Nejen o hnojivech

Autor

O zemědělské problematice jsem tu psal už mockrát. Netajil jsem se názorem, že dnešní zemědělství je založeno na zavádění co nejvíce průmyslových prvků do oboru, který pracuje s živými živočichy a rostlinami. Že v posledních sto letech šel vývoj směrem k technice a chemii, které stále více nahrazují původní přírodní procesy. Na jedné straně to umožnilo bezprecedentní zvýšení výnosů, na straně druhé to spustilo drancování jaké nemá v dějinách planety obdoby. 

Stejně tak jsem se nikdy netajil názorem, že sto let vývoje směrem k umělým hnojinvům a agrochemii se nedá vzít zpátky nějakým unijním zákazem, aniž by to nezpůsobilo násobně větší problémy, než ty, které nás trápí. Vždycky jsem byl pro uměřenost. Pokud máme žít naše životy tak jak si představujeme štěstí, tak prostě potřebujeme traktory, potřebujeme hnojiva, potřebujeme chemii, potřebujeme lány, potřebujeme velkokapacitní kravíny a vepříny, potřebujeme masokombináty. 

Pokud chceme přírodu zachránit a chceme zachránit krajinu, musíme postupně, krok za krokem zemědělství přetvořit. A překážkou nejsou ani hnojiva ani chemie, protože do určité míry nám to může zachránit úrodu a zajistit výnosy. Problémem je, že existence hnojiv a chemie svádí k drancování. Problém je, že  hnojiva a chemie umožnily ničit půdu, protože i na vydojené půdě díky ledku a pesticidům něco vyroste. A pak znovu a znovu. Umělá hnojiva na jedné straně umožnila zvýšit výnosy a na druhá straně umožnila z půdy udělat směs jílu a písku a přesto se na tom dá pěstovat.

Už delší dobu se zabývám myšlenkou, že nárůst CO2 v atmosféře nemusí být ani tak způsoben spalováním ropy a uhlí, ale prostě tím, že posledních sto let jsme na celé planetě z půdy vydojili všechen uhlík, který tam příroda postupně ukládala. Všechny ty stamiliardy  a biliony a desetibiliony a triliony tun humusu ve všech stepích a mírných pásmech na Zemi obsahují uhlík. Tedy spíš obsahovaly. To všechno se za posledních pár desítek let spotřebovalo intenzívním pěstováním, to všechno jsme v podobě cukrů a tuků sežrali a tohle všechno jsme nevrátili v hnoji do půdy. Proč také že? Máme dusičnan amonný, tím stačí pohnojit a pšenice poroste i v písku. 

Před rokem a něco jsem tu psal o jednom místním velkozemědělci, který obdělává tím nejvíce drancujícím způsobem asi 20 tisíc hektarů na Znojemsku. Ne, není to Agrofert. Za patnáct let používání bezorebných technologií se jim podařilo v hloubce cca 15cm vytvořit vrstvičku vápna, kterou kořínky většiny rostli neumějí projít. V půdě není humus, takže tam nejsou žížaly, takže tam nejsou krtci, takže tu půdu nikdo neprovzdušňuje a nakonec stejně musel přijet hodně velký traktor s hodně velkým pluhem, který tu vrstvičku rozbil třiceticentimetrovou hlubokou orbou. Ono to samozřejmě moc nepomohlo, protože pod tou vrstvičkou vápna byla půda stejně mrtvá a teď je pořád mrtvá, jen je na povrchu. Stačilo na to 15 let. Teď by bylo zapotřebí 15 let pravidelně hnojit a orat, aby se to dalo do pořádku. Ale hnůj není. Protože není živočišná výroba. Začarovaný kruh. 

On samozřejmě vůbec není začarovaný, on je řešitelný úplně jednoduše - je zapotřebí orat, je zapotřebí pole hnojit hnojem a to co nejvíc, je zapotřebí zaorávat rostlinné zbytky, sláma se nesmí pálit v kotlích, ale musí se s ní podestýlat. Je zapotřebí pěstovat i technické rostliny, je zapotřebí občas nechat půdu odpočinout. Je zapotřebí mít co nejširší osevní postup. 

Všimněte si, že v mém výčtu vůbec nefiguruje zákaz hnojiv a chemie. Jen konstatuji, že kdyby se oralo, podestýlalo, hnojilo hnojem, pěstovalo se víc rostlin než pět druhů pořád dokolečka, tak by potřeba průmyslových hnojiv a agrochemie značně poklesla. Půda by navíc absorbovala víc vody. A vůbec by nevadilo, že náš lidský um dokáže z půdy vydolovat víc než příroda sama. 

Ale... bohužel to nejde dohromady s tou naší bezbřehou svobodou, kdy je možné drancovat a když to dělá jeden, musejí to dělat i ostatní, protože jinak by zkrachovali. A netýká se to jen naší republiky, ale celého vyspělého i nevyspělého světa. Pokud existují hráči, kterým současné chování k půdě beztrestně prochází, tak to tak prostě bude. Je úplně jedno, že se půda rozdělila mezi malé zemědělce. Je úplně jedno, jestli půdu obdělává jeden velký hráč nebo stovky malých. Pokud bude dovoleno drancovat, tak se prostě drancovat bude. Kecy o tom, že vlastník půdy se k ní bude chovat odpovědně, to je prostě nesmysl. Všichni by se k půdě chovali odpovědně, kdyby na to měli peníze. Ale oni na to peníze nemají. Taktak žijí, protože jiní podrážejí cenu bezohledností a mají díky tomu dost peněz, aby mohli uplatit každého, komu by to vadilo. 

Teď budeme mít možnost si vyzkoušet, co se stane, když průmyslová hnojiva a agrochemie nebudou. Jednak zákaz, jednak se nevyplatí je dělat a navíc jsou tak drahá, že na to prostě nikdo nemá. A všimněte si - přichází to ve chvíli, kdy tu není žádný hnůj, kdy většina zemědělců už ani nemá pořádné pluhy, ale jedou co nejvíc bezorebně, kdy je drahá nafta. Tohle není jen u nás. V Německu i Holandsku je to víceméně stejné. Přichází to ve chvíli, kdy je půda nejvíc vydojená a na obnově se ještě nezačalo dělat. 

Kdybychom se k půdě chovali správně, tak bychom současný nedostatek hnojiv vůbec nepoznali. Pole by byla plná humusu a živin a zemědělci by prostě jen nenasypali tu trochu ledku. Výnos by byl o nějaké to procento nižší, ale v půdě by bylo všechno potřebné. A vydrželo by to víc než jednu sezónu. Ale teď? Ve vydojené půdě se jinak než s ledkem pěstovat nedá. Nejde to bez agrochemie, nejde to bez pastřiků a bez dohnojování. V samotné půdě už dávno není nic. 

Mně osobně nedostatek hnojiv fakt trápit nebude. Mám prasátka, mám hnůj a každý rok svá políčka pohnojím. Každý rok ořu, každý rok nasypu i nějaká ta průmyslová hnojiva a postupně jsem v půdě vyrobil zásobu draslíku a fosforu. Každý rok vápním, každý rok obměňuju rostlinnou skladbu, každý rok používám zelené hnojení. U mě se tři čtyři roky výnos prakticky vůbec nesníží. Ale pokud ještě nastane normálnější doba, zase nějakém to NPK koupím, abych měl půdu bohatou a žírnou. 

Víte co je nejobyčejnější základ zemědělství v našich krajích? Dvojpolní hospodaření. Při trošce štěstí trojpolní. To se obejde bez hnojiv. Jeden rok půda leží ladem, druhý rok je obdělávaná. A nebo při trojpolním bude jeden rok ozim, druhý jařina a třetí rok se tam bude pást kráva. To nepotřebuje ani hnojiva ani chemii... ale výnos není nic moc. Tak 20- - 30% dnešního. Všechno lepší je lidský um. A čím větší výnos, tím lepší musejí být znalosti. Tím lépe se musí s půdou pracovat. 

Člověk má pořád pocit, že to všechno co se děje, od covidu přes energetickou krizi až po zemědělství, že to je jen jakási hloupá chyba. Jen anomálie, která se brzy vyřeší a za chvíli budeme žít zase tak jak jsme byli zvyklí. Přece není možné zastavit rypadla, odstavit elektrárny, přestat hnojit. Před třiceti lety jsme si nedovedli představit, že je možné prodávat elektriku bez vlastnictví elektráren. Že přece není možné prodat vodárny i kanalizace. Že přece není možné přestat těžit uhlí, které tam pořád ještě je. Mělo nás to varovat. 

Měli jsme dost času i dost precedentů, že šílenství je v dnešní době něco úplně normálního.  Ale přesto máme pořád pocit, že dál to jít nemůže. Že už to přece musejí rozpoznat. Že snad nemohou být ty elity tak blbé a podřezávat si větev tak okatě a radostně. Pořád za tím hledáme něco speciálního. Nějaký hluboký plán. Ale ona to bude prostě obyčejná hloupost, odtrženost a dlouhodobé přesvědčení, že je je odpovědnost nedožene. 

Když jsem s Kydy začínal, propagoval jsem myšlenku, že nejlepší co se dá udělat pro skutečnou ekologii a skutečně udržitelný rozvoj, aby si každý na městě našel svého venkovského vidláka a jezdil k němu kupovat kvalitní potraviny. Že vidláci jsou jediní skuteční zemědělci v tom správném slova smyslu, kteří si váží půdy a skutečně se o ní dobře starají. A pokud se z vzájemného byznysu mezi vidlákem a Pražákem vyloučí stát i Kaufland, tak budu mít Pražák dobrou cenu a vidlák také. 

Vždycky v diskusi pak došlo na to, že  vidláci mají jezdit prodávat na farmářské trhy. Že Pražák prostě chce mít svojí čerstvou zeleninu po ruce kdykoliv si zamane a jak si zamane. Ale to umí zajistit jen ten Kaufland. 

V posledních dnech je to najednou jinak. Najednou mi volají a píší dávní známí i spousta čtenářů Kydů. Prý jestli by se u mě nedaly koupit brambory a zelenina. Letos bych svojí úrodu prodal klidně třikrát. Bohužel už nemám co prodávat. Snažil jsem se všem zájemcům vysvětlit, že se můžeme domluvit na příští rok. To je zatím ještě stále nezkousnutelné.  Příliš douhá doba na nějakou dohodu a tohle všechno je jen dočasné že jo...? Ale jestli to takhle půjde dál, oni ti měšťáci nebudou mít na výběr než si ty vidláky najít. 

 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (129 hlasů)

Komentáře

jsem si jednou sehnala hnůj z bioplynky na zahrádku a je to něco úplně jiného,ani to moc nehnojí,ale nějaká biomasa z toho byla.

Průměrný počet slepic: 2.8 (4 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

hadicí na pole, ta se zavrtěla a vyteklo to všecko na cestu.

Průměrný počet slepic: 3.6 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Seznam.cz:
Právě se hledá:
28 Říjen obchody Zavřené obchody

(Pravopis se neřeší).
Hezký den.

Průměrný počet slepic: 3.3 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Když jsem byl malý, zakazovali nám lézt do obilí mimo jiné proto, že bylo vyšší než my a dítě v něm snadno zabloudilo. Mělo to výhodu. Vysoké obilí udusilo plevel. Dnešní vysoce výkonné odrůdy jsou "žabě po kolena" jak říkali na Moravě. Bez chemie se plevel časem namnoží a udusí je, takže budou výnosy minimální. A staré, méně výkonné odrůdy. vhodné pro pěstování bez chemie už nejsou.

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

In reply to by J. Hruška (neověřeno)

Trvalý odkaz

se stává minulostí. Nepolehne obilí, polehnou lidé. Zákon zachování polehlosti.

Průměrný počet slepic: 3.5 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=777868

Jak funguje propaganda, když opustí všechny myslitelné mantinely? Vede si svou bez ohledu na realitu a ani se nenamáhá skutečnost před lidmi skrývat. Prostě ji překřičí.

Průměrný počet slepic: 3.3 (11 hlasů)

očkovaných nad 65 let 85 procent tak je neočkovaných jen 15%, to je skoro 6x méně.
A že tedy by jich mělo být i 6x méně v nemocnicích což rozhodně není, viz obr 3.
Očkování funguje ale rozhodně ne na "stopro", a jelikož byla většina starých očkována přednostně již více než před půl rokem, tak doporučuji u nich 3. dávku ( i když jsem měl po ní 3 dny vyšší teplotu a nebylo mi dobře, dnes už OK).
Tož tak.

Průměrný počet slepic: 3.8 (9 hlasů)

za toho "zoufalého zemědělce" dík!
Snad si to přečte i Vidlák. Nebude tam asi pro něj nic nového, ale je to popsáno v souvislostech):

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Zoufaly-zemedelec-o-pod…
----

Osobně nejsem takový optimista jako Vidlák - nemyslím si, že by tahle destrukce byla pouze výsledkem přirozené blbosti na vyšších parlamentních, vládních nebo evropkomisních postech

Ano, souhlasím, špinavou práci provádějí blbci. Ale ti blbci jsou převážně dosazené loutky inteligentních, globálně působících psychopatů.

Souhlasím ale s tím, že se nejedná o jakousi jednotně řízenou světovou kryptovládu.
Jde spíše o soustavu různě mocných a různě schopných nadnárodních mafií s vlastními (mnohdy protichůdnými) zájmy, které spolu uzavírají (a vzápětí porušují) pro ně výhodné smlouvy.

Vzájemně se sice často podrážejí, a zrazují, ale v jednom se shodnou: dělí světové obyvatelstvo na dvě skupiny: ty, kteří mu slouží a ty zbylé, které je třeba maximálně dusit, dokud je nedokážou vybít.

Prostě postupují tak jako vzbouření Angličané (později přejmenovaní na Američany) vůči Indiánům či před pár desítkami let Němci vůči Židům (Čechy už ve větší míře likvidovat nestihli).

Průměrný počet slepic: 3.4 (5 hlasů)

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

jediné, s čím bych snad polemizovala, by byla "nadnárodnost" těch mafií. Jak víme, mafie drží pospolu právě příslušnost k určitému národu, etniku nemo náboženství.

Průměrný počet slepic: 4.8 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

připomenout, že dnes je výročí 28. října.

Jak píše perlička domácí výše, řada žumpalistů pokračuje ve snaze milníky národní historie v myslích lidí vymazat, nebo spíš znechutit: Podívejte, zase jsou zavřené obchody!

Průměrný počet slepic: 3.9 (9 hlasů)

Není hnojivo, nebude úroda.
Nebude úroda, nebude co žrát.
Nebude co žrát, nebudou Češi.
Nebudou Češi, nebude ani 28. říjen.

Mimochodem - vznik republiky sebou přinesl i pokračování velké pozemkové reformy, zahájené již Josefem II., a rozvoj družstevnictví zemědělského, odbytového i stavebního.
Obojí prospělo zejména nižší střední a chudším vrstvám. Proto se o obou fenomenech dnes vůbec nemluví a pozemková reforma dokonce byla zrušena zákonem 229/1991 Sb., kterým byl zpečetěn osud českého, moravského a slezského zemědělství i české potravinové soběstačnosti.

Průměrný počet slepic: 4.4 (10 hlasů)

Češky a Slovenky prominou.

„Evropa to je Francie a Německo. Zbytek jsou jen přísady.“ 
(Charles de Gaulle)
------------
No a Masaryk, byť vyšel z chudých poměrů, žil na zámku, projížděl se na koni, měl služebnictvo, dbal takřka dvorní etikety (tedy pravidel chování, které parazitní šlechta z nudy vytvořila si k obrazu svému, aby se otlik nenudila...)....
Mimochodem - několikrát byl na dovolené na Capri, po několik týdnů dlel tak mimo dění v republice. Žít tehdy Vytrč, tak se uvzteká....

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Tak jsem si na netu prošel, co se tak říká o "bruselské pětce" Levičáci je považují za pravičáky, pravičáci za levičáky. Nechce je nikdo.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

to "lidé zvláštního ražení"

Průměrný počet slepic: 4.4 (5 hlasů)

Ono to s tím dělením levice/pravice je už dávno minulost. Žádná pravice ve skutečnosti neexistuje. Pravice převzala levicová témata (podívejte se na německou CDU, nebo britské konzervativce), levice převzala neomarxismus...Nehledě na to, všichni do kupy podporují nadnárodní, korporátní kapitál a na malého a středního podnikatele sere pes. Současní skuteční pravičáci (jako třeba já) navíc vůbec nezastírají, že nadnárodní korporát je třeba zkrouhnout, vyvlastnit, zestátnit...cokoli, ale omezit. Takže levice/pravice bych příliš neřešil. To rozdělení spíš vidím po ose konzervativní/ liberální. A je vlastně srandovní, že na tu konzervativní stranu se přiklání tradiční levice (jako komanči) zatímco ti co sami sebe nazývají konzervativci (např. TOPka) jsou extrémní neomarxisti...

Průměrný počet slepic: 3.3 (10 hlasů)

bavilo nejvíc - to jejich volání po minimálním státu, který by ovšem měl nějakým způsobem kontrolovat nadnárodní korporát.
Prosím vás, když vás tu tak máme - jak by to měl proboha udělat? Kde by na to vzal, když dnes národní vlády nemají prakticky žádné pravomoce, a jsou jen vazaly těch nadnárodních korporátů a bank?

Průměrný počet slepic: 4.7 (7 hlasů)

Když tady byli ještě konzervativní pravičáci, nevolali ani tak po státu minimálním, jako po státu efektivním. Státu, ve kterém by málo lidí v nutných institucích udělalo hodně práce.

Průměrný počet slepic: 2.5 (4 hlasů)

In reply to by J. Hruška (neověřeno)

Trvalý odkaz

mou otázku. Jak a čím by těch málo lidí v nutných institucích zkrotilo nadnárodní korporát a banky? A konkrétní postup, prosím.

Průměrný počet slepic: 4.4 (9 hlasů)

In reply to by J. Hruška (neověřeno)

Trvalý odkaz

Protože OPRAVDOVÍ pravičáci chápou, že minimální stát neplní svou funkci. Protože v případě minimálního státu (viz třeba Ukrajina nebo Somálsko nebo Haiti nebo Zimbabwe) dojde k lokálním vládám mafiánských skupin a celkovému úpadku. Velké subjekty plně ovládají střední a menší subjekty zcela mimo zákony práva a volného trhu.

Dnešní pravičáci, a ostatně i levičáci jsou jen zastydlí neomarxisté, kteří hlásají a propagují vše, co pomůže nadnárodním korporacím, bankéřům, a elitě. Když to navíc oslabí prosté lidi, dělníky a střední třídy - tím raději a ochotněji to hlásají a propagují.

Průměrný počet slepic: 4.4 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Včera jsem byl donucen kvůli vyřizování úředních záležitostí zajet z našeho okresního městyse do krajského města. V Ústí nad Labem jsem nebyl kvůli Covidu-19 už asi dva roky. Cestoval jsem vlakem, abych si vygeneroval ještě poslední historické dokumenty o zlevněném jízdném, “Než to zruší.“ Takže Litoměřice – Ústí nad Labem za 10 Kč. Po silnici to je kolem 20 km, vlakem tedy vyjde tato cesta na 0,50 Kč/1 km. Děkuji pane Babiši.

Oproti stavu před třemi léty přibyly na trati Litoměřice - Lovosice (přestupní stanice) – Ústí nad Labem další dva dopravci kromě ČD s poněkud kvalitnějšími interiéry uvnitř vozů. Před stanicí Lovosice projíždí vlak areálem Babišovo Sechezy po pravé ruce a Preolu po ruce levé. Secheza vyrábějící průmyslová hnojiva nebyla úplně mimo provoz, pára šla ze všech 12ti chladících věží. Zato Preol zpracovávající řepku na aditivum do nafty byl vypnut. U labského přístavu Preolu ale stály dvě nákladní lodi. Nešlo poznat, zda cosi přivezly, nebo budou odvážet.

Ústí nad Labem od mé poslední návštěvy viditelně zčernalo. Po dotazu kamarádovi, co se to za poslední dva roky změnilo, jsem dostal odpověď, že Borísek Džonsnů holt odmítl po Brexitu udělit pobytová povolení těm, kteří se v minulosti dopustili nějakých kriminálních činů. A tak je tu máme zpátky. Ústí jako tradičně zanedbané krajské město se prostřednictvím této změny dál propadlo v neobyvatelnosti. Všude špína, nepořádek a ještě více lidí podivného vzezření než dříve. V trolejbusech jedoucích z problémových čtvrtí prý zavedli jako standard tříčlenné obsluhy a nastupování pouze předními dveřmi s kontrolou, aby tak předešli jízdám na černo a znečišťování vozidel.

V místním ráji konzumu, obchodním středisku Fórum, zavedli turnikety na vstup do WC (cena lidová, 5Kč) řízené automatem na polykání mincí. Uvnitř čisto jako v pokojíčku. To na hlavním nádraží je u WC také automat na polykání mincí, tentokrát ale po 10 Kč.

Vlaky všech dopravců, alespoň včera, kupodivu jezdily téměř přesně podle jízdního řádu.
Takže závěr, umělecký dojem za 4, technický dojem za 3 z 5ti možných. Příště do Ústí nad Labem, jen pod pohrůžkou nějakého postihu.

Po návratu, jsem si dal z archivu rozhovor pravdotrusky, nerozvedené milenky Witowské - Kolářové s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem. Dramaturgie protivládní ČT24 nezklamala. Vybírá si z vládních řad buď slabé kusy, nebo kusy silné u nichž je šance, že budou kritizovat Babiše (že renegáte Netolický). Tentokrát se to ale pravdotrusce nepovedlo, doporučuji si pořad pustit. Vondrákova hlavní myšlenka na názor misstresky Kolářové, že za nízkou proočkovanost Česka může Babiš a nedůvěra lidí k vládě, odpálkoval elegantně Vondrák tím, že příčinou je neochota naší společnosti obětovat osobní zájem prospěchu celku. Pan Vondrák je vzdělaný muž vybraného chování a nepoužívá jadrných slov pro své hodnocení, jako autor tohoto diskuzního příspěvku, tedy zmrdi.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/22141105…

Průměrný počet slepic: 3.8 (16 hlasů)

"Premiér Andrej Babiš 12. září prohlásil, že „covid končí“, nestali jsme se tak znovu obětí voleb? „Tato předvolební rétorika vedla k tomu lidi neděsit a hovořit o tom, že je to za námi. Já jsem ale byl v tomto velmi obezřetný,“ uvedl./ Vondrák/

Průměrný počet slepic: 3.4 (9 hlasů)

Byl obezřetný a výsledek se v Moravskoslezském kraji brzy dostavil.
Potvrzené případy
191 634
(+ 897 za 27.10.)
k datu: 28.10.2021 07:41

Průměrný počet slepic: 2.6 (7 hlasů)

In reply to by Anonym (neověřeno)

Trvalý odkaz

kraji, ale na rozdíl od jara měli nižší incidenci, takže nižší promořenost, než ve Varech.
Chápu trolle, že potřebuješ trollit.

Průměrný počet slepic: 3.8 (14 hlasů)

divíte - úchylové (kdoví proč se jim dnes říká trollové) reagujou jen na na jednoduchý podněty - světlo/tma nebo "babiš"
Už dlouho si myslím, že nějakej mladej vyhulenej smrad napsal nějakej jednoduchej skript, kterej projíždí diskuse a vždycky přilepí nějakou sračku.
Nikdo mi nevymluví, že to píšou živí lidi - taková píča nemůže nikdo bejt...

Průměrný počet slepic: 4.5 (11 hlasů)

In reply to by pithart (neověřeno)

Trvalý odkaz

Zrovna jsem si říkala, že referent už byl celý zoufalý, neměl k čemu přilípnout hlášky ze Seznamu, Respektu či Fóra 24! A konečně se dočkal!
Klíčové slovo: Babiš! :-)

Průměrný počet slepic: 4.5 (11 hlasů)

Babiš jen opakoval to, co říkali vědci
, dej si nějakého, co v té době říkal.

Průměrný počet slepic: 2.8 (4 hlasů)

Korespondenční volba u nás nesmí projít. Tolik demokracie tento národ neunese.

Průměrný počet slepic: 3.8 (12 hlasů)

efektivnější a levnější než dosud.
Zjednoduší a zlevní to volební kampaň, protože může být vpodstatě zbytečná (koneckonců jako celý dnešní rituál voleb samotný).

Heslo staré (první) říše římské znělo "Chléb a hry!"
Heslo Čtvrté říše může směle znít "Hlad a volby! ".

Proč bychom neměli mít virtuální korespondenční počítačové volby?
Je to levné opatření proti tomu, aby se hlady zhlouplý lid příště nerozhodl nesprávně.

Průměrný počet slepic: 4.4 (16 hlasů)

čísla z okrsků jdou korespondenčně po internetu do sčítacího přístroje Delete; za tímto přístrojem jsou již před volbami připravené další soubory pro zveřejnění.

Průměrný počet slepic: 3.5 (6 hlasů)

je to móda,u nás to prodávají,mně to nenadchlo.

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)

... a doby nedostatku. Píše o tom třeba Erskine Caldwell v Tabákové cestě. Tam už neměli vůbec nic, jen vodnici, a ještě se jim do ní dali červi. Hrozny hněvu jsou oproti Tabákové cestě čtení pro mateřskou školu. V Hroznech třeba vezou mrtvou babičku zamotanou do koberce přes několik států, protože nemají na pohřeb. V Tabákové cestě je také babička. Ta ale dopadne podstatně hůř ...

Jak se píše o vodnici, tak zlé časy už vykukují za rohem.

Průměrný počet slepic: 4.7 (6 hlasů)

Hrozny hněvu stačily. Nějakou dobu jsem měl špatný spaní.

Průměrný počet slepic: 3.8 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Jestli se to projeví i jinde, například na razantním snížení cen plynu. Teď ho bude 3 prdele a zvlášť, pokud Gazprom nabídne velkým obchodníkům příjemně nízké ceny.
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/ceny-plynu-v-evrope-klesaji-403…
Myslím, že vývozci tekutých molekul svobody se zrovna drbou za ušima.
Ostatně, nakolik je plynové hospodářství ČR schopno pracovat s tekutým plynem?

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

20% světové těžby. Třeba celé Tokio je takto zásobováno (LNG - kapalným zemním plynem). Kapalných plynů je u nás hafo, všechny propanové stanice - a že jsou některé velké! (to je LPG). CNG tam nepočítejte, ten je stlačený, nemá kapalnou fázi.
Myslím si, že české plynárenství je na velmi vysoké úrovni, včetně organizační struktury, která si nic nezadá s vojenským velením.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

To je objektivní realita, jinak ani být nemůže, když chemie je jedna z přírodních věd.

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Ping pong 178.?.?.?
Povinné očkování má své nesporné výhody. Pokud budou všichni občané očkovaní (samozřejmě s pravidelně se po pár měsících do nekonečna opakující se posilují vakcinací), tak budou všichni nakažení. Když budou všichni nakažení, nikdo se již nebude moci nakazit, zvláště od těch zdravých občanů neočkovaných.
Podle zaběhlých standardů našeho západního systému zdravotnictví, pokud všichni občané trpí nějakou nemocí, tak tato choroba přestává být nemocí, ale stane se normálním stave zdraví. Nelze přece všem pracujícím blbcům vystavit pracovní neschopenku.
Pro ty, kteří to nechápou, uvádím výmluvný příklad: Jestliže jsou všichni občané blbí, nelze tuto psychickou nemoc vést v kolonce nemocí, ale blbost se stává zdravotním standardem. Rapidně snižující se IQ populace za posledních pár desítek let, přece nebylo nikdy prohlášeno za nějakou pandemii, ačkoliv se týká vskutku nás všech. Měli bychom bojovat za uznání naší blbosti jako závažné psychické nemoci, která nám znemožňuje vést řádný občanský a pracovní život. Je potřeba vytvoření nových vakcín proti pitomosti a jejich následných pravidelných posilujících aplikací všem občanům.
Není zajímavé, že vlastní blbost nikomu z nás nevadí, ale s každou hovadinou běžíme za doktory? Měli bychom se chtít léčit z blbosti a důrazně to po státu a zdravotnictví, pojišťovnách, odbornících, lékařích, ústavních prasácích atd. požadovat.
Již před časem jsem zakládal Český svaz blbců, ale zůstal jsem v něm úplně sám. Nikdy jsem netušil jak si všichni blbci o sobě myslí, že nejsou blbí. Zůstal jsem sám jako ten kůl v plotě...a vůbec nám nevadí, že vedeme v blbosti.

Průměrný počet slepic: 4 (20 hlasů)
Trvalý odkaz

Pretoze aj v dnesnom albert letaku su boruvky ... a niekde som videla jahody ... nieco ako sezonnost prestala existovat ... a v dnesnej dobe dospeli rozmyslaju ako deti ... tu a teraz ... ziadne take ze v jeseni nachystat podu, v jari posadit a cakat az do dalsej jesene ... vsak ani zasoby na zimu sa nerobia, pretoze naco mysliet na dlhsie nez dva-tri dni dopredu ... ked je elektrika v zasuvke a mlieko aj chleba na predajni ...

Naucte ludi, ze sa zima vzdy opyta, co ste robili v lete, a ze sa to okecat nikdy nepodari ... ale to je zastarale a nemoderne a tak vobec fuj.

Průměrný počet slepic: 4.6 (17 hlasů)

tohoto jakože "moderního světa" zapomněli na jednu důležitou věc.
Že ještě žije spousta lidí, kteří si zatraceně dobře pamatují dobu, že jahody v zimě - ty byly pouze v pohádce o dvanácti měsíčkách a byla to prostě pravda. Někdo je mohl mít z celoročního skleníku, v zimě vytápěného, ale malé množství za šílený peníze, co stálo to vytápění.
Za tyhle šílený peníze kupovaly od profesionálních zahradníků jen špičkové restaurace a hotely, kterých bylo v ČSSR jenom pár - co si mohly dovolit nabídnout svému hostovi čerstvé jahody se šlehačkou z čerstvé smetany.
Za toho předchozího bolševika jsem v takové restauraci byl jednou jedinkrát a ještě pozván, sám bych si tam prostě nedovolil jít.
Obyčejný, pracující člověk, jako jsem byl tehdy já a jsem dodneška - vlastně ani pořádně nevěděl, jak se do takového podniku obléct, jak se tam chovat a kterou vidličkou se co jí - nehledě už na to, že na takový luxus nebyly zbytečné peníze. Ty byly potřeba na podstatně důležitější věci a návštěva luxusní restaurace, třebas i stylem ala Kristián, mezi důležité věci určitě nepatřila.
Jako dneska, tak i tehdy to byly podniky jen pro vyvolené a obyčejný člověk se tam dostal jen náhodou, nebo tehdy, pokud po něm "vyvolený" něco důležitého chtěl - jinak ne.
Dobře se pamatuju, že asi tak destideko těch čerstvých jahod se šlehačkou (jistě ne umělou) stálo hodně přes tehdejších 200,-Kčs. Pochutnávala si na nich dospívající dcerka mého tehdejšího hostitele.
Deset deka čerstvých jahod se šlehačkou - za cenu dvojích bot pro dcerku stejného věku, ale z jiné sociální třídy.

Někde v podvědomí lidé pořád vědí, že vozit jahody v zimě, kamiónem přes půl světa, je pitomost.
Buď teda ty jahody stojí za hovno, je v nich sbírka průmyslových jedů a urychlovačů zrání, nebo se to prostě nemůže vyplatit. Ekonomicky, životním prostředím, ani lidsky.
Na naše zimní jahody je někdo a někde odírán až na kost, aby na těch zkurvených jahodách dokázal vydělat celý řetězec parazitů, co jsou na ten byznys přisátí.

Průměrný počet slepic: 4.2 (18 hlasů)

In reply to by Leoš (neověřeno)

Trvalý odkaz

Pěkné napsané, ale holt žijeme v době, kdy na člověka přijde chuť na jahodu i v lednu.

To za mých mladých let nebývalo.

Průměrný počet slepic: 2.9 (10 hlasů)

Snad by postačilo si uvědomit, co ještě je a co už není normální.
Pro mě za mě - ať jsou tady ty jahody o Vánocích, v lednu i únoru.
Ale za podmínky, že všichni, kdo se na těch zimních jahodách podílejí, včetně jejich dopravy přes půl zeměkoule, dostanou spravedlivě zaplaceno. Ať ty vánoční jahody, vyprošené od Července, stojí třeba desetkrát víc, než v jejich přirozené sezóně tady u nás.
Pak by možná všem smradům a hipsterům došlo, že jahody v lednu normální nejsou, nafta se netvoří pod pumpou a elektrika ve zdi pod zásuvkou.
A ne, nejsem komunista. Nikdy jsem nebyl, ani myšlenkou, natož tak příslušností.
Snažím se jen přiblížit rámci normálnosti, co kdysi dobře fungoval.

Průměrný počet slepic: 2.8 (11 hlasů)

In reply to by Leoš (neověřeno)

Trvalý odkaz

Trošku problém je v tom, že spravedlivý plat nedostává nikde nikdo, protože si pod tím každý představuje něco jiného. A nebojte, ty lednové jahody nikdo nedotuje.

Průměrný počet slepic: 3.4 (8 hlasů)

Já přece nepíšu nic o dotacích. Ani jsem na ně nepomyslel, protože to nepřirozené svinstvo sem nikdy nemělo přijít.
S tím spravedlivým platem opatrně, zvlášť v současnosti. Nechci určitě soudit podle sebe, poněváč jsem svým způsobem exot. Sám si ale s odstupem myslím, že jsem dříve býval (a dosud stále jsem), za objem své práce ohodnocen celkem spravedlivě.
Když jsem se náhodou "flákal", vydělal jsem i za reálsocialismu celkem prd. Resp. dostal jsem jenom tabulkový základ dle třídy - a za moje mladické flákání, mi pár měsíců klidně sebrali celé prémie, v reálu půlku platu. A flákání mimo pracovní dobu, sraní na melouchy, ve své podstatě znamenalo i ztrátu druhého, skoro téhož platu. Za divokého, povojenského mládí, se to holt občas přihodilo :D
To dneska už neplatí ani čirou náhodou.
Prosil bych tedy ještě dovysvětlit, proč je cena našich sezónních a zahraničních zimních jahod ± stejná, přestože ty zimní je nutné dopravit ze vzdálenosti např. 2.000 km.

Průměrný počet slepic: 2.6 (8 hlasů)

In reply to by Leoš (neověřeno)

Trvalý odkaz

je v sezoně cena jahod poloviční (já beru z Kundratic, čerstvé, max. pár hodin po natrhání na poli a odvozu 500 metrů do prodejního stánku).
K prodeji cca 1 měsíc v roce.
A kvalita čerstvých jahod je taky jiná než těch ze samoobsluhy, které cestovaly stovky či tisíce kilometrů.
Jinak mnohem delší období si je mohu utrhnout zadarmo na své zahradě.
Jahody rostou ve světě celý rok, ale na různých místech. Takže můžete vidět že cena za dovoz a prodej jejich cenu maximálně zdvojnásobí.
Ale v chuti je rozdíl větší.

Průměrný počet slepic: 3.3 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

"jahody v zimě - ty byly pouze v pohádce o dvanácti měsíčkách"....a v BRD samoobsluhách.

Průměrný počet slepic: 2.6 (5 hlasů)