Krátký Mississipský úvodník:
Ozvala se mi včera na mail paní Petra, která žije v USA a včerejší článek komentovala takto:
Váš návrh, aby lidé měli možnost podnikat v malém podporuji. Žijeme s manželem v Mississippi a máme malé hospodáříčko - slepice, křepelky, ovocné stromy, včely, pár zeleninových záhonů. Tady je pár postřehů, které by se vám třeba mohly hodit při vypilovávání svého programu.
V Mississippi existuje síť certifikovaných farmářských trhů. Roční členský příspěvek dělá 25 dolarů. Členství vás opravňuje prodávat domácí výpěstky, vajíčka, pečivo. Zisk se do nějaké dost vysoké částky, které jsme nikdy nedosáhli, nedaní. Vedle běžného prodeje existují i programy pro nemajetné a pro seniory organizované vládou. Ti dostávají na začátku sezóny kupóny, za které mohou nakupovat zeleninu a ovoce (vajíčka, pečivo, buráky, med se na kupóny prodávat nesmí). Nevýhodou toho programu je, že spousta prodejců prodává na kupóny za dost vysoké ceny a příjemcům kupónů je to jedno, protože když to neutratí, tak to stejně propadne.
A ještě jeden tip, co by se vám mohl hodit. Veškeré osivo a sazenice prodávané v Mississippi se prodávají bez daně.
Zdraví, Petra
Jak vidno, nejsem sám kdo přemýšlí tímto směrem. Jinak jsem dostal asi 500 mailů reagujících na včerejší text. V drtivé většině souhlasné, ale také s otázkami a výhradami. Pokusím se postupně všem odpovědět, ale bude to trvat. Měl jsem včera pocit jako bych byl Ringo Starr. Co minutu mi pípla nová zpráva. V noci jsem si musel vypnout telefon, jak to pořád upozorňovalo.
A teď už dnešní článek:
Včera jsem dostal z Břeclavi nějakou tu zpětnou vazbu na mé vystoupení. Urgoval jsem po nich totiž ten záznam z mého vystoupení... Nakonec jsem dostal jen mail s obšírnějším výkladem toho, co všechno bylo špatně. Pro organizátory to totiž bylo zklamání. Je proto pravděpodobné, že záznam nakonec vůbec nebude zveřejněn. Nebudu mluvit o tom, co řekli na přednášku Petra Hampla, ale maličko se rozepíšu, co říkali o mně.
Čekali totiž něco úplně jiného.
Mysleli si, že jim budu povídat o politice a Vidláckém pohledu z vesnice na politiku a já jim povídal o bramborách a ještě jsem pak následně drze tvrdil, že brambory jsou důležitější než politika - být alespoň částečně zajištěn, je v dnešní době důležitější než být správně politicky zakotven.
Je vidět, že rostoucí ceny zboží a rostoucí ceny energií ještě nehrají žádnou velkou roli. Ještě stále si většina lidí nepřipouští, že se něco děje a žádný politik to nemá pod kontrolou.
Mysleli si, že jim představím vizi, která by se dala zvolit ve volbách a já místo toho mluvil o práci po práci a ještě jsem následně drze tvrdil, že bez ní to nepůjde.
Je vidět, že většina lidí si stále ještě myslí, že v budoucnu budou mít dost volného času na relaxaci, na věnování se dětem, na cestování, na poznávání světa a ještě si nedovedou představit, kolik práce museli vynaložit jejich předci, aby pokrok šel dopředu.
Mysleli si, že budu mít nějaké řešení či nějakou vizi pro ten dnešní obrovský svět plný obrovských firem, obrovských přeprav a obrovských peněz a já místo toho mluvil o verpáncích, zahrádkách a domácích zabijačkách a ještě jsem pak drze tvrdil, že ten velký svět stejně není pro ně, protože posledních třicet let z něj nic moc neměli a teď už mají pro velký svět jen jeden úkol - obětovat pro globalizaci svůj majetek, své rodiny, své děti, svou vlast a vlastně celou svojí budoucnost. Za to dostanou stále mlhavější příslib budoucího štěstí a stále tvrdší rozkazy, co je pro to nezbytné udělat.
Je vidět, že si většina lidí pořád myslí, že se to celé dá zachránit. Že postačí to jen trochu poladit. Támhle přitáhnout, támhle uvolnit, tyhle zatknout a odsoudit a všechno zase bude fungovat a doba blahobytu se navrátí. Nepřipouštějí si, že jsou na mnohem kratší straně páky, že na jejich tužby i plány velký kapitál kašle, že velkému světu i velkému byznysu je už dávno úplně jedno, že uvrhnou nějakým rozhodnutím lidi do bídy. Nepřipouštějí si, že blahobyt tu není pro ně, ale oni jsou tu pro blahobyt. A vlastně skoro nikomu nevadí, že se zdání tohoto blahobytu udržuje kupříkladu i tím, že se lidi dobrovolně vzdají své reprodukce a nepořídí si děti.
Mysleli, že si spolu s nimi zanadávám na stav školství a já je místo toho vybízel, aby si děti doučili sami a drze tvrdil, že tvorba nějakých materiálů pro učitele, aby lépe učili dějepis, je naprosto zbytečné, protože učitelé dneska učí přesně to, co se po nich chce a kdo to nepochopí, ten dlouho učitelem nebude.
Je vidět, že je pořád výrazná tendence vidět problémy v tom, že selhávají jednotlivci. Nechtějí si připustit, že nejde o žádné selhání, ale o trend, který jednotlivci vlastně ani nemají šanci ovlivnit.
Zkrátka a dobře, v Břeclavi jsem se minul cílem. Mluvil jsem o úplně jiných věcech, než kvůli kterým mě pozvali. Kdyby tedy ještě někdo chtěl, abych veřejně vystoupil, měl by předem vědět že:
Neumím nabídnout žádné lepší řešení než práci, práci a práci.
Neumím nabídnout žádný lepší úděl než rodinu a děti.
Neumím poradit jak mít všechno, umím jen dát pár rad jak o všechno nepřijít.
Nebudu nikomu radit, koho má volit, mohu jen říct, jak budu volit já.
I když o politice často píšu, není pro mě nijak zvlášť důležitá. Politická preference nehraje žádnou roli v mých přátelstvích a jen malou roli v mé budoucnosti.
Nevěřím že se v nejbližší budoucnosti vše v dobré obrátí. Hybatelem věcí příštích nebude blahobyt, ale bída.
- Log in to post comments
Komentáře
Je to možný.
Mne zaujaly hlavně ty roury v panelácích.
Re: Ládik!!! Takto to dělají akorát idioti. Inteligenti
využijí větraček do špajzu.
máte recht... pořád se mele o zvláštnostech rusů. ale mají paměť
po příchodu západní demosgrácie na přelomu vlád Gorby a Jelcina bylo, pokud pamatujete to mrazivé období a nebylo zvláštností vidět v ruských panelácích Vámi uváděné. Holt si poradili po staru/z dob válečných/, i když dodnes je mi záhadu čímže to topili, ale topili.
dialektika
Za znovuobjevení dialektiky 5 slepic.
dialektika
Za znovuobjevení dialektiky 5 slepic.
Covid 19
zhoršil problém s hladem v USA. Přes 54 miliónů lidí včetně 18 miliónů dětí nemají dost jídla. Od března do června americká potravinová banka rozdělila 1,9 miliard jídel
Jídla je dost
Problém s jídlem v USA nemůže být tak velký, když tolik lidí přichází do USA z latinskoamerických zemí a Afghánistánu, a v USA pořád neříkají, že pro všechny nemají dost jídla. V USA je pořád velký podíl obézních lidí, takže když se trochu uskrovní a zhubnou, nemusí tam hladovět.
V roce 2019 měly USA 328,2 milonů obyvatel (tedy těch, které spočítali, ale možná tma bylo lidí mnohem více.). Údaj o 54 milionech hladovějících by znamenal, že jídlo nemá každý šestý obyvatel.
Údaj
Je z National geographic č.11 2020. Jedna z nejbohatších zemí,která by chtěla diktovat světu a každý šestý?? To se to bohatství nějak divně počítá.
Veliký omyl.
Ti obézní se rekrutují převážně z řad "klientů" US potravinové "pomoci".
Proč?
Protože k jídlu dostávají takřka výhradně mouku, tuky a cukry, v omezené míře pak konzervovanou zeleninu a ovoce (tedy opět cukry) a konzervované masné odpadky (tedy převážně opět tuky). Nemají prakticky žádný přástup k čerstvému ovoci a zelenině, sýrům, masu a rybám. V některých státech dostávají poukázky pro nákup zeleniny a ovoce na "farmářských trzích" - hodnota poukázek ale nepřekračuje 50 dolarů/ROK (a navíc se na ty trhy nemají jak dostat).
Latinoameričané jsou zblblí seroši a reklamami a netuší, do jakých sraček přesunem do USA lezou.
Afghánci tuplem ne.
Ano, v USA skutečně každý cca šestý obyvatel nemá prostředky na nákup jídla. Přežívají na potravinových přídělech a jejich děti na bezplatných školních obědech (jejichž "kvalita" a "pestrost" jsou naprosto šílené - obvykle hambáč, pizza, tacos a fazole s kouskem buřta furt kolem dokola, k tomu čtvrt litru "mléka"; žádné čerstvé ovoce a zelenina, sýry, vejce, maso, ryby). Týká se to i nemalé skupiny nízkopříjmových PRACUJÍCÍCH.
Řešení
Řešení problému nastínil Vidlák výše, aneb přidělit všem pozemek, aby si vypěstovali ovoce a zeleninu sami. Možná k tomu ještě nářadí a odbornou radu. Při práci by jednak zhubli a za druhé měli dost vlastní zeleniny i ovoce. Jistě to není řešitelné u těch, co přijdou utahaní z práce, ale u nezaměstnaných by to řešením bylo.
Ty potřebné pozemky seberete komu?
Pokud totiž jsou alespoň trochu obdělavatelné, dávno již někomu patří.
Nejsem si jist, zda v USA státy či federál vůbec vlastní nějakou zemědělskou půdu.
V USA navíc mají takovou zvláštní metodu udržování lidí na absolutním sociálním dně - NEsmějí si vydělat ani jediný cent, a to jako formou práce, tak formou např. daru. Přičemž za "příjem" je tamními socinženýry považováno i ponechání si nalezené vyhozené věci nebo vypěstování si čehokoli vlastního. U nás ji začal zavádět nechvalně proslulý Kybersadista Drábek, ale naštěstí neměl dost času na její plné prosazení. Ale i tak stihl sestřelit na dno statisíce lidí a pak jim ještě dupl na krk, aby se z něho nemohli ani hnout.
Země a ovládnutí
S tou zemí by to šlo, mnozí farmáři v USA by půdu rádi prodali. Jenže když si nesmí vypěstovat cokoliv svého, nevidím pro ně řešení.
Někomu zřejmě moc vyhovuje nechávat je trvale na samém dnu společnosti s drogami, dávkami sociální pomoci a nechávat jim jako jedinou alternativu cesty z ghetta vstup do US Army, Navy nebo Air Force.
Melete hovna, Občane
(pardon, Targusi, ale musel jsem si půjčit vaší větu)
Včera jsem byl v dlouhé fronfě u vietnamců, kde cigoši za dávky prováděli velký nákup. Sýry, ovoce, zelenina, maso (zamražené), vše tam bylo. Mohli si ho koupit.
Jejich nákupům dominovaly, čínské polívky, chlast, knedlíky, uzeniny a sladkosti a chipsy.
Když už tomu cigošovi, který nikdy nehnul prstem, ten stát dává prachy, které vzal mě, měl bych mu jít ještě uvařit a naučit ho správné životosprávě?
Vám zase dává přes dotovanou těžbu dřeva...
...jejich peníze (také platí DPH).
Zkuste slušně poprosit, možná vám Stojka nějakého svého poskoka pošle - navaří vám, když předtím zatopíte (např. zadáčo dřevem). Možná i zavaří.
Občan ale říká, že takové dotace vlastně pravými dotacemi nejsou. Vidlák zas chvástá se dotovanou (daňové odpočty, přídavky, zeměstnavatel je superdotovaným...)soběstačností, taky komické. Ne však pro členy jeho sekty, zde je to samozřejmě tabu.
Tož každý dotovaný to může nějak kamuflovat - že on dotovaný není, dá se, proč ne. Fantasu se meze nekladou, výš ke hvězdám.
Lidi pak ale nemůžou vědět co mají chtít - když ani neví, co už dostávají, co mají. To nejde.
Jožínku, Jožínku
Vám zase dává přes dotovanou těžbu dřeva...
...jejich peníze (také platí DPH).
Upadl jste na hlavičku?
Sociálka jim dá peníze z našich daní, a vy někomu vyčítáte, že ho dotují z DPH?
Ó Bože, do čeho jsi vložil duši?
Oproti vám je Scallop génius.
Berrnarde, my se NEbavíme o ČR,
nýbrž o USA. Celou dobu.
Nicméně - i já znám cikánské nákupy následující po obdržení poukázek. Nakupují to nejlevnější, co je k dostání - těstoviny a jiné moučnatosti, točeňák, bůček, knedlíky v prášku, polívky v prášku a dlouhonulovky. Tedy stejně jako chudí v USA.
Chlast za poukázky NEdostanou ani omylem. A žádnej vietkong nebude riskovat pokutu jak Kilimandžáro kvůli pár stovkám za chlast nebo cigára (mám takový pocit, že tam může jít až o 10 mega).
Ty demagogické kecy si strčte za klobouk.
A dám Vám jednu radu - střihněte si čtvrtrůček na takové moukosacharidovotukové "dietě"; pochopitelně při plném pracovním výkonu.
Pokud na metabolické jednotce ještě přijdete k vědomí, dejte vědět a já s Vámi přijdu poplkat o Vašem zážitku.
Oni ji totiž s úspěchem vyzkoušeli nacisté a je prokázáno, že jedinec při plném pracovním nasazení přežije na takové "dietě" cca 3 měsíce a ani o fous víc. Dieta byla tak úspěšná, že jim ke konci války dokonce začali chybět otroci.
V USA je úspěch poněkud pomalejší, protože příjemci takové diety NEsmějí pracovat a tak se uvádějí do apatického stavu; a tím pádem prodlužují své přežívání. Ale zase docela fofrem umírají na kardiovaskulární nemoci, diabetes, rakovinu a pod., a to vč. dětí. Při "dostupnosti" lékařské péče pro nízkopříjmové američany, která je zhruba na úrovni "lékařské péče" v koncentrácích, a při nárůstu počtů příjemců "potravinové pomoci" se ale úspěšnost začne zrychlovat.
Tak si to rozeberme.
"Chlast za poukázky NEdostanou ani omylem. A žádnej vietkong nebude riskovat pokutu jak Kilimandžáro kvůli pár stovkám za chlast nebo cigára (mám takový pocit, že tam může jít až o 10 mega)."
Pocity můžete mít jaké chcete, pane učiteli, ale já vám předvedu realitu.
Ten vietkong díky svému obratu nemá povinnost vést skladovou evidenci. Takže, když mu tam přijde hafo lidí pro chléb, máslo, vejce, mléko a pár cereálií k zdravému životu, dá se do toho schovat ta poukázka od cigoše, kterému, když jí nevezmete, vezme jí kolega od vedle. Tak jí vezmete a pokud zrovna vedle kasy se nebude pohybovat pochybná a neznámá osoba, ktrá by mohla být z čoiky, nebo pracáku, tak jí pak úplně v klídku se státem směníte za prachy. Bez skrupulí směnku od státu, která je na obživu potřebných, vyšmelíte za flašku vodky.
Vy, Občane, umíte gůglit, víte, jaké jsou zákony, víte co následuje po jejich porušení - čistá teorie.
Já v tomto hafo let fungoval, narozdíl od vás teorii moc neumím, ale zase vím, jak to funguje v reálu.
A nabízím sázku. Můžeme se kontaktovat krz mail, vy mi sežeňte pár neprůstřelných poukázek na podporu těch na dně, za které si nemůžete koupit nic, než základní lidské potřeby k přežití a já vám za 2 dny seženu cokoli. Chcete chlast? Drogy? I kurvu vám za tyto poukázky, pokud jich budete mít dost, seženu.
Vy koukáte, Občane na svět, jaký by měl být a jste zklamaný.
Já koukám na svět, jaký je a snažím se v něm přežít.
....Já koukám na svět, jaký…
....Já koukám na svět, jaký je a snažím se v něm přežít....
A snadný to není. nu, ať se daří.
Ale matko
to přeci dělá každý, akorát to chce si to umět přiznat
matko,
chcete se mít vy dobře, nebo je pro vás důležitější, aby se měl lépe soused támhle o deset kiláčků dál soused z jiné vesnice?
Zde jste si dala nick matka, tudíž máte děti. Chcete, aby se ony měly lépe, nebo ti nebozí, kteří měli tu smůlu a narodili se někde v avghánistánu?
Přiznejte si to konečně, pokud chcete to nejlepší pro ty své, musíte být v jistých okamžicích sobec a je toto špatně?
Na to, jak se má moje rodina…
Na to, jak se má moje rodina, si nestěžuji.
Ano, abych si prosadila své, šla jsem si za tím. Jestli to bylo sobecké? Nikoliv.
Ale to by bylo na dlouhé vysvětlování,....
Re: Gerd Bohužel zaměňujete lidi
hladové a špatně vyživované.
A to je setsakra rozdíl.
Hladoví
Ale prvotní teze v diskuzi zněla, že: "Přes 54 miliónů lidí včetně 18 miliónů dětí nemají dost jídla." Nebylo řečeno, jaké kvality. Ani jsem nepovažoval za nutné zmiňovat kvalitu jídla, když u velmi mnoha amerických žen je vrcholem jejich kuchařských dovedností:
- zvednout telefon a zamluvit stůl v restauraci, nebo
- do několika mikrovlnek vložit mražené polotovary a spustit je,
- nebo zajet autem k okénku u McDonalda a ani nevystoupit.
U takové kvality jídla většiny amerických domácností je zbytečné mluvit o zelenině a ovoci.
Re: Gerd Právě jste docela výstižně popsal
mladší generaci dvounožců v ČR.
Pracuji teď s dvounožci, kteří by mohli býti svým věkem mými syny, jsem zděšen.
Gerde, prostě jste se - řekněme - spletl.
Stupňováním demagogie to nijak nevylepšíte.
V USA jsou prostě desítky milionů lidí (vč. pracujících) chudých tak, že bez oněch margarinovo-moukových přídělů už by tam měli hladomor jak řemen.
Takhle jsou ti lidé "jenom" podvyživení (než jakkoli zareagujete, nastudujte si něco o obezitě z chudoby).
...skinny fat, ciganka, 38kg…
...skinny fat, ciganka, 38kg, cca 150 cm a cholesterol 10mmol/l , což jsou sacharidy, cukry, glukozo-fruktozový sirup (fa. Carghill nechavá pozdravovat)
Green deal to ještě všechno zhorší, nedostatek kvalitního masa (v tucích z masa se ukládají vitaminy), s tím že lidé budou muset žrát jen brambory nebo jiné sacharidy a proteiny budou jen z moučných červů, je vědomá a připravovaná genocida Evropanů.
Pokud tedy maso ne, je nutné…
Pokud tedy maso ne, je nutné umět nahradit ho stejně kvalitním jídlem, ale to není snadné.
USA jsou téměř tak velké,
jako 10 Afghanistanů.
Eh! Vliv, vliv vliv! Učit se, učit se, vysratseNATO!
Afghanistán má čtyřikrát víc obyvatel než Český republktorát.
Kábul je stejně velký jako Praha, ale má ČTYŘNÁSOBEK obyvatel. Prahy. (Přesto se tam všichni nějak uživí, aniž SE ZISKEM PRODÁVAJÍ americké ideje v lidskoprávním neziskovém balení.)
Afghanistán má v současnosti stonásobný vliv na globální vývoj než německo-americké kondominium přezdívané "česká" republika.
(Jsem ale ochoten smlouvat: Násobení a dělení nulou mi nikdy moc nešlo, součin vlivu hajzlbáby na americkém velvyslanectví v Praze a čerstvých kábulských překladatelů nedokážu posoudit... dovolím siale odhadnout, že významně převašuje součet vlivu našeho ministra zahraničních věcí a pražské čučkopobočky CIA.)
Hybatelem bude bída...
Zdravím Vidláku, vidím a setkávám se kolem sebe s tím samým ... je pro to krásný slogan: "Na nákupní frontě klid." Když se s lidmi bavím, tak souhlasí s jednotlivými fakty, ale když jim dám pohled na celek ... tak ... tak řeknou něco v tom smyslu, že to bude stačit trošku poštelovat a vše se vrátí tam, kde to bylo.
S tím nic neuděláme, už jsem jednou psal, že nejrychlejší cesta ke změně vede přes realizaci těch absurdit ...
Pokud vaše představa je to
že si zde v Evropě totálně nabijeme držky, pak s nimi chvíli budeme rýt v zemi, abycho se konečně mohli zvednout zase a nastartovat to znovu, tak zapomínáte, že žijeme v globální ekonomice.
Evropa, až si rozbije tlamu, tak se nestane skanzenem starého, na jehož základě budeme vytvářet nové.
Asie jede nahoru, takže tu ekonomicky oddělanou Evropu prostě koupěj.Už dnes číňanům zde patří hodně, tak proč by to potom za hubičku neodkoupili vše.
Ale zase se nemusíme bát, že nás pak budou honit bičem, bez jídla, jelikož oni vědí, že nejlukrativnější je fungující ekonomika. Akorát, že to bude pak probíhat podle jejich kritérií.
Určité osobní svobody vám dají, ale vocamsaď pocamsaď.
A bude to mít i jisté výhody v řešení věcí, které my dnes řešit neumíme.
Být pak takovým tzv. nepřizpůsobivým bych potom být nechtěl, jelikož ti je přizpůsoběj ajn zvei.
Molenbeek, Malmo, Chánov, vyloučené lokality, kam se dnes bojí dnešní ozbrojené složky humanistického západu, schválně si typněte, až tam půjdou udělat pořádek čínští hoši s poněkud jinak nastevenými pravidly, kdo bude tahat za delší konec?
Problém je v tom, že…
Problém je v tom, že realizace těch absurdit se může strašně zvrhnout. Ti co v roce 33 volili Hitlera si většinou neuměli představit žádnou Osvětim. Ti co útočili na -Bastilu si také nedovedli představit Jakobíny. Ti co volili Gottwalda také zpravidla nevěděli, že půjdou nejen po bankách, ale i po živnostech.
Obávám se, že se zatím nedovedeme představit dvě podsatatné věci:
1. Zběsilost se kterou se budou všechny ty absurdity zavádět
2- Zběsilost se kterou se pak budou všechny ty absurdity zase likvidovat
Já vím, že je to marné - hlas volajícího na poušti... ale raději bych byl, aby lidi dostali rozum o trochu dřív než se to doopravdy zvrhne.
Ještě bych tam vložil mezi ty dvě teze
"Zběsilost, se kterou se začnou hroutit systémy".
Je dost pravděpodobné, že následující "Zběsilost, se kterou se pak budou ty absurdity..." už nebude nic platná, protože některé změny jsou nevratné a události navíc mají určitou setrvačnost.
Já bych si opravdu moc přál, abyste měl pravdu Vy a aby se lidi vzpamatovali.
Ale dokud teče voda, jde elektrika, jezdí bus a v sámošce mají aspoň chleba a točeňák, nestane se nic.
A pak už bude na všechno pozdě.
Lví podíl na téhle otupělosti mají digitalizace a s ní související "sociální sítě". Ale to bychom znovu opakovali již tisíckrát prokydané téma.
Ze života
Dnes máme za rohem na náměstí Republiky "Farmářské trhy", jako (skoro) každou sobotu. Když je hezky, chodívám se tam projít a většinou mi to nedá (jsem mlsný) a něco si koupím, i když to, objektivně vzato, vůbec nepotřebuju.
Stručně: Většina zboží (skoro samé potraviny, samozřejmě) je moc pěkná. Prodejci jsou stále titíž, tudíž pro pravidelné zákazníky už ověření a spolehliví. Celá záležitost má vlastně jedinou vadu na kráse - ceny! Ty jsou vyšroubované dost vysoko a postupně (nenápadně) rostou.
Pokud to zjednoduším (pardon), pak mi vychází, že živit tímto způsobem nákupů třeba rodinu se dvěma dětmi je mimo možnosti fiktivního "průměrného" občana. Ten MUSÍ do kauflandu.
Zákazníků je několik skupin, zkusím je popsat:
- Biomatky. Zpravidla velmi vychrtlé se dvěma notně nevycválanými dětmi. Papírové tašky plné všelijakého lupení.
- Měšťané. Zpravidla starší pár, který si chce občas dopřát něco, co v kauflandu prostě nemají. K tomu káva a dortík. Igelitky spíše s něčím sladkým a s tlačenkou, trocha lupení taky.
- Bonviváni (to jsem já). Spíš jdou na procházku a na čumendo, často v páru. Tašky si s sebou nenosí, kupují je na místě (já mám pro sichr v kapse báječnou síťovku, což je skvělý vynález).
- Pejskaři. Jdou na ranní procházku se psem, tak proč ne na trhy, že?
- Mladé rodiny s dětmi. Zdají se mi celkem normální.
- Jeden pravidelný opilec, který přichází sice vystřízlivět, ale ve skutečnosti vesele přikrmuje pivem z malého pivovaru.
Úplná mládež se nezúčastňuje prakticky vůbec, nejsou-li z nějakého důvodu dovlečeni rodiči. Nejspíš za trest.
Ještě jeden poznatek. Tak cca přes půl rokem si otevřel těsně za rohem v Bezručovce mladík pekárnu francouzského střihu. Nazval jí "Croute". Nejdřív tam byl sám. Zaznamenal velký úspěch, má stále vyprodáno, i když jeho zboží (hlavně chleba francouzských typů, croissanty, bagety) je fakt hodně drahé (a když to říkám já, tak už to musí být něco) - takže kupní síla tu zatím evidentně je. Už najal pracovní síly, včera jsem zažertoval se slečnou za pultem, že podle přízvuku je z Moravy. Ne, je z Moskvy a studuje tu medicínu...… globalizace!
Farmářské trhy U Práce
Farmářské trhy v lokalitě U Práce zaznamenaly značný úbytek zájemců, když vyšlo najevo, že prodejci zboží koupili brzy ráno v Kauflandu.
Zelinářka/květinářka
On na tom tržišti už skoro nikdo neprodává, jen jedna vytrvalá zelinářka/květinářka z Radčic. Ta má vlastní zboží. V sezóně se tam prodávaly jahody, také místní.
Další tržiště je na Chodském náměstí, tam je to promíchané - podvodníci a skuteční pěstitelé. Byl jsem tam ve čtvrtek pro mrkev, celer, petržel (pekl jsem tom kuřecí, protože děvče prostředního vnuka normální maso moc nemusí a nahlásili se na oběd) - to z kauflandu nebylo.
Nový malý trh bývá v úterý U Branky. Slušná zelenina, skvělé klobásy ze Slovenska a třeba pekařství -mají výborný chleba. Sám se divím, že se jim to vyplatí vozit až ze Zlivic (to je u Písku). Květiny, předražené luxusnější ovoce.
náměstí J. z Poděbrad
slušnej trh jsem viděl na Jiřáku.
Ale pro mne venkovana, 59 v tvrdé měně za mrkef nevyčištěnou od hlíny, i když deklarovali, že je BIO, se mi moc nechtělo.
Dal jsem si raději pivo, mají tam pár lokálních pivovarů.
V Praze "farmáři" jezdí do Sapy a Makra,
poněvadž jedou nonstop.
A lidi jsou už tak zblblí, že jim ani nepřijde divné, když jim v půlce dubna nabízí "farmář" rajčata.
Já zítra objedu několik zdrojů cestou z návštěvy...
...a mám nakoupeno za ceny kauflanďácké. Sýry, mlíko, med, česnek, špek, sádlo, možná aji kus flákoty...
Lupení nežeru, občas obyčejné ovesné vločky.
Trhy sú vesměs předražené, na ně seru.
Včíra Lanča v Hukvaldach furt servíroval 10, 5 st. výčepní za 28,-.
Ony ale i ty mikropivovary nejsou echt. Třeba přes leto, když stáčejí " mladinku", nedokvašené (většinou to přiznají) . Už mám zmapovaných několik pivovarů, kde je třeba zaject až v říjnu.
Ne každý má na větší varnu nebo více tanků .
Šidí ?
Neználky ne, ti to nepoznají.
voda, voda je to, co dělá alkohol:-)
Myslím si, že základem dobrého pivovaru a piva je voda.
Když jsem se kdysi pustil do výroby vodky, tak jsem narazil na problém vody. Flaška 40%niho má 60% vody (ok, ok, nehodlám se hádat s chemiky ohledně mísení voda-etanol, takže údaje jsou jen orientační), čili je tam více vody, než alkoholu. Na vodě záleží! NZV, BLM...no, nic znovu vážněji.
Takže jakou vodu použít. Evian ledovcovou, to kvůli ceně nejde. Nakonec v českých podmínkách padla volba na Dobrou vodu, která má nejmenší mineralizaci (kdyby někdo našel jinou, ať se přihlási!). Ale na vodu z ledovců, to prostě nemá...
Za jeden z největších přínosů Slovanů pro lidstvo, považuji objev vodky. Jedno, zda to nejprve byli Poláci nebo Rusové. Vodka, jako čistý alkohol, to ukazuje na čistotu. Nejsme Skotové nebo Irové, co pijí začmouzený kvas uložený roky ve shnilém dřevu beček. Fujtajfl, jaká to prasata, co do sebe lijí nějakou whisky, whiskey či kukuřičný burbon, blé...
Ne, Slovani, destilovali a destilovali a destilovali a destilovali a destilovali a Rusové pak objevili čištění přes dřevěné uhlí, aby vznikl dokonalý, líh. A naředili to delikátní vodou z Ladožského nebo jiného jezera. Vzniká jedinečný, neopakovatelný, na jazyku zakulacený alkoholický nápoj...haló, kde jsou rumy, kde jsou brandy, kde jsou whisky?
Nenene, vodka, pánové a dámy. Slovanská, čistá vodka.
Dobře, ještě jsou mezi námi někteří, kteří řeknou, ovocné pálenky, dobře, může být, ale vypálit hruškovici dovede každý, ale vodka je kumšt.
Slivovice je hodina kreslení v 3. třídě ZŠ, vodka to je Gauguin, Monet, Renoir...
Takže, jestli pivovar nemá dobrou vodu, nemůže mít dobré pivo.
Pro pana Godota
Jak psát v Azbuce?
Tady je návod :
http://otakar.4fan.cz/azbuka.php#cil
Vidláku, bída nám nehrozí, ona už 30 let je,
jenom hodně lidí si myslí (moc se neporovnávají s Německem), že není a že si po plyšáku významně polepšilo. Takže jakápak revoluce? 90% lidí si myslí v souladu se zákonem vyrovnání hladin v propojených nádobách, že se u nás jen budeme dotahovat na Německo a životní úroveň bude jen a jen stoupat. A ona bude, dokud budeme čistí příjemci peněz z Brusele určitě. A že by to EU letadlo zkrachovalo? Ale kdepak. Včera v Tagesschau na ARD říkali, že Evropská komise vážně uvažuje o změkčení pravidel pro ukazatel nepřekročitelného zadlužení (vůči HDP). Kdysi to bylo 60% (u nás teď něco kolem 40%) jenže Německo právě těch 60% překračuje a to je poslední kapka, proč je třeba změkčit pravidla. O Řecku, Francii, Itálii, nebo Španělsku nemluvě, ti se koupou v dluzích jedna radost. Takže žádné zle. Když bude potřeba, eura se natisknou.
A pro EU jako celek platí známé, "Příliš velké, na to, aby zkrachovalo."
A teď k těm maličkým, co se snaží o sebezásobení. Kdysi to tak bylo, za totáče. Zahrádkaření strana a vláda podporovala. Mého tátu to bavilo, mne ne. Podle otce nyní, kdo zahradu zdědil, pokud ji neprodal Pražákům, tak na ní zasel trávu a postavil bazén. Já jsem se nepotatil a v hlíně se rýpat odmítám. Musí na to být nátura.
A jak řekl jeden velmi úspěšný podnikatel, který se narodil v Bratislavě lidé, kteří jsou aktivní, se poznají už na dětském pískovišti, jak rozdávají úkoly. Takže pár jich velí a většina lépe, nebo hůře vykonává rozkazy.
Mám v Bratislavě kamaráda ze základní školy. To byl případ toho velícího už na pískovišti. Ještě na základní škole roznášel brzy ráno mléko a rohlíky k domovním dveřím, učil se anglicky z rádia BBC. Potom, když mu bylo víc jak 18, odjel na pár měsíců do Londýna a zmohl se na svůj sen, ojetého sportovního Jaguára, kterého naplnil nejrůznějšími hadry, tehdy tam módnímy + gramofonovými LP deskami. Jaguár mu odešel v Belgii, tak jej vyměnil za Mini Coupera. Ten mu odešel v Německu. Tak matroš zabalil do balíků poslal domů a dopravil se do Blavy stopem.
V Bratislavě se z něj v létech počínající normalizace stal největší dýdžej a krejčí módního oblečení. V těchto intencích to pokračovalo stále. Jenom dostal rozum a jezdil trabantem, aby si lidi nemysleli, "že sa prýliš rýchlo operil."
Jenže většina lidí není podnikavých a raději chodí na ty diskotéky se bavit po práci, do které chodí s nechutí.
Proto je Vidlákova idea o samozásobení určena jen pro omezený okruh výjimečných osobností.
Vy mi, Laco
někdy připadáte jako ten kladrubskej hřebec, co má klapky na očích a vidí jen jedním směrem.
Vidlákovo samozásobení znamená, že je zemědělec, má půdu, umí si mnoho plodin vypěstovat, chová prasata, i býčka se chystá zabít a vy prostě někde z města vidíte, že to takto nemůže dělat většina. Takže díky vašemu úzkému pohledu to prostě většinově nejde.
Já si vypěstovat umím max feferonky, můj největší chovatelský úspěch v hospodářských zvířatech bylo, když jsem choval "králíci" a křepelky (které mi zakousla sousedova fretka), psi a kočky mi jdou, ale toho se nenažeru, ale zase sázím v soběstačnosti na jiné věci.
Mít vyladěný činžovní barák, mít časem na střeše solárka, mít svojí vodu, umět se postarat o hódně levný otop (tak, on už snad levnější než zadáčo být nemůže) a až se to tady pak všechno posere, tak nemít prachy v sebešikovnějším hypotečním fondu, který mi vydělá deset procent ročně, protože, pokud přijde hyperinflace jako v Černém obelisku od Remarqua a chleba budete ráno kupovat za 5 milionů a večer za 10, tak vám budou ty po léta střádané papírky vhodné k tomu, abyste si milionovou přetisklou bankovkou zapálil doutník, tak je dobré mít zlaté destičky s certifikátem.
Můžete jít směrem, jako Vidlák, můžete jít směrem, jako já, a můžete taky držkovat, že to nejde.
Hodně štěstí.
Samozřejmě
že to nejde když to bude chtít takto dělat každý. Taky to každý neumí, a nemusí to být jeho chyba. Tak jsem pochopil Laca.
Reecept pro společnost je něco jiného než příručka Jak nechat vyniknout moje JÁ. VlaSTNĚ NĚCO ÚPLN
Vlastně je to něco úplně opačného.
Něco kam bohužel stále příkřeji a příměji směřuje tato společnost. Přesněji : padá.
.
Berrnarde, až po ty miliónové přetisklé bankovky, se zvednutým obočím, možná-snad.
Těch zlatých destiček s certifikátem, se Vy a Vaše rodina najíte? Půjdete na živelně vzniklé, směnné tržiště nakoupit s destičkou v kapse?
není všechno zlato, co se třpití
Přesně. Pro krizové účely se radí mít spíše "zlaté" snubní prsteny max. tak 14 karátů, ale i to moc. Nejlépe vyryté na nich: Máňa 11.9.19XX a přinést je na prstu a před směnou, třebas za 1 kg másla, jej sundat. Živelná tržnice bude plná parchantů a hajzlíků, takže když tam někdo vybalí jak berrnard nějaké cihličky zamotané do certifikatů, šmejdi zavětří, že to nejsou poslední a půjdou po stopě až k berrnardovic hradu...zatím co hajzlík, "ubožák", co sundal dokonce "snubní" prsten, aby koupil nějaký žrádlo, ten podezření nevzbudí...
Cigánsko-balkánský trik z parkovišt před supermaketem, že se na cestě na Balkán, se nám rozbilo auto, a jediné co máme je zlato, to vám v nouzi své, za peníze vaše, nabízíme, je nejlepší taktika přežití v krizových situacích!
Presne tak jak rikate...
V dobe pruseru v Argentine prekupnici brali jakekoliv zlato jako 14-ti karatove.
Pokud opravdu bylo 14-ti karatove, neprodelali, pokud bylo vice karatove, vydelali o to vic a puvodni majitel "lepsiho" zlata mel smulu.
Ach jo!
Takže znovu a přemýšlejte.
Až se to tady všechno sesype a já budu mít zlaté destičky na prodej, myslíte, že s nimi půjdu na tržnici a udělám si tam stánek a vedle bude trhovkyně, a ta bude řvát: vejce, čerstvá vejce, kupte si čerstvá vejce.
A já vedle budu řvát: Zlaté destičky, kupte si zlaté destičky s certifikátem.
Představa je to zábavná, poněkud mi to připomíná Monty Pythony, ale realita bude asi jiná.
Až se to sesype, vždy budou obchodníci, kteří na těch tržištích ale nebudou.
Já je nehodlám prodávat někde ve stánku, kde nalevo bude kořenová zelenina a napravo ručně tkané kabátky. Tam budete vy si vybírat.
Já budu prodávat někomu, kdo ví, co kupuje. Ve vytopeném kanclu.
A kdyby mě chtěl tam v té postapokalyptické situaci této planety zajmout a chtít po mě i to, co nemám u sebe, tak má smůlu. Před odchodem k němu vše dám mé dceři a řeknu jí, ať se ve chvíli tohoto obchodu někam zdekuje i s veškerým zlatem a já nebudu vědět kde to je.
Bude to chtít on? Tak bude muset přistoupit na moje podmínky, aby to dostal. Jinak má smůlu.
Bude to sice drsný obchod, ale podstatně lukrativnější, než ten váš, když se budete zrovna pohybovat mezi těmi davy lidí na tržnici, kde je hovno a i to každou chvíli zdraží.
Ale já Vidlákovi rozumím,
u nás pod Řípem to takhle bylo ještě za socíku, ale hlavně za II. republiky. Většina lidí makala u Bechrů, později ROSS a stavěla pluhy a sečky. Odpoledne na svém kousku půdy, nebo zahradě. Takže dopoledne zichrovka, odpoledne přivýdělek.
Jenže dneska jsou lidé tak zhýčkaní, že už se jim chovat zejména zvířata nechce. A na záhumenek jenom někomu.
Je jiná doba.
A tato společnost nezkrachuje, aby bylo nutné se spolehnout na samozásobení. Už je všude moc bohatství. I když si to lidé neuvědomují.