Příroda má ráda rovnováhu. To je asi největší moudro našeho dědečka, který byl se svým zemědělstvím na přírodě zcela závislý a dokázal si na ní svou usilovnou prací i moudrostí vydobýt denní chléb. Příroda má ráda rovnováhu. Vždycky ji ráda měla a vždycky ji ráda mít bude.
Pamatujete, kolik jsme ještě v předjaří měli komisí, diskusních panelů, neziskovek a jiných struktur, které mapovaly toto pětisetleté sucho? Pamatujete, že podle jejich nářků v půdě chyběl jeden celoroční srážkový úhrn a tvrdili, že se to za pět deštivých roků nedožene?
A ejhle... přišlo pár pršavých měsíců a přehrady prakticky na celém území jsou plné, hladiny podzemních vod se doplnily, spodní voda se na všech polích spojila s tou svrchní, suché poldery už dávno nejsou suché a já dneska na poli viděl nejen louže, ale i tisíce mrtvých myší, které se v těch loužích utopily.
Vidlákovský roční srážkový průměr bývá v posledních letech tak 450 - 500mm srážek. Letos už máme skoro 700mm. Ale pozor, v roce 2014 jsme měli ještě víc a tehdy to k ničemu nebylo, vody se nedoplnily a sucho trvalo dál. Proč?
Inu v letošním roce nebyly skoro žádné prudké bouřky. Ve Vidlákově jsme zažili jen jednu jedinou, kdy za pět minut napršelo (a vzápětí odteklo do kanálu) 35mm deště. Jinak všechen letošní déšť pršel pěkně pozvolna, milimetřík po milimetříku a zatímco jsem v suchých rocích každý rok uklízel bahno splavené ze zahrádky a vracel ho zpátky, letos žádná ornice neodtekla. Všech těch sedm set milimetrů se pěkně zvolna vsáklo.
A kdyby se takhle zvolna vsáklo 500 mm, také by to stačilo.
Letošek alespoň u nás není srážkově nijak extrémní. Podobné roky Vidlákov pamatuje v každém desetiletí dva až tři. Ale jinak je letošní rok podobný počasí, které tu panovalo za socíku. Přes týden hezky a v sobotu deštík. Ne moc, ale skoro pořád. Letos jsme měli tři týdny bez deště v srpnu a půda byla tak nacucaná z července, že to kukuřici a slunečnici vůbec nepoznamenalo. Pak se zase rozpršelo a další třítýdenní sucho bylo v září. To nám ta kukuřice a slunečnice krásně dozrála a kdo mohl, byl od rána do večera na poli, aby se zasela ozimná pšenice.
Ovšem v prvních zářijových dnech a v posledních zářijových dnech napršelo dohromady přes 70mm. Září je i s třítýdenním suchem srážkově nadprůměrné. Teď jsme v půlce října a už máme zase sedmdesát milimetrů. Kdyby teď dokonce roku nespadla už ani kapka, nic by se nestalo.
Samozřejmě jinde v republice máte jiné množství srážek, ale prakticky všude je to procentuálně stejné. Naše republika má letos srážkově nadprůměrný rok, ale nikoliv extrémně. Zažili jsme ale za posledních třicet let vzácný jev, kdy jen velmi málo vody spadlo v přívalových srážkách.
Mimochodem... jen taková ilustrace, k čemu jsou dobré přehrady. Řeka Morava při deštích minulý týden dosahovala průtoku skoro 700m3/s. Více než čtyřnásobek průměrného průtoku Vltavy. Slušný proud, dost znepokojující, pokud bydlíte blízko. K tomu si přidejte 150m3/s Svratky, totéž u Dyje a někde u Lanžhota máte zaděláno na pěkný průšvih i když tam mají lužní les, kde se může voda rozlít.
Ovšem... zasáhly přehrady. Vranovská přehrada na Dyji upustila vodu, protože povodňová vlna ještě nedorazila na dolní tok Moravy. A jak se Morava zvedla, po několik hodin úplně zavřela stavidla a upouštěla jen minimum vody z vyrovnávací nádrže. Mušovská jezera stejným způsobem upustila vodu a pak zadržovala Svratku. Mohelno pak obdobně zpomalilo Jihlavu. Morava se nevylila, nenatekla do sklepů a nepodemlela silnice ani mosty. Natekla jen do lesa.
Jaké ponaučení z toho plyne? Inu, příroda je jako Babiš. Ten ať s koronavirem udělá cokoliv, tak je to vždycky špatně. A ať příroda udělá cokoliv, vždycky to signalizuje klimatickou změnu a globální oteplování a důvod k pumpování miliard do zelených hračiček, které potřebujeme k záchraně přírody.
Takových starostí bylo o naší krajinu, tolik keců o tom, jak vysychá a je to nevratné. Příroda si ty řeči nějak nepřečetla a dokázala vodu doplnit celkem bez problémů - už s červenci. Z naprosto normálních a nijak nevybočujících srážek. Prostě letos nezapnula bouřky. Nechala několikrát cébrat celý den. Tak málo stačilo. Kdybchom se podívali na celkový přehled srážek po dnech, vlastně bychom se divili, jak málo deštivých dní to ve skutečnosti bylo.
Teď nám příroda předvádí, že umí ještě mnohem víc. Že stačilo přidat o dvacet procent srážek navíc a všichni pomalu plaveme. Žádné extrémní počasí, jen několik dní mraků, které se zasekly o hory a vypršely se tam.
Co z toho plyne pro nás? Inu... boj se suchem je asi stejně smysluplný, jako nosit roušky. Ano, řeší to kus problému, ale ani zdaleka to neřeší všechno. My jaksi musíme být připraveni na všechno. Příroda pracuje po svém a nevadí jí ani suché ani mokré roky. To vadí jen nám lidem. Chceme-li se přizpůsobit přírodě, musíme počítat s tím, že sem někdy pustí žhavý vzduch ze Sahary, někdy sem pošle závan ze Sibiře, tu a tam něco přijde od severního pólu a sem tam se to nad námi zastaví a pak to dělá problémy.
Potřebujeme přehrady. Tam, kde mají smysl. Potřebujeme je, abychom mohli zpomalit řeky, jako třeba teď. Potřebujeme je, abychom měli vodu na zavlažování. Potřebujeme suché poldery, aby se voda měla kam rozlít, když přehrady budou plné. Potřebujeme meze na polích, protože kdyby teď přišlo padesát milimetrů za deset minut, tak to bude obrovský průser a lecos to zboří. Kdyby na polích byly meze, nestalo by se ani v takovém případě skoro nic.
A protože nám lesy sežral kůrovec, potřebujeme ty přehrady, poldery a meze ještě víc. Ale hlavně... potřebujeme to všechno. Potřebujeme to dohromady, protože jen tak to bude opravdu dobře fungovat. Pokud se bude bojovat proti jakékoliv přehradě, jakékoliv odlehčovací struze, pokud se bude bojovat jen za suché poldery a hrázičky v lesích, stejně to nebude stačit. Potřebujeme všechno. Potřebujeme mít nejen spodní vodu, ale i tu povrchovou. Jakmile se půda nacucá a suché poldery naplní, pomůže proti nejhoršímu jen dobře informovaný hrázný na přehradě. A obráceně.
Příroda má ráda rovnováhu. Pokud někdy přidá, jindy ubere. Tak to bylo, tak to je a tak to bude. To jen my žijeme příliš krátce a málo se rozhlížíme, abychom ji dokázali vnímat očima lidí, kteří neměli žádné prostředky k jejimu ovládnutí a tak s ní museli koexistovat.
Doufám, že nikoho z vás voda nevyplavila a mám pro vás zcela neutrální zprávu... když teď příroda dává vody hodně, příště jí dá zase málo.
- Log in to post comments
Komentáře
nepřerazí-li to mýdlo,…
nepřerazí-li to mýdlo, zkuste násadu od krumpáče.
Ládíku, od kdy slivovica smrdí?
Mi vždycky voněla, i když jsem ji dostával z Hřibova městysu zez Slavičína.
Tekutá voní
suchá smrdí po peckách.
Sníh
Jsem upřímně zvědav, jak dlouho to vydrží. Že by letos byl na Vánoce sníh i v běžných nadmořských výškách? Sníh ve městě obecně nesnáším a na venkov nejezdím, v zimě už vůbec. Leč pár bílých dní bych snesl, do té všeobecné deprese, kterou tak úplně nechápu.
Nevím, zda těm letadlům přikládat nějaký velký význam. Přesouvání té "vzduchové hmoty", zahuštěné nějak vodou v tom či onom skupenství, je tak obřích rozměrů, že.... nu nevím. Jestli to příslovečné "motýlí křídlo" nehraje roli i v tomto? Jak stárnu, vím toho absolutně stále víc, ale relativně naopak. Ale stále méně jsem si jist tím či oním. Ještěže na tom vůbec nezáleží.
Dnes bude tatarský biftek, koupil jsem si kousek svíčkové z angusu. S nikým se dělit nebudu, neb nikdo nepřijde a Labuť ho nejí. K tomu topinky z chleba od Bajera a samur champigny, což je čistý cabernet franc. Nakoupil jsem ho více v rámci vytváření coronazásob, na základě Vidlákových prognóz. Připadám si jako můj oblíbený dětský hrdina:
"Ty bys patřil mezi sektu hesychastů," s lítostí řekl učený kuchař Jurajda, "ti také hleděli celé dny na svůj pupek, až se jim zdálo, že jim kolem pupku zasvitla svatozář. Pak se domnívali, že dospěli do třetího stupně blaženosti."
Nu, teď je to spíš hrdina už dědský. Zajímavé je, že ani mezi klukovskými a stařeckými sny není velkých rozdílů, a jsou-li nějaké, pak jen ve vědomí, že plnění si klukovských snů na stará kolena bývá ošidné - tvrdím z několika osobních zkušeností (ta blondýna se ukázala být skutečnou mrchou).
P.S.: Na počasí je nejlepší, že se nikdy nepřihodí, aby nějaké nebylo. Vždycky nějaké je, všimli jste si? A vždycky dlouhodobě nejisté. Z čehož vyplývá radostný fakt, že meteorologům hrozí nezaměstnanost celkem nepatrně.
Bonmot
Jaký je rozdíl mezi malým klujem a dospělým mužem?
Žádný,lidí se jen cena jejich hraček
Re: Gaia Asi "liší",
ne?
Targusi, chodí se v Jašově
v gumákách a teplákách, i když neprší? U nás už ne, teď vedou cukle, a to i v zimě.
Re: Ládik!!! V gumákách už moc ne, bo tu máme
málo hnojišť a všecky dvorky jsou už vydlážděné zámkovkou.
Akorát nyní, když tu týden slintalo, vytáhla dcera troje gumáky a podělila sebe, vnuka i Jahodu. Popravdě řečeno, na první pohled to člověk nerozezná od jiné obuvi.
Ale tepláky jsou v módě furt.
Nejvíc je zděšena moje Stará Jahoda, když vídá našeho zeťáka, an rázně vykračuje v teplácích a s ruksakem na zádech pro pivo do Albáče, velmi podoben někdejším pravým guralům, kteří vyšli z lesa jednou až dvakrát měsíčně do kultury, komentujíc jeho přesun slovy a povzdechem:
"Bože švjynty, zaš f teplakach po cysarski!"
Přeložím a vysvětlím - "Bože svatý, zas v teplácích po císařské."
Císařskou míní Jahoda silnici, kterou nechali v rámci rozvoje kraje zbudovat Habsburkové, a která byla dlážděná kostkami, nikoli tehdy obvyklými říčními placáky na stojato. Tím se stala velmi frekventovanou a stala se pro nás - křupany, burany a dřeváky - něčím podobným, jako kolonáda pro Karlsbad - pardon, plete se mi původní echtovní výrazivo - Karlovy Vary.
To jest stala se místem pro předvedení takřka veškerého majetku dotyčného (oblečení "na lepši", případně kůň či kráva v potahu, občas dokonce i doma dělané boty, zvané krpce).
https://cs.wikipedia.org/wiki/Krpce
http://www.valasskekrpce.cz/Krpce.aspx
Dodatek A nikdy se tu neříkalo gumoki (gumáky), nýbrž
poloki (poláky).
Nevím, proč.
Možná, že se v Polsku šily vysoké holínky a tady ne, fakt netuším.
Tatarský biftek
Již jednou jsem Vás prosil, ať své kulinářské informace, spouštějící vodopád mých slin, píšete zásadně po obědě! To se nedá! Jdu sehnat na ombudsmana :D
Re: Godot Tak zaprvé:
Jste nenažrané čuně, které se nechce dělit. Například já bych jel za litrem vína a biftečkem na topince světa kraj. A vůbec by nevadilo, kdybyste mi to zaparkoval do dvou misek na schodech přede dveřmi. Jsem zvyklý.
Za druhé souhlasím s ošidností plnění snů.
Včera přišla návštěva, kterou moc nemusím, takže jsem měl na pilno a měnil jsem JEDNO zvonkové tlačítko u vchodu. Parádní práce, protože stará tlačítka byla nakradena za socíku "z werku" a panel byl z "werkového" nerezu. Jelikož nepasovalo vůbec nic, bylo potřeba vytáhnout zbytky "werkových" zásob a z nerezu udělat nový plech se všemi TŘEMI novými zvonkovými tlačítky asijské produkce. Práce na půl šichty.
Když bylo hotovo, odtáhl jsem vercajk a špekuloval, jak se odměnit za nedělní dřinu, když doma není přívětivo. No a starého blbce nenapadlo nic lepšího, než vyšplhat na motorku a jít se povozit jako za mlada. Hezky po silničkách druhé a třetí třídy přes Slovač a Pšonkostán, abych se podíval ze sedla ocelového oře, jak se jinde žije, když je všady ta "Covidmánia".
Jenže jak už to občas bývá, "zcela nečekaně" zalezl slunec a v horských dolinkách začala být pěkná kosa. Nebudu dál zdržovat - výlet byl bombovní, protože Covidmánia a kosa a ke konci i trochu mlha, takže liduprázdno, jako málokdy, ale ty konce!!! Zmrzlý jak hovno v půlmetrové trávě jsem sesedal z motorky snad dvacet minut, než povolily ty jedině správné klouby, a zahřátý nejsem doteď.
Ale mám "splněný" sen...
Návštěva
Mě s Vaší návštěvou netrumfnete! Za mým sousedem včera přijela návštěva, jeho synovec. Auto si zaparkoval za mým vehiklem. Když se rozhodl tak kole čtvrté nebo páté odpoledne odjet, zaregistroval jsem nějaké hemžení, běhali s vodou a z auta se valil dým. Zatím trochu. Pro jistotu jsem se vydal podívat, co se děje, protože dýmu přibývalo. V jedné ruce 5l kanystřík s vodou, v druhé práškový hasičák 1kg, pro jistotu. Přišel jsem k autu a viděl, že plameny zachvátily sedačku, vnitřní část střechy a ta troška vody nošená sousedem a jeho příbuzenstvem nestačí. Tak jsme vytáhl pojistku z hasičáku a uhasil největší plameny. Mezitím dorazili hasiči a vystříkali zbytek auta hadicí. Soused půjčil synovci jeho auto, a odjeli domů. Vrak zůstal. Zkrat v elektroinstalaci. Tvrdil, že normálně nastartoval, stáhnul okénka, a už prchal z auta.
Re: Gerd A ten ohořelý vrak je splněný
dětský sen?
Zajímavé sny...
Sen
To nebyl sen. Když se plameny šířily a vedle stálo mé auto, tak jsem na nějaké sny fakt neměl čas.
Předloni jsem si plnil jeden…
Předloni jsem si plnil jeden ze dávných snů a navštívil Řím (bez cestovky, ale po pomalu ročním plánovaní, s manželkou - vlastní). Vedle hlavního nádraží (Roma Termini) mají autobusové nádraží a před našimi zraky tam jeden autobus vzplál. Byl den jak vymalovaný, vtom se ze zadku autobusu začalo mírně kouřit, řidič vyběhl, okoukl stav, zmizel, vrátil se s minimaxem, najednou vylétly plameny, ten nešťastník je zdálky zlehounka skrápěl - to už byl oheň jako o čarodějnicích přes půl vozu, pak přijeli hasiči a pustili se do díla. Když pěna opadla, byla vidět jen totálně zčernalá kostra, plechy, atd. Celé to trvalo snad 10 minut, být někdo uvnitř, měl by na záchranu pár vteřin, maximálně desítky. Jo - ten Řím. Byl fantastický, jen si člověk připadá tak nějak divně, když vidí stavby staré 2000 let a uvědomí si, že tou dobou se naši předci nejspíše proháněli v kožešinách po východoevropských pláních.
Napadlo mě …
Napadlo mě … nepřijel ten sousedovo synovec Teslou? ;-)
Auto
Ne, byl to Ford.
Ono možná nejde ani tak o to proudění...
... z letadel, jako spíš tu chemii, co se dostává jejich provozem do ovzduší. Co jsem teď rychle dohledal, tak Rusové k rozhánění oblačnosti používají "granulovaný oxid uhličitý, kapalný dusík a speciální cement" údajně (první zdroj PL). No a z letadel podle Wikiny "oxid uhličitý, vodní pára, uhlovodíky, oxid uhelnatý, oxidy dusíku, oxidy síry, olovo a černý uhlík, které navzájem a s atmosférou reagují".
Godot
já jsem z vašich komentářů nabyl dojmu, že vaše jistota v mnoha věcech je vskutku olbřímí. A ona ne? Nezbývá tedy nic jiného než si se Svěrákem zanotovat: ani k stáru, ani k stáru nemám o životě páru.........
se Svěrákem zanotovat ...
... jo svěrák si notuje, ten je "zapojený" na ten správný penězovod a "politicky" ukotvený ...
Nebudu machrovat
Nebudu si hrát na filosofa a machrovat, ale skutečností je, že čím více toho vím, tím více si uvědomuji, co všechno nevím.
Jistota je jen jedna a máme ji všichni stejnou. Exitus. Na smrti, myslím si, není nic až tak moc špatného. Ale umírání... umírání může být dost nepříjemné. Nelze si ho předplatit v nějaké snesitelné podobě? Platba kartou, včetně DPH?
Protože doba a roční období jsou ponuré, je třeba nejen vyhledávat radosti všeho druhu, ale též věcem obyčejným dopřávat optimistický výklad, a to i s vědomím, že optimista je jen špatně informovaný pesimista.
Re: Godot Zajďte do Frankrajchu a prvnímu hnědákovi vnuťte
svou kreditku a lístek s nápisem - pokud mi ufikneš palici, čeká tě ráj, hurisky a banda dalších poskoků, kteří ti budou dělat dobře. A máte jistotu desetinásobku, totiž ušmiknuté palice. A to není až tak hrozná smrt. Jediná komplikace může vzniknout, jestli by měl hnědák tupou mačetu. Ale můžete si donést svou vlastní, nabroušenou na dvě strany, kdyby se ten idiot spletl a řezal by tupou stranou.
Re: Godot Zajďte do Frankrajchu a prvnímu hnědákovi vnuťte
svou kreditku a lístek s nápisem - pokud mi ufikneš palici, čeká tě ráj, hurisky a banda dalších poskoků, kteří ti budou dělat dobře. A máte jistotu desetinásobku, totiž ušmiknuté palice. A to není až tak hrozná smrt. Jediná komplikace může vzniknout, jestli by měl hnědák tupou mačetu. Ale můžete si donést svou vlastní, nabroušenou na dvě strany, kdyby se ten idiot spletl a řezal by tupou stranou.
Je skutečností že omezení…
Je skutečností že omezení letecké dopravy se určitě nějak projevilo - letos byla přes léto modrá obloha, jako za mých mladých let - vymizely kondenzační jádra ze spalin - pročistila se atmosfera. Takže význam to určitě má - jak velký, ev jaké byly jiné vlivy toť otázka.
Byly i krásné mraky jako zamlada
žádné čáry, kumuly, beránky a další, které neumím pojmenovat. Zapomněl jejich jména, neb nebyly drahně let vidět
re: Dan Já si jich pamatuji jen pět, šest, takže zde přehledně:
http://maruska.ordoz.com/meteorologie/oblacnost
Je to hezké pokoukání.
A navíc můžete v létě ohromovat baby. Na mé kecy o počasí a "bělavých hynoucích párách" (Mácha) zabíraly kdysi všecky. Ganc a úplně.
vzduchové masy
Někde jem četl, že zamská atmosféra váží 15 tisíc miliard tun .. Tedy číselně 15 000 000 000 000, v kilogramech by tam byly ještě 3 nuly navíc. Nevím, jestli s tím pár desítek tisíc letadel může něco udělat.
Jestli existuje...
... technologie na "rozhánění" mraků chemií a zároveň mají zplodiny z letecké dopravy zčásti stejné složení, je to možná otázka spíš řečnická.
Hrázní
To nedělají dobře informovaní hrázní z přehrad, to dělají dispečinky jednotlivých Povodí. A ty dispečinky to dělají podle dokumentů s názvem "Manipulační řád", sepsaných kdysi dávno v dobách, kdy se ty přehrady stavěly, vesměs odborníky z firmy s názvem "Hydroprojekt".
Hydrák zrušili
mezi prvními. A mě vyhodili mezi prvními za drzost z Potravinoprojektu, kde jsem počítal páru do lihovarů, pivovarů, mlíkáren, řezníků a tabaček. To se člověk mohl něco naučit od starších a z provozů. Dnešní mladí mají smůlu, ti nic nevymyslí.
Výmysly
Ládiku, to se mýlíte v tvrzení, že dnešní mladí nic nevymyslí. Vymysleli genderová témata, MeeToo, Black Lives Matter, klimatickou krizi a úzkost, ruskou a čínskou hrozbu, Člověka v tísni a jiné politické neziskovky, v Brusalu ti mladí vymysleli Lisabonskou smlouvu a New Green Deal. Byl bych skoro raději, aby už nic nevymýšleli.
Troufnu si vám trochu oponovat...
... třeba ruskou a čínskou hrozbu strašící taková Němcová (spolu s dalšími) není zrovna nejmladší.
Re: tdx vsadím se, že když se té
zmalované jedubaby zeptáte, co měla včera na svačinu, bude v prdeli.
Němcová už nemyslí, němcová pouze kvoká.
Kvoká, co jí naučí a pak přikážou, aby kvokala.
A když dokvoká, zeptá se soudruhů orgánů, jestli to odkvokala správně. Úplně stejně, jako ta soudružka, která potopila Ratha.
Číro
Jeden postarší prezidentský kandidát taky ohromoval fialovým čírem, a věk je pro některé jen sociální konstrukt. U Němcové se věk hádat nedá, ta byla jak čarodějnice už v dávných dobách posledních Přemyslovců, kdy byla ještě mladá.
Voda
Znám to od pravoslavné cirkve,dřív voda,než oheň.
To je ten problém,čeho je moc,toho je příliš.
Jistě všichni napadá,jakoby to příroda chtěla dohnat,ale zase to nadělá víc problémů,víc práce,víc nákladů.
Jenže přírodě nejde poručit,aby bylo všechno akorát a vyhovět každému.
Zemědělci
Za mých mladých let se říkalo, že zemědělci mají pět nepřátel: Jaro, léto, podzim, zimu :)
A ten pátý nepřítel?
A ten pátý nepřítel?
Test pozornosti :)
Samozřejmě světový imperialismus :D
Re: Hejtman Ten pátý nepřítel
je kdepak?
Proč 500 leté sucho,
když interval sucha je 1 rok? U povodní to samé. Stoletá voda teče řekami každých 5 let.
Respirátory sterilizace
Chtěl bych se s vámi podělit o zkušenosti se sterilizací respirátorů. Protože jsme nuceni se pohybovat v prostředí, kde nošení roušek a obecně dodržování opatření je chabé (a to často nejen z ledabylosti, ale i záměrně), musíme chránit sami sebe účinněji. Jako docela účinná ochrana se jeví běžně dostupný respirátor FFP2 (například krabice 20 kusů stojí v Bauhausu cca 970 Kč). Po dobrém vytvarování toho plíšku nad nosem tyto respirátory slušně těsní, což poznáte podle toho, že respirátor funguje trochu jako balónek, při nádechu se trochu nafoukne, při výdechu trochu vcucne. A můžete se tak příležitostně pohybovat v nebezpečných prostředích, jako jsou obchody, firemní porady a podobně s podstatně vyšší mírou ochrany. Prostě si do práce vezmu balík 5 kusů respirátorů a v případě potřeby vstupu do více nebezpečného prostředí si jeden vyndám a nasadím a po použití odložím do připravené krabice. Aby to nebylo finančně tak nákladné, je nutné respirátory používat opakovaně a mezi použitími dezinfikovat. Můj záměr je, nastavit normální pečící troubu na 70 stupňů a respirátor tam takto nechat půl hodiny zapéct. Máte s tím někdo zkušenosti? A je vůbec ještě někdo jiný, kdo hodlá používat ve větší míře ke své ochraně respirátory?
Respirátory sterilizace
Mám obavu, že po půlhodinovém pobytu respirátoru v mikrovlnce toho z něj moc nezbyde, nehledě na ten plechový pásek, na který by mikrovlnka mohla reagovat celkem podrážděně.
Myslím normální elektrickou…
Myslím normální elektrickou pečící troubu, ne mikrovlnku.
Horká voda
Než troubu použijte ke sterilizaci raději horkou vodu. Je to bezpečnější a jednodušší. Potom necháte uschnout.
Koloidní stříbro
Používám na jednorázové masky koloidní stříbro.
Opakovaně
A ty roušky používám opakovaně.
i na maličký drátek v…
i na maličký drátek v ústence reaguje mikrovlnka celkem potěšeně - maličkým ohňostrojem. S respirátorem se pak budete moci rozloučit a chvilku potvrá seškrábat připečeninu z talíře.
sterilizace v troubě je bez…
sterilizace v troubě je bez problémů, postačí 15min na 70 C
Co je prostříknout přímo v krabici desinfekcí
Nechat chvilku, pak je nechat vyčichnout dělám to tak již od jara.
Reakce
Dane, dělám to také tak nějak podobně. jen místo krabice použiji igeliťák. Zatím dobré.