Pár etických otázek

Autor
Štítky

Vy, co Kydy čtete pravidelně víte, že jsem se do Vidlákova přistěhoval před osmi roky do hospodářství, které nám daroval manželčin dědeček za slib, že budeme v hospodaření pokračovat. Slib jsme splnili a od té doby hospodaříme. 

Dědečkův baráček nebyl vůbec ve špatném stavu, ale přece jenom jsem se musel pustit do značných úprav. Přistěhovali jsme se s dvěma dětmi a narodily se nám pak ještě další tři. Dědeček už byl sám, neměl důvod topit v celém baráku a tak bylo popraskané topení i kotel, jak se pořádně netopilo, tak to schytávaly omítky, okna netěsnila, lehce zatékalo pod střechu... 

První co jsem tenkrát dával dohromady bylo topení. Velice levně jsem z místních stavebnin koupil litinový kotel, co ho nedokázali prodat, bo ho nikdo nechtěl, nakoupil jsem uhlí, postupně jsem dodělal akumulační nádrž, vyměnil veškeré potrubí a zajistil v domě teplo, že si i malá děcka mohly hrát na podlaze.  Kotel jsem koupil za pět tisíc - ve Vidlákově už skoro všichni zrušili komíny a topí se plynem, uhelné sklady tu už dávno nejsou, ale já si zajistil dodávku velmi kvalitního sibiřského antracitu, který mi dovážejí dodnes. Musím ho brát naráz deset tun, aby poslali velké auto, ale nezabere to moc místa, protože je to těžké jak kamení. Upravil jsem si ve sklepě uhelnu a doma je teploučko. 

Pak přišel nový emisní zákon, který od roku 2022 zakáže topit v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy, což je můj případ. Já samozřejmě nelenil a už před několika roky jsem si koupil od viadrusu kotel, který splňuje třetí emisní třídu a který má stejné připojení jako současný kotel. Říkal jsem si, že ho letos přes léto prostě přehodím za ten původní a nic se nezmění. 

Mám to ale vůbec dělat? Emise se ve skutečnosti změní málo. V podstatě je to jen další omezující vládní buzerace. Teď mám levné topení, které mi dobře funguje, nejsem žádný buran, v kotli jsem se naučil topit tak, že komín téměř vůbec nekouří. Používám při topení zdravý rozum, nehážu tam žádné plasty, topím takřka čistým uhlíkem se špetkou síry. Kromě toho si o globálním oteplování myslím svoje a ještě více jsem skeptický k tomu, že klimatickou změnu způsobuje drobný nárůst CO2 v atmosféře. 

Zde na Kydech i jinde jsem v poslední době vypozoroval, že vládu není nutné poslouchat. Že není nutné přistoupit na její diktátorské manýry, kterými nás omezuje. Máme sice pandemii, na covid umřelo už dvacet tisíc lidí, ale celospolečenská shoda  směřuje k tomu, že sice tu lítá breberka, kterou různě chrlíme kolem sebe, ale není důvod kvůli tomu přijímat zvláštní opatření. Chránit se mají ti, kterých se to týká a kteří jsou ohrožení. Těm je doporučováno, aby někam zalezli a nevystrkovali nos. Někteří méně striktní chřipečkáři navrhují, že stát nemá omezovat ty mladé a zdravé, ale měl by pomáhat pomocí covid hotelů nebo subvencováním příjmů právě ty, co jsou nemocí ohrožení. Ostatní mají normálně chodit do práce i do hospody, normálně se bavit v sauně, bazénu, na koncertě, fotbalovém zápase a podobně. 

Navíc se mi minulý týden v autě rozsvítila kontrolka filtru pevných částic a už nezhasla. Mám ještě starší typ auta - kontrolka sice svítí, ale auto není ničím omezeno a jede pořád stejně. Jen kouř z výfuku je trochu černější. Jen maličko, prakticky nikdo to nepozná. Opět - nejsem žádný fouňa. Používám zdravý rozum, nejezdím zbytečně po Vidlákově, auto používám pouze v nezbytných případech, sám raději chodím pěšky. O víkendech nejezdíme do hytlermarketů, všechno si koupíme na místě. Sakra, musím ten filtr pevných částí měnit? 

Ten můj kotel a filtr v autě - to je přece to stejné jako ten covid. Jakési malé částečky, které  sem tam někoho zabijí. Navíc existují stovky studií, které zaplatily tabákové firmy, které jasně ukazují, že vliv kouřových částeček a dehtu se přeceňuje. Že rakovina vzniká spíše ze stresu a strachu z nemoci. Že kdo žije zdravě, sportuje a dodržuje životosprávu, ten se nemusí bát se tu a tam nadýchnout kouře. 

Koneckonců, komu se nelíbí, že můj komín vydává lehký pach parní lokomotivy, může si vzít tu roušku ne? A pokud se někdo cítí ohrožen rakovinotvornými částicemi z mého výfuku, nikdo mu nebrání, aby chodil s respirátorem. 

Když si čtu v naší diskusi zde na Kydech výzvy, že vládu není nutné poslouchat a plnit její nařízení v případě pandemie, která zabila dvacet tisíc lidí nad běžné hodnoty úmrtí, když to  není důvod k mimořádným opatřením, když  jsou současné opatření jako jít s kanónem na vrabce, nebylo by logické se vzepřít i v případě kouře z komína? Nebylo by vhodné se vzepřít i v případě STK? Koneckonců můj kouř z komína stoprocentně nezabil ani jednoho člověka nad běžnou úmrtnost. A když koukám na úmrtnosti kolem roku 1980 a dneska, tak mám pocit že ani odsíření elektráren snížilo úmrtnost jen minimálně, možná vůbec.   Už dlouho se bavíme o tom, že byrokracie ničí všechno kolem nás, není načase se vzepřít i kvůli kouři? 

Když není důvod omezovat veřejné akce a obchody, protože lidi jsou přece rozumní a nechovají se lehkomyslně a budou sami vědět, co dělat v případě covidu, který plní nemocnice nadoraz, nemělo by být na rozumu lidí i to, čím topí? Když má stát kompenzovat pomoc lidem, co jsou ohrožení covidem a ostatní nechat na pokoji, neměl by stát stejně dodat nějaké roušky mým sousedům, co nechtějí čichat můj komín a mě osobně nechat být?  

Když má stát v případě covidu prostě jen zajistit dostatek ventilátorů a kyslíku, neměl by prostě jen zajistit dostatek ozařovačů na nádory v případě rakoviny? Neměli by se chránit prostě jen astmatici a alergici, protože si nemůžeme dovolit omezit ekonomiku? 

Troufám si dokonce tvrdit, že libovůle v topení by v tomto státě ušetřila ohromné miliardy peněz. Ať si plynem topí kdo chce, ale hodně lidem nevadí chodit do sklepa ke kotli a vymetat komín. Zbylo by jim hodně peněz na jiné věci. Topení uhlím je také takové "jiné teplo". Dokud se topilo uhlím, nebyly kolem oken plísně. Neměl by nás tedy Babiš přestat buzerovat zákony o emisích a nechat nás spalovat co dům dal? A ti, co jim to smrdí a co kvůli tomu nemohou dýchat, ti ať se chrání ne? Ať jezdí za státní peníze na školy v přírodě, ať jezdí do lázní. 

Když si teď stovky tisíc domácností nebudou muset vyměnit kotle, ušetří to obrovské peníze. Když musíme dbát na ekonomiku, nebylo by tohle docela dobré řešení? Když nevyměním filtr pevných částic, mohu klukovi koupit nové vybavení na floorball. Děti se musejí hýbat, to že jsou doma, to je pro ně přece katastrofa ne? 

Proč jsou covidová opatření tak strašně diktátorská a výměna kotlů nikoho na demonstraci nepřivedla? Proč je tak špatné, že nás vláda omezuje kvůli pandemii s velkým množstvím mrtvých a nikdo neposílá řetězové maily a nepíše jeden článek za druhým o tom, že nás vláda omezuje kvůli emisím? Chránit se proti covidu a proti kouři, to jsou stejné prostředky a stejná problematika, kterou řeší stejné roušky a respirátory. Koneckonců respirátory byly vymyšleny právě kvůli prašnému a zakouřenému prostředí. Proč se mohou dělat masová opatření zahrnující výměny milionů kotlů a odsíření elektráren za desítky a stovky miliard a nemohou se dělat opatření za stovky miliard kvůli covidu?

Nebo je to opravdu jen tím, že covid neexistuje, kdežto smrad z komína ano? Že vir má lepší maskování, protože nesmrdí? 

Tímto textem jsem chtěl demonstrovat, že způsob jakým je přistupováno k pandemii, ten se přenese i do jiných oborů a oblastí. A pokud se covid bude řešit rozvolňováním, otevíráním a neposlušností vůči vládě, projeví se to i v oblastech, které budou více vadit. Třeba v smradem z komínů. Pokud je smyslem svobody nenosit roušky a mít otevřené hospody, bude tento smysl aplikován i na filtry pevných částic. Pokud je možné vládu ignorovat v případě pandemie, bude to možné i v případech, které se nám ani trochu nebudou líbit. Současný pandemický odboj proti vládě je Pandořina skříňka, která se projeví. A protože jsme v Česku, projeví se v tu nejméně vhodnou chvíli. 

Jestliže se ukáže nade vší pochybnost, že náš stát je bezzubě slabý, nebudou to ti malí (jejichž zájmem se chřipečkáři zaklínají), co na tom vydělají. Budou to ti velcí a silní. Vyhrají ti, kteří vyhrát vůbec nepotřebují. Pokud se ukáže, že je možné beztrestně ochcávat vládní opatření, zřejmě se ukáže, že je možné stejně beztrestně neplatit za zaměstnance zdravotní a sociální. Že je možné jim zadržovat mzdy. Mohlo by se ukázat, že třeba takovému berrnardovi není nutné proplácet faktury za dřevorubectví.... 

Zkrátka a dobře, dával bych si pozor na to, aby se boj proti Babišovi nezměnil na boj proti státu. Aby se demokratická soutěž nezvrhla v občanskou válku. Aby se rozhořčení netransformovalo v nenávist. Můj dnešní vzkaz proto zní: "dobře si rozmyslete, čeho chcete dosáhnout. Mohlo by se vám to nedej bože i vyplnit."

 

PS. Ve skutečnosti už mám kotel dávno přehozený a filtr pevných částic se bude měnit v autě tento týden. Odsíření i omezení prachu totiž doopravdy pomohlo. Ale kdyby se k tomu lidi postavili stejně jak ke covidu, měli jsme horské lesy pořád zničené a řvalo by se, že odsíření k ničemu není. 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.1 (86 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Dneska jsem dal Vidlákovi 5 slepic. Naprosto se trefil do mého uvažování.

Je tu dost diskutérů, kteří si stěžuji na kovidovou konspiraci, spiknutí na to, jak to "ti v pozadí" naplánovali, aby nás potažmo zbavili občanských svobod, očipovali, změnili DNA (doplňte si další).
Jsem osobně velmi opatrný na to, co mi tlačí mainstrém, co k nám přichází zabaleno jako největší blaho od naší vlády, Brusele, spojenců zaatlantických nejvěrnějších. U kovidu jsem ale známky konspirace, spiknutí neregistruji. Maximálně rvačku o prachy dodavatelů vakcín, léků, roušek a jiného šancajku, což je se ale vyskytuje všude tam, kde se porcuje velká hromada peněz hlídaná státními úředníky.

Oproti mnohým ale rozsáhlou, široce koncipovanou konspiraci, spiknutí vidím docela jasně okolo klimatické změny a s tím spojených aktivit. Cílem toho všeho zřejmě je, donutit nás abychom šáhli do kešeně a kupovali a kupovali pro vyšší dobro nové produkty i když ty staré fungují. Týká se to nejviditelněji kotlů, aut - další si doplňte.
Příčinou toho všeho je stádium kapitalizmu, ve kterém se právě nacházíme - už není kam expandovat, hory zboží nemá kdo kupovat, zisky, krev kapitalizmu se netvoří. A tak nám ty nákupy, výměny VŠEHO za nové pod rouškou nové ideologie nařídí.
Tady bych kladení odporu, ignorace, protesty považoval za smysluplné, účelné a potřebné. Oproti kontraproduktivnímu boji s opatřeními proti šíření kovidu.

Průměrný počet slepic: 4.4 (21 hlas)

Cesta ven z krysího závodu je vůbec novou službu nepoužívat a ani k ní nepořizovat nové předražené hračky. Současný konzumní svět je nastaven na náhradě starého výrobku novým, abychom si nepřišli sociálně vyloučení. K tomu směřuje celé odvětví reklamy a propagandy. Kdo si nekoupí výhodný předražený hrnec, je sobec ničící planetu, zaostalý zpátečník bránící pokroku, sociální případ chudého člověka, prostě horší než kdokoliv ze zbytku populace. Ale co když krysí závod běžet odmítneme? Jako příklad můžeme využít neustálé změny v TV frekvencích vysílání. Přechod z analogového na digitální vysílání, nejnověji DVB-T2, za 5 let něco dalšího nového ještě neznámého. a co když odmítneme TV koupit a sledovat úplně? I bez ní se dá žít. To je jen příklad, jak dobrovolně vystoupit z celého závodu konzumu a spotřeby, kdy musíme vydělávat stále více, abychom si udrželi dosavadní status spotřeby.
Každý máme šanci hodit do celého soukolí vidle tím, že dobrovolně budeme spotřebovávat méně a nové věci zkrátka nepořídíme.

Průměrný počet slepic: 4.9 (20 hlasů)

Když se nad tím člověk zamyslí, oni v podstatě manipulací (globální otepolování => oxid uhlíku) chtějí pod pláštíkem ekologie dosáhnout zrychlení obrátky zboží, což je v 99,9% případů naprosto neekologické.

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)

Před (asi) 15.lety jsem odpojil energii do anténního zesilovače (protože mě štvaly blbosti na TV "D" pro děti).
Zprávy si najdu i jinde, stupidní seriály mě ani manželce nechybí.
Ty, co máme rádi, jsme stejně měli na disku bez reklam už před tím.
Na dotaz, proč neplatím, jsem odeslal čestné prohlášení.
Dětem je lépe, nám je lépe.

Kotel zahodit nejde - topit se musí.
Mám krbovky, litinové a silné (18kW na dřevo, 20 kW na uhlí). Jsou stavěné na dřevo i uhlí.
Topit v místnosti musím - 150 let starý kamenný dům zapuštěný ve stráni ve skále, kdybych netopil, dům se vlhkostí rozpustí. Stěny podřezat nejdou - je to přímo skála. Aspoň mám ve vvnitř falešné zdi se vzduchovou mezerou.
Je to památková zóna, moc si vyskakovat nemůžu.
Plyn není zaveden, šlo by třeba tepelko (dům má celkem malou tepelnou ztrátu), ale to vlhko, když by se vynechala topná sezóna, pomalu rozebírá omítky...

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)

I když ty obtíže s vytápěním a vlhkostí musejí být celkem děsivé, zní ten popis dost zajímavě až romanticky. Bez legrace.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

Jo, ze všeho nejvíc to vypadá na ekvivalent předepsané spotřeby piva v novověku, výměnu škodlivých freonů za lepší, i když vlastně stejně škodlivé chemikálie, výměna obrazovek 4:3 za 16:9, zákaz žárovek atd.

Průměrný počet slepic: 3.6 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Já vím, že článek není o výměně uhelného kotle. Ale když je to pro mě tak lákavé se toho chytit a trochu si tu zaexhibovat se svou zkušeností s uhelnými kotli.
Musím topit uhlím a ještě nějakou dobu budu muset, nic jiného není v dohledu. Alternativa je elektrika a plyn v bandasce, co tak s láskou teď v tv ukazuje Dejdar. Ale já se chci občas ze své výplaty i najíst, nejen platit za teplo.
Měl jsem Viadrus, ten jsem opustil, protože koks a černé uhlí se staly vzácnější než vltavíny. Pak jsem měl OPOP, což je další klasika, na hnědé uhlí. Dost jsem se s tím trápil, především s kvalitou uhlí (prach), na kterou to bylo dost citlivý. Počet hodin měsíčně, které jsem u toho kotle strávil obsluhou a čištěním by v sumě vydal za rok na pořádně dlouhou dovolenou.
A pak jsem udělal věc, za kterou tady budu pro spoustu lidí navěky darebákem - vzal jsem dotaci na automatický kotel na hnědé uhlí. Ano, okradl jsem vás a vzal jsem si kus svých daní zpět. No ale zpátky k topení. Musel jsem sice předělat topení v celém baráku (ano, to byla rána) a vzdal jsem se s těžkým srdcem samotíže, ale výsledek - to je to, proč to Vidlákovi píšu. Až vám zakážou i tu třetí emisní třídu, můžu tohle řešení doporučit. Když jsem se přestal každý den starat o kotel, začal jsem z nudy číst Kydy, měl jsem na to najednou čas. A to se vyplatí, ne?
Tedy - zahoďte starý kotel (ne do lesa, do sběrných surovin) a jděte do automatického kotle. Seberte ostatním kydařům něco z jejich daní (ale nepište to sem, oni by strašně pyskovali), stihněte ještě dotaci a pak to nebude stát úplně majlant - ale bohatě se to vrátí na času a starostech.

Průměrný počet slepic: 3.9 (15 hlasů)

Petře já mám hned vedle toho kotle na uhlí ještě i kotel plynový. Stačí jen cvaknout vypínačem. Používám ho, když jedeme v zimě na pár dní k rodičům. Je to stará Destila a mám k ní dostatek náhradních dílů do konce života. 

Kotel třetí emisní třídy je poslední model, který je tak nějak normální. Normální násypka, normální, rošt. Blbuvzdorný. Všechno modernější už je k ničemu. Takže až mi zakážou topit uhlím, prostě naplním uhelnu nadoraz doplna, kotel nechám vyhasnout a začnu topit plynem. A až Putin přitáhne kohoutky (což je při současné politické situaci je otázka času) prostě kotel zase zapálím emise - neemise. Do sklepa se mi vejde zásoba paliva na tři roky. 

Mezitím doufám, že dokončím zateplení celého domu. Stropy a okna už mám, snad stihnu ještě i fasádu. Pak možná zjistím, že cena za topení plynem už není tak vysoká a zpohodlním... ale uhelný kotel si nechám v systému. Pro jistotu

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

Tak takový sklep vám závidím))))
A ten plyn taky. Teď ještě mi to nevadí, ale nikdo nemládne a ta manipulace s uhlím bude čím dál tím těžší. Já jsem si při změně topení v dimenzích plánoval dopředu a na důchod vedle postavím tepelné čerpadlo.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

o mulťáku (splitsystém, bez vody). A pecek do interiéru.

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)

naopak, Dokončí NordStream II.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Ta proti němu zavedla sankce a přišla o trhy.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

Docela by mne zajímalo, kolik se za rok propálí v nově postaveném přepisovém domě, ale reálně. Kamarád v takovém už asi deset let bydlí (dvoupodlažní, zastavěná plocha asi 80 m2, tj. obytná asi dvakrát tolik mínus garáž a komora, pokud se nepletu) a tvrdí, že jej plyn vyjde na cca 10 - 12 tisíc. Další kamarád má zetě - kutila, který prý v opět asi deset let starém domě netopí prakticky vůbec. Obložil jej půlmetrovou vrstvou polysterénu (!), udělal si tam rekuperaci, vše mu hlídá elektronika.

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

vzduchovody? Za 10 let v nich má 2mm roztočů.

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

se já taky bojím, oni vám namontují plný barák techniky,ale údržbáři vymřou a co s tím blondýna.

content://com.android.chrome.FileProvider/images/screenshot/1614678985606-612084571.jpg

Průměrný počet slepic: 4.8 (8 hlasů)

U mne na rekreačním domku mám stejnou sestavu dvou kotlů-uhelný H412 od OPOP a plynový Destilu automatic.Uhelný byl koupený a instalovaný jako výměna předchozím majitelem v r.1981 a plynový v r.1978 po plynofikaci obce. Bohužel uhelný je emisní třídy 2,takže od příštího roku nevyhovuje, i když já jsem s ním spokojen.K mé smůle výrobce sice nabízí typ splňující přísnější normu,ale nevím proč změnil rozteče primárních a sekundárních vývodů z kotle o 10 cm více od podlahy. To pro mne znamená, že nepasuje přímé napojení stoupaček ÚT na kotel bez značných stavebních úprav.Takže jak píše i Vidlák, kotel mi zůstane jako rezerva a bude se honit plynový kotel za cca 3x větších nákladů na topení.Vzhledem k tomu,že se jedná o rekreační objekt, který je využíván převážně od jara do podzimu, nebude to mít fatální dopad do financí oproti dnešnímu stavu.Pravdou však je, že topení uhlím je hodně špinavá záležitost a pouze díky samostatné kotelně a uhelně se špína a prach nešíří.

Průměrný počet slepic: 3.9 (8 hlasů)

je také málo,sehnat spolehlivého je zázrak jako se zubařem. Můj šel před 2 lety do důchodu. Topit plynem bez údržby bude časem velmi nebezpečné. Kamarádka v Hradci Králové též nesehnala plynaře udržbáře,tak radši mění cely kotel co 7 let. Na to montéři přijedou,ona má 3 až 4 roky klid,plus 2 roky v zaruce servis pak se chvíli nervuje a pak hned mění za nový

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

nařežte 2 závity, dejte spojku a redukci, pancéřovou hadici - uděláte si to sám. Závitořez si půjčíte.

Průměrný počet slepic: 3 (7 hlasů)

Pavle omlouvám se, ale prostě musím... :-)

Máme tu mezi čtenáři Petra, máme tu mezi čtenáři Pavla a pak tu máme Petrpavla. Pánové nejste nějaká vylepšená registrovaná dvojice, která i přes stejné pohlaví přivedla na svět poněkud nepovedeného potomka? 

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

Tak já se k oběma jmenovaným nehlásim,jsem samostatná a samosprávná osoba s křestním jménem Pavel.Tož tak.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Dřevo a plyn. Házím tam dřevo, jelikož ho mám zadáčo, ale když by bylo potřeba, otočím knoflíkem a pojedu na plyn.
No jo, ale co když se těm ekologickým fičusům povede, díky odstaveným jaderným a uhelným elektrárnám, nějaký slušný blackout. Tak budu v hajzlu i se dřevem i s plynem, protože čerpadlo potřebuje elekriku.
No tak to bych snad měl vytáhnout ty Petry, co jsem ještě nevyhodil.

Průměrný počet slepic: 3.5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Poslyšte podobenství. Probíhá závod, třeba ve skoku do dálky. Borci se přihlásí, rozhodčí odborně zhodnotí šance jednotlivých závodníků a vyhlásí výsledky. Některým se to ovšem nelíbí a žádají, aby se skákalo, protože věří, že by mohli zvítězit. Rozhodčí to ale prohlásí za nesmysl, kterým není třeba se zabývat, protože věc je jasná a každý to přece musí pochopit a nějací kverulanti nám ten jediný správný systém nebudou narušovat.
Zdá se to absurdní? Mně ano, ale některým, kteří zde hlásají, že jedině správná jsou opatření, která činí vláda, by to mělo připadat naprosto normální. Že jsme nic jiného nevyzkoušeli? Není třeba, systém sice nefunguje, ale ty ostatní jsou ještě horší (pravil Franta Šiška, bo je chytry jak liška). Stačí se přece podívat na to, kdo to navrhuje.

Průměrný počet slepic: 3.4 (16 hlasů)

A odkud by se podle Vás měla opatření vycházet?

Netvrdím, že vše, co dělá vláda, se mi líbí, ale je jedině legitimní, vybavená pravomocemi a i odborníky. Má k tomu nedělitelnou pravomoc, ale také nedělitelnou odpovědnost.

Vyskytnou se chytráci, kteří by rádi využívali pravomoce bez odpovědnosti.

Průměrný počet slepic: 4.7 (10 hlasů)

Nebojte se toho a buďte konkrétní, která jiná opatření bychom měli vyzkoušet, z jakých podkladů (nikoliv pocitů) vaše návrhy vycházejí a zda byste byl ochoten přijmout odpovědnost za neúspěch vyjádřený v počtu mrtvých?

Průměrný počet slepic: 4.6 (9 hlasů)

kdyby to vidlák nevyměnil,jestli by na to někdo přišel

Průměrný počet slepic: 3.2 (5 hlasů)

In reply to by Gaia (neověřeno)

Trvalý odkaz

To není problém, v tomto bodě byla domovní svoboda prolomena a úřad může přijít na kontrolu (děkujeme vám, zelení fašisti). Takže stačí jeden teplý bonz od souseda, co vás nemá rád.

Průměrný počet slepic: 4.1 (9 hlasů)

může soused vědět,co máte za kotel.

Průměrný počet slepic: 1.7 (6 hlasů)

In reply to by Gaia (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vědět nemusí, stačí poslat udání. Úředníci na životním rádi prokáží činnost.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

Úředníci z odboru ŽP vás požádají o prokázání způsobu vytápění.
Když prokážete montáž plynového kotle, a spotřebu přiměřeného množství plynu, tak vám dají pokoj.
Můžete mít pec na pevná paliva asi do 9kW.
Ládik to ví určitě přesně.

Průměrný počet slepic: 3.4 (5 hlasů)

hodného souseda, co zamořuje okolí pálením plastů a podřadného uhlí v nevyhovujícím kotli, udat?
To nikdy. Raději obětuji zdraví dětí v okolí.

Průměrný počet slepic: 3.6 (5 hlasů)

In reply to by Anonym (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vy víte, jaký má váš soused kotel, jaké uhlí v něm pálí, a že spaluje taky plasty? Chodíte s ním do jeho kotelny? :-(

Průměrný počet slepic: 4 (7 hlasů)

Aleno, proč by chodil do kotelny. Dědci na vesnicích se s tím ještě vytahují.

Průměrný počet slepic: 2.3 (9 hlasů)

Jenomže nejsme v situaci, kdy bychom mohli experimentovat s řešeními, v daném případě s lidskými životy. Podle odvěké vojenské zkušenosti je každé rozhodnutí lepší než žádné rozhodnutí. I Bojový řád ČSLA říkal, že velitel se musí rozhodnout. Samozřejmě je třeba sledovat vývoj a reagovat na změny situace. S covidem je stejné, zhodnotíte situaci a přijmete řešení, které považujte za nejlepší. Jakmile je ale rozhodnutí přijato, je třeba je plnit. To, že má někdo jiný názor, je normální. Normální ale není jednání Fialů, Kupků, Kalousků, Pekarových či Bartošů, kteří každé rozhodnutí vlády sprostě napadali, aniž by nesli jakoukoliv zodpovědnost.

Průměrný počet slepic: 4.3 (15 hlasů)

Konec konců, napadat je mohou, jsou opozice, tudíž to mají v popisu práce. Ale v tomhle konkrétním případě (kovid) by je neměli sabotovat a nemohou také požadovat, aby byla výměnou za toleranci použita jimi nadiktovaná řešení - tím pádem se podílí na rozhodování, aniž by nesli odpovědnost.

Průměrný počet slepic: 3.9 (15 hlasů)

Operujete zde odpovědností za životy. To beru. Byl jsem na vojně. Pravomoc velitele byla jasná, stejně jako odpovědnost. Za špatné rozhodnutí byl potrestán, ve válečném stavu zastřelen. Z vašich příspěvků nepřímo vyplývá, že pokud by vláda (jejíž každý jeden člen je si plně vědom své osobní odpovědnosti (tzv. „politická odpovědnost“ je odporný alibismus nehodný člověka na svém místě) za životy občanů nepřijala přesně taková opatření, která dosud přijala, byla by situace ještě horší. Nebudu operovat Švédskem atd., tedy jen stručně-jak to víte?

Průměrný počet slepic: 2.5 (10 hlasů)

šmajdá a kulhá na všechny nohy
Tak popořadě – závod má pevně stanovený čas průběhu, má pravidla. Marně pátrám (asi tuším), kdo jsou pro vás borci, kdo rozhodčí a kdo chce nefér vítězit a jediné, co je mi jasné, že byste rád, aby se zkoušelo a zkoušelo a zkoušelo do té doby, než si všichni polámou přinejmenším nohy a pak vyhlásili vítězem vás.

Težko můžeme porazit soupeře, když v družstvu i ten největší blb a chromajzl se cítí jako vítěz a trvá na svých podrazech (čím hůř, tím líp), namísto aby pomohl zvítězit nad covidem – nám všem. Protože ať chcete, nebo ne, to my všichni, bohužel vč. vás, jsme proti viru jediné družstvo.

Vždycky, když slyším vyřvávat nějakého chřipečkáře, kladu si otázku, zda má děti. Jim totiž budete draze platit za to dnešní zpochybňování hodnoty lidského života, dojde i na vás, troubové.

Průměrný počet slepic: 4.1 (14 hlasů)

Upřesnění - má reakce výše patří k Tomovi v 8:46.

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

Nejsem chřipečkář, mám děti a vnoučata. Kdybych byl, určitě bych nediskutoval o tom, jaká opatření je třeba přijímat. To je tak všechno, co stojí za komentář. Hysterickým chlapům se doporučuje omývat přirození vlažnou vodou. Jak je to u žen, v tom Vám neporadím.

Průměrný počet slepic: 3.3 (14 hlasů)

In reply to by Tom (neověřeno)

Trvalý odkaz

že nejste chřipečkář (nějak nám mizí, brzy už tu nebude žádný) a že máte potomky :-). To zpochybňování postupů vyřešil nejlíp myslím Kupka z ODS, ten na jedné tiskovce řekl, že vládě navrhli přes třicet správných opatření, které je třeba podle nich udělat, a na dotaz novináře jaká opatření? odpověděl, že je to vlastně jedno, protože vláda žádné z nich schválně nepoužila. Taky nechtěl diskutovat.

A prozradím já vám, abyste se příště neblamoval - ženy to mají snadné, ty myslí mozkem a ne přirozením. Ostatně, jak je vidět, ta vlažná voda vám moc nepomáhá. Zkuste příště počítat do deseti.

Průměrný počet slepic: 3.6 (14 hlasů)

Je to psina, kdyby to nebylo smutné...
A co mi taky přišlo fakt divné, že v pondělí všechna internetová média lila zase kýbl nenávisti na vládu atd., jediný Blesk ?! :-) měl na titulce článek s přehledem, co a jak od pondělí platí, kde si stáhnout potřebné dokumenty atd. Tak až tam jsme to dopracovali, bulvár jako veřejnoprávní médium :-)
Komici!

Průměrný počet slepic: 4.1 (17 hlasů)

Jsou to (já jim pořád říkám trollové) vlastně chudáci, politujme je. První příspěvek dostanou z centrály, ale co pak, když mají reagovat na reakce? Musí si poradit sami a tak plácají, co je napadne na první dobrou. A co je tak může napadat? Hlavu mají plnou vulgarit, s tím se musí počítat :-)

Média – zrovna včera jsem nečetla, ale nepřekvapuje mě co popisujete. Možná jste si taky všimla, jak se čím dál víc ohání „lidmi“ – lidi vládě, Babišovi …(doplň podle libosti) nevěří, lidi nařízení nechápou, lidi ne/chtějí, lidi si ne/přejí, lidi nerozumí, lidi blablabla… Nikdy nenapíší – naše redakce nerozumí, nechápe….chce…. jako by ti skuteční "lidi" byli hloupí a nevěděli, že žádná redakce pro svá tvrzení o „lidech“ zhusta nemá žádný podklad či průzkum, že je to pouhá manipulace.

Minulý týden byl na ČT několikrát denně Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. V rozhovorech mj. zaznělo např…. a co říkáte pane prezidente Prouzo Zemanovu názoru, postoji, mlčení, apod. ? Ano tohle jsou podprahovky, kdy u regulérního prezidenta republiky titulování vypustí a naopak ho uctivě přiknou takové nule, která k němu přišla jen proto, že je ochotná očerňovat ty, co se jim nelíbí. Z toho je fakt na bl.tí. Blesk ani nečtu (mám málo času, uniká mi toho hodně), ale už ho ta tzv. seriozní média dávno trumfla. Rozdíl mezi nimi je jen v tom, že Blesk jede po staru – jakákoliv senzace se hodí. Ostatním mediákům se hodí jen ty senzace, z nichž se dá vytlouct něco proti nespřízněným politikům. A tak by se dalo pokračovat, co zrovna Vám to budu povídat…A oni si bláhově myslí, že lidi to nevědí a jsou úplně blbí. Hezký zbytek dne.

Průměrný počet slepic: 4 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Soudruzi, udělali jsme chybu před dovolenýma, soudruzi udělali jsme chybu před volbami, udělali jsme chybu před vánocemi, no, děláme chybu soudruzi pořád, ale od této chvíle vám soudruzi slibuji, již je s chybami konec. Od tohoto okamžiku soudružsky a bez chyb. CO mi to jen připomíná.

K včerejší pšence. Jsme ve válce a tudíž není nic jednoduššího, než vyhlásit nouzový stav a zakázat vývoz obilí a regulovat cenu. Ale jak by k tomu přišel třeba ten Agrofert, že?

Ještě jednou pro velký zájem zopakuji. Vláda se může jen zadlužovat a přerozdělovat, zakazovat a škodit. Velkému počtu vzít a malému počtu dát.
Kdo spoléhá na vládu na její jasnozřivost, je odsouzen k potupě. Každý je povinen zvažovat, zdali jsou vládní kroky v souladu s vyšším principem mravním a pokud nejsou, je povinen se vzepřít.
Vláda dle vlastních slov dělala chybu na níž byla upozorněna a tuto chybu ještě několikrát zopakovala. Věřit takto jednající vládě je víc než zločin, je to chyba.
Nikdy nejednám tak, jak chce vláda, neb její kroky vždy směřují proti mým zájmům. Není mým zájme měnit jeden kotel za druhý jen proto, že v minulosti zkoušky nebyly a teď jsou. Není důvod měnit lepší za horší. Pokud respektujeme fyzikální zákony, není důvod k filtru pevných částic na výfuku automobilu. Doufám, že mi nebudete tvrdit, že vypustit, potažmo vypálit filtr za městem na pole, je menší zločin, jak částice vypouštět průběžně.

To, že vláda a posléze parlament přijme nějaký zákon, ještě neznamená, jde li proti zájmům většiny, aby byl bezrozmyslu dodržován.

Dodržoval jsem zdravotní zásady po celou dobu pandemie, dnes mi přibyla i ta, že když jdu na procházku, musím jít z domu na liduprádné ulici s rouškou a tak se trošku i dusit. Za sebe, nasrat!!!!

Průměrný počet slepic: 2.2 (21 hlas)

Co úvaha to chyba. To děláte schválně, nebo máte jen smůlu?
- Nouzový stav je již vyhlášen. Zákaz vývozu pšenice by našinci moc neprospěl. Stát by musel hradit kompenzace pěstitelům a vývozcům (soudy na své straně nemá) a narazil by i na volný pohyb zboží v rámci EU. A k čemu by to vedlo? Ke zdražení, protože by nejspíš zmizela možnost dovést levněji a cenu by určovali majitelé sýpek.
- Agrofertu extrémně vyhovuje volný pohyb zboží v EU a dotace z Brusele. Babiš kotlinku uzavřít vážně nechce.
- Vy rozhodujete co je v souladu s vyšším principem mravním a pokud vyhodnotíte že není, tak se musíme vzepřít? - No comment.
- Nikdy nejednáte jak chce vláda? - Je to rebel.
- To, že vláda a posléze parlament přijme nějaký zákon, ještě neznamená, aby byl dodržován. - Práva Plzeň?

Průměrný počet slepic: 4.4 (13 hlasů)

Drahá Eto,
evidentně je mé psaní nad vaše možnosti. Ohledně pšenky píši o obecném principu, to že již máme nouzový stav je trošku bonus v cestě za udržením cen.
Jinak další váš text svědčí i takové té, šoklovské mentalitě. Radši se mýlit s USA, než mít pravdu s Ruskem. Vaše verze: radši chcípnout s EU než si zachovat život za ČR. Vždy mi přijde takové srandovní jak si dovede člověk naběhnout na vlastní vidle.
Stále nějak zapomínáme, že EU žádné peníze nemá. MY ji platíme a škodí nám za naše prachy. Vy jste názoru, že je to v pořádku, já jsem opačného názoru.

Prozradím vám velké tajemství. Pokud by byla cena pšenky regulovaná, nic jiného než stabilní cena by nebyla. Budu pokračovat v tajemstvích, stát má státní rezervy pšenky, to jen aby nebylo potřeba rozvíjet další neplodné konspirační teorie.
A další tajemství, stát může tu pšenku taky zkonfiskovat.

K ostatnímu, přiznám se, že jsem souvislosti nepochopil a hlavně, jakou má souvislost nedodržování zákonů a Práva Plzeň.

Průměrný počet slepic: 2.9 (10 hlasů)

Asi takhle.

Vy nemusíte vůbec respektovat vládu a zákony, to je pravda. Druhá pravda je, že si ponesete následky, protože zákony existují.

Heydrich mohl zabíjet ty nejlepší Čechy, ale trestem byl atentát.
Parašutisti mohli zabít Heydricha, ale pak se v obklíčení museli zastřelit a ještě to zaplatila spousta dalších lidí.

Mravní principy ohledně kotlů na topení... trochu to připomíná mravní principy EU ohledně nákupních tašek, brček a šťourátek do uší. - Ti kdo nerozeznají zásadní od triviálního rychle končí u takovýhle galaktických problémů, protože vše ostatní je na ně moc komplikované.

Průměrný počet slepic: 4 (10 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

ale jejich výklad, pokud si dobře pamatuji, přísluší soudům. Nebo to už taky neplatí? Dá se to i obrátit, proč by měl běžný ovčan respektovat zákony, když státní moc mu v tom často zrovna příkladem nejde?
Podle mně je celá ta diskuse furt dokola o h...vně.

Průměrný počet slepic: 2.8 (15 hlasů)

Něco nedodrží, protože si myslí, že vláda nemá dost autority, napařej mu pokutu, když ji nezaplatí, tak se pak bude bránit u soudu a pokud nebude soudce na jeho straně, tak skončí s exekucí na krku.

Když mu to stojí za to nebo si myslí, že s ním soude bude souhlasit, tak ať jde do toho.

---
Jak bych vám to jen přiblížil...

Když jste byl vojákem Rudé armády, tak jste mohl režim a Stalina milovat nebo nenávidět nebo tak nějak mezi. Když jste Stalina miloval, tak jste mohl bojovat proti Němcům za Stalina, když nenáviděl, mohl jste bojovat proti Němcům navzdory své antipatii ke Stalinovi.

Když pak Rudá armáda u Moskvy dobyla kousek území a vojáci viděli, co Němci dělali civilistům: rozpáraná dětská břicha, uřezané prsy dívek, vypíchané oči, rozmlácené hlavy, postřílený, pověšený či upálený ve stodole každý kdo neutekl, pak měli navíc zcela osobní motivaci bojovat za úplně normální lidi a úplně normální lidskost a bylo jim celkem jedno, kdo zrovna sedí v Kremlu.

Když zběhnete z fronty, prostě musíte počítat s možností, že vás chytí a zastřelí na místě. Dokonce i když k vám budou cítit sympatie.
---

Vlastimil je pořád v tom adolescentním módu boje proti autoritě, jakoby nadával všem do šprtů, protože si dovolují se učit i když profesor je zcela nechlapáckej mužíček. Jakoby mu vůbec nedocházelo, že tam jsou taky lidi, co si už čuchli ke skutečnýmu životu, vědí, že někam příjdeš prosit o práci, nikdo na tebe není zvědavej, na osobním se ptají po vysvědčení a mistr na dílně se ptá, co umíš a nic jiného nepočítá.

To, že si umíš dělat srandu z nechlapáckýho profesůrka a bavit tím třídu nikoho nezajímá, protože tím ani nezameteš podlahu v dílně. Profesůrek má svý diplomy a aprobace, tím se uživí. Otázka je, jak se uživíš ty.

I tohle mohou být šprti, kterým by se Vlastimil vysmíval, jak žerou profesůrka. Oni od něj jen chtěli infrmace, za který pak dostanou diplom a pak peníze.

Průměrný počet slepic: 4.1 (8 hlasů)

zatím soudy rozhodují spíš pro zavírače, ale většinou to je z procesních důvodů, že prostě najdou na té žalobě nějaký špek. Pokud nenajdou a musí se tím zabývat, tak je to tak půl napůl, tj. celkem slušná šance. Napadnout polotovary z pera našich soudruhů asi ani není moc těžké.
Ohledně toho druhého je to bohužel tak, že jsme žádné území zatím nedobyli a s tímto vedením by SSSR skončil skutečně hned v tom roce 1941. Navíc nevidíme ty zmrzačené civilisty.
To je o hodnotách každého individuálně, někdo prostě riskne, že ho zastřelí. Koneckonců po Kájínkovi taky stříleli, když utíkal z basy, přežil to a nakonec je na svobodě. Trochu to trvalo, ale jeho nezdolná vůle mu pomohla zvítězit. Doporučuji velmi poutavou knihu Henriho Chariéra "Motýlek", to je hodně o tom.
A jen tak na okraj, přirovnávat naše protoplasmy ke Stalinovi je trochu ústřel, to jsou úplně jiné kategorie. A též ty situace jsou naprosto nesrovnatelné.

Průměrný počet slepic: 3 (6 hlasů)

Čmoude, mohl bych poprosit o nějaké zdroje, kde se píše o zmrzačených ruských civilistech? Samozřejmě ne kvůli tomu, že nevěřím, ale pro lidi co si myslí, že getlemani z wehrmachtu v Rusku pili akorát čaj. Děkuji.

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

Čmoude, mohl bych poprosit o nějaké zdroje, kde se píše o zmrzačených ruských civilistech? Samozřejmě ne kvůli tomu, že nevěřím, ale pro lidi co si myslí, že getlemani z wehrmachtu v Rusku pili akorát čaj. Děkuji.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)