Malý a velký

Autor

Tento článek nebude o společnosti prodávající automobily značky Ford, ani pojednáním o délce pánského přirození, nýbrž o jednom hluboce zakořeněném klišé, které koluje českou společností. A tím je utkvělá představa, že velkochov je koncentrák pro zvířata, zatímco malý farmář je pro ně požehnáním. Je to všude. Pročtete si volební program KDU-SSM – teda ČSL, ale také například ODS či Trikolory a všude se dočtete, jak by všichni rádi podporovali malé farmáře. Ta podpora tady existuje dávno a je-li Vám pod 40 let, můžete žádat například o „mladého farmáře“. Na tento bullshit narazíte opravdu všude. Nedávno jsme se manželkou dívali na pořad o skrytém šéfovi, který podniká v oboru mém blízkém. A zase se stalo to, že jsem se naštval. Ne však kvůli propagaci firmy nebo snad její orientaci, nýbrž v podprahové informaci, která se části pořadu táhne a kterou někteří aktéři přímo i nepřímo vysloví. Je to primitivní paušalizace, že malá farma = dobrá, zatímco velká farma je doslova utrpení pro zvířata. Procházíte si diskuze na facebooku a máte pocit, že každý druhý Čech pracoval jako zootechnik, pracovník jatek nebo minimálně ošetřovatel zvířat. Jedna komentátorka nazvala tyto lidi jako tzv. balkónové zootechniky. Žijeme v zemi, kde se nosí průměrnost a kde se většina národa snaží navenek vypadat na úrovni, zatímco uvnitř je to bída s nouzí. Proto u nás má drtivá většina na všechno názor, ale jen ten, který je in a který se jim libí a jehož důvěryhodnost netřeba ověřovat. Aby jejich názor vypadal dostatečně vědecky, připojí tu a tam nějaký cizí termín. Například se často setkávám s pojmem konglomerát jako ekvivalent k velkochovu. Pokud je mi známo, konglomerát je podnik mající několik výrobně nesouvisejících odvětví. Takže až například ZD Hnojice bude kromě obilí a mléka vyrábět čipy do aut, grafitové tyče do jaderných reaktorů či menstruační vložky, můžeme se bavit o konglomerátu. Pokud nějaký podnik vlastní zpracovny svých produktů a obchodní sítě, jedná se spíše o vertikálu. V kravínech spousta lidí byly naposledy v dobách normalizace, kdy byly krávy na řetězu, ale všichni vědí, že ve velkých kravínech zvířata trpí a v malých si chrochtají. Obdobně to platí pro agronomickou sekci. Malí to dělají bio, velcí jen stříkají a utužují půdu.

Vzhledem k mému povolání jsem navštívil 100ky stájí, malých, středních i opravdu velkých chlívů. Krom toho jsem poznal stovky různých chovatelů i „chovatelů“.  Někteří z nich to mají v hlavě srovnané, někteří zvířatům věnovali celý svůj život a pracovníci na jejich farmách chodí po špičkách. A pak je tu spousta chovatelů nedouků, pro jejichž zvířata je jejich vlastnictví utrpením.  Nemám účet na facebooku (koukám přes účet ženy) ani na tvíítru ani na instáááči, ale moje žena mě občas osloví nějakou otázkou, která se objevila v jakési chovatelské skupině. Věřte tomu, že tam najdete perly jako – seno nadýmá, řepkový šrot je špatný (protože řepka=Babiš) nebo pšeničný lepek škodí zvířatům. Kdysi jsem se snažit tyto hovadiny diskuzně vyvracet, ale byla to ztráta času. 

Dnes mi do mailu přišel celorepublikový žebříček těch nejlepších chovatelů mléčného skotu.  S potěšením mohu říct, že patříme mezi světovou špičku (a to bez použití různých stimulátorů). Vysoký výkon zvířete (tzv. užitkovost) je výslednicí genetiky zvířete (ta je ale napříč republikou podobná), krmením a pohodou zvířat (tzv. welfare). To znamená, že zvíře, které je šlechtěním předurčeno k vysoké produkci mléka/masa/vajec, je optimálně nakrmeno a je mu nabídnuto nadstandartní stájové prostředí a péče, uplatní své geny ve vysoké produkci. A jaká je realita? Ze 100 nejlepších chovů je pouze 6 chovatelů, kteří chovají pod 100 krav. Zbytek jsou velké farmy s mediánem okolo 500 kusů krav. Jak je tedy možné, že v těch velkých koncentrácích dělají nejvyšší produkci? Nejde mi o to srovnat malé a velké, ale na výsledcích ukázat, že ty krávy se v těch velkých stájích asi nemají tak zle.  Víte, jde taky samozřejmě o ekonomiku výroby a vím dobře, že na malých farmách se to dělá velice těžko – musí tam makat rodina 7 dni v týdnu. To je důvod, proč v západní Evropě zanikají malé farmy – nikdo to nechce dělat navzdory vysokým dotacím. A klasické pracovníky v zaměstnaneckém poměru těžko zaplatíte z 50 krav.  Pochopili to už před několika dekádami soudruzi z NDR (a to nemyslím ironicky), jejichž farmy na území dnešního východního Německa vlastní…Němci z BRD (západního Německa, ale také Holanďané či Švýcaři).

Rád bych také podotknul, že s malou farmou si každý zpracovatel vytře prdel.  Jinou vyjednávací schopnost má farma, která denně vyprodukuje 13 tisíc litrů mléka, než chudák farmář s 50 kravami s denní produkcí 1200 litrů. Loni touto dobou, kdy kvůli zavřeným restauracím a školním jídelnám nebyl odběr mléčných výrobků, byli malí chovatelé první na ráně. Tento systém malých dodavatelů by po vzoru Rakouska fungoval, ovšem za předpokladu, že by na malé farmáře navazovala síť malých mlékáren, jatek a lokálních prodejců. Ale systém malých chovatelů, velkých mlékáren a povětšinou německých supermarketů opravdu nefunguje. Když si k tomu připočtete typického Čecha, který si raději pojede koupit 15 km bílou vodu s denaturovaným proteinem do Kauflandu za 9,90Kč/l, než aby u souseda koupil za 20 mléko s výživnou hodnotou, tak se v podstatě systém uzavře. 

V současné době má jít do českých kin jakýsi film, resp. sestřih reportáží z českých chovů, která má jediný účel a sice zdiskreditovat české zemědělství a hlavně živočišnou výrobu na základě účelově sestříhaných shotů. Znáte to, do toho pohřební hudba, smutná očička, snímek mrtvého zvířete a tvář mnohých slabších povah se zaleje slzami. Je těžké a úmorné pořád dokola vyvracet stejné lži a komunikační fauly. Některé farmy pořádají dny otevřených dveří, jiné zase osvětovou činnost (angažuje se například bratr bývalého ministra Jurečky) a díky jim za to. 

Může mi někdo říct, proč se pozornost nevěnuje „zemědělcům“, co dělají pouze rostlinnou výrobu a do půdy nedodávají žádnou organiku? Co bioplynové stanice, které se krmí pouze kukuřičnou siláží bez kejdy? Proč se nikdo nebaví o tom, že se zemědělcům dorovnává ztráta z výroby z peněz daňových poplatníků (neboli dotací), zatím zpracovatelé a hlavně obchod mají marže v řádech desítkách procent? A že to nutí zemědělce pořád více a více tlačit na pilu?

Závěrem bych řekl, že malí a střední farmáři mají nezastupitelné místo v zemědělském sektoru – cílem článku nebylo jakkoliv pošpinit malé farmy, jako spíše ukázat čtenářům, kde je pravda. A přestože jsem malý farmář a moje kráva momentálně dojí 55 l mléka na den, nevidím žádnou negativní korelaci mezi velikostí farmy a pohodou zvířat. V některých velkých stájích strávíte půl hodiny a nikdo to z vás neucítí a pak nakouknete do nějaké staré maštale a všichni poznají, že jste byl u krávy. Ve velkých farmách lítají miliony korun v investicích a ty se umoří pouze produkcí. A podmínkou produkce je pohoda zvířat a ne utrpení. To jak se chovatel staví ke svým zvířatům poznáte v momentě, kdy vidíte jeho dvůr před stájí.. 

Skončím možná trochu pateticky, když napíšu, že v něčem ta bída v důsledku Grín dýlu bude dobrá. Lidi padnou na hubu, přestanou řešit problémy z nadbytku a blahobytu. Snad.

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (154 hlasů)

Komentáře

400m2 za dva dny znamena, ze jste hodne pri sile.
Ja jsem to koupil, kdyz jsem mel asi 120m2 a ryti se mi zajidalo. Ne ze bych to nezvlad, ale takhle mam cas a chut i na dalsi veci. Prace je tam porad dost. Navic puda je pak mnohem nakyprenejsi.
El. je pohodlna, ale mel jsem strach o vykon, navic v benzinu je obrovsky vyber. Hned po prvnim orani jsem jasne videl, ze je to proti rucni praci obrovsky rozdil.
Kultivatory opravdu neprodavam :-)
Jinak vidim, ze to v okoli mate prisne. Ja mam masku venku porad, ale na sve male plantazi vlastne nikdy. A okolni profici taky ne. Obcas prijou na pokec, proste pri praci venku jako by se to neresilo. Ve vlaku, nebo v obchodech je to ale samozrejnost.
Ani nevim, co bych delal, kdyby me nekdo takhle buzeroval. Navic u me na pozemku :-)

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

In reply to by Sakura (neověřeno)

Trvalý odkaz

Přičemž v ten den samozřejmě proběhla spousta jiných činností, nebylo to od nevidím do nevidím.
Neskaj nevím.

Nemože z tého kultivátora dostat člověk např. vazoneurozu ? Kdyby s tým robil často ? Anebo to máte zapřažené za traktorem ?

Kurňa, za chvilu to bude na vesnici jak při přehlídkách NATO (byl sem enem raz, na písníkách okolo Hradca, na rybách - jedu přes půl republiky do klidu a tam - přehlídka NATO, kurva !), místo štěkání a kokrhání - rány, burácení a řev motorů....
Člověk potom aby upaloval odpočinout si do města.

Průměrný počet slepic: 4 (6 hlasů)

Hmm, vidim, ze jsem nejaky rozmazleny. 100m2 za den, a druhy den bych se nehnul :-)
Za traktor to neni, i kdyz po sezone vzydycky prijede profik odvedle s traktorem s velkym rotavatoren a jednou mi to prejede. Pekne zaora i bordel po kukurici a tak. Ja ho za to v lete zasobuju melounama

Ja mam neco jako je tohle:
https://www.youtube.com/watch?v=qirKW9sLNYI
tu modelku, jak tam ora uz jednou zorany policko berte s rezervou, proste reklama. Ale normalne trochu ztvrdla hlina jde podobne, zadne usili, jenom to dyl trva.

Dneska bych ale uz kupoval tohle:
https://www.youtube.com/watch?v=59BD_ciJohE
Vetsi vykon, kola po stranach, takze to pohodlnejsi. Taky podstatne drazsi.
Davam tam normalni benzin, moc to nezere

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

In reply to by Sakura (neověřeno)

Trvalý odkaz

...předpřipravená.
Museli by mi poslat s kultivátorem i tu babu - ať mi to předvede na půdě realné.

Jinak ale dík za informace.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

In reply to by Leoš (neověřeno)

Trvalý odkaz

Leoš: Něco asi děláme blbě. Já sám se v tom moc nevyznám, dělám jen "hrubé" práce a řídí si to ségra.
Každopádně se budu muset příští rok poohlédnout po nějaké dobré sadbě brambor.

***
Doporučil bych vám výměnu ségry namísto odrůdy brambor. Zjevně se ve vašem případě jedná o kombinaci geopatogenní zóny s čarodějnictví vaší ségry. Odstranit ségru vám nepomohu, ale na dálku, po zaslání 999,- Kč na můj účet, vám odstraním geopatogenní zónu na 1+1 úrodu. Pozor na šmejdy, kteří chtějí za podobné služby 1000,- a parazitují na lidech pod brendem "Targus" apod.

Průměrný počet slepic: 3.8 (11 hlasů)

In reply to by petr w. (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ségru zvládnu zabít vlastnoručně a tedy zadarmo, nastane-li akutní potřeba.
Exorcistu máme ve vedlejší uličce a to je borec, sám je totiž démon. Ten nepotřebuje ani kříž, ani svěcenou vodu - zcela si vystačí s několika divně vysokými rostlinami.
Příčina asi bude ve vedlejší, asi 2x tak velké travnaté zahradě. Na jejím okraji stojí kdysi překrásná, prvorepubliková funkcionalistická vila, o kterou se téměř 14 let táhl restituční spor. Jedna ze stran té zahrady sousedí s naší.
Na zanedbané zahradě vily byl naprostý klid, takže veškerý zhyd a všemožní škůdci řádili tam, nikým a ničím nerušen. Jejich zřídkavému průniku k nám, bylo několika dílčími opatřeními účinně bráněno.
Jenže pak, po necelých 14 letech, vilu definitivně získal nějaký zkurvený šmejd, jakýsi levoboček původního vlastníka a výhodně ji prodal státu. Stát vilu se zahradou za X desítek miliónů zrekonstruoval, přičemž samozřejmě zvládl komplet zlikvidovat i veškeré vnější i vnitřní znaky funkcionalismu.
Z vily u klidné a tiché uličky, kde byl předtím nejméně šedesát, ale spíš tak sto let klid, jako na lesní pasece, stát udělal pokojíčkové chráněné bydlení pro naše dementní a jinak psychicky invalidní spoluobčany. Ze zahrady stát udělal zábavný výběh pro tytéž.
Na původně zanedbané zahradě tak skončil klid pro zhyd a škůdce - a ti se, přes veškerá naše protiopatření, přestěhovali vedle k nám.
Všecko souvisí se vším a největší škůdce je sám stát.

Průměrný počet slepic: 3.2 (6 hlasů)

In reply to by Leoš (neověřeno)

Trvalý odkaz

:-) dobře napsáno!:-)

Průměrný počet slepic: 4 (3 hlasů)

In reply to by Leoš (neověřeno)

Trvalý odkaz

Osvědčilo se mi si brambory předpěstovat v cca litrových kelímcích. Začala jsem zhruba měsíc před posledními očekávanými mrazíky. Rostliny jsem vysadila, když měly nať vysokou tak 20 cm. Pravda, po vysazení přišly ještě asi dvě mrazivé noci, ale brambory jsem měla přikryté netkanou textilií, takže to daly. Ze záhonu, cca 10 m2 bylo 25 kg brambor.
A ten kultivátor si pořiďte. Je to nebe a dudy.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

In reply to by Petra (neověřeno)

Trvalý odkaz

Napsal uživatel Petra (neověřeno) dne Pá, 29. 10. 2021, 10:08

Paní Petro, velmi se omlouvám za svou neznalost, ale u vás hrozí mrazivé noci?

Bavlníku to neškodí?

Děkuji za odpověď, ale na svou omluvu uvádím, že jsme se o USA moc neučili, maximálně jsme měli povinnou četbu Mark Twain Dobrodružství Toma Sawyera

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

In reply to by Josef původní (neověřeno)

Trvalý odkaz

Brambory vysazuju už někdy koncem února, začátkem března. (Sklizeň v červnu.) Bavlna je jednoletka (nebo se aspoň tak pěstuje) a vysévá se někdy v dubnu nebo květnu. Mimochodem, loni v lednu jsme měli týden, kdy teploty klesly k -10°C.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Josef původní (neověřeno)

Trvalý odkaz

To buďte rád, že jste ještě čichnul k Marku Twainovi. Ještě chvíli šílenství a Twainovo dílo půjde buď "na přepsání" nebo do trezoru.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Leoš (neověřeno)

Trvalý odkaz

Brambory se nesází do čerstvě pohnojené půdy. Obvyklý postup je v jednom roce hnojit třetinu pozemku. Na tu nasázíte okurky, zelí, kedlubny a tak. Na třetinu rok po hnojení brambory a na tu poslední česnek, celer, mrkev, cibuli. No a samozřejmě střídat.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

Já poradím odrůdu Impala nebo Marabel. A kvalitní přípravu půdy. Brambory vysazovat až v druhé půlce dubna, klidně až na začátku května do teplé hlíny. Hlína musí být načechraná, hlízy se nerady probíjejí hutnou zemí.  Po bramborách pak vždycky dát zelené hnojení - hrášek, řepka, hořčice.  A nevracet je na stejné místo dřív než za dva roky. 

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

když slezl sníh. Z křemenů z pole byla skalka, některé kusy tahal traktor. Sklizeň v září, s třešněmi. Jeseníky, 700m.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Jsme u podobného chovu a výkrmu,jako u brojlerů kuřat,lidově se tomu říkalo,dej krávě do držky,ona to dá do dížky.Je rozdíl v chovu u velkochovů a malochovů,co si může dovolit velkochov v nákupu vyšlechtěných dojnic,krmných dávkách,kde je přítomen-zaměstnám i zvěrolékař,to si málokterý malý chovatel může dovolit,pak je poznat i v dojivosti.Je rozdíl v dojivosti krav,co se pasou a krav,co dostanou optimální krmnou dávku,pochopitelně doplněnou různými chemickými přípravky,takže to mléko od krav co se pasou,je mléko zdravější.Jsou známe rozdíly,říkám těm kravám mléčný kombajn,když dosahují dojivosti přes 7.000 litrů mléka za rok,kdežto,kráva která se pase,nedosahuje ani 5.000 litrů dojivosti za rok,také je i rozdíl v životnosti těch krav.

Průměrný počet slepic: 4 (13 hlasů)

Můžete mi nějaké chemické přípravky jmenovat? věřte tomu, že člověk jich dobrovolně sní ku.va víc a to vědomě. a k té pastně...ono to tak úplně neplatí. ono to vypadá pěkně, ale pastva má taky svá ALE. dlouhověkost je spíše dána péčí

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

To víte Funesi - dáte slepici Plastin nebo jiný druh vápníku a železa a hned v tom někdo vidí chemii. Nepochopí, že to v podstatě podobné jako zvířeti rozemlít trochu železité hlíny a kousek vápence. 

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Průměrný počet slepic: 4.1 (9 hlasů)

Václav Klaus mladší nebo Václav Klaus straší?

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Doktor z hor... taky jsem kdysi par dilu videl. Pekna pohadka.

Jinak vidim, ze male farmy jsou vsuje jenom prace a zase prace.
Mam tu kolem sebe kolem deseti malofarmaru (pro) a jednu mensi kravi farmu, kam si chodim pro mleko a hnuj. Vsichni dodavaji do mistniho farmarskeho velkoobchodu, jeden ma i vlastni primy prodej.
Uzivi se tim bez problemu vsichni na rekneme normalni urovni (dum, dve auta), ale vsichni pracuji od nevidim do nevidim. Kravi farma ma na jeden den v tydnu sjednanou vypomoc tymu lidi, kteri se tim nekde zivi(?), jsou sehrani a tak si rodina jeden den v tydnu odpocine, ale stoji to penize. Je jim kolem 65.
Vsichni si samozrejme trochu stezuji na nizke vykupni ceny, ale muj odhad je, ze to jede tak na tretiny (vyroba/velkoobchod/maloprodej). Ale najisto to nevim, o penezich detailne se moc bavit nejde, je to povazovano za neslusne.

Nevim, jak je to v Cechach, ale z deti chteji pokracovat v zemedelstvi pouze deti dvou z tech rodin.
Pudu maji vsichni vlastni, pokud by chteli vic, neni problem si "pronajmout" zadarmo vice. Pokud se tu totiz nekdo o pudu nestara, pozemek se presouva do vyssiho danoveho pasma (zemedelska puda je danena minimalne, zastavene pozemky dani normalne, parkoviste je daneho hodne, a nejvyssi je snad prave puda o kterou se nikdo nestara). Dotace za sekani travy neexistuji, takze i kdyz vlastnici treba zrovna nic nepestuji, musi pole 3-4x za rok zorat. aby to proste vypadalo jako pole. (na opravdovem venkove to pry tak prisne neni)
Ja mam treba v "pronajmu" zadarmo 10 aru a majitel mi je obrovsky vdecny, chtel abych si vzal vic, coz ja z casovych duvodu nemuzu, navic i ted pres polovinu produkce rozdam lidem kolem. Tedy kdyz se urodi.
Jeho deti v tradici nepokracuji, a uz mu je pres 75, takze spise odpociva na priblizne peti arech.
Deti mistnich farmaru vetsinou behem studii na stredni skole maji nejakou brigadu 2-3x v tydnu, a tam zjisti, ze penize se daji vydelat i nekde, kde neprsi, muzete sedet a mate vikendy. Dcery farmaru si mi taky stezovaly, ze po tom, co je otec vyzene pomahat ve spickach na pole, tak nemuzou dostat hlinu z nehtu.

Pisu jenom aby si kydalove v Cechach nemyseli, ze u sousedu je travnik zelenejsi.
Ted jdu sazet jahody.

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Pamatuji si, jak nás profesor na biologii poslal na jatka pro krev, kterou jsme měli zkoumat pod mikroskopem. Přišli jsme tam se spolužákem, požádali pracovníka o krev a on odešel za velká vrata z vlnitého plechu. Nás zajímalo co se bude dít, tak jsme k vratům přistoupili a v místě kde byla petlice pro visací zámek byla díra, tak jsme se chtěli podívat. Když jsem přiložil oko k díře, tak se za mnou ozvalo "... se jdete podívat dovnitř...". Nějaky okolojdouci zaměstnanec na nás houknul a otevřel nam vrata. My jsme vyklouzli dovnitř a tam jsme viděli, jak na pásovém dopravníku jezdí uřezané praseci hlavy a nějaký chlapík nožem vydloubava oči a hází je do téměř plneho kbelíku. Všude pach krve a mrtvých zvířat. Výjev jako z hororu, měl jsem co dělat, abych udržel obsah žaludku. Pak jsem se asi na 3/4 roku stal vegetariánem.

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)

In reply to by Pepe Walker (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ale podobně já,když mně dávala tchyně slepice,to jsem si pochvalovala,jaký je vývar a že se to s kupovanou nedá srovnat.Ale když tchyně zemřela a musela jsem si sklípku oškubat,vykuchat,cítila jsem to i při jezení polévky a už mi to nechutnalo. Stejně tak mléko primo od krávy,radši v to v plastu. Asi bych byla taky vegetarián,ale to moc zdravé není.

Průměrný počet slepic: 3.2 (6 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

Paní Sibyla.
Právě tohle chybí mládeži,učit se odmala práci na zemědělství.
Manželce to nevonělo také,tak jsem to dělal sám,ale dokázala chytat krev u porážky prasete a míchat.
Já se klidně napil,ještě teplého nadojeného mléka a mám mléko pořád rád,manželce stačí litr mléka na měsíc a jen do kávy,normálně se mléka nenapije,jedině tak podmáslí.Mléko by měli pít hodně děti,mládež.

Průměrný počet slepic: 3.6 (8 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

už taky mléko nepiji,tlačí mě v žaludku,jen kefír nebo podmáslí,mela jsem ráda i syrovátku z mlékárny Miltra,než ji zničili. Dnes se to už koupit nedá.

Průměrný počet slepic: 4.5 (6 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

byl v 90. seriál o selskych rodech,které si nechali vrátit grunty a začly hospodařit,mnohdy úspěšně,ale po 30. letech jeden leitmotiv,došli dědicové ochotní nebo schopni pokračovat. Takže konec i bez komunistů a vyvlastňování. A nebýt Ukrajinců,vše by bylo ladem

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

dokázal sežrat vajíčko zpod slepice i se skořápkou a hovnama. Cigaretu si zapálil oharkem, který vytáhl rukou z ohně. Machroval, byl jsem dítě. Stahoval s koněm dřevo, dlouho do podzimu nahoře bez - takovou postavu nemá dnes nikdo.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

In reply to by Pepe Walker (neověřeno)

Trvalý odkaz

Na tohle byly skvele domaci zabijacky. Kdyz od malicka vidite, jak se to prase vyvadi z chlivku, dostane ranu mezi oci, tak uz vam prijde pozdeji normalni, ze vam frknou do ruky pekac se slovy "hlavne, at nic neutece" a vy proste vite, ze musite tu krev do toho pekace nachytat a rukou michat, at se nesrazi.

Ale jo, asi budu posledni z rodiny, kdo kdy zabil rukou kralika, useknul slepici hlavu...

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

Akcie firmy Tesla nabyly během krize ceny téměř 7 krát vyšší, než byla jejich cena před krizí. Momentálně je jejich souhrná cena již přes bilion USD.
Hertz (škoda že tu nediskutuje Sup, který se mi před mnoha lety smál, když jsem tvrdil, že půjčovny aut se stanou velkým odběratelem elektrovehiklů....) aktualně objednal Tesel za 4 miliardy USD, prý postaví i vlastní síť nabíjecích stanic.
Tesla nemá problém s čipy ?

Prostě pokud banky , ať už z těch či oněch důvodů, budou provádět restriktivní úvěrovou politiku vůči (a teď je tu jádro věci - VŠUDE po světě, i např. v islamských zemích...anebo jen v Evropě ....) jedněm druhům podnikání a ve spolku s politikou preferovat a zvýhodňovat jiné, tak jaký to bude mít faktický průběh, zejména pokud přístup by byl aktivistický, triumfalistický, fanatický ?
Dle mého to skončí prasklou bublinou, možná jedna taková praskla momentálně.
Ty důvody mohou být různé, začínám uvažovat i o geopolitickém přeuspořádání moci ve smyslu posílení americko-"arabského" soudružství, mrzuté na tom je , že USA mají být partnery Evropy, respektive EU.
Plus antiruská politika, plus de facto destabilizace eventualní obilnice Evropy - Ukrajiny, neustálé pokusy o dirigování bilaterálních vztahů evropských zemí s jinými zeměmi světa, financování úlů a rojů slepě loajální proamerické propagandistické činnosti, jejich penetrace školství, zapojení tajných služeb....prostě moderní imperialismus se vším všudy, včetně vojenských zásahů (nebudu je tady jmenovat).....

V bitvách o globální blahobyt neuspěje ten politický celek, který se zfašizuje takovým stylem, že bude sebelikvidační. Včetně toho, že např. z neočkovaných občanek a občanů vytvoří tato politikářská luza občany druhé kategorie (např. budou smět jít nakoupit si potraviny jen v určitou dobu, zřejmě by tím pádem museli být nějakým způsobem označeni.....nebo důchodce učiní ještě závislejšími na žebračenkách poskytovaných touto politikářskou luzou...). Ale nemusí uspět ani Čína, pokud by musela rozvíjet se pod nějakou blokádou, včetně uměle vyvolávaného nedostatku...

Průměrný počet slepic: 4.4 (9 hlasů)

Viz článek na kurzy.cz .
https://www.kurzy.cz/zpravy/616103-iracionalita-oceneni-tesly/
JPM dokonce až 5 x nižší. To je "trh" jak prase, teda....

Že by nějaký další Big Short ?

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

Jenom k tomu nedostatku chipu, myslim, ze v tomhle pa pravdu Vlk, ktery pred casem k tomu mel clanek a vyslo mu, ze bud:

1/ za nedostatek si muzou automobily samy, protoze v ocekavani krize ocitaly s omezenim vyroby (jako 2008). Vyrobci cipu se mezitim preorientovali na jinou vyrobu, ktera je pravdepodobne ziskovejsi, protoze ruznych chipu je dneska plna i lednicka a ja mam Blutooth i v rozbrusovacce. Automobilky chteji stare a jednoduche chipy (z hlediska spolehlivosti), na kterych se moc nevydelava.
nebo
2/ Automibilky v Evrope proste rezignovaly na GreenDeal, s tim, ze levna auto podle novych norem proste nevyrobi. A ty drazsi auta si zase tolik lidi nekoupi. Takze bude treba omezit vyrobu. Jenom to musime na nekoho sikovne hodit. Obvinit EU papalase se moc nehodi, chceme prece cerpat. GreenDeal jakbysmet. Takze nejsnazsi je to hodit na fabriky v kdesi v Asii.

Kolem me automobilky jedou normalne dal. V novinach jsem se zamozrejme docet o krizi v polovodicich, ale spis ve smyslu, ze to tedy bude drazsi. Jeste se zkusim pozeptat kolem.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

In reply to by Sakura (neověřeno)

Trvalý odkaz

Stručně k čipům:

- automobilky chtějí starou technologii, kterou se ale výrobcům čipů nevyplatí udržovat, protože tvoří max. 10% jejich obratu. Daleko ziskovější jsou nové generace čipů pro počítače a iphony.
- výrobci aut se svými dodavateli jednají, jak jsou zvyklí. Tedy jim dávají befehly, kolik a kdy mají dodat. Někteří si ještě stěžují na dodavatele, když chtějí od výrobce aut objednávku nebo kupní smlouvu. Tedy jak se vůbec opovažují. V případě čipů automobilky podělaly plánování a nepočítaly s dodací dobou. Pak se moc divily, když jim výrobci čipů vysvětlovali, že ten křemíkový krystal musí opravdu pár měsíců růst. A že se musí zařadit do fronty za zákazníky vyrábějící počítače a iphony.
- dalším důvodem nedostatku čipů je těžba kryptoměn, která navyšuje poptávku po čipech.
- čipů je v autě strašně moc. Levnější modely 220 - 250 čipů, dražší 300 - 350 čipů. Samostatnou kapitolou jsou elektromobily. Normální 600 čipů, dražší pak cca. 900 čipů (= 300 kg elektroniky).
- staví se nějaké nové fabriky na čipy, ale ty zahájí výrobu tak ve 2023-24.

Průměrný počet slepic: 4.7 (9 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jinymi slovy se automobilky chovaji jako EU, kdyz si stezuje na Gazprom, ze dodava plyn podle smluvne objednaneho mozstvi a rikaji tomu, ze Rusak skrti kohoutky :-)

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

In reply to by Sakura (neověřeno)

Trvalý odkaz

Škodovka auta téměř neprodává a nevyrábí, přesto za I.čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 46%.
Ekonomický zázrak.

Průměrný počet slepic: 3.6 (5 hlasů)

Nevim jak srovnavaji mistni elfove Skodovku s Gazpromem, ale Gazprom ma v porovnani s 2020 tezbu o necelych 18% nahore.

https://www.gazprom.com/press/news/2021/september/article537599/

Ale treba to jsou zase ty ruske dezinformace, a nejaky kartouzuv hoch tu vysvetli, ze to je lez a do Evropy vlastne proudi ty slavne molekuly svobody, presne jak bylo jeste nedavno slibovano.

Jinak pro normalni kydaly: je az k smichu, jak EU chtela Rusakovi skripnout prisun penez skrz omezeni dovozu surovin (zruseni dlouhodobych kontraktu, obstrukce NS2), a ted pote, co na EU udelali USA a Norove dlouhy nos a znatelne zvysili export do Asie, se EU u Rusaka doprosuje o zvyseni dodavek a Rusak prodava za burzovni ceny.
Taky akcie Gazpromu jsou 50%+.

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

In reply to by Sakura (neověřeno)

Trvalý odkaz

na srovnání 2 firem.
Škoda Auto za 2021 zdvojnásobila provozní zisk https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/skoda-auto-v-obdobi-od-ledna-do-zari-… při stejném prodeji

Gazprom: https://www.offshore-technology.com/news/gazprom-neft-profits-h1-2021/ při nárůstu prodeje o 18%
že by ceny?

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Takže škodovka má naděláno asi dopředu? Když zastavili výrobu krom Kvasin všude? No a taky, zdvojnásobili provozní zisk oproti čemu. Přece si stěžovali, že se úplně zastavily prodeje na největším odbytišti, v číně a zčásti i v Rusku.
Napadá mě, jestli do toho započítali i ty už vyrobené, prejže nekompletní vozy? Jak ukazovali na internetech, co má škodovka odstavené na kdejakém starším letišti? Ale bylo by to divný, píšou o zisku, nee o prodeji.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Škoda vyrábí jen modely, kde má největší zisk. A do nich dává čipy.

Zatím bez slepic

Taky ba mě zajímalo, jak ten zisk Škoda vykouzlila. Jedině snad, že momentálně vyrábí tak neefektivně, že když nevyrábí a prodá nějaký majetek, tak to vyjde lépe :-)

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Pánové, tohle je to nejjednodušší na světě. Každý důl, každý podnik má největší zisk těsně před uzavřením. Protože faktury za subdodávky byly už minulý kvartál, ale faktury za prodané kusy jsou teď. Zároveň snížíte investice a snížíte údržbu. Snížíte prémie, protože je přece špatná doba, zakouzlíte si s datumy zdanitelného plnění - předisponujete dodávky nikoliv na konec září, ale až na začátek října. Uděláte naoko nějaké reklamace, čímž oddálíte placení, atd atd.

A pak si za ten velký zisk rozdělíte velké kvartální odměny pro vedení firmy.... 

Mně to ukazuje především to, že se Škodovkou je opravdu zle. Tohle je většinou takový legální podvůdek, jak si vrchnost ještě zajistí pořádné prémie na odchod dle svých manažerských smluv. Jak jsem už psal - manažeři škodovky zdrhají jak můžou. 

Příští kvartál už bude mít Škodovka jen hlubokou ztrátu... O to hlubší, že tomu teď kosmeticky pomohli.  

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

Vudláku, je to trochu jinak. Kvůli nedostatku čipů je Škoda dává do aut, na kterých má největší zisk - Octavia. A omezuje nebo zastavuje výrobu aut, kde má podle jejich názoru zisky nízké - Fabie. Taky vyrábí elektromobily a tma je zisk pořádně vysoký kvůli ceně auta.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Napsal uživatel Gerd (neověřeno) dne Pá, 29. 10. 2021, 13:10

Pane Gerde, souhlasím že - automobilky chtějí starou technologii, ale spolehlivou, která vydrží životnost auta.

Nevěřím tomu, že staré linky jdou předělat na nové generace čipů.

Pochybuji, že by neupozornili odběratelé starých čipů na skutečnost, že chtějí navýšit cenu starých osvědčených čipů, nebo ty linky dají do šrotu.

Jsou dvě možnosti:

1. Asiaté nás vyšachovali ze hry. Čirou náhodou dojde i hořčík.

2. Automobilky nemluví pravdu, slušně řečeno.

P.S. Existuje i vojenská verze čipů?

Zatím bez slepic

provedení čipů/polovodičů běžně existovalo a existuje.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Josefe, jde to, i stroje jsou namnoze původní a vymění se ejn pár strojů, zbytek zůstane stejný.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

s Bitcoinem, tak ho podezrivam, ze nakoupil levne akcie, oznamil velky kseft s Hertzem, akcie za draho se ziskem proda, na tom vydela poprve,
Po nejake dobe koupi drahe akcie, zacne je shortovat a oznami, ze z kseftu seslo.
A vydela podruhe ...

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

Sice se to nesmi, ale za ty penize...
Nevim, jestli by toho rizika sel.
Nejsem pravnik, ale rek bych, ze to zavani insider traiding.
Bitcoin nebyl jeho, takze za zvanenim na Twitteru na Muska nikdo nemuze.
Zato o Tesle ma informace, ktere nikdo jiny na trhu nema.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

zamýšlel nad poselstvím výročí 28. října:

“Zažili jsme si osm let pokusu o oligarchický autoritářský režim, a ačkoliv to nevypadalo bůh ví jak nadějně, tak jsme obstáli. Všichni si dodáváme jeden druhému důvěru, že se nám to už nemůže stát. Takže řekli bychom, že jsme obstáli. Vždy to vyžaduje nějakou zkoušku, ta je vždy riskantní. Myslím si, že těmi riskantními zkouškami jsme prošli.”

„V minulých osmi letech jsme se (…s evropanstvím…) moc nevyrovnávali, spíš jsme byli takovými troublemakery v Evropě. Trochu moc jsme se přichylovali k takovému Maďarsku nebo Polsku. Zdá se, že by těm dnům mohl být konec, ale tu jistotu nemám.“

“Za minulých vlád jsme ‘tolerantní národnostní politiku’ nenaplňovali, ale teď je naděje, že ji naplňovat budeme. Jinak to v Evropě nejde, jinak se musíte z Evropy vystěhovat.”

Hlavně si povšimněte poslední věty tohoto myslitele.
Aby bylo jasné, co lze od KDU v budoucí vládě čekat.

Průměrný počet slepic: 4.5 (13 hlasů)