Asi jste už všichni zaznamenali nejnovější vládní kauzu se kterou přišel bývalý šéf Úřadu práce Najmon. Zveřejnil nahrávku na které s ním Ministr práce a sociálních věcí ukončuje pracovní poměr. Nahrávku si můžete poslechnout, přepisy si můžete přečíst, komentářů je plný internet, takže si snadno můžete udělat názor, jestli pravdomluvný a čestný Jurečka hledá řešení, jak se s vysokým úředníkem domluvit a nebo zda ho kombinovaně vydírá a zároveň uplácí.
Pro všechny líbodémo šťouraly jen podotýkám, že nemůžete zároveň říkat, že jste s podřízeným úředníkem nespokojen a zároveň mu nabízet zlatý padák. Buď jedno nebo druhé. A pokud úředník nepřijme takový návrh, nemůžete mu vyhrožovat profesní likvidací.
Když si vzpomenu, že Topolánek musel skončit, protože řekl v rozhovoru, že Fischer jako žid uhne a Slámečka jakožto gay uhne taky… To byly časy, co? Nebo takový Drobil…
Dneska jsme samozřejmě v úplně jiné situaci. Dnešní vláda je vysoce morální a všechno, co řekne, je jen metafora. Když Fiala mohl strašit tím, že jsme ve válce a nic to neznamenalo, proč by Jurečka nemohl vydírat a uplácet vysokého úředníka a také to nic neznamená. Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi, takže Babiš samozřejmě nic podobného nesměl udělat ani náznakem, protože Minář už by stavěl pódium a dělal demonstrace. Teď samozřejmě sedí doma a hladí polštářek se Zelenským, protože ví, že demokracie je v nejlepších rukách.
A to je to první, na co chci dneska upozornit. Bez ohledu na to, zda Babiše máte rádi nebo nemáte, Andrej si prostě nikdy nemohl dovolit ani náznak toho, co si mohou dovolit dnešní vládní papaláši. Všichni po něm šli. Kdyby se objevila podobná nahrávka, spustilo by se mediální peklo a neodpustili by mu to ani jeho vlastní voliči. Babiš to samozřejmě ví a tak se vždycky choval velice opatrně. A to je také jeden z důvodů, proč měl omezenější akční rádius. Já vlastně nevím, jestli ten Najman letěl, protože byl jako většina vysokých úředníků prostě neschopný a nebo to byla pomsta, ale vím, že Babiš by ho prostě takhle vyhodit nemohl. Jurečka může.
Babiš ani zdaleka nebyl ohrožením státu, protože ohledně něj se novináři chovali spíš jako hlídací vrrrci demokracie, než jako psi. A jeho voliči by mu ledacos neodpustili. Jurečka je naopak úplně bystostným ohrožením, ani ne tak proto, co dělá, ale že mu to projde. Příště udělá ještě něco horšího. V jeho případě jsou méééédia naprosto v klidu a nemají důvod zasahovat. Proto byl Babiš stokrát lepším premiérem než Fiala. Protože mu nikdo nic neodpustil.
Další, co chci vypíchnout, je ta vysoká politická kultura… Ministr přijde za vysokým úředníkem a ten si rozhovor raději nahraje… Je mu asi předem jasné, o co půjde, je mu jasné, jak to bude vypadat a je mu také jasné, že je v tom sám, protože Jurečkům je v poslední době hodně dovoleno. A tak se pojistí, protože dneska má každý v kapse foťák, kameru a diktafon v jednom.
Mimochodem… Vítku… tohle byla taky dezinformační nahrávka? Jako to video ze zásahu na schodech do muzea? Které sice bylo autentické, natočené na místě, ale přesto dezinformační, protože se ti nelíbilo? Co říkáš teď? Taky dezinformace?
Tedy, já jsem v životě zažil celou řadu nepříjemných jednání. Také jsem se musel obhajovat, také jsem stál proti mnohem mocnějším šéfům a někdy ve mně byla malá dušička… ale nikdy mě nenapadlo, že bych si to nahrál. Žádného svého šéfa jsem nepovažoval za tak Jurečkovatého, abych se potřeboval pojistit nahrávkou.
Samozřejmě žádné odvolávání ministra nebude. Koalice visí na vlásku. Kdyby se jim rozpadla, tak by to tak přeoralo politickou mapu, že by to už nikdo nedal dohromady a příštích dvacet let by se do sněmovny nikdo z nich nepodíval. Ani náhodou. Tihle hoši jsou si souzeni od začátku až do hořkého konce. Už před volbami bylo vyvinuto velké úsilí na mnoha frontách, aby se dali dohromady. Od Milionu chvilek až k Ústavnímu soudu. Jsou spolu spojeni tak pevně, že se navzájem stáhnou ke dnu, jako se to stalo za finanční krize v roce 2008. Mají spolu zapletenou velmi hustou a neprostupnou síť závazků, ze kterých se nevyvléknou, i kdyby chtěli. Navíc toho hodně naslibovali v cizině a leckdo si hodně slibuje od nich.
Ale pro nás je to jedině dobře. Ani deset Márů Prchalů neudělá pro Babiše tolik, jako jedna nahrávka s Jurečkou. I kdybych tady dával denně pět článků o tom, jaký je Fiala škůdce země, tak mi lidi neuvěří tak snadno, jako to dokáže hláška o tom, že Fiala nestrašil, jen dělal metafory. Když Fiala bezmyšlenkovitě pokryl trestný čin svého ministra, udělal víc než rok mého psaní.
Ten dvojí metr už se dávno mění ve dvojí kilometr.
Jindro Rajchle, asi bychom se měli začít stydět… Už měsíce dřeš, abys lidi vyburcoval, abys je přivedl na Václavák, abys jim vysvětlil, co je u nás špatně a že nás tahle vláda vede přímočaře do záhuby, organizuješ autobusy i koordinátory, jezdíš do regionů… A vidíš… jednomu Najmonovi na to stačilo zapnout tlačítko REC na telefonu. Jurečka nám demonstraci v podstatě už svolal.
Tak co intervjuci? Stále v klidu? Takhle hlídáte demokracii? Železný je na nemocenské a asi to nemá kdo dělat. Víte hoši, jestli to takhle budete dělat, dřív nebo později si národ řekne, že jste pro demokracii naprosto zbytečná instituce. Novinář, který hlídá jen Babiše, je této zemi úplně na nic.
- Log in to post comments
Komentáře
V tom případě bych čekal, že…
V tom případě bych čekal, že se bude Bednářová hájit právě kontextem. To ale nedělá. Proč?
Buď jste ten článek nečetl,
nebo jen co se vám z něj hodí. Jasně píše, že je to sestřihané. Asi tím nemyslela že by editace byla v její prospěch.
pro blbce který se samonazval "Tato žena je lhářka"
Jsi další fialový lhář, dezolát a šváb. Nejsi ty náhodou další tlučhuba a falešný udavač z rodiny Kroupových, či z okolí starosty Koláře, či fašistického seznamu, či z gebelskeho fóra 24, či proamerický nebo probruselský, nebo profialový šváb a dezolát? Každopádně demokratická osoba zajisté nejsi, tvůj styl obhajoby fialového totalitního režimu, ukrajinských nácků, jakož i falešné obvinění ubohé učitelky tě z dálky prozrazuje.
Spletl jsem si předmět a…
Spletl jsem si předmět a jméno. Mea culpa.
odpojování elektřiny
Hele Koza, ty si jako myslíš, že Innogy nebo ČEZ tě bude dotovat? Důchod máš 10000, zálohy na energie 15000 .... a oni tě neodpojí, že???
A navíc na mobil nemáš, internet nemáš, na jídlo a léky nemáš a mezi tím vláda sype 25litrů měsíčně i školkou povinným úkáčkám (dělá každý pátý úkáčko a ještě mají všecko zadarmo) a 120MILIARD na jejich podporu ukradli NAM! Teda ukronacisti z Práglu a pětikolky a zelená guma !!
Znáš pruměrnou moravskou rodinu co má na 4 lidi 100000 a vc měsíčně a ma kdeco navíc zdarma??
Tak nekafrej o tom co neznáš a o čem víš tak leda co je v prdeli měkkýho!
(..e... myslel sem hovno, ne že někomu nestojí... nebo stojí, ale za hovno...¨)
Souvislost
Jakou má souvislost vylhané odpojování elektroměrů a pomoc uprchlíkům před válkou?
Jářku, odkud jste Kozo…
Jářku, odkud jste Kozo utekla, ze SeZnamu..? Tam maji take takove zkraty ve vedeni. Kde jsou ti odpojeni? Tady, Kozo. Moji rodinu chtela CEZ odpojit. A vite, vy Kozo, za co? Ze jsme se zpozdili v platbe, kalendarni chybou. Jeden mesic, a uz na nas naklusali jako na neplatice. Nedostali se k elektromeru, a nez prisli podruhe, vse se vysvetlilo a zamazlo. Staci? Nestaci, ja vim, vy jste Koza ze SeZnamu.
Kalendářní chyba
Ale no tak, kalendářní chyba... Kolik neuhrazených záloh bylo, kolik bylo SMS, mailů, telefonů a písemných upomínek. Kolikrát jste o tom s dodavatelem jednal?
Kromě toho já nerozporuji, že nikoho neodpojili. Já rozporuji, že nedělají nic jiného, že jich bylo tisíce, že dostali odměny 60tis. jako "držhubné", že to byly samé babičky a samoživitelky a že na jižní Moravě operuje ČEZ distribuce.
Nahrávka Babiše
Babiš by se nenechal nahrát?
Na nahrávku Babiše už se zapomnělo? Jak ovlivňoval "nezávislé" média, ať určité kauzy vypustí na jeho pokyn?
Vzpomínáte si na jeho rozhovor na toto téma, jak 20 minut v kuse jen zapíral, zapíral a zapíral a dožadoval se jména člověka, který jej nahrál?
Máte hodně krátkou a selektivní paměť.
Běžná praxe
Je to smutné, ale styl "odejděte sám v klidu dohodou nebo vás vyhodíme" je poměrně běžná praxe.
O to smutnější, že i na tak vysokých postech.
Každopádně člověk, který si potají nahrává schůzky se svým šéfem to v budoucím zaměstnání asi nebude mít lehké. Takový zaměstnanec je sen každého zaměstnavatele.
Děti ze Základní školy Na Dlouhém lánu na Praze 6.
Ty jistě budou v budoucnu snem každého zaměstnavatele. ;o))
Itálie
Premiérka Itálie se s tím nepáře. Itálie válí:
https://twitter.com/visegrad24/status/1638803934734356481?t=ApHZrlHQgA-…
ne Itálie
ale jedna militantní kráva
Militantní je hlavně Rusko,…
Militantní je hlavně Rusko, které válku začalo. Které vraždí a okupuje už od roku 2014.
anonym anonymovi
Ty jsi blbej jak kus šutru. Dobře vymytej idiot.
Dtto.
Dtto.
Vzor
Nebyla ještě nedávno Rajchlovým vzorem? A už je z ní kráva...
Ona totiž ještě nedávno mluvila zcela jinak.
Pokud tím naznačujete něco o Rajchlovi, tak zatím pořádá užitečné demonstrace, o hlase ve volbách se bude rozhodovat Bůh ví kdy.
Buď jsem blbej já nebo oni.
Tak jsem se dočetl, že prý vláda "odborníků" zruší v České poště 300 poboček a 6200 pracovních míst.
Říká tomu transformace.
"Transformace pošty spolkne osm miliard", prohlásil Rakušan.
Budiž. Já bych tu transformaci po staru asi nazval úspora nebo šetření.
Ale co mi nejde na pochop, jak může úspora nebo šetření - pardon moderně transformace stát osm miliard?
Tato banda má talent, při jakékoli akci dojít k opačnému výsledku, než co velí selský rozum. ;o)
Buď jsem blbej já nebo oni
Myslím, že odpověď by se Vám nelíbila...
Jinak já si myslím, že hodně z těch miliard bude stát rozesílání povolovacích rozkazů, jenom to před námi tají a mluví o restrukturalizaci.
Odstupné, náklady na…
Odstupné, náklady na digitalizaci zbývajících poboček? Transformace není jen o propouštění.
Digitalizace?
To slovo v podání státu prozatím vždy značilo obrovský tunel.
Takže ve finále to nebude stát 8 miliard, ale 80. ;o))
Možná jsou to náklady na to,…
Možná jsou to náklady na to, aby se ta transformace udělala správně a zachovaly se stávající služby bez dalších škod. Osobně mi to nepřijde jako jednoduchý úkol vzhledem k rozsahu úspor a velikosti ČP obecně.
Navíc pokud se to podaří, tak se ty peníze VELICE rychle vrátí. I kdyby byly náklady (pozor, ne hrubá mzda) na zaměstnance jenom cca 40k CZK měsíčně tak je to roční úspora cca 3 miliardy CZK. A to nepočítám ušetřené náklady na provoz poboček.
Jistě, méně pošt s méně lidmi ale
stejně drahým vedením bude generovat vyšší nebo alespoň pořád stejné příjmy, nebudou fronty až ven, rychle se to vrátí. A teď tu o Sněhurce.
Prostě další péťikolkový tunel s cílem zničit Poštu, pravděpodobně sponsorovaný zahraniční konkurencí, která funkce Pošty přebere. Česke dráhy budou další díl. Moc dalšího českého už tu nemáme.
>Jistě, méně pošt s méně…
>Jistě, méně pošt s méně lidmi ale stejně drahým vedením bude generovat vyšší nebo alespoň pořád stejné příjmy, nebudou fronty až ven, rychle se to vrátí. A teď tu o Sněhurce.
Pokud se budou rušit hlavně minimálně využívané malé pobočky tak to klidně může být pravda.
>Prostě další péťikolkový tunel s cílem zničit Poštu, pravděpodobně sponsorovaný zahraniční konkurencí, která funkce Pošty přebere.
Pravděpodobně sponzorovaný? A z čeho ta Vaše pravděpodobnost vychází?
Jinak konkurence není špatná. Srovnejte si třeba služby zásilkovny s ČP.
Lpět na vysoce ztrátovém státním podniku jenom kvůli tomu, že je "český" je nesmysl.
Minimálně využívané pobočky ?
Nějaký příklad ? Nestalo se mi hodně dlouho, kdekoli jsem byl na poště, aby tam nebyla fronta.
Je asi zbytečné vám vysvětlovat, jak nesedí srovnání Pošty se Zásikovnou, jednak kvůli rozdílné funkci, kterou musí Pošta pokrývat, a jednak kvůli soustavnému cílenému škrcení Pošty ( stejně jako Českých drah ) shora.
>Nějaký příklad ? Nestalo se…
>Nějaký příklad ? Nestalo se mi hodně dlouho, kdekoli jsem byl na poště, aby tam nebyla fronta.
To bude vědět lépe vedení ČP. Já můžu poskytnout jenom příklady z menších měst/vesnic.
>Je asi zbytečné vám vysvětlovat, jak nesedí srovnání Pošty se Zásikovnou, jednak kvůli rozdílné funkci, kterou musí Pošta pokrývat, a jednak kvůli soustavnému cílenému škrcení Pošty ( stejně jako Českých drah ) shora.
Souhlas. Ve srovnání stejných služeb ČP výrazně pokulhává.
Mám tomu rozumět,
že byste rušil na menších městech a vesnicích jejich jediné pošty ?
Nechápete to nebo jen děláte že nechápete ? Pokud si někdo založí firmu na určitou činnost, nelze jej ani v této jedné činnosti srovnávat s někým, kdo má povinnost zajišťovat s omezeným rozpočtem ještě i jiné činnosti. Ty jiné činnosti jsou to prodělečné, proto se nikdo nesnaží v nich podnikat. Proto nelze jakkoli srovnávat Poštu se Zásilkovnou.
>Mám tomu rozumět, že byste…
>Mám tomu rozumět, že byste rušil na menších městech a vesnicích jejich jediné pošty ?
To rozhodne vedení ČP. Mně toto rozhodnutí nepřísluší.
>Ty jiné činnosti jsou to prodělečné, proto se nikdo nesnaží v nich podnikat. Proto nelze jakkoli srovnávat Poštu se Zásilkovnou.
Nesouhlasím. Kvalitu jednotlivých služeb porovnávat můžete. Například službu balíkovna proti zásilkovně.
Porovnávat celou společnost je něco jiného.
Zapomněl jste
napsat, že jsou to odborníci a jistě rozhodnou dobře, špičkový alibismus, když se bojíte napsat vlastní názor, otázka zněla jasně.
Balíkovna není oddělená od Pošty, takže platí, co jsem psal. Musela by být interně nezávislá jako třeba PPL na DHL.
Ethanol
Někde ty miliardy pro sebe musí vydolovat na svoje horší časy.
Je to přece tak snadný za drahý peníz všechno zrušit, aby lidi
měli jiné starosti a nechodili nám po Václaváku...
prucha849@gmail.com
Normalka, nechteji ty uspory a setreni , zadarmo.
u Jurečky je přeci ještě mnohem větší průšvih,
než toto - ten jeho automatizovaný systém na vyplácení miliard Ukrajincům , přes který tekly balíky našich prachů přes organizované tunelování ukrajincům, kteří tu ani nikdy fyzicky nebyli, "uprchlickým" dětem , které tu nejsou a kdoví, zda vůbec někde existují - i to, že o tom Jurečka věděl a nic proti tomu neudělal, bylo mu to fuk. A když se to provalilo, tak je v médiích ticho- takový průšvih, šmejdovina - v době našeho megazadlužování. Jurečka to "vyřešil" tím, že to dal ke kontrole NKÚ - a mezitím to jede dál a naše prachy tečou a tečou.......
Není to spíše NCOZ?
Není to spíše NCOZ?
To něco mění na principu ?
Těžko.
ne - nechal to ke kontrole
NKÚ (asi kolik se tak ukradlo). Kdyby to dal NCOZ , tak by udal sám sebe - protože od něj ten mizerný sw šel na pracáky, to je jeho práce.
a k těm pracákům - když někam nasypete naráz
půl mega dalších "žadatelů o dávky" a přisypete k nim další statisíce ožebračených našich lidí, kteří nikdy o žádné dávky nežádali, ale Fiala a spol je na tu sociálku poslali (a ještě se tím chlubí), tak to systém nemůže zvládnout. Ale to není problém šéfa pracáku, ale ministra, který má ten systém nastavit tak, aby se nezhroutil . ***Otázkou je, zda si Jurečka vyhozením šéfa pracáku nechystá obětního beránka, na něhož po kontrole NKÚautomatického systému vyplácení dávek Ukrajincům (výsledek bude zřejmě tristní), všechno svede.
ad 2x synapse
Máte pravdu. Jurečka, co by lidovec a křesťan si pro svoji neschopnost už našel obětního beránka. Jeho hledání mají tito lidovečtí "bratři" a "sestry" tak nějak přímo v popisu práce...
>Babiš to samozřejmě ví a…
>Babiš to samozřejmě ví a tak se vždycky choval velice opatrně. A to je také jeden z důvodů, proč měl omezenější akční rádius.
Dobře skrytý pokus o obhajobu Burešova neúspěchu v prezidentských volbách. Ne že by ho lid nechtěl za prezidenta. On musel mít "omezenější akční rádius" protože jsou na něj všichni zlí :)
Babiš nebyl zvolen - tečka. Otázka je , zda ty
volby nebyly cinklé -ne volbou v druhém kole, ale opravdu prapodivným vyřazením uchazečů , kteří vůbec do voleb vpuštěni nebyli.
anonym anonymovi
Ty jsi pako, budeš omílat Babiše dalších deset let.
Umíš taky něco jinýho, blbe?
To se ptáte vidláka? Ten o…
To se ptáte vidláka? Ten o něm v článku mluvil.
Vidlák není anonym, vole,…
Vidlák není anonym, vole, čti pořádně.
Konfrontace Spojených států s Hedvábnou stezkou
Latinská Amerika: konfrontace Spojených států s Hedvábnou stezkou
Claudio Katz, 23. března 2023, zkrácený překlad
Nadvláda Spojených států nad Latinskou Amerikou nemá v jiných částech světa obdoby. V žádné jiné oblasti si USA neudržují tak přímou kontrolu s tak trvalými zásahy. Vždy považovaly tento region za pouhé rozšíření svého území.
Kvůli této zvláštní gravitaci ilustruje ústup USA na jih od Rio Grande (Mexika) krizi americké moci. Washington ve svém starém lénu ztrácí pozice závratným tempem.
Důkazy tohoto úpadku v ekonomické rovině jsou po neúspěchu FTAA (Americká zóna volného obchodu) zdrcující. Neúspěšná obchodní a finanční integrace celého regionu pod kontrolu amerického kapitalismu postihla celý tradiční trh. Tento neúspěšný projekt nebyl nahrazen žádným jiným plánem stejného rozsahu. Dvoustranné smlouvy nepřinesly očekávané výsledky a stará touha po panamerické nadvládě je odložena.
Tato hospodářská nepřízeň se rozšířila i do geopoliticko-vojenské roviny. Erozi vedoucího postavení USA se v posledních dvou desetiletích nepodařilo zvrátit ani větším nasazením Jižního velitelství, IV. flotily, základen v Kolumbii nebo přítomností DEA, CIA a FBI. Bílý dům nedokázal zopakovat okupaci Grenady (1983) nebo Panamy (1989). Sice posílil blokádu Kuby a vyzkoušel spiknutí proti Venezuele, ale nedokázal obnovit OAS (Orgaizace amerických států) ani zorganizovat kontinentální převrat, v nějž Limská skupina doufala.
Stejný neúspěch se potvrzuje i na ideologické úrovni. "Americký sen" již neoslňuje tak jako dříve. Vyzdvihování čistého kapitalismu přetrvává, stejně jako adorace podnikání nebo idealizace konkurence, ale odkaz na USA ztratil své tradiční a výlučné ústřední postavení. Potíže, s nimiž se ekonomika Severu potýká, odrazují od omlouvání minulosti. Nárůst nebývalé nerovnosti činí nevěrohodným ztotožnění amerického politického systému s blahobytem většiny.
Starý obraz Spojených států jako ochránce kontinentu také ztrácí své stoupence. Pouze pro stále menší část regionálních elit nadále ztělesňuje společné hodnoty lidstva. Mezinárodní intervence Washingtonu již není vnímána jako jediný lék proti chaosu. Je jasné, že mariňáci zasahují pouze proto, aby zajistili zisky kapitalistické menšině v USA. Tuto všeobecnou revizi role Spojených států urychlil nekompromisní příchod nového vnějšího hráče.
Neúspěchy tváří v tvář překvapivému vyzyvateli
Explozivní expanze Číny v Latinské Americe potvrzuje zhoršování dominance USA. Asijský obr nemá v úmyslu konkurovat způsobem, jak se o to pokoušely Evropa nebo Japonsko, které při různých příležitostech podnikaly neúspěšné vpády do regionu ovládaného Washingtonem. Ve druhé polovině 20. století se tyto intervence vždy omezovaly jen na určitá odvětví hospodářství a nikdy neohrožovaly všeobecné prvenství velmoci.
Příchod Číny představuje další rozměr a vnáší bezprecedentní klín do celého latinskoamerického regionu, který USA pohrdavě nazývali "zadním dvorek". Rychlost tohoto asijského pronikání je bezprecedentní. Začalo to v obchodní sféře prostřednictvím operací, které se stupňovaly tempem 26 % ročně. Objem tohoto obchodu vyskočil z 18 miliard dolarů (2002) na 450 miliard (2021). Čína se nyní stala největším partnerem Argentiny, Brazílie, Chile, Peru a Uruguaye a druhým největším partnerem Mexika a Kolumbie.
Původní zájem Pekingu byl zaměřen na nákup surovin. Vsadil na to, že si zajistí dodávky surovin v regionu, který ukrývá největší zásoby na planetě. Otevřeně se postavil proti yankeeskému strážci tohoto bohatství. V Latinské Americe se nachází 40 % světové biologické rozmanitosti, 25 % světových lesů a 28 % světových vodních zdrojů. Má také 85 % známých ložisek lithia, 43 % mědi, 40 % niklu a 30 % bauxitu. Čína si tohoto bohatství všímá, aby udržela svůj mimořádný růst.
Tento nápor kopíruje v Latinské Americe expanzi východního giganta ve zbytku světa. V tomto případě však přímo podkopává převahu svého hlavního rivala na území, kde mají USA dlouhodobě prvenství. Překvapení Washingtonu bylo ohromující a establishment nebyl schopen tváří v tvář takové výzvě definovat protiútok. Nikdy si nepředstavoval, že by asijský postup mohl dosáhnout takového rozměru na jeho vlastním území.
Čína využila neúspěchu FTAA (Americká zóna volného obchodu), kterému čelil Bush, a Obamovy váhavosti při řešení volného obchodu k zavedení svých dohod v regionu. Tímto způsobem se jí během pouhých 20 let podařilo zaujmout v celé oblasti místo velmi blízké Spojeným státům.
Neúspěšná protiofenziva
Spojené státy se již neuchylují k nabídkám volného obchodu, aby omezily čínskou expanzi, protože v této oblasti nejsou schopny svému rivalovi konkurovat. Bezcelní obchod byl vždy praporem nejkonkurenceschopnějších ekonomik. Stal se velkým symbolem Londýna v 19. století, Washingtonu v minulém století a Pekingu dnes.
Spojené státy přijaly tuto zásadu teprve tehdy, když jejich ekonomika začala převyšovat své konkurenty. V té chvíli izolacionistické sektory prohrály se svými globalistickými kolegy, kteří jim vnutili program liberalizace.
V Latinské Americe byl tento směr určen panamerikanismem a následně rozšířen o programy liberalizace obchodu. Na konci druhé světové války byl prapor volného obchodu spojen s americkou ekonomikou, která byla trojnásobkem HDP SSSR, pětinásobně překonala výrobní objem Velké Británie a byla domovem poloviny světové průmyslové aktivity.
Pokles této americké produktivity byl nejprve patrný tváří v tvář obnoveným ekonomikám Japonska a Německa a nyní se zprůhlednil v důsledku vzestupu Číny. Konkurenceschopnost asijského obra vysvětluje jeho horlivou obhajobu deregulace obchodu na summitech v Davosu. Formální věrnost tomuto ideálu u většiny Západu kontrastuje se skutečným prosazováním tohoto cíle novým ekonomickým centrem na Východě.
Neúspěch Trumpovy protekcionistické reakce na toto dilema vedl Bidena k pokusu o keynesiánské nástroje k vyrovnání závodu s Čínou. Do Bílého domu přišel s rétorikou New Dealu a odvážnými návrhy na zvýšení vládních výdajů, obnovu příjmů a podporu investic do infrastruktury. Slíbil, že zruší snižování daní a potrestá daňové ráje, aby získal zdroje potřebné k oživení americké ekonomiky.
Biden nepřevzal Obamův multilateralismus ani iniciativy jeho globalistických předchůdců v oblasti volného obchodu. Pokusil se pouze o určité přiblížení tomuto kurzu, aby zažehl motory amerického oživení. Tato strategie se však v prvním dvouletí jeho funkčního období nerozběhla.
Jeho balíček na zvýšení veřejných výdajů získal v Kongresu mnohem méně, než se očekávalo, a to tváří v tvář odmítavému postoji republikánů a námitkám jeho vlastních lavic. Nejprve farmaceutická lobby zablokovala jakékoli omezení patentového impéria, poté velký byznys vetoval zlepšení sociálních dávek a zvýšení daní. Poté bankéři vznesli námitky proti rozšíření veřejných výdajů a nakonec ropné společnosti bránily rozjezdu zelené ekonomiky.
Keynesiánské oživení se také muselo vypořádat s novým scénářem inflace, který následoval po pandemii, a s obnovenými vojenskými výdaji zavedenými ukrajinskou válkou.
Tato brzda brání opožděnému obnovení transatlantických a transpacifických obchodních projektů, které Spojené státy udržují v nedefinovaném stavu. Blokování, jemuž tyto iniciativy čelí, potvrzuje patovou situaci první velmoci. Mezinárodní prvenství dolaru, výhody v oblasti špičkových technologií a gravitace Pentagonu neposkytují dostatečnou oporu pro spory s Čínou. Z tohoto důvodu není Biden schopen zvrátit pokračující postup východního draka v Latinské Americe.
Hedvábná stezka v regionu
Boj o ekonomickou nadvládu v Latinské Americe se odehrává také na poli mezinárodních megaprojektů. Čína se pouští do budování gigantického pásu infrastruktur, přístavů a tras, který již zahrnuje 145 zemí, v nichž žije 70 % světové populace a nachází se 55 % světového hrubého domácího produktu. Hedvábná stezka zahrnuje půjčky ve výši 8 000 miliard dolarů a překonává plány na obnovu po druhé světové válce.
Tento kolosální podnik postupuje uprostřed bouřlivého napětí způsobeného válkou, inflací a nedostatkem dodávek, který vypukl po pandemii.
Čína se také musí vypořádat s konflikty vyvolanými zadlužením zemí, které se na jejím projektu podílejí. Již nyní je významným věřitelem velmi křehkých ekonomik (Mongolsko, Laos, Maledivy, Černá Hora, Džibutsko, Tádžikistán a Kyrgyzstán) a refinancuje závazky vůči zemím, které jsou těmito závazky silně postiženy (Bangladéš, Tanzanie a Nigérie).
Jednání o jednotlivých úsecích Hedvábné stezky vyvolává také konflikty s účastníky, kteří zvyšují svou účast bez konzultace s regionálními partnery. Příkladem těchto napětí jsou jednání Itálie za zády Evropy. V této široké škále okolností však Čína sází na velké peníze proti zmateným divákům z USA.
Tento problematický scénář se rozšířil i do Latinské Ameriky. Během pouhých čtyř let se Hedvábná stezka rozrostla o 20 zemí v tomto regionu a začíná dosahovat vlivu srovnatelného s africkým kontinentem v tomto projektu. Nejnověji se připojila Argentina, která tímto vstupem zvýšila tlak na vstup tří hlavních absentérů: Brazílie, Mexiko a Kolumbie.
Ekonomika jihoamerických zemí byla lákána většími úvěry na financování nákupu průmyslového zboží a služeb z Číny. Argentina je pod menším tlakem Washingtonu vůči Pekingu než Mexiko nebo Kolumbie a má méně průmyslu, který je třeba chránit před dovozní lavinou, než Brazílie. Nabídky však odpovídají expanzi brazilského obchodu s Čínou, který vyskočil ze 2 miliard USD (2000) na 100 miliard USD (2020).
Mexiko stále čeká na odpověď na návrh uzavřít přímou dohodu o volném obchodu s Pekingem, který je vetován doložkami T-MEC podepsanými se Spojenými státy. Mnohé hlasy se zasazují o přijetí tohoto konfliktního kroku, aby se země dostala do stavu skutečné rovnosti vůči dvěma mocným zemím planety. Tato sázka však sebou nese kartu, kterou prozatím nikdo nechce hrát.
Čína jedná se všemi svými partnery, aniž by požadovala stejné závazky, jaké obvykle požadují Spojené státy. Nemá tradici být věřitelem, který konzumuje přivlastňování území, podniků nebo zdrojů nesolventních dlužníků.
Žaloby za "neplnění" závazků, které se projednávají u rozhodčího orgánu (ICSID), ilustrují rozsah sankcí, které americké (nebo evropské) společnosti ukládají latinskoamerickým státům. Počet těchto pokut vyskočil z 6 (1996) na 1 190 (2022) za kompenzace přesahující 33 miliard USD.
Uplynulý čas vyřeší všechny otázky ohledně budoucího chování Číny v podobných situacích. Někteří analytici odhadují, že východní gigant již začal podobným scénářům předcházet a nahrazuje úvěry mezi státy soukromými půjčkami se zárukami za majetek. Provádění těchto záruk však dosud nebylo ověřeno a Čína nadále vykazuje přátelštější profil než její severoamerický konkurent. Pokračuje v realizaci Hedvábné stezky rychlostí, která zneklidňuje americké pozorovatele.
Základní vojenské zdroje
Spojené státy se snaží čelit svým ekonomickým nedostatkům větší geopolitickou a vojenskou aktivitou. Na tuto kartu hrají všichni nájemníci Bílého domu, aby omezili čínskou přítomnost a narušili autonomii místních kapitalistických tříd.
Oba záměry sdílí vedení republikánů i demokratů, kteří upřednostňují kombinaci agrese a politiky vyjednávání, aby znovu rozvinuli moc USA. Směs klacku s dobrými mravy přetrvává jako hlavní kombinace všech washingtonských administrativ.
Žádný americký vůdce neuvažuje o hypotéze stažení USA z Latinské Ameriky. Tato nepružnost je neodmyslitelnou součástí první mocnosti, která se nemůže (a nechce) dohodnout s Čínou na předání dominií, na němž se v první polovině 20. století dohodla s Velkou Británií.
Spojené státy si hodlají zachovat své prvenství s využitím monumentální vojenské struktury, kterou v regionu udržuje Pentagon. Jižní velitelství, IV. flotila a základny v Kolumbii artikulují zařízení velmi podobného rozsahu, jaké využívá námořní pěchota v Perském zálivu nebo ve Středomoří.
Latinská Amerika je historickým základem amerického intervencionismu. V letech 1948-1990 se ministerstvo zahraničí podílelo na svržení 24 vlád. Ve 4 případech jednali američtí vojáci, ve 3 případech zvítězily atentáty CIA a v 17 případech šlo o převraty řízené z Washingtonu. Velkou část těchto přepadů spáchalo 70 000 vojáků, které Pentagon v letech 1961-1975 vycvičil k provádění nejrůznějších masakrů.
"Válka proti drogám" byla nejnovější formou takové eskalace. Její součástí byla trvalá přítomnost DEA (Úřad pro potírání drog), zejména v Mexiku, Kolumbii, Peru a Bolívii. Bylo zabito dramatické množství Latinoameričanů, aniž by to mělo jakýkoli vliv na omezení obchodu s drogami. Tato neúčinnost byla důsledkem činnosti samotné CIA, která tolerovala komercializaci narkotik, aby doplnila své financování.
Tento okruh také usnadnil mnohamilionové zisky výrobcům zbraní a bankám, které transformují černé peníze do běžných operací. Za toto praní špinavých peněz byly subjekty zapojené do trestné činnosti -jako například Wells Fargo- potrestány pouze pokutami.
Ministerstvo zahraničí své agrese vždy maskuje nevěrohodnými záminkami. Námořní pěchota a velvyslanectví jsou tradičně vykreslovány jako zachránci před divokými nepřáteli. Nejprve to byli komunisté, pak Taliban, pak obchodníci s drogami a v poslední době teroristé. Hollywood k této maškarádě aktivně přispívá masivní propagací stereotypů, které jsou formovány podle mystifikací, jež Washington proklamuje.
Spojené státy mají v současnosti 12 vojenských základen v Panamě, 12 v Portoriku, 9 v Kolumbii, 8 v Peru, 3 v Hondurasu, 2 v Paraguayi. Zařízení stejného typu udržují také na Arubě, Kostarice, v Salvadoru a na Kubě (Guantánamo). Na Falklandských ostrovech britský partner zajišťuje síť NATO napojenou na místa v severním Atlantiku.
Washington však svou strategii přijímá s ohledem na omezení, kterým v minulosti nečelil. Nemůže již vysílat četníky se stejnou drzostí, jaká panovala ve druhé polovině 20. století. Svou činnost provozuje ve stínu, aby svrhl nepohodlné vládce a dosadil podobně smýšlející diktátory.
Stačí sledovat nedávné přiznání vysoce postaveného Trumpova úředníka (Boltona), abychom si všimli, jak vytrvalá je pečlivá příprava státních převratů ze strany USA. Muži Washingtonu také podporují kruté represe, které proti peruánskému lidu rozpoutal uzurpátor Boularte.
Se stejnou hrubostí a bez jakéhokoli studu vyhlásil šéf Jižního velitelství právo Pentagonu spravovat přírodní zdroje Latinské Ameriky jako své vlastní. S tímto mandátem přebudovává sbor amerických inženýrů splavný okruh řek, které protínají Paraguay. V konfrontaci s Pekingem se Washington vyhýbá jakémukoli zmírnění své vojenské přítomnosti na " zadním dvorku".
Patové situace v sousedství
Závratný průnik, kterého Čína dosáhla v Latinské Americe, potvrzuje bezmocnost amerického válečného štvaní proti hospodářskému ústupu USA. V žádném jiném regionu světa nemá Washington tak zjevnou vojenskou převahu. Pokud jeho zbraně, špioni a velvyslanci nejsou schopni zadržet obchodní mašinerii Pekingu v této oblasti, má jen malou šanci uspět v jejím zastavení v jiných koutech planety. Proto je Latinská Amerika zkouškou budoucnosti.
Příchod Číny do tohoto regionu narušuje přímou kontrolu, kterou Spojené státy na tomto kontinentu dlouho vykonávaly, když neměly soupeře. Regionální četníci pod dohledem Pentagonu (Kolumbie), nikdy neměli takovou míru symbiózy se severním establishmentem.
To, čím se dominance USA v Latinské Americe vždy vyznačovala, bylo jejich přímé, explicitní a drtivé zasahování na jih od Rio Grande. Proto je příchod Číny tak významný.
Spojené státy se nikdy nevyhýbaly nasazení nejrůznějších akcí, aby demonstrovaly nadvládu a daly místním vládnoucím třídám najevo, kdo je tady pánem. Uchylovaly se k pestré nabídce vydírání nebo hrozeb, aby daly toto vůdcovství jasně najevo. Tato kombinace válečných metod a rétoriky koexistence však již latinskoamerickou buržoazii neodrazuje od obchodování s Pekingem.
Tento neúspěch staví dominantní USA do bezprecedentní situace, která postrádá scénáře. Nečelí revoluční výzvě zdola (jako v 60. a 70. letech) ani geopolitickému soupeření (obdoba studené války). Nemůže ani ustoupit jako koloniální impéria tváří v tvář africké dekolonizaci. Musí se vypořádat s ekonomickou konkurencí a uchýlit se k vojenskému nátlaku, který nedosahuje svého cíle. Zvláštnosti čínského soupeře - které budeme analyzovat v příštím článku - vysvětlují tento velký americký problém.
---------------------
Claudio Katz: profesor na univerzitě v Buenos Aires a výzkumný pracovník CONICET. Je členem Red de Economistas de Izquierda (Sítě levicových ekonomů). Jeho poslední kniha "La teoría de la dependencia, 50 años después" (Teorie závislosti, 50 let poté) získala cenu Libertador za kritické myšlení. Jeho webové stránky jsou http://katz.lahaine.org
díky za vložení
Mexiko začíná být hodně vzpurné - nedávno jej chtělo USA "potrestat" osvědčeným způsobem - vydáním zprávy o "porušování lidských práv" - a Mexiko zareagovalo - USA si má nechat ty své účelové a vydírací zprávy o lidských právech v Mexiku , nemá strkat nos do věcí jiných států. Žádné diplomatické opatrné mumlání , ale podobné, jako před pár měsíci Indie versus USA a jeho pokus o poručníkování (vztah s Ruskem a obchodu s ním) , kdy je Indie také hodně natvrdo odkázala do patřičných mezí . *** Většině zemí se bude více líbit obchodování na bázi rovný s rovným bez zasahování do vnitřních záležitostí země s tím, že z toho mají prospěch obě strany - než vyhrožování, vydířání a drancování, kterému západ říkal spolupráce.
Tak to mě celkem udivuje,
proč nezdrhají amíci do Mexika a jiných jižních států, ale proč je to naopak a pak tam nahoře dělají mexikáni podřadné práce za peníze, za které by amík nehnul prstem.
Tento článek vůbec není o lidech,
ale o vlivu států, Číny a USA, v Jižní a Střední Americe. Nemá to co dělat se současnou životní úrovní obyvatel.
Česko bojuje o přežití !
V roce 1989 jsme byli plně fungující a soběstačný stát, bez dluhů s vyspělým školstvím, průmyslem i
zemědělstvím. Po třicetileté péči západu máme biliony dluhů, jsme jen montovna, veškerý průmysl a
energetika je v cizích rukách a úroveň školství si můžete porovnat na diskuzi novinek
k té úrovni školství - nedávno byl článek s
profesorkou na střední ekonomické škole - fotka práce "ekonoma", který je těsně před maturitou - náklady na výrobu postele - cca 4000, k tomu měl student dopočítat 21% DPH a marži cca 20% - a měl vypočítat konečnou cenu postele v obchodě - vyšlo mu 44 000 a nějaké drobné - a ani mu to nepřišlo divné:))) A další zajímavosti - cca třetina žáků má papír od různých soukromých psychologů, že nesmějí být vyvoláni, protože jim to způsobuje stres a "poškozuje jejich psychický vývoj", další mají papír na to, že jim nesmí být zadán předem neohlášený test - takže testy se ohlašují předem a ve škole se před nimi společně vypočítají "příkladové" úlohy, které jsou poté de facto totožné se zadáním v testu. A stejně vám z toho vyleze postel za 44 000. Další dvě profesorky z jiných škol tuto situaci potvrdily, ovšem pod podmínkou absolutní anonymity jejich i školy, kde vyučují.
V této souvislosti mi ještě vyskočila žádost libereckého kraje na přidání prachů od státu na - asistenty pro ukrajinské žáky ( s těmi inkludujícími asistenty bude za chvíli ve třídě víc asistentů než žáků), na mimořádnou výuku češtiny pro ukrajinské žáky a na uhrazení mimoškolních aktivit pro ukrajinské žáky. Chtějí docela balík.
Vzpomínka
Dneska jsem si na něco vzpomněl.
Neměli být touto dobou všichni naočkování už dávno mrtví?
Kde se asi stala chyba...