Jak stolovali a co mlsali?

Autor
Štítky

Z čeho a jak naši dávní předkové konzumovali pokrmy?

A co vlastně mlsali?

Jakmile se “Pračlověk Janeček” naučil hňácat správnou hlínu, vyrobil si misku a nedlouho po ní zvládl i hrnec. A to už lidem zůstalo dodnes. Sice se poněkud liší tvary a materiály, ale jinak se vlastně nic moc nezměnilo.

Již ve 13. století se objevovaly vysoké hrnce i nízké rendlíky, používaly se pražnice (hliněné “pánve” či velmi nízké pekáče na pražení obilí a vzácně na pečení masa
či ryb). Jak to bylo s pokličkami, o tom máme jasněji
až z přelomu 14. a 15. století, kdy jsou k dispozici nálezové pokličky či jejich zbytky, ale i dostatek iluminací. Starší zdroje jsou velmi skoupé. Na hrnce se používaly kónické pokličky s bambulkou na špičce na uchopení. Na kotlíky dřevěné, sestavené podobně jako staré typy kol.

Hrnce, rendlíky a kotlíky obvykle sloužily zároveň jako servírovací nádoby. Pouze na dvorech nejvyšší nobility
a panovníků se ve středověku setkáváme se speciálními nádobami na servírování pokrmů (polévkové a omáčkové mísy, podnosy, misky na pečivo, stojany na ovoce a zákusky…).

Jakmile hospodyně zavelela, sešla se rodina a čeleď v jizbě a vyčkala, až si hospodář nabere první porci. Pak následovala rodina a po ní čeleď v hierarchickém pořadí. Spravedlivá hlava domácnosti dohlédla na to, aby ani nejmladší
a služebně nejnižší nezůstali o hladu. Jiným to bylo fuk a pak čeleď hladověla.

Jedlo se z misek - hliněných, dřevěných dlabaných, ale
i z dýhových ze štípaného dřeva (hlavně osika). Movitější domácnosti si od cca 2. pol. 14. století mohly pořídit cínové talíře a misky. 

Pilo se buď z misek (po jídle vytřených hadříkem namočeným v octové vodě), nebo z pohárků. Ty byly nejprve opět hliněné, později soustružené ze dřeva nebo sestavované z dýhy a od konce 13. století se objevují první pohárky, číše a džbánky cínové. Vedle toho si movitější domácnost mohla pořídit skleněné číše, poháry a pohárky
a džbánky. Tvar měly od jednoduchého konusu po zdobené pucláky s ouškem.

Nápoje se podávaly podle druhu. Voda v dížce nebo
ve džbánku, pivo v hliněném hrnci nebo džbánku s ouškem, víno či ovocné šťávy a mošty rovněž ve džbánku (hliněném, skleněném, cínovém). Speciálním nápojem byl sladký ovocný rozvar - něco jako řídký kompot. Ten se podával v nízkém hrnci nebo v míse.

Cínové, mosazné, bronzové a měděné nádobí se cínovalo (potahovalo tenkou vrstvou čistého cínu), aby se z něho neuvolňovaly chemikálie, jež mohly reagovat s pokrmem nebo nápojem a buď zkazit chuť, nebo konzu,enta i přiotrávit.


Pokrm se až do 1. pol. 16. století konzumoval lžící a rukama. 

Vidlička a vidlice přitom nebyla ničím neznámých a
na vyjímání masa z hrnce nebo hrnců z pece se vidličky
a vidlice běžně používaly. Ale použít ji u stolu či dokonce vkládat do úst znamenalo v lepším případě se společensky znemožnit a v horším případě mít oplétačky s inkvizicí.

Proč?

Vidlička totiž měla jen dva bodce a tvarem náramně připomínala ženské/lidské tělo. A nějaký neukojený mnich
v 9. stol. n.l. vymyslel, že vidlička je nástrojem od ďábla
a má člověka svádět k hříšným myšlenkám. Když v 11. století manželka benátského dóžete - princezna Maria Argyroupoli  - zemřela na jakési agresivní kožní onemocnění, prohlásil podobný pitomec, že to byl boží trest za její rouhání se
v podobě používání vidličky u stolu.

Rasisty nepotěším, protože na muslimském Blízkém východě zakotvila vidlička jako stolní nástroj kolem 7. století
a už tam zůstala.

Leč pokrok nezastavíš a vidlička se pomaličku
i v křesťanském světě prosazovala při stolování. Nejprve jako servírovací pomůcka a koncem 16. století už i při konzumaci. Nejdřív se s ní napichovaly různé lepkavé konfety, zavařeniny a věci naložené v medu, a díky další Marii - tentokrát Medicejské - se od počátku 17. století používá již běžně. Mezi lid se však jídelní příbor dostával opravdu velmi zvolna - vlastně je stále ještě na cestě.

Takže příbor hodně dlouho ne.

Zbývá nám lžíce a nůž; a ruce.

Začneme nožem, který byl i ve středověku stále stěžejním nástrojem i při stolování. Používal se na krájení i na napichování soust a jejich vkládání do úst. I venkované
a chudí lidé mívali větší nůž na leccos a kromě něj u pasu pouzdérko s nožíkem s úzkou čepelí, který používali u stolu.

Dalším nástrojem je lžíce. Geniální udělátko, které za tisíce let nezměnilo tvar, protože je prostě dokonalé. Nejprve byly lžíce dřevěné a hliněné, poněkud neohrabané, mělké a vhodné spíš k srkání řídkého pokrmu. S objevem soustruhu se výroba lžic zdokonalila a jejich praktičnost rovněž. Na přelomu 13. a 14. století se konečně objevily kovové lžíce
a bylo vyhráno. Konzumace se mohla začít kultivovat. 

To se také stalo.

Stolní pořádky jsou opravdu prastarou záležitostí a řecké, římské a blízkovýchodní (rasisté plačte) stolovací zvyklosti byly vzorem autorům středověkých spisů o chování se
ve společnosti.

  • Jíst rukama se smělo. Ovšem rukama umytýma před jídlem a oplachovanýma během jídla ve vodě s citronovou šťávou/octem a vonným olejem. K tomu sloužily aquamanile (ozdobná konvička), umyvadlo
    a ručník.

  • Používat nůž ke krájení, napichování a vkládání soust
    do úst se smělo. K tomu sloužily vlastní nebo hostitelem nabídnuté nože s delší úzkou čepelí - pevné i zavírací.

  • Bylo však zcela nepřípustné sahat do talíře sousedovi nebo mu tam šťourat nožem a brát mu sousta.

  • Velmi kritizováno a káráno bylo používání nože
    ke šťourání se v zubech. Od toho měl mít každý vlastní párátko - od kousku třísky přes dřevěné či železné párátko po skvosty z drahých kovů a všelijak zdobené.

  • Pokud byl stůl opatřen ubrusem či jinou přikrývkou, bylo nepřípustné otírat si do ní ruce a ústa. K tomu sloužil buď vlastní ubrousek, nebo ubrousky nabízené obsluhujícím personálem spolu s aquamanile.

  • Netrpělo se hlasité krkání a prdění u stolu. Stolovník buď musel své zvuky korigovat, nebo se musel vzdálit od stolu, ulevit si a pak se vrátit.

  • Dokud probíhala konzumace, bylo velmi nevhodné hlasitě hovořit či dokonce zpívat nebo něco recitovat.

  • Konzumaci mohl přerušit či ukončit hostitel nebo nejvýznamnější z hostí; ostatní to museli respektovat.

  • Nebylo přípustné, aby se stolovník zvedl a šel si sám nakládat pokrmy či nápoje. Jakmile člověk jednou seděl u stolu, tak tam musel zůstat a dlabat nebo lehce konverzovat či poslouchat najaté baviče. A musel počkat, až k němu dojdou stolníci a číšníci - čím nižší společenský status, tím méně na hosta zbylo.

  • BYlo vhodné, aby si host přivezl sebou vlastní stolní soupravu; zejména pokud byl pozván na dvůr vysoké šlechty a panovníka. Taková souprava obsahovala vše potřebné od mycího náčiní, přes talíře, misky, pohárky
    a poháry až po osobní jídelní soupravu (ozdobné pouzdro s nožem, lžící a párátkem), ubrousky a ubrusy, sedací polštářek. Mohla se směstnat do koženého vaku, ale také zabrat několik truhlic; a vyjadřovala majitelovo sociální postavení a sebevědomí.

Ta společenská pravidla se od středověku zase až tak moc nezměnila. Co bylo považováno za (ne)slušnost tehdy, platí vlastně dodnes; byť to bylo upraveno či pozměněno.

Když už jsme pracně uvařili a naservírovali pokrm či pokrmy a hosté se najedli, u stolu se nepoprali a ani si navzájem nepřebrali manželky, podívejme se, co si asi tak mohli dát dobrého po jídle.

Zpočátku toho moc nebylo.

Trocha medoviny či sladkého vína, medu, nějaké pečivo
či oplatku pomazané medem nebo medem s máslem, pečivo plněné mandlemi, rozinkami a ovocem (calta), ovoce čerstvé, sušené nebo v medu, sladká a všelijak zdobená (třeba barevná) kaše, sýry a kousek uzenky, ořechy. 

Když i do měšťanských kuchyní pronikl koncem 16. století cukr, přišly ke slovu ovocné i zeleninové zavařeniny, konfety (bonbony), drobné pečivo (cukroví a koláčky) zdobené zkaramelizovaným cukrem a s různými náplněmi, ořechy
v cukru. V tutéž dobu se v kuchařských záznamech objevují šlehané zákusky z vajec a smetany. 

V 17. století pak i dorty - zdobené zavařeninami a krémy.
A tak to už zůstalo v podstatě dodnes.

Jen v 19. století ještě přibyla čokoláda, káva a nejprve žemličky s různými pomazánkami a později i obložené chlebíčky. 

Tento velice široký sortiment nám zůstal dodnes a každý si
z něj může vybrat, co mu vyhovuje.

Pokud se něčeho urodilo hodně, nebo to zbylo, měla hospodyně dvě možnosti - buď to urychleně zkonzumovat, nebo to nějak uchovat “na pak”. Chladničku a mrazák až
do 1. poloviny 20. století neměla, takže jí moc možností nezbývalo - sůl, sádlo, med, sušárna, udírna.

  • Do sádla přišly houby a maso, případně nějaká drahá importovaná zelenina.

  • Ryby zamířily do sušárny nebo do udírny, eventuálně
    do soli. Solení však bylo velice nákladné, protože soli nebyl dostatek a tudíž byla drahá. Se solí byl kromě vysoké ceny ještě ten problém, že jakmile byla znečištěná, mohlo se v ní maso rychle zkazit.

  • Také maso poté, co prošlo lákem, směřovalo buď
    do udírny, nebo do sušárny, nebo do soli.

  • Ovoce kromě jablek bývalo uloženo ve velkých hliněných hrncích, zalité teplým medem až po okraj nádoby. Poté byla uzavřena pokličkou, ta zalita voskem a nádoba uložena do sklepa. Takto zakonzervované vydrželo ovoce až do další úrody nebo dodávky.

Například citrony se dostávaly ze Středomoří
do střední Evropy v kožených vacích, zalité vlažným medem. Zákazník si kupoval vlastně dvě dobroty - jednak citron a jednak med ochucený citronovu kůrou. A to je veliká ňamka i dnes.

  • No, a co šlo, tak se naskládalo do proutěných stojánků
    a strčilo do sušárny. Nebo do plátěných vaků a pověsilo v podkroví do průvanu.

Jsme najedení, namlsaní, spižírna, sklep, sušárna i udírna se nám příjemně zaplnily.

Je čas končit a jít si užívat letních dní.

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.5 (67 hlasů)

Komentáře

hasičský dechovky si to moc nedokážu představit :-)

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

No a možná že bez drog dokonce ani náboženství.
Bez hudby se dá žít, ale bez chleba se nedá dýchat, bez vody nejde jíst a....no tak nějak to bylo, tenkrát - když soužky učtelky šikanovaly oběti svých vášní a nekompetentností kvůli tričkům s Rolling Stones (jedno má jedna z těch chuděrek i ode mě, NEOdá že se jí rozpáralo už při druhém nevázaném mejdanu).
Kdyby měly tenkrát ve třídě tři lesby a osm homosexuálů, tak by se zbláznily zřejmě ještě dost let před důchodem. Nebo ne, nebo by je rovnou odvezl anton.
Ne nadarmo mají v civilizovaných zemích Západu ve školách uniformy, v těch lepších školských zařízeních to pak přejali kdysi i do Ruska (točka točka zapjataja).
Dneska se to vrací, co se jednou naučíš, v zákopu jako když najdeš. Ostatně mnoho z nich pak obdrží dřevěnou uniformu, ti méně cenní pak společnou, vápennou. To pak hrajou jim ne pouhopouhý Prague Pride, ale rovnou Honor Pride, vyleštěné nejen lebky, medaile a rukávy, ale i šavličky.... a jejich baby lodičky nebo jiné konvisňaky. Už nikdo na ně nezakřičí :"Táhněte někam ! ". Už se jen odpočívá a vyhrává, na věky věkův.

Průměrný počet slepic: 1.6 (8 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

V tom druhém i díky chemii, v tom prvém zatím moc ne (uvidíme).
Pokrok vládne světu, tmářství se nenosí.
I s vlasy je spojen sex, kdysi přitahovaly dlouhé vlasy, poté podnikatelský ježek, pak zase háro...no a zdá se, že nastává období holohlavé, toto již ale já zkoušet nebudu, proč taky.

Průměrný počet slepic: 3.3 (6 hlasů)

myslite tohle ?

i nas corporat se pripojil k pride, jen tento rok kvuli kovidu moc ne
------------
Vítězný pochod dobytou zemí (3. 8. 2021)
Z rozhovoru pro Parlamentky o Prague Pride:

Kdyby to bylo tak, že si devianti udělají nějakou svoji oslavu a pobaví se, nikdo by to neřešil. Ale tohle je jiný typ akce, a ukazuje to něco úplně jiného. Je to spíš triumfální pochod dobytým městem, kde domorodci nesmějí ani ceknout. Jinak budou čelit represím.

Lidem se jasně říká: Váš životní styl sem už nepatří. Vaše kultura sem už nepatří. Nastaly nové časy. Teď vládnou subjekty jako Vodafone, IBM, Člověk v tísni a další. Vy, obyčejní lidé, nemáte právo na vlastní svět. Nemáte právo na své soukromí. Bude se vám líbit tohle. Nebo cokoliv jiného, co vám přikážeme.

Ono tam nakonec ani těch skutečných homosexuálů není až tolik. Vím i případu, kdy normální heterosexuální mládenec tančil v růžové košilce a květinovým věnečkem, v naději, že mu to přinese nějaké kariérové výhody. Ty sexuální výstřednosti jsou jenom prostředek. Skutečným cílem je ukázat lidem, že Praha je město, které patří kosmopolitní elitě, bez výjimek a kompromisů. Cílem je ponížit lidi, demonstrovat nadřazenost. Je to vlastně jenom jiný aspekt toho, že řemeslník se svým 20 let starým autem nebude brzy smět vjet do města. Nebo že lidé s normální prací si v tom městě nemohou dovolit bydlení. I proto ten festival už ani nemá český název.

Tím se dostáváme k dalšímu významu té akce. Prague Pride je nový první máj. Pokud pracujete pro nadnárodní korporaci, musíte se tam ukázat. Musíte mít fotografii na sociální síti. A je důležité, aby si jí všimlo oddělení lidských zdrojů. Pár dnů předtím musíte v kanceláři nosit duhovou stužku. Jinak vás sice nikdo nezavře do vězení, ale nemůžete počítat s povýšením. Jako za normalizace

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Ponizit-vas-Uz-to-neni-v…

Průměrný počet slepic: 4.8 (13 hlasů)

dával jsem odkaz na originál.

Průměrný počet slepic: 4 (6 hlasů)

Jo, jestli si prežáci nechali svoje město vzít, tak mají smůlu. Chtěl bych vidět, jak by tohle zkoušeli ve Vidlákově...  Jednou si tu Prahu vezmeme zpátky, Ale pro nás, ne pro blbé pražáky. 

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

zvláštním způsobem slizkej. Dlouho jsem přemejšlel proč, ale nemůžu na to přijít.
Není to pro jeho politický názory - není s nimi sám. Spíš jeho pohled a způsob argumentace.
Druhej takovej je Šarapatka.

Průměrný počet slepic: 4.6 (12 hlasů)

In reply to by pithart (neověřeno)

Trvalý odkaz

I s lidmi.

Pišme raději : " škrobený", nebo : " uhlazený" , a ještě lépe : " distingovaný".
Slizký je úhoř, anebo zkažený salám bývá někdy slizký, a povrch kloboučků klouzků - ten také je většinou disting....eh, slizký.

Však před volbama určitě bude přidána bodrost, bonvivánství a přímost a možná i heroičnost a kontroverznost a dandyovství a drsnost (vs slizkost) . Uvidíme, co všecko namíchají PR makeři a pod. Možná i na rokenrol dojde.

Uzený úhoř je vynikající. Jen špetička česneku, jinak pouze sůl.
Uzený zkažený salám jsem zatím nezkoušel (všecko není třeba zkoušet) , klouzkům tu slizkou kůžičku loupu, klouzci takřka vůbec nebývají prožraní, asi tou kožovitou hlavou nic škodlivého neprojde - dovnitř (a asi ani ven, nic užitečného).
S úhořama kdysi začínal Freud, pak radši přešel na lidi, úhoři totiž dávají dost malé honoráře.

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)

In reply to by pithart (neověřeno)

Trvalý odkaz

Sarapatku

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

ani do prace, ani do USA, pozdeji ani pro potraviny

to stejne dle diskuze zavede evropska unie (neplati pro migro okupanty) a mame opet zeleznou oponu
--------------
Americká administrativa vyvíjí opatření, která uloží téměř všem cizincům vstupujícím do země úplné očkování proti koronaviru. Ve středu to agentuře Reuters řekl mluvčí Bílého domu. Opatření by měla vstoupit v platnost současně se zrušením stávajících omezení vstupu z řady zemí. Budou se však vztahovat na všechny cizince najednou.

Podle mluvčího Bílého domu „bude vypracován postupný implementační plán, který časem bude znamenat, že až na vzácné výjimky musí být cizí občané (ze všech zemí), kteří vstupují do USA, plně očkováni“.

https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1001804&_x_tr_sl=ru&_x_t…
https://www-reuters-com.translate.goog/article/us-health-coronavirus-us…

Průměrný počet slepic: 4.3 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

Byl hliníkový, na konci vypilované 3 zuby jako vidlička a bok měl zabroušený jako nůž. Rukojeť byla na konci ohnutá, aby dobře držel v náprsní kapse. Mezi ornamenty měl vyrytý nápis KETKOVICE VÚ 6110.
Nálezné podle dohody.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Sila a slabost a jak ji vyuzit pro sebe

kdy muzeme vyuzit slabost zapadu my, kde je ta elita, ktera to obrati pro narod ?

-----------------
Marek Benes dnes 07:590
Díky pane Veselý za příspěvek k tématu, které tu nastolil rozhovor Boba Kartouze o Číně.
Já už jsem to komentoval a podívám se na to z celkového pohledu.

Problém není Čína, problém jsme my na Západě. Čínu jako globálního soupeře jsme si vybudovali sami. Byla to chamtivost Západu , který postavila po reformách Teng Sao-Phinga Čínu na nohy. My to tenktrát byli, náš celý Západ a naše technologie, které pomohly Číně do doby, než se postavila sama na nohy a začala nás předbíhat. Pamatuji, jak jsem dělal několik projektů v Číně, a předávali technologie v rámci německých projektů v letech 2002-2005. Tenkrát se do Číny dodávalo vše, aby se to oni naučili. A proč jsme to dodávali? No potřebovali jsme nové trhy a potřebovali jsme získat přidanou hodnotu, abychom udržovali náš sociální polštář nafouknutý na úkor čínských dělníků.

Pro nás byla chamtivost našich elit vždy důležitější než samostatnost, svoboda a strategické myšlení, a tak jsme si konkurenta vyrobili. Čína jež vládla světu 2000 let brala léta 1850-2000 jako 150 let naprosto nechutného ponížení Říše středu, jež se nesmí už opakovat. Věrna slavnému odkazu vojevůdce Sun-Tzu nešla s námi do střetu, když byla slabá, ale mistrně využila naších slabin, jež byly právě chamtivost, bezcharakternost a lenost.

Číňané studovali i marxismus-leninisnus a tam přečetli slavný citát V.I.Lenina, že “kapitaliasta Vám rád prodá i ten provaz , na kterém ho pak pověsíme.”

Západní elity snily sen o G2 tandemu USA-Čína, kde by Američané s koupenou čínskou věrchuškou si dělili zisk a vládli světu. Ale náš problém je, že Číňan je pořád více Číňan než nějaký kapitalista, a tak i přes mnoho námi podporovaných soudruhů v KS Číny ( to jsou ti šanghajští komsomolci ) jsme nedokázali skrze tyto naše lidi tam, jež milují obchod se Západem, ovládnout KSČ. K moci se dostali nacionalisté a příslušníci silových struktur, kteří si logicky řekli: Když jsme tak silní, proč bychom měli poslouchat Západ a podporovat ho v jeho lenosti , není lepší se mu postavit a kontrolovat ho?

Na tuto čínskou fintu jsme my na Zápedě přišli pozdě, a dokazuje to naši hloupost, ale my si v našich elitách prostě nemůžeme pomoci. Po zbytku světa chceme, aby žil v bídě a myslíme si že stačí zkorumpovat místní elitu a ono se najednou ukáže, že část místních elit na periferiích Západu a na Východě nepřijímá tento náš plán, který dokonce neumíme si ani pohlídat.

V bleděmodrém je toto i příklad Ruska, kde si část ruských elit řekla totéž co čínský prezident Xi. Totiž že Západ je už tak slabý , že se mu postavit dá.

Rusové to dělají ještě efektivněji než Číňané, protože mají mnohem omezenější zdroje. Ale ukazují že i s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo. Tam zase pochopili , že v jejich pozici jim stačí být po zuby a moderně vyzbrojeni a mít suroviny a čekat. A to se daří. Zemní plyn je ze 170 USD na 510 USD za 1000 m3, Ukrajina je odepsaná, v Evropě není v zásobnících plyn a Evropané pouze schůzují , povídají si , mluví, ale ve skutečnosti slábnou a bez plynu z Ruska nemohou být. Kdo bude v této situaci vítěz ptám se? Ty pragmatické mocnosti jdoucí tvrdě za svými zájmy a nebo byrokratické struktury vydávající rezoluce?

Do toho na Západě jsme začali kolosálně podceňovat sílu armády, ačkoliv armády to byly co udržovaly a udržují ještě chvíli převahu Západu. USA se stali supervelmocí pouze a jen vítězstvím v 1. a ve 2. světové válce, vyzbrojením ve Studené válce a pouze armáda USA udržovala a ještě chvíli bude udržovat statut Amerického dolaru jako světové rezervní měny. Nemáme armádu , nemáme nic. Tady ale, v umírající západní civilizaci, jsme armády zavrhli, demobilizovali jsme se, proměnili jsme armády v operetní sbory, které nemají sílu a chřadnou ( čest vyjímkám ) a proces rozkladu už začal zasahovat i tu poslední pořádnou armádu, co ještě Západ má, a to je Armáda USA. A k tomu se smějeme Rusům, že nic neumí, že jen mají zbraně. Bože, zbraně a armáda jsou pořád to nejpodstatnější. O tom by nám mohli popovídat zpovykaní , vyspělí a blahobytní obyvatelé Pekingu v Čínské říši, když se před městem objevil v roce 1215 jakýsi pouze ozbrojený a nevzdělaný Čingischán. Jak to dopadlo víme.

Naše západní tupost je legendární.

Co v té chvíli dělat v Číně potažmo v Rusku?

Tak je třeba ještě jednou použít náš už mnohokrát provedený plán, který jediný dobře umíme, a jež je levný, efektivní a účinný.

To je podporřit v Číně a v Rusku tu část jejich elit, která výměnou za podíly na zisku a vliv svrhne prezidenty Xi a Putina. Musí se to udělat rychle , protože už není čas a my každý měsíc slábneme a oni posilují. K tomu je ale třeba ukázat těm elitám tam, že jsou naši spojenci a že se za ně postavíme. Pokud teď ale Západ předvádí, jak z z minuty na minutu udělá vlastní deal na úkor Ukrajiny, pokud ukazujeme, že se neumíme postarat a chránit naše lidi v Afganistánu, tak ukazujeme všem, co s námi by chtěli v budoucnu spolupracovat, že své spojence a spolupracovníky zradíme. A to není dobrá vizitka. A věřte , že toto co děláme, nějaký šanghajský komsomolec v ÚV KSČ sleduje. A jak on bude dělat převrat v náš prospěch , když mu nenabídneme garance?

My hlavně totiž bankrotujeme morálně a naše slova a naše sliby neznamenají nic. A to je největší problém. Se Západem, jež morálně bankrotuje a spojence zrazuje, žádný kmenový náčelník na periferii už neudělá deal.
https://blisty.cz/art/104700-cinsky-vliv-v-cr-na-pozadi-studene-valky-m…

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

v jeho názoru, že se lžíce nemění.
Mění!
Pokuste se dneska sehnat tak hluboké, jaké mám po babičce. Neseženete. Dnes dělají taková mělká šmrdlátka, že se člověk dost nahoní, než tu polívku přesune z talíře do úst.

Průměrný počet slepic: 4.1 (8 hlasů)

lžíci si dovezl děda z vojny za první republiky.
Byla z těžkýho kovu, asi alpaka.
Za ty léta se někam ztratila...

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

byla stríbrná

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

záleží na velikosti tlamy

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

na kovadlině.

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

tak si do ní strkám rovnou dva bonbóny a místo plytké lžíce používám naběračku :-)

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

s mističkou na konci :o)))
Ale taky se doma pereme o bagr po babičce, který má objem asi půl deci a přesto se krásně vejde do pusy. Na vrtule s rajskou ideální, bo nabere spoustu omajdy a to já rád.
Ostatní lžíce jsou mnohem mělčí.

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

tvaru a to i držadla. Já preferuji ta užší

Průměrný počet slepic: 3.5 (2 hlasů)

Tradiční české vanilkové lusky a kakaové boby.

Průměrný počet slepic: 2.5 (6 hlasů)

In reply to by No toto (neověřeno)

Trvalý odkaz

Mimochodem, teď o tom sepsal Občan čtyřdílný seriál.
Jak dlouho se používá v čechách vanilka a kakao?

Mára vždycky překvapí.
Ostatně, Piráti taky...

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

ekologická stopa,darmo mluvit

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

In reply to by pithart (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jiří Vráblík 40379
O budoucnosti naší země a našich dětí rozhodnou hlavně hlasy důchodců, protože dostali 300 navíc. Je to bohužel tak.
Tak, tak.

Průměrný počet slepic: 2.6 (12 hlasů)

In reply to by Jarda efko (neověřeno)

Trvalý odkaz

Kolik neziskovky?

Průměrný počet slepic: 4.5 (15 hlasů)

In reply to by Jarda efko (neověřeno)

Trvalý odkaz

si "naše děti" a "naše země" nedovedou poradit s třemi stovkami, tak stojí za hovno a stejně žádnou budoucnost nemají.

Mimochodem - "Naše děti" a "naše země" - vy jste národovec? Nácek? Flasténez? Vandasovec?

Průměrný počet slepic: 4.2 (10 hlasů)

Vlastenecké české maso z Kosteleckých uzenin.

Průměrný počet slepic: 1.8 (10 hlasů)

In reply to by A (neověřeno)

Trvalý odkaz

psal jednou - nemáte nic, čím byste přebili jeden jedinej koblížek, jeden jedinej kuřecí párek z Kostelce, nemáte kromě čůráckejch šklebů co nabídnout.

Co s tím budete dělat?

Průměrný počet slepic: 4.1 (11 hlasů)

Jak prosté, milý Watsone, půjdeme k volbám.

Průměrný počet slepic: 1.7 (6 hlasů)

všechno proto, abyste nasrali co nejvíc lhostejnejch lidí. Ty to přinutí jít volit jen proto, abyste se k moci ani nepřiblížili.
Tak jen vysírejte...

Průměrný počet slepic: 4.6 (12 hlasů)

je zmrzlá voda. Ta by neměla vadit ani veganům.
Ale chce to jí dát za okno k tomu zmrznutí někdy v lednu, únoru.
Jelikož když jí budete zamražovat teď, v srpnu, už si s sebou nese uhlíkovou stopu.

Průměrný počet slepic: 4.2 (9 hlasů)

jsme lízali rampouchy.
Dneska už by to nešlo, pořádný rampouchy už v zimě nejsou a kdovíco by v tom bylo za špínu...

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

se používají hůlky. Je to jednoduchý příbor.

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Tak výroba mejdla je stará minimálně jako jsou staré písemné záznamy.
Tedy už staří Sumerové...
V krajích českých se můžeme dočíst, že výroba mejdla se DO doby Přemyslovců výhradně odehrávala v v domácích chýších.
Hospodyňka si ho vařila prostě sama.
Protože výroba mejdla je primitivní.
Základní ingredience
Tuk ať živočišný, nebo rostliný
A louh sodný nebo draselný
A obojího bylo v domácí jedlové chýši dost.
Tuk dávaly ovce
Louh dodával popel z ohniště
Případný přídavek soli ( pro "krácení mýdla"- odvodnění -), to už byl problém, ta se musela draze platit. Tedy kalkulace výměny času za náklady.
V jižních krajích, se používal rostlinný olej, tedy výsledný produkt byl čistčí. A glycerin, je jen kosmetický doplněk.bez vlivu na základní funkci mejdla.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by mirek58 (neověřeno)

Trvalý odkaz

11. O TOM, JAK SE MÝDLO DOSTALO Z MEZOPOTÁMIE AŽ DO PUSTOVĚT.

Průměrný počet slepic: 2 (3 hlasů)

In reply to by mirek58 (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vzhledu i pachu značně nevalného.
Solí se to zpevní, ale
Na vyprání jakž takž, na umytí v nouzi nejvyšší taky tak.
A kdyby nic jiného, tak by samozřejmě i mazlák byl jasná výhra.

Ale na toaletní mýdlo je toaletní mýdlo :o)
A na to potřebujete glycerin a vonné silice nebo oleje.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

Hlavně s tím, jak na Ukrajině vyrůstala bez teplé vody :o))
https://en.wikipedia.org/wiki/Mila_Kunis
A bazén mají na pouštění kačenek a lodiček z kůry :o)))
https://www.architecturaldigest.com/story/step-inside-ashton-kutcher-an…
I koupelnu:
https://scenetherapy.com/mila-kunis-and-ashton-kutchers-house/mila-kuni…
Asi teda mají těch baráků víc, ale všude mají luxusní koupelny:
https://www.amlu.com/2021/01/26/ashton-kutcher-and-mila-kunis-asking-12…
V některých i pět koupelen:
https://money.cnn.com/galleries/2011/real_estate/1102/gallery.ashton_ku…

Někdo holt ústup z výsluní zkousne a zkusí něco jiného a někdo holt má potřebu na sebe poutat pozornost vymejšlením kravin...

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

....počtu zjištěných nakažených, již několik týdnu spíše horší, než tomu bylo ve stejném období před rokem. Uvidíme, jak se bude vyvíjet dynamika počtu zjištěných nakažených dál. Zda pak bude možno konstatovat, jaký efekt má očkování a jaký hygienická opatření, obávám se, že to nebude snadné určit. Každopádně aspoň nějaký poznatek si z izraelského masového testu in situ odnese každý, jak už to pak bývá zvykem, tak mnoho lidí si odnesou jen potvrzení již dříve jimi zastávaných hodnotících stanovisek.
Každopádně já si odnesl zatím to poučení , že je záhodno se spolehnout spíše na dodržování hygienických opatření. Případné zklamání z neúčinnosti vakcinace může pak způsobit stres, a to není dobré - z hlediska odolnosti organismu. Dotyční by měli být připraveni i na tuto eventualitu, ne aby je to zdrtilo, prostě na tom eventualně budou víceméně jak ti neočkovaní, pouze inkasovali ze systému o něco málo více peněz....
Ale jak píšu výše - ještě se uvidí. Možná efekt vakcinace bude mít nějaké zpoždění, možná významně poklesne počet těžkých případů - je třeba ale připomínat i takové popisy, kdy např. paní Hamplová píše, že dva její známí zkolabovali " díky" tomu, že jim jejich " lékaři" radili, ať jsou doma a ať k nim nechodí (porušení Hippokritovy přísahy ? - jak by se asi takovíto " lékaři zachovali během případné války, zalezli by pod zem a vystrkovali z ní jen své ocásky či mobily ?)...posléze tito lidé skončili s těžkým zápalem plic v nemocnici. Takže i zde opatrně, i zde může být na vině paradoxně ten systém, který má obětem bránit, ne je zpoluzpůsobovat.
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/

Průměrný počet slepic: 4.4 (8 hlasů)

protože při styku s horkým pokrmem to nejspíš bude pouštět pachuť.

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

nejde o chuť, ale o teplotu nebo množství.

Průměrný počet slepic: 3.4 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

U města (nebo spíš čtvrti, protože on to je vlastně takový soukromý městský stát) Al-Jahra hoří skládka ojetých pneumatik, která je tak velká (odhaduje se, že tam je 5-11 milionů pneu), že je vidět i na satelitu:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/kuvajt-skladka-pneumatiky-pozar-…
https://www.google.cz/maps/place/al-D%C5%BEahr%C3%A1,+Kuvajt/@29.257510…
(Vzhledem k aktualizaci googlemaps to tam možná hoří furt)

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

U nás se ojeté gumy spalují s úspěchem v cementárnách a šetří se náklady na ušlechtilé palivo.
Kdyby Kuvajťané používali na přesun velbloudy, tak mají (po vysušení) palivo na upečení placek.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Dříve asi normální lidi neměli peníze, každej měl hospodářství a tak vyměnovat si něco přes peníze, čeho měli všichni dostatek byla hovadina. To ostatně zůstalo i v pár pohádkách, že problémy začaly až si domělé panstvo z města začalo jezdit na venkov, chápej voe, za město, pro daně a potraviny. A ve městě, páč tam nigdo neměl nic na směnu se gšeftovalo přes peníze od začátku.
Začali s tím armádní poskoci v uniformách co se pelešili v kasárnách a a modláři, to byl, podle mého názoru důvod proč vznikala města. No prostě organizované bydlení pro šmejdy co dělali nájezdy na lidi a brali jim co našli. Takže obyčejní lidi, tedy te národ, jedl po staru, co teklo se nabíralo lžícama. Velkýma, malýma a vidlicou porcovali horkou pečeni. Nedělejte z předků blboně co se neuměli ani nažrat.

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)