Stoupají a stoupají

Autor
Štítky

Pamatujete, když jsem na podzim psal článek o tom, že letošní zima bude z hlediska dostupnosti potravin jednou z nejblbějších?  Pamatujete si, že jsem v srpnu psal o povodních v Číně, které budou mít vliv na cenu komodit, které mohou poskočit o tisícovku až dvě? Měl jsem dobrý odhad. Vezměte tedy na vědomí, že současná vysoká cena komodit je dána situací v Číně, kterou ovlivnily letní záplavy a koronavirus, který ovlivnil brazilskou a argentinskou zemědělskou produkci na jižní polokouli. 

První vlaštovky, že toto nastane jsem viděl už těsně po žních. V době, kdy jsou ceny obilí  nejnižší, protože je ho všude dost, jsme se u nás na firmě při vykupování vůbec nehandrkovali. Naši obchoďáci, kteří by si pro korunu nechali vrtat koleno  bez problémů kývali na relativně vysoké výkupní ceny. Zemědělci měli slušnou úrodu a dostali za ní slušně zaplaceno. (Říkám slušně zaplaceno, nikoliv královsky zaplaceno).  Dostali tolik, že tím bez problémů pokryli svoje náklady, vynulovali některé ztráty z minulých let a vůbec byli velmi spokojení. Takové prachy za tunu už roky neviděli. Ovšem dneska si rvou vlasy... 

Abych to vysvětlil, dovolte mi malou odbočku. Rozumný a prosperující zemědělec dodržuje takové neformální pravidlo třetin. Třetinu úrody "má prodanou už předem". Někdy brzy zjara podepíše smlouvu s výkupem na zhruba třetinu předpokládané produkce. Výkup má zase svoje smlouvy s mlýny na prodej obilí ve kterých si mlýny dávají obrovské smluvní pokuty, pokud by výkup nedodal ve stanovený čas příslušné množství. Mlýny jsou v podobné pozici vůči velkým pekárnám. Proto i výkupy uzavírají smlouvy se zemědělci, aby měli dodávky smluvně zajištěné a pokryté.  

Cena za obilí dle této smlouvy bývá o trochu vyšší než cena ve žních. Není to žádná raketa, ale zemědělec z tohoto prodeje zpravidla pokryje svoje náklady právě u toho výkupu, který mu dodává i hnojiva, agrochemii a naftu. Zjednodušeně to berte tak, že zemědělec dá zhruba třetinu své úrody na pokrytí nákladů, které mu vzniknou, protože musí na to pole něco nasypat, pálí naftu a bojuje s cizopasníky, aby mu tu úrodu nesežrali. 

Druhou třetinu výnosu zemědělec prodává zpravidla brzy po žních. Z těchto peněz pokryje náklady na mzdy, opravy techniky a tak podobně. Na této třetině úrody se moc nevydělá. Prodává se v době nejnižších cen a každý zemědělec se snaží vydržet s prodejem co nejdéle, protože ceny od žní zpravidla zvolna rostou. Čím déle vydrží, tím více dostane. Zemědělci ale zase nečekají příliš dlouho, protože během podzimu se ukáží stavy porostů na jižní polokouli a v té chvíli může cena i výrazně klesnout v očekávání úrody z Argentiny a Brazílie. 

Poslední třetina úrody je zemědělcův osobní risk. Ta se prodává až další rok zjara. Může se na ní výrazně vydělat a nebo výrazně prodělat. Pokud zemědělec vydělá, koupí si nový traktor, nebo vezme rodinu na dovolenou do Thajska. Pokud prodělá, nikam nejede a nekoupí si nic, ale nezkrachuje. Ne vždycky zemědělec čeká. Někdy prodá dřív, protože cena je tak zajímavá, že už mu risk nestojí za to. 

Letošek je rok, kdy by se zemědělcův risk vyplatil úplně neuvěřitelně. Zároveň ale tento stav přišel po několika suchých letech, kdy byli zemědělci spíše na huntě a hodně z nich nemohlo čekat s prodejem příliš dlouho, protože už neměli peníze na provoz. Kromě toho dostali pěkné peníze už na podzim.  Hodně z nich kývlo na velmi příjemné ceny po žních a prodali hned všechno.  Nechtěli riskovat, že se cena úrody propadne a nemohli si dovolit čekat s prodejem na únor či březen. Spokojili se s tlustým vrabcem v hrsti. 

Ti co ale vydrželi, ti teď prodávají za pohádkovou cenu. 

Ve žních se tuna pšenice vykupovala zhruba za 4000 korun. Berte to jako ilustrativní hodnotu, protože záleží na parametrech té pšenice, záleží na vzdálenosti k dopravě, na obsahu dusíku a dalších věcech. Cena to byla velmi solidní, protože úroda byla výrazně nadprůměrná a v takových letech jdou ceny spíše dolů. Zemědělci proto neváhali a prodávali, dokud "jsou obchodníci blbí". 

Dneska se pšenice vykupuje skoro za 6000 Kč za tunu. Dvoutisícový rozdíl. Podobné je to i s ostatními plodinami. Dokonce i ta kukuřice, která se urodila naprosto rekordně, vzrostla podobně výrazně na ceně.  Obchodníci nebyli blbí, že dávali hodně už ve žních. Oni byli naopak mazaní a pohádkově vydělali. 

Dvousethektarový malý soukromý zemědělec mohl loni sklidit řekněme 1400 tun pšenice. Při dvoutisícovém rozdílu jde skoro o tři miliony korun.  Sumička kulatá. Za to by byl pěkný traktor nebo slušný příspěvek do rodinného rozpočtu. Podotýkám, že je to jen cenový rozdíl, nikoliv celá suma. 

Ti zemědělci, kteří v minulých letech dobře a úsporně hospodařili a díky tomu letos vydrželi s prodejem až doteď, ti si právě vytvořili rezervu na dva případné hubené roky. 

Proč ten nárůst cen? Inu koronavirus. I když to vypadá, že se asijské státy s breberkou vypořádaly nejlépe, dovolte mi si myslet, že to nejspíš nebude tak přímočaré. Čínská zemědělská produkce se hodně propadla. Sice to bude propad jednorázový, ale lodě s pšenicí pěkně plují do Šanghaje a to už pár let nebylo. Mám zprávy i o tom, že transsibiřská magistrála tlačí na východ jeden vlak s obilím za druhým.  Čína má hlad. Její vlastní zdroje (Čína je největším světovým zemědělským producentem daleko před Ruskem i USA) letos nenaplnily očekávání. 

Před mnohem razantnějším zdražováním potravin nás v podstatě zachránila loňská velká úroda. Byla tak velká, že ceny začaly rapidně růst až teď.  (myslím úroda na severní polokouli, ne u nás) I když ceny zvolna rostly celý podzim a zimu, to hlavní se na cenovkách v obchodem teprve projeví. Ne, regály nebudou prázdné. Ale cena bude pořádná.  

Vysoké ceny samozřejmě zamávají s rozvojovým světem - především s Afrikou -  a zajistí víc migrační chuti po Evropě než všechny neziskovky a Kalerghiho plány dohromady.  Pro nás znamená vyšší cena rohlíků jen tolik, že na dovolenou pojedeme místo na Malorku na Mácháč. Pro průměrného Egypťana to znamená, že se buď naobědvá,  ale nebude mít na autobus do práce, nebo pojede do práce, ale bude hladovět...

Nesmíte se samozřejmě divit - na této situaci sice vydělají všichni zemědělci, ale nejvíc na ní vydělají obchodníci a velcí hráči. Ti, kteří dokázali včas a ve velkém nakoupit, kteří měli obilí kam uložit a kteří měli skutečné nefalšované a neupravované zprávy o vývoji situace. Ti, kteří věděli už ve žních, že ceny budou stoupat, protože si dovedli představit, co se bude dít na komoditní burze, až se projeví ty záplavy a covidový propad mobility pracovních sil v průmyslu i zemědělství, protože dneska je to propojené.  

Proto si myslím, že koronavirová situace je všude víceméně stejná a liší se spíše v metodice statistických výkazů než skutečností. Liší se v množství lhaní, zavírání očí před realitou a trochu také v národních mentalitách. Ale dopady jsou víceméně všude stejné, jen jinak pojmenovávané. Česká republika je trochu výjimkou - negativní výjimkou. Já vím, že hodně mých čtenářů nevěří ani v breberu ani v to, že jde o normální pandemii a mají pocit, že o nic nejde, jen nám lžou... mám pro vás špatnou zprávu - velký byznys si myslí něco jiného. A velký globální nadnárodní byznys ve kterém figurují obrovské lodě a větší prachy než je americký státní rozpočet, ten má lepší informace než zdejší chřipečkáři. 

Mimochodem - to je právě jeden z důvodů, proč se zdráhám uvěřit tomu, že Babiš ztratil kontrolu nad situací s koronavirem u nás a nechce se mi zatím ještě úplně připustit, že je mimo realitu a že neví, co dělá. Jednoduše proto, že jeho lidi ve žních přesně věděli, jaká bude situace ve světě, jak se pohnou ceny, jak bude reagovat Čína na záplavy a koronavirus, jaké ztráty tam skutečně na produkci měli a jako jediní ze všech výkupců u nás dokázali nastavit tak velkorysé ceny, že všichni o překot prodávali Agrofertu a líbali jim čižmy za skvělé ceny. Ti stejní lidé jsou kolem Babiše pořád. Oni fakt umějí a jsou placení ne za přikyvování, ale za skutečný globální byznys. Ti se nezakecají.  Věděli, co bude s půlročním předstihem a dokázali svojí radost nad super bomba bysznysem utajit tak, že si celý ten kšeft udrželi sami pro sebe.

Malá slovní úloha.... pokud Agrofert vykoupil zhruba 6 milonů tun komodit a na každé tuně realizoval marži ve výši 2000 Kč, kolik je to peněz na Andrejovu volební kampaň? Podotýkám, že výkupy splní svoje plány, pokud na každé tuně mají na marži sto korun. Letos výkupy vydělaly nad plán cca jedenáct miliard. Něco si tam nechají na investice, něco bude rezerva, ale odhaduju, že Andrejko má k dispozici minimálně pět miliard čistá ruka se kterými si může dělat co chce. I když se to zdaní, pořád má peníze na sto volebních kampaní s drajvem, který si nedovedeme představit. 

A samozřejmě platí, že když zemědělci dobře vydělali (i když ne tak dobře, jako velcí hráči), tak stoupnou ceny hnojiv a chemie. Hnojiva jsou také záležitost globálního byznysu a týká se to také celého světa a nejen babišovy Prechezy a Setuzy. 

Teď už chápu, proč se celý podzim skoro žádné obilí nevyváželo, proč jsme byli ochotní zaplatit lecjaké smluvní pokuty, proč se zkracovaly termíny plateb, proč se všemi myslitelnými způsoby makalo na tom, aby se vykoupilo všechno co je k mání. Oni věděli bez příkras, jaké to bude. Tyhle odhady jsou skutečně těžká disciplína a každá chyba je drahá. Už jsem zažil situaci, kdy cena obilí stoupla na podobné ceny jako dneska a pak rázem spadla na třetinu. Ale letos ne, letos to zatím stále stoupá a stoupá. 

Neříkám to proto, abyste na Andreje měnili názor. Jen bych chtěl, abyste věděli, jaké lidi má okolo sebe. Dovedu si proto představit, že nás Andrejko ještě může překvapit.  Nevím, proč teď dělá to co dělá. Nevím proč budí zdání, že je úplně mimo... a možná i mimo je.  Ale dobře vím, že jeho lidi dokázali celý podzim vytvářet zdání, že ceny komodit brzy spadnou dolů a je rozumné prodat, dokud je dobrá situace. A nikdo to neprokoukl. Kdyby kterýkoliv zemědělec tušil, že v únoru dostane za tunu o dva tisíce víc než v červenci, vzal by si půjčku, zaplatil by lidi i stroje z úvěru a z prodeje by pak pohádkově  vydělal. Ale... je to riziko. 

Já slyšel trávu růst právě tou vysokou cenou po žních bez handrkování. To mi říkalo, že se něco bude dít. Ale několikrát během podzimu jsem byl připraven připustit, že jsem se mýlil. Cena byla stabilní a já si připadal se svými předpověďmi jako blbec. Ale můj první odhad byl správný... 11.8.2020 jsem ve svém článku mimo jiné  napsal toto: 

Letos to ale bude zřejmě jinak. Nedokážu samozřejmě posoudit, jak vážný je rozsah čínských povodní, ale zřetelně vidím, že po několika letech se nikdo se zemědělci nehandrkuje o cenu a vykupuje se o sto šest. Cena je taková, že se hodně zemědělců ani nesnaží smlouvat. Mají pokryté náklady, letos budou slušně ziskoví a na konci roku se bude hodně investovat i opravovat, aby se nagenerovaly nějaké výdaje. 

Ti kdo tomuto byznysu rozumí, už zřejmě mají jasnou představu, kolik milionů tun všeho bude muset Peking nakoupit. Letos zřejmě lodě zase vyplují směrem do Žlutého moře a cena opět až do ledna pěkně poroste. Pak se všichni budou modlit, aby úroda v Brazílii, Austrálii a Mosambiku moc nevyšla a cena poroste až do příštích žní. 

Troufám si tvrdit, že cena pšenice může během zimy vystoupat o tisícovku i dvě na tuně. Lidem to prodraží chleba i krmení, ale skladovatelé budou mít pohádkové časy. 

Vy, co máte nějaké ty slepičky, či prasátka doma, nakupte si zásoby krmení co nejdřív. 

Čína, to není nějaká zemička třetího řádu. Oni mají spoustu peněz a mohou si letošní ztráty dovolit. Mohou si je dovolit mnohem víc, než si my můžeme dovolit zdražení chleba a masa. Oni tu cenu snesou a pokud budou muset, vyšroubují ji hodně vysoko, protože jediný nepřítel, který může Si-Ting-Pingovi opravdu zatopit, není USA a zákaz TikToku, ale normální hlad.  

Už od jara tvrdím, že letošní zima bude jedna z nejblbějších za dlouhá léta. Bude drahota, že kecům o dvouprocentní inflaci přestane věřit poslední hujer nejpozději v únoru. Zásobte se. Zavařujte, nakládejte, šlapejte zelí, dělejte kompoty. Ať máte alespoň na ten drahý chleba.  Pokud Čína vyhlásí nákupy, bude to fičák. 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (74 hlasů)

Komentáře

Můžete mít ztráty při překračování Donu, pak přijet na kraj Stalingradu, vidět odhodlané civily, podat hlášení s návrhem ke stažení, začít útok, mít zase těžké ztráty, být odvolán školometským Paulusem a pak ještě Hitlerem, kterýmu jste před pár lety kritizoval jeho plány.

Já jsem to viděl před pár dny v dokumentu na Zoomu či ČT2 tak to mám ještě v čerstvé paměti. Možná i nahraný. - Vypadalo to, že to mají od historika, co to našel někde v archívech, pamětech, dopisech.

Já to samozřejmě nedohledával, ale možná by se dalo pátrat, kde to autoři dokumentu vzali.

Každopádně to, že svedete někde těžké boje ještě není samo o sobě nic výjimečného. Ocitnete se na špatném místě proti silnější jednotce a je to raz dva. Ale to jste proti armádě a děje se to všude.

Ozbrojený civilové jsou něco jinýho. Je to detail, který nepasuje do toho, co jste viděl.

Je to jako když študáci z Národní koukali jak jim na jedné straně policajti přikazujou, ať se rozejdou a na na druhý straně je zezadu uzavírali, nenechali nikudy odejít i když studentíci už měli akce SSM plný zuby a rádi by vypadli.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Na co Babiš použije těch 5 miliard Kč? Počká, až zkrachují někteří zemědělci, skoupí jejich půdu. Nebo, pokud zemědělci mají většinu polí pronajatu, si je prostě pronajme firma Agrofertu. Dále možná čeká na krach zpracovatelů zemědělských plodin. Buď je skoupí nebo obsadí volné místo na trhu. Takže odhaduji, že Babiš těch 5 mld. Kč použije jako záruku za půjčku bank, od kterých dostane např. 20x tolik v úvěru, a vykoupí všechny dostupné zemědělské podniky.
Situaci sice nezavinil, ale šikovně ji využije.

Všimli jste si, jak snadné bylo omezit pohyb osob mezi okresy? Něco podobného tu už bylo, kdy lidé nesměli z panství cestovat bez souhlasu svého pána. Dnešní okres je jen několik sloučených tehdejších panství. A když se v omezení pohybu angažuje Hamáček proškolený v Aspen institutu, začínám věřit na konspirační teorie o New World Order.

Průměrný počet slepic: 3.8 (21 hlas)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Pane Gerd.
Přesně tohle mám na mysli,pan Občan je jiného názoru.
Protože víme,jak to doposud Babiš dělal a tato koronavirová doba,mu dává neomezené informace a možnosti.
Proto to trochu naznačil pan Vidlák cenu umělých hnojiv,postřiků,si bude určovat Babiš,přitom on to má jen za náklady a to je sakra rozdíl.

Průměrný počet slepic: 3.5 (8 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Hlavně spekulanti s ropou (světovou cenou ropy).
NEOvidí, že Rusové to nejsou, ti by rádi těžili (a dodávali) o dušu. Mráz přichází od islámu (ten zas potřebuje americké zbraně) , a může přijít i z Vajthauzu, od loutek volstrýtských narkomanů, šalom.

Babiš přeci už nic podstatného nevlastní, ne ? On je přeci nemajitelem svěřeneckého fondu.....

Průměrný počet slepic: 2.5 (6 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

A kdo by měl určovat cenu hnojiv? Nějaká komise?
Buďte klidný, cenu hnojiv určí trh. Prodejce se zkusí prodávat co nejdráž a kupující se bude snažit koupit co nejlevněji. Buď se na nějaké ceně dohodnou, nebo z obchodu nic nebude. Ale potřebují se oba, jeden bez druhého zkrachuje.

Průměrný počet slepic: 4.2 (6 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jestli to odhadl Vidlák z toho, co viděl na poli a z toho, co slyšel o situaci v Číně, tak to bylo přístupné všem v oboru.

Jen se zamyslet.

Průměrný počet slepic: 3.4 (5 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Pane zemědělče,
obávám se, že Občan podnikatelského žraloka Andreje Babiše mylně odhadl. Babiš skupuje konkurenci už dlouho, tak v tom asi bude pokračovat, až se stane prakticky jediným hráčem na lokálním trhu. Vytvoří takovou spletitou pavučinu podniků, že nepůjde nahradit.
Co se týká ceny hnojiv, tu sice určí trh, ale ten určí jen základní cenu. Další obchodní marži si už určí jednotliví prodejci. Takže trh určí cenu postřiku např. 1000 Kč, kterou budou mít podniky Agrofertu, zatímco ostatním prodá za tržní cenu s přirážkou 30%, tj. 1300 Kč. A to už bude rozdíl ve prospěch Agrofertu. Tím získá výjimečné postavení na trhu.
Babiš ale nebude mít jen 5 miliard Kč na nákupy. Banky mu na ně půjčí až 250 mld. Kč při povinné minimální rezervě 2%. Reálně mu ale půjčí tak 100 mld. Kč a za ty už pořídí hodně podniků v potížích.

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Babiš si nemůže určit ceny hnojiv. Není jediný výrobce. Dnes si i malý zemědělec dokáže objednat kamion hnojiva přímo z Gdaňsku. Burza určí ceny. Burza. 
Babiš se jen přizpůsobí. A pokud v uplynulých letech dobře nakoupil suroviny, teď na tom také něco vydělá. Ale cenu hotového dusičnanu amonného mu určí burziáni v Rotterdammu. 

Průměrný počet slepic: 4.2 (11 hlasů)

Hodně záleží na tom, kolik dusičnanů zadrží kde po světě. Třeba v Bejrútu skladovali 6 let 2750 tun dusičnanu amonného. Tedy 4. srpna 2020 skladování skončilo a věděli o tom i na 240 km vzdáleném Kypru. A tak zmizelo 2 750 tun z trhu. Kamion z Gdaňska se vyplatí, pokud zemědělec potřebuje 22 - 28 tun.

Průměrný počet slepic: 3.3 (3 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Při zhruba 200 - 400 kg na hektar se kamion spotřebuje zhruba na 50 - 70 hektarech. Většina zemědělců s tím problém nemá. Naopak. Potřebují těch kamionů víc. 

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tak nějak jste smotal dvě věci dohromady co spolu nesouvisí a ani pořádně nenaznačil závěr.
1) Pokud někdo dokáže vyprodukovat legálně zisk 5 Mega (ono to bude mnohem víc, jak psal Vidlák), tak si jej určitě nenechá na účtu v bance, ale někam zainvestuje. Nejlépe v oblasti které rozumí a kde lze očekávat synergii. A vydělat mohl každý v zemědělství, díky Číně, která vyhnala ceny zemědělských komodit. A pokud se i Vy zaručíte, tak Vám banka taky ráda půjčí násobek.
2) A teď, jak s tím souvisí překračování hranic okresů?

Průměrný počet slepic: 4.7 (13 hlasů)

Eto,

5 mega má Babiš možná jako kapesné. Bavíme se o 5 miliardách Kč. Malý podnik být ziskový úplně nemůže, leda by šlo o kovozemědělce, co to mají jako přivýdělek k jiné práci. Zisk tvoří až velké kolosy, a na ty nejsou peníze na jejich vybudování.
Překračování hranic okresů je jiná oblast, s předchozím nesouvisí. Prostě se měn nechtělo psát dva příspěvky. Proto jsou obě věci i graficky odděleny.

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Všimli jste si, jak snadné bylo omezit pohyb osob mezi okresy?

---
Opravdu jsem si toho nevšiml.

Od půlky října, kdy to začalo strmě růst po dnešek, to je 4 a půl měsíce a mi to nepřijde jako něco snadného.

Ani všechno to doprošování, lavírování, manévrování mi nepřijde jakože si jen tak usmysleli a všichni srazili paty.

Ještě před týdnem poslanci odmítli i jen prodloužit nouzový stav.

Pak si uvědomili, co vlastně udělali za průser, že by jim mohl zůstat černý Petr v ruce a najednou spousta věcí jde.

Průměrný počet slepic: 3.9 (12 hlasů)

Otevřít Overtonovo okno není tak snadné. Ale stalo se.

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)

Overtonova okna jsou tak výjimečná protože JSOU TAK SNADNÁ.

Proto to bylo celý vymyšlený.

Overtonova okna začínají tím, co je nemyslitelné. Co je nemyslitelného na tom, že se při pandemii vyhlašují karantény?

To je přeci ta nejnormálnější věc na světě a dělá se to po staletí.

Nemyslitelné bylo ještě před rokem, že by nějakej soud kecal do epidemiologických opatření. Že by si někdo jen tak řekl, že sere na epidemiologická opatření nebo považoval 20 000 mrtvých za detajl, kterým není třeba se zabývat.

Průměrný počet slepic: 4.7 (9 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jenže někdy nemůžete omezit pohyb osob, aniž by celý cíl nebyl až příliš vidět. Proto je u některých věcí první krok obtížný. Obtížnější než u legalizace kanibalismu.

Průměrný počet slepic: 4 (5 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vážně mám věřit tomu, že si Babiš jen tak usmyslel (dostal příkazem), že bude omezovat lidem pohyb a pak jen číhal na covid, až to bude moci udělat? On který se chlubil, jak dobře vede ekonomiku?

A náš statečný, nikdy nikým nezkorumpovaný demoblok proti tomu hrdinně bojoval, jako za vyšší ideály proti globálním silám? Zrovna náš demoblok?

Průměrný počet slepic: 4 (13 hlasů)

Babiše bych z toho nepodezříval. To spíše Hamáček proškolen v Aspen institutu využil příležitosti. Ale kdo ví, třeba jde opravdu jen o náhodnou podobnost a Hamáček je zcela nevinný? Nebýt jeho školení v Aspen institutu, klonil bych se k verzi o náhodě.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

v letech 2011+2012 a zejména 2008 byla cena mnohem výše, nežli teď

https://www.kurzy.cz/komodity/psenice-graf-vyvoje-ceny/1busl-usd-3-roky…

Průměrný počet slepic: 3.6 (11 hlasů)

In reply to by Carlos V. (neověřeno)

Trvalý odkaz

Carlos, myslíš si, že frajer v teplakách a se zmijovkou na hlavě vůbec ví co je to bušl ? Ten jede dle toho, co mu řeknou agrobaroni a na co se mu složíme my, daňoví poplatníci (koneckonců i na tu cenu, i tu má díky nám dotovanou).

Průměrný počet slepic: 2 (8 hlasů)

No co je bušl sice neví, ale když se podívá na červenej graf jak stoupá cena, tak to pozná i bez toho.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

Pro vás elfy je to strašně těžké poznat, jestli graf klesá nebo stoupá, protože jste zrovna chyběli, když se probíral rozdíl mezi nahoře a dole.

Průměrný počet slepic: 4 (8 hlasů)

In reply to by Carlos V. (neověřeno)

Trvalý odkaz

A teď Carlosi malá hádanka... kdypak byly ty nařízení na přidávání biosložky do paliv? Ano správně. Krásně se to kryje s těmi vysokými cenami komodit. Biopaliva se povinně přidávala nejen v EU, ale také v USA a dalších zemích. Pak se od toho potichu zase ustoupilo, protože cena žrádla jaksi dělala v Africe hladomory i mezi místní střední vrstvou. Hodně udělalo také to, že Čína v posledních pěti letech hodně pozvedla svojí vlastní produkci. 

A hlavně... když jde o krátkodobou spekulaci, tak se u nás od srpna nenakupuje ostošest, jako by to bylo poslední obilí, co kdy bude k mání.  Letos to není nějaká hra "vrahů z vólstrýtu", letos lodičky pěkně plují a v Šanghaji se vykládá sto tisíc tun denně. 

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

V Egyptě ale tvrdilo se, že likviduje malé farmáře cena hnojiv, ta je odvozena z cen ropy. Ne z ceny biopaliv. A ropa šla tehdy hodně dlouho nahoru, držela se nahoře.
Mimochodem - z tvé teorie by vyplývalo, že je nemorální, aby farmář šel do byznysu s biopalivem ? Jaký je rozdíl mezi ním a mezi tím, který " pouze" keťasí pšenici ? Základní motivaci mají stejnou, ne ? Tedy vydělat co nejpohodlněji co nejvíc.
Tvá představa mas malých sedláků ....jak by tito sedláci uvažovali ? Chtěli by i něco jiného , než jen jak co nejpohodlněji vydělat co nejvíc ?

No a kolik teda tisíc tun pšenice z Čes. R. se už letos vyložilo v Šanghaji ?

Takže hodně zvedla svou produkci a ještě více dováží...
Jen pro sebe, anebo přeprodává ? Např. po vzoru Německa....
:-D)))

Průměrný počet slepic: 2.6 (5 hlasů)

Kdo dal, je zodpovědný.

Pak už si museli brát všichni, protože jinak by byli v nevýhodě proti konkurenci.

To se děje ve spoustě oborů.

Víte, proč není DPH na letenky?

Protože i když to tak nevypadá, tak letecké společnosti ve skutečnosti podnikají jen v jednom státě.

Když si koupíte na skyscanneru letenku od Ryanair z Prahy do Barcelony, tak si ji ve skutečnosti kupujete v Irsku. Letadla přistávají v mezinárodním prostoru, takže ani ne v Čechách ani ne ve Španělsku.

Takže když by tu někoho napadlo napálit DPH na mezinárodní lety, tak budou letenky ČSA a Smartwings dražší a všichni ostatní budou lítat bez problému dál do ČR bez DPH. Což by vedlo české firmy nezadržitelně ke krachu, takže by se nejspíše okamžitě přesunuly někam do ciziny.

Proto to musí zavést všichni stejně.

Důležité je jen to, kdo to rozhodl. Ti, co brali už pak brát museli.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

Ach ta naivita... 

Česká pšenice nikdy nedojede do Šanghaje. To je nesmysl na entou. Globální dopravce fakt není idiot, aby u nás nakládal na kamion, ten přeložil na vlak, ten odvezl do Rotterdamu, tam ho dal na loď a pak to vezl do Šanghaje. Globální dopravce skoupil obilí z Holandska.  Tu co nejblíž přístavu. Nejlépe tu, kterou mu farmáři traktory rovnou dovezli na přístavní terminál. To samé v Hamburku, To samé v Le Havre, to samé v Oděse, to samé v Batumi. 

Česká pšenice dojede nejdál kousek za hranice. Naše přebytky nakrmí Rakušáky. Jejich přebytky nakrmí Němce, Německé přebytky nakrmí Holanďany a Holandská pšenice pluje do Číny. 

To není o žádné sedlácké mentalitě. Sedlák prodá tomu, kdo mu nabídne nejlepší cenu. Neřeší co se s tou pšenicí stane. Stejně tak výkup prodává tomu, kdo nabídne nejvíc. A tím byli vyrovci biosložek. Stejně jako se dneska kukuřice nejčastěji prodává do bioplynových stanic. Platí nejvíc a nemají žádné nároky na kvalitu. Jen na hmotu. 

Sedlákovi dnešní situace vyhovuje. I tomu egyptskému sedlákovi vyhovovalo, že je obilí drahé. Ale nevyhovovalo to chudému průvodci v Hurghadě. 

A čína potřebuje jíst. Nabídne nejvíc a proto to tam všichni rádi dovezou. 

 

 

Průměrný počet slepic: 4.6 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

Vy budete pořád mlít pantem o nesmyslech, i když už vás inflace obere o všecko.
A pak zas budete volat po tom svém vůdci, ať vám vrátí aspoň naději, když už nic. A ten vás pak dorazí. Sebere vám i vaše životy, i vašich blízkých.

Existuje totiž jak ekonomika fyzická ( ta počítá v jednotkách objemových, dálkových, váhových atd), tak i pseudoekonomika soutěže o fiat měnu zatíženou úrokem, která nedostatek dokáže vyvolat, aniž by ten nedostatek předtím fyzicky existoval, pouhým administrativním zásahem (např. dohodou o omezení těžby ropy nebo keťasením obilí - za to byl kdysi provaz). Ta počítá v těch papírcích. A tak někdy dojde ke střetu (nemusel by být, zde ono russellovské : historie je sledem nešťastných událostí, ke kterým vůbec nemuselo dojít) - kdy hodnota je uchována spíše (mám ale naštěstí pro sebe metodu, nechám si ji pro sebe, i na to) v těch kilech a litrech, na úkor těch papírků, navíc papírky nejdou fyzicky zkonzumovat, virtuální už vůbec ne.
Sami tady měsíce ba i roky kvílíte, že papírky nebudou mít hodnotu, že jenom ta fyzická ekonomika má ceny....a náhle se spokojíte s výkladem opírajícím se právě že o tu lumpenekonomiku (zbahněnou navíc dotacema , střety zájmů nebývalého kalibru atd...). Voláte tady po rozumné správě naší země, a ohnete hřbety před " cenami" danými " trhem" globálním (to je nějaká direktiva ?, instituce " světové ceny" ? v prostředí manipulací peněžní zásobou, kurzy měn, skupování dluhů atd apod.), už je pro vás málo dokonce trh eurohujerský, hlavně nějak argumenovat. Čínský bachor rozhodne o bolení ve střevech českých .
Vpravdě těmi mamlasy chcete být, tak to je. Jak osli co uvádějí do pohybu žentour, nachodíte se, nadřete - to je pravda, ovšem vždy se octnete na stejném místě odkud jste vyšli. A tak každý den, týden co týden, rok co rok.
Nakonec se připlazí zpod kamene nějaká nula, a nadá někomu, kdo uvažuje procivilizačně - do referentů...a vy - tedy ten lumpenmateriál hitlerovský a pod. , mu slepicujete jak kokoti. Co to vůbec máte v mozku, otroci ? Jsou tam ještě vůbec nějaké gramy či centilitry, nebo jen pokreslené papírky ?
Jasně že s tím , coby otroci, skoro nic nejste(nejsme) schopni udělat...ale proč si to uplétání provazu, na kterém vás mohou oběsit ještě i pochvalujete a souhlasíte s tím ? To budete učit i své potomky ?

Z dobových materiálů, kolem roku 1923, oznámení banky příslušníkovi střední vrstvy, který měl u této banky uloženy celoživotní úspory :
"Banka velmi lituje, že nemůže dále spravovat Váš vklad ve výši šedesáti osmi tisíc marek, protože náklady podstatně překračují výši zůstatku. Využíváme tudíž práva vyplacení vašeho vkladu. Jelikož nemáme k dispozici žádné bankovky dostatečně nízké nominální hodnoty, zaokrouhlujeme poukázanou částku na jeden milion marek. Příloha 1 000 000 marek v hotovosti."
(na obálce byla orazítkovaná poštovní známka za pět milionů marek)
-------------------
Ptejte se, ovečky a beránci, například takto : Komu nejvíce bude vyhovovat vysoká inflace ? Mohou právě že tito vysokou inflaci uměle (spolu)vyvolat ?
Oběsí je taky v Norimberku...anebo z nich udělají tvůrce poválečného hospodářského zázraku a budou si jich opět považovat ?

Průměrný počet slepic: 2 (8 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Bohužel. Ono ji tak nějak moc není čím nahradit, možná kromě koše (dalších fiat) měn.
Vlhké sny o náhradě bitcoinem (coby z principu deflační "měnou" díky omezenému max. počtu vygenerovaných bitcoinů) by v realitě padly na hubu hned další týden, kdy díky její neustále rostoucí "hodnotě" by ji téměř nikdo neprodával a neplnila by vůbec základní funkci měny (ona ji neplní ani teď, btw).

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Dle mého je naše společnost tak přežraná a bohatá, že nějaké výrazné zvýšení ceny obilí není problém.
A abych začal s kritikou u sebe, tak se vám musím přiznat, že já když jsem se nad tím zamyslel, tak jsem zjistil, že vlastně vůbec netuším, kolik stojí bochník chleba.
Pokud zítra vlítnu do pekařství a oni mi ho napálí o 100% dráž, vůbec si toho nevšimnu a vylepim jim to a ještě slušně pozdravím.
Chápu, že od toho se pak bude i odvíjet cena masa, ale tam jsou mé znalosti cen obdobné.
Jó, až budu v důchodu a za svůj celoživotní výkon jako osvč dostanu tu nejnižší almužnu, patrně budu více v obraze, ale dnes mě to míjí. A myslím, že v tomto nebudu sám.
Schválě a bez gůglení, kdo z vás ví, kolik stojí normální klasický nebalený pecen chleba?

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

tak začnu.
A opravdu jsem se nikam nedíval, ale odhaduji pecen chleba, ten obyčejný, v márketu, cca 60kč.
Ne, to bude míň. Rohlík stojí kačku pade, to si pamatuji, chleba je větší, ale zase když to vynásobím, tak oprava: 40kč.

Průměrný počet slepic: 3.5 (4 hlasů)

Zajímá mě jen příjem.

Průměrný počet slepic: 3 (8 hlasů)

A ještě bych chtěl k tématu podotknout, že já ani nemohu vědět, kolik stojí chléb, jelikož ho nekupuji.
My to máme doma rozdělené, aby se nestalo, že buďto něco dojde, nebo něco budeme mít dublované, tak žena kupuje pečivo a já pivo.
Zajímavé na tom je, že se někdy stane, že zjistíme, že nemáme chleba, ale pivo nám ještě nikdy nedošlo. Tady je alespoň vidět, kdo z nás je zodpovědnější nákupčí.

Průměrný počet slepic: 4.6 (11 hlasů)

jest náš tekutý chléb. Jste zodpovědný, aby vaše ženuška neměla šlajznu (žízeň).
Ta "moja" taky odmítá tahat láhve s pivem, neboť mi říká, je to těžké, dones si to domů sám.
Bylo by možno tahat pivo v plastu, ale to já pokládám za těžký hřích.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

In reply to by berkowitz (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tak v tomto s vámi souzním, to mi jednou nabídnul kámoš a zpražil jsem ho pohrdavým pohledem.
Jinak ta moje pivo nepije vůbec, ale co kdyby někdy dostala chuť? Je to jednou moje květinka, tak musím pohlídat, aby netrpěla nedostatkem, kdyby to na ní přišlo.
A když to nevychlastá, tak to přeci nenechám zkazit.

Průměrný počet slepic: 3.4 (5 hlasů)

In reply to by berrnard (neověřeno)

Trvalý odkaz

v Albertu za 45 Kč. Má uprostřed takovou nálepku s nápisem z jedlého papíru. Jeden z nejlepších a nejchutnějších chlebů, průmyslově vyráběných firmou Odkolek (Babiš) https://www.united-bakeries.cz/.
Když si chci pochutnat ještě víc, poprosím naše mladé, aby mi koupili ve Mšeně u Mělníka chléb od této firmy https://www.pekarstvipaul.cz/. Cena o něco vyšší, kvalita super.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

to Mšeno potvrzuji, chleba je tam výborný už dlouhou dobu.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Malá poznámka:
No původně to byl Hostivařský pecen, jen ta Hostivařská pekárna šla do "frcu" a tak byl pecen asi 3 měsíce mimo. Potom "recepturu" odkoupil Odkolek i s tou pekárnou. Takže ten "chleba" zůstal zachován !! Už jsem myslel, že si ho budu muset péct sám.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

Tu obilí, jinde krmení, tam zase nemovitosti, později třeba energie, doprava - a s ní takřka vše je spojené....
Jedno malé nic nezabije ani komára, tisíc nic zabije velblouda.

Pecen chleba stojí cca od 19 do cca 50 káčat. Před cca 100 lety (první hyperinflační vlna neměla co dělat s rokem 1929) prý chodili si v mnichovské pivnici Hitler a spol. pro pivo k výčepu za cca 6 milionů marek.
Kdo , jak, proč ...to nastartovali a udržovali. Tvrdí se, že obsazení Porúří a následná pasivní rezistence (a tak i vyplácení peněz nevydělaných na trhu, nýbržto pouze tištěných státem, prostřednictvím bank). Každopádně ožebračena byla střední třída, ta také měla potíže přijít k penězům na živobytí, dělníkům (a samozřejmě státním zaměstnancům) jakž takž předvídavým způsobem byla mzda , jakž takž (prý se vyplácelo 2 x za týden, aby ztráta kupní síly nebyla tak dramatická) protiinflačně.

Porúří atd...to je samozřejmě fyzická ekonomika. Když by nám např. obsadili Temelín nebo něco podobného....tak pak by šlo o nedostatek faktický.
Nebo kdyby zavřeli desetitisíce živností , malých výrob, malých obchodů....a vypláceli ty lidi způsobem jak kdysi vypláceli ty v Porúří.....
:-((((

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

V roce 2007 jsem slyšel přesně tohle říkat jednoho OSVČ - řidiče.

Jenže i když se zdražovalo o nepodstatný částky, tak to nebylo nepodstatné pro všechny. To čemu se říká zombie firmy to už neutáhly a začaly končit, propouštět zaměstnance (přidávat státu náklady), přenášet druhotnou platební neschopnost na další, začal "šetřit stát", čímž další připravil o živobytí a najednou tu byla krize jako hrom.

Už teď jsou lidi, kteří chodí do potravinových bank pro jídlo (a řepka se pálí v autech pro radost ekologům).

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Psal jsem, jak to zatím vnímám já a také jsem nastínil, že za 15 let to patrně budu vnímat jinak.

Ale zmínil jste ty potravinové banky a tam já nemohu nereagovat. Pokud mi tam přijde někdo, kdo má evidentně 30 kilo nadváhu, tak místo mouky a mléka a těstovin na něj vezmu bič a proženu ho párkrát kolem areálu.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

Dneska jsou tlustí chudí a hubení bohatí.

Dostanete mouku a olej, jenže to je jídlo s energií a bez živin.

Zaprvé po něm máte dál hlad, protože vám dál chybí ty živiny a to vás nutí jíst.

Zadruhé bílá mouka, cukr atd fungují v těle jak jednorázovej, přísun energie, kterej za tu chvíli nejste schopen spálit a ten přebytek se uloží jako tuk. Jenže zpětně se tuk začíná měnit na cukr daleko hůř a až když jste spotřeboval glukózu (cukr).

Proto je potravinová pomoc třetím zemím docela perverzní - ničí to místní zemědělství a ničí to zdraví příjemců té pomoci.

Tím bičem se léčily třeba kurděje ve švédském námořnictvu, protože to brali za lenost. Moc to nezabíralo.

Tady v potravinovejch bankách určitě dávají i výživnější věci, ale čerstvá zelenina a ovoce to asi nebude a nahnilá by neprošla hygienou a hází se do odpadků. - Vědomí, že jíte něco, co už je v podstatě odpadek, taky nic moc.

Bezdomovci, co nikdy nejedli odpadky to rádi zdůrazní.

Průměrný počet slepic: 4.9 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

Kdo ze zdejší slepičárny touží po tom nechat se co nejrychleji vakcinovat Sputnikem ?
A nutili byste k tomu i své rodinné příslušníky ?

Stačí odpovědět jednoslovně - já, ano - ne. Zejména Kant, ty jeho traktáty fakt ne.

Průměrný počet slepic: 2.1 (14 hlasů)

In reply to by Výrobce Cen (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nelze pochybovat o tom, že Sputnik V je dobrá vakcína. Je spíše otázkou, kde bude vyrobena. Asi bych se ošíval u Sputniku V vyrobeného v Indii.
Myslím, že řada diskutujících ještě nepochopila, že se k nám nebude dovážet Sputnik V z Ruska, nýbrž z nějaké jiné země, kde bude vyráběn v licenci. Například z Německa. Není vyloučeno, že licenci koupí některá firma, která není schopna vyvinout vlastní licenci, třeba Sanofi.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

protože asi před dvěma týdny proběhla zprávička, že se Sanofi jedná Pfizer, kterej velice nenápadně obsazuje výrobní a především plnicí kapacity v Evropě. Už se dohodnul v Německu na zakázce pro jednu fabriku.
A plnicí kapacity jsou rozhodující, to příznačné úzké hrdlo výroby. Navařit šmakuládu v papiňáku není problém, problém je šmaluládu nacpat do flaštiček.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

lidi věděli
kolik sežerou indickýho Paralenu nebo Ibalginu

:-)))

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Výrobce Cen (neověřeno)

Trvalý odkaz

To je dost málo, čekal jsem poptávkové tsunami ....
Opravdu stačí : Já .....Ano - Ne

Průměrný počet slepic: 2.7 (7 hlasů)

a vím, že tam fungují tak, že co se dá ojebat, to taky ojebou, takže Sputnik V mi píchněte, až budu ležet v tom dřevěném penálu, pak už mi to bude celkem jedno.
Takže za mě - ne.

Průměrný počet slepic: 3.1 (7 hlasů)