Přímo z Vidlákova dvorku II. Brambory

Autor

Všichni pražští kafírníci by se teď měli velmi podrobně dívat, jak skončila Kábulská kavárna... Jak skončili ti, kteří uvěřili Američanům jejich dobré úmysly, ti kteří si mysleli, že vyrostou spolu s americkými kamarády, kteří přijali americké hodnoty a kteří věřili v sílu americké diplomacie, americké soft power i americké hard power. 

Dívejte se na kábulské letiště. Dívejte se, jak to dopadne, když si impérium vytyčí nové zájmy a nové cíle. Dívejte se, jak málo pro impérium znamená, když sloužíte. Dívejte se, jak snadno můžete být opuštěni, jak snadno budete ponecháni osudu, jak snadno z vás noví páni nadělají zrádce. Dívejte se, jak málo ve skutečnosti znamenáte, jaké nicky jste v porovnání s velmocenskými zájmy.

Dívejte se, jak nejste žádná velká zvířata, jak snadno můžete i s miliony peněz uvíznout na posledním letišti, kde o vás bude rozhodovat nějaký devatenáctiletý poručík. 

Všichni bychom se měli dívat, všichni bychom se podle toho měli zařídit. Ne, tenkrát v Saigonu to nebyl jen jakýsi omyl či chyba. Je to zákonitost. Zákonitost velmocenské logiky. Být nepřítelem Ameriky je nebezpečné, ale být jejím přítelem je smrtící. Dívejte se. Abyste pak nebrečeli, že vás nikdo nevaroval. 

A ještě jedna věc... naše republika z Afghanistánu vyvezla letadlo ženských a dětí. Českých rodin diplomatů. Náš velvyslanec tam zatím zůstal. Palec nahoru pro Balouna - má koule. A palec nahoru pro naší vládu, která v tom bordelu dokázala zařídit, že česká letadla tam v Kábulu ještě mohou přistát a odletět. 

 

A teď už dnešní článek: 

Jak se v Rusku pozná, že přišla krize? Stoupne poptávka po sadbových bramborách.... V Rusku má každý možnost si vyklučit políčko a vypěstovat si pro sebe tu nejzákladnější potravinu. Oni vědí proč. V tomto ohledu bychom měli být jako Rusové. Měli bychom si všichni umět vypěstovat brambory, měli bychom na to být zařízení a měli bychom mít alespoň zahrádku jako dlaň, abychom to udělat mohli.  

Včera jsem svým povídáním naznačil, že dneska budu mluvit o bramborách. Ano, právě přišla doba sklizně a museli jsme to stihnout ještě před naším odjezdem. V posledních dnech dost napršelo a bylo nebezpečí, že by brambory mohly začít podrůstat. Opět začnu s pár údaji: 

Celková plocha pro brambory představovala plochu cca 6 x 16m. Tedy nějakých 100m2. Na této ploše bylo osm řádků brambor. Zde si můžete udělat představu o velikosti: 

brambory

Na obrázku vidíte tři vyorané řádky. Brambory prosvítají ve vyorané zemině, ale protože je ještě poměrně mokrá, nedrolila se dostatečně, takže brambory jsou částečně zakryté. Vlastní sbírání tak bylo trochu obtížnější než obvykle. Vpravo můžete vidět už uklizenou část plochy. 

Pracovali jsme čtyři. Já a moje tři děti. Čtvrté v pořadí mělo nakázáno se také zúčastnit, ale práce ještě moc neudělalo. Děti během dopoledne vytrhaly na řádcích všechnu nať a plevel, aby byla plocha čistá tak jak ji vidíte. Já přišel z práce, zapřáhnul jsem stroj a ob řádek jsem vyryl brambory. Po uklizení vyoraných řádků jsem vyoral ty mezi. Dělá se to tak proto, aby se nejezdilo a nešlapalo v už vyoraných bramborách. 

Celá práce trvala dvě odpoledne. Dětem navíc každý den trvalo zhruba hodinu než uklidily nať a odpoledne pak trvalo nám všem čtyřem vždycky dvě hodiny, než jsme brambory posbírali, odnosili, očistili a uložili do sklepa. Celkově tak moje děti odpracovaly každé cca 6 hodin a já na sklizni odpracoval čtyři hodiny. Stroj pracoval celkem asi půl hodiny. 

Výsledek druhého dne, kdy jsme sklidili 5/8 plochy můžete vidět zde: 

brambory

Na obrázku vidíte cca 160 kg brambor a v té druhé řadě vidíte cca 100 kg krmných brambor. Krmné jsou proto, že jsou malé, nikdo se s nimi nechce loupat, jsou mezi tím i brambory poškozené a zelené. Pokud byla nouze daly by se z valné většiny sníst také a jedly by se jako první. 

O den dřív jsme udělali tři řádky, takže celková úroda na uvedené ploše představovala cca 250 kg brambor pro lidi a 130kg brambor pro prasátka. Zde už výsledný obrázek ze sklepa, kde si můžete udělat představu co celkovém množství: 

brambory

Na obrázku vidíte můj klenutý sklep - respektive jeho bramborový výklenek. V přepravkách jsou krmné brambory, které do měsíce zmizí. Zbytek pak budeme jíst my.  

U sebe na zahradě pěstuju odrůdu Impala - jedná se o rannou odrůdu a pěstuju ji proto, že už na začátku července si můžeme vyrýt první brambory a užívat si jejich chuť. Pozornému oku neujde, že brambory jsou poměrně deformované do složitých tvarů. To proto, že v době vytváření hlíz bylo sucho, půda byla tvrdá a tak se hlízy vyformovaly do roztodivných tvarů. 

Úroda byla spíše podprůměrná. V tu nejdůležitější chvíli chyběla voda a já ještě nemám dodělanou kapkovou závlahu. Příští rok už bych s tím problémy mít neměl. 

Celkově jsem péčí o brambory strávil mimo sklizeň asi tři hodiny. Musel jsem je zasadit, což pomocí sázecího stroje trvalo asi hodinu. Pak jsem je musel dvakrát odplevelit a musel jsem přihrnout hrobky. Jednou jsem aplikoval postřik na mandelinku a jednou jsem rozhazoval síranové hnojivo. 

Výsledkem je cca 200 plnohodnotných obědů s bramborami. Krmné brambory mi zase vyrobí cca 30kg vepřového masa. Když si k tomu připočítáte nějaké ty těstoviny a moučná jídla, mohu s klidným svědomím konstatovat, že uvedené množství brambor v podstatě dostačuje. Pokud by bylo ouvej, mohu plochu na pěstování brambor trojnásobně zvětšit. 

Impaly vydrží ve sklepě tak do vánoc. Do té doby je rozhodně nesníme. Zbytek se zkrmí a do sklepa přijdou ještě brambory Marabel z jiného záhumenku, které vydrží až do nové úrody. Samozřejmě bych je mohl také pěstovat doma, ale není důvod. Prozatím. 

A na závěr ještě jednu fotečku: 

hořčice

Takto vypadá plocha týž večer po sklizni. Je kompletně uvláčená a už je na ní rozházené osivo hořčice jako zelené hnojení. Hořčice je vysetá velmi hustě, takže vytvoří neproniknutelný porost ve kterém se udusí všechen plevel. Jen co zaprší, vystřelí to vzhůru. 

To jde ne? Brambory pro celoroční použití v naší rodině, k tomu měsíční příspěvek vitamínu C a škrobovin pro prasata, navíc poučení pro děti, že pracovat se musí a zároveň se haranti něco naučili.. A to celé za deset  hodin mé práce a šest hodin práce třech mých dětí.  Brambory byly na necelé třetině obdělávané plochy, nijak jsme se u toho nepředřeli a máme hotovo. 

Na ostatních  záhumencích už se uplatní větší stroje mého tchána. Dělají rychleji, efektivněji a nepotřebují dětskou práci... 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (128 hlasů)

Komentáře

Mám panelák, sklep mám taky ;)

Vydrží i v tom paneláku stačí k tomu:
https://www.osetreno.cz/zembag

Jenom menší rada, nemusí se kupovat jejich pytel za 1k Kč, ale stačí vaše nádoba a k tomu ten kmínové pytlík ;) Nemám vyzkoušenu celou zimu, ale v řádu měsíců to funguje v našem sklepě v paneláku ;) Možná bude důležitá i teplota a stabilita teploty?

Průměrný počet slepic: 4.4 (10 hlasů)

a teplota. Panelákové sklepy jsou teplé a světlé,na uskladnění brambor naprosto nevhodné

Průměrný počet slepic: 4.3 (11 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

No, nikde jsem nepsal, že to je ideaál, tedy podsunutím tvých slov, jenom dokazuješ, že ty nemáš pravdu ;)

A když budeme mluvit o tom co jsem skutečně napsal, tak já dávám možnost co mám v paneláku já, mít brambory 2-3měsíce bez toho, aby naklíčili v tom teple jak mě to dělalo. Tedy místo abych chodil, 2x týdně nakupovat brambory na 2-3 obědy jako děláš asi ty, tak nakoupím 1x za měsíc/dva...

Jak říkám, lepší něco, než nic, ale když dáváš přednopst holé prdeli, než trenclám, kdž už není na rifle, tak tvoje volba ;)

Průměrný počet slepic: 2.3 (9 hlasů)

nic nevíš,tak nehodnoť.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

ja nehodnotím, napsal jsem slovo ASI, což běžný člověk chápe =myslím si, a myslet sice ty chápeš jako synonymum pro fakta, ale já pouze a jenom jako hádání z logru ;) A potvrzuju znovu slovo "asi", hádám ;)
Takže kromě zopakování prakticky toho co jsem napsal něco jiného máš?

Průměrný počet slepic: 3 (6 hlasů)

zatemnit okénko do sklepa.
Problém je teplota, to vyřešíte uspokojivě jen velmi ztuha. Pokud máte zateplené stropy ve sklepích, můžete zkoušet tvořit. Pokud ne, budou vás sousedé v přízemí opravdu milovat.
V zásadě byste potřeboval udělat izolovanou kobku (polystyrén tloušťky alespoň 20 cm) ovšem s nutností temperování. Pro začátek bych to viděl na spínací termostat z autovrakoviště, dva vyřazené vodní chladiče (třeba z počítačů) a jeden akvaristický motorek - ten bych asi pořídil nový.
Když spočítáte práci, spálený proud a starosti, budete pro kobzole běhat radši do suproše.

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

na 1-2 měsíce funguje, ta blbost z té zemědělky, víc od paneláku neočekávám ;)

Reálně, kdybych řešil na "profi úrovni", tak udělám na mlatě, místnost, která bude zateplená 20-30cm, dám tam klimatizacu co tam bude udržovat 5-6 stupnu a budu na tom i násobně lépe jak Vidlák (ten ale nezaplatí nic na faktuře za el.).

Takže teoreticky to zvládám taky, ale jaksi ve sklepě 1,82m2 musím dělat kompromisy, které mají max. zisk v rámci možností, ne, že obětuju pro 20kg brambor celý sklep.

Tedy dávám přednost, něco mezi dokonalostí jak píšeš a apatijí co také navrhuješ, tedy koupě pytlíku za 45 kč a chození 1x zaměsíc do obchodu ;)

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)

za pětikorunu a nasypat do něj kmín, třeba to bude taky fungovat :-)
Anebo aspoň ten drahej pytlík po vyčerpání otevři a prozkoumej, co je v něm za těch 45 Kč tak zajímavýho...

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

v pytlíku je kmínový éher. U nás děda do pytlů dával kus hadru nacucaného kmínkou. Fungovalo to podobně. Kdo máte palírnu, můžete si repelent na klíčky udělat doma...

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

takže stačí nižší papundeklové krabice na polici, ale jablóška musí být nemytá, těch 6-8 stupňů v zimě jim nevadí a vydrží. Akorát je dobrý je prohlídnout každou, když je do té krabky dáváte. nesmí být poškozené.

Průměrný počet slepic: 4.3 (4 hlasů)

zvláštní je, že nemyté, i s hlínou, mají stále dobrou chuť kdežto tz vykoupané a nacucané čert ví čím, jsou hned pryč. Nejlíp kupovat jen tolik na jedno použití, když už.
Pro brňáky - nevím jak včil, nejezděj šaliny ale na Novosadech u kapličky u Billy, prodávali ještě na jar v té budce brambory nemyté, odněkud z Vysočiny. Je to úplně o něčem jiném.

Zatím bez slepic

Budou se muset v anglickém trávníku kopat krechty.
Otázka spíše z ní, co do nich uskladnit, když nic nebude a spekulace zlikviduje trh.
Bylo to vidět za I. války a to většina lidí žila na vesnici a byla sámozásobitelná, i tak chybělo všechno.

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)

Prý že to roste samo a všude, bez nějakých větších nároků na opečovávání. Nevím, dosud jsem ani nesázel, ani dokonce nepožíval.
Ve vlhkém sklepě kobzole tež moc dluho nevydržijú, a nejen kobzole. Jeden takhle vyhazoval několik věnců česneku.
Kdysi se ale ve sklepě zatápělo kotlem, my měli takto ve vedlejší místnosti kobzole až do března.
Mrkvu jsme dávali do písku.
Zelo do bečky. Slivovicu do flašek. Peníze do spořitelny (to se tež už neskaj nevyplatí).

Mlíko, zelo a kobzole. Na tym sa dá přežít.
Ovšem ani koza nedává mlíko po celý rok, možná kozy ve vyhřívaném skleníku ? To asi je dost velká blbost....
Sušené mlíko ?

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

(Světlá Hora) nasadil kobzole na lán doprostřed osady (Podlesí). Před sklizní se sousedé scházeli v noci v lánu - s dvoukoláky, motykami a pytli. Bez baterek. Dobrý večer, dobrý večer… nikomu nic nechybělo. V dalších letech už tam byla jenom pastvina.

Píšu to proto, že brambořiště může v noci navštívit Kdonesil Tensklízel. Já třeba nemám plot a ovoce mi zatím nikdo neobral. Ale můžu zestárnout a strach opadne. Jenže starý člověk toho zase moc nesní…

Průměrný počet slepic: 4.5 (19 hlasů)

Proto byl v minulosti v každé vesnici hotár, ponocný, noční hlídač. Ten hlídal pole proti Kdonesilům Tensklízelům a jejich potomkům. Ovoce Vám neobrali, protože bydlíte za devatero horami a devatero řekami a všude to máte ukrutně daleko. Kdyby k Vám mohli přijet autem a odvézt sklizené ovoce v košících, tak by se Tensklízel Přeochotný našel. Ale takhle a pracovat? To raději čumí do iphonů.

Průměrný počet slepic: 4.7 (14 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

K tomu závěru - já bych takový optimista nebyl. Každý rok se stává, jak někomu sklidí přes noc vinohrad. Což mimochodem musím obdivovat.

Průměrný počet slepic: 4.8 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

měl Kábul vydržet 90 dnů, to bylo na evaku dost času. Kavárna neříkala “babišu stáhni balouna”, ale razila se hrdinská verze “vydržať”, společně s ostatními bratry němci v triku. A teď ta piča pekari řve. Promiňte mi ten výraz, hledal jsem slušný, ale nebyl.

Průměrný počet slepic: 4.8 (27 hlasů)

"Afghánské selhání a naše pátá kolona"
***
Z článku:

4. Jak to, že se našemu obyvatelstvu při informování o Afgánistánu v takové míře lhalo?
5. Jak to, že ti, kteří jsou zodpovědní za naši zahraniční politiku, projevili takovou nekompetentnost?
Odpověď:
Pátá kolona zajišťující protektorátní vládu v naší zemi nekriticky důvěřuje současné degenerující globálné moci.

(...) Naše současná vydíratelná vláda zesračkovatěla [1] pod tlakem slouhů a poskoků současné globální moci, kterými jsou:
1. Tzv "demoopozice", která na tomto slouhovství založila svou politiku a tlačí vládu k těm chybám, kterých se dopouští nejen v tomto případě (devastace vztahů s Ruskem, Vrbětické selhání apod.).
2. Zpravodajské služby, které se staly expoziturou současné globální moci.
3. Insituce ovlivňující vývoj veřejného mínění, zejména mediální mainstream. (...)

http://www.novarepublika.cz/2021/08/afghanske-selhani-nase-pata-kolona…
---------------------------------

Jo, a Markéta Aspen Pekarová Adamová - (jaké překvapení, že ano):
https://www.aspen.review/author/marketa-pekarova-adamova/

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

je základní kiks. Že možnost, že jim tlumočili to co chtěli slyšet, a z jejich furt vyjadřování ani pro primitiva není těžké odhadnout. je veliká. Myslím že talibové byli průběžně a kvalitně informování, protože jinak by to co se stalo nebylo možné. No a ten "chudák" co ho zajali a zase pustili taky něěco naznačuje....nemyslíte.

Průměrný počet slepic: 4 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Nasadil jsem březovou alej, asi 70b, břízy cca 4m od sebe. Abych tam měl kozáky a křemenáče. Hážu tam kozákový odpad v dobré víře, že z výtrusů vznikne mycelium a já budu chodit s košíkem na houby po svém pozemku. Jenže zatím tam pořád roste mýdlovka a nic víc. Co s tím? Přitom pod švestkovou alejí (cca 100m) se pěkně rozjela závojenka podtrnka, aniž bych se staral.

Průměrný počet slepic: 4.6 (7 hlasů)

ne 70b.

Průměrný počet slepic: 4.7 (6 hlasů)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

Zkuste tohle https://adaptogeny.cz/c-532.aspx a http://www.drago.cz/sadba-hub-houbove-substraty/! Houby rostou tam kde je symbióza kořenů a houbového mycelia - mykorhiza. Pokud břízy ještě nemají kořeny, nelze o mykorhize ještě mluvit. I za příznivých podmínek bude trvat 2 roky, než se mohou objevit plody.

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)

Ty s tím máš zkušenost? Že bych pořídil pozemek a zasadil stromy. Jak dlouho bych musel čekat, že mají vyrůst a jaké stromy, abych to tam nasypal a ono to rostlo?

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Zkoušel jsem pýchavku, bez úspěchu.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

Assi,
záleží na pozemku a kde (lokace, nadmořská výška). Podle toho lze doporučit stromy a podle nich se určí houby. A jak dlouho? No 10 let klidně. Jsou zapotřebí kořeny stromů v půdě pěkně rozrostlé, což se pozná podle koruny. Jsou zde i jiní (Jan z Helvajzu, berrnard a další), co jsou také schopni doporučit vhodné stromy na dané stanoviště.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

V lese se stromy sází pro budoucí generace.
Na zahradě pokud má strom pořádně plodit také potřebuje cca 10-20 let i více.
Sklizeň pár (kg) jablek ze stromečku neberu jako sklizeň.
U rodičů sklízíme ořechy ze stromů 50let+ mají okolo 50-60cm na pařezu.
Doma mi rodí jabloně kterým je přes 60 let.
Samozřejmě jsem zasadil i nové mladé stromky, užitek z nich budou mít děti a vnoučata.
Marie Terezie uzákonila sázení ovocných stromů kolem všech cest. Znám staré aleje podél polních cest, kde plodí stoleté jabloně, hrušky a třešně.
Ovocné stromy byly od nepaměti pro lidi přínosné, nedávno Občan psal kdy a jak se ovoce jedlo, jak se skladovalo, co se z něj vařilo.
Jeden z nejhorších středo-starověkých trestů pro vzbouřenou vesnici byl vykácení ovocných stromů.

Co se týče Ládíkových břízek a hub, jsem skeptický.
Houba kromě určité dřeviny potřebuje i specifické klima - vlhkost, světlo (šero) vítr (bezvětří) atd atd.
Takže s největší pravděpodobností Ládíkovi pod břízkou křemenáč ani kozák nevyroste.
Ládíku, dal bych tam ořechy a na houby šel do lesa.

Pokud si někdo z kydačů myslí, že je milovník lesa a přírody, jděte a zasaďte do lesa ovocný strom, osobně preferuji ořech.
(nejlépe po domluvě s revírníkem)

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

mám údolíčko s břízou kam často chodím. Bilance za posledních 30 let:
Před 29 lety žampiony polní hned rok nato žampiony zápašné,které mě zmátly,polní ani jeden. Pak 10 let nic a muchomurka červená před pěti lety vatovci a letos 12 kousků kozáků. Takže nevyzpytatelné

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)

Furt jenom dva, nikdy víc; ač jsme také pohazovali zbytky, ba dokonce jsme i vyrýpli jiné kozáky i s "balem" a ten umístili na body výskytu. Stejně vyrostly zase jen ty dva.
Asi v tom mají prsty skřítkové.

Průměrný počet slepic: 4.8 (13 hlasů)

jeden ležel vožralej ve škarpě a druhej v místní vísce koval koně.

Průměrný počet slepic: 4.4 (12 hlasů)

Pakliže chceme, aby nám na pozemku rostly houby, tak musíme v prvé ředě zapomenout na požívání chemie. Moje žena mi nadává - na zahradě máš hodně mechu, dělej s tím něco! A protože nemám domácí zvířectvo, tak nepotřebuji nasušit trávu na seno a prohlašuji, že na mechu se taky dobře leží.
Co mi roste na zahradě : májovka, podtrnka, ryzec smrkový, kováři klouzek sličný, vatovec, hnojník, klouzek sličný, bedla.
Houby na zahradě rostou v symbioze se stromy a jejich kořeny systémem : strome dej mi živiny ze tvých kořenů a já ti za to dodám dusík, který si nedovedeš vyrobit. Samozřejmě musíte mít na zahradě vhodnou skladbu dřevin, nikoliv jen ovocných, ale i okrasných jehličnanů, např smrk stříbrný. Nejsem vystudovaný mykolog, jen celý život chodím na houby a pozoruji jejich životní prostředí. Třeba akát má tu vlastnost, že když roste v dubovém lese, tak dvacet metrů kolem něho nenajdete hřib dubový.. Jako dítko jsem chodil do lesa s mým dědou, který mi předával svoje zkušenosti ohledně hub, kdyby chodil na ryby, tak dnes sedím někde u vody.
Houbařům přeji zdar a pobyt v lese, který je pro tiché houbaře duševním sanatoriem.

Průměrný počet slepic: 5 (15 hlasů)

je mírně jedovatý.
Proto se z něj nedělají topůrka, takové topůrko ,,pálí" do ruky.

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

...a budeš míst aspoň smrže. Kolem nich nedělej nic, jenom občas pokos...a možná se ukáže klouzek nebo majovka.("aniž bych se staral"...no právě)
Nebo zavolej Kosterovi do Větřkovic, ten mi kdysi říkal že podsítné (jak třídil ty tuny sušených hub, co mu je sběrači posílali) nosí a sype furt na stejná místa....ale nic moc, tehdy.

Měl jsem o tobě větší mínění. A ne že budeš chtít sadit kozáky a křemenáče.

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

Tam mohou být micelia jiných hub a ty vaše žádané nemusí se prosadit. Může to trvat dlouho, než kořeny bříz nebudou chutnat těm jiným druhům. Jsem ale amatér, dřív jsem se pokoušela pěstovat hlívu na dřevěných špalcích, ale akorát jsem vypěstovala něco úplně jiného. Ani na slámě to nebylo o nic lepší.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

houby na kolících, mykorhyzní mycelium nebo rovnou substrát naočkovaný myceliem...
https://www.hobynaradi.cz/houbova-zahrada/
pro kozáky třeba toto:
https://www.hobynaradi.cz/kozak-brezovy-leccinum-scabrum-mykorhyzni-myc…

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

Já měl loni a předloni, nekecám, nevysbíratelnou úrodu. Letos zatím nic. Rozdíl byl ale v tom, že jsem břízky nevysadil, ale pár let poctivě označoval klackem každičký nálet, abych je nepokosil. Kosení, vlastně obkošování, se tak hóódně protáhlo (nejhorší byl první rok), ale teď mám březový hájek a remízky tam a v takových formacích, kde je chtěl někdo chytřejší než já. Jo, a taky jsem tam vždy na koni léta pustil na pár dní udělat probírku naše kopytnatce. Což jsem loni neudělal... snad nebudu litovat. Mluvíme cca o hektaru.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Nemám čas to úplně sledovat a situace se vyvíjí tak rychle, že to překvapilo i Rusáky a to už je co říct. Těžko predikovat, ale Tálibán se mění a hlavně není jednotný. Stáří političtí vůdci nejsou žádní fousáči s pouště, ale velcí bodové placení Saúdy a Katarem, kteří žijou v Dauha, Abu Dhabi...ti chtějí jednat, převzít zemi v klidu a sklidit situaci. Mladí kozomrdi, kteří neznají nic jiného než válku, poušť a koránské sračky, chtějí lidem řezat hlavy...jak to dopadne, nevím.

Průměrný počet slepic: 3.4 (20 hlasů)

In reply to by MANDALADAN (neověřeno)

Trvalý odkaz

Překvapilo? No, před hafo dny talibán přiletěl do ruska vyjasnit si pozice, to samý letěl i do číny.
Teď ambasádu rusa chrání samotný taliban, ruskej velvyslanec chválí, že to jsou profíci.
Číňani už domlouvají kšefty...

Jedinej, kdo má hubu dokořán je Biden a naše kavárna ;)

Průměrný počet slepic: 4.6 (19 hlasů)

jednání probíhají v tom Dauhá,to už proběhlo tiskem,to jsem hned přemýšlela,proč zrovna tam

Průměrný počet slepic: 4.6 (9 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

Někam ty vývary - např. z naší vlajkové lodi či od britských konzumentů fosilních paliv, asi vložit musí.

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

Nemám obavy, že by v Afganistánu Usák nechal klid na rozvoj země a stabilizaci. Má tam určitě svou pátou kolonu, takže bych odhadoval, že nynější zmatek je začátek ještě většího zmatku.

Taliban není jednolité hnutí.

Taliban? Vršovci, Slavníkovci, Buzici, Přemyslovci - stejný potenciál se domluvit.

Průměrný počet slepic: 4.9 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

Jak u babičky a dědy, tak do relativně nedávna u rodičů.
Jako děti jsme sbírali mandelinky a házeli je do velké plechové piksly od okurek s vodou. Vzniklý sajrajt pak babička po několika týdnech až měsících používala jako hnojivo; dodnes nevím, jestli to byl nějaký magický rituál, nebo jestli to fakt fungovalo...
U nás to teda bylo všechno ručně, ale vykopávání a čištění (hodně jílovitá půda) nás bavilo.
A večer, když bylo všechno hotovo, jsme si udělali ohýnek, zpívali, povídali a v horkém popelu na okrajích jsme ty brambory pekli.

Průměrný počet slepic: 4.7 (16 hlasů)
Trvalý odkaz

Pouze 3:30 SEČ vyrazil z Kabulu JEDEN US Hercules směrem Katar:
https://www.flightradar24.com/CREEP57/28cf64ac

Některé mainstreamy pozdě večer a v noci tvrdily, že letiště obnovilo provoz, ale ten se ve skutečnosti týkal pouze několika málo US letadel. Nikdo jiný ani nepřistál, ani neodletěl.
Vlády upozaděných "spojenců" k tomu stále ani písmeno a pokorně čekají, až jim US páníčkové dají povolení.

Průměrný počet slepic: 4.5 (13 hlasů)

Pane Občan.
Žádné překvapení,dalo se to předpokládat,jenže,USA na tuto možnost nepřipravili Taliban,ale ani spojence.
Spojenci byly jen v zájmu USA a jejich bezpečnosti,proto nemohl nikdo odejít dřív,dokud tomu USA nedali svolení.
Jak píše i pan Gerd,aspoň rodinný příslušníci,měli být staženi dříve a měli zůstat jen ti nejdůležitější,nedošlo by k tomuto chaosu.

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

Teď hlásili, že naše letadlo vyletělo z vedlejšího státu směr Kabul, takže asi je pravda, že tam amíci poslali další frajery co obnovili provoz.

Mě se zdá vtipné spíše, že amíci + celej západ utíká a rusáci, tedy jejich velvyslanec si chrochtá blahem, jak dostali ochranu ambasády od talibanu :D Holt, ty prachy co nalili od 80let, kdy tam přišel SSSR dosud, do podpory talibanu se zdá jsou všechny pryč a výsledek je, že smetanu dostane Čína a Rusko...

Průměrný počet slepic: 4.1 (7 hlasů)

A jak tam ty posily dopravily, když letiště nepremávalo? Ve zprávách se posílá tu 6000, tu 3000 či jen 1000 vojáků tam či onam, ale v praxi to asi tak jednoduché nebude. Kolik je to letadel někam poslat 6000 vojáků alespoň s nějakým vybavením........?

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

brambory jsme delali jen na malem kousku 3x5m, vzdy ranne jen pro chut cerstvych brambor, loni sklizen cca 30kilo, ale bez mechanizace mnohem vic hodin prace nez udava vidlak, ostatne i udaj o trech hodinach prace mimo sklizen u vidlaka mi prijde podhodnoceny. kazdopadne letos naposledy- cenove se nevyyplati urcite a velmi casto nastoupi plisen jako prvni u brambor a pote prejde na rajcata. Beru to proste jako dobrou zkusenost, ale konickem se mi to nestalo.

Průměrný počet slepic: 4.5 (12 hlasů)

Jooo, Vidlaka to stalo 160litrů, aby nemusel otrocit jako ty ;)

Ber jenom rozdíl vykopat brambory vs projet to vari. Ty se zastavíš a +-4 kopneš motykou u jedné hlízy a vidlák za tu dobu projede celé řádek.
Nebo příprava půdy, ty rýč a následně motyka, on projede orbou a následně reultivátorem a má hotovo.

Mechanizace je sviňa co bere prácu, musíme ty stroje rozbít ;)

Průměrný počet slepic: 4.2 (14 hlasů)

a jiný děcka( většina) to si radši člověk udělá sám,nez se s nima hrdlit.

Průměrný počet slepic: 3.4 (10 hlasů)