Co udělá hospodář, když vidí, jak se stahují černá mračna a blíží se? Pozavírá okna a dveře, zabezpečí vše co by mohlo ulétnout, nakoukne do okapů, zda nejsou ucpané... tedy takhle to dělám já. Mám dvůr a zahradu ve zhruba třímetrovém převýšení a letní bouřka umí nadělat paseku. Udělal jsem spoustu opatření, aby se mi voda ze zahrady nehnala rovnou do vrat průjezdu, ale stejně udržuju čisté odtokové kanálky a když se objeví mraky, pro jistotu to zkontroluju. Bouřka pak zpravidla projde bez škod.
Samozřejmě, pokud by přišel rozsáhlejší příval, asi by mi to nepomohlo. Voda by postupně nastoupala, kanály by to už nepobraly a já bych stál před velmi nepříjemným rozhodnutím, zda si nechám vodou zaplavit hluboký klenutý sklep nebo zda vodě dovolím natéci do sklepa pod barákem. Jedno nebo druhé bych musel udělat. Jedno z těch dvou okének bych musel otevřít, abych zachránil to druhé. Musím říci, že o tom občas doopravdy vážně přemýšlím. Zpravidla tehdy, když do jednoho nebo druhého sklepa něco nainstaluju a ono to má vliv na moje priority. Přijít to dneska, vybíral bych si mezi nebezpečním, že mi sedne chlív a nebo že se mi zaplaví kotel a víno.
Co tím chci říct...
V poslední době vidíme takové stahování mračen, které tu už dlouho nebylo. Najednou si dovedeme představit, že státu fakt dojdou prachy, protože soudci mohou přiznat všem takové odškodné, že prostě nebude z čeho to zaplatit. Vidíme v přímém přenosu, kam jsme se dopracovali za třicet let budování úřednické byrokracie se všemi služebními zákony, postupy a normami. Sledujeme na mnoha příkladech ze světa, že se dá s covidem bojovat i mnohem lépe a efektněji, ale u nás je to prostě jinak. Stát je dokonale odzbrojen.
Na podzim jsem psal, že letošní zima bude jedna z nejblbějších - není to ještě tak zlé, zdražuje zatím jen mouka... ne, zdražuje úplně všechno a zřejmě to je teprve začátek.
Epidemická krize, zdravotnická krize, vládní krize, politická krize, hospodářská krize, krize důvěry... už dlouho se nám nad hlavami nesešlo tolik černých mraků naráz. Rozumný člověk se proto projde po svém majetečku a zkontroluje, zda má vše připravené. Prověří zda je nachystaný jak mu situace dovolila a pak prostě bude čekat. Víc se udělat nedá. Já také neměl dost peněz na to, abych vykopal pod barákem větší rouru na odtok vody, abych udělal lepší trativody a pod dvůr se mi nevešla nádrž větší než čtyři kubíky. Udělal jsem nikoliv maximum možného, ale maximum dostupného.
Tak nějak jsme něco podobného očekávali. Povodeň nepřichází každý rok, ale rozumný člověk s ní tak trochu počítá a nechová se lehkomyslně. Udělá co může, na co má peníze i sílu. Pak to prostě přijde a ukáže se, jestli jsme se připravili dobře... jestli jsme se nepřipravovali na vodu a místo toho přišly blesky... Je časté, že se člověk připravuje na minulou válku.
Udělali jsme tady na Kydech, co se dalo, zařídili jsme se podle našich možnosti i našeho nejlepšího vědomí a svědomí. O covidu jsme diskutovali, pohádali se nad ním, vynášeli soudy, vymezovali se, radili jsme, našli jsme si cestičky k lékům... a pevně doufám, že jste všichni udělali nejen to. Že jste se připravili dopředu na případné tvrdé omezení pohybu, bez ohledu na váš názor na vládu. Že doma máte zásobičku na čtrnáct dní. Že i ten největší zdejší chřipečkář počítá s tím, že omezen být může, ať se mu to líbí nebo nelíbí. A stejně tak doufám, že i zdejší covid alarmisté jsou připraveni na situaci, kdy opravdu sanitka nepřijede, nebo kdy si každý bude dělat co chce a chytnout nějakou pěknou mutaci bude velmi snadné. Předpokládal bych, že každý už má doma isoprinosin nebo ivermektin.
Je celkem pravděpodobné, že celá ta bouřka bude o dost větší, než na co jsme se mohli připravit. Že jsme pro celou věc mohli udělat jednoduše málo. Sice jsme toho hodně nakecali, ale nesedíme ani na vládě, ani v opozici. Nevidíme Andrejovi do hlavy, nemůžeme mu prostě zavolat a on udělá, co budeme chtít. Prostě se to všechno stane a my si nebudeme vybírat nějakou dobrou variantu. Když se bude dvorem valit voda, nemůžu prostě stát stranou. Mohu si vybrat pouze ze špatných možností a vybrat si budu muset.
To samé nás nejspíš čeká v nejbližší budoucnosti. Nezbytnost si vybrat a nemožnost stát stranou. Události se nebudou dít podle nás. Nestane se to tak, jak bychom si přáli a nebudeme moci stát stranou, jako tomu bylo doposud a hrát si na neutrální. Málokdo z nás má svůj soukromý klášter na vrcholu hory zcela odříznutý od společnosti a vybudovaný tak, aby v něm mohl přečkat i konec světa.
Většina z nás si bude muset vybrat stranu a nebude to jasné a křišťálově průzračné rozhodnutí mezi jasným dobrem a jasným zlem. Bude to rozhodování mezi různými následky katastrofy a každý přínos bude vyvážen deseti negativy. A nikdo z nás nebude dopředu vědět, které rozhodnutí bude nakonec lepší. Budeme bojovat, aniž bychom věděli, jestli budeme mezi vítězi... pro Čecha je to dost nová situace.
Na jedné straně zde máme Babiše - dneska už je vláda jen on. Socani už dávno hrají svojí ligu, komunisti také. Jak mu jde boj s covidem, to všichni víme a milionkrát jsme to probrali. Pak tu máme sjednocenou/nesjednocenou opozici, která včera naznačovala nový závan, kdy byla ochotná uvažovat o dalším nouzovém stavu. A nakonec tu máme roztříštěný disent, který v podstatě odmítá všechno, co se zatím proti covidu udělalo. Ne, není jednonázorový, ale společným jmenovatelem je okamžité rozvolnění na běžný stav. Nebo se mýlím?
Při trošce štěstí se mraky rozpustí samy a bouřka nebude tak velká. Ale pokud ano, budeme si muset všichni vybrat stranu. A nebude to jen o diskusi na Kydech. Rozhodnutí budou mít skutečné, vážné a dlouhodobé důsledky. Nebudeme vědět předem, kdo a jak vyhraje. A i když vyhraje ten náš, stejně to nebude tak, jak si sami představujeme. Jak se rozhodnete? Za koho nebo co se postavíte, až to bude nezbytné? Až nepůjde stát stranou?
Pojďme si to dneska říct. Zatím je to ještě bezpečné, zatím to schytáme jen slovně.
Já půjdu s Babišem. Od začátku mluvil o záchraně životů a dal tomu přednost před ekonomikou. A i když mu opatření moc nezabírají, stále je jediný, kdo se snaží něco dělat. Ostatní mu jen mydlí schody. Nevidím žádného jiného efektivnějšího Andreje, který chce to samé co premiér, ale dělal by to lépe. Jen vidím spoustu těch, co by to dělali hůře, doufají, že je krize vynese nahoru a zároveň se modlí, aby se náhodou nedostali ke kormidlu v tuto blbou chvíli.
Stejně tak nevidím na opačné straně nic použitelného. Jen víru, že po rozvolnění se lidi budou chovat zodpovědněji než teď. Pokud si budu moci vybrat, do tohoto rizika nepůjdu.
Dělám to vlastně hrozně nerad, protože mi vyhovuje tvrdit, že nejsem na ničí straně, protože nikdo není na mé straně, ale pokud budu kvůli pořádné bouři nucen si zvolit stranu, bude to Babiš. Nebude to ani Bartoš, ani Fiala, ale nebude to ani Okamura nebo mladý Klaus.
Dneska nemluvím o tom, kdo co dělá špatně, nebo dobře. Mluvím o tom, že přijde průser a bude nutné někoho vynést do čela. Koho budete volit? Možná ho nebudete volit za plentou, ale budete ho volit křikem na náměstí nebo mu pomocí bodáků otevřete cestu. Nebo prostě uslyšíte v televizi výzvu, abyste šli a konali. Koho vyslyšíte? Za kým půjdete, když to jinak nepůjde?
Neříkejte dneska, proti komu budete bojovat. To si nechme na jindy. Dneska řekněte s kým půjdete, když to bude nutné. Výběr máte velký.
- Log in to post comments
Komentáře
Volba
Již rok tady máme covid a všichni máme v přímém přenosu možnost vidět jak se kdo chová a jedná. Babiše jsem nevolila, teď budu. Můžete mi nadávat, nazývat bláznem a vůbec jinak dehonestovat, ale volit ho budu. Já být na jeho místě, tak to slavné opozici předám a odstěhuji se pryč. Není zbabělec a to je podle mě teď nejdůležitější.
Taky mám dojem, že opozice…
Taky mám dojem, že opozice hodlá s Babišem bojovat do posledního Čecha...
Rusove nevykopali Nemce od Moskvy
na zaklade dobrovolnosti jednotlivce, ale za zaklade jednoty.
Na zaklade jednotneho pristupu od politickeho vedeni, pres vojenske veleni, soudniho systemu, propagandy az po posledniho vojaka.
Co mame my?
Babis se o neco snazi, opozice mu mydli schody, soudy rozhoduji proti zdravemu rozumu, hygienicke stanice delaji od-do misto non-stop, umelci protestuji proti vsemu, lidi si delaji co chteji, bo demogracie cype....
Hodil bych to nejakemu vizionari s jasnou myslenkou, ktera vyburcuje tento narod ke spolecne akci.
Mam obavu, ze takovy vizionar zatim u nas chybi, nebo o nem nevim :-(
Rusové
Tohle je to, co nechápe celý slavný západ a v současnosti už ani my: https://www.youtube.com/watch?v=fuPX8mjeb-E
Pět slepic pro tdx.
Chybějící hlubokou sounáležitost nenahradí mávání vlajkami, dav na Letenské pláni, patetické proslovy ani slogan
"Kdo neskáče, není Čech".
Chtěl bych někam patřit, ale nedá se to nařídit, dokonce ani zákonem.
Sounáležitost je jako důvěra, pomalu a těžce se buduje, ale snadno a rychle se ničí.
Kdysi v listopadu se objevila, ale už v lednu zmizela, jen trvalé následky zůstaly.
Před rokem jen mírný závan. Nemilosrdně rozcupován na hadry.
Prostě to nezažiju a to mě mrzí.
Re: Havran57 12:08
Souhlasím s vámi. Nebudu sem psát co si myslím já, raději dám odkaz na Radima Valenčíka, který to shrnul tak, jak já bych to nedokázala a přitom mi mluví z duše. Což mě poněkud uklidňuje, protože nejsem tak mimo jak mám občas ve slabé chvíli neodbytný pocit.
Vlastně tam rozebírá více slovy totéž co vy.
Stojí zato číst
Zdroj: https://radimvalencik.pise.cz/8961-alternativy-vyvoje-budou-stale-citel…
.
ke správnému hrdinskému sebeobětování Vás zpravidla dokáže donutit pouze kvalitní diktatura a zahrazovací oddíl NKVD v týlu. U němců i u rusáků némlich stejně.
Jak říkám...
... už to nechápeme. Tohle nemá s žádným NKVD či SS komandy nic společného. U Rusů to bylo prostě vlastenectví, u řady navíc touha pomstít Němci vyvražděné rodiny. Samozřejmě tam řádilo i NKVD, ale ani sebevětší teror by tohle nedokázal. A u Němců to zas byl fanatismus. Oni prostě věřili, že jsou národ předurčený Prozřetelností. Mimochodem jisté nadřazenosti zejména nad námi řada z nich věří dodnes.
vedení
Včera jsem zaslechl na obchodním jednání s německou firmou. "Češi jsou moc dobří pracovníci, ale potřebují to správné vedení". Je to asi geneticky v nich a i 75 let po válce se chovají stejně, tj. nadřazeně.
Článek
Je-li katastrofa nevyhnutelná, potom je přece úplně jedno, kdo mě do té řiti dovede. Já pořád vidím tři možnosti:
1. Všichni jsou neschopní.
2. Nekonají, protože jim současný stav vyhovuje.
3. Nekonají, protože to není tak zlé.
Politici
Je ještě čtvrtá možnost, která je dost podobná římským senátorům. Zatímco barbaři stáli před branami Říma, senátoři se hádali, kdo bude mít sochu na náměstí Forum Romanum za státní peníze. Do katastrofy se řítíme, ale nakonec z ní povede cesta, protože nakonec vždy rozhodne síla.
Turbulentní doba
Turbulentní doba neumožňuje, abychom už nyní řekli, k čemu se přikloníme. nevíme, jaká bude situace za měsíc, za půl roku, na podzim před volbami. Takže rozumné je naše rozhodnutí prostě odložit na dobu, kdy budeme mít dostatek informací, nebo už budeme tlačeni časem a nuceni se rozhodnout podle informací, které v té chvíli budou k dispozici. Do té doby můžeme jen přemýšlet, pozorovat a pamatovat si. Ale až nastane doba rozhodnutí, budeme si muset vybrat, zda všechny nabízené politiky odmítneme a budeme čekat na nějakého nového spasitele, nebo si zvolíme nejmenší zlo.
Do té doby můžeme udělat jen něco pro sebe a své nejbližší, abychom se zabezpečili na případný výpadek státu.
Všichni teď řeší jen nemocné na covid, přeplněné nemocnice, krachující živnostníky, ale nikdo už nevnímá, že se do vážných problémů řítí celý automobilový průmysl. Chybí v něm vše. Materiály pro výrobu (dodací doby se prodlužují ze standardních např. 6 týdnů na 25 týdnů), chybí lidé u všech subdodavatelů (omezení a karanténa kvůli koronaviru), vyrábí se s většími náklady a s větším počtem zmetků (materiály se vozí na poslední chvíli za draho, netrénovaní lidé dělají více chyb), ceny základních materiálů stoupají nahoru. Celý do podrobna vyladěný dodavatelský tok dostal nečekaný náraz a firmy nemají dostatečné finanční rezervy na vykrytí výpadků. Toyota už zavřela 9 závodů na auta kvůli nedostatku polovodičů - nevyrábí především elektromobily. Další výrobci aut omezují výrobu nebo zastavují závody. Loňský rok byl finančně špatný pro všechny. Letošní rok bude stejně špatný a firmám už došly finanční rezervy. Letos čekejme další ekonomický pokles HDP a růst cen všeho, tedy inflaci. Zatím to vypadá na inflaci 10% všeho a zhruba 25-30% u potravin.
Mohu se mýlit, třeba situace bude o něco lepší, ale dost o tom pochybuji. Druhý rok omezení už mnoho firem nepřežije.
Godote,
až na stále ještě nemístný optimismus není vašemu krátkému rozboru co vytknout.
Čína udělala před lety jednu zásadní strategickou chybu - nejdůležitější polovodiče pro jejich jinak sofistikovanou elektroniku, kterou zásobuje celý svět, stále dovážela z USA a podcenila vlastní vývoj.
podle názoru odborníků mají USA náskok deset let. Což nejspíš znamená (v čínském přepočtu) dva roky.
Oprava! GERDE, nikoliv Godote....G,G,G!
.
Kdybych....
…. to uměl napsat jako Gerd, byl bych na sebe pyšný. Holube, klidně si nás pleťte dál, budu se rád chlubit cizím peřím.
Polovodiče
Číňané mají problém s polovodiči, protože hlavně nemají specialisty a vybudovanou kvalitu značky. Obměna jedné generace je tak 10-20 let. Ale budoucí poptávka bude zejména v Číně, především po IGBT modulech, kde má Čína zatím stále jen Fabless technologii, ale na sofistikovanější metody výroby, např. IDM (Infineon, Mitsubishi) nemají postavené továrny (a za rok je nepostaví ani nevyladí). Do budoucna ovšem hlavní poptávka po polovodičích bude v Čně na elektromobily, FTV a větrnou energii, lokomotivy, apod.
http://m.cz.iiinvert.com/info/about-the-inverter-industry-igbt-replacem…
Gerde, můžete mi dát přes…
Gerde, můžete mi dát přes Vidláka na Vás kontakt?
Kontakt
Napište na gerd@atlas.cz, pošleme si kontakt.
Gerd
Kdyby jen automobilový průmysl tak si můžeme pískat.
Nechci vidět kolik lidí to zahrabe.
Re: Gerd Nesmíte věřit všemu, co
kolem sebe slyšíte a vidíte.
Trolejbusy prostě nikdo nekupuje.
Konec, tečka.
Ano, je to problém. Zejména, když se Dojčeři opájeli představou, že oni si budou přirážet do nebe sahající elektromarže a zbytek světa jim to bude platit.
Co se týká subdodávek, problém je na straně matek. Dávaly žebráckou mzdu, z logiky věci nemohou očekávat, že by subdodavatelé přežili. Ti totiž jedou na doraz už hezky dlouho. Pokud vůbec kdy na doraz nejeli.
Mám několik těchto podniků pod lupou. Spíše se bojuje s tím, aby udrželi linky v chodu, nikoli s nedostatkem lidí a polotovarů. Pochopitelně myslím plasty a železo, polovodiče se dělají na druhém konci světa, nikoli v Čechistánu či jinde v Německé Uhniji.
a podívejte se jak Elon Musk jede
nové továrny na auta a baterie: Německo, Texas, Indie.
Elon má přístup podobný co Baťa: co nejvíc si toho vyrábět ve svých továrnách
Základ je: musíte být v čele pelotonu....
Re: Milan V Milane, OKAMŽITĚ přestaňte
chlastat.
Elon pokrývá ztráty POUZE a VÝHRADNĚ prodejem svých akcií.
Když najde kokoty, kteří mu platí za papírky ještě virtuálnější, než je US dolar, jejich boj...
Své ztráty Musk pokrývá hlavně prodejem
ekologických povolenek na produkci CO2.
Jeho prodeje elektrických aut určitě v Evropě jdou do háje. Už i takový Enyaq ze Škodovky je lepší. A to nepočítám zástup dalších značek, včetně levných dovozů z Číny. Včera na ARD ve 21,45 recenze právě zahájeného dovozu čínského elektroauta.
Musk
Musk na spekulaci s Bitcoinem vydelal vic, nez vyrobou svych aut
ti co si jeho akcie kdysi koupili tak teď
mají 5x vice, 10x více, 50x vice než měli v době koupě. A mohou je okamžitě výhodně prodat.
Kdo jiný něco podobného dokázal? Který soukromník umí vypouštět rakety do vesmíru?
Atd, atd
ReMilan V Takže prachy získané už nikoli výrobou
báječných létajících a jezdících strojů, nýbrž obyčejné bankovní a burzovní spekulace.
Děkuji, že jste se znemožnil sám.
A propos hrdí majitelé akcií. Když se jim líbí vyhazovat vydělané a vyspekulované prachy oknem, proč ne. Máme přece svobodu a demokracii.
Koupit hajzlák by bylo užitečnější...
Targusi, vy nevíte co je skutečný motor kapitalizmu
a ještě dodám, Musk vyrábí skutecné věci (auta, rakety), to není obchodník s deštěm, to je vizionář jako byl třeba Edison
vizionář na dluh
a na emise akcií, jejichž cena nesmyslně roste.
Až tahle bublinka praskne...
Re: Milan V U mne se soudruh Musk znemožnil svými
fabrickými halami namalovanými na stanová plátna v Texasu a elektrokamionem, který svištěl pouze z kopce a dál už nic.
Chcete-li, nazývejte jej iluzionistou, či knížetem Potěmkinem. Já si od něj ale opravdu nic nekoupím do doby, než zblbnu úplně. Musí to kluk ušatá ještě pár let vydržet.
Zlodějům zdar a třikrát hurá.
Vzdávám hold všem, kteří…
Vzdávám hold všem, kteří jsou tvůrčí a posouvají vpřed poznání. A zvláště vzdávám hold těm, kteří k tomu nepotřebují Grétu.
Milane: Tulipánová horečka
Tulipánová horečka (také tulipánová mánie, nizozemské názvy tulpenmanie, tulpomanie, tulpenwoede, tulpengekte a bollengekte) je název pro jednu z nejstarších spekulativních bublin, která proběhla v Nizozemsku v letech 1634–1637.
-
Tulipány se do Holandska dostaly z Turecka roku 1593 zásluhou správce univerzitní zahrady Hortus Botanicus v Leidenu Carola Clusiuse. Na jaře 1594 se zde podařilo vypěstovat první rostlinu, ovšem zpočátku o tulipány nebyl valný zájem. To se změnilo na počátku 17. století, kdy docházelo ke křížení jednotlivých barevných forem. Brzy poté získali jejich pěstitelé vážnost, protože o rostliny vzrůstal zájem a tulipánových cibulí bylo jen omezené množství. Tak došlo k růstu jejich ceny. Na začátku století vycházela cena jedné cibule na 1 gulden, ovšem již krátce poté vyletěla na 1000 i více guldenů.[1] Na ochranu obchodníků byl navíc přijat tulipánový zákon, na základě něhož hrozilo za poškození cibulí vězení.[2] Také se konaly dražby cibulí a na tulipány se začínali specializovat i notáři. Navíc se s tulipány začínalo obchodovat i na burzách. Docházelo k uzavírání kontraktů na nákup určitého množství cibulí za stanovenou cenu po uplynutí 3, 6 či 9 měsíců. Během několika měsíců se tak mohl vstupní kapitál zvýšit až padesátkrát.
-
Svého vrcholu dosáhla Tulipánová horečka v letech 1636–1637. V této době se lidé nezdráhali pro nákup tulipánových cibulí prodat svůj dům, dvorec či statek. Zvyšovala se také cena cibulí. Pokud v roce 1624 stála jedna cibule vzácné sorty „Semper Augustus“ 1200 guldenů, v roce 1625 to bylo už 3000 guldenů a v roce 1636 dokonce 4600 guldenů, povoz a dvě klisny i s postrojem.[4] Cibule velmi vzácné variety „Místokrál“ pak stála 24 vozů s obilím, 8 vepřů, 4 krávy, 4 sudy piva, 1000 liber másla a několik beček sýra. V roce 1637 se dokonce objevil případ výměny pivovaru v Utrechtu (hodnota 30 000 guldenů) za 3 kusy vzácných cibulí. Ve stejné době se dal měšťanský dům v Amsterdamu koupit přibližně za 10 000 guldenů. Právě v této době převýšila nabídka poptávku a ceny tulipánových cibulí začaly prudce klesat.
-
Po zlomu v roce 1637 se lidé dostali do ekonomických problémů. Mnoho obchodníků zbankrotovalo nebo se dostalo do konkursu. Do velkých potíží se dostalo celé nizozemské hospodářství. Jednou z obětí krize se stal také malíř Rembrandt van Rijn (1606–1669). Ten jednak prodělal na tulipánech, ale na odbyt nešla ani jeho díla. Malíř tak byl donucen vyhlásit úpadek a v roce 1657 musel svůj dům prodat v dražbě. Přesto se objevila řada lidí, kteří šli proti davu a své zisky včas lépe investovali. Jejich výnosy pak přesahovaly i 1000 %, zatímco ztráty těch, kteří pokračovali, dosahovaly i 90 %.
---
Víte, co to znamená?
Že vůbec nezáleží na tom, jestli prodáváte něco se skutečnou hodnotou. Dokud je důvěra, lidé kupují, až důvěra zmizí, bude krach.
no já vidím trochu rozdílu mezi
tulipány a automobily😂
ale ne ve financích
Je to jen další bublina, co praskne.
Viděl jste Den před krizí?
ale ne ve financích
Je to jen další bublina, co praskne.
Viděl jste Den před krizí?
ale ne ve financích
Je to jen další bublina, co praskne.
Viděl jste Den před krizí?
Ve finanční rovině a v…
Ve finanční rovině a v rovině očekávání - zklamání v tom rozdíl není.
Automobilový průmysl
Targusi,
chybí hlavně základní suroviny pro výrobu plastů, tedy AA, HMD, BDO. Z toho plyne nedostatek materiálů typu PA, ASA, ABS. Už loni v prosinci byly signály nedostatku plastů na trhu a prodlužování dodacích dob, ale teď průmysl narazil i na problém výrobních kapacit. Plasty zkrátka nejsou na trhu dostupné. Dám sem část dopisu, který minulý pátek koncern DuPont rozeslal ohledně vyšší moci:
DuPont Mobility & Materials Global Operations Update: Notice of Force Majeure
Dear Valued Customer,
In recent days, DuPont has received many notices of Force Majeure from suppliers of essential raw
materials for our Engineering Polymers products, including adipic acid (AA), hexamethylenediamine
(HMD), tougheners, modifiers, heat stabilizers, glass fibers, and butanediol (BDO). Suppliers of several
other raw materials have announced shortages or significantly longer lead times against our
requirements. Many of these announcements are very recent, and we are waiting to receive additional
information about likely duration and impact so we can better estimate their effects on our ability to
supply.
Given the multitude of sudden and unexpected notifications from our suppliers, DuPont Mobility &
Materials is declaring a situation of Force Majeure globally and with immediate effect for products sold
under the following brands: Zytel® (including Zytel® HTN and Zytel® Specialty Nylons), Crastin®, Rynite®,
Selar®, Minlon®, Pipelon®.
Někdo by mohl říci, že nedostatek plastů lze vyřešit vylovením plastových ostrovů v oceánech, ale tam jsou mixy všech možných druhů plastů a nepůjde je snadno roztřídit a rychle sebrat. To je záležitost na roky, a i pak bude výsledný recyklovaný plast použitelný jen na nenáročné aplikace. Plasty ovšem chybí teď a zastavují tím výrobu všeho, protože jsou použité prakticky všude ve všech výrobcích.
Re: Gerd Mne vůbec nesere nějaký
dopis z DuPontu. Plastů je dost, protože ropy je habaděj. Tak moc habaděj, že její cena šla pro těžaře skladováním do mínusu.
Kdo nevěří, ať tam běží.
Kdo nechce běhat, ať si potřebné objedná v některé z početných ropných rafinérií.
Neboli jedná se o nedostatek uměle vyrobený. Velmi podobný obrázkům, které nám promítali kdysi komančové. Bylo na nich vidět, jak se v USA pálilo obilí v kotlech parních lokomotiv.
Co chybí
Ropy je dost, ale chybí kyselina adipová a hexamethylenediamin (oboje se používá pro výrobu polyamidů) , butanediol (složka lepidel na pryž). To vše chybí a díky tomu chybí i díly pro auta.
Já bych to řekl jinak než Targus, ale je to to samé
Cože to, že nejsou ty suroviny?
Neplují tankery, nefungují terminály, chemičky byly zastaveny, výroby jsou všechny v Číně a ta zlobí?
Chybí kapacity
Je poptávka, ale není nabídka surovin. Výroba je také v Číně, ale nejen tam, i v Evropě a USA jsou ještě výrobní závody. Prapříčinou je hurikán Harvey, který se prohnal pobřežím Texasu a Louisiany na konci srpna 2017 a odstavil 61% tamních továren. současně po hubeném roku 2020 výrobci aut začali vyrábět jako zběsilí elektromobily.
https://zahranicni.ihned.cz/c1-65865870-hurikan-harvey-ohrozuje-i-chemi… Harvey sice ohrozil výrobu etylenu, ale dopad je nyní vidět i na dalších plastech. Mezitím také klesal ceny ropy i plastů, takže se nikdo nehrnul k budování nebo opravám chemiček. A teď došlo k převisu poptávky nad nabídkou.
Re: Gerd Pokud nemám napsat slovo
LEŽ, jsem nucen vás obvinit ze šíření nepravd.
Etylén je schopna vyrábět v obrovských množstvích prakticky KAŘDÁ ropná rafinerie. A že jich ani v Evropě není málo.
Není důvodu tvrdit, že snížení US produkce hýbá světovými cenami a v jejich důsledku není dostatek plastů. Prostě soudruzi chemici si chtějí vydělat více a lépe a přiškrtili produkci.
Zajímavé téma
Podle "intuice" bych dal zapravdu spíš Targusovi. Pokud se podíváte např. na vývoj ceny železa, hliníku nebo mědi, zjistíte v podstatě ten samý trend. 2018/2019 cena oscilovala kolem jendé hodnoty, v první polovině 2020 nastal sešup a od podzimu 2020 se jede nahoru. A to tak, že jsme momentálně 20%-30% nad hodnotou 2018/2019.
Závěr by byl, že v kasínu se přesunula pozornost na (některé) komodity.
Na závěr: Místní provozovatel většího množství benzínových stanic měl vloni o 40% menší obrat (lockdown, homeoffice). Přepodkládám, že stejná situace panuje ve většině zemí evropy. Kde se proboha bere poptávka která, jistě zcela náhodou opět od podzimu, žene ceny nahoru?
Z jednání s dodavateli jsem…
Z jednání s dodavateli jsem se dozvěděl, že je též nedostatek pechů jak černých, tak nerezových.
Nechápu proč.
Myslím, že jsou nějaká…
Myslím, že jsou nějaká antidumpingová cla vůči Číně, která ceny obecně ženou nahoru a zbytek bych viděl na umělé snížení nabídky s výmluvou na Covid (možná ale skutečně někdo v očekávání propadu poptávky rozhodl o snížení produkce/odstávkách/údržbách atp. a teď se prostě nestíhá).
PS: Určitě o tom budou psát…
PS: Určitě o tom budou psát v odborných plátcích jako European Steel Review, ale ty budou placené.
(Určitě stojí za přečtení, pro někoho kdo se o téma zajímá, ale míval jsem spíš dojem, že dokáží dobře zpětně vysvětlit, ale už méně předvídat.)
Automobilový průmysl má…
Automobilový průmysl má problém nejen z příčin logistických a dodavatelsko odběratelských problémů ale hlavně odbytových. Rozhlédněte se okolo sebe, všichni prodejci aut májí dvory plné neprodaných aut, kam se podíváte, tam je auto. Ty elektro moc lidí nekupuje, protože... ehm, ehm a ty normální jsou horší a drahé než starší typy.
To se nás při naší závislosti na automobilovém průmyslu sakra týká a kovid na tom jen malý podíl. Pro média je to tabu. Lebo "panika se šířit nesmí" Jak dlouho vydrží panující klid před bouří?
já tomu nerozumím, proč nezlevňují jako
tomu bylo po krizi 2008? To jsem si koupil levného VW, vydrží mi 20 let,
bez slev bych ho nikdy nekupoval
Re: Milan V Jelikož jste zahleděn do elektrodálav, asi vám
uniklo, že od letoška platí každá automobilka POKUTU za prodané auto se spalovákem.
Jedná se asi o 60 000 Kč. U těch méně rozežraných. Ta s největší spotřebou mají ještě pár let genrální pardon. Soudruzi manažeři blablabla...
Výběrčí pokut sedí v BRUSLOGRADU.
No comment...
Pokuty
Doplním Targuse, že pokuty v Bruselu vyměřují za emise CO2 vypočtené podle počtu vyrobených aut a přiřazených k jednotlivým typům. Aby výrobci dodrželi emise, obvykle mají natvrdo nastavenou funkci vypínání motoru při zastavení. Všechny řidiče to štve (no, možná pár jednotlivců ne), ale důvodem jsou emise CO2. Aby se automobilky vyhnuly pokutám za emise CO2, vyrábí elektromobily, které nikdo nechce a mají jich plné odstavné plochy - letiště, louky, parkoviště. Pokuty jsou obrovské v desítkách milionů eur, takže automobilky vyrábí auta, která chce Brusel, ale zákazníci je nekupují. Zatím to Ponziho schéma ještě jede, časem skončí a zůstanou hromady nepotřebných elektromobilů. Co taky s autem, které ujede tak 100 km, teď za tuhých mrazů -18°C nenastartuje a není je kde dobíjet. Časem z trhu zmizí auta se spalovacím motorem a v Bruselu asi doufají, že lidem nezbude nic jiného než kupovat elektroauta. To se spletli, a to velmi.