OSVČ

Autor
Štítky

Chtěl bych tímto článkem přispět ke smíru mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými, protože se mi před dvěma dny tak trochu poškorpili v diskusi. Kydy mají ve čtenářstvu celou řadu zaměstnanců i OSVČ a já bych byl rád, kdyby zůstávali i přes občasná nedorozumění přáteli. 

Nemohu a ni nebudu měnit názory svých čtenářů, ale mohu napsat můj vlastní názor a předhodit ho diskusi. 

Začal bych tím, že OSVČ nejsou jednolitá skupina. Je dost podstatný rozdíl mezi mým bratrem programátorem s živnosťákem, který má příjem hóóódně nadprůměrný a zároveň je líný se zabývat daněmi, máloco si dává do nákladů a tak je řádně zdaněn i odveden na zdravotním i sociálním a přispívá si na velmi pěkný důchod.  Neplatí si ale nemocenskou a za dovolenou nic nedostane, což je akorát to o co zaplatí na daních a odvodech méně než já jako zaměstnanec. 

Mezi OSVČ patří i hodně právníků i architektů, kteří se různě výhodně sdružují, zakládají různé skupiny a umějí v tom tak dobře chodit, že platí podobně malé daně jako nadnárodní korporace Jeffa Bezose.

Mezi OSVČ patří zedníci, kteří přes svojí firmu prohánějí řadu faktur s materiálem a jejich práce v tom tvoří tu menší část. 

Troufám si tvrdit, že placení daní mezi OSVČ je podobně rozdílné, jako jsou rozdílní oni sami. Hodně z nich platí na daních a všech odvodech podobné procento jako zaměstnanci se stejnými příjmy. Ale to hlavní podle mě spočívá v tom, že v naší republice jsou práce, které se zaměstnanecky dělat nedají, protože by je nikdo nezaplatil. 

Zkusili jste si někdy povolat řemeslníka vodaře na opravu kohoutku, který by byl zaměstnanec? Kolikpak byste mu museli dát na hodinu, abytse zaplatili jeho dovolenou, jeho daně a celou jeho firemní strukturu? Já podobné faktury podepisuju dnes a denně. Když si objednám živnostníka, zaplatím mu zhruba půlku než když si na stejnou práci vezmu větší firmu a udělá to její zaměstnanec. Stejné to mají zedníci i další podobné profese.

Pokud nechcete platit pět stováků na hodinu za relativně jednoduchou odbornou práci, tak se to buď musíte naučit sami a udělat si to ve svém volném čase, nebo si musíte vzít OSVČ, který to udělá za dvě stovky a může to za tyhle prachy udělat jen proto, že je nezdaní, strčí je to kapsy, ledacos z osobní spotřeby si dá do nákladů a v konečném důsledku si skoro nepřispívá na důchod a neplatí si nemocenskou. 

Všimněte si, že tohle žádná EET neřeší. Většina řemeslníků si to stejně nezavede, protože jedou fakturaci přes účet a s každým se kdykoliv domluvíte na zaplacení hotově bez jakéhokoliv dokladu. 

Někdy bych to mohl zkusit až k někomu půjdu na melouch - že bych si řekl o pět stovek na hodinu, protože já sám si za tu hoďku musím vydělat alespoň dvě stovky, musím si platit slušný důchod, chci mít nemocenské pojištění, musím řádně zaplatit účetní, aby mi to všechno sečetla a ona si chce také vydělat na slušný důchod, musím se na ten melouch dostat nějakým autem, musím mít kupu nářadí, stát mě obere na daních, zkrátka a dobře milý bařtipáne, který si neumíš opravit kohoutek, vysolíš pět stovek či víc.  

Myslím, že by si velmi rychle našel jiného. 

V Německu přijede OSVČ opravář, za půl hodiny je pryč, vysolíte 100 EUR a nikdo se nad tím nepozastavuje. Ano, při takových příjmech pak bude každý OSVČ odvádět do státní kasy moc pěkné daně a zbude mu na zdravotní i sociální. 

Koneckonců, pusťte se do stavby baráku a nechte si spočítat, kolik bude stát na klíč a kolik bude stát, když si postupně najmete různé OSVČ na jednotlivé stavební fáze. Konečný rozdíl bude ve statisících. A pokud si řeknete, že raději zaplatíte firmu aby její zaměstnanci mohli na dovolenou, dost často zjistíte, že oni si sami najímají různé OSVČ, aby si ten rozdíl strčil do kapsy majitel. 

Žijeme v zemi, kde nás za třicet let naučili, že zisk je svatý. Obzvlášť ten soukromý. Třicet let pracovali na tom, aby vznikla tahle dvojkolejnost. Aby se tu legálně (ale dost hnusně) dalo dělat levné práce, ze kterých jsou levné daně. Dneska už je to tak propojené a provázané, že do toho nikdo raději nevrtá, protože jakýkoliv pokus o srovnání příjmů i daní mezi zaměstnanci a OSVČ skončí ztrátou voličů. 

Ono je to vlastně výhodné pro všechny kromě důchodových účtů a nemocenského pojištění. Zaměstnanci se mohou sdružovat a zakládat odbory a vznášet společné požadavky. Pak jsou drazí a vyplatí se vlastně jen v průmyslu, protože tam se úspory realizují z velikosti a objemu výroby. Případně na úřadech, protože stát přemýšlí jinak.  Kdekoliv jinde, kde se jedná o individuální výrobu se vyplatí nechat OSVČ ať proti sobě soutěží v podsekávání ceny. Ti se těžko sdruží. Tedy ti obyčejní. Právníci  a podobní se sdružují velmi snadno, ale stát a důchodový účet z toho stejně nic nemá, protože se sdružují za účelem dalších optimalizací. 

Targus by nám řekl, že podobné je to určitě bude i mezi řidiči kamionů. Být tam OSVČ a podlejzat ceny díky daňovým optimalizacím, nulové dovolené a budoucího nízkého důchodu je asi jediný téměř legální způsob jak mezi opravdovými zloději uspět. 

A nejlepší je, když se dělníci v průmyslu a dělníci topenáři hašteří mezi sebou o tom, kdo odvede státu víc na daních, případně kdo je pro společnost užitečnější. Jen ať se hádají mezi sebou - nebudou mít čas přemýšlet, jestli ta chyba není někde jinde. Občas do toho někdo řízne, poštve jedny proti druhým a panstvo se raduje. Na jedné straně mají lidi na levnou práci, kteří na to jednou doplatí nízkým důchodem a rozdíl doplatí zaměstnanci z průmyslu a  OSVČ, kteří na to mají.

Nikdy to nezaplatí nikdo opravdu bohatý. Vždycky to nakonec zaplatíme my obyčejní pracující. A nikdo nechce platit topenáři a zedníkovi pět stovek na hodinu, aby si on mohl platit řádné daně a pojištění. 

Pokud budeme tedy tvrdit A - totiž že EET je správné a potřebné, pak řekněme i B - že je zapotřebí manuálně pracujícím OSVČ řádně platit stejné peníze jaké si vezme firma se zaměstnanci za stejnou práci.

Pokud bych se někdy stal OSVČ a šel se přiživovat zedničinou či polyfůzním svařováním vodovodních trubek, tak slibuji, že nebudu dělat problémy s EET, pokud mi nebudou nadávat, že beru 400 - 500 na hodinu. A pokud budu mít zakázky za tuto cenu, tak slibuju, že si za tyhle peníze budu platit zdravotní i nemocenské pojištění, budu si dělat rezervu na dovolenou, budu řádně platit daně a do nákladů si započítám skutečně jen to, co bude potřebné pro výkon povolání. 

Ale pokud budu mít šanci dostat jen 150 Kč na hodinu nebo trochu víc, tak udělám všechno pro to, abych ty peníze přinesl domů ženě a děckám a státu dal jen to na co dosáhne. Vždycky budu na delší straně páky a žádná EET ani jiná buzerace nebude nikdy lepší než moje kreativita v zatajování. Proč? Protože za fakturovaných 150,-  na hodinu se dost blbě žije. 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.5 (63 hlasů)

Komentáře

Nastudujte si zákony, dnes když vytunelujete svoji "sročku", problém nekončí, pokud máte jediného nasraného věřitele za zády.
Jiná věc je, že sročku třeba za pár šupů hodíte na hrb nějakému bezďákovi, který nemá ani svou občanku. To zatím lze bez problémů udělat.

Průměrný počet slepic: 3 (3 hlasů)

I to je dost nebezpečné, pokud ten nasraný věřitel prokáže úmysl. Ale pořád je zde možnost hodit sro do konkursu, ovšem musím si být jistý, že to vytunelování mi neprokážou. Nebo za sice víc šupů převést na organizace, které se tím v černé zóně zabývají.

Zatím bez slepic

In reply to by pragmatik (neověřeno)

Trvalý odkaz

hodíte do konkurzu sročku, berete zbytkové dluhy sebou, coby fyzická osoba. Tudíž musíte, do konkurzu taky, protože jinak ty pohledávky neodepíšete. Opravdu vyjde mnohem lépe hodit sročku na krk nějakému bezďákovi. Vyzkoušeno v praxi mnoha mými pseudokolegy.

Zatím bez slepic

zdatní "optimalizátoři" formálně rozvedení a veškerý majetek se jim vejde do větší igelitky, bo ten skutečný mají rozepsaný na "bejvalku", rodiče, tchánovic, děti, babičky a dědy atd.
"Jednatelé" jsou z té samé sorty, nebo to jsou bezďáci s bydlištětem na vejboře. A eseróčko "sídlí" buď v pronajaté schránce, nebo v zahrádkářské kolonii, případně v jedné trafačce na Černém Mostě.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

Znal jsem, pravda, velmi vzdáleně, jednoho, co mu pak po rozvodu zbyla právě jen ta igelitka. Přišlo mi to tehdy celkem vtipné. Ne že bych komukoliv přál rozvod. Takovej chlapík si musí své příbuzenstvo sakra hejčkat. ;)

Průměrný počet slepic: 3.3 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Vše je relativní, Vidláku. Nicméně, jedním z prvních opatření, které stát udělal bylo zrušení EET. Proč asi? Odpověď bude asi relativní.

Mám svoji teorii relativity.
Čistě teoreticky Tě Vidláku nakopnu do zadele. Nakopnu tak nešťastně, že moje noha zajede do Tvojí zadele až po lýtko. A co teď s tím?
Já mám nohu v zadeli, Ty máš nohu v zadeli. Ale, já se svou nohou jsem na tom relativně lépe.

Tohle povídání neber osobně. Mohl jsem použít kohokoli jiného k demonstraci relativity.

Nicméně, ono naše psaní a diskutování je asi ve smyslu předchozího velmi relativní.

Víš, ona existuje jedna pojišťovna a naprosto největší zajišťovna na světě kulatém, a ta se jmenuje Lloyd. (jaký je rozdíl mezi pojišťovnou a zajišťovnou nechť si milý diskutent ověří sám.)

No. a ona pojišťovna má ve svých statistikách údaje o tom, kolik lidí v průměru za mnoho let zabil na pláži z kokosové palmy upadlý kokosák. Je jich 580 ročně. (v průměru, celosvětově)
To Mařka vylezla z vody a chce po Frantíkovi, aby ji namazal a chce na sluníčko, ne ležet pod palmou ve stínu a třese s Frantou a zjišťuje, že Frantík nedýchá a je zcepenělej. U palice má kokosák.

Nicméně, ona pojišťovna nemá statistiku o tom, kolik kokosových palem roste na plážích Islandu či kdekoli jinde, Má jen ty mrtvé. Nemá statistiku o tom, kolik ořechů je na palmách na plážích v průměru. Nemá statistiku o tom, kolik miliard kokosáků upadlo z palem. Nemá statistiku o tom, kolik miliard kokosáků nestrefilo palici turisty, který u moře vyhledával stín.
Nemá statistiku o tom, kolik lidí strefil kokosák jinam než po palici.

Ona ta pojišťovna má jen ty mrtvé, policejně a koronerem prokázané.

Závěrem snad jedno. Až se bude moci k moři, nelezte lidičky pod kokosovou palmu. Vemte si do letadla slunečník, nebo si ho kupte tam. Nelezte pod kokosáky. Abyste nebyli prvním nepojištěným Čechem koho kleplo pojišťovně navzdory.

Měj se Vidláku. A piš. Tekutý Prd.

Průměrný počet slepic: 2.3 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

No a pak je tu samozřejmě také skupina OSVČ, co to mají jako vedlejšák. No a ještě tu máme Švarcsystém, ale ten asi zahrnul Vidlák mezi kamioňáky. Skutečně pestrá skupina zájmů.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Pořád ještě máme superhrubou mzdu, kdy odvody placené zaměstnavatelem za zaměstnance zůstávají poněkud skryté. Je v pořádku, když OSVČ drbe stát, kde může. Stát na oplátku odrbává OSVČ a ještě je buzeruje nařízeními vydávanými za nápady EU. Což zhusta je, ale někdy se podivíme, kolik invence v aplikaci směrnice projevili zaměstnanci českých ministerstev.
Hezké ale je, jak se podařilo konflikt OSVČ se zaměstnanci otočit tak, aby se stát a jeho loutkovodiči v pozadí smáli jako pověstný třetí vzadu. Rozděl a panuj. OSVČ se hádají se zaměstnanci a přitom hlavní příčinou je rozežraný neefektivní stát.

Průměrný počet slepic: 4.5 (10 hlasů)

Máme mzdové náklady zaměstnbavatele, ostatní co jsi použil je jenom slovíčkaření vymyslené na dělání blbců z lidí a poúžívat je, že jsi uvěřil ;)

Prosíém Gerde jaký je rozdíl v důsledku pro zaměstnavatele "20korun platí zamestnanec a 20 korun zaměstnavatel"? Obé platí zaměstnavatel, je to jenom "kolonka v tabulce" nic víc... Zajímavé, že do Klause se "to státní" odvedlo jako procento a stát si to sám rozdělil, a přeposlal na účty, dneska zaměstnavetal platí čas účetní a dělá to za stát :D

Mě stále fascinuje, že existují lidi kteří věří "platá zaměstnavatel a platí zaměstnanec" :D

Průměrný počet slepic: 3.3 (6 hlasů)

V důsledku vše stejně platí zaměstnavatel, ale ten termín superhrubá mzda zavedla ODS a zaměstnanci se na výplatní pásce neuvádí. A to zkresluje povědomí zaměstnanců, kolik vlastně zaměstnavatele stojí jeho práce.

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

S tím souhlasím, jenom už mám zvyk když někdo řekne "zaplatí zaměstnavate/zaplatí zaměstnanec" automaticky říkat/psát "ty opakuješ bludy politiků co udělali rozděl panuj, je to lež co říkáš".

Mám na to už alergiu, takže i když to nemyslím osobně, jsem a budu vždy v tomto osobní a hodně ;)

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

Souhlasím. Vlastně mám pocit, že jste od počátku byli oba na stejné lodi. A že k rozeštvávání OSVČ a zaměstnavatelů a zaměstnanců mezi sebou to pomáhá náramně dobře.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Používám zavedené zkratky, abych nepsal doktorandskou práci. Pokud dojde k nepochopení v pojmech, zkouším vysvětlit. Vím, že vše nakonec platí zaměstnavatel (nebo v důsledku koncový zákazník), ale není čas na přesnou definici termínu. Shodněme se, že zaměstnanec vidí na výplatní pásce jen část toho, co za něj zaměstnavatel ve skutečnosti platí na sociálním a zdravotním. Kdyby totiž zaměstnanec viděl, že vlastně půlku jeho platu sebere stát,mohl by s ezačít zajímat, co se s jeho penězi děje, když platí jak mourovatej a státu pořád nějaké peníze chybí. A takové otázky jsou pro politiky, lobisty a vůbec všechny čerpající ze státního velmi nebezpečné.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

Proto už si vnímavější a všímavější zaměstnanci uvědomili, že platí daň z příjmu i z odvodů na zdravko a socko.

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

Platí moje odpověď výše, že až se zaměstnanci dovtípí, jak velkou část ze svého příjmu odevzdávají státu a jak mizernou službu za to dostávají, začnou se politiků ptát, co se s jejich penězi vlastně děje a proč má tak špatné služby, když si je vlastně platí královsky.. A to je pro politika noční můra.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Pánové, velice se pletete, a to zgruntu. Neplatí to zaměstnavatel. Tedy platí to v tom smyslu, že vyplní převodní příkaz, ale to bychom pak mohli říkat, že to platí mzdová účetní, protože ta ty příkazy vytváří.
Platí to ZÁKAZNÍK. Zaměstnavatel jen jeho platbu rozdělí na 3 díly - pro zaměstnance, pro stát, pro sebe. V principu je jedno v jakém poměru, to asi není předmětem diskuse. Ale základem je, že zaměstnavatel ví dopředu, že ty tři hromádky bude muset udělat a podle toho má kalkulovanou cenu zakázky, hodinovky, čehokoliv. Tedy to neplatí zaměstnavatel ve smyslu, že by to posílal ze svého - on dopředu ví, že jeho je jenom jedna hromádka. POKUD by jednu z těch hromádek nemusel platit, ale přesto platil, PAK bychom mohli říct, že to platí zaměstnavatel ze svého. Takto to ovšem není žádná jeho zásluha, že to platí.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

A nyní se to placení od zákazníků namnoze zadrhlo a hromádky by stále chtěly, ale nebude kde průběžně brát.
Když navíc uvážíte, že každý z té "hromádky"je také i začasté onen ZÁKAZNÍK, je to ještě zajímavější.
Proto vrtulníkové peníze, co se nyní hrdě státní pomocí zvou.....
A dopadne to jako vždycky!

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

jak si volení pěkně zajistili, aby se voliči rvali mezi sebou a sami požadovali vyšší odvody (samozřejmě ne pro sebe, ale pro ty druhé, což v konečném efektu totéž) a neměli čas a vlatně ani zájem sledovat, kam ty peníze mizí.
A to považuju za velkou výhodu demokracie - vsaď na povahu lidí a můžeš si s nimi dělat co chceš.

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)

Ty rozepře mezi OSVČ a zaměstnanci jsou cílem. Zaměstnanci mají oprávněný pocit, že za mizernou službu státu platí příliš mnoho. Tak se jim předhazují nepracující Romové, OSVČ, atd. aby nebylo vidět, jak neskutečně politici v ČR kradou. To se pak nedivme, že stát nemá peníze.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ona se ta metoda používá standardně. Na sestřičky si také vzpomenou vždycky až ve chvíli, kdy se ozvou učitelé ;) A naopak.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

že stát jakožto ne-osoba směrem k OSVČ mlčky utahuje šrouby. Zaměstnanec směrem k OSVČ ječí: nám taky stát utahuje šrouby, a to kvůli vám! Ať vám je utáhne víc, a nám povolí!

Tak - logicky, že? - OSVČ kolikrát nabude dojmu, že jeho protivníkem je zaměstnanec. Nikoliv, oba jsou obětí, jen zaměstnanec to neví/nechce vědět.
---
Manželka mně říká: nečti to, sedni si na ruce, nic nepiš, zbytečně si ničíš játra.

Má pravdu.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

játra. Co máte dobrého?
Že bych se ihned dostavil...
... přinesu si vlastní štamprli, nebojte. Na vlastní vercajk si potrpím.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

(1) hněvem
(2) portským
---
Ve chvíli, kdy jsem psal to výše, šlo o variantu (1) - tady není o co stát
Nyní jsem již dobré mysli, aktuálně probíhá varianta (2). Máte-li rád portské, jste vítán; dokonce jste vítán, i kdyby Vám porto nešmakovalo, něco tvrdšího (co já nepiju) by se asi našlo... Ale štamprle na portské je málo, skleniček máme dost :-)

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

že pití vína z malých štamprdlí je ta nejlepší rehabilitace na krční páteř, jaká jen může býti.
Zvedat ruce a současně procvičovat předklony a záklony hlavy, to je to nejlepší, co můžete pro své zdraví udělat.

A kromě toho jste ještě hloupý, starý a škaredý z toho důvodu, že kupujete jakého podivné zahraniční hovadiny a nevyrábíte si portské sám doma z rybízového vinného výrobku (vinný výrobek není víno, to jistě chápete) a Alpy Francovky.
Získáte tak za pár peněz kromobyčejně lahodný Alpský Rybízlink.

Zatím bez slepic

a ještě u toho zdvihat ruce? Ó efendi, šejtán ti zastřel rozum a tvůj úsudek je kalný jako ten tvůj rybízlink pančovaný Francovkou. V mém věku tak pošetilé pohyby? Kdyby mi tak hloupou radu dal kdokoli jiný, bez váhání bych ho nazval synem osla a vnukem opice a nádavkem připsal něco sprostých znaků, kterými píšou nevěřící v daleké Kithaji.

Ale tobě mé milující srdce samozřejmě vždy odpustí.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Zaměstnanec má výhody - placenou dovolenou, placené svátky, nemocenskou, stravenky atd. Živnostník nedostane zadarmo nic.
Zaměstnanec musí poslouchat šéfa. Živnostník je v práci relativně svobodný.
Zaměstnanec se nemusí starat o práci. Živnostník si musí práci obstarat.
Zaměstnanec nenese žádná rizika. Živnostník nese veškerá rizika.
Zaměstnanec může svůj příjem ovlivnit jen málo. Živnostník může zvyšovat svůj příjem neomezeně a záleží jen na jeho šikovnosti a úsilí.

Každý má možnost volby. Faktem zůstává, že spíše zaměstnanci se cítí vůči živnostníkům v nevýhodném postavení, než naopak.

Já jsem ze zaměstnání odešel v roce 1991 a neměnil bych. Přestože jsem zažil mnoho zvratů a dobré i špatné časy. Jó, to bych mohl vyprávět, co všechno osoba samostatně výdělečně činná, podnikatel, firma může zažít.

Průměrný počet slepic: 4.6 (13 hlasů)

Je to o osobní volbě a také (a především!) o osobní zodpovědnosti. Tudíž já konkrétně jsem se po krátkém období OSVČ pokorně vrátil pod křídla zaměstnavatele, snažím se být v rámci možností dobrým zaměstnancem a obdivuji mnohé OSVČ.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Jen k jedné větě z vašeho příspěvku :

"Faktem zůstává, že spíše zaměstnanci se cítí vůči živnostníkům v nevýhodném postavení, než naopak"

Nevím, jak jste na tento "fakt" přišel. Možná tak, že jste vnímavější na postoje vůči vlastní osobě. Ale já v hospodě slýchám v podstatě pravidelně - "to víš, mně nikdo nic nedá, když chci jet na dovolenou, jako tobě. Mně nikdo nic nedá, když jsem nemocnej, mně nikdo nedá žádný stravenky....". Takže je to asi spíš o okolí a vlastním pocitu. Žádný "fakt" to není.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Viki vložila do diskuse k včerejšímu článku hodně důležitou informaci, která by neměla zapadnout (čt 00.03): ze totiž koronáč má teratogenní účinky, tj. plodu v těle matky může způsobit vrozenou vývojovou vadu.
Víme také, že zatím nikdo neprokázal, že prodělání nemoci učiní člověka aspoň na nějaký čas imunním.
Zajímavé vlastnosti ... netopýři si opravdu dali záležet.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

je či není po prodělání Covid 19 snížena nebo zničena plodnost.
Jo netopejři!!!

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

protože stejně všichni (teda až na určitou oblíbenou skupinu) dělají nejdřív kariéru a zabezpečení
a až jsou vykarierováni a zabezpečení, tak jim je 45a sakra ono to nejde, protože je příroda
považuje, bez ohledu na společenské mínění, za neschopné případné následovníky trůnu připravit na samostatnost.

PS: vždycky mě vytáčelo, když se argumenty o kariéře a zabezpečení zdůvodňoval pokles porodnosti a je se díval na pokladní v hitlermarketech (termín jsem převzal od některého ze zdejších guru), jak dělají kariéru a zabezpečujou.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Ano, OSVČ nejsou jednolitá skupina a v tom je ten problém. Mezi OSVČ tvoří skuteční živnostníci jen malou část. Velkou část tvoří příslušníci svobodných povolání, tedy lidé, kteří nepracují ve firmě, poněvadž zastřešení firmy k ničemu nepotřebují. To jsou umělci, lékaři, advokáti, apod. Velkou část mezi OSVC tvoří Švarczaměstnanci. Tedy lidé, kteří by správně měli být zaměstanci, ale které jejich Švarczaměstnavatel zneužívá, aby obral důchodce o jejich důchodce a nemocné o jejich státem (ne)hrazenou péči. Před časem jsem to počítal a vyšlo mi, že jen samotný Švarcsystém připravuje veřejné rozpočty o cca 60 mld ročně. To není malá částka a ta chybí ve státním rozpočtu.
Skutečností je, že většina drobných OSVČ nezaplatí za rok ani korunu na dani z příjmu fyzických osob a ještě dostává od státu daňový bonus. Pro stát se tedy jedná o naprosto ztrátovou záležitost. Kdysi jsem spočítal, že průměrný zaměstnanec zaplatí za rok na dani z příjmu fyzických osob 23,5 tis. Kč a průměrný OSVČ 474 Kč.ˇ
Švarczaměstnanci jsou jimi většinou nedobrovolně, jedná se o novodobé otrokářství. Prostě jim Švarczaměstnavatel nedá na výběr, protože pro něj to je velmi výhodné - okrade pěkně veřejné rozpočty a je tak konkurenceschopnější na trhu.
Typickým znakem Švarcsystému je, že jedny a tytéž náklady se uplatní jako odečitatelná položka dvakrát. Švarczaměstnavatel uplatní skutečné náklady, které vykáže daňovými doklady a jeho Švarczaměstnanec ty samé náklady vykáže jako nákladový paušál.
Jednou z věcí, která umožňuje Švarcsystém jsou tedy nákladové paušály. Původní myšlenka byla vcelku dobrá, ale zvrtla se kvůli ničemnosti poslanců. Původně totiž byly nákladové paušály 25%, což bylo rozumné. Dnešní nákladové paušály 60% či 80% jsou jen legální cestou, jako okrást bližního svého - důchodce a nemocné.
Před pár lety si nechala vláda udělat studii, jak to vlastně je a ta studie zůstala tajná, slehla se po ní zem. Protože kdyby se pravdu dozvěděli důchodci a zaměstnanci, tak půjdou a vymlátí Strakovku.
Když už si OSVČ pomocí nákladového paušálu sníží daňový základ, platí jen poloviční sazbu zdravotního pojištění, než zaměstnanec. Argumentem bylo, že prý jsou OSVČ méně nemocní, než zaměstnanci. Připomínám, že ze zdravotního pojištění se hradí práce lékařů a léky. Hodně lidí si plete zdravotní a nemocenské pojištění, což jsou dvě různé věci. Nemocenské pojištění vybírá Česká správa sociálního zabezpečení a pro OSVČ je dobrovolné. Dobrovolné znamená, že si ho nikdo neplatí. Z nemocenského se platí nemocenská, tedy peníze, které dostáváte při dlouhodobé nemoci jako sociální dávku. Tam je to alespoň spravedlivé - když si OSVČ nemocenské pojištění neplatí, tak pak nic nedostane. Systém výběru zdravotního pojištění je ale značně nespravedlivý - OSVČ zaplatí jen zlomek toho, co zaměstnanec a přitom má nárok na stejnou úroveň zdravotní péče. Protože tento systém nebyl udržitelný, zavedly se minimální platby, což je věc, která je nespravedlivá k drobným OSVČ, kteří zaplatí procentuálně mnohem více, než OSVČ s vysokými příjmy.
Lidé často nechápou, že odvody, které za ně platí zaměstnavatel, jsou vlastně také jejich příjmy, ale zakamuflovanými. Je to vlastně geniální podvod. Pro zaměstnavatele to je vše osobní náklad, ale zaměstnanci to nevidí. Správné by bylo, aby se veškeré odvody staly součástí hrubého příjmu, aby zaměstnanci viděli, co a jak financují. Stejně tak bych zrušil nákladové paušály, neboť to je naprostý nesmysl. Kdo nezvládne jednoduché počty, tak si na to může najmout účetní. Stejně tak bych sjednotil sazby sociálního a zdravotního pojištění, aby OSVČ a zaměstnanci měli stejné odvody do veřejných rozpočtů. Najednou bychom zjistili, jak se nám rychle plní veřejné rozpočty a nejsou problémy s podfinancováním zdravotní péče a nízkými důchody.

Průměrný počet slepic: 4.9 (12 hlasů)

Smutné čtení, sice dlouhé, ale i tak smutné.
Třetina pravda, třetina polopravda, a poslední třetina, nepravda.

věštec - ten co zneuznal mistra

Průměrný počet slepic: 2.3 (6 hlasů)

zálohu na daň z příjmu, kterého dosáhne v příštím roce, aby to měl s OSVKSČ stejné.

Průměrný počet slepic: 2.8 (5 hlasů)

Takže říkáš, že by měl stejné povinosti jako OSVČ a ještě navíc svoje co nemá OSVČ :D Ty seš dobrej, Vidlák má čláíněk o rovnosti, kdy zaměstnance vs OSVČ postavili proti sobě, a ty to komentuješ, že rovnost nastane, že povinosti půjdou jenom za jedním stavem :D

Co když už odpověď, "výhody OSVČ vs zaměstnanci zrušit" a narovnat pravidla pro oboje? Místo těchto výkřiků co jsi provedl a udělal přesně co Kalousek a spol chcou, "rozděl a panuj", a ty děláš přesně co chcou :D

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

jsou z dílny komunistů po 89. V parlamentu jich bylo přes 50% v různých stranách. A je mi to sedečně jedno. Já odvádím daleko víc, než průměrný zaměstnanec. A jestli má vyměřovací základ milion nebo 5 mega, důchodem to moc nepohne. Tak na to seru.

Průměrný počet slepic: 2.5 (4 hlasů)

platí. Lépe řečeno odvádí to za něj jeho zaměstnavatel.

Zatím bez slepic

že třeba Lamčmít Mittal byl OSVČ.

Průměrný počet slepic: 1 (3 hlasů)

nemají vůbec nic společného s odvody jeho zaměstnanců.
Beztak by furt ve ztrátě...

Průměrný počet slepic: 2 (2 hlasů)

To je bohužel krásný příklad, jak politici rozdělují zaměstnance a zaměstnavatele. Zaměstnanec platí zálohu na daň z příjmu. Přitom správně by měl OSVČ platit až následně podle toho, co skutečně vydělal v minulém roce.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

přečtěte si knížku -Jan Keller - Tři sociální světy tam to všechno je.

Elitám nahoře vyhovuje boj o kůrky chleba v podpalubí a ještě nabírají další levné síly ze zahraničí, ale odmítají chránit domácí výrobu pomocí cel a subvencí.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

Nemám knihu teď po ruce, abych si ověřila, zda právě v ní byla myšlenka J. Kellera, která mě do té doby nenapadla. A to ta, že i etiketa u šlechtického dvora vznikla na základě “rozděluj a panuj”. Tedy např. kdo z vás, dvořané, nebude u stolu držet správně (postupně s vývojem) kost, lžíci, vidličku atd., mazejte od dvora pryč.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Současná nevraživost mezi oběma skupinami vyhovuje především politikům. Platí osvědčené : "Rozděl a panuj !"

Je úsměvné, jak celá opozice naříká nad osudem OSVČ. Ale nikdo mě nepřesvědčí, že nejde o nic jiného, než o body k volbám. OSVČ slouží jako jednoduchý prostředek k volebním ziskům.
Dost to připomíná Šojdrovou a její sirotky.

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

Nemusím se o její přísun vůbec starat. Čím více tupců vyprodukuje, tím lépe pro mě. Tupec vyprodukuje zákon, který má dopadnout na dělný lid a dělný lid mě najde, ať to napravím. Pracuji rukama, tedy jen pravou - levá krní. Držím se myši, která kmitá. Pak to po ní vytisknu, dám do složek a je hotovo. Mnohdy nejsou ani ty složky, stačí mejl. Papír je jenom podklad pro razítko se lvíčkem, co mi dali nějací pánové od pana Hegen Barta, z úvksč.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

podnikatelem není Baťa, ale OSVČ Josef Švejk. Kniha o jeho podnikatelských postupech a úspěších byla do roku 2013 přeložena do 58 jazyků. Kam se hrabou knížky emerických miliardářů typu "Jak myslí milionáři". Předmětem podnikání Švejka, jak každý ví, byla krádež a prodej psů. Těch ošklivějších dokonce několikanásobný prodej, těch co se mu jako prodaní navrátili, neb Švejk byl milé povahy a psiska jej zřejmě měla ráda. Při svém podnikání se Švejk nemazlil s papírováním. Dokonce i s tajným Bretschneiderem, státním zaměstnancem kriminálního úřadu, dokázal uzavřít ústní smlouvu na pořízení psa a převzal bez pokladního příjmového dokladu zálohu v hotovosti. Pokud jde o fakturaci, nebo daňové přiznání, nenašel jsem ve zdrojové literatuře žádnou zmínku, ale usuzuji, že se s touto pro erár nejdůležitější podnikatelskou činností také nemazlil.
No co si budeme povídat, Josef Švejk byl ideálním českým OSVČ tehdy a je až po současnost. Ukrást matroš, nepřiznat tržby, dobře si žít na pivku.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

Vy jste, Laco G., tak krásně vytočený, že jste ideálním cílem - začít si z vás dělat legraci. Ale odpustím si to, protože vás mám rád a mohlo by to s vámi seknout. Zejména, pokud bych ještě přidal "Bureše".

Průměrný počet slepic: 2.4 (5 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Se mnou už těžko něco jiného, než zubatá, z důvodu nějaké choroby, sekne. Ostatně jsem čekal, že na nahozenou návnadu hupsnete a nečekal jsem dlouho. Brčko zajelo ostře pod hladinu. Fakt by mne Váš názor, odborníka na Švejka, zajímal, nebojte se, opravdu to se mnou nebací. A to i když do toho všeho zamícháte Bureše.

Průměrný počet slepic: 4.2 (9 hlasů)

Byl Moravák a ostatní Vaše chyby už mi za rozbor nestojí. Ale nebojte se, hranice se otevřou :)

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Evidenční list důchodového pojištění.
"Kartička" v PC, na které se zobrazují VŠECHNY vyměřovací základy, které kdy budoucí důchodce dodal či přiznal.
U OSVČ se pohybují v průměru kolem 70 000.- Kč/rok.
Děleno 12ti = 5833.- Kč/měs.
OSVČ tedy v průměru tvrdí, že dokáží žít z necelých 6 tisíc Kč/měs. Dlouhodobě.
Ministersto financí moc dobře ví, proč u socka uvádí jen souhrnnou částku a nikoli - jako je tomu u daní - odděleně zaměstnance a OSVČ (technicky to není žádný problém)...

Něco málo však napoví daně:
Cca 1 milion OSVČ odvedl v r. 2018 na dani z příjmu 9,6 miliardy Kč.
Průměrně 9600.- Kč/rok
Cca 5 milionů zaměstnanců odvedlo v r. 2018 na dani z příjmu 216,4 miliardy Kč.
Průměrně 43200.- Kč/rok

Chápu, že nemalé skupině lidí nezbývá než pracovat ve švarcáku, beru, že dost lidí si jako OSVČ jen přivydělává.
Jenže...
Já nemám nic proti tomu, když si ze mne někdo utahuje; ale vadí mi, když se ze mne někdo snaží dělat vola.
Protože...
Už teď přibývají na ÚP žadatelé o přípěvek na bydlení z řad starobních důchodců-bývalých OSVČ. Dostihla je "optimalizace" a byl jim vyměřen důchod někde kolem 5000.- Kč/měs. Čímž splňují zákonnou podmínku a na příspěvek mají NÁROK. ÚP NESMÍ zjišťovat, jak se stalo, že mají tak nízký důchod.
Takže NĚKTEŘÍ bývalí "optimalizátoři" přicházejí za státem, jehož příjmy roky ojebávali, a "Státe dej!". A on dá, neb jinak nemůže.
Kde to stát vezme? No přece z hromádky, kterou mu nanosili zaměstnanci a právnické osoby. A když hromádka dojde, musí buď zvýšit daně a odvody, nebo si půjčit.
Kromě toho...
VŠICHNI cheme jezdit po slušných silnicích a dálnicích, chceme mít čistou vodu v potrubí, chceme kvalitní péči v nemoci, invaliditě a ve stáří, chceme kvalitní školství, chceme kvalitní kulturu, chceme udržované památky, chceme funkční policii, hasiče, horskou službu a jiné záchranáře, chceme úřady, které včas a správně vyřídí to, co vyřídit potřebujeme, a hafo dalších uspokojených potřeb.
Jenže to všechno stojí peníze a ty se musejí nějak nashromáždit na příslušné hromádky. A není možné, aby jedna skupina spotřebovávala, ale na ty hromádky házela jen drobné.
Neobstojí ani často používaný "argument" s DPH a SD. Tu totiž zaplatí i bezďák, který si za vyžebrané peníze koupil krabicák a paklík levného tabáku.

Tak co s tím teda?

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)