Přímo z Vidlákova dvorku V. O víně

Autor

Dneska to bude krátké. Podívejte se na dvě fotky z mého vinohradu: 

vinohrad

vinohrad

Tak tohle mohu letos očekávat jako úrodu. 

Můj vinohrad zabírá plochu cca 9x9 m a k tomu ještě jeden řádek u sousedovy zdi. Řekněme, že se jedná o 100m2 plochy. Na těchto 100m2 je 85 hlav vína. Pokud tuto krásnou nadílku udržím, pokud se mi na tom nevyřádí nějaká plíseň nebo bortritida, tak mi vinohrad letos dá cca 250kg hroznů. To je zhruba 150 litrů vína.  Budu na to potřebovat minimálně čtyři demižony.  

Protože vyrábím výhradně portské a na to se potřebuje vinná pálenka v poměru cca 1:4 - výsledek bude cca 200l portského. Takové portské by se dalo bez problémů prodat za cca 40 tisíc Kč. Nekecám. Já samozřejmě s ohledem na české zákony nikdy nic nikomu neprodal, ve skutečnosti se jen chlubím, sklep mám prázdný a dělám stejné patoky jako všichni sousedi. 

Na fotkách si můžete všimnout, že vinohrad je normálně zatravněný. Každý řádek vína jsem totiž při přípravě vykopal do hloubky jeden metr, a vzniklý příkop jsem navrstvil deseti vrstvami hnoje a prosypal jsem to štědře draslíkem a fosforem. Zbytek hnojení dělám na list. Prostě rozmíchám hnojivo ve vodě a provedu postřik. Proto nemusím nic okopávat, jen to občas projdu s křovinořezem či srpem. Mám to tam samou pampelišku, takže mám přes celé jaro, léto i podzim dost mlíčí jako přídavek prasátkům do krmení. 

Na víně letos  strávím asi deset hodin času. Musel jsem révu prostříhat, musel jsem obnažit hrozny, aby k nim mohl vzduch a sluníčko, musel jsem vylamovat zálistky a musel jsem nůžkami ustříhávat divoce rostoucí vršky. 

Až to sklidím, udělám o tom další fotoreportáž ze sbírání, mletí i lisování. 

Má obligátní otázka... Je to tak hrozné? Nepřijde mi. Je to krásná práce chodit mezi těmi zelenými stěnami ve stínu, dýchat ten voňavý vzduch a s požitkem umělce zastrkávat šlahouny za dráty, tu a tam něco upravit a pak se těšit na ten den, kdy z toho všeho bude kouzelný výsledek. 

Není to tak těžké ne? 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (70 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Co ukázal experiment na Maláčové a Zaorálkovi

Experimentů na voličích máme docela dost. Od takových docela malých až test, co se stane, když do evropských měst nastěhujete tisíce militantních džihádistů, o A k nim další statisíce zmatených lidí z blízkého východu, kteří jsou kulturně nekompatibilní, a o jejichž „integraci“ pečují místní buňky muslimského bratrstva, islámského státu a radikálních mešit řízených ze Saudské Arábie, Kataru a Turecka.

Brzy budeme svědky dalšího experimentu. Evropský Zelený úděl nám umožní pozorovat, co se stane, když uvrhnete masy lidí do bídy, zdražíte jim energie i zboží každodenní potřeby, zlikvidujete místní zemědělství i místní podnikání, a ještě na ně budete dohlížet, aby si snad nevypěstovali potraviny sami. Jaký to bude mít dopad na sociální strukturu společnosti? Jak to změní politické poměry?

Evropský Zelený úděl nám umožní pozorovat, co se stane, když uvrhnete masy lidí do bídy, zdražíte jim energie i zboží každodenní potřeby, zlikvidujete místní zemědělství i místní podnikání…

Neméně zajímavé by byly experimenty prováděné na členech politické třídy. Co kdybyste vzali nějakého úspěšného politicky korektního politika a přenesli do opačného prostředí? Dokázal by se stát militantním národovcem? Nebo islámským fundamentalistou? Jak rychle? Jaké podněty by potřeboval?

Malý kousek takového experimentu jsme viděli v debatě nad sborníkem Budoucnost levice bez liberalismu. Dva editoři sborníku (Ilona Švihlíková a Petr Drulák) jsou výrazné osobnosti, nemají problém mít silné názory a dokážou vytvořit nekorektní atmosféru. Proti nim organizátoři posadili Janu Maláčovou a Lubomíra Zaorálka, celoživotní přesvědčené globalisty a přívržence radikální anticivilizační levice. To platí zvláště o Janě Maláčové, i když na reklamních fotografiích působí poněkud jinak. Celá debata je ke shlédnutí zde.

Švihlíková a Drulák rozehráli situaci výborně. Mluvili jasně, jednoznačně a tak, že se jen obtížně hledaly námitky. Vlastně jen nerozumím, proč své myšlenky označovali za „levicové“. Stejně dobře by se daly označit jako rozumné, logické, lidové či národní.

Vlastně jen nerozumím, proč své myšlenky označovali za „levicové“. Stejně dobře by se daly označit jako rozumné, logické, lidové či národní.

Profesor Drulák připomněl, že národní stát je základním garantem demokracie. Že národní stát je v současné době ohrožován „alternativními aktéry“, kterými jsou nadnárodní korporace, nadnárodní úřady, nevládky a nezávislé úřady, kdy byrokracie rozhoduje sama. Připomněl i otázku tajných služeb. Pokud nemá vláda své zpravodajské služby pod kontrolou, začnou zpravodajské služby kontrolovat vládu. A na závěr rozstřílel Zelený nový úděl.

Následovala kanonáda docentky Švihlíkové. Nevolení aktéři parazitují na státu, obcházejí demokratický proces, a vynucují si svoje vlastní politiku.

Brilantním postřehem se dotkla i „žebříčků konkurenceschopnosti států.“ Měl jsem na toto téma cosi rozepsáno, ale Ilona Švihlíková to vyjádřila přesněji. Jde o to, že ještě někdy v 70. letech se „konkurenceschopnost ekonomiky“ neřešila. Šlo o to, jestli národní hospodářství dokáže vyrábět a pěstovat tolik, aby to obyvatelstvu zajistilo slušnou úroveň. A jestli někde se někde jinde daří ještě lépe, proč by to mělo vadit? Dnes jsme v situaci neustálého srovnávání. Hospodářská politika se nehodnotí primárně podle dopadů na obyvatelstvo, ale podle toho, nakolik přispívá k ziskům nadnárodních korporací. Některé státy přispívají hodně, a jsou chváleny, jiné přispívají málo, a jsou kritizovány. Čím hůře se zachází s pracujícími, tím je stát konkurenceschopnější. Ilona Švihlíková v této souvislosti připomněla pojem „závod ke dnu.“

Čím hůře se zachází s pracujícími, tím je stát konkurenceschopnější. Ilona Švihlíková v této souvislosti připomněla pojem „závod ke dnu.“

Levice brala globalizaci jako přírodní zákon. Jako něco, čemu se musí podřídit, pokračovala nemilosrdně Švihlíková. A rovnou zmínila také, že ještě mnohem horší než čerpání dotací je situace, kdy nestátní aktéři určují zákony a politické poměry. Nešetřila ani neziskovky, které přispívají k „likvidaci demokracie“ a výslovně zmínila Člověka v tísni. Epidemie ale podle Švihlíkové naštěstí ukázala, že státy dokážou zavírat hranice, razantně zasahovat do ekonomiky a kontrolovat strategické sektory. Je to jen ideologie, která jim brání tak jednat.

Kdyby to všechno řekl třeba nějaký veřejný nepřítel typu Hampla (nebo třeba profesora Kellera, který je rychle vytlačován do podobného postavení), mohli by solidní politici reagovat předepsanými frázemi o extrémistovi, šovinistovi, islamofobovi atd. Jenže Švihlíková i Drulák jsou pořád ještě vážené autority, s akademickými tituly, blízcí sociální demokracii.

Co teď? Myši vyrážejí do bludiště. Jak budou reagovat?

Reakce obou ministrů byla fascinující. Stačilo pár minut, a pokrokoví politici, co celý život hájí práva pseudomenšin, liberálních umělců, „závazky vůči spojencům“ a „vděčnost vůči EU“, byli úplně jinde.

Stačilo pár minut, a pokrokoví politici, co celý život hájí práva pseudomenšin, liberálních umělců, „závazky vůči spojencům“ a „vděčnost vůči EU“, byli úplně jinde.

Ministr Zaorálek přednesl strhující řeč o pseudointelektuálech, kteří mluví o pracujících, ale ve skutečnosti obyčejnými lidmi pohrdají. Tvrdě kritizoval intelektuálský pocit nadřazenosti. Kdybyste tu řeč četli na papíře, mysleli byste, že pochází od představitele SPD. A už vůbec byste nevěřili, že je to stejná osoba, která o pár později zavedla na twitteru tag “stop národovectví” – proti lidem, kteří si myslí, že Národní galerie by měla nějak souviset s českým národem.

To ale nebylo nic proti ministryni Maláčové. Zejména, když Ilona Švihlíková prohlásila za naprosto nepřijatelné, aby byly disentní názory umlčovány tím, že jsou mluvčí označováni za xenofoby, fašisty a extrémisty. Maláčová reagovala tím, že jí to prý taky „strašně vadí“. Člověk by skoro čekal, že se omluví všem, kdo byli s její podporou vyštípáni za to, že nejsou dost genderově korektní. Že požádá kolegu Hamáčka, aby přestal blbnout s tou předsudečnou nenávistí. A že až Hamplovi zase zakážou besedu, půjčí mu zasedačku na ministerstvu.

A možná by to i udělala, kdyby v tom prostředí byla dost dlouho. Jenže nebude. Na schůzce Aspen Institutu a při jednání v Bruselu se bude stejně snadno přizpůsobovat něčemu úplně jinému.

Nejzajímavější je na tom ta snadnost. Žádný nátlak. Žádné vyhrožování. Žádné úkolování tajnými společenstvy. Stačí pár minut v jiném prostředí.

Nejzajímavější je na tom ta snadnost. Žádný nátlak. Žádné vyhrožování. Žádné úkolování tajnými společenstvy. Stačí pár minut v jiném prostředí. Mozek vycvičený k dokonalé flexibilitě dokáže bleskově odpovídat na otázky typu: Co se ode mě očekává? Co mám říkat? Co si mám myslet? A zasahuje to i emoce. Umím si představit, že by paní Maláčová dokázala cítit rozhořčení nad tím, že byl Martinu Konvičkovi zrušen facebookový profil.

Je to samozřejmě jen částečná ukázka. Nevíme, jak by ti stejní lidé jednali v jiných situacích. A také vidíme ty nejlepší z nejlepších. Vidíme ty, kteří se dokázali prošplhat až na vrchol, zatímco ti méně obratní zůstali na úrovni sekčních šéfů nebo projektových manažerů v neziskovkách. Mimochodem, není to jen otázka levice. Vladimíru Dlouhému se v době jeho ministrování přezdívalo „pan flexibilní.“ A kam to dotáhl.

Škoda, že nemůžeme říci, že by z této ohromující schopnosti vyplývalo cokoliv pozitivního pro naši zemi.

Průměrný počet slepic: 3.8 (12 hlasů)

S novým zeleným údělem souhlasilo v noci z jedenáctého na dvanáctého prosince 2019 šestadvacet lídrů zemí Evropské unie. Staronový britský premiér Boris Johnson, zrovna slavící v Londýně velké volební vítězství, v Bruselu chyběl. Polský premiér Mateusz Morawiecki se odmítl připojit. Jestli to udělá, tak prý později. Všichni ostatní zvedli ruku. Včetně Andreje Babiše. Právě tento summit přitom byla chvíle, kdy šlo celý zelený plán zablokovat. Každá země měla právo veta. Byla to poslední chvíle, kdy jsme ho při rozjedu evropských regulací vedoucích k velkému cíli uhlíkově neutrální ekonomiky v roce 2050 měli. O dílčích krocích a regulacích už se bude hlasovat kvalifikovanými většinami. Sami nebudeme mít sílu je zvrátit.

Průměrný počet slepic: 2.7 (9 hlasů)

Andrej je kunda

Budu volit kohokoli, kdo nespolupracuje s vládou plukovníků.

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Takže 20 let jsme v Kozomrdstánu dělali tu demogracii. Vycvičili elitní armádu, nasypali kozomrdům miliardy dolarů, stavěli školy, nemocnice...aby se během dvou týdnu zjistilo, že tam je pořád....islám. Se vším co k islámu patří- řezání hlav, lámání kostí, pálení zaživa, odřezávání klitorisu, kamenování, chodící stan, jako pracovní oděv i večerní toaleta pro ženy...A ti mladí, vyškolení a stateční mužové, místo toho, aby bránili svou zemi, své děti, své ženy, své staré a nemocné před tím islámským hnojem, se tlačí do letadel směr Evropa, aby mi tu přinesli....islám. Utíkají před islámem (protože Tálibán JE islám), aby mi tu přinesli světlo islámu. NASRAT!!! NULA KOZOMRDŮ DO ČESKÉ REPUBLIKY.

Průměrný počet slepic: 3.9 (18 hlasů)

Andrej Babiš Retweeted
Úřad vlády ČR
@strakovka
·
Aug 14
Předsednictvo Bezpečnostní rady státu jednalo o evakuaci české ambasády v Kábulu i o evakuaci zaměstnanců české ambasády z řad místních sil a afghánských tlumočníků. Schůzky se účastnil předseda vlády a ministři zahraničních věcí a obrany.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)

Bohužel, tak to vypadá, když se někomu pomáhá proti jeho vůli.

Specialista - Člověk v plísni.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Projev Vladimíra Putina - NEJKRATŠÍ ŘEČ, kterou kdy udělal. Putin jako ruský prezident promluvil k Dumě (ruskému parlamentu) a přednesl projev o napětí v Rusku s menšinami: „V Rusku žijte jako Rusové. Jakákoli menšina, odkudkoli, pokud chce v Rusku žít, pracovat a jíst, by měla mluvit rusky a měla by respektovat všechny Ruské zákony. Pokud dávají přednost právu šaría a chtějí žít život muslimů, pak jim jasně doporučujeme, aby šli žít na místech, kde je to státní zákon. Rusko nepotřebuje muslimské menšiny. Menšiny potřebují Rusko a my jim nebudeme udělovat zvláštní výsady ani se nebudeme snažit změnit naše zákony tak, aby vyhovovaly jejich přáním, bez ohledu na to, jak hlasitě křičí „diskriminaci“! Nebudeme tolerovat neúctu k naší ruské kultuře. Měli bychom se lépe poučit ze sebevražd takzvaných demokracií - Ameriky, Anglie, Francie, Německo a Holandsko - pokud máme přežít jako národ Muslimové tyto země ovládají, ALE NEBUDOU ovládat Rusko! Naše ruské zvyky a tradice nejsou slučitelné s nedostatkem kultury nebo primitivními způsoby práva šaría a muslimů. Když tento čestný legislativní orgán uvažuje o vytvoření nových zákonů, měl by mít PRVNÍ na mysli ruský národní zájem, s pozorováním, že muslimské menšiny NEJSOU ruské. “
Politici v Dumě udělali Putinovi pětiminutové standing ovation

Průměrný počet slepic: 4.5 (15 hlasů)

Můžeme ho Rusům jen tiše závidět.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

ze sa to neda ani nazvat hoaxom.

Průměrný počet slepic: 2 (3 hlasů)

I ty brebto malej.

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

To se mělo nechat na zítřejší výročí,
Okresní výbor KSČM Praha-východ
Putin byl časopisem Forbes vybrán jako nejmocnější osoba ...https://prahavychod.kscm.cz › aktualne › aktuality › pu...
21. 6. 2021 — Projev Vladimíra Putina - NEJKRATŠÍ ŘEČ, kterou kdy udělal. Putin jako ruský prezident promluvil k Dumě (ruskému parlamentu) a přednesl

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

21:16

"Biden podle svých slov nezaznamenal, že by spojenci zpochybňovali důvěryhodnost Spojených států v souvislosti s překotným vývojem v zemi, kde se po bleskové kampani minulý víkend chopilo moci radikální hnutí Tálibán."

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

:-) :-) :-)

Oni naplánovali akci, která stála je 2 B peněz a ještě 2B podržtašek tašek a NIC.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

22:41

"Americký prezident čelí kritice kvůli nepokojům a zraněním v okolí letiště, kde je situace nadále velmi napjatá. Dnes USA evakuaci na několik hodin pozastavily, protože chyběla místa pro evakuované, na letišti se nahromadilo 10 000 lidí, kteří prošli kontrolou a čekali na odlet.

Podle Pentagonu byly lety přerušeny na šest až sedm hodin, než Washington zajistil lokality pro přijetí afghánských spolupracovníků. Svá zařízení nabídlo Německo, kam podle Pentagonu budou směřovat dnešní evakuační lety. Generál William Taylor poděkoval Německu za jeho pomoc v "globálním úsilí", píše Reuters."

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Že se nás to netýkalo.
Afghánistán
Polní nemocnice, Kábul 2002- 2003
EOD + METEO, Kábul 2004-2007
PRT Fajzábád 2005 - 2007
Lead nation KAIA, Kábul 2006-2007
Polní nemocnice a chemická jednotka + METEO +AIR OMLT, Kábul 2007-2008
KAIA a chemická jednotka + METEO + AIR OMLT, Kábul, 2008-02010
Jednotka chemické a biologické ochrany, 2010 až 2012
Polní chirurgický tým, Kábul, Český zdravotnický tým v letech 2011 až 2013
SOG Vojenské policie, Hílma 2007 - 2008
PRT Lógar 2008 -2013.
Uruzgán, Deh Rawod v provincii Uruzgán. 2008 - 2009
Vrtulníková jednotka, Paktíka 2009 - 2011
AMT a AAT, Kábul 2010 až 2012
Velitelství ÚU AČR ISAF + NSE, Kábul 2010
OMLT, Vardak 2010-2013
ÚU speciálních sil, Nangarhár 2011 až 2012
Enduring Freedom -Skupina speciálních sil působila v Afghánistánu v letech 2004 až 2009
Úkolové uskupení ISAF/RSM
BAF -Česká strážní rota působila od roku 2013 na základně BAF (Bagram Air Field)
VP KAMBA 2017

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)