišovi je vidět jak tiskovku od tiskovky chřadnou. Chápu že nechtějí dělat paniku, je to asi rozumné, ale na těch jejich ksichtech je vidět, že vědí víc než mohou říci. Například se podívali na grafy šíření a porovnáním s českou realitou se úplně vnucuje myšlenka, že tu běhá hodně šiřitelů, kteří to o sobě nevědí a neví to o nich ani hygiena, ani doktoři, nikdo.
Ale dělejte nějaká velkoleůpá opatření, která budou stát miliardy peněz... když jste Babiš, kterému média nic neodpustí. Tož to dopadne jako v Itálii - ke skutečně účinným opatřením se sáhne, až bude opravdu každému jasné, že je zle.
Včera jsem seděl se švagrem u nedělního oběda a on začal rozhovor tím, že se podivoval nad hloupostí lidí, kteří nakupují do zásoby. Po půl hodině už si dělal nákupní seznam. Já už jsem zásoben. Ne, nebojím se koroňáčku. Ale dostat se do karantény bude snazší než řeknete Covid 19.
A nebudu se už posmívat ani Babišovi ani Vojtěchovi. Mají usnadněnou práci - Itálie už dělá drakonická opatření. Oni už nebudou mít tak těžké rozhodování. Mohou se rozhodnout správně dřív než to udělali Taliáni. Znovu budu naši ANOvládu posuzovat až bude po všem. Teď jim nebudu svými kecy házet klacky pod nohy. Krize ukáže, zač naši funkcionáři stojí, ale do jejího odeznění nehodlám volat po přepřahání uprostřed brodu.
Já jsem měl o víkendu poslední zabijačku letošní sezóny. Tím pádem také budu mít trochu víc času na Kydy i psaní článků. Zásobil jsem rodinu nejdůležitějšími potřebami a doufám, že to všechno bylo zbytečné.
Dnes je pondělí. Hodně lidí s obtížemi dojde k doktorovi až dneska. Také se posílí směny v laboratořích a tak bych si myslel, že večer budeme mít skokový nárůst infikovaných.
Budu rád, když v příštích dnech Kydy poslouží pro vzájemnou komunikaci a sdílení problémů. Abychom si tu mohli vyměňovat zkušenosti, abychom se dozvěděli, zda některý z naší kydací hospody není nakažen, aby se mu dostalo povzbuzení, případně pomoci. Upozorňuji proto všechny elfy i trolly i jiné scallopy, že dnešním dnem počínaje budu mazat bez pardonu všechny rozesírací a provokativní komentáře kdykoliv se dostanu k počítači. O míře rozesírání a provokace rozhoduji já. Pokud se bude někdo cítit dotčen, může mi napsat na mail.
Ode dneška do odeznění problémů jsou Kydy oznamovací stěnou pro vzkazy, dotazy a informace. Prosím všechny čtenáře, aby své blízké doma seznámili s existencí Kydů a instruovali je, aby nám v případě vašeho onemocnění dal někdo vědět. Pokud budete ležet na plicním ventilátoru, budete rádi, že kromě medikamantů, které vám píchají doktoři, na vás ještě někdo myslí, někdo připíjí na vaše zdraví a někdo se modlí.
Dnešní diskusi zahájím prvním přípěvkem:
Kupte si domů jedno neparfémované prachobyčejné savo. Savo je zkratkou pro sanaci vody. Kdyby bylo nejhůř, můžete se díky savu napít i vody z Vltavy. Návod je na každé lahvi.
- Log in to post comments
Komentáře
jabkovice- desinfekční gely
Slivek je málo, takže nezbývá než jabkovice alias kalvados. Podle hesla ani jedno jablko nesmí padnout mimo sud, jen tak se pozná dobrý hospodář, je asi nejvhodnější dělat kvas z drceniny. Tím se využijí i zbytkové cukry ve výliscích, které by vznikly, kdyby se jinak lisoval jen mošt.Dobré je přidat nějaký startovací cukr cca 1 kg na 50 l kvasu a pro lepší výtěžnost dodat i nějaké kvasinky. Mám velmi dobrou zkušenost s dánskými kvasinkami SIHA 6. Ty snad rozkvasí i dřevo. Výsledkem zodpovědné práce by měl být voňavý, plný a hladký kalvados. Někteří nepoučení mají pocit, že pijí slivku, zvláště návštěvníci z mimo švestkových regiónů.
Jabkovice , i když je to hřích se dá také použít na výrobu desinfekčních gelů. Stačí si koupit nějaké obyčejné nebo parfémované gelové mýdlo a naředit ho alkoholem. Stačí obyč. francovka. Účinnější je však etylalkohol a ten máme v kalvadosu. Ředění odhadem 1 :4 (1díl C2H5OH). Ovšem, jak by řekl Targus, je třeba desinfikovat vnitřně a já to doplňuji i o desinfekci vnější.
Re: Pragmatik Jste hnusné, nevychované a
vším dobrým opovrhující doplňovací čuně.
Doplňovací choutky si můžete ukájet v nejbližším suproši na regálech. Uděláte si dobře a ještě za to dostanete zaplacíno. Co více si přát.
Účinnější je však etylalkohol ...
V tý francovce (ALPA) je 60% lihový roztok přírodních rostlinných silic (mentolu, linaloolu, nerolu aj.), ale i dalších aromatických látek. No 60%ní kalvados/jabkovici jsem zatím (mimo "pálenic v domatíně") neviděl ... jinak za poslednch 14 dnů jsem v drogeriích už, ani tu ALPU taky neviděl !! Ale zatím se dá ještě sehnat denatůrák, většinou v "barvách & lacích"... na desinfekci to stačí (jen to nesmíte zaměnit s tou vnitřní desinfekcí) ...
Jabkovicu jsem nikdy nedělal
ale někdy to zkusím. Stačí to našrotovat. Objevil jsem na okraji Vysočiny bezprizorní maliňáky...
Trnkovicu nemáme, protože tady řádí šarka, jsme moc nízko. Tak to jistí marhulovica, té je dost vždycky.
Předloni jsem šel do oskorušovice. Do 24 hodin po pálení chuť jak božský nektar. Bylo tam všechno. Za 2 dny to zmizelo a chuť jako čistý líh. Do 4 měsíců se chuť vrátila, jen nebyla tak intenzivní. Pořád se to v čase posunuje. K lepšímu. To mi připomíná, že ten posun musím jít zase po několika měsících zkontrolovat ;-). Po dvou letech by se měla chuť zintenzivnit a zakulatit. Pak to hodím do lahví.
Tak, jak to popisujete,
hlavně ty vlastnosti, to spíš vypadá na excelentně povedenou mačkadlici Stařenky Oggové :o))
Co to dělá v noci, potmě nebo když nejste doma?
Při stáčení buďte VELMI opatrný!!! A možná by místo skleněných byly bezpečnější kameninové láhve.
Ono
Nejsem sám, kdo má tyhle zkušenosti. Čerstvá je sladce nahořklá, velmi ovocně aromatická, nedá se to popsat, snad sladký ptačí jeřáb x zhniličkovatělé mišpule s dlouhým dozvukem. Za dva dny je to líh bez chuti. Za 6 měsíců se to vrátí, ale ještě to není ono. Trvá to aspoň 2 roky. V demižonu, musí být nad tím vzduch, aspoň 1/4 nebo 1/3 obsahu. Pak proběhnou chemické procesy a stabilizuje se to a zakulatí. Jenom nechápu, že každý demižon má chuť jinou...
Ono to tak opravdu funguje :-)
Re: Ládik!!! Z
drcených jablek.
A slivovicu nepálím, bo u nas je taka celoročni kosa, slivky sice narostu, ale su ganc bez cukra.
Targusi,
mě nedožíráš, mě motivuješ.
A jsi pro mne velkou posilou - pokaždé, když tu napíšu nějakou obzvláštní koninu, spoléhám, že Ty od ní svou ještě koňštější koninou odpoutáš pozornost! :-)
Bude to těžké...
Re: AH Smůla. Já jsem taková
trapná napodobenina, atrapa, hanebný - co hanebný, přímo trestný - pokus o Salieriho, který se po celý život marně snažil dosáhnout výšin Mozartova hudebního génia.
Prostě vedle onoho oranžového kotoučku nesoucího označení "asfaltový holub", poněmž nejrůznější hovada střílejí z nejrůznějších zbraní, se nechytám ani za hlavu.
Kondice
Dnes (vlastně už včera, pardon) jsem nebyl nakupovat, ale zaplavat si. Dal jsem čtyři kilometry, trvalo mi to přes dvě hodiny. Dobrá kondice bude na toho koronavira nejlepší zbraň.
Když nebude dost jídla, alespoň trochu zhubnu. Žádná škoda.
Re: Godot Ty voe, Godot, vy jste
se dobrovolně rozhodl spáchat sebevraždu ještě předtím, než vás ta breberka dožene, nebo co?
Já mám problém urazit čtyři kiláky po nohách a on plavat!!!
Chlape, jeden mizerná, mějte rozum! Když zaklepete bačkorami, koho tady budu pomlouvat?
Pohyb je potřeba jako aktivní odpočinek;
já zase dávám 2 hodiny běhu ob den, bo musím regenerovat. Potmě. Nikoho nepotkám, bystřím smysly a mysl. A je to zadarmo!
Měl bych dotaz(y), prosím...
jakou tomu dáváte intenzitu? Myslím tepovou frekvenci. Já jedu na cca 0,8TFmax, když TFmax = 220 - věk (jsem muž; baba má 226 - věk). Nevýhoda běhu je pocení (praní hader), to v bazénu pot zůstane ve vodě. A jak často takhle bazénujete a jak dlouho? 5-10 let?
Sice nevím, jak tázaný
Ale já tepovou frekvenci nesleduji. Plavu měsíčně průměrně do 20 km,2-3x týdně, 3 km/90 min. Za loňský rok 219 km. S tím,že mám výpadky na dovolené,případně z jiného důvodu. Nejlepší je vždy ten poslední bazén a to ,jak všechno krásně bolí. Plavu tak už asi 7 let, a formu mám jak nikdy předtím. A bylo mi 68.
Netuším
Tak jako Anonym si tep nesleduji, ale podle zkušeností z rotopedu ho držím odhadem tak někde kolem 110 - 120, tedy akorát na ty hajzly tuky.
Bazénuji pravidelně/nepravidelně od roku 1994, snažím se dvakrát týdně po dvou až třech km (čtyři byla fakt výjimka). Osobní rekord v bazénu mám 5,5 km v kuse, ale tak někdy před dvaceti lety.
Též se snažím dvakrát týdně zajít do fitka, což reprezentuje cca 60 minut na rotopedu a 90 minut nějakého rozumného cvičení/posilování/protahování a tak. Už mi radí vnuk, který studuje VŠ fyzioterapii. A pak to nejlepší - sauna, hezky v klidu beze spěchu.
Běhat nemůžu, neb už moc vážím. V létě horské kolo, jasně. Ale opatrně, už se bojím spadnout.
Stáří (letos 66) má své výhody i nevýhody. Výhodou je, že nikam nespěchám (leda tak do hrobu). Nevýhodou je, že už (kvůli hnusné chorobě, kterou trpí ta moje Labuť) nejezdím každé léto na jižní pobřeží Kréty na tři týdny, nebo ještě lépe na celý měsíc. Pro Anonyma: To byl plavecký ráj, denně tak 8 km (rozloženo na celý den se to dá), to se pak za měsíc nastřádalo někam dost přes 200 km.
Jo, jižní Kréta je super,
Jezdím tam každý rok na podzim,po sezóně.Já měřím Garmin swim jen bazény na podzim a v zimě- v létě je přece jen více práce doma. Na moři se vzdálenost dá jen odhadnout nebo i přesněji měřit?
Paleochora
Pokud znáte Paleochoru, pak jistě pochopíte i moje nadšení.
Vzdálenost odhaduji. Dřív jsem plaval cca 30 minut kilometr, tak jsem v moři počítal 35 (jeden plave přece jen trochu opatrněji), taky záleží na vlnách, že.
Později jsem, tak posledních pět let, ještě pět minut přidával. První dva kilometry napříč zátokou a zpět hned za svítání a další dva brzy dopoledne po desinfekci ouzem a snídani (čerstvý ovčí jogurt). Pak dva kilometry až těsně přes poledne. Po siestě se to už nějak doklepalo na těch osm. Když se "plán" nesplnil, tak se ovšem taky celkem hovno stalo, však to byla dovolená a ne galeje.
Legrační bylo, že jsem s sebou na delší plavání bral postupně i vnuky (a jejich rodiče, samozřejmě, samotné NIKDY!) a musel jsem jim přizpůsobit tempo. Jak šly roky, museli oni přizpůsobit tempo mně...
Hlavně žádné polehávání na pláži, to nesnáším!
Taky se neválíme, už máme…
Taky se neválíme, už máme prolezlé a propadané skoro všechny soutěsky Kréty- a že to stojí za to! Na jihu naposled v Plákias, loni na kontrole Babišovy Eloundy + autem zbytek východní části. Sranda byla,když nás zcela chcíplé po 15km cestě po balvanech v soutěsce naložil do auta od pohledu čistokrevný domorodec,kterému se zjevně zželelo potácejících se postav s tím. že nás odveze k zaparkovanému autu, a navigace mu radila v ruštině. Gruzínec a jeho zcela potetovaná partnerka ve zlatých sandálkách Litevka. Svět je malý.
rotoped_
Rotopéd? No to je ostuda, to se povoluje jen po endoprotéze kolena, víte mladíci! Plavání taky dobrý, ale jen koukat hodinu do vody a ven. No na moři je to trochu jinak, když tam nejsou žraloci.Avšak kolo ničím nenahradíš, když klouby kolenní, určené v prvé řadě pro chůzi jsou, no kde asi.. Já starší mladík (77) si ještě těch 4000 km za rok ujedu, ale, jo, jo, bylo líp
Stáří je opravdu fajn,
já měl 62 a běhám cca 7 let, 2000-2500 km ročně (95% potmě), po kopečkách, při váze 100kg. Bez újmy na končetinách, občas blbý došlap. V mládí mě běhat nenapadlo, jen na lyžích. Imunitu mi pokazil doktor koňskými dávkami atb na borelky, které po nich “porostly”.
imunita
Na imunitu je nejlepší, koupat se venku celý rok. Já měl chřipku naposledy v dubnu 1988, kdy jsem se trouba, nechal ukecat od bab na očkování proti chřipce, ale ta byla I,A. Možná, že pak, to moje celoroční plavání nemělo na to žádný vliv a ta vakcína byla tak geniální, že při těch 40°C vybudila můj geniální organismus k tomu aby propočítal kvantum chřipkových mutací a věděl jak na ně :-)). Konec srandiček. A co to je rýma ??Základem imunity je zdravá výživa, otužování a pohyb. To žádný Dr.Max a jejich předražený a většinou neúčinný doplňky nedovedou.
Nepřeháněl bych to.
Nepřeháněl bych to, Vidláku.
Celá situace se mi jeví jako hodně příhodné politikum jak posílit stát a jeho funkce. Tahle Boží Dopuštění se v historii lidstva opakují docela pravidelně. Lidé umírali a přeživší táhli dál.
Jistě, nikdo nechce, ani já jít, do kopru.
Co s tím? Opravdu to vidím jako velmi příhodnou situaci jak posílit stát faktem, že vyvolám strach a stmelím stádo. Rakoviny je pořád více. Že bychom se s ní už smířili? Nebo na ni rezignovali? Proč třeba daňový poplatník nemůže ovlivnit tok svých daní ve prospěch třeba výzkumu rakoviny?
Proč peníze poplatníka tečou do oblastí které poplatník nechce?
Dost zapomínate...
...že, všechny mutace, které se adaptovaly na prostředí, zmutovaly buď vlivem změny prostředí, která je dílem člověka nebo samovolným křížením. A budou odolnější a hůř léčitelné než ty předchozí. A pokud by se jednalo opravdu o modifikaci SARSu, jak to někde padlo....A tenhle vir už má mutace dvě! Pokud jsem dobře četl.
Byl bych moc rád, kdyby se Vidlák pletl a zůstalo to u nás v současných rozměrech, jenže podle Parkinsona "když se něco může vydat špatnou cestou, tak to po ní půjde". Itálie je varování. Lombardie má 16 mio, kolik my?
Co je ještě horší, že se rozjel český hyenismus. Roušky a zdravotní respirátory skoupili překupníci a zlatokopové a jsou vykoupeny dokonce plynové masky, které jsou úplně na nic. Pokud se to tu rozjede, "šmejdi" zase budou mít pré a zoufalcům prodají za velké peníze s klidným svědomím i to , co je na nic!. Jen se divím prodejcům, že prodají jednotlivci takové množství roušek, že pak nakonec budou chybět tam, kde by byla největší úmrtnost. Ledaže by je kupoval na firmu jako ta ženská to kilo kyanidu. A nemáme tu efektivitu Číny, se kterou oni v krátké době zamezili Armagedonu, který by u nich nastal. A nemáme ani jejich možnosti a disciplínu na dodržování příkazů.
S politikou si dejte pauzu, stačilo vidět v debatě, jak se chovala opozice. Těm nadávejte, protože mají minimální zodpovědnost, tak si dovolují plkat ty svoje nekonstruktivní kraviny i za téhle situace, aniž by k čemukoliv přispěli. Mají zase jen blbou kritiku vládnoucí koalice, která se v téhle době vůbec nehodí a je mimo mísu!
Nevím odkud jste, ale já jako obyvatel hlavního města si dokážu představit i problémy v logistice, co se týká jídla a základních potřeb. Takže spíš oceňuji, to co bylo výše napsáno. A to by to Vidlákovi klidně mohlo být u zadele, protože on se zařídil a nechat egoisticky všechno plavat je to nejjednoduší. Takže mu tímto děkuji za snahu něčím přispět, ačkoliv sádlo na něm chtít nebudu. Cestou by ho stejně někdo ukradl :)
A to o tom stmelení stáda...to se děje jen při hodně velkém průseru nebo za obzvláště velké propagandy. Takže to bych radši nechtěl...Hajhou.
Nezlob se, cituju tě: "…
Nezlob se, cituju tě: " zmutovaly buď vlivem změny prostředí, která je dílem člověka nebo samovolným křížením."
Už na základce (alespon za me) se ucilo, ze hlavni selekcni tlak na podobne viry/bakterie je "přežití hostitele vs sireni" a ten popis co davali o těch dvou liniích, tak byl i popis vlastností, kde bylo řečeno, že potvrzují toto pravidlo ;)
Takže prosím, myslet si můžeme, ale když už citujeme existenci dvou linií, tak řekni i jak je vysvětlovali ne pouze svoje domneky a cast informace zamlcujes ;)
A ktem rouskám, když vezmu…
A ktem rouskám, když vezmu youtube od Čočíka nebo jeho kamoše co ej v pekingu. Tak nějak nevydím rozdíl čína vs u nás, tam jsou taky překupníci apod.
Nemám rád, když vidím reálné informace od lidí co tam jsou a pak od lidí jako ty, kteří šíří ludy, že jsme horší/lepší jak někde za hraniceme ve stylu v zahraničí je tráva zelenější, lidi chytřejší a u nás vše špatné ;) Hlavně, když je to lež...
Roušky
Škoda, že sem nejde dát video... tak aspoň popis. DIY* rouška:
1. Utrhněte z roličky papírovou utěrku (v obchodech jich je pořád plno, kdo ji má doma, má výhodu), složte na varhánky.
2. Konce varhánků (tak 2cm) přehněte přes gumičku (průměr tak 7-8cm) a sešijte sešívačkou.
3) Varhánky roztáhněte na velikost od brady po kořen nosu, nasaďte na gezicht a gumičky si natáhněte za uši.
Tím máte roušku v ceně do 5.-Kč a překupníkům, co ji nabízejí za 2000.-Kč poraďte, ať si je nastrkají do p.... (popelnice je taky vhodná). Účinnost je srovnatelná s účinností té komerčně předražené.
(DIY* = do it yourself = USS = udělej si sám)
No tak určitě....
...ať žijí šmejdi a hyeny :), přišlo mě úžasný, že to TV stanice vysílá v přímém přenosu a dotyčný "úplně normální týpek" má přes xicht grafickou masku, aby nebyl za tu prasárnu veřejně pranýřován
jsem to odentroval :)
před ty dvě mutace jsem zapomněl napsat údajně, takže omluva všem. To byla kusá informace. Když jsem byl v základce, tak počítám, že o mutacích se toho moc nevědělo a genetické inženýrství bylo patrně v plenkách.
Jen doufám, že nebudeme v top, co se týká úmrtnosti lékařského personálu a jak tu někdo psal, nebude nedostatek nehašeného vápna. A nesrovnával jsem překupníky, ale celky....a neurazil jsem se, nejsem dokonalej...
Ale jo, zakladni princip…
Ale jo, zakladni princip mendel apod. se ucil, ono staci se podivat do ucebnic co vsechno se ucilo a co hlava nezapamatovala, např. s čeho všeho je rostlina, když jsem to viděl před rokem, tak jsem si vzpomnel ze se to ucilo, ale predtim jsem mel pocit, ze jsem to v zivote nevidel...
Holt, ty si to nepamatujes, ja si nepamatuju cokoliv o rostlinach...
Re: TP Smiřte se s tím, že
vy jste tu od toho, abyste plnil erární kasu a držel hubu, krok a řadu, bo jinak by nebylo z čeho rozkrádat, vy jeden, hen ten oný, vyonďatý.
Na rozkrádání - pardon - chci říci, totiž napsat, na rozdělování tady máme jiné kofry. Budou chytří, mladí a krásní ještě i s hlavou metr pod maceškami.
Savo
Tak jsem koukl na tu lahev a překvapilo mě, že skutečně tam kolonka "Desinfekce pitné vody ve studnách" je. "40 ml (jeden uzávěr) na 2m3 vody. Nejprve rozmíchejte v 9l vody (kbelík) a pak zkrápějte vodní hladinu studny. Po 30 minutách je voda dezinfikovaná a současně dochází k rozložení účinné látky".
Zkoušel to někdy někdo s kapátkem v podmínkách "donesu v kýblu vodu z Vltavy"? A pak to i vypil? A u té Vltavy asi nejde jen o biologická rizika, na něž by pomáhalo Savo..?
voda z Vltavy
se po přečištění v různých pískových filtrech, a nějaké chemii atd. běžně používala jako pitná - pražáci znaj hezkou historickou budovu podolské vodárny na nábřeží Vltavy. Doteď slouží - udržuje se jako pražská záloha, kdyby vypadnuly trubky z Želivky.
Takže to zjevně jde.
Jasně. Jde o to, že když…
Jasně. Jde o to, že když donesu domu kýbl vody z Vltavy, tak se celý ten vodárenský proces s filtrama nekoná, jen tu chemii nahrazuji savem.
jak na to
Do nádoby s míchadlem dáte vodu, přihodíte chlorid železitý a mícháte a mícháte, až se vytvoří vločky. Čím větší tím lépe. Do těch se shluknou tuhé nečistoty ze surové vody. Odfiltrujete je přes pískový filtr. Dále vodu zneutralizujete na správné Ph pomocí hydroxidu vápenatého. Dezinfikujete chlórem ( a máte hotovo.
Někdy se vločkování nedaří, zvláště při velice nízkých teplotách.
PS. Chlór je v tom Savu.
JJ, něco podobného jsem…
JJ, něco podobného jsem viděl na exkurzi v čističce ;) A na exkurzi ve vodárně u naší přehrady zase měli veliké solné tablety (chlorid draselný?)... Takže pro případ karantény nakoupit do paneláku ještě chlorid železitý, natahat řádně propláchnutý písek a hydroxid vápenatý.
jen jsem
popsala tu vodárenskou chemii pro vodu z Vltavy. Obecně se technologie ve vodárenství stanovuje pro každou budovanou úpravnu vody samostatně, šije se na míru pro surovou vodu, která se bude upravovat.
úprava pitné vody
Úpravárenský proces záleží na kvalitě surové vody. Tvrdost,pH,obsah rozpuštěných látek atd. K vločkování, tedy k vysrážení pevných látek se nejčastěji používá síran hlinitý(je nejlevnější),pokud to voda vyžaduje, tak síran železitý nebo výše uvedený chlorid železitý. Po filtraci následuje 2.stupeň odstranění organických látek oxidací a filtrace na aktivním uhlí.V 3. stupni je úprava fyzikálních vlastností vody-zmenšení tvrdosti, odstranění železa a manganu, odstranění dusičnanů a amoniaku. Nyní je už voda čistá, ale obsahuje obsahuje mikroorganismy. A zde nastupuje SAVO(chlór) nebo ozón nebo UV-záření. V domácích podmínkách kromě ozonizace je oblíbeným způsobem použití MMS. Tolik ve vysoké krátkosti. Jinak úprava vody je velká věda, protože každá surová voda je trochu jiná. Perlička z vlastní zkušenosti. Zástupci Coca-Coly, když jim byl nabídnut zdroj kvalitní pitné vody s parametry blížící se kojenecké vody, prohlásili, že nezájem, protože si umí připravit vodu i z kaluže, a proto vstupní vodu vůbec neřeší a rozhodují jen peníze. Od té doby žádná podobná svinstva nepiji, ať již se nazývají jakkoliv. Ovšem coca-cola apod. je velmi vhodná na uvolňování zarezlých šroubů, čištění povrchů kovových předmětů apod.
Pro domácí úpravu vody kromě SAVA doporučuji koupit křemičitý písek, aktivní uhlí a nějakou akvarijní UV-lampu. Vše se dá koupit přes nějaký akvarijní e-shop nebo někde např. v Hornbachu. Doma z toho lze z PET láhví sestavit poměrně účinnou kolonu pro mezní situace.
V kosmickejch lodich se…
V kosmickejch lodich se pijou chcanky. Ovsem prefiltrovane. Voda je voda, at uz zacnete cimkoliv.
Pokud někdo chce mít vodu…
Pokud někdo chce mít vodu eňoňuňo, pak do ní ještě na závěr přisype trochu kyseliny citrónové. Kdo sloužil na vojně u ženistů, třeba u roty těžení a úpravy vody nebo u pluku civilní obrany, který měl na úpravu vody myslím na družstvo, může potvrdit.
Přesně tak, jak je výše popsáno, se postupovalo, byla na to automobilová úpravna vody AÚV-62 - dokázala vyrobit ze znečištěné nebo i zamořené (radioaktivními nebo chemickými látkami) vodu pitnou, 6 - 8 m3 za hodinu. Součástí úpravny byla i laboratoř.
Jo - pro chlorid železitý si chodili radioamatéři, jeho roztokem leptali plošné spoje. Kyseliny citrónové se dožadovaly zavařováníchtivé hospodyňky, v sezóně někdy bývala v drogeriích vyprodána.
Filtrace
Pískové filtry mají zachytit mechanické nečistoty. Po nich následují stupně s UV lampami, kdy UV záření zajišťuje likvidaci bakterií. Aby se znovu nenamnožily (ony se ty mršky malé občas schovají za kamarádku), do vody se přidává chlor, který po vypuštění vody z kohoutku vyprchá za asi 20 minut, protože je to plyn.
SAVO obsahuje chlor, jde o ten poslední stupeň desinfekce, ale sám o sobě postačí. Kýbl z Vltavy tedy přineste, nechte chvíli ustát. 90% vody přelejte do jiné nádoby, 10% kalu na dně vyhoďte. Opakujte, až si myslíte, že máte vodu zbavenou mechanických nečistot. Nalijte SAVO pomalu na hladinu, protože i bakterie se zdržují především v horní vrstvě vody u kyslíku. Vodu se Savem rovnoměrně rozdělte do obou použitých nádob, aby se bakterie zlikvidovaly v obou. Zakružte, aby se opláchly stěny nádoby i nad hladinou. Po 30 minutách přelijte. do jedné z nádob a pak znovu do druhé. Při tom přelévání vyprchají zbytky chloru a můžete pít.
Pokud vodu převařujete, teplota 80°C po dobu 10 minut zabije většinu bakterií. Ty obzvláště odolné jako je amébová úplavice zabije teplota 80°C po dobu 20 minut. Takže vodu vařit 15 minut a pak nechat být. Dochází k poklesu teploty, ale pořád to postačí, aby teplota přesáhla 80°C i po zbylých 5 minut. Mrtvé bakterie klesnou ke dnu, takže vypijte jen horních 90 % vody, spodních 10% vylijte.
Převařenou vodu neskladujte déle než 10 hodin, do té doby spotřebujte. Proces množení bakterií začne okamžitě po poklesu teploty vody znovu, dostanou se tam ze vzduchu. Jen je jich natolik málo, že množení jim zabere čas.
Bydlíte-li někde u lesa a je tam studánka nebo pramen, můžete brát vodu odtud. Nejlepší je tekoucí vody z trubky, obvykle u každé chatové osady. Tam vodu můžete používat ihned a bez převaření, jen v některých případech stačí převařit po 10 minut.
Vodu ve studni vyčerpejte a nalijte SAVO ve vysoké koncentraci. Nechte studnu být do natečení vody. Důležité je, aby byla zakrytá (chlor je těžký plyn a vydržel ve studni a desinfikoval i stěny studny). Pak vodu vyčerpejte a vylijte, nechte studnu znovu natéci a voda je desinfikovaná. Pokud je ale zdroj znečištění vody někde nad prameništěm, studnu vyčistit nelze a je nutné jít pro vodu jinam.
Snad výše uvedené řádky pomohou s desinfekcí vody. Jsou to obecně známé informace, ale v době krize pomohou k přežití. Voda z vodovodu je v pohodě, můžete ji bez problémů skladovat a v případě potřeby desinfikovat trochou Sava nebo převařit. Balená voda z hypermarketů v sobě obsahuje množství bakterií. V době stočení měla sice výborné parametry, ale po dobu přepravy a skladování v hypermarketu se v ní namnožily bakterie, takže je nutné ji od nich desinfikovat před použitím.
Další možnou desinfekcí je minerálka. Třetinu minerálky a 2/3 obyčejné vody, trochu citronu. Není to ideální, ale pro rychlou desinfekci okamžité potřeby to postačí.
Voda z Vltavy
40 ml je velkej panák.
A lijete ho do cca dětského nafukovacího bazénu.
Pokud by došlo k průseru tak olbřímích rozměrů, že by přišel ke slovu "kýbl s vltavankou", už by Vám nejspíš nešla elektřina ani plyn a zásobování by již nějakou dobu probíhalo rabováním zbytků z obchodů.
Takže byste na ohni převařil pětilitrový kotlík "vltavanky", pro klid duše přefiltroval přes složenou LNĚNOU utěrku a na závěr kápl kapátkem do (vychladlého!!!) kotlíku 1 větší kapku Sava (cca 1/4 kávové lžičky, kdybyste neměl kapátko). Zamíchat, nechat odestát, požít.
Bude to v každém případě žblabuňka, ale celkem nezávadná. A jako čaj nebo polévka i poživatelná.
Kdysi jsme se na vandru u Holýšova dostali do lesů, kde jsme do večera nenarazili na potok, potůček či pramen. A měli jsme už opravdu velkou žízeň. Nakonec jsme na pasece našli takovou tůňku či louži (konec března, tály poslední zbytky sněhu, takže asi dešťovka či sněhovka).
Tož jsme nabrali ešusem, přes šátky přefiltrovali do kotlíku, převařili, nechali vystydnout a pak do toho hodili takovou tu vojenskou tabletku. Bylo to hnusné, ale pitelné.
A protože píšu tahle písmena, tak i nezávadné :o)
Re: OBčan Každý
chytrý, mladý a krásný dvounožec ví, že na žížu je nejlepší flaška slivovice. Kdybyste nebyli staří a hloupí už zamlada, měli byste první pomoc v ruksaku.
Půllitrovka se taky dobře nosila v náprsní kapse tzv. prošíváku.
A já zas nemůžu chrápat, kuwa fix...
Jasně. Tak by to nakonec asi…
Jasně. Tak by to nakonec asi dopadlo (dokud by bylo na čem topit). Nakončec, když jde o to neumřít žízní, je otázka (ne)závadnosti až druhořadá. Faktem je, že louže v sobě skrývá asi trochu jiná rizika, než řeka protékající městy (hm, jak dlouho by asi jely čističky?)... Člověka to každopádně zase nutí přemýšlet.
A ta odpověď "požití vltavské vody z kýblu dezinfikovaného savem" zůstává stejně nezodpovězena ;) Vy jste měl ty vojenské pilule a pil z louže ;)
desinfekce vody
ty vojenské tablety na desinfekci vody se snad jmenovaly Sagen.
V některých drogeriích se to snad dá ještě koupit jako prášek/krystalky.
Je to na bázi stříbra.
Jinak když jsme s kámošem venku, tak běžně pijeme čaj z vody jednoho potoka, který se vlévá do Vltavy v Měchenicích, po krátkém povaření na ohni. A to do něj ústí odpady všech chat od Dobříše (kde je pramen toho potoka) a od všech chat v Údolí stínů ☺
Sagen se již nevyrábí
Jako vše české, kvalitní a účinné - přestal se sagen vyrábět a není k dostání již nikde.
Panacid? jinak ještě https:/…
Panacid?
jinak ještě
https://www.outdoor-military.cz/filtracni-system-na-vodu-zeleny-p129078
na čištění vody
používám v Asii
https://www.bezpecnavoda.cz/products/katadyn-mybottle/
nebo
https://www.hanibal.cz/sawyer-mini-id17231
sawyer má ty výhodu,že jde našroubovat na většinu petek a nepotřebujete špéci láhev
Piji s tím i vodu v Indii a zatím vždy v pohodě
Nikdo neví, jaké svinstvo
pijeme z petek.
Pár rad
Pro přežití virózy je důležitá imunita. Takže je třeba posilovat imunitu a preventivně likvidovat event. zdroje bakteriální nákazy v těle, jakkoliv banální, protože bakterie vždy využijí oslabení imunity při viróze. Je třeba tedy vyléčit bolavý zub, podebraný palec apod. Imunita se posílí vitamíny, zdravým režimem a pohybem na volném vzduchu, zejména na slunci. Proč myslíte, že pravidelné zimní epidemie chřipky odezní s příchodem jara? Může za to UV záření a zvýšení imunity populace.
S vodou je nejlepší předzásobit se vodou balenou, stačí čistá voda za pár korun.
Pokud by se zhroutilo zásobování pitnou vodou, což nepředpokládám, tak nejbezpečnější je voda z velkých nádrží nebo alespoň z velkých řek. Je pravda, že hodně velkých měst je zásobováno pitnou vodou z řeky. Například Praha z Vltavy (Podolská vodárna), Jizery (Káraný) a Želivky. Jiná města mají řeky jako náhradní zdroj (např. Brno ze Svitavy).
Naopak, čím menší je potok, tím je nebezpečnější. Nejvyšší koncentrace bakterií se obvykle naměří v malý potocích - stačí jedno obydlí nad místem odběru, mrtvé zvíře apod.
Převaření vody stačí na viry, ale nikoliv na všechny bakterie - tam by se muselo vařit tak 40 minut, nejlépe v tlakovém hrnci.
Savo může být, ale musí se důkladně odvětrat.
U té řeky samozřejmě…
U té řeky samozřejmě rozhoduje koncentrace. Ale významnou roli má i samoočistná schopnost průsaky dnem a břehy. Učili jsme se kdysi ve fyzické geografii, že je od místa přirozeného znečištění neregulovaný tok vyčištěn zhruba od tří kilometrů...
Každopádně Vidlákův text nebyl o zhroucení civilizace, ale o přežití v karanténě. Myslím, že tahle období by měla jít pokrýt i těmi petkami. Jen člověk musí nakládat s vodou hospodárněji.