Čtu si tak diskusi pod včerejším článkem o tom, jak náročné je dělat venkovského vidláka, jak málo to vydělává, jak se člověk mnohem pohodlněji uživí jinou prací. K tomu trochu té nostalgie po "starých časech", vzpomínky na dobu, kdy babička zpracovávala sulc z vepřových paciček... ale s vědomím, že ty časy jsou nenávratně pryč. Svým způosbem to všechno byla pravda podobně jako byl pravdivý i včerejší Funesův článek.
Ale.... sakra já už se přece měl dávno udřít nebo zajít bídou. Přitom mně to jako rasovina vůbec nepřijde. Naopak, moje vidlačení je v podstatě rekreační a i když to má nějaká omezení, nejsou nijak strašlivá, pokud se s nimi člověk naučí žít. A tak jsem se rozhodl dnes napsat, jak vypadá můj průměrný den, týden i rok. Abychom si mohli probrat, jaké to s tím vidláckým zemědělstvím vlastně je.
Takže:
Chodím do práce od šesti do půl třetí. Mám minimum přesčasů či jiných výjimečných stavů, takže jsem každý den ve tři hodiny doma. V půl čtvrté odcházím na dvůr a za deset minut mám prasátka obstaraná. Stačí jim jen našrotovat a nasypat. Většinou ve středu musím zvířatům věnovat dalších dvacet minut navíc kvůli kydání. Kolem čtvrté se pustím do nějaké té další práce. Dláždil jsem dvůr, připravoval zabijačkovou kuchyň, natíra, svařoval, oparavoval, upravoval a tak podobně. Mezitím jsem průběžně dle potřeby, oral, sázel, sklízel, plel a podobně. V šest večer toho vždycky nechám a s prací pro ten den končím. Pohraju si s dětmi, pomůžu jim s úkoly, dáme si společnou večeři. V osm jdou děti spát, manželka poklidí a já mám hodinku na Kydy.
V sobotu si přispím... ale většinou obstarám zvířata hned dopoledne. Zpravidla jim vykydám a udělám věší úklid. Odpoledne se rozdělí mezi práci, nějaký ten výlet, bazén, zříceninu, návštěvu a podobně. V neděli nedělám. Jen nasypu zvířatům. Volný čas organizuje manželka. Opět většinou někam vyrazíme nebo prostě roztáhneme gauč, nasáčkujeme se tam celá rodina a posloucháme pod dekou, jak venku vyje studený vítr.
Takhle vypadá můj běžný denní rozvrh. Drtivá většina běžných prací se do něj vejde bez větších problémů. Ráno do práce, ve tři doma, do šesti pracovat. Neděle úplně volná, sobota částečně. Nemáme úplně tendenci jezdit daleko a cestovat, ale máme velkou rodinu, která se často sjíždí, takže téměř každý víkend je nějaká společenská událost.
Každý rok se mimo tento popsaný režim snažím udělat jednu velkou akci, která ale úplně nesouvisí s hospodářstvím. Většinou začnu v květnu a v půlce července s tím skončím. Je to takový ten čas zrání. Zahrada i záhumenky jsou obstarané, plevel jž je přikrytý rostlinami, není úplně co dělat, protože se čeká na žně, dny jsou dlouhé a teplé. Takhle jsem během osmi let postupně opravil celý dům. Každý rok jsem udělal jednu nebo dvě místnosti. Vyměnil jsem elektriku, vodu, topení, opravil omítky, přebrousil parkety, vyštukoval jsem, zateplil podkroví, udělal terasu a tu a tam pozval řemeslníka na něco, co jsem neuměl. Teď po osmi letech už máme bydlení udělané, takže jsem loni zvolnil a tento "bohatýrský čas" jsem zkrátil na jeden měsíc, kdy jsem udělal valnou část příprav na to moje dláždění, kterým jsem se chlubil.
Letos mě čeká střecha, ale tu budou dělat profíci Já jim do toho jen budu kecat.
Dokud jsem dělal na bydlení, většinou jsem si v tomto čase květnových a červencových svátků bral trochu dovolené, abych udělal ty nejdůležitější práce co nejrycheji. Také jsem pracoval déle. Zvířata jsem obstarával až kolem osmé večer a snažil jsem se každý den ty čtyři hodiny pracovat. V sobotu jsem si naopak přivstával a dělal celý den.
Žněmi to vždycky skončilo, v srpnu jsem si dával (a dodnes dávám) voraz. S dětmi jsme jeli na nějakou týdenní dovolenou, rodiče nám obstarávali hospodářství a pak zase my jim. Od září do konce října už jsem jel na běžný režim, který skončil vždycky změnou času. Pak už se odpoledne nedalo nic dělat a až do března jsou na řadě jen ty desetiminutovky s dobytkem. V listopadu jsem o sobotách ještě vždycky orával, protože to byl jediný den, kdy se dalo udělat kus práce, aby na to člověk viděl.
V zimě míváme co tři týdny zabijačku. V chlívku mám kromě chovné prasnice ještě čtyři krmníky a zpravidla ještě nějaké koupím. Jezdí za mnou ti měšťáci, co vyslyšeli moje výzvy a našli si svého vidláka. Pro vlastní potřebu v širší rodině mám dvě prasátka, zbylá si na sebe v podstatě slušně vydělají. Tak slušně, že to zaplatí dovolenou pro nás i pět harantů. K tomu nějaké to uzení, pálení, ochutnávání vína, dodělávání mého portského, výměny produktů se sousedy... V březnu nám tato sezóna končí, sklep je vyprázdněný od nadbytků a jede se další rok. Od prosince do března kromě zabijaček a zvířecí desetiminutovky "nedělám nic".
V létě si slušně přivyděláme na meruňkách. To co u vás prodávají podél silnic za padesát korun kilo, to si u mě přijdou načesat a ještě mi za to patnáct korun za kilo dají. Je to bez práce... Podle sezóny a počasí toho míváme od 300 kg do dvou tun. Ještě se nestalo, že bychom přehltili nějaké česače, že by to nikdo nechtěl. Já osobně sbírám jen ty spadlé na zem, protože ty jsou přezrálé a pokud se posbírají každý den, je z nich nejlepší pálenka. To je také asi jediný čas, kdy dělám v neděli a tu hodinku tomu sbírání pověnuji. Trvá to tak čtrnáct dní v červenci.
Být Vidlákem pro mě znamená dělat dvě hodiny denně navíc. To je zhruba 600 hodin ročně. Jsou zaplacené víc než stovkou na hodinu. Já vím, není to moc, ale v ceně je vyštafírovaná zahrádka, posekaná tráva, pěkné záhonky, polovina naší spotřeby masa a celá naše spotřeba sádla. Od té doby, co jsem Vidlákem jsme nikdy nekupovali marmeládu, kompot, med, houby sušené i nakládané, tvrdý alkohol a víno. Co jsme neměli sami, to jsme povyměňovali.
Já nevím, co si o tom myslíte vy, ale mně tenhle život přijde super a tak ho propaguju.
Ne není pro všechny, ale máme tu několik tisíc vesnic a v každé by stovka vidláků mohla být, to by se v této republice navenek vůbec nic nezměnilo. Sto tisíc vidláků není žádné číslo. Desetina mužské dospělé populace na vesnicích. Možná ještě míň. . Řekl bych, že je u nás v republice násobně víc lidí, co dělají na ranní směně od šesti do půl třetí, mají barák a nějaký ten pozemeček k tomu. Řekl bych také, že je u nás i násobně víc lidí, co přijdou z práce a pustí se do nějaké další. Dokonce tu bude i dost lidí, kteří si těmi dvěma hodinami denně vydělají podobné peníze jako já.
Dovedete si ale představit, že těchto sto tisíc vidláků by vyprodukovalo hnůj pro sto tisíc hektarů? Že by dokázali vyrobit základní potraviny pro milion osob? Ano, pro milion. To co vyprodukuju, by s patřičnými vzájemnými výměnami produktů deset lidí v pohodě uživilo. Tito vidláci také nejsou nijak vyřazeni z jiné práce, mohou pracovat v jakémkoliv oboru a zpravidla to není nic bohatě placeného vysokoškolského. Já sám jsem to dotáhl jen k maturitě. Až mi povyrostou děti, nadělají neskutečné množství roboty i když budou frfňat a vydrží dělat jen deset minut denně. Dcerka mi ve třinácti sama začala pomáhat při zabijačkách a dost jsem se zděsil, když mi líčila, že si dovede představit kariéru řeznice. "Táto, dovedeš si představit, jak vyvedu to prase z chlíva, picnu ho, píchnu, vykrvím a pak se otočím na publikum a zeptám se, kdo by si to chtěl zkusit?"
Sto tisíc vidláků rozptýlených po republice by pořád ještě bylo pod rozlišovací schopnost státu a jeho bdělého oka. Pořád by to byla jen malá anomálie. Nijak výrazně by to neovlivňovalo manažerské výpočty v Kauflandech. Žádných sto tisíc prosperujících malých farem. Ne, jen sto tisíc normálních pracujícíh lidí od programátorů po obráběče kovu, kteří přijdou z práce a místo aby jezdili sekačkou po trávě nebo šli do posilovny, že by vytáhli svůj malotraktor za padesát tisíc a obdělali si svůj půlhektar a nakrmili husy, ovečky, prasátka a pár z nich by bylo tak hustých, že by měli i krávu. V šest by toho nechali a zabývali se rodinou, hospodou nebo dětmi...
A k tomu desetinásobek lidí, kteří by se díky vidlákům aleposň občas dostali ke kvalitní potravině, dali si něco, co se obešlo bez jedů a konzervantů, užili by si nějaké vesnické společnské události a jejich děti by si nemyslely, že kráva je fialová. A všichni by měli představu, co to znamená dělat potraviny a po pár rozhovorech s vidláky by zřejmě už nenaletěli ekoteroristům ani průmyslovým korporacím....
Jako se Ládik drží v kondici nošením putýnek s vodou a kosením louky, tak se já udržuju v kondici svými dvěma fitness hodinami denně. Teď v zimě úplně vidím, jak tloustnu, protože nemusím nic dělat a nemohu se dočkat, až zjara vytáhnu svůj jednoosý malotraktor Agzat, zapřáhnu do něj brány a smyk a budu ho pěkně tlačit po těch rozpadajících se hroudách. Jak se zpotím jako prase, jak mě první den budou bolet všechny svaly a jak to postupně odezní a já do podzimu zase utáhnu opasek o tři dírky. Těším se, jak zaseju a zasadím a mezi řádky budu chodit s plecí motykou. Těším se na selátka, těším se, že budu skládat pod střechu slámu, až budu do sklepa nosit brambory. Těším se na vinobraní, na lisování, ochutnávání šťávy, těším se na pálení, až budeme pít tu teplou ostrou gořalu jak teče z chladiče ještě neodvětraná. Těším se, s kým se potkám na zabijačkách, až budu po Vidlákově roznášet výslužky po sousedech, až povezu k rodičům portské a odvezu si houby a borůvky.
Možná je to jen mnou nebo tím žírným krajem, kde žiju, ale dělat vidláka je vlastně úplně přirozené a snadné.
- Log in to post comments
Komentáře
Zásadně je mylný Vidlákův předpoklad, že
100 000 kusů lidu je pod rozlišovací schopnost státu a velkých firem.
Ani náhodou.
Jakmile se jen trošku začne dít na vesnicích něco, co panstvu nepasuje, tvrdě a bez jakýchkoli skrupulí zasáhne.
Nevěříte?
Zkuste si někdo zjistit, kolik vás bude stát na poplatcích výše zmíněná kráva. A vůbec se nebudu bavit o nějakém zpracování mléka, neřku-li masa, protože prodat skot na jatka je prodělek začínající u samotného vyslovení takové šílenosti.
Jinak proti samotnému hospodaření samozřejmě nic nemám. Dokonce zastávám tentýž názor, jako většina zdejších diskutujících, že málokterý vidlák si dovolí škodit své půdě takovým způsobem, jak to dělají velké firmy.
Já bych to upřesnil, stát…
Já bych to upřesnil, stát neřeší jednotlivce, když to začnou dělat statisíce lidí, tak se začne zajímat a bude řešit. Tedy není to o velikosti Vidlákova hospodářství, ale o množství lidí/produkce co je pak mimo systém a státu to vadí.
Příkladem můžou být červy, které se v evropě na jídlo používali roky a pak přišla EU a milostivě to povolila NEBO studny,
ty také byli bez povinosti záznamu ve veřejném restříku, pak se dal apovinost registrace se "slovi, nikdy nebude vodoměr, kdo to říká, šíří fakenews" a dneska zákon říká, že na úrovni krajů (nemusí přikázat stát, ale stačí kraj) se může omezit čerpání ze studny v "době sucha" na určité množství=důkaz=certifikový vodoměr :D
Ne statu, ale korporatum
Tedy není to o velikosti Vidlákova hospodářství, ale o množství lidí/produkce co je pak mimo systém a státu to vadí.
--------
Nevadi to statu, ale korporatum, ktere prichazeji o zisk a tlaci na vytvareni zakonu a vyhlasek, ktere podobne napady pekne udusi.
Proto je kazde prase evidovane, kazdy kralik, koza, ovce, pes atd.
Cilem korporatu je aby zadny vidlak kvuli bezpecnosti obcanu neexistoval. Prece se muze otravit z klobasky.
OT Ještě dotaz mimo téma. Nevíte někdo, jestli
na Slovensku opravdu povolili Isoprinosin na léčení kovidu? Někde jsem to zachytil, ale nedopátral jsem...
to jsem sem daval ja jako nejake tvrzeni v clanku
take nemam overeno
https://www.parlamentnilisty…
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Beran-dostal-u-Cikrta-nal…
dovolim si off topic, i kdyz mozna uplne ne
v usa probiha zimni liberalne-neomarxisticka, hluboce kulturni , revoluce
https://aeronet.cz/news/video-zamestnanec-twitteru-natocil-video-ve-kte…
jo, jasne ze uplne nahore jsou lide kteri uricte nejsou v zajeti ismu a pouzivaji uzitecne idioty jako nastroje, to ale nic nemeni na tom ze magor se kterymi se setkate, a kteri ted budou jak na speedu i v CR tomu veri a verit budou.
je docela super ze jsem se neceho takoveho dozil, kdyz jsem cital o VRSR a Maove revoluci bylo to takove neosobni :/
A jak to souvysi s clankem ? Inu tak ze masa liberalnich kulturnich revolucionaru bude prosazovat(vedome ci nevedome) dalsi postup globalizace formou centralniho rizeni a centralnich narizeni. Lide budou homogenizovani ekologickymi, pohlavnimi, feminisacninimi, protidisktriminacnim a dalsimi agendami, kdo pujde s proudem dostane praci v korporatu/nepodminenym prijem, kdo ne bude nejprve varovan a vlidne trestan docasnym banem (Bud dobry!, poklekni!), a pozdeji vymazan ze systemu (zadny kredit, zadne cestovani, zadna zdravotni pece atd., zadna ekonomicka aktivita nad ramec stipani dreva za snidani).
V takovem prostredi nebude misto pro konzervativni ( ba dedicne reakcni) malorolniky / vidlaky, stejne tak jako pro kazdeho kdo bude vykazovat nedostatecnou zavyslost na NWO. Stat bude slouzit k nastaveni takovych pravidel/zakonu aby nasunuti NWO proslo hladce a aby projevi nesouhlasu s Globalmim Dobrem byly v zarodku kriminalisovany, nakonec bude stat bude vysan a odhozen. Zustane jen plne zavysla masa neorganizovanych lidi a globalni byrokracie vyfutrovana it a bio technologiemi ktere umozni plny monitoring a online selekci vzpurnych elementu,
😎
Pro blboně, i místní, je to jen menší zlo. Informace. Základní životní potřeby psát ani sečítat nehodlají, píčomentálně pré nemají ani na takové howadiny čas. Myslej si, že devět a půl procenta zbylejch normáních lidí to za ně vytrhnou.
...
U Vlka je dnes zajímavý článek, spíš zpověď gen. Pelzla, k Afganistánu. Nenechte se odradit klasickým tam protizemanovským vlkovým úvodem.
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2021/01/18/naprosto-senzacni-interv…
Nesmyslná válka ?
Porovnejme dva údaje :
V roce 2001, kdy USA zahájily válku v Afganistánu, měl stát 20 miliónů obyvatel.
Dnes se ještě pořád bojuje a tentýž stát má 38,5 miliónů obyvatel.
Afganistán prosperuje docela dobře, když byl schopen za dvacet let počet obyvatel zdvojnásobit. Válka je tedy pro obyvatele Afganistánu jen okrajová záležitost, a vůbec jim nebrání v populační expanzi.
Pro Evropu tato válka znamená jen jedno :
Imigranty z Afganistánu, který hornatý stát těžko uživí, nemůžeme posílat zpátky, protože se tam válčí !
Ten pán generál se tedy…
Ten pán generál se tedy doopravdy odvázal. Odpovídá na otázky větami, na které nebyl tázán. Pan redaktor dělá, jako by nic a pokládá dál návodné otázky na které dostává odpovědi které odporují návodu.
"Otázka - Jak ze svého profesního pohledu bývalého zpravodajce vnímáte probíhající dezinformační válku, kdy konspirační weby, jako jsou například Sputnik, jsou vydávány za objektivní média, kdežto ta objektivní naopak za dezinformační?
Odpověď - Sputnik nesleduji, tak jej nehodnotím a s možnostmi řadového – i když dejme tomu mírně poučeného – občana tlak Ruska nepociťuji. Zato mám možnost již minimálně dvě desetiletí porovnávat, jak o skutečnostech, které znám informují západní média, například CNN, MSNBC, New York Times, Washington Post, BBC a tak dále. Nejprve Saddámovi vojáci vytahovali v Kuvajtu nedonošené kojence z inkubátorů, pak Srbové prováděli v Kosovu genocidu, Saddám měl zbraně hromadného ničení, Kaddáfí rozdával vojákům prezervativy, aby mohli bezpečně znásilňovat, Rusové vojensky obsadili Krym a následně sestřelují malajsijské dopravní letadlo, Asad plynuje v Sýrii vlastní lidi, agenti ruské GRU tráví v Salisbury Skripala novičokem, Trump je ruský agent … Mám pokračovat? Existují hlasy, že bychom měli být ke svým aliančním partnerům loajální a vyhýbat se kritice, osobně se, ovšem, snažím být více loajální k faktům než státům. Lež je lež, ať přiletí z východu nebo ze západu. Navíc – to je to podstatné – nemyslím, že by výše uvedená propaganda byla prováděna ve prospěch nějakého státu. Copak to USA či Velké Británii, nedej Bože, jejich lidu nějak prospělo? Cílem takto pojímaného zpravodajství a publicistiky je pracovat ve prospěch mezinárodního kapitálu a vojensko-průmyslového komplexu na Západě i Východě (!), jakož i na něj přisátých parlamentech, politologických institutech a universitách.
Otázka - Čeho chtějí vlastně dezinformátoři, podporovaní Ruskem dosáhnout?
Odpověď - Čeho chtějí dosáhnout dezinformátoři podporovaní Ruskem to opravdu netuším. Tvrdím, že Rusko zde ve střední Evropě nadstandardní propagandou nepůsobí. Ne proto, že bych Rusko považoval za příklad naivity a vzor ctnosti, ale prostě proto, že společenská situace na Západě – ke kterému geograficky okrajově, ale společensky pevně patříme – se zhoršuje takovým tempem, že opatrné Rusko z toho již začíná mít spíše strach, než radost. Současné „liberální elity“ v sebevražedné křeči útočí na podstatu společnosti – na rodinu, dokonce přímo na identitu jednotlivců. Proti tomu bojoval i komunista – vzpomeňme přece na Lenina – „dětská nemoc levičáctví v komunismu“! Je důležité si uvědomit toto – komunistické strany sovětského bloku sice důsledně trvaly na společném vlastnictví výrobních prostředků a centrálně řízeném hospodářství, ale jejich sociální filozofie byla relativně konzervativní, viz například heslo: „rodina základ státu“, podpora mladých manželství (muže a ženy), takže formální vztahy ve státě se zásadně nezměnily. To, co zažíváme na Západě dnes, je proces sociálního inženýrství násobený prvky anarchie, děj směřující ke vzniku masy vykořeněných jedinců zbavených sociálních vazeb, bez ochrany národního státu s omezenou možnosti demokratické volby.
Současně ovšem proces pracující ve prospěch zrychlující se kumulace globálního kapitálu, růstu supermonopolů a vzniku stále tenčí slupky internacionální oligokracie jako formy planetární vlády. Již ne vláda anonymního „lidu“ ve prospěch beztřídní společnosti, ale anonymního kapitálu krytého univerzální třídou multikulturních a multipohlavních lidských jednotek. Jestli dnes historicky konzervativní Rusko vydává nějakou kapitolku svého skromného státního rozpočtu na propagandu mne nechává chladným. Nejen to. Ptám se sám sebe, zda v této pro Západ vážné situaci strašit Ruskem je pouze povrchnost úsudku, nebo přímo snaha odvést pozornost. Jakoby vás lékař poté, co vám byla odhalena rakovina, neustále upozorňoval, že máte rýmu."
Pan generál Pelz má moji úctu.
Dokud ho nesmažou.
Dokud ho nesmažou.
mam podezření
že v mládí prodělal PŠM
diskutovalo se tu prepererstvi jakozto
priprava na globalni krizi. Nejlepsi priprava je dostatecne velka, dobre organizovana komunita jejiz clenove maji dostatecne siroke know-how a ktera umoznuje delbu prace. Zakladem preziti v krizove situaci je zajisteni: Fyzickeho bezpeci, tepelneho komforu, vody, poravin. To plati vzdy, jak pro kratkodobe prezivani, tak i dlohodobe kdy se pridaji dalsi veci jako zdravotni pece, predavani znalosti mezi geeracemi, vyvoj. Jen dostatecne velka skupina bude schopna zajistit fyzickou bezpecnost a rad v ramci teritoria na kterem se bude snazit resit ostatni potreby, napr. zemedelskou vyrobu.
Takovou komunitou je dnes stat, nic mensiho nema sanci uspet, nic mensiho nema dostatecne zdroje v gloalizovanem svete, nic mensho nema nutnou svrchovanost umoznujici nastaveni pravidel, nic mensiho nema vojensky potencial. I globalni parazit musi vyuzit stat(y) k tomu aby mohl pouzit jeho silu k ovladnuti statu kde neni jeste ukotven, aby mohl skrze instituce statu programovat lidi a aby ho nekonec mohl vytunelovat a nahradit NWO.
Ano, stát je ta jednotka,…
Ano, stát je ta jednotka, která by měla na svém území garantovat některé věci.
Prepersví začíná v té chvíli, kdy stát z jakýchkoli příčin garantovat přestane.
Tak
teď ještě článek od manželky, jestli taky všechno stihne za 10 minut ad 3 do 6. Aby se nezjistilo,že všechno odedře ona a manžel si jen hraje
za 10 minut se to da stihnou, pokud mohu mluvit za
sebe ...
Manželka má samozřejmě také…
Manželka má samozřejmě také dost práce. My to máme ještě postaru. Já se starám o dvůr a dobytek, ona se stará o domácnost a zahradu. Já chodím do práce, ona se stará o děti. U nás není emancipace, ale spolupráce. Každý umíme něco a každý to něco děláme. Ani jeden se neflákáme na úkor druhého. Manželka vaří čtyřikrát týdně. Vždycky na dva dny a na neděli zvlášť. Vždycky jí říkám, že ve všední den nemusíme mít polévku i hlavní chod, stačí jedno jídlo. Ale stejně máme vždycky obojí.
Když má člověk pět dětí, tak je z principu musí mít zorganizované, jinak by se z toho zbláznil, takže je máme zorganizované. Na krku měla manželka vždycky jen to nejmladší dítě. Svoje běžné denní práce (vaření, praní, uklízení) dělá vždycky v době, kdy jsem v práci. Když jdu já na dvůr, jde ona také a dělá si zase svoje - má svojí část zahrady se záhonky a ty si piplá sama. Každý rok jí nabízím, že se toho ujmu, protože i mrkev i rajčata se dají pěstovat traktorem, ale nechce. Zahrádku opouští kolem páté, aby udělala večeři. V šest se sejdeme, po večeři děcka postupně prolétnou koupelnou a vystřídají se u televize. V osm jsou v posteli včetně té nejstarší, která si ještě hodinku třeba čte nebo zírá do mobilu. Od osmi do devíti manželka uklízí, věší prádlo nebo tak a já sedím u Kydů. Večer je moje přestávka, manželka si zase zpravidla dá hodinku oddech po svém obědě ve dvanáct.
V devět se sejdeme v obýváku a věnujeme se jeden druhému...
Takze
jinými slovy makáte všichni od nevidím do nevidím navíc manželka dostane důchod až v 70, protože jí nevyjdou roky.
Chudáci,
kvůli samé práci a péči o rodinu přicházejí nejspíš o Ulici, Ordinaci v růžové zahradě a Boženu Němcovou. Kdoví jestli také ne o Otázky VM v neděli.
Přesně.
Přesně.
Možná to ani chudáci nejsou.
Přijít o Boženu Němcovou v podání Geislerové, ne jináč, než že je to svého druhu životní štěstí.
Re: Gaia Jste
kecka.
Do doby pojištění pro nárok na důchod se započítává doba osobní péče o dítě do 4 let věku.
Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/penze/starobni-duchod-vznik-naroku-chybeji…
O dítě
ne o 5
Ale Gaio Dělám osm hodin v…
Ale Gaio
Dělám osm hodin v práci a dvě hodiny doma. Manželka to má podobné. Deset hodin denně pracovat... to se Vám zdá hodně? Řekl bych, že je to naprosto běžné. Manželka je zatím doma. Za každé dítě si může odečíst čtyři započitatelné roky do důchodu, samozřejmě pokud nemá další. Takže moje žena je v této chvíli 13 let na rodičovské dovolené a může být ještě rok.
Pak už budou tři z pěti dětí zcela samostatné - natolik, aby mohly jít do školy a cestou vzít do školky to nejmenší. Manželka bude moci jít do práce. Ale zřejmě nebude muset, protože dělám stále lepší víno, stále lepší zabijačky, stále lepší meruňky, takže tak trochu doufám, že manželka bude moci dále zůstat doma, ale sociální pojištění bude mít zaplacené.
Vidlák, samozřejmě
Vidlák, samozřejmě
a v deset?
?
Hotový skandál
že i dnes jsou ještě pracovité ženy, pro které rodina není "dávno překonaným umělým sociálním konstruktem patriarchálního útlaku", které vědí, že pečení holubi nelítají sami do huby nikde na světě (a to ani těm fiflenkám z magacínů, které to jednak mají vždycky s trvanlivosti sněhu na konci dubna a dvak tvrdě zaplaceno jinak) a pro které jsou děti a manžel důležitější než nejnovější výsledky gender studií.
Je to ještě horší, než si myslíte.
I já mám jednu takovou doma.
No, četl jsem pozorně, leč…
No, četl jsem pozorně, leč čas na rozšiřování potomstva jsem nenašel.
Kde se těch pět dětí vzalo?
To je
dřív,než na nový boty,říkávala moje babička
Od devíti večer
jste nečetl?
Re: věštec Panenku Marii osvítil
Duch Svatý.
Jak můžete vědět, že to nefunguje i dnes?
Targusi,
něco mi říká, že kdyby se Duch svatý rozhodl u Vidláka na ženu posvítit, hnal by ho Vidlák podávkama...
Křesťan-nekřesťan , leč vocamcaď-pocamcaď!
Tak jsem dneska právě sekl s…
Tak jsem dneska právě sekl s prací a z toho jsem půl hodiny konverzoval s manželkou a pomáhal jí utírat nádobí umývané po sobotní zabijačce.... A koukám na toho ducha svatého....
Já měl celkem štístko. My jsme nikdy neměli děti na první dobrou. Žádné rychlopočetí, že bych si na pět dětí pětkrát užil... Naopak nám to početí dalo vždycky docela zabrat a statisticky jsme si museli špitat pod duchnou určitě víc než je průměr. Ale řekl bych asi takhle... těsně po svatbě jsem potřeboval devět hodin spánku abych fungoval. Záhy jsem zjistil , že mi bohatě stačí sedm. To jsou dvě hodiny denně k dobru. S tím se už dá pár dětí udělat.
Pro babaluba
https://www.vidlakovykydy.cz/comment/1952949#comment-1952949
Odpověděl jsem vám včera na tohle. Jestli vás to teda doopravdy zajímalo a nebyla to jen shazovací otázka.
Taky
pracovní dobu od 6 do půl třetí má dnes už málokdo. V kanclech se dělá hodně do 5,spousta lidí má nepravidelné směny nebo hodně dojíždí,čímž štěstí 2 až 3 hodiny denně,plus dnes se věčně někam vozí a vyzvedávají děti.
Asi autokorektor: ztratí a ne štěstí
navíc nepravidelné směny znamenají, že spoustu času ztratíte jen na vyrovnávání se se změnama směn.
Každotýdenní střídání ranních a večerních směn vydrží tak maximálně rok i lidi kolem 25 let.
Ze své zkušenosti můžu tvrdit
že to lze bez úhony, dokonce si to někdy i chválí, vydržet 26 let, do důchodu do kterého jsem nechtěl. (Ale člověk v důchodovém věku po devadesátkách kdy se snižovaly stavy z 3000 na 300 zaměstnanců to měl jasné.
Pravda, záleží na tom o jakou práci se jedná. Dělal jsem vedoucího dispečinku energetické firmy.
Mluvím o práci, co vyžaduje…
Mluvím o práci, co vyžaduje neustálou pozornost. Něco jako celodenní skládání maturity.
Tak to je
buď pilot stíhačky v bojové zóně
nebo řidič MHD s mírou entropie Říma nebo vyšší
a nebo vrcholné provedení této disciplíny - dozor na chodbě prvního stupně ZŠ
Re: Čmoud Znám lidi, kteří tak dělali
až do šedesáti.
Osobně jsem dělal šest let ranní / noční. S tím, že jsem na noc nastupoval v šest večer a končil okolo páté ráno. Ranní šly od šesti ráno do těch tří, čtyř odpoledne podle práce.
To já taky, Já vím, že jsou takoví.
Jen paní musela začít běhat maraton, aby si vyrobila nějaký endomorfiny a tak se vyrovnala se stresem. Což ji žralo další čas, který ovšem na nic nepotřebovala, protože měla všechno zařízený.
Mladí, co měli všechno před sebou a potřebovali čas i pro sebe, odcházeli. I ti pracovití, co v podstatě makali i za lemply.
To bylo první, co mě napadlo…
To bylo první, co mě napadlo. Člověka, který dnes je ve 3 z práce doma a už se prací nemusí zabývat, aby pohledal. A pak že Babišák vykořisťuje :-).
Dnes je spíš normou práce tak 10 hodin, a to jak u lidí THP, tak u D (omlouvám se za starou pojmologii, ale než bych to opsal nějakým politicky korektním způsobem... takhle to tu pochopí snad každý). Přesčasy jsou naprosto běžným benefitem pro zaměstnavatele, který se tvrdě vyžaduje. O práci v sobotu pro D ani nemluvě.
Vidlákův rozvrh mi připomíná "zlaté" časy za komančů, kdy jsme se ke sportu scházeli ve 4 hodiny, na podzim i v půl čtvrté a všichni to z práce v pohodě stihli.
V Polksu je to trestné, ony…
V Polksu je to trestné, ony přesčasy bez smlouvy :D Holt, trest za to, že to lidi trpí, tedy nelza psát je to samzřejmos=lež, pravda je je to samozřejmost u nás, protože to trpíme ;)
hospodaření
Musí k tomu mít člověk kladný vztah a ten začíná už v dětství,třeba i v jiné pracovní činnosti.
Jak píše pan Vidlák,přišel k tomu hospodaření přes manželku a chopil se toho oběma rukama a výsledky se projevují.
Mohl je ještě připsat,že zapojuje i větší děti do nějaké práce,jak se říká,co se v mládí naučíš,ve stáři jako když najdeš.
Krmení prasat je jednoduší,pokud krmí jen směsi,ale když každý den vaří brambory,to zabere víc času,to krmení hov.dobytka trvá i hodinu,ráno i večer.
Nejdéle trvá dojení krávy…
Nejdéle trvá dojení krávy nebo kozy. Všechno ostatní je sranda. Já jsem takový kovozemědělec. Postavil jsem si silko na obilí, takže navozit si své tři tuny krmení zvládnu během několika odpolední. Směsi nepoužívám, šrotuju si sám. Je to levnější. Nedávám žádné hormony ani masokostní moučku, přidávám jen Plastin na vápník. Prasata rychle rostou a bez vápníku to nejde.
Brambory vařím jen jednou týdně ve velkém hrnci - dávka na dva dny. Dávám je kvůli vláknině a vitamínu C. Obilí dodá ostatní. Brambory přeberou děcka. Manželka jen zapálí plyn pod hrncem a za dvě hodiny ho vypne.
V létě dávám prasatům ještě zelené - vytrhaný plevel, nějvíc lebedu, kterou milují. Když vylamuju vinohrad, dostávají lupeny, stejně tak když vylezou pampelišky, dostávají mlíčí. Vždycky sadím krmnou řepu, aby od května do konce října mohly prasata mít zelené lupení.
Prasata mají odsypové krmítko, to znamená, že jen nasypu kýbl a jdu pryč. Padá jim to samo podle potřeby. Mají i napaječky, takže si samy podle potřeby pijí. Nemusím to řešit.
Takže asi dojíte ručně
Takže asi dojíte ručně
Já zvířatům moc nerozumím,…
Já zvířatům moc nerozumím, ale prasata se asi nedojí, ne?
Omyl,
každé prase je třeba dojíst. Jinak by to byl smrtelný hřích.