Balada o českých potravinách

Autor

Ve středu vyšel na zdejším webu článek, resp. zamyšlení o snaze uzákonit podíl tuzemských potravin na pultech povětšinou zahraničních supermarketů na českém území.  Jak Vidlák správně uvádí, vůbec si nedokážeme vlastně definovat, co to vlastně český výrobek je. Bohužel uvedené cesty různých surovin jsou šílené (což se mimochodem projevuje i na kvalitě jednotlivých surovin). Mohl bych zde uvést spoustu dalších příkladů této mašinerie. Dnes je například problém prodat jatečné býky. Ne že by se jedlo méně hovězího masa, ale ona jaksi některá jatka zjistila, že je vlastně jednodušší a levnější dovézt hovězí půlky odkud jinud, třeba z Polské lidové republiky…Rusko je také pasé (děkujeme pane Novotný za Koněva).

Nechci ale opisovat již napsané, ale spíše bych rád Vidlákům článek rozvinul v trochu jiných rovinách. Do toho všeho slyším mluvit ostravskou vyžírku jménem Tomáš Prouza, který celý život „pracoval“ (ale nic nevytvořil), o jakýchsi agrobaronech a dotacích a v tu ránu se mi začíná vařit krev, protože pan Prouza vůbec neví, kdo v českém potravinářství drží všechna esa. 

V první řadě bych rád věděl, co je cílem tohoto zákona. Zvýšit podíl českých potravin, nebo zvýšit kvalitu nabízených potravin, nebo obojí najednou?? Protože pořád všude čtu, že jsme popelnicí Evropy a že sem Západ vozí všelijaký utrejch a drek. Není mi známo, kde je záruka toho, že potraviny vyrobené v Česku nebudou stejný nebo větší shit, než ten zahraniční. Víte proč? Protože o kvalitě produktu nerozhoduje V PŘÍPADĚ SUPERMARKETŮ dnes zákazník ani zpracovatel, ale … supermarket. Má na to docela silné nástroje, totiž určuje si cenu, kterou tlačí dolů. V podstatě zpracovatel na to zareaguje dvojím způsobem: „upraví“ recepturu ve smyslu costcuttingu, nebo…sníží výkupní cenu surovin (mléko, maso). Pokud jste teďka uronili slzu na utrpení zpracovatelského průmyslu, tak ji zase rychle zatlačte, protože ani jatky, masokombináty či mlékárny do červených čísel nepůjdou – ti si ty peníze vytáhnou od prvovýrobců. A jen díky dotacím tam nepadá ani zemědělská prvovýroba. Pokud to pane Prouza čtete, tak věřte, že ty dotace reálně skončí všude, jen ne u zemědělců.

V podstatě tvrdím, že stát je proti obchodním řetězcům prakticky bezzubý. Řetězce totiž nestanovují jen ceny svým dodavatelům, nýbrž určují cenu na regálu a nikde není řečeno, že české a možná i lokální produkty budou za stejnou, nebo snad nižší cenu. Například v Opavě koupíte jogurt z Madety levněji, než jogurt z 15 km vzdálené Hlavnice. Anebo šunkový salám z opavského Bivoje koupíte dráž, nebo šunkový salám z Plzně.  A s produktivitou práce na mě nechoďte.  Hezky si za tu lokální připlaťte. Touto cenovou politikou dle mého názoru supermarkety dokázaly potopit celou řadu věci – třeba biopotraviny. Když přišly na trh, vejce stálo 6 Kč – „kdo z vás na to má?“ Za poslední rok mléčné výrobky podstatně podražily. Někdo totiž vymyslel další level zmrdismu, který se konkrétně zde jmenuje GMO free produkty. Někdo totiž přišel s tím, že „trh“ žádá tyto výrobky. Zeptám se zdejších čtenářů: víte, co to znamená, kterých plodin se to týká, požadoval to někdo a je mi zde někdo schopen předložit věrohodnou studii, která prokazuje škodlivost GMO? V praxi to znamenalo to, že: ceny na regálu šly nahoru (prodáváme totiž produkt vyšší hodnoty), výkupní ceny mléka zůstaly stejné a náklady na GMO-free krmení šly zemědělcům nahoru. Pan domácí jistě ví, jaký je rozdíl v ceně klasického sojového extrahovaného šrotu a GMO-free. A když jde nahoru soja, překupníci s řepkovým šrotem, mlátem apod. nikdy se zdražováním nezůstanou pozadu.

Jediná možnost, jak omezit moc supermarketů, je přesunout zákazníky jinam, totiž k lokálním a menším prodejnám – což by znamenalo přelom v myšlení někoho, kdo si říká zákazník. Čímž se vlastně dostávám k další otázce.

V druhé řadě si vlastně nejsem jist, komu tím prospějete? Tvrdím, že kdyby český zákazník toužil po české kvalitě, už by dávno změnil své nákupní chování. Stojí český zákazník o to, kupovat české výrobky?? Nejsem o tom přesvědčen. Víte, facebook a internetové diskuze jsou plné vlastenců. Ovšem vlastenectví vyšumí v momentě, kdy e-vlastenec stojí například u regálu s botami a řeší dilema, jestli koupit české boty ze Zlína za 1200 nebo boty z Italie (vyrobený dělníky z Číny) za 1100 Kč. Asi tušíte, kdo vyhrál. Stejné je to s potravinami. Moje vlastenectví spočívá v tom, že v mém botníku najdete boty ze Slavičína, ve skříni visí košile z Jindřichova Hradce, spím v pyžamu ušitém v Jablonci, v kuchyni mám nože ze Sedlčan a v dílně nářadí z Jihlavy a České Lípy atd. Mám akorát jednu výjimku, a tou je automobil, který není z Boleslawi, ale byl vyroben v Gentu. Ona vlastně ta škodovka je v rukou Němců…

Jediný, kdo může zamíchat kartami, je bohužel český zákazník. Bohužel píši proto, protože česká nátura většiny obyvatelstva toto prakticky vylučuje. Nechci opisovat věty z mého předchozího článku, ale Čech Čechovi nepřeje. Přesně to vyjádřil v 90-tých létech Daniel Landa ze skupiny Orlík, když v jedné písni uvedl: „nezmohl je celý svět, sami se však zmohli hned. Proti Čechu šel zas Čech…“ Jednak snaha za každou cenu koupit to nejlevnější (ačkoliv poměr cena/výkon je horší) a za druhé nedat vydělat někomu od vedle. To jsou dle mého názoru hlavní pohnutky českého kupujícího. Český kupující stále nepochopil, že nejstabilnější a nejefektivnější jsou lokální ekonomiky. Soused truhlář si ode mne kupuje máslo, já si od něj nechám vyrobit třeba dveře. Ono s převážením zboží jsou spojeny také externality, které platíme skrytě. Když jsem pracoval ve Švýcarsku, farmář kupoval sýry a mléčné výrobky zásadně z mlékárničky asi 10 km vzdálené (kam současně vozil mléko). Půlka vesnice měla auto značky Renault, protože prodejce a servis téže značky byl asi 7 km vzdálen. 

Jak z toho ven? Asi chápeme, že já nebo Vidlák a vůbec tito mikrozemědělci to nevytrhneme – co do výroby surovin. V případě mléka a hovězího masa bychom to jako republika utáhli, ovšem vlastní produkce vepřového, drůbežího a vajec a vůbec zeleniny už se současně bez dovozu neobejde – čili bychom museli v těchto segmentech „oživit“ živočišnou výrobu a zelinářství. Pak tady máme zpracovatelský průmysl a nutnost vzniku malých jatek, mlékáren, masných výroben s vlastním prodejem. Obojí však narazí na administrativní složitost, nedostatek kvalifikovaných lidí, sílící aktivity různých ekospolků atd. Tím však nechci říct, že neexistují. Spoustu takových znám a raději si koupím jogurty přímo v Chocni, nebo salámy v Želechovicích u Uničova či ve Sloupnici než koupit „cosi“ z Kauflandu. Je mi samozřejmě jasné, že se 100 % Čechů hned neotočí a nevezmou útokem místní obchůdky (ono to totiž nefunguje takto nikde), ale věřím, že každé 1 % kupujících, které přestane kupovat navoněnou bídu ze supráčů a zkusí zase poctivé výrobky s jasným původem, bude posun kupředu. 

A možná by to také chtělo, aby různí kontroloři placeni „státem“ byli našimi partnery namísto bu.erantů, kteří chtějí za každou cenu „něco najít“.

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.3 (75 hlasů)

Komentáře

Byl jsem v NL pouze jednou, jeden z dominantních zážitků byla návštěva kšeftu v ... , gouda xxx stará, krájená uchechtaným prodavačem na žiletkový ochutnávky... konec. Stejně jsme mu tam na socky z východu nechali slušnou útratu.
Kde je Vaše město, Laco,abych si mohl zajet pro goudu chutí připomínající rok 2001???

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

In reply to by střelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

služebně dostal do Groningen a taky to nebylo špatný ...

https://www.google.at/maps/place/Groninger+Kaasboetiek/@53.2075902,6.55…

Ale i Rakousko a (jižní) Německo nejsou na sýry špatné. Pokud Vám tedy chutná dobře uleželý Bergkäse, najít správně "rozteklého" Francouze je (alespoň) pro mne větší problém.

Zatím bez slepic

když na Vás nic nezbylo ve frontě na toaletní papír. Psal jsem o jogurtech a výběr byl minimální - máte smůlu, já si tu dobu dobře pamatuji.

Je pěkně mít seznam stovek druhů, ale dnešek je mnohem dál - ty druhy jsou na pultech obchodů.

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

že to nejsou jogurty, viďte, i když je to na nich napsáno. Číst snad přece umíte.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

- vyber je veliky. Co povazujete za sunt, proste vynechte.

Zakaznik rozhoduje. Jenze vetsinovy zakaznik malo cte vidlaka, takze je asi hloupy a nevzdelany, ze?

Zatím bez slepic

Ty víš co můžeš chtít zpět ? Zkus hodit prvních 6 bukvic rodnýho čísla .

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Kdysi lidé pro svobodu umírali.
Dneska si lidé nechali svobodu vzít v domnění, že nezemřou.

Průměrný počet slepic: 3.6 (12 hlasů)
Trvalý odkaz

Český zákazník nekouká pouze na cenu, nebo původ zboží. On si vybírá, kde to bude kupovat.
Dám příklad.
Rozjel jsem v Ústí zverimex. Cca 60m prodejní plochy. Jenom regály mě vyšly na 200 kolíků. A byly všechny zaplněné. Bylo to na dost frekventované ulici, zastavit před krámem šlo též (to je dost důležité). Ne, že by lidi nechodili, ale furt to bylo poněkud vlažné. Dalo to na nájem, energie, prodavačku a mě možná na naftu.
Byl jsem na výzvědách v obchodním centru. Tam byl taky zverimex. Sortiment víceméně identický, prodejní plocha trochu menší, takže sortiment ne tak široký, jako u mě, ale hlavně ceny byly o 20-30% vyšší. Až jsem se zakuckal, když jsem některé viděl.
Já v tomto jel 18 let a kromě toho, že jsem měl obraty, tak si časem vytvoříte i přátele a uměl jsem nakupovat dost levně, což se projevilo v prodejních cenách. Ale na nákupní ceny, které má řetězec s prodejnami v každém větším městě, na to jsem neměl. Přesto, při mé běžné marži 30% jsem byl o dost levnější, než oni.
Díky svým známostem jsem měl informaci o jejich obratu.
Takže - máte velký, nacpaný krám, na dobrém místě, jste o 20-30% levnější a máte měsíční obrat takový, jaký oni udělají za 5 dní.
Chce zákazník lepší cenu? V tomto případě asi ne. Chce se cournout po obchodním centru.
Zákazník funguje trošku jinak, ne vždy logicky. Ale oni na to mají promakaný marketing.
Si občas chodím do Teska ráno pro sváču. Potřebuji 3 věci. Pečivo, něco k tomu a pití. To oni vědí, takže k těm rohlíkům musím profičet půl té haly, něco k tomu je o 50 metrů dál a pití je na úpně opačné straně, takže já se celkem slušně proběhnu po ránu. Říkám tomu zahřátí se před prací, ale co kdyby mi na té cestě něco padlo do oka, že? Proto to dělají.
Nebo vytváření cen v marketech mě fascinuje. Kupuji si tuňáka o Giany se zeleninou. To je dobré na sváču. Normálně to stojí nad pajdu. Ale já si počkám až bude akce a mám to za 30. To mě fascinuje. To já bych kdysi neuměl dát slevu skoro 50%.
Jo, někdy se dalo nakoupit obzvlášť výhodně. Kdysi, měl jsem tři krámy a k tomu dělal v severních čechách distributora a výrobce krmiv, Delikan, udělal super akci na krmivo, že kdo si koupí dva pytle, třetí dostane grátis. Akce trvala měsíc. No nekupte to. Tak jsem koupil celý kamion. Férově jsem na svých krámech o akci informoval a i své zákazníky, co měli krámky. Všichni toho využili, ale jelikož měli slabší skladovací prostory a taky jistá finanční omezení, tak když akce byla ukončena, mě zbylo ještě půl kamionu dost obrátkového zboží. Ke každým dvoum paletám, které jsem zaplatil, jsem měl jednu zadáčo. Ale akce už nebyla, tak jsem to pálil za plnou cenu.
A nebo jsme dělali mražené maso pro zvířata. A já objevil super výrobce z Roudnice. Byl malý, tak dojížděl nejdál do Ústí, ale já dělal i Liberec a až dolů po Mnichovo Hradiště. A to jeho maso fakt vonělo, narozdíl od těch mletých drápů ostatních výrobců. A perlou v sortimentu byla kuřecí křídla. Zabalená 1kg, nákupka za 16 kč, ale nikdy jich nebylo tolik, kolik bych chtěl. Takže pochopitelně v první řadě jsem jimi zazásobil svoje krámy a z toho co zbylo, jsem milostivě rozděloval krámským, kteří o toto škemrali.A bylo před Vánoci, asi zrovna vyvražďovali krůty a on měl smlouvu, že od nich odebere všechno a mě zavolal. A prej, že je zavalenej křídli, že se toho potřebuje zbavit, tak že mi je nechá kilo za kačku, ale musím si toho odebrat tunu, není to zmrzlé a jestli si plácneme, tak za 10 minut vyrazí. Byl bych blbej, kdybych si neplác. Koupím něčeho tunu, kilo mě stojí korunu a maloobchodní cena byla 32. Ale proč bych jí měl snižovat, když po tom byla poptávka?Jenomže jsem neměl šokové mražení, já měl místnost nacpanou pulťáky. A pulťák 500l nemůžete zaskládat syrovým masem, protože než se vám to dostane doprostřed, tak by se to skazilo. Já měl kapacitu tak na půl, takže jsem vše než přijel vytáhl do přepravek a pak to prokládal. Vrstva syrových křídel, na to dvě vrstvy masa, které bylo vymrzlé na -18stupňů a zase dál, abych tomu masu neublížil.
A ona marže 3 200% , to byl můj rekord.
Ale to byly ojedinělé případy a mě, jako bývalému obchodníku, něco říká, že když si mohou markety dovolit v akci 50% slevy, jsou to obchodníci, tak do minusu by jít neměly, tak to mimo akci musejí mít dost slušně napálené. Ale já, zatím nedůchodce, nesleduji ceny u většiny zboží, znám pár oblíbených položek, takže u většiny držím hubu, koupím, zaplatím a valím ven, abych si už mohl sundat tu roušku.

A jéje, koukám, že jsem krapet odbočil, ale mazat už to nebudu, když jsem se s tím tak pachtil.

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

smažený syr

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

In reply to by Gaia (neověřeno)

Trvalý odkaz

tvarůžky, romadur, niva, camembert - v podstatě taky zkažené sýry.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

v Olomouci na náměstí hospoda, věčně narváno a příjemně voňavo s vynikajícími smaženými obalovanými tvarůžky, brambor a tatarka.... a jé je. Kdo ví jestli a taky za kolik, když se kouknu kolik stojí v kšeftě...

Průměrný počet slepic: 3.5 (2 hlasů)

na návsi tam krám s tvarůžkovými specialitami je, nebo alespoň byl v září loňského roku, hned vedle cukrárny s dobrou zmrzlinou.
V prosinci nemůžu říci, protože jsme hledali hlavně krámek, kde by jsme si dali punč, bo byla zima a k Vánocům v Olomouci to tak nějak vždy patřilo. Nakonec úspěch, v jednom hladovém okně jsme dostali "dětský punč" (alkohol ani třeba kafe se na veřejnosti nesměly prodávat, vařenou kukuřici prodávali zmraženou) do kelímků s kašpárky a nakonec jsme zakotvili v jedné vinotéce v boční ulici, kde se dalo v takové předělané verandě za prodejnou i sednout.
Ale to už nemůžu potvrdit, jestli tam ta tvarůžkárna v prosinci ještě byla.

Zatím bez slepic

In reply to by Gaia (neověřeno)

Trvalý odkaz

:-D

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

A k tomu nějaké staré víno.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

...bingo!

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

Pane Dan.
A když už byl ten salám telený,tak ho pojmenovali na myslivecký.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

- náboženský: bůh ví, co do toho dali
- námořnický: samá voda
- komunistický: ráno červený, večer zezelená

Průměrný počet slepic: 1 (2 hlasů)

In reply to by Gaia (neověřeno)

Trvalý odkaz

k obědu. Bohužel k němu nebyly hranolky, ale obyčejné vařené brambory. Ale sýra byl pořádný kus, výborně propečený!

Průměrný počet slepic: 4.5 (11 hlasů)

Když jsem to výše napsal, tak jsem se zasnil, jak to bývalo. V malém ty odběratelsko dodavatelské vztahy.
Tehdá lidi tolik nepoužívali granule. Hodně jich psům vařilo, ale k tomu potřebujete přílohu. Většinou těstoviny, kolínka.
Já měl dva dodavatele, jeden ze Slaného, druhý z Humenného. Každý dělal jiné a zákazník si rád vybere.
Ten ze Slaného měl měsíčně trasu, takže vám brnknul, vy jste si objednali a on vám na měsíc přivezl, co jste chtěli.
Ten z Humenného fungoval na objednávku. Jasně, pokud byste chtěli metrák, tak si musíte počkat, až bude mít kolem trasu, ale já bral celý auťák.
A jednou mi najednou došly, tak mu volám, že potřebuji 2 tuny a on, že toho má zrovna hodně, že nejdřív za týden. Já věděl, že ten druhý mi mimo čas svojí trasy nepřijede, ale zkusil jsem krapet zavidírat. Říkám, no nic, to se nedá svítit, ale já bez kolínek týden být nemohu, prubnu Kovaříka ze Slaného, pak se ozvu.
Na druhé straně telefonu jsem slyšel, jak chvíli funí a pak povídá - ráno je tam máte.
A ráno jsem je měl. Teda, řidič mě moc neměl rád, jelikož on přijel z trasy, pěkně se doma zabydlel, že si odpočine a pohraje s dětmi a najednou telefon od šéfa a přijeď, frčíš na noc do Děčína.
Ale nutil jsem je k tomu snad? Já prostě potřeboval kolínka.

Průměrný počet slepic: 4.3 (11 hlasů)

na trolejbusové zastávce Beethovenova?

Průměrný počet slepic: 3 (1 hlas)

In reply to by Laco G. Mlynář (neověřeno)

Trvalý odkaz

Na Londýnské. Dnes jsou tam vietnamci.
Vedle byla dlouhá léta lékárna, taky to zabalili a naproti, na rohu zelinář. Dobré místo, ale chtěli po něm nájem 40 000, tak to taky nakonec neudýchal.

Průměrný počet slepic: 3.9 (7 hlasů)

V obchodím centru byl supermarket, ten přitáhl lidi a ti se pak cournuli po centru a když už tam byli, tak nakoupili vedle v supermarketu.

Co jste měl na přitáhnutí lidí vy?

Proč si myslíte, že v McDonaldu dostávají děcka do krabičky taky hračky? Protože jsou ty jejich hamburgery taková dobrota?

Děti tam dostanou hračky. Je tam klaun, skluzavka, někde bazén míčků a tyhle blbiny. Proto tam děti chtěj, proto otravujou rodiče a proto tam pak jdou i dospělý. Jídlo tam je to, co platíte oficiálně.

Ve skutečnosti platíte spíš ty hračky a reklamní image.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

pouze jsem popsal realitu.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

Kupujte u těch chudších, a třeba i o o něco dráže (což je nejen v tomto případě relativní : protože si tak kupujete nejen zboží, ale i investujete do dalšího setrvání daného krámku, do jeho rozmachu a tak snad i lepšího zákaznického servisu, zabraňujete tomu, aby se stali aktéři klienty sociálního systému ....,).

Platí to i na vyšších úrovních společenské dělby práce. Například když si budete kupovat výrobky či služby těch, jejichž imigrací se cítíte být ohroženi. Nevěříte ? Čína - zcela zřejmý příklad. Přičemž si jejich setrvání na místě kupujete za levno (za draho ale investujete takto do zisků těch zdejších oligarchů, kteří tam vyvážejí zdejší pracovní místa, samozřejmě že takřka každý jev z oblasti lidského i j. chování má svou dialektiku) . Jednoduše řečeno - pokud bude přínos z emigrace (se zohledněním všech rizik a nákladů) mnohem nižsí jak je přínos, který je k dispozici doma...... sníží se motivace k emigraci.
Na ja, častá námitka - není CO od nich kupovat. Kdy uvádím případ Eritree - kdy Český stát v jisté době nakoupil tam zboží či služby za rok v hodnotě ani 2 000 dolarů. Což ale není o tom, že není CO (protože je CO, rozhodně násobně objemnější), to je o špatné politice. Špatných podporách (podporují se například miliardáři a jejich vývozy do bohatých destinací, tedy investuje se do barbarizace, což je zločin na civilizaci, bohužel chátra to bere jako normální).

Průměrný počet slepic: 3 (8 hlasů)

byť z jiného typu marketu je, že marže je zpravidla větší než 100%. Navíc se na akcích dobrovolně (?) podílejí dodavatelé ...

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

tož zrovna škvaříme domácí sádlo a ani kostka nepřijde nazmar. Vyhodíme maximálně štětiny a kopyta, něco střev,...
Kdo si doma jídlo "vyrobí", nevyhodí.

Průměrný počet slepic: 4.6 (10 hlasů)

bio zubní kartáčky. Kopyta na klíh.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

nějak se i dříve vyrábělo mýdlo, ale technologii nepamatuji.
Zubní kartáčky - na mých zubech již není možná co čistit,...
Ale s tou biotechnologií je to tak trochu podvod.
Kupte si biovajíčka z drůbežárny, kde jsou slepice na volno v hale,
ale že je tam daleko větší binec, prach, nedejbóže, totiž matko přírodo,
když se poláme ventil a teče do slepičinců voda,...který nemá šanci v klecích být
a slepice na volno to vše dýchají,
a následně to jde i do masa, vajec,...

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Pamatujete na značky kvality, kterými nás vláda a jednotlivá ministerstva roky halasně ujiš´tovaly, že podporujeme kvalitní a český produkt? Co jich bylo! Vezmu to možná na přezkáčku, jak si je vybavím:
Klasa (2003)
Regionální potravina (2010)
Chráněné označení původu (asi tři značky od 1992)
Český výrobek (2011)
Vím, co jím (2010)
Zdravá potravina (2013)
Český výrobek (2006)
Jeseníky originální produkt a podobné lokální značky (2004)
BIO (2010)
Czech Made (2002)
V 90. letech byla také nějaká značka kvality, tuším HQ, ale nejsem si jistý. Snad mě někdo doplní o značky kvality, které jsem zapomněl zmínit.
Výčet těch značek kvality výše je i tak ohromně dlouhý. Co rok, to nová značka. Značky kvality fungují, pokud jim zákazník může věřit, a prý zvyšují obrat o nějakých 30-35%. Ale dopadlo to vždy stejně. Značka byla halasně udělena, pak šla kvalita výrobku dolů, protože náklady a zisk. A vždy se našel někdo, kdo našel způsob, jak celý systém ošidit. Třeba údajné bioprodukty koupené ráno v Kauflandu a prodávané za násobné ceny na farmářském trhu. A když od roku 2000 vidím, že co dva až tři roky vzniká nová značka jakosti, která už zaručeně potvrdí kvalitu výrobku a udrží ji, jímá mě smutek kvůli takovému vyhazování peněz takové roky. A kde je kvalita? A kde zákazník? Jestliže zákazník má kupovat jako jakostní výrobek předražený odpad nebo levně rovnou ten odpad, nakonec to sklouzne vždy k nákupu odpadu.
Vše se změní, až zákazníci budou vědět, že když zaplatí vyšší peníze, budou mít opravdu kvalitní výrobek. Jak popisuje Ládik výše, ani v případě malého vlastního zemědělce to není vždy pravda. Takže někdy nepomůže ani najít si svého vidláka. Vytratila se nám cechovní čest a hrdost na dobře odvedenou práci. Je to důsledek globalizace, kdy výrobce je v tramtárii , zatímco dříve by měl na vsi na generace ostudu.

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)

Jsme šikovný národ, jen nás šidí mehla.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

a lepší než za bolševika je pivo. A je pořád stejně levné (či drahé) jako za bolševika ( počítáno vzhledem k průměrnému platu).
Zkrátka když si mužští delají něco pro sebe a poctivě, s láskou, tak jim hypermarkety a mekáče konkurovat nemohou.

Průměrný počet slepic: 2.5 (6 hlasů)

to naše "značkové" snad ještě kromě Budvaru, nestojí za lautr nic, nepitelné.... Snad a kdoví jestli kupovat jako značkové ve značkových prodejnách. Kupované v Bille a Aholdu ... břečka. Absolutně se nedá.....

Průměrný počet slepic: 2.7 (3 hlasů)

ale třeba jako lahvové si rád koupím Radegast Ratar z velkopivovaru. Mám rád hořká piva.

Průměrný počet slepic: 4 (5 hlasů)

Holba se dá, ale i Platan, v poslední době Nymburk....
Budvar má prý v sobě nějaké zbytkové cukry, bolí z toho hlava. Kdysi na mě takto účinkoval Litovel.
Ale není nad Bulače nebo Jadroše. (Mám rád výčepní piva, diskuse při speciálech nestojí už tak za hodinu za nic)

Malá technická:
Častou konzumací " živého" piva (tedy nepasterované, dejme tomu, že nefiltrované) zvyšuje se prý riziko rakoviny tlustého střeva.

Zatím bez slepic

Starobrno se zlepšilo, ale už jsem slyšel nářek (cizího znalce) že Plzeň už není co bývala.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Určitě není, je to z něj takový europivo naplněný plynem. Nepiju. Omluva plzeňským patriotům. Kamkoliv přijedu, piju lokální piva z vlastivědných důvodů. Na Plzeň nebo pražská piva nemusím do Třeboně, ty jsou všude.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

dobře k podpoře prodejů. Vyzkoušel jsem to na prodejním úspěchu potravin s a bez na e-shopu, takže včetně statistik na Google Analytics.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

dáááávno.

Průměrný počet slepic: 3.5 (2 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Bavil jsem se se sládkem z Plzně, asi před 5 lety. Neformálně, je to bývalý spolužák mého dobrého kolegy.
Tvrdil, že se receptura nezměnila...a prý ani suroviny . A že prý chuťová paměť funguje jen několik týdnů, což jsme mu nevyvrátili, i když jsme na něj byli tři ( statisticky je to skutečně malý vzorek populace).
Mi je ale Plzeň ukradený, naštěstí je tady už bohatý výběr, serou mě spíše ty pseudale-y, to je moda jak když po válce kurvy dávaly za nylonky.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Je to důsledkem defektní výchovy. Včetně příkladů (zevnitř rodin i zvenčí) , školství, "umění".... Častečně i chybějící nevírou v peklo (pokud by vědci zjistili, že peklo existuje...nestačili bychom se divit tomu, jak je takřka přes noc na světě krásně).

V roce 1965 byl natočen animovaný film, který namluvil Ivan Vyskočil, jmenuje se " Jak si opatřit hodné dítě".
:-D

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

MUDr. Ivan David
3 hod ·

Kolik demokracie? Rozdíl mezi českým a unijním parlamentem

Před dvaceti lety jsem byl členem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Velmi stručně popíši jak funguje a srovnám ho s Evropským parlamentem, jehož členem jsem nyní.

Poslanecká sněmovna (200 členů) schvaluje (nebo neschvaluje) návrhy zákonů včetně rozpočtu, mezinárodní smlouvy, výroční zprávy některých institucí, atd. Pokud se Senát rozhodne, může se jimi zabývat, navrhnout zamítnutí nebo pozměňovací návrhy. Ty pak může přehlasovat.

Sněmovna. Návrhy může předkládat Vláda ČR, Senát jako celek a kraje. Návrh může předložit i každý jednotlivý poslanec. Návrhy jsou v prvním čtení „přikázány“ do výborů, pokud nejsou hned zamítnuty. Po projednání ve výborech, kterého se účastní všichni členové výboru, je návrh předložen do pléna, ve kterém mohou být „načteny“ další pozměňovací návrhy, o kterých se pak ve třetím čtení hlasuje. Návrh je schválen, když pro něj hlasuje většina přítomných (u ústavních zákonů 3/5). O zařazení návrhu k projednávání rozhoduje organizační výbor. Program schůze schvaluje celá Sněmovna. Funkce ve Sněmovně jsou rozděleny po dohodě mezi všechny parlamentní strany proporcionálně podle výsledků voleb. Jednací řád Poslanecké sněmovny je zákon, který si nikdo nedovolí nerespektovat. Pro všechna jednání jsou určeny a dodržovány lhůty, aby bylo dost času návrhy prostudovat, případně výjimečné zkrácení lhůty musí schválit celá Sněmovna. Sněmovna může také zřídit vyšetřovací komise, které však bývají spíše nástrojem politického boje než objektivního vyšetřování...

A jak je to v Evropském parlamentu?

Už samotný název je lživý, protože Evropský parlament nereprezentuje celou Evropu, ale jen EU. Návrhy nařízení (přímo vykonatelné) nebo směrnic, předkládá jen Evropská komise, v jejímž čele stojí komisaři nevolení občany členských států. Nejvýznamnější „rezorty“ mají zástupci nejvýznamnějších států. Evropská komise s desítkami tisíc úředníků fakticky řídí Evropskou unii. Evropský parlament má v současné době 705 členů. Menší státy jsou sice poněkud zvýhodněny (ke zvolení jejich poslanců stačí méně hlasů), ale čtyři největší státy mají většinu. Státy východní Evropy včetně České republiky mají dohromady čtvrtinu poslanců. I kdyby se spojily, nemohou prosadit nic. V případě některých rozhodnutí je ke schválení vyžadován konsensus, takže jednotlivé státy mají právo veta. Evropský parlament intenzivně prosazuje zrušení práva veta a snížení počtu komisařů. To znamená, že některé státy nebudou mít komisaře ani „pro věci zbytečné“.

Návrhy z Evropské komise přicházejí do výborů, ale jen malá část agendy se řeší ve výboru jako celku. Podstatné věci rozhodují koordinátoři za jednotlivé frakce, kterých je 7. Jestliže se dohodnou zástupci tři největších frakcí, je další jednání bezpředmětné. Tři lidé tak rozhodují podstatné věci za desítky členů výboru. Všichni členové výboru mohou předkládat návrhy a hlasují, ale o návrzích je již z větší části rozhodnuto. Podstatné otázky se rozhodují také v administrativním aparátu mimo poslance. Političtí poradci ve frakcích a výborech jsou jistých druhem lobbyistů.

Mám zdánlivě výsadní postavení koordinátora za čtvrtou největší frakci ve Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova, ale jistou míru vlivu mohu uplatnit jen pokud se nedohodnou zástupci tří největších frakcí. K tomu dochází zřídka. Projednává se sice „Společná zemědělská politika“, ale ta je společná jen tím, že bude závazná pro všechny. Značné zvýhodnění západních států pokud jde o zemědělské dotace jako nedotknutelné privilegiun trvá, a bude trvat i v následujících sedmi letech.

Při hlasování v plénu rozhoduje většina hlasů „pro“, těch může být ve skutečnosti menšina, protože hlasy těch, kteří se zdrželi, se, na rozdíl od našeho národního parlamentu, nepočítají.

V Evropském parlamentu na rozdíl od českého (a parlamentů dalších zemí) nejsou funkce rozděleny proporcionálně. Ostatní frakce se dohodly o vyloučení naší frakce Identita a demokracie, která tak nemá žádné zastoupení ve vedení orgánů parlamentu. Ihned po svém zvolení to prosadil předseda parlamentu David Maria Sassoli, z frakce Socialistů a demokratů a společně navržený třemi největšími frakcemi. Nesdílíme totiž nadšení pro faktický zánik národních států, které prosazuje většina EP.

Lhůty se nedodržují. Návrhy jsou předkládány často hodinu nebo dvě před jednáním nebo i hlasováním namísto 48 hodin podle jednacího řádu. Návrhy a pozměňovací návrhy často není čas pořádně prostudovat. Pozměňovacích návrhů bývají desítky i stovky. Zástupci hlavně největších frakcí, kteří jsou na tom často zjevně předem domluveni, odmítají námitky s tím, že jim to nevadí. Jednací řád se uplatňuje, když se to hodí.

Dokumenty mají být před hlasováním přeloženy do všech národních jazyků, což se dost často nestihne. Některé návrhy jsou jen v angličtině, někdy dokonce jen ve francouzštině nebo němčině. Nikdo nezná terminologii všech projednávaných věcí navíc v několika jazycích. Malé národní delegace ve frakcích si nemohou příliš rozdělovat práci. V podstatných otázkách je předem jasné, jak hlasování dopadne. Zvítězí „proevropští“ tedy protinárodní poslanci, zástupci velkých států a prosazovatelé zájmů nadnárodních korporací.

Ústní vystoupení v plénu nemá skoro žádný vliv na rozhodování a je zaměřeno hlavně na veřejnost (podobně jako v národních parlamentech). V rozpravě však poslanci nemohou vystupovat bez omezení jako ve většině národních parlamentů, ale frakce dostávají přiděleno několik minut, které vedení frakcí rozděluje zájemcům. Na všechny se obvykle nedostane. Větší národní delegace jsou ve výhodě. Ústní vystoupení obvykle trvá jednu minutu, zřídka dvě minuty, někdy jen 30 sekund.

Západní státy praktikují koloniální politiku směrem k východním státům, které jsou odbytištěm zboží a služeb včetně zemědělských přebytků a zásobárnou pracovní síly, která musí zůstat levná. Tyto státy jsou ve větším nebo menším úpadku, protože jsou hospodářsky závislé, odchází od nich nezdaněný kapitál a práceschopná pracovní síla. Tento stav se prohlubuje.

Ačkoli Evropská unie není žádný státní útvar, ale mezinárodní organizace vzniklá na základě smlouvy, snaží se přetvořit sama sebe ve státní útvar bez vnitřních hranic a zásadně potlačit až zrušit vliv národních států. Protože nařízení a směrnice EU mají přednost před vnitrostátním právem, Evropská komise ve skutečnosti řídí celou Unii, všechny státy. Vlády se rychle mění na pouhé převodní páky vůle Bruselu (Berlína). Podle toho se také chovají. Velká většina členů Evropského parlamentu prosazuje přeměnu Evropské unie na nadnárodní říši. Nikoli první v dějinách. Proti tomu se staví jen velká část frakce Identita a demokracie (včetně zástupců SPD) a malá část konzervativní frakce (ne ODS, která je členem). Poslanci ostatní frakcí se k přeměně na stát stavějí kladně s různou mírou nadšení. Nejnadšenější jsou novolevicové frakce, hlavně Zelení (členy jsou Piráti), socialisté (ČR již není zastoupena) a Levice (včetně Kateřiny Konečné za KSČM). Jednoznačně pro je i pravicová frakce lidovců (TOP09, KDÚ-ČSL, Starostové) a liberální frakce (ANO). Z toho důvodu Evropská unie dosti rychle směřuje k faktickému zrušení samostatných samosprávných členských států a mění se ve skupinu protektorátů. Velká většina poslanců EP také fakticky podporuje společnou zahraniční politiku a zrušení dalších atributů státnosti členských států.

Na rozhodování se podílí také Evropská rada, jakýsi sbor premiérů členských států (a další orgány). Jejich návrhy bývají nejrealističtější, protože mají jasnou konkrétní odpovědnost směrem k občanům států, které zastupují. Komise prosazuje zájmy nadnárodních struktur a ideologii. Evropský parlament je pokud jde o ideologii v jejích nejabsurdnějších formách nejambicióznější. V českém Parlamentu ani zdaleka není tolik šílených fanatiků jako v Evropském parlamentu. Náš národní parlament je jednoznačně mnohem demokratičtější než Evropský parlament z hlediska respektování demokratických zásad. Važme si toho. Bude-li dosavadní vývoj pokračovat, ztratí úplně vliv na dění ve vlastní zemi. Ne, to není přehnané. Už dnes projednává aby přijal tři čtvrtiny legislativy pocházející z Bruselu.

Průměrný počet slepic: 4.4 (15 hlasů)

In reply to by Maneca (neověřeno)

Trvalý odkaz

No, Maneco, slepice jsem dal, ale zkazila jste mi víkend.
Teda jasně že za to nemůžete vy, ale ID. Teda jasně že za to nemůže ani ID, ale... škoda slov.
Obecnou povědomost o fungování eu člověk má, ale takhle sesumírovaný je to frustrující.

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Myslím, že problém není u zákazníků a že nemá smysl od nich čekat zázraky.

Takhle to prostě nefunguje a podnikatelé by se s tím měli smířit co nerychleji.

Lidi něco vydělají, za to mohou nakupovat. Když si koupí jednu věc dražší, tak musí obětovat prachy, co by měli na něco jiného. Nebo prachy, co by mohli mít v rezervě na později.

Já si nekupuju český nebo slovenský máslo, protože jsem vlastenec, ale protože je lepší.

Euromásla se bojím, protože mi po něm bylo blbě.

Zavařený maso z Lídlu je proměnlivé kvality, ale stojí kolem 40 Kč. Podobný mají v Moje farma za 200 kč. Sám to udělám laciněji a ještě bez Pragandy, tak nemám důvod si to kupovat od nich.

Nějaká solidarita à la Švýcarsko nepřipadá v úvahu. Nejsme ve Švýcarsku.

Český zákazník si hlavně pamatuje jak p̶i̶o̶n̶ý̶r̶-̶s̶v̶a̶z̶á̶k̶-̶k̶o̶m̶u̶n̶i̶s̶t̶a̶ podnikatel (či jeho fotr) k majetku přišel (a někdy rozfofroval) a kouká na něj spíš jak na pohozenej prezervativ v parku, než na něco, vůči čemu má vlastenecké povinnosti. Soused podnikatel totiž taky třeba zcela nevlastenecky vytuneloval podnik, ve kterým řediteloval z vůle partaje, moc oboru nerozumí, ale má kapitál. Chová se jak nabubřelej hulvát/vyčůránek, žvaní pitominy a je nefér.

Já si od našich výrobců klidně i tak budu kupovat zboží, ale musí to být výhodné pro mně. To je vše.

Buď musí být lacinější nebo musí být kvalitnější. Jogurt Hollandia má přesně chuť a pevnou konsistenci jaká má být, podle etikety do toho nedávají žádný škrob, cukr, želatinu. Famílie výrobců přitom není nijak sympatická. Ale i tak si Hollandia kupuju radši než lacinější bílej produkt tekuté konsistence, ale i než české produkty ve skle, po kterých mi je ale těžko. Nedá se nic děla, Hollandia umí udělat jogurt pro mně. To je vše, co počítá. Že je česká, no fajn, tak se navíc chovám vlastenecky.

Občas zajdu do kavárny mladejch, krásnejch, alternativních, uměleckejch, plné mladejch, krásnejch, alternativních, uměleckejch, kde mi mladej ekobuzík přinese kafe. Ale prostě se mi tam líbí i přesto, že to tam vypadá na voličstvo Topky. Jenže oni tam dělají kvalitní kafe, ty divné, drahé, načančané obyč zákusky jak z Anglie, ale celkově to je příjemné. Tak příjemné, že mně to doporučili a já to doporučil. Tam mě nevychovávají, ale svádí. O tom to je.

Kavárna za rohem taky vypadá, že ji vedou nějací uvědomělí demobloci, taky tam mají předražený zákusky, ale právě proto tam jdu když chci pro návštěvu nějakej hogo-fogo zákusek ... a nebo obyčejnou buchtu za ještě snesitelnou cenu, prodanou ovšem jako oltářní svátost. To tam mají taky. Nehodlám se tam s nima kamarádit, dělám tam s nima obchod, byť v podobě drobného nákupu.

To, co si musí uvědomit výrobci a prodejci je, že je tržní hospodářství a co se čeká od nich, je udělaná práce.

Když jdu k řezníkovi a ten mi prodá zasmrádlý taliány, tak je tam příště nekoupím a příště si tam budu dávat pozor na cokoliv a radší půjdu jinam. Jejich práce je, aby to tam bylo kvalitní, aby sledovali, co tam je moc dlouho a klidně si ráno všechno ráno očichali. Bože, TO je jejich práce. Né hraní na city.
Když kupuju uzeniny v supermarketu u těch náměsíčnejch Ukrajinek, tak si prohlídnu, co tam je oschlý, našedlý a co už se barevně leskne povlakem baktérií. Často si kupuju potraviny v akci, protože se víc točej a jsou pořád čerstvý. Ale kdyby kvalitu fanaticky hlídali v krámku za rohem a byla to jistota, tak chodím tam. Co tam je za tajemství?

Pohlreich v pořadech pořád opakuje hospodskejm: Prachy jsou v práci. Co uděláte v hospodě, to vydělává peníze hospodě. Co nakoupíte a přeprodáte, to vydělá peníze dodavateli. Práce musí být zorganizovaná a promyšlená. Otázka je, jaktože to nevědí sami od sebe.

Když přijdete do obuvi a jsou tam boty ze Zlína za 1200 Kč a vedle čínský boty s italskou nálepkou za 1100 Kč, tak já si mám říct "Jééé, to jsou super boty a jen o stovku dražší než ty italský, ty musím mít." - Jenže to znamená, že v tom Zlíně musí žít někdo, kdo botama prostě žije. Musí tam být někde návrhář, co má nadání a cit, co přemejšlí jen o botách. Ne tunelář, co si ukradl firmu, ale vlastně ani nepozná nudný boty od úžasnejch.

Baťovi uměli dělat boty za první republiky - laciný standart, a když se chtěli profesionálně předvést, že i to umí, tak i luxusní, že by se to dalo prodávat i dneska jako luxus. Bohužel, jako firma je to dávno nudnej podnik, co jede jen setrvačností a pro skvělý boty se chodí jinam. To, že Klausem vyznamenanej fotr Baťa ukradl bráchovi či strejdovi firmu ještě neznamená, že rozumí řemeslu a že podědil schopnosti. Nechat ručně dělat indický děti boty ve sweatshopech dokážou, ale jsou lakotný zaplatit nadanýho návrháře nebo ho nechtěj poslechnout.

Přijdete do krámu, je tam unuděná drzá prodavačka jak bejvaly za socialismu. Zeptáte se: "Prosím vás kolik to stojí" "Máte to tam napsaný" - na přesdržku. - Pak jsou prodavačky slušný, ale když se vrátí kámoška z USA, tak vám vypráví zážitky z nakupování, kde vám z toho dělají představení a mají okouzlující hlášky jak zaběhlej svůdník - jen vás svádí k nákupu. SVÁDÍ - ne to vnucujou jak povinnost. Navíc to tam je lacinější než tady. V Seatlu.

Jdete na trh, tam máte výběr jak v supermarketu, ale na trhu máte mít větší výběr. Právě tam se mají prodávat odrůdy, které jsou pro supermarket v příliš malém objemu. Na trhu máte mít cukety zelené, žluté, proužkované, žíhané, světlounké a temně zelené, podlouhlé, kulovité, hadovité, baby cukety, malé cukety, normální cukety, velké cukety a přerostlé cukety. Takhle se vší zeleninou. Pak to může bejt dražší než v supermarketu.

Kdy jste viděli na trhu naposledy péct kuřata? Myslíte, že tady by to nikdo nekupoval, jen aby si ušetřil tu práci?

Čí je práce shánět, kde seženu český hovězí? Moje nebo výrobce/obchodníka? Kdo z toho má mít živobytí?

Jedete do Polska, spíte na farmě a jen čumíte, jak tam jídlo má chuť. Bejt to v dosahu, tak tam jezdíte nakupovat. Není.

Máte je hledat až u nich doma v posteli? Maximálně se zeptáte na vesnici, když už tam něco je.

Když tady po městě jezdí pojízdná mlékárna, zahrajou jak zmrzlináři a ženský vybíhaj z paneláků a nakupujou vajíčka, mlíko, máslo, sýry. Ale kdo udělal veškerou práci jim to přivést až pod nos?

To samý s oblečením. Já si klidně koupim českej výrobek, ale musí nějak vypadat, musí bejt někde vidět. Jestli si koupím dvě, tři hnusný trička nebo jedno super, tak je to finančně jedno. Když kupuju tričko holce, tak chci, aby si pamatovala ještě za dvacet let, jak dostala super tričko, ve kterým ona vypadala super a ono vypadalo super na ní. Koukat na prodavačku, jak říká, že to je "česká kvalita" nad nudným bílým tričkem s nudným potiskem je na mrákoty.

Jen si nad tím někdo musí lámat hlavu. Pipiny pracháčů maj dost peněz na to, aby si kupovaly 5x předražený hadry, tašky, čepice atd. Ale to zboží má to něco navíc. Kouknete na to a chcete ho. Musí to mít střih, nápad, jiskru, půvab, rafinovanost. Když máte na sobě něco skvělýho, lidi se vás zeptaj, kde jste to koupili.

Tak to má fungovat - a ne vlastenectví.

Onu i obchody jako Marx and Spencer stojí a padají s návrhářema a zrovna Marx and Spencer málem skončili na tom, že jednou absolutně neodhadli sezónu. Změna návrháře dostane značku z okouzlující do průměrné.

Jestli za tohle chce v Jitexu někdo přes 800 Kč, tak se tam někdo zbláznil a nebo cílí na trh prachatých důchodců, co jezdí na golf a hlavně se bojí výstředností.
http://jitex-comfort.cz/textil/eshop/0/0/5/22317-polokosile-pro-muze-OL…

Ovšem pak je otázka, kolik takovejhle zákazníků existuje, proč to tedy není ještě 10x dražší a proč by si to dotyční měli kupovat od nich a ne někde v Selfridges či Galeries Lafayette.

Na druhý straně jsou sezóny, kdy prolezete všechny obchody a nemáte co koupit, dokonce ani v cizích drahejch značkách, protože nikde nemaj nic hezkýho a objíždět všechny butiky v zemi je nad vaše časový možnosti. Tričko na uklízení půdy ovšem koupíte u každýho vietnamce - jenže tam záleží jen na tom, aby to bylo laciný a nebylo vám líto to vyhodit.

Nejde o cenu ani o vlastenectvi. Jde o to nabídnout, co lidi chtějí.

Průměrný počet slepic: 4.4 (16 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

ale koukám, čmoude, že jste se rozjel v textilu a módě.
Já v civilu moc nechodím, spíš jsem od rána do večera v pracovním a moje dcera ze mě šílí. Ženy nesnesou mít dvě stejné věci.
Já si koupil kalhoty do práce, moc mi vyhovovaly.
https://pracovni-odev.heureka.cz/industrial-starter-stretch-on-kalhoty-…
Tak, pokud by je přestali z Číny dovážet, mám jich v zásobě ještě 11.
Košile mi vyhovuje tato
https://panske-kosile.heureka.cz/surplus-kosile-raw-vintage-dlouhy-ruka…
Těch mám 5 a uvažuji, že bych měl asi ještě dvě dokoupit. (u těchto košil doporučuji, po zakoupení komplet oškubat knoflíky a zase je přišít, tam je jejich slabina, postupně byste je poztráceli)
Ale taky se snažím být patriot, ale špagety kupuji italské, pily německé, auta japonská... Vono vodsamsaď pocamsaď i s tím patriotismem.

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)

proč funkční a jak vypadá a kdy budou mít nefunkční... prodavačku málem omývali a stejně nevěděla. Víte to někdo.. zatím jsem se nedopátrala

Průměrný počet slepic: 4 (5 hlasů)

jsem dostal před pár lety pod stromeček.
Žena to myslela dobře. Ale funkčnost funkčního trika spočívá v tom, že vás musí funkčně obepínat, aby svou funkčnost mohlo uplatnit.
Já mám rád, když na mě oděv nefunkčně plandá, v tom se cítim dobře.
Ale jelikož mi ho koupila moje drahá, tak ho nemohu vyhodit, tak se moje funkční triko už pár let nefunkčně válí ve skříni.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)