Ne, opravdu na ní není nic magického
Je to úplně normální, avšak prastará kuchyně, v níž vařili naši praprapra...předkové.
Vypadala ale úplně jinak, než naše dnešní kuchyně.
Neměla ani kuchyňskou linku, ani dřez, ani ledničku, myčku, elektrické pomocníky, sporák, mikrovlnku - prostě nic z toho, co známe dnes.
Zato byste v ní našli misník, dymník, krbeček, kotlinu, spížní skříň, pec…
Podívejme se stručně, co ty pojmy znamenají:
Černá kuchyně - je komůrka, oddělená část jizby (obytné místnosti), ale i rozsáhlá místnost nebo samostatná stavba - bez okna či s oknem, ve které se původně vařilo na otevřeném ohni. Postupem času se ohniště zakrývalo (plochý- mi kameny), přibyla pícka či pec, římsa na vaření, mobilní rošt, později i kovová plotna.
Kouř nejprve odcházel přímo skrz slaměnou či drnovou stře- chu, později skrz prodyšný strop z prutů a střechu, ještě později skrz strop a štítové okénko, dymníkem do podkroví
a jako poslední stadium byl odvod kouře do komína průduchy či dymníkem.
Černá kuchyně byla černá jednak kvůli nedostatku denního světla a jednak kvůli sazím, usazeným na stěnách.
Dymník - časem lidé přišli na to, že když soustředí kouř do jednoho místa, lépe se odvádí do podkroví a neuniká ho tolik do jizby. Tehdy se objevil dymník - pradědeček komína a digestoře. Původně šlo o proutěný koš vymazaný silnou vrstvou jílu , zavěšený na dvou trámcích mezi trámy či kula- tinami tvořícími konstrukci domu.
Modernější variantou dymníku byla košatina omítnutá jílem
z obou stran a přizděná ke stěně kuchyně. Ta se v kuchyních a kuchyňských koutech objevila někdy na přelomu 14. a 15. století. Takový dymník už můžeme nazvat “pradigestoří”.
Ještě později byl dymník vyráběn z trámků či fošen z tvrdé- ho dřeva a opět přizdíván ke stěně místnosti - tvrdé dřevo bylo nutností, protože špatně hoří. Nejmladší typy dymníků vypadají (ano, VYPADAJÍ - dodnes se dymník sporadicky používá ve starých domech zejména v alpských oblastech) jako zcela moderní digestoř a odvádějí kouř do komína, nikoli do podkroví domu.
Komín - Ještě mladším druhem odvodu kouře z kuchyně je komín.
I ten prošel vývojem trvajícím několik set let.
První komíny byly poměrně neumělé konstrukce nejprve z proutí, které vypadaly jako velmi vysoký zvon se širokou zá- kladnou. Tento “zvon” byl postupně vyplétán a vymazáván sil- nou vrstvou jílu. Nejužší vrchní část byla na komín nasazo- vána jako čepička. Byly přistavěny ke stěně domu, v níž byl vytvořen otvor obložený plochými kameny opět silně omaza- nými jílem a i podlaha kolem otvoru byla vyložena plochými kameny. Všechna tato opatření měla za cíl chránit dům před požárem.
Nevýhodou proutěných komínů bylo to, že snadno podléhaly vlivům počasí, jíl praskal a docházelo k požárům prohořením komínového tělesa.
Bezpečnějšími a praktičtějšími komíny byly komíny trámové. Zase to byly zvoncovité stavby, jejichž výhodou ale bylo,
že mohly být i uvnitř budovy a mohly být postaveny i doda- tečně. Trámový komín byl rovněž stavěn a vymazáván jílem postupně, přičemž jeho nejužší horní část stále byla v podo- bě košatiny s výmazem. (V horských oblastech Slovenska
se poslední takové komíny nacházely ještě v 60. letech
20. století.)
Již ve 13. a 14. století se v některých oblastech Anglie
a Itálie objevují první kamenné komíny. Šlo o primitivní ka- menné stavby vně silné zdi domu (100 a více cm!!!), které zpravidla nepřesahovaly svou výškou dům. Do zdi byl roze- bráním části zdiva vložením překladové římsy vytvořen otvor, který sloužil jako ohniště (v podstatě prakrb). Výhodou takového komína byla možnost zaústění několika ohnišť např. v patrové budově; nevýhodou pak minimální výhřevnost takových prvotních krbů. Tyto komíny navíc byly stále nebezpečné tím, že byly nižší než dům, a proto se stávaly příčinou požárů.
Někdy na přelomu 15. a 16. století stavitelé komínů konečně přišli na to, že jedině komín vyšší než dům a pokud možno se stříškou nad otvorem je bezpečný.
A tím začala moderní historie komínů jako bezpečných
a účinných odvaděčů zplodin z domu.
Zvláštní kapitolou jsou venkovní kuchyně stavěné mimo obytnou budovu. V obytném stavení tak zůstalo jen menší ohniště či pícka sloužící k vytápění a veškeré vaření, ohřev vody a další činnosti spojené s ohněm se přestěhovaly mimo dům. Venkovní kuchyně se velmi lišily - od otevřeného ohniště pod jednoduchým přístřeškem, přes solitérní dřevěný nebo kamenný komín obestavěný přístřeškem až po kamenné stav- by s vnějším komínem a poměrně komfortním vnitřním vyba- vením. A dostáváme se k vnitřnímu vybavení černé kuchyně.
Pec - je nejdůležitějším objektem v kuchyni. Slouží
k pečení zejména chleba a pečiva, ale i k vaření a ohřívání jídel. Pokud kuchyně měla společnou stěnu s obytnou jizbou, sloužila i k jejímu částečnému vytápění.
Byla-li celá kuchyně součástí komína, je pec jen stavebně oddělená od komínového tělesa a kouř odchází přímo do ko- mína malými otvory v jejím stropě. Je-li komín mimo míst- nost - např. ve stěně nebo přímo tvoří stěnu kuchyně -
je ve stěně proražen otvor spojující pec s komínem. Součástí pece jsou i průduchy odvádějící kouř z místnosti
v době, kdy je pec uzavřena.
Krbeček - ne, není to malé topné těleso.
“Krbeček” je malý výklenek ve stěně kuchyně, do kterého se vkládá olejová lampička nebo svícen se svíčkou, případně
je v něm držák na louče a lojové svíčky. Slouží tedy k osvět- lení kuchyně. Bylo však možné v něm i rozdělat malý ohníček z velmi dobře vysušených třísek ze smolného dřeva, které vydržely chvíli hořet, ale málo kouřily - i tak se dala místnost skromně osvětlit.
Misník - police na hrnce a trojnožky používané
na vaření a na mísy k ohřívání hotových pokrmů. Jako misník bývá označována i zděná římsa přiléhající bokem k peci, která sloužila k rozložení nádobí a ke krájení surovin.
Pánve byste v misníku hledali marně až do konce 16. století. Až tehdy se i v měšťanských a venovských kuchyních začí- nají objevovat první smažené pokrmy. Důvod byl jednoduchý - smažení je energeticky a surovinově náročný proces pří- pravy pokrmu a ve středověku si něco takového mohli dovolit jen příslušníci nejvyšších společenských kruhů. Tedy panov- níci a část jejich dvořanů. Ostatní lidé svá jídla vařili, dusili a jen výjimečně pekli.
Kotlina - samostatné masivní ohniště s velmi silným jílovým výmazem, postavené z kamenů nebo cihel. Silné stěny a výmaz se postupně vyhřívaly spodním malým ohništěm
(s odtahovým komínkem). Do kotliny se posazoval kotel
s vodou k ohřátí, nebo kotel s ovocem k pomalému vaření povidel. Kotlinu bychom mohli označit jako “prabojler”.
Nad kotlinou byly do stěn vsazeny trámky či kulatina, na něž se pokládala proutěná síta s ovocem k sušení, zavěšovalo se na ně maso, tuk a sýry k uzení, ale i provlhlá obuv a oděvy
k usušení a současně k desinfekci. Naši předkové totiž desinfikovali své vlněné svrchní oděvy kouřem a tak chránili oděv i sebe před parazity. Na řetězech visívaly z trámků další kotlíky a hrnce, v nichž se udržovaly teplé pokrmy.
Spíž - V černé kuchyni můžeme někdy najít i spíž. To se většinou netýkalo malých kuchyní a kuchyňských koutů
v běžných měšťanských a venkovských domech, kde jako spíž sloužilo několik větších hliněných hrnců pod římsou
na vaření a ošatky a košíky s čerstvými potravinam mimo kuchyni (nejčastěji ve sklepě domu či na chladném a tmavém místě síně. Ale v rozlehlejších kuchyních městského patriciátu a velikých kuchyních šlechtických sídel bylo nezbytné, aby byly suroviny čerstvé i konzervované stále
k dispozici.
K uskladnění surovin sloužily spížní výklenky s policemi, truhlice a od pozdního středověku i skříně. Spížní zařízení byla umístěna co nejdál od ohně, aby suroviny zůstaly
co nejdéle čerstvé.
Naši předkové také uměli důmyslně konzervovat a vytvářeli si tak zásoby na zimu. Konzervace probíhala solením, sušením, uzením a zavařováním a zaléváním do medu či tuku. (Do střední Evropy se například již ve 14. století dostávaly citrusy ze Středozemí v kožených měších zalité teplým medem. Šlo samozřejmě o nesmírně drahou a vzácnou lahůdku, o jejíž existenci většina populace neměla ani tušení).
No, a jsme na konci...
Víc bychom toho v černé kuchyni nenašli.
Její vybavení tvořilo několik hliněných hrnců a trojnožek na vaření a dušení, jednu či dvě mísy na ohřívání
a podávání hotových pokrmů, jeden či dva nože na krájení, plochá dřevěná lopata na vsazování pečiva do pece, kovová nebo dřevěná vidlice na posunování hrnců do pece a vytahování z pece a max. kovová vidlička či napichovátko
na vyndávání vařeného masa, knedlíků a noků z hrnců, jedno nebo několik věděr a džbánů s vodou, možná jednoduchý cedník a struhadlo.
Samostatně vařící hospodyně i mistři kuchaři z kuchyňských labyrintů královských paláců víc nepotřebovali a ani neměli
k dispozici. Vybavení se lišilo jen počtem, kvalitou a provedením.
- Log in to post comments
Komentáře
mnó proti gustu, ale
když si představím to věčné přenášení či odnášení, ptactvo nebeské, a další, promiňte ale. To je lepší najíst se uvnitř a venku si pak dát kafe, pití a jen tak posezení u nepoukecaného stolu. A navíc to možné okukování sousedů a okolojdoucích... a jéje......
Moje řeč.
Jíst "na jevišti" převáží všechny klady čerstvého vzduchu atd. A ta venkovní kuchyňská nádhera ... no, na fotkách to nevypadá úplně zle. A teď pár praktických poznámek: Prý průměr 9 metrů, to je jasný, moc zmenšit to nejde, aby to ještě dávalo smysl. Takže kam s ní? Jo, pokud je k dispozici pětitisícová zahrada, tak se asi někam vejde. Pokud je to na "luxusním" 600m pozemku v sídlišti naležato, tak s okolním vydlážděním bude zabraná plocha okolo 150m, to už by pomalu jeden ani neměl kam zaparkovat nezbytné SUV. Dál nutnost přivést elektřinu; bez plynu se to možná obejde při hraní si na vaření v přírodě a použití grilů X v 1. Dál představa much a vos při vaření a při konzumaci (pokud to není pravé poledne) i komárů - nádhera. No a v neposlední řadě ta paráda bude koštovat asi tolik, co nová chata (jenom ten stůl odhaduju tak nastejno jako celou novou kuchyň pro běžný bělochy), takže za mě - pozvat bych se tam možná i nechal, ale spíš než obdivných výdechů by se ode mě majitel/správce/nájemník dočkal mudrých rad, co příště udělat lépe.
OT
iDNES: "Lidé, kteří si pořizují první vlastní bydlení, by měli mít podle koalice SPOLU šanci získat od státu bezúročnou půjčku na splacení deseti procent hypotéky, přičemž by se jim tato půjčka ještě snižovala o dvacet, třicet a padesát procent za první, druhé a třetí dítě."
Mám v podnájmu cikánskou rodinu a pokud jim stát dá bezplatnou půjčku z 10% hypotéky na jejich první bydlení a přidá dalších 50% za třetí dítě, tak jim prodám ten byt za 5 Mega. Stát jim bezplatně půjčí 3 Mega a jakákoliv banka jim ty 2 Mega za zastavený byt na hypotéku půjčí taky.
A výsledkem této zodpovědné…
A výsledkem této zodpovědné a lidumilné politiky budou opět milionově zadlužení lidé a stomiliardový nárůst státního dluhu. Přičemž bytů nepřibude a tedy zdraží, když bude fůra nových kupců, kterým je ve výsledku jedno, jestli budou dlužit 5 nebo 8 Mega. Stejně to nikdy nesplatí.
Průkopník v tomto byl,
tuším feldkurát Katz.
"To se nám to hoduje, když nám jiní půjčej".
Co jste měl z matematiky?
Protože 10% z 5 mega je 500 000.
Chybí Vám 4 500 000 Kč.
Dle KDU-ČSL je 10% všem,…
Dle KDU-ČSL je 10% všem, potom další jako bonus za děti a u 3 děcek je to dalších 50%. Tedy celkem 60%. Tedy z 5 Mega jsou to 3 Mega od státu bezúročně a nikdy nesplatitelné u rodiny na dávkách (leda by stát přidal další dávku na splácení dluhu státu a zaměstnal tisíc nových úředníků).
Nikoli.
To je furt jen z těch 500 000.- Kč, bo ta potenciálně nenávratná půjčka je na pouhých 10% z ceny pořizovaného bytu.
Kde vezmete těch zbývajících 4 500 000.- Kč?
Dávkaři nedostanou nic, bo jim nikdo na nic nepůjčí. Ani stát.
V článku ale žádné omezení…
V článku ale žádné omezení dle bonity splácení nebylo, je to tam prezentováno jako nároková dávka pro každého bez jakéhokoliv omezení.
Myslíte tohle?
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vystavba-bytu-koalice-spolu-ods-kdu-…
To je naprosto dokonalá mimozemština, navržená někým, kdo žije zcela mimo realitu.
Megapopulistická.
Zajímavější je, že v tiskovém výstupu na webu ODS není o půjčce na hypo ani písmenko:
https://www.ods.cz/clanek/21385-spolu-bydleni-nesmi-byt-luxus-nastavime…
To, co navrhuje Babiš, je jediný jakžtakž realistický nápad v oblasti bytové výstavby.
Osm let Babisova vlada nic…
Osm let Babisova vlada nic ve vystavbe bytu neudelala, ale ted nam neco slibuje a my mu verime :-))
Sup koblihu do ovcana. Mnam!
Už jsem se lekl, jestli jste se nezhroutil
z Vidlákovy dovolené.
Jakákoli ingerence státu do bytové výstavby MUSÍ jít přes zákon. Tedy přes sněmovnu a přes senát.
A jak demoblok, tak snát daly opakovaně jasně najevo, že nic jako cenově dostupné nájemní bydlení s účastí státu nepodpoří.
Takže?
A proc
by měli? Jeden se kvůli bydlení sedře,druhý zakrvácí hypotékou a třetí by měl veget od státu? Jak za komančů nakonec ve státních bytech za hubičku bydlela novodobá šlechta.
Ale jiste, jenze za…
Ale jiste, jenze za posledich 8 let se podarilo akorat vysroubovat ceny bytu do novych vysin. Bravo!
Ja vam tady rikal, ze zruseni superhrube mzdy pomuze akorat bohatsim lidem k tomu, aby penize navic vrazili do nemovitosti a tim zvysili uz tak vysoke ceny. Vidlaci jako jeden sik tuhle kravinu obhajovali a ted mate vysledek: byty zcela nedostupne lidem s prumernym prijmem. Ale co, vidlaci jsou milionari vlastnici byty nebo domy, takze nemaji problem ... a problemy ostatnich jim jsou u pr..le.
Pro mne jasne volba - hledat partaj, ktera rozlisuje pravdu a lez (to je pro mne zaklad), seriozne se venuje socialnim otazkam (vcetene dostupnejsiho bydleni) a netvari se, ze vetsi statni dluh vede k lepsimu orgasmu. A kdyz o teto partaji vidlaci nejvice lzou, je to pro mne potvrzeni spravne volby :-)
PS Andrejko 8 let ovlada ministerstvo dopravy nebo mistniho rozvoje (ktere ma starosti bydleni) - proto me jeho sliby v techto resortech absolutne nezajimaji. Vola at Andrejkovi dela nekdo jiny, mne omluvte.
Naprosto vážně by mě Scallope
zajímalo kterou partaj jasné volby máte na mysli...?
Vždyť to píše
že teprv hledá
Ne, on nehledá, on radí!
....
Teď
píše nějaký na idnes,že ceny nejsou vysoké,jen tu lidi málo vydělávají. Měli se líp učit.
To budou zadlužení novináři psát dycky.
Dlužníkům těm je hej, v inflaci nezablouděj.
Kor novináři - lokajové, ti vzkvétali za každého režimu......
Měli se líp učit u Sorose, nemuseli žebrat, kdyby se naučili jak bohatnout jak z cizí práce, tak z cizího neštěstí (hedge fond může spekulovat i na pokles ceny aktiva, ba i na krach - veřejnosti jsou z období kapitalismu zhroucené bankovní soutěže známy např. CDS). Mohli rozdávat (samozřejmě že zas a jen svým lokajům).
Asi Vás zklamu, Eto, ale ani SPOLU,
ani KDU-ČSL nemají nic jako bezúročnou půjčku na hypo v programu:
https://www.spolu21.cz/program/spolu-pro-zdravou-rodinu
https://www.kdu.cz/temata/lidovecky_program
https://www.kdu.cz/getattachment/d0ab72dd-ea01-4e04-9eab-ff9e45a6ae8c/p…
Nemá ji v programu ani ODS (viz. níže).
Zanechte tedy planých nadějí.
bodejť by měli
vždyť přece je to jasný, pirátes to řekli jasně, staří pryč a fšecko zdědí oni- mladí, krásní, chytří. Co na tom, že staří si je vybudovali a makali celej život. Využívat možností je přeci pirátské. Krom toho, nic jiného k vytunelování už není, takže tak....
To je co vymysleli, a když někteří ten plán prokecli, tož ztloukají a zatloukají a zatloukají, ale .......
Ono na druhou stranu je fakt,
že mladí dneska to s tím bydlením nemají jednoduché.
Za peníz, za který já v devadesátkách koupil barák, tak bych dnes patrně nepořídil ani tu chatku v zahrádkářské kolonii.
Si vemte mladého jinocha, on si vyhlédne nějakou slečnu a že s ní bude až do smrti šťastný. Během toho jí uplete nějaký děcko. Ale k tomu budou potřebovat střechu nad hlavou.
Tak přijdou ke mě nebo k etovi a my jim kvartýr pronajmeme za tržní nájemné. Nebo se rozhodnou, že si nějaký koupí. Nevím, jak je to v Praze, do tolika asi ani počítat neumím, ale tady u nás mu řeknou cca 2-3 mega. On támhle tahá v kolbence na tři směny a má 30 hrubého.
Takže jaké jsou jeho možnosti?
Buďto bude cálovat majiteli nemovitosti za nájem, nebo se na hafo let zadluží a bude platit bance.
Na druhou stranu
tohlencto nájemní bydlení má též svá pozitiva.
Za mnou přišli pár dní před mým nástupem na dovču nájemníci, že jim neteče teplá voda.
A teď splašte takhle narychlo v dnešní době řemeslníka. Ale naštěstí mám dost kámošů, tak mi přijel topenář a sdělil, (to byl byt po celkové rekonstrukci), že mi s tímto nepomůže a že na toto potřebuji elektrikáře, protože je to na fiču zapojené a něco tam vyhořelo.
Kámošů mám sice dost, ale, bohužel, v nejužším okruhu se nevyskytuje elektrikář.
Když jsem se nájemníkům nenápadně pokoušel naznačit, že otužování je prospěšné organismu, tak jsem neuspěl, že se prý chtějí koupat v teplé vodě.
Tak jsem nakonec musel nažhavit kámoše, kteří mají zase jiné kámoše, tak mi ten řemeslník nepřijel v listopadu, ale stihli jsme to před mým nástupem na dovolenou.
Takže sice nájem platí, ale když přijde průser, žhavím dráty já. A tak je to správné.
ále no ták Berrnarde
dřív bydleli rodiny - mladí staří pohromadě, celej život, děti dědily byty i státní po rodičích. My jsme se osamostatnili až ke čtyřícítce, a nějak jsme si nestěžovali, mělo to své výhody - a oboustranné. To jen developeří nutí mladé k půjčkám a proto furt prosazují maxi byty a samostatnost.
Stavělo se svépomocí, pomáhal kdo mohl a šlo to.. proč ta rozmazlenost. Stačí se kouknout za kopečky tak porůznu... taky vícegenerační bydlení. A dole v dědině jak by smet. baráky se dávaj na patro, dole rodiče, nahoře "mladí", navíc děcka jsou pod kontrolou, vždycky je někdo doma....
Nemáte pravdu
Já kdysi, ve svých 22. dostal družstevní byt od ČSPLa.
Moje budoucí žena bydlela se sestrou v paneláku a se sestry manželem. Pak se rozhodli, sestra mojí ženy s manželem, zadlužit a koupili baráček, takže byt zůstal té mojí, jelikož, pokud by se rozhodl manžel sestry mé ženy ho prodat, aby si pomohli se splácením a moje dnešní by se ocitla bez střechy nad hlavou, tak manžel sestry mé ženy už by žádný byt shánět nemusel, jelikož můj tchán by mu tak rozkopal koule, že pak by prostě už střechu nad hlavou nepotřeboval.
Tudíž, já šel do vztahu se svojí ženou v situaci, kdy já měl v Děčíně svůj byt a ona svůj v České Lípě.
A teď mi schválně z dnešní doby poskytněte podobný příběh. Kdy se dva mladí setkají, zamilují, je jim cca 23-25, ona má byt, on má byt, ona je kuchařka, on je dřevorubec.
A oni nemusejí hledat, kde by bydleli, oni si vybírají, v kterém z těch dvou založí rodinu.
Fakt mi ukažte v dnešní době takovéto dva šťastlivce.
Off topic
Tornádo v Rusku - Tverská oblast:
https://www.youtube.com/watch?v=E_dWN-pujdw
Blagovješčensk:
https://www.youtube.com/watch?v=893yZ887OV0
Zabijačkový nebo míchaný guláš
Dvaaosmdesátiletý herecký mistr sir Ian McKellen se rozhodl zahrát si Hamleta, proti o 20 let mladší mamince Gertrudě a o 12 let mladší herečce v roli otcova ducha. Inscenace se propagovala jako „slepá k věku, barvě a genderu“. Nějak se mu tam pohádal 83letý Polonius s mladičkou talentovanou černoškou v roli jeho syna Laerta a oba z inscenace odešli. :D
https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/rozhovor-kdo-vlastne-ovlada…?
A nebude to celé ve…
A nebude to celé ve svahilštině?
A z diskuze
J. Urban 2.8.2021 22:02
Jj, pane Kurasi, maji to ty USA s breptou Bidenem tezke.. ovsem kam se hrabe dotycny na Babise, ten kdyz ma bez papiru prednest nejakou souvislou vetu..;-D von se snad retoriku ucil u Jolandy;-D;-D
To
budeš mít blbý - poslouchat tu jeho nesnesitelnou rétoriku další čtyři roky.
Ale šuškej si: Jolanda, Jolanda...
Velký špatný
https://twitter.com/Evropan6/status/1422517935621480451/photo/1
Jojo,
to už měli Piráti na autobusu.
Jak se jim daří?
A tohle by chtělo, abych to volil?
Než infantily, tak to snad raději Babiše.
Správné
Posielam koblih s marmeládú.
Na tom je nejstrašnější,
že demobloček nemůže nabídnout nic čím by přebil jednu jedinou blbou koblihu.
Nabízejí Markétu na houpačce
Petra v co bílí v saku
bonzáka Jurečku
užvaněnýho dreda
a to pátý není nic - to ani nemá ksicht.
Nemají nic, čím by se mohli aspoň vyrovnat ukňučenýmu a ušišlanýmu slovenskýmu estébákovi.
Potom musí vysírat na síti s nevtipnejma sračkama.
Jen mi řekni, vemínko, čeho tím chcete dosáhnout?
To je bída...
Telátko zkouší
"nabídnout" koblihu, kterou by Petr připálil, Markéta by ji nedovedla pocukrovat a Jurečkovi by upadla na zem při nabízení.
Twl.,
Telátko nabízí a doporučuje
„Já jsem vám doporučil, abyste si zkusil rozdávat koblihy v metru, jak já jsem začínal v roce 2013."
Dyť ti to kurva říkám, vemínko
nic neumíte pořádně, troubové
https://www.top09.cz/co-delame/fotobanka/fotogalerie-koblihy-f707.html
https://www.top09.cz/files/photos/large/20100315145138.jpg
Ani nalákat voliče na koblihy.
Vy jste tragédi, twl.
Víš jak
strašlivě váma pohrdám?
Víte, pitharte
já s vámi občas souhlasím, a mnohdy nesouhlasím, ale přijdete mi, že dost často děláte jednu chybu, kterou já dělal v mládí.
Jsem kdysi pár let dělal karate a když jsem se dopracoval k sedmému kiu, tak jsem na závodech už mohl do kumite. Tam mi vylosovali maníka s třetím kiu a ten mě neskutečně spráskal.
Od krku po pás byl povolený plný kontakt.
Takže můj první ofiko zápas skončil mojí totální prohrou, druhé kolo už se mě netýkalo.
A já, když jsem si pak lízal rány a odfukoval, tak on si ke mě sednul a vysvětlil mi, že moje největší chyba je v tom, že když on mi ukáže díru, já po ní vyrazím, jak býk na hadr a zapomenu na obranu a on mě má na lopatě. Pak už si se mnou mohl dělat, co chce.
A mě přijde, že vy se taky někdy necháte zbytečně vytočit, čímž si ale škodíte. Pak kolem sebe zbytečně házíte vulgarismy, ale argumentace jde do kolen.
Podumejte o tom. Já chápu, když je někdo impulsivní, ale mnohdy mu to spíš uškodí...
S těma koblihama...
(pro šťouraly s těmi koblihami) je to už jako s těma banánama (pro tytéž s těmi banány) totiž pouze trapné. Jako ostatně všechny agitační nápady demobloku poslední dobou.
Ostatně si ještě pamatuji jak před lety kandidátka do senátu z ODS za náš volební obvod objížděla vidlákov s dodávkou (a svým volebním týmem) a ampliónem nabízeli koláče. Dodávkou zřejmě proto, že na náměstí, kam svolali původně mítink, nebyla ani noha. Tak mi přijde, že Babišův nápad s koblihami vůbec nebyl původní. Ovšem pouze s tím rozdílem, že on volby vyhrál kdežto ona se ani přes ty koláče tehdy do senátu nedostala.
akorát
koláč a kobliha je rozdíl. Koblihy obecně jsou chutnější ačkoli já ty jeho nejedla. Ale tak mne napadá... čímpak by asi tolik let šermoval kde kdo, kdyby těch koblih nebylo. Rozhodně to by geniální tah.
Povídání o nás
Zástupce Protiproudu, Trikolóry a Volného bloku ve společném hovoru, s Michalem Semínem jako moderátorem. O tom, jak smýšlíme v současné přelomové době a proč jsme se nechali rozdělit.
https://www.youtube.com/watch?v=FzrBYRadXdE
Problém Vlastimile je že tohle už nikoho nezajímá,
každý má už svou prioritu zřejmou, alespoň ti kdo se účastní debat na netu. Karty a zájmy byly už dávno rozdány, říká se tomu "režim". Ale je hezké, byť dětinské, si hrát na demokracii.
Já, ač vím že by se mi povídání líbilo, je taky nebudu číst nebo poslouchat. Jestli nebudu líný se zvednout, budu je "jenom" volit. Předem vím, že zbytečně. Totiž - "režim".
...
https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/cina-washington-by-mel-zverejn…
nějak číňani přitrzují... jejda
Salámová metoda
Číňané už roky praktikují salámovou metodu a málokdo si toho všímá. Vždy trošku přitvrdí. Malý ústupek, vlastně krůček zpět, ale tam už to zůstane do doby, než si navykneme na novou realitu. A pokaždé přitvrdí trochu více.
Nejdříve Čína ochotně půjčovala USA, aby si farmář John mohl koupit zboží od Čanga. Pak museli prezidenti jezdit do Číny a vždy přivézt něco na oplátku. Ale při další návštěvě Čína očekávala více. A teď už dává najevo ochotu riskovat konflikt s námi, protože ví, že my na podobný konflikt připraveni nejsme a porazí nás Afghánci. Kterým teď náramně stoupne sebevědomí, protože kvantita je někdy také kvalitou.
Není to tak jednoduché
Čínská historie a čínská mentalita jsou odlišné od západního vnímání světa. Proto jim Západ málo rozumí. Před 30 lety Číňané dávali dvoutisící vážné varování a všichni se jim smáli. Dnes také dávají vážná varování, jen je, filutové, nepočítají. A nesměje se nikdo. Nezměnila se Čína a ni Číňané, změnil se svět. Čína se nadá zastavit, jen zpomalit. Naštěstí není agresivní jako západ. Místo vojáků posílá obchodníky. Konec konců, to dnes dělá i Německo.
Před sto lety mocné světové elity ovládaly svět. Pak jim do toho hodil vidle SSSR. Tam se ještě podařilo jeho elity infiltrovat a zničit. Pak posílila Čína a ta místo spojení se Západem zvolila svoji vlastní cestu. Velmi úspěšnou. Jistě, za nějakých sto let nebo více, také spadne do problémů, ale to bude svět již zcela jiný, nepodobný dnešnímu. Nemusí nás to zajímat.
Čína
Odhaduji, že Čína spadne do problémů mnohem dříve, a to kolem roku 2030, až půjdou do důchodu ročníky, po kterých následovali děti typu sněhové vločky a malí císařové. Je to jak dva vypouštěné bazény. V jednom kapr čínský, v druhém americký. Oběma ubývá voda, jen tomu americkému o něco rychleji.
Jenom Afghánci?
Zkoušel jsem vygůglit, jak jsme na tom v Mali.
Podle nekonkrétních zpráv říšského tisku se zdá, že zkracujeme frontu, stahujeme se do předem připravených pozic a brzy po evakuaci bude třeba k nám přesídlit několik set tlumočníků.
Mhmmm...
Ano :o)))
https://www.czdefence.cz/clanek/mezinarodni-operace-v-sahelu-maji-smysl…