Koronavirus nám slábne. Tento týden se počty nakažených pohybovaly už hluboko pod predikcí a i minulý týden, jakkoliv byla čísla vysoká, bylo možné z grafů vyčíst, že epidemie sice stoupá, ale tak nějak málo. V porovnání s říjnem rostla přímo nemastně neslaně.
Teď to nabralo poměrně prudký sešup dolů. Týden poté, co jsme se z vánočního veselí vrátili do normálního režimu. Jsem v pokušení tvrdit, že nebýt vánoc, mohl Blatný klidně nechat čtvrtý stupeň čokla a teď bychom se možná už blížili k třetímu.
Před vánoci jsem napsal článek o koronavirových hausnumerech, protože svátky představovaly dlouhý volný čas, který tu od jara nebyl. Zároveň je to čas, kdy se lidé navštěvují a to poměrně hodně a intenzívně.
Řekněte mi, vážení čtenáři, jak to bylo ve vašem okolí? Zaznamenali jste někdo, že by vyhlášením opatření 25. prosince nastala nějaká změna v chování lidí? Omezilo to vaše sousedy, kamarády či známé v návštěvách? O tom, jak jste to měli osobně, mi referovat nemusíte, ať není ostuda.
Já jsem nic takového nezpozoroval. U všech domů v ulici stály přímo šňůry aut, vesele se přespávalo, chodilo se k příbuzným a vlastně neslavilo se jen v místním domě s pečovatelskou službou. Ale my ve Vidlákově máme rodiče povětšinou spíš doma než v důchodkárně a nijak jsem nepozoroval, že by to někoho v návštěvách omezilo. Naopak - zaznamenal jsem dost historek o tom, že stařičtí rodiče nedali jinak, než že musejí vidět své vnoučky a děti. Za mě byly vánoce přímo orgie sociálních kontaktů. Orgie za zavřenými dveřmi v soukromí bytů, takže o rouškách a jiné ochraně je zbytečné mluvit. Provoz na silnicích také odpovídal běžným vánočním rokům.
Teď v lednu mám dokonce pocit, jako by žádná epidemie nebyla. Jistě vám neunikla reportáž, jak to vypadalo s opatřeními na nějaké té vysoké škole. Kašlalo se na to... (Ale líbí se mi, jak se mladí moderní a dynamičtí jinoši udávali navzájem. Je vidět, že i vysokoškolští studenti vidí "zmrdy" ve svém kolektivu.) Mimochodem... já už mám kolem sebe také samé "zmrdy". Je jich tolik, že už jsou vlastně všichni. A když jsou "zmrdi" všichni, není vlastně nikdo.
Máte to také tak? Nebo byl Vidlákov výjimkou?
Přesto všechno, stačil jeden týden normálního provozu - tedy jeden týden chození do práce s omezeními jako jsme zažívali i před vánoci. Nic speciálně nového se nestalo. Jen jsme po dvou týdnech volna vylezli z bytů a zalezli do kanceláří. A hned od prvního dne začalo být vidět jak nárůst případů zvolňuje a zvolňuje.
Napsal jsem na toto téma článek, že se Jeníkovi Blatnému omlouvám, protože z hlediska novinářských keců nemohl jinak, než dát pátý stupeň PSA. Ale celá epidemie žádný velký boom neměla. Už teď jdeme pěkně dolů a to docela svižným tempem. S takovou se budou příští víkend pozvolna otevírat obchody. Hospody samozřejmě ještě ne.
Jsem mimo, když si myslím, že Master měl pravdu, jen byl jako obvykle o týden napřed, protože mu do toho vlezly vánoce? Zdá se, že jsme opravdu už celkem promořeni, že najednou stačí i malá opatření a stačí i vágní dodržování a stačí to na to, aby koroňáček klesal. Zároveň je vidět, že epidemii poháněly ty kraje a okresy, kde to v říjnu nebylo tak dramatické. Praha je dokonce už teď ve třetím stupni a nejspíš je tomu tak právě proto, že v říjnu na tom byla nejhůř.
Nebo se pletu? Někde se masivně dodržovala stanovená opatření a proto to klesá? Lidem to konečně došlo? Chřipečkáři přestali kecat nesmysly? Došlo na kýženou národní jednotu, lidé se zavřeli doma, nepouštěli děti ven, všude chodili s rouškami a dezinfikovali každou okurku přinesenou z Lidlu?
Nebo se počty nových případů zcela vymkly kontrole a vláda už raději neříká, kolik lidí jde do nemocnic všichni balí kufry, aby byli na Kajmanských ostrovech dřív než se to provalí?
Dušek si včera pochvaloval, jak opatření zabrala, ale měl jsem pocit, že mi chčije na hlavu a ani se nesnaží předstírat, že je to déšť. Možná jen žiju na špatném místě v republice, ale já už vidím roušky fakt jen v Kauflandu... Všude jinde už panuje takřka normální stav. I byrokrati ve vedení firem se už oklepali a žádný home office už mě nečekal. I když titulky článků v novinách byly přímo apokalyptické.
Kdyby to nebylo trochu předčasné, řekl bych, že to máme skoro za sebou. Jsme promořeni. Odteď bude epidemie pozvolna klesat bez ohledu na rozvolňování opatření a pokud bude vláda rozvoňovat promyšleně a raději pomaleji než rychleji, pokles zůstane setrvalý a ustálí se na nějaké hodnotě, kterou bude zdravotnictví bezproblémově zvládat a dokonce hygiena možná zase začne trasovat dřív než za čtrnáct dní od provedení testu.
Stejně tak uvidíme, že v zemích okolo to dále pokračuje. Opatření se totiž nedodržují ani tam. Možná jsou trochu více disciplinovaní a mají míň chřipečkářů na sto tisíc obyvatel, ale stejně jim to tam stále bují a bude bujet i dál. Očkování u nich také nejde zase tak rychle jak by bylo záhodno a tak se ještě dočkají své porce nakažených nemocných i mrtvých. Nakonec se ukáže, že na tom všechny země byly víceméně stejně. Rozdíl bude jen v rychlosti očkování.
Troufnu si předpovídat, že chřipčekáři brzy přijdou o další svojí agendu - ukáže se, že nikdo nechce epidemii držet uměle, že se nedělají žádné velké tanečky kolem očkování - jednoduše proto, že to nebude zapotřebí hrotit. Virus už nás naočkoval. Koronavirus tu s námi nejspíš zůstane, ale nebude už mít ten devastující vliv na zdravotnictví a nebude už způsobovat jeho přehlcení. Nakonec se ukáže, že očkování potřebují jen ty rizikové skupiny, takže až se do takové skupiny dohrabete - ať už věkem nebo nemocemi, prostě dostanete pigáro s vakcínou.
To stejné bude platit pro onkologická onemocnění. Dostanete rakovinu? První injekce bude na covid, aby vás neskolil, protože rakovina + covid = spolehlivá smrt. Pokud se jako důchodce budete chtít dožít vysokého věku, nejspíš také zvolíte injekci... A dnešní děti se s koronavirem potkají tolikrát, že před důchodem už budou mít imunitu vybudovanou.
Tu a tam na to někdo i nadále umře, ale kombinace očkování, stádní imunity a promoření snad vrátí čísla úmrtí do běžných výšin. Příští dva tři roky budeme mít o nějaká procenta mrtvých méně, protože ti, co by umřeli až příští rok, těm to covid letos zkrátil.
Přichází konec války. V rozumných zemích a rozumných národech to bývá doba amnestií, doba nového očekávání, nových možností a poučení se z minulých chyb. V nerozumných národech je to doba vzájemného vyřizování účtů, dehonestací a zaťatého setrvávání na pozicích.
Chci i v tomto udělat první krok. Nemá smysl plakat nad rozlitým mlíkem. Přestanu tady na Kydech s chřipečkářstvím. Vlastimile, Carlosi, Margone - Čo bolo, to bolo. Přece jenom je důležitější tvořit společenství, než rajtovat na rozdílech. Ale prosím vyjděte mi také vstříc, obzvlášť když budete psát o koronaviru.
A když jsem v těch usmiřovačkách.... Chlore - napřahuju k Vám ruku. Pojďte k nám dovnitř. Nestrefujte se do nikoho zdejšího, používejte svůj nick a já Vás nechám se vyjadřovat.
Platí to i pro Scallopa. Pokud se nám Scallope přestanete posmívat, nechám Vás komentovat jak chcete. Nevadí mi co říkáte, ale jak to říkáte. Pokud nás budete brát jako partnery a ne jako materiál, bude vám přáno.
Prosím i všechny ostatní zdejší. Dneska tu není žádný troll. Dneska mají všichni novou šanci. Dneska nebudu nic mazat ani omezovat. Jak to bude zítra, to bude záležet na tom, jestli v mém gestu uvidíte dobrou vůli, nebo slabost.
- Log in to post comments
Komentáře
Naprostý soulad. V rodině jsme oželeli všechna vánoční setkání.
Podobně to je i v našem okolí. Všimněme si, že v této vlně to postihlo hlavně venkov. Už to nebylo tolik ve velkých městech nebo aglomeracích, nýbrž v malých obcích, kde si lidé říkali, že se jim nemůže nic stát, když se jim nic nestalo v předešlých vlnách. Zrovna dnes byl příspěvek v televizi, že služby penzionů nepoužívali lidé moc ani v době, kdy tomu vláda nebránila. Prostě se báli. To je případ Švédska. Tam vláda ničemu nebránila, ale když chytly pořádnou vlnu nákazy a úmrtí, lidé začali udržovat opatření sami, ze strachu, a ekonomika šla stejně do kopru. Tady totiž není otázka úmrtí nebo ekonomika, nýbrž buď radikální opatření a zdraví spolu s ekonomikou na straně jedné, nebo chřipečkáři a s nimi úmrtí, přehlcený zdravotnických systém a stejně žádná ekonomika. Všimněme si prosím, že asijské země, které od samého počátku používaly radikální metody, tak nemají ani kovid, ani nemají ekonomické problémy. To souvisí i s očkováním. První země, které se proočkují, budou mít nesmírnou ekonomickou výhodu vůči zemím, které budou pokulhávat. To, že nejsme schopni si zajistit a zorganizovat očkování v dostatečné rychlosti odskáče samozřejmě i naše ekonomika.
A proto také
možná je výpadek vakcíny Pfizer. Biden bude ten,co zachrání Ameriku podle Trumpová hesla "America first".
Přemejšlel sem o tem gdyby…
Přemejšlel sem o tem gdyby byl Vidlák panským rezidentem. Šmarjá odpusťte mi to, ale asi bychom byli geneticky upraveni už dávno. Bioroboti by vyráběli na export s úsměvem na rtech, nebyli by nemocní ani v žumpě pokrk namočení s mrtvými Asfaltovými holuby a jednou virtuální slepicí. Potřeby by nigdo neměl, četl by o nich v HisTórických románech a na Novinkách. Mordechujci už dávno říkaj, že maj ten nejlepší systém pro blboně. Že jim stačí něco nalhat a držet je pod krkem v práci. Podíly na půdě ani rozpočtu nepotřebujou, páč žijou z víry, že se banksteři o ně postaraj jako o panského předsedajícího, kerej stíhá podnikat a předsedovat levou zadní.
Když už tedy zbytečná diskuse o covidu,
tak ať je vedena mimo Vidlákův web :
https://outsidermedia.cz/pel-mel-o-covid-19-dil-40/
Možná by bylo zajímavý…
Možná by bylo zajímavý vyznačit do grafu nástupy a konce jednotlivých opatření vlády - zatím se mi zdá že kromě zavření firem na jaře mají hlavní podíl školy (zvýšený podíl cestování a sdružování). Aneb otevřete kina a divadla a stadióny! Tam se za poslední rok nikdo z diváků nenakazil :-).
moc
moc o tom přemýšlíš.
Připadlo ti někdy na mysl, co by tomu řekl, oráč Přemysl?
myslím že to Vidlák napsal pod vlivem
litříku toho svého Portského, o tom že jsme promořeni nemohl psát jako střízlivý. Nebo pil s Targusem
ten jeho špiritus jehož zbytek Targus nabízel na sedmou hodinu ....
ČT 24 hlásí :
V ČR je 880.000 potvrzených případů lidí, nakažených Covidem 19. Těžko soudit, kolik lidí bez příznaků se testovat nenechalo. Střízlivým odhadem snad stejný počet.
Nu, a 2 milióny, to už je pětina obyvatel. Docela slušné promoření, že ?
Přidám ještě jeden argument - Praha !
Praha se drží v počtu nakažených na dobré pozici, oproti oblastem s menší koncentraci lidí, což by mohlo napovídat, že v Praze je promoření vyšší.
co já vidím
půlka lidí nosí raději respirátor než rouchu ( hlavně když mažou někam od MHD )
Milane V., čekám - od 08:01 :
Jak vypadá aktuální bezpříznakový covid?
Děkuji.
P.S. Prosím nepište o testování, to je jako házení kostkou - sudá nebo lichá, pozitivní nebo negativní? Stejná pravděpodobnost.
Citace, byť upravená
že Skřivánků na niti: Blbec a blboun je to samé, ale Martin a Milan jsou dva různí lidé.
Odpověď tam máte, nejsem povinen diskusi scanovat každých deset minut. Mám i lepší věci na práci, obzvlášť v sobotu.
Covid-19
Úkol byl splněn,vánoční svátky byly pokažené,znevážené.
Tak si dáme oddychový čas na měsíc,ale nákaza musí pokračovat v menším počtu,aby se vakcína nemusela vyhodit.
Proto se honem očkují osoby nad 80 let,ale jak se říká,schody se zametají od shora dolu,tak se mělo začít očlovat od prezidenta,premiér,vláda.atd.pochopitelně aspoň dvojitou dávkou,ldyž jsou tak důležitý..
Znova to napíši,už jsme úplně v pařátech Bruselu,když se starají i o naše zdraví a musíme se řídit i pokyny Bruselu ohledně opatřením proti nákaze.
Ano, svátky byly pokažené a znevážené
To proto, že globalisté nejraději řeší jedním tahem více úkolů. Asi jak v pohádce "Sedm jednou ranou". Kvůli covidu bylo oproti minulým letem v obchodech daleko méně vánočního zboží. Aspoň to tvrdí moje drahá 3/4. A tak globalisté nejenže pozavírali lidi doma, ale také upozadili křesťanské svátky, aby zametli cestičku budoucím muslimským svátkům.
My dříve narození, kteří jsme byli minulým režimem naočkovaní sérem na ideologie, náboženství a víry i viry, ať jsou jakéhokoli rázu, na všechny ty vládní výmysly vakcinujeme. (Nechtěl jsem použít sprostý výraz.)
Svátky byly pokažené a znevážené
pro toho, kdo si je pokazit a znevážit nechal.
Naše rodina se v úzkém kruhu sešla na Štědrý den a pak se klasicky objížděli ti, ze širší rodiny.
Úplně stejně, jako mnoho let předtím.
Od svátků už prošel nějaký čas a všichni jsme v pohodě.
A na tyto svátky budeme vzpomínat absolutně stejně, jako na ty předchozí.
Nám je nikdo nepokazil ani neznevážil, my jsme si je pokazit a znevážit nenechali.
V podstatě jste napsal to,
co já v poslední větě.
Vánoce
Pane berrnard.
Vánoce to není jen Štědrý den.
Podobně jsme to udělali také,jen v rodinném kruhu.
Každý máme známe,přátelé i různé jiné setkání,popřát si podat si ruce,usmívat se,radovat a to podstatné,dětské radovánky šli stranou.
Dnes budu za covidového alarmistu já
Chřipková sezóna končí v březnu a proto není hotovo. Až za dva měsíce. Ale možná se pletu a byl bych tomu rád, jelikož budoucnost lze jen velmi přibližně odhadovat.
Pokud se stane to, co píšete, Vidláku, totiž že očkování časem vyšumí do ztracena a očkovat na covid se budou jen rizikové věkové skupiny, skloním se před Vámi s hlubokou omluvou, jak jsem šířil paniku. Já si to ale nemyslím. Jak rád bych se mýlil. Stále sleduji a varuji před nevyhnutelným procesem, který skončí univerzálním covidovým pasem se všemi neblahými okolnostmi, které budou jeho součástí a které dnes ani neumíme dohlédnout.
Váš comming out ohledně covidích Vánoc včetně situace v celém Vidlákově mě nepřekvapil. Nedávno jsem k němu v diskusi vyzval a šel jsem příkladem. Výzva vyslyšena nebyla, nevadí. Každý si to jistě srovnal sám. Ukázalo se, že když přijde silnější priorita (Sasin by řekl potřeba), jde covid a opatření stranou. Pro mě je stejně tak nad covidem prioritou svoboda, pravda, spravedlnost. Všechny tyto obecné hodnoty jsou v covidové době porušovány ze strany naší vrchnosti a já proti tomu protestuji.
Vedle toho respektuji všechny, kteří mají z nemoci zvané covid obavy. V některých případech odůvodněné. Jejich obavy byly mnohonásobně zesílené tím, jakou je covid zarámován propagací. Já tyto obavy nesdílím. V tomto ohledu jsem fatalista smířený s tím, co přijde. Ostatně, doktorům se vyhýbám odjakživa, takže to u mě není nic nového.
Od vlády očekávám, že s končícím chřipkovým obdobím odvolá veškerá opatření a vrátí život do normálních kolejí, do stavu před březnem 2020. Ale je mi jasné, že toto mé očekávání nebude vyslyšeno.
Na Vaši výzvu, Vidláku, abychom si vyšli vstříc, odpovídám ano. Nikdy jsem neměl jiný zájem. Jen ode mě prosím neočekávejte, že bych bezdůvodně změnil své názory. Neboť jen blbec nemění názor řečeno s prezidentem, ale musí k tomu mít samozřejmě pádný důvod.
Vlastimile
Jestli mohu, tak já bych se pod tento váš text podepsal.
Ne, jako autor, to jste pochopitelně vy, ale jako někdo, komu jste se přesně trefil do názoru na danou věc.
Připojuji se Vlastimile
Připojuji se Vlastimile můj názor, dobře napsáno.
covid
U mně v zaměstnání se těsně před vánoci v rozmezí tří dnů nakazili všichni bez výjimky.
A co děláte za práci
a jak jste se tam chránili?
práce
Kancelář. ochrana roušky a plexi.
U nás je to obdobné, loni…
U nás je to obdobné, loni jeden mrtvý, a letos začlo u vybraných jedinců druhé kolo.
Průběh mají horší, taže to pro ně tentokrát není chřipečka a nemůžou pro to chodit do práce.
Inkubační doba snad proběhla, ale pro jistotu dodržuju odstup, nosím roušku, myju ruce.
No, uvidíme, jak to bude pokračovat.
A že nejsme v karanténě? Výroba, zákazníci, chechtáky.
Nechvalme dne před večerem.
Pane Vidláku, včera jsem viděl našeho pohřebáka doplňovat zásoby, jistě má dobré informace.
Obyčejné, nezdobené rakve měl až do stropu.
Z toho usuzuji, že pes bude vrčet ještě dlouho, pohřby budou v úzkém rodinném kruhu.
Škoda, že nemám číslo na Babiše, zavolal bych mu, ať se poohlédne na východě po vakcínách.
Nechci dopadnout takhle:
„Devět z deseti pacientů na našem oddělení ARO zemře. Pacienti starší 70 let mají minimální šanci na přežití, tak bereme ty perspektivnější.“
„Najednou volá doktor z interního příjmu, že přivezli paní ve věku 76 let, že je hyposaturovaná covid pozitivní a že ji nemá kam dát. Smůla, jsme plní, a navíc má 70+,“ pokračuje ve smutném líčení z nemocnice student.“
„Postup je jasný, vedení nemocnice našim lékařům řeklo, že 70+ mají minimální šance na přežití, tak bohužel musíme brát perspektivnější pacienty.“
„Nejčastěji mají na oddělení pacienty od 50 do 80 let. „Mám ročníky 1930 až 1960, ale už jsem si všiml i ročníků 1980 a 1990. Nepostihuje to jen staré ročníky.“
• https://cnn.iprima.cz/pribehy-z-prvni-linie-devet-z-deseti-pacientu-u-n…
A pak věřte takovému …..
• https://cnn.iprima.cz/neni-pravda-ze-lekari-v-cesku-selektuji-pacienty-…
P.S.
Zima bude dlouhá a krutá, protože Indiáni už dva měsíce štípou dříví.
Přijdou Indiáni na podzim za šamanem, aby jim řekl, jaká bude zima.
Šaman sice nemá ani ponětí, ale prohlásí: "Musím se ještě poradit s bohy, ale pro jistotu štípejte dříví!"
Čas běží a po dvou měsících je šaman už nervózní, kdy přijdou znovu, tak se rozjede do sídelního města, kde inkognito navštíví místní meteorologickou stanici.
"Můžete mi říci, jaká bude letošní zima?"
"Nemáme ještě všechno vyhodnoceno, ale lze přepokládat, že zima bude dlouhá a krutá."
"Z čeho tak usuzujete?" zajímá se šaman.
„No protože Indiáni už dva měsíce štípou dříví!"
Smůla, máme plno „Najednou…
Smůla, máme plno
„Najednou volá doktor z interního příjmu, že přivezli paní ve věku 76 let, že je hyposaturovaná covid pozitivní a že ji nemá kam dát. Smůla, jsme plní, a navíc má 70+,“ pokračuje ve smutném líčení z nemocnice student.
Realita v nemocnicích je podle něj i přes odmítání ministra zdravotnictví taková, že se nedostane na každého, kdo si péči zaslouží.
„Nemám informace o tom, že se to děje. Byl by to velmi špatný signál a kdybych zjistil, že v této republice někdo neposkytuje lékařskou péči osobám, které ji potřebují, tak bych musel velmi rychle a velmi zásadně konat,“ reagoval na dotaz CNN Prima NEWS ministr Jan Blatný (celé jeho vyjádření čtěte ZDE).
..............................................................................
K popírání reality v nemocnicích musí být v těchto dnech člověk buď slepý, nebo lhář, nebo mít zavřené oči a zacpané uši....nebo ministr zdravotnictví ... nebo to všechno dohromady.
Pohřebáci a výrobci rakví jsou největšími realisty dneška.
.....................................................................................
Tady zrovna tohle vyjádření,…
Tady zrovna tohle vyjádření, reportáž komentuje Bartoň na Nev. psu.
https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/media-ceska-cnn-stve-jako-…
Takže - nechal bych to trochu "uzrát"
Ke zmíněné selekci docházelo dávno
před korunáčem a pochybuji, že by od ní nemocnice upustily.
Týkala se jak seniorů z pobytových zařízení, tak osob s mentální retardací z pobytovek. Špitály je prostě nepřijímají k hospitalizaci. Pokud to jejich stav vyžaduje, tak je zastabilizují na ambulanci a okamžitě poté mažou zpět do pobytovky; s eventuálním sáčkem pilulí a lejstrem pro lékaře. Pokud nejsou v ohrožení života, pouze jim změří tlak a cukr, poslechnou srdce, doporučí hlídat pitný režim a davaj "domů".
Zažil jsem osobně několikrát a byl to jeden z hlavních důvodů, proč jsem z oblasti sociální péče odešel a už nikdy bych do této oblasti nešel pracovat; ani za zlatý tele ne.
Podobně jsou na tom i senioři v domácí péči, pokud mají nějaký handicap (např. omezenou hybnost po iktu nebo s artritidou, alzheimera atd.). Nemocnice je prostě nepřijme, ani neošetří. Nechá je ležet na vozíku na chodbě i hodiny bez vody a jídla a je vcelku jedno, jestli mají doprovod nebo je přivezla sanitka samotné. Když na to má doporovd nervy, tak po hodinách čekání a dohadování se s doktory přijde internista, zkouknestaříka, konstatuje že "to patří k věku" a v nejlepším případě odešle seniora do LDN nebo to navrhne.
Tuto zkušenost měla řada pečujících potomků a někteří se pochlapili a podali alespoň stížnost. Bohužel jen jedna rodina podala trestní oznámení a žalobu na nemocnici.
Takže předpokládám, že stejně jsou selektováni i ti, kteří mají šanci na přežití a kteří ne.
Kontakt.
Babis.andrej@vlada.cz
Mahá Átman Vidlák
Za toto Vidlákovo gesto - hluboce smekám, já bych ho asi - jinak, pravdivě: já takové velkomyslnosti nejsem mocen. Mám sklon být mstivý jako Starý Ještěr z Hradu a k dokonalosti tomu schází pouze jeho sloní paměť.
Bohužel se obávám, že Vidlákova velmi sympatická výzva zanechat debat o covid-19 vyjde naprázdno, a postará se o to eurověrchuška. Ušaté Hovno už mele pantem o tom, jak se bude zavádět covidpas; to znamená, Alefe, žádná rekonvalescence u moře v HR, žádná návštěva přátel v SK, žádné šplhání na skalní homole s výhledem na LiJiang, YuLongHe a YangShuo.
Téma zůstane aktuální a velmi, ale opravdu velmi živé.
A nejhorší jsou čínští trpaslíci!
Ti mají dnes při cca tisícinásobku obyvatel sotva stovku nakažených - pochopitelně z importu - a zbaběle izolují desetimiliónová města.
A odmítají se zatvrzele promořit !
Odmítají vpouštět cizince a odmítají vypouštět své obvyklé milióny turistů, dychtivých dovézt spásonosné promoření a pro Čínu tak potřebnou úpravu věkového složení!
Přitom by mohli nahradit své covidově propleté a prohubené obyvatelstvo stamilióny mladých, perspektivních a po demokraci hladovějících muslimských i nemuslimských Afričanů.
Ještě že jste neuvázl v Číně, hrozilo by Vám v příštích letech další uvíznutí v tomto slzavém údolí místo rozplynutí v nirváně nebytí. :-)
Někdy mě napadá,
že duší (vrchní imám Ibn Halík by že mne teď měl radost!) jsem tam uvázl už dávno.
Errata
ze mne, ne "že mne". Ta artificikální yntelygence mě fakt někdy xere.
Covid19
Covid 19 omezil svou sílu, protože přišel mráz. Kapénky nákazy padají zmrzlé k zemi. Při hodnocení nákazy si dejme analogii s chřipkovými epidemiemi, chřipka také patří do skupiny koronavirů. S mrazivým zimním a suchým letním počasím vždy chřipka vymizí. Někdy na jaře bude další vlna, možná poslední, a pak Covid 19 záhadně zmizí podobně jako španělská chřipka.
Jsem četl
že někde našli v závějích, v oblastech věčného sněhu a mrazu, tělo, u kterého virologové zjistili, po těch hafo letech, že zemřel na španělskou chřipku a že ten virus v něm je stále funkční. Prostě těch hódně let prochrněl, ale mráz mu nevadí.
Nevím, jestli je to tak, pouze prodávám, jak jsem koupil.
Jo, je to možné
Lékařské nástroje se desinfikovaly vyvařením, ne zamražením.
O tom nepochybujte, mráz viry neničí
a ničit nemůže. Virus není organismus; poškození organismů mrazem spočívá v teplotní anomálii vody: krystaly ledu mají větší objem než kapalná voda o téže teplotě a roztrhají stěny buněk. Virus vodu neobsahuje, mráz mu proto neublíží.
Já se tedy snažím pochopit…
Já se tedy snažím pochopit text, který čtu a myslím, že původní příspěvek Gerda není v tom smyslu, že mráz viry ničí, ale že omezuje jeho šíření tím, že výrazně méně poletuje vzduchem. Málokdo olizuje podlahy. Proto vysvětlení mechanismu ničení organismů a neničení viru vidím jako velmi zajímavé, ale nevztahující se k původnímu příspěvku. Pokud by někdo měl potíže s pochopením předchozí věty, tak jednodušeji - jeden o koze a druhý o voze.
Můj předchozí vstup byl…
Můj předchozí vstup byl určen berrnardovi, abych mu potvrdil jeho správnou nevíru v likvidaci virů mrazem a současně objasnil důvod, proč je tomu tak.
Pokud by někdo měl potíže s pochopením předchozí věty, tak jednodušeji - brečíte dobře, ale na špatném hrobě.
Zasmál jsem se a za…
Zasmál jsem se a za vysvětlení vám dávám pět kropenatých.
Děkuji
Alefovi za vysvětlení, jak funguje virus, ale měl bych ještě jeden dotaz.
Mohl bych se to sice pokusit vygůglit, ale asi by na mě vyběhla fůra odkazů s odbornými termíny, kterým bych nerozuměl, ale vy, Alefe, už mě zde chvíli znáte, víte, že zase kdoví jaký myslitel nejsem, tam byste mi to mohl podat srozumitelně i pro mě.
Proto sem chodím, ne se tu pohádat, ale něco nového se dozvědět.
Také jsem četl, že ten virus, kterého se teď všichni bojíme, přežije třeba na madlech nákupních košíků pár dní. Jak je možné, že ten španělské chřipky přežil 90 let a chytnout ho by pak furt šlo?
Jaký je mezi nimi rozdíl?
Domnívám se, že důvod je tento:
Virus obecně vzato je jakýsi komplex složitých organických sloučenin, obalený membránou z lipidů, tedy tuků. Rozhodně není chemicky netečný a v běžném prostředí mimořádně stabilní; kdyby byl, nemohl by po vniknutí do těla fungovat tak, aby se replikoval.
Virus chřipky na zmražené mrtvole byl výtečně konzervován jednak nízkou teplotou (chemické reakce jsou zpomaleny či dokonce zastaveny), jednak tím, že byl izolován od vnějších vlivů, které by ho mohly poškodit. Takhle mohou dnešních dnů "dožít" i viry, které pamatují hluboký pravěk; možná jste zaznamenal obavy, které panují nad rozmazáním permafrostu - to je důvod.
Virus CV-19, který ulpí na madle nákupního vozíku, tohle štěstí nemá. Působí na něj řada vlivů, které mají potenciál porušit jeho lipidový obal a tím ho zničit. Samozřejmě, není virus jako virus, některý vydrží víc, záleží na mnoha faktorech, ale chemie vnějšího prostředí obecně je pro viry nepříznivá, a má potenciál je zlikvidovat.
Errata
Rozmrzáním, ne rozmazáním. Zase mě ten chytrý telefon přelstil :-)
Alef Nula (neověřeno) dne So, 16. 01. 2021, 18:47
Alefe, membrána z lipidů asi ne.
Membránu mají buňky, vir to nedotáhl ani na buňku. Je jen molekula.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Virus
Nemáte pravdu,
odkaz, který jste uvedl, naopak uvádí, že virus obalovou membránu má, resp. může mít. Několik citací z vašeho odkazu do Wiki:
---
Ty nejprimitivnější viry obsahují pouze svoji genetickou informaci ve formě DNA nebo RNA, které jsou uloženy v kapsidě. Ty složitější mohou navíc na povrchu obsahovat obalovou membránu pocházející z napadené buňky.
---
Virová částice se skládá z bílkovinného pouzdra (tzv. kapsidy) a nukleové kyseliny (virového genomu). Některé virové částice navíc obsahují ještě vnější membránový obal.
---
Některé viry jsou kromě kapsidy ještě obaleny polopropustnou membránou – např. viry chřipky nebo HIV.
---
Doporučuji - podívejte se také sem:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Virov%C3%BD_obal
Text v tomto odkazu začíná větou:
"Virový obal je membrána (lipidová dvouvrstva), která obaluje virové částice některých virů. Viry, které mají virový obal, se označují jako obalené viry. "
Takže ano, membrána z lipidů určitě jo :-)))
S tím hlubokým pravěkem je jeden problém
Mamutovina ze Sibiře připomíná slonovinu starou třeba 300 let (patrně umělecky zpracovanou).
Kdežto fosilní mamutovina existuje stále jenže se nedá použít, je barvy podle místa nálezu, tedy spíše hnědá, drobí se a je křehká.
Soudruzi vědci nám neříkají vše, ono se při vzniku permafrostu něco stalo a nestalo se to tak dávno.
Například neříkají, že kostry mamutů se rengenují a ty zvířata mají polámané pánve, dlouhé kosti a zemřela náhle. A aby toho nebylo málo, měly papule plné trav, květeny, která v mrazu neroste a ani se v současné době na těch místech nevyskytuje.
Berrnardovi
Berrnarde,
s mrazem to bylo míněno ve smyslu, že kapénková infekce se mrazem tolik nešíří, protože vlhká pára místo toho zmrzne na krystalky a ty padají k zemi dříve než po 1,5 metru. Čím větší mráz, tím menší dosah. Platí ovšem jen venku uvnitř budov s pokojovou teplotou neplatí. I tak to stačí. A když je mráz, že by psa nevyhnal, lidi se dobrovolně izolují u kamen. :-)
Už jsem to pochopil
kucí nad vámi mi to vysvětlili.
Každopádně díky.
Jeden den pořádný mráz
Není to málo na omezení toho svinstva? Takový mrazivý týden dva a je pandemii.
Včera už bylo -20°C a ve 3 ráno -21°C. Dnes jsou jen 4 pod nulou.
Španělská chřipka mizela tři roky a během
mizení za sebou zanechala desítky milionů mrtvých.
To dnes ASI nehrozí, protože existují antibiotika na průvodní záněty plic, dalších vnitřních orgánů a kůže plus podpůrné léky na posílení imunity atp. Nicméně i tak zemřelo na infekci coronavirem v Evropě od loňského března dosud 621 000 lidí (půlka Prahy s předměstími nebo komplet celé Brno).
S promořením to asi nebude až taková sláva, jak mnozí doufali. I v ČR už lékaři přiznali prvních několik set reinfekcí. Naštěstí šlo zatím takřka vždy o lehké a bezpříznakové infekce.
Což znamená, že vzniklá imunita je slabá nebo žádná a kdo jednou prodělal infekci, sám sice možná znovu neonemocní nebo bude mít lehký průběh, ale šíří infekci mezi ostatní lidi, u kterých už může být průběh úplně jiný.
Plus se i v ČR objevuje, zatím rovněž "pouze" v řádu set, abnormální reakce imunitního systému u dětí (PIMS-TS), která je život ohrožující. ZATÍM na "PIMS-TS" žádné dítě v ČR nezemřelo, ale VŠECHNY musely být hospitalizovány na JIP nebo ARO. Zda a jaké budou mít následky do budoucna, lékaři zatím ani netuší.
Genetici v prosinci 2020 zjistili, že "SARS COV-2" se chová podobně jako HIV - tedy že se usídlí v lidské DNA a je schopen rozjet infekci, pokud dostane vhodný spouštěč. Tím může být stres, jiná infekce, chemoterapie, podávání imunosupresiv či jiné oslabení nebo zatížení imunity. Výzkum je v počátcích a potvrzení nebo vyvrácení tohoto mechanismu potrvá minimálně měsíce.
Vakcinace zatím prokázaně zajišťuje, že případná infekce nebude mít vážný nebo smrtelný průběh. Úplně však před infekcí nechrání. A ZEJMÉNA nezajišťuje, že očkovaný člověk nemůže být přenašečem, protože už byly zjištěny případy, kdy očkovaný člověk měl/má virovou vegetaci v nosohltanu a je schopen i přes očkování šířit nákazu dál.
A aby těch "dobrých" zpráv nebylo málo, tak Pfizer citelně omezil dodávky očkovacích látek z důvodu nedostatečné výrobní kapacity.
Dle Reuters z dnešního rána třetina států EU hlásí nedostatek očkovacích látek, což bylo oznámeno na středeční videokonferenci ministrů zdravotnictví 27 EU států. Dle dopisu šesti EU států (Dánsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Finsko a Švédsko), zaslaného EK, vyzývají tyto státy EK k vyvinutí tlaku na Pfizer, aby dodával dávky v nasmlouvaném množství a čase cit.: "...In a letter sent on Friday, six EU governments asked the European Commission to pressure Pfizer-BioNTech “to ensure stability and transparency of timely (vaccine) deliveries. This situation is unacceptable... Not only does it impact the planned vaccination schedules, it also decreases the credibility of the vaccination process...”
Von Leyen prý oslovila Pfizer a byla ujištěna, že dodávky v budou obnoveny v plné výši během prvního čtvrtletí 2021. Cit.: “Although this will temporarily impact shipments in late January to early February, it will provide a significant increase in doses available for patients in late February and March,” Pfizer said in a statement." (Jde o výrobní závod v belgickém Puursu)
Takže na rychlé proočkování ohrožených a potřebných skupin můžeme prozatím zapomenout. Není a zatím ani nebude čím očkovat.
Samotná Belgie zatím obdržela pouze polovinu dávek plánovaných na leden a Lotyšsku budou dodávky kráceny minimálně do poloviny února na polovinu.
Pfizer a BioNTech mají smlouvu na více než 600 milionů dávek do konce r. 2021. Zatím potvrdily dodávku 75 milionů dávek do konce DRUHÉHO čtvrtletí 2021 a "zbytek" později behem roku.
Moderna má do EU dodat 10 milionů dávek do konce března a 35 milionů dávek ve druhém a třetím čtvrtletí 2021. Dalších 80 milionů dávek má být dodáno "letos", ovšem bez jakéhokoli časového rámce.
Takže Turecko si objednalo očkovací látky v Číně od firem Sinovac a Sinopharm. Zatím obdrželo BĚHEM DVOU DNŮ dávky pro 600 000 lidí, které neprodleně použilo.
Jenže objevení se nových nákaz v Číně přimělo tamní vládu k přednostnímu očkování vlastní populace, ačkoli dosud Čína dodala desítky milionů dávek Turecku, Brazílii, Indonesii a dalším zemím.
Během prvních DEVÍTI dnů měsíce ledna naočkovala Čína 4,5 milionu ovlastních obyvatel. Během dalších ČTYŘ dnů bylo oočkováno 10 milionů lidí.
Celkem firmy Sinovac a Sinopharm dodaly od 1. do 10. ledna 2021 17 milionů dávek pro potřeby domácí populace.
Často je zmiňován Izrael jako premiant v očkování.
Včera vyšel - a teď si honem nevzpomenu kde (možná USAToday) - článek o příčině tohoto premiantství.
Izrael nakoupil vakciny, kde to jen šlo. Potud v pořádku.
Ovšem Netanjahu se pochlubil, že jeden ze spolumajitelů Pfizeru je jeho osobní přítel, takže s ním vyjednal přednostní dodávky. No, dobrá.
A pak je tu cena za dávku - v Izraeli se někdo uklikl a ven se dostala informace o tom, že zajednu dávku platí Izrael Pfizeru 47 USD. Britové tvrdí, že dokonce 45 liber. Což je 4-5krát víc než platí Pfizeru za dávku EU. Ta cena za jednu dávku se významně blíží ceně za PCR test, takže kdyby měla ČR nakupovat za stejnou cenu, vyšlo by cenově skoro stejně očkování i testování.
Nemluvě o tom, že to by byla raketa jen za vakcinu (plus náklady na injekce a další zdravotnickým materiál). Při současné ceně dolaru kolem 22.- Kč/USD a potřebě minimálně 11 milionů dávek (pro 5,5 milionu lidí) by to bylooo 11000000 x 47 = 517 000 000 USD x 22 = 11 400 000 000.- Kč.
Maďarsko se na EU vyfláklo a jedná o případných s Číňany. Plus testuje Sputnik.
Takže bych optimismus dost krotil. Moc důvodů pro něj nespatřuji.
A to ještě není všechno.
Nevím, jestli jste to zaznamenal, ale eurosajuz už chystá ofuky, že kdoví, jestli očkování čínskou/ruskou vubec uzná. Co by to mohlo v praxi znamenat, nemám odvahu dohlédnout.