Krátký vrbětický úvodník:
Ve včerejší diskusi zazněly všechny nejnovější vrbětické informace. Jak dostali brigádníci volno den před výbuchem, ale byl tam jen majitel Imexu (teda možná i s někým), jak se Bartošovi nepodařilo na dnešek vyvolat jednání o nedůvěře vládě, že Kroupovým práskačem na Hamáčka byl Netolický a že za vším je možná jen krásná domácí zabijačka v ČSSD, bo Pochetříček se cítí uražen - čímž tato strana pokračuje ve své krásné tradici, že kdykoliv jde do tuhého a někdo se jí snaží namydlit schody, tak ona jakýkoliv útok dotáhne ještě dál a sama si uškodí stokrát víc, než by to dokázal kdokoliv zvenčí.
Dále se objevily zajímavé informace u Vlka, kde došlo na rozbor fotografie hořícího vrbětického skladu.... K Vrběticím není třeba nic dodávat, další informace vyplouvají a jsou čím dál hnusnější. Já bych dneska jen řekl, že Bernatíci jsou už teď mrtví mužové. Mají jen dvě možnosti. Buď se přiznat, že odpalovali Vrbětice spolu s GRU (a pak mít v base nehodu), nebo zatvrzele trvat, že šlo o nešťastnou náhodu (a pak mít v base nehodu). Jsou hoši ještě vůbec v republice? Nebo už jsou za hranicemi?
Abychom nakonec nezjistili, že Čuk a Gek přišli Bernatíkům říct, že vědí o tom zakázaném fosforu (nebo jiných zakázaných hračkách) a oznámili jim, že tohle nepůjde ani do Sýrie ani na Ukrajinu, že to pustí na veřejnost - a ať si to Bernatíci urychleně uklidí - ať si to zařídí jak chtějí...
Čímž jsme vysvětlili všechno... Víme proč přijeli džejmsové bondové, víme proč Bernatíci fingovali nešťastnou náhodu - zapalovali sklad, aby bouchnul... a proč o měsíc později vybuchl druhý sklad, který byl předtím pyrotechnicky prohlédnut. Nakonec se ukáže, že GRU věděla líp než BISka, co se u nás skladuje a kam to jde.
A teď už dnešní článek:
S velkým zpožděním letos začala zvolna zvolňoučka kvést řepka. Vsadím se, že mi všichni potvrdíte, že jí je letos opět méně než v jiných letech. O tom ale už víme, příčiny jsem už mnohokrát jmenoval. Od doby, kdy přestal být Preol závislý na domácí produkci řepky a dokáže si ji levně dovézt po Labi, šly ceny této komodity rapidně dolů. Zemědělci řepku postupně omezovali, jak jim ubývaly smluvní závazky na pěstování a leckdy byla cena řepky pod výrobními náklady. Postupně jsme se dopracovali do dnešního stavu, kdy řepku dělá jen ten, kdo má smlouvu. Spekulace s řepkou se v posledních letech prakticky nikdy nevyplatily.
To všechno už víme. Postupný úbytek osetých ploch jsem předpovídal a došlo k tomu. Řepka samozřejmě v osevním postupu zůstává, ale letos se podle mého odhadu dostala na předrevoluční čísla. Je jí oseto asi 10% všech ploch. Když jedete autem, ono to tak nevypadá, protože žlutý lán vás praští do očí, ale když budete mít možnost koukat do žírné krajiny z nějaké rozhledny, uvidíte, že žlutého tam zase tak moc není.
Ale...
Viděli jste letos, jak ta řepka vypadá? Malá, řídká, leckde z ní ještě vykukuje i zajíc a průměrná srnka ji má po kolena. Květenství jsou vyhnaná, ale stejně zřetelně vidíte řádkování při setí. Místo zcela neprostupné džungle, která přikryje zem a dole zůstává vlhko, tak letos jsou řepková pole sušší než pšeničná a v životě jsem neviděl, že by vítr zvedal oblaka prachu v řepkovém poli. Letos je to naprosto běžný obrázek.
Přitom loňský rok byl jeden z nejmokřejších za dlouhá léta. Zima byla relativně mírná. Obešli jsme se bez dlouhých holomrazů. Od října do března půda ani na minutu neoschla. I dnes je v půdě stále ještě dostatek vláhy a i když ve Vidlákově (díky mým modlitbám) takřka nepršelo, minimálně čtrnáct dní to ještě nebude mít žádné následky.
Pšenice je letos naproti tomu úplně úžasná. Dobře přezimovala, dobře odnožila a teď už tvoří tak hustý podrost, že chrání před erozí mnohem lépe než ta řepka.
A to všechno milé děti se stalo proto, že EU zakázala většinu postřiků na řepku a mořidel na její osivo. Řepka vzešla dobře, ale spolu s ní se hned obejvili i rýhonosci a dřepčíci. Stejně tak i plísně ve vlhké krajině udělaly svoje. Řepce se u nás přestalo dařit a postřiky, které zakázány nejsou, ty jsou tak drahé, že se prostě nevyplatí to stříkat.
Jistě se najde nějaký kverulent, který namítne, že uvedené postřiky jsou zakázány už čtyři roky, takže Vidlák nás zase lakuje, aby se zastával Babiše. Není to tak... Většina zemědělců si nadělala zásoby. Postřiky jim vydržely dva roky a až do loňska jim vydržely zásoby mořidel...
Na hektar pole se vysévá 1,5 - 2 kg osiva. Zrníčka pro třicetihektarové pole se vejdou do jednoho velkého pytle. Takový pytel není problém doma vysypat do míchačky na beton, přilít mořidlo a nechat půl hodiny míchat. Není to sice košér způsob, ale dělá se to tak. S řepkou to jde. Pšenice se naopak dává 200 kg na hektar (i víc), takže v domácích podmínkách to jen tak nenamoříte. Také vám k tomu nestačí plechovčička mořidla, ale potřebujete toho hodně moc litrů.
Letošním ježděním po okrese jsem zjistil, že většině zemědělců už zakázaná mořidla také došla. Tu a tam někdo asi ještě zásobičku měl, protože tam má řepku jak fík, ale drtivá většina řepky je tak bídná, že se nevyplatí jí vůbec sekat. Leckdo také už zaorává a rychle ještě seje kukuřici.
Konstatuji tedy, že tažení proti řepce bylo dovedeno k vítěznému konci. Příští rok už řepky bude fakt poskrovnu. Dostane se hluboko pod předrevoluční úroveň a bude trvat ještě několik let (deset), než všichni ti cizospasníci na řepce vyhynou. Pak se řepka tu a tam zase objeví. Bude se k ní přistupovat opatrně, protože postřiky a mořidla budou pořád zakázaná a tak bude pořád na hraně, jestli se vyplatí či ne. A jakmile někde bude větší plocha, tak to na několik let diskvalifikuje všechny okolní pozemky, protože se tam hned nastěhují řepkové breberky.
Babišovi to samozřejmě vadit nebude. Po Labi mu připluje řepky kolik bude chtít a za lacino. Preol pojede, bude dosahovat zisku a jediným výsledkem toho všeho bude, že na polích v podstatě ubude další plodina v osevním postupu a zemědělci budou střídat v podstatě jen dvě plodiny - pšenici a kukuřici. Pole na tom budou hůř, ale zato si zemědělci hůř vydělají a budou víc krachovat a víc prodávat svá pole korporacím.
Když jsem se nastěhoval na Moravu, byla řepka nejvýdělečnější komodita. Průměrný zemědělec výnosem z í pokryl všechny svoje náklady za hnojiva, naftu a chemii. Navíc řepka chránila půdu před erozí. Po devíti letech je řepka největší propadák. Pěstovat jí je ekonomická sebevražda a tak se pěstovat takřka nebude. Ceny se tím samozřejmě nezvýší, protože na světě je mnoho zemí, které osivo normálně moří a které rády naloží plnou loď a pošlou ji do Hamburku.
Všichni protiřepkoví aktivisté mohou slavit... ale teď se ukáže, co vlastně doopravdy způsobili.
- Log in to post comments
Komentáře
Robertíku - k té řepce: …
Robertíku - k té řepce:
Řepka má hned po vojtěšce jedny z nejhlubších kořenů. Zároveň má velmi hustý porost, takže řepka je ze všech současně pěstovaných plodin nejlepší ochranou proti půdní erozi. Řepkové kořeny navíc tvoří velmi hustou síť vlásečnic, které rozrušují půdu a tak se po řepce zpravidla nemusí orat. Řepka se sklidí první, zpravidla se po ní dává nějaký ozim.
Problém řepky není v řepce, ale všeobecně v tom, že globalizace zařídila, že se na každém místě pěstuje jen to, čemu se tam nejvíc daří. Takže na našich polích se střídá dokolečka pár stejných plodin. Nic jiného se nevyplatí pěstovat. Pšenice, kukuřice, řepka, ječmen, slunečnice. Tu a tam někdo dělá mák, tu a tam někdo dělá cukrovou řepu a pár šílenců třeba občas zkusí pěstovat dýně. Vojtěška se téměř nedělá, protože dobytku se dávají krmné směsi, které jsou energeticky výživnější a levnější. A tak se na polích opakuje dokolečka do samé. Aby to vůbec žilo, musí se aplikovat mnohem větší dávky postřiků. Navíc se do půdy nedává hnůj a tím pádem je všechno v háji.
Včelstva nejsou ani tak ničena vlastním postřikem jako spíš tím, že nemají na výběr. V naší krajině už nic nekvete. Kdysi měli lidi doma na zahrádkách kus lučiny, protože měli králíky. Příkopy podél silnic nesekaly velké stroje, které denně udělají padesát kilometrů, ale sekali to lidi postupně opět pro králíky. Všichni svoje zahrádky obdělávali. Měli tam ovocné stromy a podobně. Dneska se podívejte. Nikde žádná kvítka. Jen zelený pažit. Včelám nezbývá než se pustit do řepky, protože nic jiného není. A zemědělec pak aplikuje postřik a včely nemají šanci se tomu vyhnout. Ani to nemohou "naředit" jinou snůškou. Kdysi musel včelař úl dotáhnout na kraj řepkového pole, aby se do toho včely pustily, protože všude bylo tolik pastvy, že včely neměly důvod lítat daleko. Dneska kromě té řepky prakticky žádná pastva není.
Uvidíte, že včely budou hynout úplně stejně jako doposud i když se postřiky zakázaly. Hynou proto, že jsou hladové. Že nemají kam lítat, nemají rozmanitost. Nemají klasické louky, které se sekaly postupně, takže se hmyz měl vždycky kam přestěhovat. Dojíždíme na to, že krajina není přírodně rozmanitá.
osetí řepkou
tady na severním okraji Prahy se množství polí osetých řepkou (opticky, pohledem ze silnice 15km cestou do práce) naprosto vůbec nesnížilo (ale to ani loni), zato ty pole co už kvetou maj zcela zřetelně nižší podrost. A potvrzuji, že letos existujou i pole velmi řídká, dosud nekvetoucí, možná určená k zaorání (taková jsem loni nezaznamenal). Asi jak komu došlo mořidlo a postřiky, zcela různě narostlá pole jsou hned vedle sebe.
Jsem zvědavej, co kde naseli dalšího. Loňskou, Vidlákem oznámenou invazi pšenice jsem tu loni vůbec nezaznamenal (pouze jedno pole), zato tu bylo loni více řepy cukr. a ječmene, dokonce i pole s tritikálem jsem tu loni viděl. Jsem zvědav, co všechno oseli letos, uvidím, až to povyroste.
Okolí Prahy
Strašně moc záleží také na typu oblasti. Vidlák píše z Jižní Moravy, tak tam bude nejspíš řepařská nebo minimálně obilnářská oblast. A tam má řepka víc konkurentů do osevních postupů. Okolí Prahy je na tom podobně, minimálně jeho severní část k Polabské nížině. V horších oblastech, jako zejména bramborářská, odkud pocházím já, tam má pořád řepka v osevních postupech své důležité místo i kvůli zajímavé výkupní ceně. Jestli probíhá útok na pěstování řepky, tak spíš kvůli byrokratickým omezením pesticidů, směřujícím proti výnosům. Vzdyť i ti chudáci bročci potřebují něco papat, tak proč jim nevydat na pospas řepku. Ta chemie v pesticidech je přeci tak zlá. Nesouhlasím s tím, že by se řepka nevyplácela kvůli klesající ceně. Výkupní cena je už roky stále okolo 9 tisíc za tunu.
http://www.akcr.cz/data_ak/19/k/O/OOK1910.pdf
Mav (neověřeno) dne Pá, 07. 05. 2021, 08:27
Výkupní cena řepky je nad 11000,- Kč/t. Nové smlouvy dosahují i 13000,- Kč. Řepka má opravdu problém s hmyzem. Úředník "zeleného údělu" brutálně omezuje použitelné insekticidy, takže ani věhlasné chemické korporáty nedokážou prosadit dříve běžné účinné látky.
výkupní cena
dneska už je u spousty zemědělců výkupní cena okolo 11 tisíc za tunu
U nás (vysočina)
ještě občas hrách, boby a poslední roky něco cizího, co kvete příšerně fialově.
asi svazenka, nebo…
asi svazenka, nebo ostropestřec
Jo jo,
svazenka
Nová plodina
Vidláku,
zapomněl jste v osevních postupech novou plodinu, a to konopí s vysokým obsahem THC = tetrahydrokanabinol (nebo jen CBD = kanabidiol?) látky. Budou i konopná lana pro lodě poháněné plachtami, jen co Brusel zakáže lodní motory. A všude spousta veselých a rozesmátých lidí. Stačí jen počkat na vítězství Pirátů. Bude veselo!
Dík
za nereaktivní reakci. Mám pocit, že včelám "pomohl" roztoč. Pokud něco může jít špatnou cestou, určitě se to po ní vydá... (Parkinsonovy zákony). Ten "starý venkov" si dodnes hodně pamatuju, udělal mi dětství.
včely
Vidíte Vidláku, a my máme kolem baráku (celkem asi 1 ha) samé kvetoucí byliny, keře, stromy...a máme tu akorát včeláky. Vojtěška se pěstuje, ale ustupuje kvůli nejistým výnosům (voda), mrazům, ale i myším.
Inspirace
Tak prý v těch Vrběticích nějak vzkázali brigádníkům, aby "zítra do práce nechodili".
Zde je zřejmá inspirace v díle cimrmanologů, konkrétně v díle "Cimrman kriminalista."
Zde důkaz:
Třetí třída
Září: Je zádumčivý.
Říjen: Je zádumčivý.
Únor: Přinesl do školy benzín.
Březen: Je zádumčivý.
Duben: Přinesl do školy sirky.
Květen: Navádí Kuncovou, aby zítra nechodila do školy.
Další stránky třídní knihy jsou bohužel ohořelé.
Velký Čech vždy vzorem! Celá vrbětická kauza je kompletně inspirována právě Cimrmanem.
P.S.: Opravuji: Největší Čech.
A Svěrák?
Svěrák mlčí, asi už mu nedrží svěrák?
Tam už nastoupila demence…
Tam už nastoupila demence.
Zmiňované dílko je vlastně už archivní materiál z lepších časů.
Je zádumčivý..
Je zádumčivý..
Na Vrbětice se hodí i jiné termíny z Cimrmana, například
sprostý podezřelý, nebo
zbytečná otázka v kriminalistice.
N
N
ani Alexander Piksa
anebo že by ?
hmm
jinak zdravej a chutná Vám jíst, že???
Škelble, ty máš po půlnoci…
Škelble, ty máš po půlnoci nějakou podezřele dobrou náladičku...
Že by ti Jakub Janda podržel? Nebo spíš naopak ty jemu?
Nebo - přiznej se - tě pojebal dokonce sám šéfik Kartouz?
S
S
a co teprve
váš vzor, vojáci Wehrmachtu. Ti jeli na perníku. Také jste si vzal ponaučení, elfogestapáče ?
nejsem ekologista
ale pokud je mi známo, u řepky je spotřeba chemie na hektar nejvyšších z běžných plodin. A nejsou to žádná neškodná hnojiva, spíš pěkná svinstva.
Navíc, kdyby se jednalo o pěstování pro potravinářství ... ale tady jde jakoby o ekologii... a ve skutečnosti o prachy.
z doby, kdy AB byl "jen" podnikatelem :
https://machpetrmach.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=211236
A kdopak
nám to tam panu Babišovi proloboval ?
Divím se Bábovi, že to dodnes nepřipomíná a veřejně dotyčným neděkuje ve všech sdělovacích prostředcích. Ano, vrchní ochlasta a zakladatel pobočky Sudetoněmeckého Landsmanšaftu v ČR, Herr Kalousek. Se zeleným Buzíkem. Tehdy měli Svobodní i díky této demošce můj hlas.
Zajímavost
Malý veřejný průzkumeček
https://freeonlinesurveys.com/s/lOpyDTr8?fbclid=IwAR0aKz9Yb6MA0OCq6GXsk…
a krátké shrnutí výsledků
https://www.facebook.com/daniel.vavra/posts/10225514398475866
samozřejmě jako každý průzkum i tento je zkreslený vzorovou skupinou (jistě, žádný průzkum není reprezentativní), ale i tak se mi ten nápad líbí. Stálo by za to udělat něco takového ve velkém (což nelze připustit, samozřejmě).
Chtěl jsem to na Kydy dát už…
Chtěl jsem to na Kydy dát už včera, ale po půlnoci diskuzi u včerejšího článku už nikdo nečte.
Pán
Jak tak sleduju tak to není moc populární :D Nu co, všem se nezavděčíš. Což zjistil i Vávra.
I když možná to tu jen do jisté míry indoktrinoval čmód, těžko říct.
To byla krása
Břichatí tatkové oficíři, stále ožralí, břicháči milicionáři. Dialyza jen do omezeného věku,kdo byl starší, měl smůlu.Doktor ve špitále menší plat než traktorista, sestra v nemocnici rovnocenná s uklizečkou.A těch léků co bylo/v Sanopsu/ , jak se sháněli v cizině. Jedna sanitka na celou oblastní pohotovost.A ty naše soudružky učitelky, jak krásně soudruhovaly, platy mizivé, ale v hlavě toho také moc neměly. Přetvařující se
rodiče, se špatným původem, se klepali o své děti, zda budou moc studovat.U řezníka asparagus, zelenina a ovoce na vánoce,vše pod pultem, jen pro některé. Dovolené k Balatonu a k Baltu pro vyvolené v ubytovnách ROH .Pořadníky na televize, mopedy, auta. Všude špína, na ulicích špína a co nejhorší, špína i v duších. Udávalo se na počkání. Každý si velice dobře rozmyslel ,co může říct. Posudky z uličních výborů....osudy našich dětí. Do kapitalistické ciziny pouze na devízový příslib....soudruzi to měli dobré. U nás na pracovišti...soudruzi a soudružky na mecheché, nestraníci za ně sloužili. Jinde to snad bylo o něco lepší, ale zde bylo socialistické pohraničí.- pevná hráz socialismu a míru. Jediné, že se to dalo přežít spočívalo v tom, že jsme byli mladí.Postgraduální vzdělávání, možnost jen pro soudruhy. Ti ostatní, kteří se nedali odradit, studovali obory, které ti ostatní nechtěli.
Bože, to byly strašné časy.
pro
Prposta,
Papouškujete, co vám do kebule nalily neziskovky
ve škole.
Tak ještě nezapomeňte oslavit, jak nás ve 45. německá armáda osvobodila, to přece nemohli být Rusové, to jsou naši nepřátelé.
A to je zas pro Nazdárka
:-(
A teď si Aleno představte,
že nás v západních Čechách prý dokonce osvobodili Američani.
tak
oni Američané asi i Prahu. Alespoň dle minuloroční alegorické jízdy armád(y). Řeporyjské prase tedy nejspíše nemělo pravdu. Nebyli to SSáci východního původu.
Pro Nazdárka
Ne, že byste alespoň částečně neměl pravdu. Máte, i když poněkud přeháníte.
Ale co z toho, co napsal prpost, jste vyvrátil, usvědčil ho z omylu nebo ze lži?
Dvě strany téže mince, nebo (chcete-li) sklenice napůl plná či napůl prázdná.
Ostatně, vy jste nejen z ekonomického, ale hlavně politického vývoje u nás za posledních třicet let nějak nadšený? To mi tedy napište čím, rád se poučím.
Taky mi přijde, že má…
Taky mi přijde, že má částečně pravdu.
Prpostovi se nic vyvrátit nedá. Taky má částečně pravdu a nic dalšího vědět nechce. Člověk by řekl, že tu byl skoro ráj, tak jaktože sama tajná policie režimu byla motivovaná na dělání revoluce.
Ty částečné pravdy jsou…
Ty částečné pravdy jsou prosím co?
Částečná pravda je např. televize vůči platu jsou dneska levnější i počítače, než za komančů, k tomu dnes víc sanitek. Pak se dodá, ale ty televize byli dražší vůči platu i na západě, těch sanitek nebylo potřeba tolik, protože obvoďák kdysi i sešíval větší rány apod. dneska, se musí na pohotovost apod., takže reálně v praxi nebylo potřeba, navíc počet pohotovostí byl více, tedy časová vytíženost dnes 1 případ, byl stejná jako kdysi 2, dneska navíc se bohužel zneužívají sanitky jako taxi atd.
Ale toto platí i opačném gardu pro jiné věci dnes vs kdysi.
Takže částěčné pravdy jsou hovadiny a když je někdo používá skoro vždy chce manipulovat a přistupovat na ně "ano máš částečně pravdu" je že vás dostal v diskusi, přistoupili jste na jeho manipulaci...
Diskuse probíhají buď, že se bavíme o něčem jako celku a diskutujeme nebo o částečných pravdách a lžeme si navzájem...
...
Část lidí králiky měla, část bydlela v panelácích, takže prpostovo "Lidé měli králiky" je částečně pravda.
Počítače a TV byly i na západě dražší, ale tady byly ještě desetkrát dražší v přepočtu na příjmy, kvůli podhodnocené korumě. Takže máte pravdu - částečně.
Traktoristi měli oproti doktorům velký platy - vzhledem k tomu kolik let doktoři musí studovat a tedy nevydělávají a pak by to měli dohnat vyšším platem.
Ty investiční celky jsme dokázali dělat, jen nám je někdy nezaplatili. Zato jsme nedokázali vyrábět spotřební elektroniku na potřebné úrovni, v dostatečném počtu variant, dostatečném množství a kvalitě. - To už prpost pozapomněl. Takže má pravdu - částečně.
Jestli se chcete bavit o celku, tak dobře: V 89 režim zkrachoval na vnitřní vypráznděnost, demotivaci a zradu vlastních elit. Vedle západu jsme byli chudí příbuzní a oni si nás vykoupili díky naší podhodnocené měně a nevzdělaných, bezpáteřních a snadno zkorumpovatelných "ekonomech" vyrobených z dětí privilegovaných socialistickým školstvím.
Tehdy se doopravdu začalo platit to, co za socialismu dělalo blbě.
Kdyby bylo tak dobře, tak by byla každá naše firma napakovaná prachama a koukala by, co si na tom západě koupí za konkurenci.
Chtěl jste se bavit o něčem jako celku? - Tohle je celek.
problém je jen ten,
že ten "celek" vidíme každý různě, obvykle podle toho, co jsme skutečně zažili (nebo u mladších, co jim o tom napapouškovali ve škole a v TV). Jinak vidí "celek" ten, co byl zavřenej v lágru, jinak kdysi vysoce postavenej komunista, a jinak my "dole". Fór je v tom, kterejch lidí bylo víc... A může se tu čmoud rozčilovat jak chce, nás-těch, kterejm nic moc zle nebylo, bylo tak nějak nejvíc.
Asi vám uniká, co je celek.
Celek je to, jak to vidí všichni dohromady, čili trestanec A vysoce postavený komunista A vy, spíš "uprostřed stáda" než "dole" A tak dále.
Fór není jen v tom koho bylo víc. Fór je taky v tom, že se od spousty z vás odvracejí vlastní děti a vy musíte dělat neskutečný kotrmelce, abyste se nemuseli odvracet od svých rodičů.
Fór je taky v tom, jak to s kým dopadlo a proč.
V životě je vždy něco za něco.
Většina lidí se tu rozčiluje, že už se nemaj tak dobře jako za socialismu. To příjde k smíchu zase mě.
Flákali se celej život, měli šolich největší, od lidí v průseru se uměli jen odtahovat, před vrchností se jen hrbit, remcat a dál nic, nic nedomejšleli do konce, o nic se nikdy nesnažili, nic nepřekonávali a teď velkej údiv jaktože už není jak bejvalo.
Nebylo vám zle, tak co teď pindáte a na co nadáváte? Největší urážka je připomenout, že ten místní kapitalismus vám udělali vaši vlastní soudruzi, které jste 40 let podporovali.
Nejkrásnější je, že si to nikdy nepřiznáte, takže vám to člověk může říkat přímo. Jestli jste mi něco dokázali, tak že jste lidskej odpad, na kterým v podstatě nezáleží.
Nebudete se dovolávat nějakejch ohledů, když jste sami neměli žádné, že. To už byste byl fakt jak pomatený Občan.
Tady
bych se Čmoudem v drtivé většině souhlasil. Ale napadá mě, proč vlastně tehdy lidé chodili na lékařské fakulty ? To chtěli být chudí ?
Proč se ptám, cca v r.1986 spolužák s rodinou (tatík doktor, ale žádná kapacita v Praze) letěli do jihovýchodní Asie (Vietnam ani Kambodža to nebyly), kde měli vzdálenou přízeň. Vše si platili sami, když mi řekl cenu jen za letenky pro čtyři, tajil se mi dech. V té době by si koupili za to samé levnější nemovitost. Takže zas že by doktoři tehdy třeli bídu s nouzí, se mi nezdá.
Jasně....
… tzv. šedá ekonomika. Kdo nikdy neuplácel doktory? Bába na vsi deseti vajíčky, zelinář ve městě pětikilem?
I já v této části diskuse musím (částečně :-D ) souhlasit s Čmoudem - předcházející režim zašel především na vnitřní vyprázdněnost.
Ne
že by se podobné věci neděly, ale přece jen - obvoďáka na maloměstě ? Tam bych to fakt viděl na těch deset vajec. A bác ho, byla z toho cesta Boeingem.
Jinak já uplácel doktora až ve svobodné společnosti. Kafem, vlastnoručně dovezeném z destinace původu.
I já.....
…. se snažím nějak se o lékaře, které potřebuji, starat, třeba i jen symbolicky.
Samozřejmě - nejlepší je mít lékaře kamarády (zdravím tě, Zbyňku, a svoji očařku Ivanku, praktickou Kláru i zubařku /s tou si netykám, škoda/) .... jenže ti odcházejí, v tom lepším případě na odpočinek, nebo se k tomu chystají. Takže čím více bude našinec lékaře postupně potřebovat, tím méně kamarádů ve službě bude ještě k dispozici.
Řešení? Prosté - včas umřít.
Také
já si se zubařkou, a také bohužel, netykám. Navíc mi otěhotněla. Tedy, samozřejmě ne se mnou. To by mi manželka dala ! Nebo vlastně už nedala...
Stojí mě, potvora (ne manželka), více než (BY stála) návštěva nevěstince. A jsme zpět u tématu lékařská péče za socialismu a dnes.
A opět, kdopak vám za to může?
Znáte úsloví: Voják se stará, voják má?
Kdopak se staral a koukal pod prstíky Havlovi a Klausovi a všem ostastatním?
Aha.
Chtěli jste volný pohyb osob po EU nebo alespoň neprotestovali proti a nenapadlo vás, že to bude znamenat i to, že vám utečou doktoři do Německa.
Nejsou zákony na čachrování s léky a divíte se, že doktoři berou úplatky za to, že vám předepisujou to a ne ono? - Jaktože se nebouříte? Jo, nejste zvyklí... tak co byste chtěli.
Za komunistů jste se odnaužili bojovat za své nároky, tak to teď neumíte. Dokonce vás sere, když to dělá někdo jiný.
To je pak těžký
předcházející režim zašel především na vnitřní vyprázdněnost
Já sem zkopíruju odstavec od Čmouda:
" ... V 89 režim zkrachoval na vnitřní vyprázdněnost, demotivaci a zradu vlastních elit. Vedle západu jsme byli chudí příbuzní a oni si nás vykoupili díky naší podhodnocené měně a nevzdělaných, bezpáteřních a snadno zkorumpovatelných "ekonomech" vyrobených z dětí privilegovaných socialistickým školstvím"
Popisuje rok 89 i dnešek. To, co pozorujeme kolem sebe dnes, je krach současnýho režimu v přímým přenosu: VNITŘNÍ VYPRÁZDNĚNOST, DEMOTIVACE A ZRADA VLASTNÍCH ELIT. Vedle západu jsme pořád stejně chudí příbuzní jako tehdy a o dnešních "ekonomech" vyrobených z dětí privilegovaných popřevratovým školstvím radši mluvit nebudeme, že ne?
Rozdíly?
Za usilovnýho antikomunistování jsme to dotáhli tam co komunisti, jenom trochu rychleji.
Asi málo antikomunismu.
Naprostý souhlas. Akorát že…
Naprostý souhlas. Akorát že ti hnusní komunisti během vnitřního vyprazdňovaní vybudovali infrastrukturu, která funguje dones. Produktem vnitřního vyprazdňování současného systému je to, co obvykle předmětem vyprazdňování bývá.
prpost
To se ale nehodí do krámu.
Na sovětské dokumentaci jsme si postavili jaderku. Vrchol inženýrství, endgame pokroku. Asi projev té vnitřní vyprázdněnosti.
To se nám dnes nemůže podařit. I když možná ty dnešní kluky inženýry podceňuju, třeba by to za ně spočítal počítač. Zato ale nejsme vnitřně vyprázdnění.
Mám ten dojem, že co tu chybělo před rokem 89 tu stále chybí. Nic se nezměnilo. Jen pozlátka je víc, tak se to skreje. Jako sláma nahozená na starou podestýlku, aby se nemuselo kydat.
Ahaaaaaa. Endgame pokroku…
Ahaaaaaa.
Endgame pokroku by byla studená fůze nebo thoriová elektrárna.
Jen vnitřní ideová vyprázdněnost není o tom, jak se staví jaderky, ale o tom jaký má národ vizi jako celek.
Strana byla jak klopotný zemědělac, co korektně uživí rodinu, ale všichni okolo jdou aspoň jednou do roka do divadla a jednou do roka do kina. Ženský chtějí jít někdy tancovat, děti vidět moře.
Nejde o to, že nemají pozlátko, ale oni nemají vedle už dávno běžné věci.
He he.
Tak teď si ještě přiznat, že vám ten antikomunismus dělají bejvalí komunisti a jejich dětičky.
O kom si chcete popovídat? O panu Teličkovi, panu Topolánkovi, panu Klausovi, panu Dlouhé, panu Dvořákovi, panu Zímovi, panu Procháskovi atd.