Včera mi přestal fungovat internet... Žádný krátký výpadek, pěkně přijeli borci, vykopali před barákem přívodní kabel a opravovalo se... Hotoví s tím byli až skoro k ránu, takže dnešní článek pouštím až teď.
Přišel mi ten chybějící australský klobouk.
Ten co jsem si objednal na začátku koronakrize někdy v první půlce března. Australské továrny už zase vyrábějí, lodě plují, Němci nakupují a přeprodávají k nám a všem v celé té dlouhé řadě výroby, špedice a obchodu stačilo ke spokojenosti necelých 1.500,- Kč.
Schválne jsem udělal pokus a nakrucoval jsem se před kamarády v obou kloboucích. Od Tonaku i v tom australáku. Jsou si velmi podobné. Oba jsou černé, jen každý má trochu jiný poměr velikosti dýnka a krempy. Bylo to půl na půl. Podle půlky lidí mi víc sedl australák, podle druhé půlky Tonak. Takže je to úplně jedno, klobouk jako klobouk a nějaký dyzajn z Tonaku, díky kterému stál jejich horší klobouk dvakrát tolik, nehraje žádnou roli a statisticky si toho nikdo nevšimne.
Mimochodem - když jsem napsal svůj první článek o klobouku, ozvalo se mi několik dalších obchodníků a nabízeli mi svoje výrobky. Selhalo to jen na tom, že mám fakt velkou hlavu a takových klobouků se vyrábí málo a skoro nikdo je nemá skladem. Takže kapitalismus celkem funguje. Přinejmenším na klobouky ještě zřejmě není žádná norma EU a tak prostě jsou k mání, dají se sehnat na míru zákazníka, sice to za koronakrize poněkud trvá, ale i taková banální objednávka na klobouk se za tři měsíce neztratí a je dle možností uspokojena. Stačí se jen ozvat na internetu a prodejce se najde.
Milá EU, nechtěli byste to takhle dělat i s auty? Třeba byste tím ten poslední špičkový obor v Evropě zachránili... Víte on svět je veliký a všechno se dá všude dovézt a naopak vaše uhozené normy všude neplatí. Abyste nezjistili, že se vám v honbě za mladší, krásnější a chytřejší planetou podařilo jen všechno zbídačit. A když o tom mluvím... všímáte si, že po třiceti letech zase pošilháváme za hranice, kde se dají koupit lepší výrobky, kde je větší výběr a kde je vlastně i levněji? V roce 89 tohle zbořilo režim. Teď to má naprosto stejný potenciál... bude to mít stejné příčiny a bohužel i stejné důsledky.
- Log in to post comments
Komentáře
Na co mi je "1,2 do rohleden…
Na co mi je "1,2 do rohleden", když potřebuju "515 na dálnice"...
je to z bláta do louže,…
je to z bláta do louže, třeba si "dárci" myslí, že na rozhledně bláto nebude, vůbec je nenapadá, že se mohou zřítit, a to rovnou do onoho bláta.
Jsou to vesměs zmařené dotace
ZMAŘENÉ DOTACE: Obce vybudovaly síť rozhleden, z nichž nic neuvidíte
klíčové slovo OBCE, dále Kraje a U nás v ČR
Kecy, dal jsem nekřiklavější…
Kecy, dal jsem nekřiklavější, další jsou cyklostezky od nikud nikam, dotace firmám na hotel uprostřed ničeho apod.
Se probud, kdyz takto proinvestuješ 1,2bil; tak ti je to k ničemu, kdežto, když dáš 512miliard do dalnice, tak ti to nese náslené zisky
Takže žádné dobro z EU, akorát doslova vyhozené prachy z okna, kapacity ekonomiky vypotřebované na blobosti, prakticky ajo když někd v rodině hraje automaty, výsledek, pro ekonomiku je stejný jako na kasu rodiny...
No fajn, Čs.republika odvádí…
No fajn, Čs.republika odvádí z peněz rozpočtu, to znamená všech občanů. Zpět dostává jen na jednotlivé, třeba i hloupé, nesmyslné projekty, jen aby se peníze vyčerpaly. To mi připomíná dobu před r. 1989, kdy bylo třeba za každou cenu, tedy i nesmyslně, proinvestovat, utratit.
Naučil se to Brusel velmi dobře a chce nám kázat též morálku....
matko,
kdo ty projekty schvaluje v ČR?
já nikoliv. Ti, od kterých…
já nikoliv.
Ti, od kterých se Brusel naučil.
Tak jo
ANO vyhrálo ve všech krajích! Podívejte, jak volili vaši ...tn.nova.cz › clanek
21. 10. 2017 - Strana Andreje Babiše vyhrála ve všech krajích
To je holt demokracie, ať už…
To je holt demokracie, ať už se nám to líbí, nebo ne.
Totiž kdyby volby mohly něco změnit, nenechají je svobodnými.
Matko, TO-mu jen nahráváte,
když s Tím připustíte diskusi. Neživte TO! :-)
re: matka Vy fakt nevidíte, že to je
kokot?
ale nazvala bych jej…
ale nazvala bych jej trošilinku jinak, ale opravdu jen trošilinku, tedy obráceně, třeba to-kok. Jenže dostalo by se mi odezvy, že též kvokám, tak nic :-)
Ba ne, nenazvala. Každý máme…
Ba ne, nenazvala. Každý máme názory různé. Tak ho nechám dejchat, pokud myslí, že myslí. Vidláci holt myslí jinak, a líbit se mu to nemusí.
To, probud se, ty dotace se…
To, probud se, ty dotace se rozdávali už před babišem, takže si piš bludy že babiš někam jinam, zde nejsi na školení elfů, kde se plácáte po ramenou, jak všichni nic nevíte a beretre co vám řeknou jako fakta :D ;)
není započítáno,
kolik platíme tzv. "neziskovkám a podobné verbeži" z veřejných peněz ať místních či celkových. A to přesto že je diriguje a zřizuje ejůnie, ve svůj prospěch.. Mysli ty nemyslivno
za ty prachy, co jsme jim nacpali
bychom sami vybudovali něco smysluplnějšího. Třeba silnice, nebo železniční tratě, možná i zvelebili krajinu. Účel peněz, co nám poslali, byl jasně definován. Hlavně pak tam musela být cedule, že to máme z Brusele. Jinak ještě chybí ty prachy, které dojí zahraniční firmy z tech podniků, které zlikvidovali a pak koupili za babku. No a ještě cla, která jdou do Unie. Je to celý jeden velký podvod.
Železná opona
Nějak mi k tomu nesedí období, kdy jsme už nebyli v RVHP a ještě nebyli v EU a také se nám svět nezhroutil a zahraničního zboží bylo dost. Takhle nás Čechy (už to, že ostatní jména píšete velkými písmeny a jméno mého národa malým, mi hodně o Vás napovídá)strašíte z přesvědčení, nebo za peníze?
Tohle je názor, se kterým se…
Tohle je názor, se kterým se často setkávám. Hlavně mezi staršími lidmi, kteří socík zažili a dokázali se uplatnit i po převratu. Obávám se, že je pravdivý. Takže to není žádná placená provokace. To je poctivý podnět k prokydání.
Názor
Který názor je dle Vás pravdivý? Ten, ve kterém strašíte, že bez EU strašlivě zchudneme zavaleni předraženým šmejdem, nebo můj, že jsme byli živi před EU a budeme i po ní?
No já se kloním k tomu, že…
No já se kloním k tomu, že pravdu mám já. Tedy že přes všechny problémy s EU to bez ní bude ještě mnohem horší. Proto současná situace nemá jednoduché řešení. Ovšem i tak je třeba budovat soběstačnost všude tam, kde lze a zároveň využívat až zneužívat všech pozitiv, které EU přináší. Dnes se už neporovnáváme s tím, co tady bylo, ale s tím, co je na západ od nás. A to je pro běžného návštěvníka nevyhledávajícího nějaké slumy pořád mnohem na vyšší úrovni. I tady jsou ty opravené fasády a chodníky díky otevřeným hranicím a novému navnímání, co je normální. Jako v tom Slunce, seno erotika. Tam taky nešlo o nějaké porno, jak reagoval Čmoud, ale o tu konfrontaci, když čeští vesničani vykoukli ze dvorků plných slepičinců na západ. Ten rozdíl je už teď menší, my jdeme nahoru, oni dolů. Ale pořád jsme se ještě nepotkali.
jj, slepičince jsou základ…
jj, slepičince jsou základ.
Tož já to vím,
sousedům je z našich u bazénku (prej mají větší, než my)
na blití,
z jejich vlastních nikoliv.
Tož omítněme, zabetonujme vše
a pak jen zírejme, jak se příroda bouří.
To je normální.
...jsme se ještě nepotkali…
...jsme se ještě nepotkali...
ale potkali - na sport si brali speciální oděv, pomůcky, pes v přírodě disciplinovaně na vodítku,
pod barákem nevyužitej atomovej kryt,
leda na české kvalitní brikety (aby si neničili životní prostředí), pro mnohé z našich tehdy cenově nedostupné,.....
stojí našinec o to, se potkat? Jak kdo.
Re: Kadlas Fasády a chodníky jsou opravené díky
otevřeným hranicím...
Nemám vám domluvit roční pobyt v Bohnicích? Nebo jste se něčeho napil?
Takové záchvaty míváte častěji, anebo to je ojedinělý jev?
Opravené a nově vybudované chodníky, krajnice a všelijaké cyklostezky a spol. mají jediný efekt. Ubývá nám vody, protože dešťová voda z těchto ploch je svedena do kanalizace a poté přímo do řek.
Vzhled obcí včera a dnes
Mám na mysli vzhled obcí v osmdesátých letech a dnes. Centrum Prahy bylo plné věčně rozkopaných chodníků, v mozaikové dlažbě byly běžně záplaty zalité asfaltem po výkopech, fasády činžáků oprýskané zčernalé. Všechno takové nějaké olezlé a hnusné. Dnes jsou historická centra měst výstavní, pomalu nepoznáte rozdíl mezi Českem a Rakouskem (když pominu lesy trpaslíků na rakouských zahrádkách, což je děs). A není to jen Praha nebo Krumlov, je to i Písek, Kroměříž a skoro asi už všude. A vesnice se také nedá srovnávat. V sedmdesátých letech to byly většinou chátrající chalupy, v osmdesátých to byly tytéž chalupy, ale s necitlivě vraženými okny "trojáky" a břízolitem, všude čurbes přesně jak v tom Slunce, seno, xy. Dnes po generační obměně vidím i na českých vesnicích velmi vkusně opravené staré chalupy i nové domy moderní konstrukce, ale vesnického střihu, hezké, poctivé, vkusné. To dřív nebylo, protože jednak nebylo z čeho stavět a jednak lidi neměli srovnání a přišla jim ta všudypřítomná hnusárna normální. To, jestli má někdo omítnutý štít a nové oplechování a omítnutý rovný komín, to opravdu není o srážkové kanalizaci. To je o vlivu západu tady, o novém nastavení měřítek a i o možnostech, které mnozí dokáží využít.
Ale to je vše jen o prachách
Kdyby se ten půl až mega na osobu nekradl od nás k nim nebo ukradl dokonce obráceně, tak to je tady taky výstavnější.
Co si myslíte, že je za práci zavolat firmě, ať vám přijde omítnout barák nebo vyčistit fasádu proudem vody?
Nota bene, když tam maj tuny Poláků, co se pořád nabízejí na lacinou práci.
Na omítnutí komína fakt nepotřebujete západ. To jen komunisti nekurvili ekonomiku a začala zas fungovat sama.
Když jste sehnal materiál, tak vám ten komín omítl melouchář.
Jinak ta všeobecná hnusárna je na západě k nalezení taky. Rozpadající se zámky, opuštěné továrny, zanedbané čtvrtě na spekulaci. - Jen to není tak všeobecné jako to bylo tady. - Je to jen o penězích.
Jo a ono to mělo někdy svůj půvab. Nejsem si jist, jestli je staré centrum Prahy hezčí teď, když připomíná Disneyland, než tehdy, když připomínalo staré časy.
Na starých fotkách z přelomu století je vidět stará zašlá Francie, stará Itálie, staré Španělsko, stará Británie.
Re: Kadlas Já zas vidím, že každý pseudovesnický kokot
má komplet vydlážděný dvorek, dvacet plotů kolem zahrady, deset přístřešků na koncernové křápy, trávu vymydlenou sekačkou až do hlíny, plastový pseudobazén z Mountfieldu a krb na grilování prošlých eurosraček - hrdě nazývaných masový výrobek.
Slepice - semo tamo, na tajňáka.
Králíci - zakrslé mrdky futrované granulemi.
Holubi - nula
Prasata - nula
Krávy - nula
Ovečky - leda v horách, bo se nikomu nechce kosit a nikdo ty pozemky nechce.
Soráč, ale tohle není moje představa vesnice.
Když jsem byl před rokem v Rumunsku, zastavil jsem v dědině u obchodu s potravinami a chtěl jsem si koupit máslo a kus sýra. Baba na mě čuměla, jak vyoraná myš, že to nikdy neměla, protože by to nikdo nekoupil, každý tam má svoje. A poslala mě do nejbližší chalupy, ať si to koupim tam.
A že si někdo napatlá barák na růžovo, to u mě fakt není znak blahobytu a spokojeného života ani náhodou.
Co se týká tzv. vkusných domků, jedná se v drtivé většině o předražené stavebnice z OSB desek a pár ocelových profilů, vše hezky zapatlané německou omítkou, podobnou československému Kanagomu. Nedej Bůh, aby přišel pořádný vichr, pseudobarák jde k zemi.
Kecy o tom, že nebylo z čeho stavět, mě baví úplně nejvíc. V letech 1967 - 70 babi s dědou s prstem v nose postavili nový barák namísto shnilé dřevěnice ze škvárovek, vyrobených doma z elektrárenské škváry. Platila se jen doprava a na tu byla ještě sleva. Úplně stačilo jen plivnout do dlaní a pustit míchačku.
Nebojte nic, Targusi, ono se…
Nebojte nic, Targusi, ono se to zase vrátí. Zase budou slepice, králíci, prasata, třeba i ty krávy. A zas to lidem dojde, že je třeba jen plivnout do dlaní, nebo chcípnout hadem. A postavit si barák. Nebo aspoň přístřešek. A mít někde poblíž vodu. A nějak to ubránit. Nebojte nic.
Kadlasi, Praha a Krumlov, to…
Kadlasi, Praha a Krumlov, to je jen a jen Disneyland, kýč bez života, to mi byla Praha s oprýskanými fasádami milejší. Jsou to zabitá, mrtvá města. Koronavírus to ukázal.
Jestli jste přítel kýče, prosím. Dobrou chuť.
Kadlas, kolik vám bylo za revoluce let?
Kadlas, kolik vám bylo za revoluce let? Jestli jste vůbec byl na světě?
To, že Češi byli po převratu jak utržený ze řetězu přes porno, to sice většina lidí vytěsnila, ale kdo byl tehdy dospělej si to pamatuje a po připomenutí se (někdy nerad) rozpomene.
Buďte ujištěn, že na západě najdete přesnej ekvivalent českejch vesničanů. Sakumrásk se vším, i toho stahovače králíků tam najdete. Co si myslíte? Že tam na každý farmě vyváží hnůj jen čtenáři Voltaira a enarchové? Že máte všude jen zcestovalé intelektuály? To jste toho ze západu ještě moc neviděl. I na západě mají svůj díl buranů.
Právě, že za socialismu jsme se stále porovnávali se západem, protože s čím jiným. Teď, pro ty kdo si to pamatujou ze ŽIVOTA a ne ŠKOLENÍ, to musíme právě porovnávat s oběma - s minulostí A se západem.
Co tam je doladěný jsou věci firem a podniků, kde nebyla přervaná kontinuita jako u nás komunismem, nějaký zkušenosti se holt sbíraj staletí, ale to jak kde, protože i tam krachujou firmy díky neschopnosti manažementu.
Ze slumů se dá do centra dojet i městskou dopravou i vlastním autem, na který jste si vydělal třeba prodáváním drog. Na Champs Elysées obyvatelům slumů rozhodně neuniknete. Kolem památek choděj vojáci se samopalama a i tak jim spálili katedrálu, co byla duší Francie, a místo ní tam postaví rothschildův Macron nejspíš nějakej multikulturní stánek.
My totiž jsme v některejch věcech i před západem.
Slunce, seno...
Za revoluce mi bylo 19, dlouho jsem tehdy nenosil stužku narozdíl od všech ostatních, protože určitou faleš jsem z toho cítil už tehdy, řekl bych že už 18. odpoledne. Ale to by bylo na jiné povídání.
Ale k tomu filmu, ten je o tom, jak čeští burani vyjedou do Itálie, koukaj tam na všechno jak tele na vrata, pak se vrátěj, všimnou si toho bordelu doma, chtěj s tím něco udělat, ale peněz mají jen na to, aby si před mlýnem namalovali kulisy a Italové je nakonec chtějí zaměstnat jako kompars do rezervace českého primitivismu jako atrakci pro turisty. To je poselství toho filmu. Na porno tam kouká jenom Lábus, resp. dívají se svíčkový báby na faře, když si s ním vymění omylem kazetu. Ten film mi přijde jako dobrý dokument doby. Z erotiky si z té doby pamatuju leda tak Tutti-Fruti a hospody s obsluhou nahoře bez.
Boze Kadlas, kde prosím žils…
Boze Kadlas, kde prosím žils v těch 90desátkách? Dokud se nevstoupilo do EU, tak se u nás na dědině postavilo 70procent všecho co je nové po revoluci, takže podle reálné zkušenosti bych se spíšed ptal, proč delší doba kdy jsme v EU je u nás na dědině pouze 30procent toho, co se postavilo, kde se to vzalo, když jsme tehdy nic nemohli, kde jsem koupil počítač 386, když bychom nemohli dovážet :D
Kadlas, tady nejsi mezi 18floutkama co věří ČT, tady jsi mezi lidma co 90sátky prožili, takže tvoje snaha je házení perel sviním, ty svině to prožili a jaksi tvoje bludy nějak nesouhlasí s pamětí...
Co já to vnímal, tak…
Co já to vnímal, tak devadesátky byly spíš ve znamení destrukce, chátrání a rozkrádání toho mála hodnotného, co ze socíku zbylo. Z každý špinavý díry se udělal rockovej klub, protože to nic nestálo, všude se hulila tráva. Byla svoboda, ale materiálně úpadek. Pokud se něco vybudovalo, tak to byly okázalé "památníky" nově vzniklých zbohatlíků ala podnikatelské baroko, americké domky a podobně. Ty vkusné rekonstrukce vesnických domů a upravená centra měst jsou záležitost až tak posledních 10 let. To je záležitost až nové generace.
Není to náhodou spíš o rodinách?
Ta největší verbež si nakradla rychle, podle svýho vzdělání měla prachy, ti solidnější dělali solidnější podnikání a prachy přišly dýl.
Osobně bych si tipnul, že dětičky zbohatlíků se spíš než do citlivé obnovy pouští do rvaček s policajty, protože jsou zlatá mládež a jezdit zfetovaní v BMV je jejich lidské právo.
Jenže to nebyl filmovej…
Jenže to nebyl filmovej dokument, ale komedie a vypovídá to o tvůrcích víc než o vesničanech.
V prvním díle zas studentík zemědělství pouštěl kravám hudbu a taky tam byl vidět duch. Ten duch je věrohodnější i když by někteří skeptici asi vyletěli z kůže.
Italové taky nejsou všichni Fantoci, všichni Francouzi nejsou François Pignon (Blbec k večeři), všichni Britové nejsou Mark Corrigan (Peep show).
Někteří Češi měli tehdy hodně pitomý nápady, ale to neznamená, že by tady bez západu nikdo nic nevymyslel a už vůbec ne, že je to dobrá cesta do budoucna.
Kadlasi, projeďte si někdy rakouský,
italský nebo francouzský venkov. Je to velmi poučné.
Svět mimo velkoměsta a katalogy cestovních kanceláří je dost odlišný.
hetmane
Někteří Češi by mohli říci i toto.. Kradli jsme před EU, budeme krárst i po ni.
Krádeže
Před 1989 kradlo hodně lidí málo. Ale to neznamená, že kradli úplně všichni. Zdaleka ne. Po 1989 ukradlo málo lidí hodně. A to je celé. Nakonec ty chudé už nikdo okrádat nebude, protože nebude co ukrást.
Ještě mě napadá, že to…
Ještě mě napadá, že to období které zmiňujete, tedy 1990-2003 bylo právě období hroutícího se hospodářství a těch největších nikdy nepotrestaných zlodějen. Takže v tom s vámi úplně nesouhlasím. Naše národní hospodářství se tou dobou právě hodně hroutilo.
politici byli a jsou z…
politici byli a jsou z hlediska výkonu svých funkcí neodpovědni.
Tož potkat bych je chtěla. Jde jen o to, jestli bych byla schopna jim podle zásluh vytnout,
nejen tím, že je nevolím, ale i ručně a stručně.
To nemá zatím cenu
Když to bude verbální, nic si z toho nebudou dělat. Když to bude násilné, půjdete do vězení a ten zbytek dostane ochranku.
hospodářství
Pane Kadlas.
To bylo právě podmínkou,aby se to hospodářství hroutilo a západ si to mohl za hubičku koupit.
Pak už nám dovolili vstoupit do EU,abychom na ně dělali v těch jejich firmách.
Jinak dotace,jsou je forma úplatků pro vyvolené i takto si dotují svoje firmy a pak přes dividendy,jim to jde do kapsy.
Kdysi, již zdejší rakouský…
Kdysi, již zdejší rakouský bankovní dům vypsal výběrové řízení na úklid všech svých poboček v republice.
Kdo si myslíte, že vyhrál? Též rakouská firma. Ta dostala od bankovního domu pevnou částku na zajištění úklidu.
50 % šlo okamžitě do centra firmy v Rakousku, ze zbytku byli placeni zaměstnanci, úklidové prostředky,...
Dobrý, že..... A to byla pouhá kapka v našem móři. Teda Tálinským rybníku, chcete-li....
Ta, co je krátká na laktační ligu?
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kojeni-banka-dite-kojeni-na-verejnos…
Nikoliv. V té naší České…
Nikoliv. V té naší České... koutek pro kojící matinky nebyl, leda židličky pro děti,...
Ostatně v tomto jsem tak trochu - jak to vyjádřit ? Kojení je, či měla by být velmi intimní záležitost matky a dítěte, bez cizích pohledů,...
Pohádka
Pohádku o tom, jak se nám v letech 1990-2003 zhroutilo hospodářství a zachránil nás vstup do EU si budete muset nechat pro někoho mladšího a méně informovaného...
hospodářství
To Hetman.
Ti co o tom něco vědí,tak ví o tom zhroucení,něco by Vám měli říci jméno V.Dlouhý,ale v prvé řadě Veškrna.ale také V.Klaus st.Sice jich bylo více,ale jen plnili zadání.Tam máte pravdu,vstup do EU nás nezachránil,spíš ještě uškodil.
1990-2003
Bylo období, kdy se naše hospodářství otevřelo dovozu ze západu (díky lidem, které nelze jinak než považovat za jejich agenty) a díky tomu byly problémy.
Správné řešení bylo opačné: maximálně si chránit vlastní trh a maximálně vyvážet. - Jako to předvedla Čína.
Nechte strašení. S tím…
Nechte strašení. S tím směřováním, jaké v současné době EU má, je za korunu drahá.
O jaké "politické kultuře západu" píšete? Kde žijete?
Kultura ukradni a kup si…
Kultura ukradni a kup si zrádce. Pak zmiz s prachama.
Re: Kadlas Máte tam oxymóron
kvalitní a levné zahraniční zboží.
Ano, takové zboží by se mělo šanci k nám dostat pouze v případě, kdy by se znova zavedly normy ČSN a celní kontroly na hranicích, které by šly nejen po zaplacení cla a dph, nýbrž i po certifikaci zboží (certifikát shody s originálem).
VEŠKERÝ odpad, který si nyní kupujete, je vyráběn na základě objednávky majitele obchodu, nikoli na základě požadavku zákazníka, či na základě snahy výrobce nadstandardně vydělat.
Ale rozumím tomu, že vám to nevysvětlím.