Dnešním článkem bych chtěl ještě jednou otevřít téma pěstování řepky, jak si přál Kadlas v nedělní diskusi. V té stejné diskusi se objevilo dost odkazů i fundovaných odpovědí, tak ho ještě jednou vidlácky prokydáme.
Řepka se seje po žních jako první. Do konce srpna by měla být v zemi, aby během podzimu vytvořila listovou růžici a natáhla kořeny do dostatečné hloubky. V této fázi řepka půdu vůbec neničí, ani z ní příliš nevysává živiny, naopak rozvětveným systémem jemných kořínků půdu zkypřuje tak moc, že po řepce se většinou ani nemusí orat. Ŕepka se kdysi dávala na pole jako poslední před pícninami. Vojtěška se zasela na neorané ale zkypřené pole a pak se půda nechala dva roky odpočinout.
V posledních letech máme teplo dlouho do podzimu a tak se někdy řepka zpomaluje (postřikem), aby ještě na podzim nevymetla květ. Pokud to udělá, je to v háji, takže pokud trvá dlouhé a příjemné babí léto, vyjedou postřikovače a růst zpomalí pomocí příslušného ředěného herbicidu.
V zimě listová růžice zahyne, ale zůstane kořen nacpa ný živinami, ze kterého pak na jaře vyrazí růžice květů. Pak to čtrnáct dní vypadá hodně žlutě, následně se vytvoří malé lusky se semínky. Výnos řepky bývá v dobrém roce okolo třech tun z hektaru. Poměrně dobře se to seká, jen kombajnová lišta musí být vybavená bočním ořezem.
Porost řepky je velmi hustý, takže velmi dobře chrání půdu před vodní i větrnou erozí. Zároveň je řepka relativně nenáročná na vodu. Ne že by nespotřebovávala, ale z řepkového pole se málo vody odpaří pryč, právě proto, že hustý porost dobře stíní. Zároveň řepka vyhubí všechen plevel - prostě ho zadusí.
Řepka je multiplodina, to znamená že se využívá prakticky ve všem a na všechno. Řepkový olej se používá v potravinářství i na krmení, dělá se z něj glycerín, zbytky po lisování oleje se také zkrmují. A samozřejmě - řepka je plodina ze které se snadno vyrábí tzv. MEŘO tedy metylester řepkového oleje. Řepka je skoro v každé tubě krému na ruce i na boty, je v olejem ředitelných lacích, fermeži, je ve většině léků, v dezinfekci, prostě skoro všude se potřebují olejové deriváty.
Když se před mnoha a mnoha lety rozhodlo, že se do nafty budou přidávat biosložky (to ještě v EU ani na našich ministerstvech nikdo netušil, co to přinese), tak nikdo nenařídil, že to musí být zrovna z řepky. Do benzínu se dává biolíh a do nafty metylestery prostě proto, že to funguje a ničí to motor jen pomalu a až po záruce.
Řepka do toho spadla v podstatě nevinněm ono se to z ní jen jednoduše a levně vyrábělo - stačilo jen koupit hóóódně velký lis, hóóódně velký kotel, pár trubek a dalšího zařízení a tradá - už z toho teklo biopalivo. Kapitalisticky to ani jinak dopadnout nemohlo, v našich krajích z ničeho neuděláte bionaftu tak snadno a tak levně jako z řepky.
Tehdy se toho chopil Babiš, protože na takový byznys měl prachy. V dnešní době postavit novou chemičku, to dokázal vlastně jenom on. Žádný takový podnik u nás od roku 89 nevznikl. On měl štěstí že na to měl pozemky na tom nejlepším možném místě. Zároveň měl na tu miliardovou investici i peníze (je to fakt hodně velký lis a hodně velký kotel) a tak vznikl PREOL.
Když něco stojí miliardy, tak si dáte záležet, aby to vydělalo. To není nějaká blbá michelinská restaurace na hraní pro babišovy děti, to je byznys na nejvyšší úrovni. Výroba bionafty je vždycky dražší než výroba normální nafty z ropy a pokud by na to nebyly státní záruky, tak by to nikdo nedělal. Milan V. by měl nejlíp vědět, jestli by se postavila nějaká solární elektrárna bez státních záruk. Miliardy se nevyhodí jen tak pro pochybný obchod z pochybného zákona.
Výsledek máme doteď. Vlastně je docela dobře možné, že jedním z důležitých babišových motivů o vstupu do politiky byl i zájem ochránit svou investici, která je tak velká, že by mohla i koncern jako Agrofert poslat ke dnu. Nedá se proto očekávat, že by Babiš byl sám proti sobě a nechal naftu zase dělat postaru výhradně z ruské ropy. Preol se musí zaplatit, pak se uvidí.
Co ale Babiš udělal hned... začal budovat sklady, aby byl schopen řepku kupovat přímo z Hamburku za světové ceny, které jsou nižší než ty české. V prvních letech lisování v Preolu se za řepku platilo přes deset tisíc za tunu. Teď už se platí sotva šest, tu a tam sedm. A jde to dolů, protože řepky je na světě dost a dost a Preol jí může mít loděmi po Labi stokrát víc než na co má kapacitu.
Navíc EU zakazuje celou řadu postřiků a zakazuje mořidla na osiva. Řepku se u nás už nevyplatí pěstovat. Její výnos se stále častěji dostává pod náklady. Kdo nemá dlouhodobou smlouvu, ten už druhým i třetím rokem přemýšlí, čím by řepku na svých polích nahradil.
Letos už to bylo hodně markantní. Samozřejmě to nepoznáte když jedete po silnici podél pole, protože žlutý lán vás uhodí do očí, ale pokud člověk koukal do zemědělské krajiny z nějakého kopce, byla ta žlutá v krajině tak nějak rozumně zastoupená. Letos byla řepka asi na 15ti procentech ploch a příští rok to půjde zase dolů.
Množství řepky se zřejmě v naší krajině ustálí na cca 10% ploch. To bude zhruba předrevoluční množství, které by pokrylo příslušnou potřebu olejů, margarínů, glycerínů, mýdel a krmiv. Možná to bude ještě méně, protože na mýdla se dá použít i palmový olej, který je ještě mnohem levnější a že by nadnárodní korporace koukaly na odpovědnost jinak než přes papírová brčka, o tom si nedělám iluze.
Vidlácky bych si přál, aby se řepka používala v naší krajině jako vymezovač. Aby rozdělila velké lány polí na menší kusy prostě vysetím pruhu řepky na šířku žací lišty kombajnu. Svým způsobem by to byl rozumný kompromis. Pole by se mohlo orat klidně jako celek velkými stroji, ale po devět desetin roku by byly rozdělené mezemi z husté rostliny, která zadrží vodu, vítr a nepustí ani hlínu splavovanou vodou. Přenastavit kombajn na řepku je dneska otázkou jednoho stisku tlačítka. A dnešní hnojení pomocí GPS by si s tím také hravě poradilo.
Byl by to způsob jak udržet ve hře skvělou plodinu. Její množství by pokrylo potřebu, zároveň by nebyl takový tlak na její výnos, protože dotace by mohly být podobné jako dneska za zelené pruhy (greening). Vznikly by meze a zároveň i větrolamy, po čemž už dlouho volám a zároveň by nebylo nutné nějak zásadně měnit techniku.
Já osobně dávám řepku na pole každý rok jako podzimní meziplodinu. Po bramborách je pole vždycky utužené. Sklidím brambory a vyseju řepku. Ona pole zadarmo zkypří a do kořenů nasbírá živiny. Před orbou ji zmulčuju a zaorám. Znovu už nevzejde, ale půdu mám kyprou pomalu do půlmetrové hloubky plnou dusíku, draslíku i fosforu. Kořeny řepky pak v klidu hnijí celý další rok a uvolňují všechny látky pěkně pomalu. Po řepce dávám další rok kořenovou zeleninu, které pořádné zkypření prospívá.
A pokud někdy budu mít věší latifundie, budu to s řepkou dělat přesně tak jak jsem popsal.
Pokud se ale aktivistům jejich boj proti řepce podaří dovést do konce, jen to sníží diverzitu naších polí, na kterých se díky globalizaci udrží stále méně plodin, protože jinde je na to lepší prostředí i podmínky a doprava po celém světě je za pakatel. Česká republika je příliš malý stát, než aby mohl vystoupit ze světové obchodní organizace. Je přiliš malý stát, než aby si tu udržel zemědělskou samostatnost. Boj proti řepce je v našich podmínkách jen boj za to, aby na polích rostly poslední čtyři plodiny. Pšenice, kukuřice, ječmen a slunečnice. Všechno ostatní je marginální.
- Log in to post comments
Komentáře
Osivo
Vypadá to, že EU s EK udělá pro naši závislost na Rusku více než všichni tzv. proruští trollové v celé Evropě dohromady. A než ta bájná Putinova trollí farma. Napřed EU zakáže chemické postřiky na osivo. Vidlák zde někde popisoval, že bez chemie se prostě osivo dělat nedá kvůli plísním. Současně EU chce uvolnit podmínky pro ukrajinskou zemědělskou produkci, protože pomoc demokracii, chudákům úpícím pod Putinem, atd. Na Ukrajině si s chemií hlavu nelámou a osivo vesele ošetřují chemií mnohem více než povoluje EU svým zemědělcům. Důsledky takové politiky budou jasné. Veškeré osivo bude z Ukrajiny. Do toho se pravidelně na Ukrajině neurodí. Jestli si pamatuji správně, tak jde o každý třetí rok. Pak stačí, když obilí nebude možné koupit na světovém trhu a Ukrajina zakáže vývoz obilí, aby měla pro své domácí obyvatele. Nebude osivo a další rok se neurodí v celé EU, protože nebude ukrajinské osivo.
Putin vážně nemusí vůbec nic dělat, aby ovládl EU. EK to udělá za něj. Buď je celá EK prolezlá Putinovými agenty nebo jsou eurokomisaři natolik blbí, že nedokážou dohlédnout důsledky jejich činů. Vlk z Kosy dost často opakuje, že na lidskou blbost se dá spoléhat s naprostou jistotou. Takže Putin žádné agenty v EK ani nepotřebuje, eurokomisaři zvládnou zlikvidovat EU i bez jeho pokynů dobrovolně a s nadšením.
Kdykoliv promluví eurokomisař, srovnávám jej s výroky předlistopadových členů UV KSČ. Vysmívaný Milouš Jakeš z toho srovnání vychází jako prudký inteligent.
Pro naše dohlížející čučkaře, jen popisuji jevy, a důsledky konání našich slavných eurokomisařů. Nemohu za to, že jsou natolik hloupí, že EU likvidují tu migrační vlnou, jinde nekompetentní hospodářskou politikou, nejnověji zase stupidním New Green Dealem. A aby toho nebylo málo, chystají se na osivo a vyhladit nás hladomorem jak Stalin Ukrajince. Popraveni hladem. http://www.ukrajinci.cz/o-nas/skola-detem-literatura/ukrajinska-skola+c…
"..Ukrajina zakáže vývoz…
"..Ukrajina zakáže vývoz obilí, aby měla pro své domácí obyvatele".
To jistě nenastane, banditi, co tam vládli, vládnou a vládnout budou se nepřipraví o valuty.
Ti prodaj i vlastní matku, pokud bude zájem.
Re: Gerd Nevím, čemu se divíte. Tento
trend už tady funguje dlouhá léta. Poslední známou obětí je výroba železa.
Divím se
Divím se, protože nejsem mladý, krásný a chytrý . a tomu se divím nejvíc!
Opravím obecně oblíbený omyl
Že Stalin chtěl vyhladit Ukrajince hladem je propagandistický žvást. Především, velká část současné Ukrajiny byla v té době pod područím Polska. A, světe div se, ti, co jsou na Ukrajině protiruští jsou právě z těch částí, které byly okupovány Polskem, kde žádný hladomor nebyl. Naopak, ty oblasti, kde hladomor proběhl, jsou dnes ruské nebo alespoň proruské. Hladomor vznikl v pásu zemědělských oblastí Sovětského svazu od východní části současné Ukrajiny, přes jižní Rusko až do Kazachstánu. Nešlo o žádný nacionalistický počin, nýbrž o počin třídní, který ovšem vznikl z hlouposti. Sovětští komisaři (mnozí pocházeli z Ukrajiny) měli pocit, že rolníci si vždy ulijí část úrody pro sebe, a tak zabavovali z úrody, co našli. Bohužel to tzv. přepískli. V nezemědělských oblastech Ukrajiny, třeba na Donbase, bylo potravin dost, takže rolníci utíkali z vesnic do měst, což se ale jim vždy nedařilo. Zajímavě o tom píše Timonthy Snyder, kterého nikdo nemůže podezírat z náklonosti k Rusku.
PLUS periodické sucho,
které hlavně "oblast černozemě" a okolí zasahuje zhruba co sedm let. Dokonce jsem někde narazil na jeho název, který si ale nepamatuji.
To sucho trvá tu rok, tu tři roky. Pravděpodobně souvisí se stepním charakterem krajiny - jakmile málo prší, část ornice se stane spraší a vítr ji prostě odfoukne. A na tom, co zbude, je horší nebo žádná úroda.
PLUS zahraniční vojenská "intervence", občanská válka a následující "Velká deprese".
V té samé době zemřelo v USA HLADEM na 3 000 000 lidí (zcela zbytečně, neboť zatímco umírali hladem, kousek dál se mléko lilo do řek a jezer, úroda hnila na polích a v sadech a obilím se topilo v lokomotivách) a další minimálně 2 000 000 prostě zmizely beze stopy. Ale protože to byl "svobodný a demokratický" hladomor, tak se o něm nemluví a nepíše.
Re: PS poněkud cudně jste zamlčel, že
ukrajinští rolníci byli tvrdě tlačeni do kolchozů, na což reagovali typicky "sedláckým" způsobem, a to vybitím tažných volských spřežení, aby v družstvech nebylo čím orat. Trvalo to dva roky za sebou. Po prvním roce neúrody jim Stalin poslal osivo, které ovšem rozprodali a sežrali, druhý rok se na ně normálně vysral. Žrádla bylo opravdu málo, Stalin musel splácet půjčky nikoli ve zlatě, nýbrž v obilí. Obilí šlo přednostně do měst a lidem pracujícím v průmyslu.
To taky.
A jako třešinka na dortu aktivističtí městští mlamojové, kteří motyku viděli možná ve slabikáři, objížděli venkov a místo by mákli prackama, nasírali lidi kecama.
A pak byli hrozně překvapení, že se lidi do kolchozů nehrnou v desetistupech.
Prostě se sešlo několik mimořádně nepříznivých faktorů, z nichž tak třetinu ale šlo ovlivnit a udělat tak, aby nezhoršovaly už tak velkou katastrofu.
Zajímavé ale je, že o US "Dust bowl" se pro sichr skoro nemluví a nepíše.
Řepka
Takže,už Babiš likviduje naše zemědělce.
Další likvidační plodinou bude pšenice z Ukrajiny,možná i ten ječmen a jen k vůli,ještě většímu zbohatnutí.
Pak to bude mít důsledky na v živočišné výrobě,víme také,že Babiš toho masa dováží dost.
Čím
Furt to nechápu. Čím Babiš likviduje naše zemědělce? Podle mě je likviduje otevřený trh, do kterého jsmd se zapojili se závazkem naše zemědělství utlumit a ztratit potravinovou soběstačnost. To bylo podmínkou našeho vstupu do EU, tak to Telička vyjednal. Jak s tím souvisí Babiš? A co by se v tomto směru zlepšilo, kdyby z pozice předsedy vlády odstoupil? Ale je asi fakt, že ty drahé potraviny jsou furt výrazně levnější než kdybychom prodávali potraviny české výroby z českého zemědělství a na dovoz potravin nastavili cla, což vidím jako jedinou cestu jak české zemědělství zachovat.
Jediný způsob jak zachovat…
Jediný způsob jak zachovat české zemědělství je podporovat svého vidláka - mimo systém, mimo WTO, mimo stát, mimo všechno. Chodit na samosběry, doma zavařovat, dělat si zásoby na zimu, aby v zimě nebylo nutné kupovat okurky z Brazílie. Systémově se teď nic udělat nedá. Česká republika se nikdy nepostaví proti svým protektorům a těm to teď vyhovuje právě takhle.
Nejmenší závislost na systému mají vidláci. Nejméně průmyslových hnojiv používají vidláci. Nejvíce hnoje a mrvy mají v přepočtu na hektar vidláci. Nejméně postřiků používají vidláci. Nejucelenější propojení rostlinné a živočišné výroby mají vidláci. Nejširší osevní postup mají vidláci. Zároveň mají vidláci malé traktory které nejméně utužují půdu.
Vidláci také využívají ryze českou pracovní sílu, nevozí si mongoly. Jejich cena potravin bude rozumná.
Jedna a jedna jsou dvě...
vidláci
Pane Vidlák.
Takhle bych tomu rozuměl,jenže,co na to Brusel,hygiena,ČOI a fin.úřad.
Na to existuje jen jedna…
Na to existuje jen jedna odpověď: vykašlat se na ně.
Jenže
Jenže za tím vidlákem musíte dojet a musíte mít na to zavařování čas a musíte to mít kde skladovat.
Občas to udělám, ale nevyplácí se to.
Vidláku
Jo Vidláku, naprostý souhlas v podpoře svých Vidláků. Na mléko, na zeleninu, na maso, na sádlo a já nevím, nač bych si ještě vzpomněl... To vše do doby, kdy nevystavíš účtenku pro EET. Staneš se Kulakem.
Což je ve velkých městech PROBLÉM.
Skoro neřešitelný, protože byty se staví bez špajzů a do některých se nevejde ani velká lednice s mrazákem.
PROTO ta podpora vylidnění venkova, sestěhování "lických zdrojů" do velkoměst a pracovních příležitostí na jejich okraje a dojíždění za prací na co největší vzdálenost. Takový "lický zdroj", který ráno v půl šesté vyrazí do práce a vrátí se z ní v šest večer (a to ještě musí cestou koupit nějaké "jídlo"), nemá ani sílu, ani náladu stát do půlnoci u plotny a zavařovat. Je rád, že spolkne "párek" s "chlebem", zkontroluje dětem úkoly a jde spát...
Slimákové (manželka ředitele VW Vrchlabí a hlasatelka stravovacích výstřelků) a podobným exotům, hlásajícím zdravou stravu, se jen hořce vysměje. Jednak na ni nemá, "druhak" nemá čas a sílu denně vyvářet a zavářet a "třeťak" ve městě stejně moc surovin od malých zemědělců nesežene.
Proč to píšu - když jsme z centra Prahy prchli na venkov, byl jsem úplně ohromený, co všecho se dá koupit 20 km od Prahy od zahrádkářů a menších a středních zemědělců. A za ceny srovnatelné nebo jen o trochu vyšší než náhražky z hypáčů (vyjma masa a vajec, protože to je od vidláků opravdu drahé) a PRAVÝ med dokonce levnější. Spousta jich prodává rovnou ze dvor(k)a.
Pražáci nakupují, ale na zaváření ta možství asi nejsou. I jahody ze samosběru se hlavně mrazí.
Loni jsem prubnul dojíždění 2 hodiny tam a 2 zpátky; po třech měsících jsem to musel vzdát, bo už jsem jen spal a jezdil do práce. Teď dojíždím "jen" hodinu (celkem dvě) a je to znát.
Poměštštění většiny populace je prostě snadnou levnou nekrvavou cestou k jejímu zotročení, k likvidaci potravinové soběstačnosti a k dalším svinstvům.
Čím
Pane Kadlas.
Přeci to dobře popisuje pan Vidlák,Babiš raději nakupuje řepku z ciziny a pak naši zemědělci,buď jdou z cenou pod výrobní náklady a pak to Agrofert odkoupí,nebo jak i píše,zemědělci snižují pěstování řepky.Podobně to bude i u pšenice,ječmene,jakmile bude nižší cena pšenice na svět,burze,nakoupí tam,jaká to bude kvalita,to už je horší.
Také víme,že naše kvalitní živočišní výrobu vyvážíme a dovážíme sajrajt i to Vodňanské kuře z Polska má pak jinou chuť.
řepce také nerozumím, ale…
řepce také nerozumím, ale vím, že v době květu ztěžuje dýchání alergikům, protože je žluto pylem ve vzduchu i spadeným všude kolem nás.
řepka
matka.
Stačilo zapršet a květ zatížená vodou ba spadl dolu,ale bylo dost větrno,tak to bylo všude.
protože mě Vidlák zmínil, tak se taky ozývám
Většina z Vás asi nepamatuje, proč vznikla akce řepka a akce fotovoltaika. To nevymyslel někdo z plezíru.
Často se zde na Vidlákovy straší "blackoutem", když nebudeme mít jádro. Ale totální elektrický blackout za mého života nepamatuji, i ty povodně u nás v Praze vypojili elektřinu jen v pruhu podél Vltavy (my do toho též spadli, týden bez elektřiny, to nebyl problém, problém byl zda nás to zatopí nebo ne. Nezatopilo.)
Ale totální Československý i světový "blackout" nastal 2x, vždy kvůli arabsko-židovským válkám, kdy náhle nebyl po celém světě benzin a nafta.
A to byl počátek startu biopaliv a fotovoltaiky.
A jak je to nyní: biopaliva 1. generace se pomalu opouští, fotovoltaika a elektromobilita pomalu, zatím pomalu, vítězí na celém světě.
Vím, že u Vidláka není Elon Musk v oblibě, samozřejmě ty jeho věci, zatím jen pro nejbohatší Kalifornii, přijdou do Vidlákova až s dvacetiletým zpožděním,
ale zrovna teď Musk dokázal, se svým Space X, že umí,
je to nový Edison našeho věku, teď ještě aby přišel nový Tesla ....
Naopak Milane... Já proti…
Naopak Milane... Já proti Muskovi nemám vůbec nic. Mně nevadí vizinonáři. Musk naopak o svých vizích nemele naprázdno hubou a skutečně se jich snaží dosáhnout. Také v mnohém neuspěl.
Musk převádí vize do reality a tím dělá ze vzdušných zámků skutečnost. Realita ukazuje prozatímní meze elektromobility. A to díky Muskovi a jeho Tesle. Realita ukazuje i meze Muskovy fotovoltaiky a realita ukazuje i meze jeho letů do vesmíru. A zrovna Space X je podle mě Muskův nejúspěšnější projekt. Je zisková, rakety jsou levnější než ruské Sojuzy, umí posílat lidi na orbit, umí to levněji a lépe než NASA... jen tak dál Elone.
Vůbec by mi nevadilo, kdyby uspěl i s elektroauty. Ale tam má před sebou ještě velký kus cesty a já jsem spíše skeptik. Až ale z jeho automobilky vyjede auto za půl mega v českých, které ujede alespoň zhruba tolik co benzíňák a elektrika do něj bude levnější než benzín do benzíňáku, tak si ho koupím také. Moc tomu ale nevěřím. Čímž neříkám, že na mě má Musk dát a nesnažit se.
to jsem rád
Vidláku, dočkáte se i s elektroauty, i s fotovoltaikou na střeše, jste mladý 😀
fotovoltaika
Bohužel asi máte pravdu , takové budoucnosti se dočkáme. Že je to však absolutně pomýlený směr, za současné úrovně technologií, to nikdo neřeší, ani ten Musk. Ekologická stopa elektromobility je nejméně 2,2x větší, než stávajících aut na ropné produkty(Staněk na svých přednáškách).Baterie, všechno založeno na lithiu, že je tam také cobalt a že se to praktický nedá nijak ekologicky recyklovat, než termicky, to také nikdo neřeší. Pokud se nevynalezne nějaký nový typ baterií, pak většinová elektromobilita a stávající fotovoltaika bude takový celoplanetární průser, jaký naše zeměkoule snad nezažila.
Re: pragmatik Doufám, že si uvědomujete, jak
moc jste starý, škaredý a hloupý.
Když řeknou soudruzi z prde...., ééé, z Brusele, že ta JEDINĚ správná elektrika je ze slunečníků, větrníků a měsíčníků, tak je to pravda, i kdyby to tak nebylo.
A budeme mít baterky a budem a budem.
A vy jste určitě starý, protože neuznáváte naše jedině správné heslo, že poručíme dešti, větru, protože nejste schopen poroučet VĚTRŮM VLASTNÍM!!!
BRUSEL NEUDRŽÍ ANI VLASTNÍ VĚTRY
V Bruselu jsou schopní a ochotní poroučet jakýmkoliv větrům. Až na to, že neudrží ani vlastní větry.
Dokonce z nich padají samé sračky v podobě nařízení a nesmyslných rozhodnutí.
Space X je lacnejsi nez Sojuz???
to fakt??
A nejaky link alebo cisla by neboli?
Bo ruski inzinieri beru x-tinu toho co ti americki. Teda le platova otazka je komplet v rozpore s tvojou tezou.
Moj skromny nazor je, ze zrovna toto je presne to co nazyvame fake news.
A amici na orbite zostavaju,pac este musia nieco doladit s pristavanim. Ako hovorime my horolezci, vyjst hore je len polovca cesty :D
No, co by - stopnou si potichoučku Sojuz,
bez humbuku odletí z nejbližší US základny domů, v pondělí nastoupí do práce jako po dovolené a Rusové dostanou desetinásobek obvyklého jízdného.
Raketa zůstane zaparkovaná u ISS a bude se používat jako vyhlídková restaurace pro turisty :o))
odpad
Nebo spíš jako kontejner na odpadky.
hurá! Zetor na baterky!
Traktor bude vážit jako americký tank. Vidláku, už vidím jak vyrážíte na vaše latifundie orat a za traktorem máte připřažený žebřiňák s baterkama na celý den. Nebo budete mít u každého pole nabíjecí stanici poháněnou stabilákem?
Blackout kvůli válce s…
Blackout kvůli válce s Izraelem? Na západě to ano, ale tady ani náznakem, ani cenově - cena se počítala z pětilelého klouzavého průměru - takže se zpožděním 2-3 roky a jen o něco že si toho tady nikdo ani nevšimnul. RVHP nás okrádalo nizkými cenami surovin a nutilo nás je lacino nakupovat.
Lidé jsou děsně rozmazlení
Ke své škodě !
Pravidelná, bohatá strava, teploty v obydlí i v zaměstnání v rozmezí 19 - 22 st.C, mají málo pohybu, snad kromě sportovců, ale to je opačný extrém, většinu času, ne-li všechen, tráví v umělém prostředí. Na dovolenou sednou do auta a jedou se smažit i moři.
To vše se nevratně podepíše na genomu jejich potomstva.
Nezbývá, než závidět a držet palce vidlákovi, který se snaží, v mezích daných možností, žít přirozeným způsobem !
Elon Musk
Je jen stejný podnikatel jako Babiš...dělá to na čem vydělá , dostane dotace nebo granty.
Po jeho posledním prohlášení o bombardování Marsu jadernými zbraněmi u mě ale skončil. Ještě jsme pořádně nestačili zničit ani tuhle planetu a už by jsme chtěli ničit další....
Musk
domnívám se, že není podnikatel, ale "podnikatel", který žije převážně z grantů, protože plní úkoly v zájmové oblasti "zelené planety". Můj syn je nejen milovník, ale i odborník na auta /pracuje jako redaktor AMS/ a lehce by zbořil naivní představy milovníků elektroaut. Je to slepá ulička, kterou si vybrali ti, co stojí za různými zelenými agendami a kteří na nich velmi bohatnou. Já tu nemůžu rozebírat - a odborník nejsem - jak jsou elektroauta náročná a obtížná pro provoz - dojezdy, nabíjení baterií, výroba el. energie a rozvod, nabíjecí stanice /viz jejich poruchy např. Francie/, výroba akumulátorů /příšerná práce při těžbě kovů/, likvidace akumulátorů atd - jedna studie německé university /bohužel nevzpomenu které/ říká, že by elektroauto muselo ujet více než 900 000 km, aby pozitiva převážila negativa. Elektromobilita je politické rozhodnutí, a jen málo má společného se zdravým rozumem. Např. u nás - za proklínaného komunismu /nebyla jsem nikdy komunistka, naopak špatný kádrový původ/ jedno z velkých negativ bylo, že auto bylo málo dostupné /všichni známe/. zato byla hustá síť veřejné - dotované dopravy, takže bylo možné dostat se bez problémů kamkoliv, práce, k lékaři, vyřizování na úřadech a p. Dnes lidé z malých vesnic jsou na autech závislí. Navíc se sem natahalo braku ze západu - když se proti tomu někteří stavěli, pamatuji tehdy vysoce postavenou političku ODS Libuši Benešovou, jak krákala, že to je omezování svobody podnikání a že se vlastně dává práce našim lidem v autoservisech, kteří ty pojízdné rakve opravovali. Najednou - z rozhodnutí sil, které nestojí ve světlech ramp - bude všechno jinak. Vyhrožují vysokými cenami elektřiny, jsou vysoké ceny elektroaut, čili individuální a svobodná přeprava auty bude jen pro někoho a chudáci ať si poradí. Navíc dneska už jsou tak přísné normy na zplodiny, že auta ve srovnání s jinými prostředky /lodi, letadla, nákladní vozy/ znečišťují málo. Navíc - zrůdnost neustálých přesunů surovin, polotovarů, výrobků atd nákladní dopravu vyžaduje a nejoperativnější je silniční. /mléko z Litvy do Itálie, /zemědělci tam houfně krachují/ v Itálii zpracované do výrobků, které zase zpětně do Evropy, my bývalá bramborářská velmoc - vozíme brambory z Egypta - zůstala jsem tuhle úplně štajf u regálu s bramborami. Rozepsala jsem se a dostala úplně jinam,, jenom mne trochu vytočil MilanV se svou naivitou kolem elektromobility, omlouvám se za zábor prostoru pro moje plácní
U Milana to není naivita,…
U Milana to není naivita, jak zde již dříve přiznal. je to jeho korýtko.
Bejvávalo, bejvávalo, když jsem dělal pro Švýcary
teď už jsem penzista na 100%, zahrádkář, teď zrovna za chvíli začnu vyrábět marmeládu z jahod, takovou
v obchodě nekoupíte.
Ale s bateriemi a elektromobilitou se mýlíte, bude to jako s fotovoltaikou, před 20 lety jí nikdo nevěřil a teď je to nejlevnější a nejčistší způsob
výroby elektřiny (teda někde ve světě, u nás ne).
Elektromobilita je následek měst přecpaných automobily. Kdyby to bylo jako v letech padesátých (táta měl hadimršku, dostal ji v roce 1935 jako svatebnídar od mého dědy) tak nejsou elektromobily třeba. Na vesnici určitě ne. To bylo aut jen pár.
Ale ty přecpané smradlavé ulice ve velkoměstech, ty přímo křičí po elektromobilech a elektrobusech (místo dřívějších trolejbusů).
Ve vlakové dopravě už většinou přechod pára - diesel - elektrická lokomotiva již nastal a nikdo nekřičí že je to pitomost.
Není to pitomost, je to nezbytnost
Ale samozřejmě, lokálka na vsi může být i diesel nebo pára.
Re: Milan V Teda,vy jste fakt normální
komik.
Nechcete natočit nějaký silvestrovský pořad?
Pokud se opravdu domníváte, že silnice jsou přecpané z toho důvodu, že auta jezdí na benzín a na naftu, úspěch pořadu je předem zaručen.
Re: insegnante Vítejte v
klubu retardovaných, zaostalých a zakoplexovaných pitomců.
A doufám, že jste pořádně hnusná, jinak tu nezapadnete.
Přesně. Jen si představme,
jaký ryk by se strhnul, kdyby takový nápad vyslovil Číňan nebo Rus.
Dejá vu ??
Mám pocit, že tohle už jsem četl. Včetně svého "bonmotu".
Nejspíš je to záměr, který jsem nepochopil nebo co....
Déža ví
Déža ví, že máte pravdu. Už to tu bylo a už je to tu zas!
Technická- kluci neřešte to!
Vše tu "už bylo"☺.
Ale Vy myslíte asi na Kydech, inu Vidlák to jen ten jeden den dal (ještě s dalším článkem současně , zřejmě omylem dva) a pak tento stáhl, že půjde později a dokydá se.
A tak to dnes o půlnoci i s těmi komentáři vrátil a to je vše.
Nic dalšího v tom není.....
Dežo ňyc névi, bil u Eržiki, more!
Dyzgrymynáce!!!
Prokydal bych pokrutinu.
Není pravda, co Vidlák píše. K výrobě oleje nestačí velký kotel a velký lis. V první fázi výroby stačí malý kotel, bo se lisuje do 40°C panenský olej, který jde pít (člověk se ale posere). Další olej je už v pokrutinách a ty jdou do extraktoru, o němž není zmínka. V něm už je tepleji a matroš se sprchuje hexanem, který tuk v pokrutinách rozpustí a z výsledného mišungu se hexan teplem odpaří. Ne všechno. Trochu hexanu zbude v krmných směsích pro kravku i pašíka a ti nám potom své maso darují.
No a ten pevný zbyteček, pro…
No a ten pevný zbyteček, pro který už není krmné využití, se slisuje do super ekologických a zaručeně bio topných pelet.
A ty pelety se neprodávaj soukromníkům, protože by zanesly komín a zadehtovaly kotel, ale spalují v teplárnách a elektrárnách.
Protože emisní poplatky a jejich "snižování". A protože nám všem svatý Bursík a jeho banda prosadili, silou zákona, že navzdory chemii, mají takzvaná biopaliva emise rovné nule. Takže biopaliva se přidávaj k uhlí. snižují energetickou účinnost zdrojů a úředně "snižují" emise,
Vydělají všichni účastníci tohoto švindlu. A platím to já i Vy, ve faktuře za elektriku, v kolonce podpora "obnovitelných zdrojů energie".
Preol má hlavní technologii…
Preol má hlavní technologii lisování za studena... To je ten hóóódně velký lis. Zbytek se pak hodí do kotle, je to velké složité smrduté vaření - ale není o moc jinačí než třeba výroba cukru, kde se také spotřebuje hodně vápna a další chemie, aby se z řízků uvolnila melasa... V kotli se z řepky vydojí zbytek oleje i dalších látek - rostlinné dehty a další mazadla a podobně. Zůstane jen vlastní semenný obal, s trochou zbytků - pokrutina. Pokrutiny se přidávají do krmiv i zpracovávají na palivo. V obou případech ale jen málo, protože ten zbtek je sám o sobě dost agresivní, ale dobře lepí.
V krmivech je to 5% pokrutin, spíš míň. V peletkách cca 10% pokrutin.
Jinak má Ládik pravdu... spaluje se to v elektrárnách i spalovnách - dohání se tím emisní limity. My například na obilnéím sile prodáme veškerý obilný prach právě na peletky a to za 800 Kč/t. Já bych to ale nehaněl... prostě se rostilna zužitkuje celá.
Popisuju technologii v Milo Olomouc,
dělal jsem na to diplomku - ne na lisovnu, ale na extraktor. Třeba je technologie dál, obhájil jsem to v 1982.
Viděl jsem u řepkového pole tisíce včel
ležet na zemi. Asi spaly. Bylo to kousek od Třeště, kde bureš vyrábí Vysočinu.
A ještě Tesla.
Už na průmce jsme se učili, že to znamená “technicky slabé”. Viz auta na uhlí.
Tesla a Edison byli
Geniové, kteří změnili svět, svět parního stroje ve svět elektřiny.
Technicky slabí mohou být jen někteří lidé v některých státech, že ano? 😂
Tesla byl v té době
národní podnik a jeho výrobky nic moc.