Když jmenovali Marka Výborného do funkce ministra zemědělství po tragickém Nekulovi, jeho teologičenstvo řeklo, že bude vyjednávat s obchodními řetězci, aby klesly maloobchodní ceny v hytlermarketech. Ten rozdíl u nás a v zahraničí už bil příliš do očí a ohrožovalo to už tak mizerné preference naší eurohodnotné pětikoaliční vlády. Nabíjelo vo všem dezinformátorům, že naše vaše Evropská unie nás chce obrat až na kost.
V rozhovoru na Parlamentních listech se mě ptali, jak bych s obchodními řetězci na Výborného místě vyjednával já a moje odpověď byla jednoduchá. Řekl bych všem těm manažerům i s Prouzou v čele, že buď sníží ceny na normální úroveň, nebo se pustím do přípravy zákona, který je donutí vedle prodejních cen uvádět i nákupní. A až lidi uvidí, jak je berou u huby, tak všechny ty Kauflandy, Lidly i Tesca zapálí. Tento nápad jsem přednesl i na demonstraci, aby se o něm vedla veřejná debata.
Nenárokuji si na tuto myšlenku žádný patent. Prostě jsem ta slova vnesl do veřejného prostoru ku všeobecnému použití. Je zapotřebí, aby to prošlo nějakou diskusí, aby se vymyslel postup, kterým by se něco takového zavedlo…. prostě aby se toho někdo chopil, zvedl to téma a udělal z něj politický program.
Já vím, že mi zase budete nadávat, že dělám reklamu na Rajchla, ale sorry jako… on se toho chopil. Mohl to udělat kdokoliv, mohl si jí přivlastnit pro sebe, mohl před lidmi tvrdit, že to vymyslel on sám a postavit to jako jeden bod budoucí předvolební kampaně, mohl tuto myšlenku šířit, protože už jen samotná hrozba, že by něco takového mohlo být odhlasováno, byl na obchodní řetězce slušný tlak. Nikdo si to za své nevzal… jen Jindra. Až se někdo bude divit, proč jsem s ním zapřažen ve stejné káře, tak přesně proto.
Když se k této myšlence Jindra přihlásil na svém fejsbůku, tak okamžitě nastal obrovský nálet různých prázdných profilů, kteří začali dokazovat, že to nejde. Ostatně, kdykoliv jsem o tom psal já na svých platformách, bylo to to samé. Okamžitě se našla spousta chytrolínů, která vzletnými slovy dokazovala, že to řetězce budou obcházet, že je to zbytečná administrativa, Jindrovi také hned začali vytýkat populismus, protože trh je trhem jen tehdy, když je asi tajný… Jako by už od starověku nedávali stejná řemesla do stejné ulice, aby si lidi mohli snadno jejich ceny porovnat a aby si navzájem konkurovali.
Vždycky je to takový nálet, že to rozhodně není náhoda. To prostě naši neziskovkáři (obsluhující dvacet různých profilů) zachraňují evropské hodnoty za peníze obchodních řetězců. To by tak hrálo, aby jim klesl zisk… A samozřejmě, nedělají to jen diskutéři navedení, ale i ti blbí, kteří prostě potřebují vyřknout názor, i když o něm vůbec nepřemýšlejí. Jak o nich říká můj bratr – trpí předčasnou ejakuací názoru.
Já vám dneska naprosto arogantně a jízlivě řeknu, jak snadné by bylo, něco takového zavést a jak málo přemýšlejí ti, kteří vědí, že to udělat nejde.
Na každém výrobku v obchodech jsou totiž povinné údaje. Dozvíte se tam nutriční hodnoty, složení výrobku včetně všech možných i nemožných „éček“ A světe div se, je tam dokonce i napsáno, kdo daný výrobek vyrobil. Každý výrobce má totiž dokonce registrované i obchodní značky. Kupte si Kofilu a na každé je napsáno, kdo ji vyrobil. Kupte si mouku Pernerku a na každém pytlíku je napsáno, kdo ho vyrobil. Kupte si lahev Matonky, kupte si Kofolu, kupte si mléko Kunín a přímo na tom tetrapaku jsou údaje o výrobci, které jsou POVINNÉ. Dokonce, když nějaký výrobek dovezete ze zahraničí, tak je na něm povinně uvedeno, kdo ho k nám do republiky dovezl. I na privátní obchodní značce řetězce je uveden výrobce. Podle čárového kódu můžete snadno zjistit, že pivo Argus z Lidlu je třeba Jihlavský Ježek, jen s jinou etiketou. Ale na té etiketě se dá vždycky dohledat, kdo je výrobcem a dokonce se tam dá vždycky dohledat i den výroby.
Tyto údaje jsou povinné především proto, aby se dalo dohledat, kdo může za případnou plošnou otravu. Kdo může za vadnou sérii, proti komu bude vedeno správní řízení, kdo je odpovědný za škodu, atd, atd. Na každém výrobku je uvedena i šarže, aby v případě nějakého nedostatku bylo možno je rychle stáhnout z trhu. Každý kus masa má svůj „techničák,“ aby se dal dohledat původ až ke konkrétní krávě i jejím rodičům.
Je úplně jedno, přes kolik obchodních prostředníků se výrobek dostane do vaší nákupní tašky, protože výrobce je VŽDYCKY JASNĚ UVEDEN. I na zahraničních výrobcích je výrobce jasně uveden. Navíc je tam uveden i ten, který to konkrétní zboží k nám do obchodu dovezl. Pokud tyto údaje chybí, dávají se milionové pokuty.
Už chápete, kam mířím? Především vy, kteří víte, že uvádět nákupní ceny nejde, že to obchodníci budou obcházet tím, že vytvoří jiné obchodní prostředníky a podobně. Už vám to dochází, nebo pořád ještě tápete?
Není žádný problém legislativně nařídit, aby obchodní řetězce povinně uváděly cenu, za kterou výrobce ten konkrétní výrobek prodal do obchodní sítě. A je úplně jedno, jestli to dodal přímo Kauflandu, nebo jestli to koupilo Hopi a rozdistribuovalo to do Jednot. Je úplně jedno, jestli to prodali do sítě FLOP a je úplně jedno, jestli si to obchodníci navzájem ještě třikrát přeprodali. Stejně tak je úplně jedno, že to v Penny v akci koupil Vietnamec, přirazil si k tomu pět korun a prodává to ve své vesnické večerce.
Každý výrobek má svého výrobce, který je na každém výrobku povinně uveden. Zákony a vyhlášky, které přesně definují povinné údaje na výrobku, ty už existují. Stroje, které potiskují obaly výrobků povinnými údaji, ty také existují. Na každou čokoládičku se tiskne datum spotřeby. Myslíte, že je pro výrobce problém, aby na obal natiskl cenu, za kterou to prodal do obchodní sítě? Stačí to jen připsat k povinnostem výrobce. A nebojte se, výrobce dneska musí plnit tolik administrativních povinností, že tohle bez problémů snese.
Myslíte, že v dnešní době načítání čárových kódů a inventur, které jdou až ke konkrétní krabičce v regálu, je problém, aby cenovka obsahovala kromě prodejní ceny pro zákazníka i prodejní cenu výrobce, který je od začátku povinně jasně definovaný? Kdybych byl ministr zemědělství, tak bych si jen rozmyslel, jestli tu nákupní cenu bude uvádět Kaufland a nebo přímo sám výrobce…
Já vím, Kauflandy si ještě účtují regálovné a různé další poplatky, ale není problém dopad těchto poplatků rozpočítat do ceny výrobků. Umí to každý účetní a bez tohoto rozúčtování by výrobce nevěděl, jestli vlastně vůbec vydělává.
Mimochodem – není to tak dávno, kdy zaznívaly hlasy, aby vláda zakázala obchodníkům slevové akce. To samozřejmě žádný nálet placených internetových chytrolínů nenastal. Žádná legislativa, díky které budeme mít jídlo dražší, není problém. Nejde jen legislativa, která by ceny snížila. To je prostě už předem nemožné.
Vy všichni, co už předem víte, že něco nejde, vám vzkazuji, že se vždycky najde nějaký blbec, který neví, že to nejde, jde a udělá to. Zveřejnění prodejní ceny výrobce, to je něco, co by se dalo udělat naprosto snadno. Ano, Prouza bude řvát jak píchlé prase. Kauflandy budou řvát ještě víc a posílat další placené libtardí diskutéry, aby dokazovali, že to nejde… ale ono to jde a jde to snadno, protože na blbém pytlíku i s čipsy je výrobce vždycky uveden.
A vy, co jste věděli předem, že to nepůjde, protože nejde zjistit, kdo je vlastně výrobce, doufám, že se teď cítíte dostatečně trapně… přeju vám to.
Díky Jindro, že jste se toho v PRO chopili. Udělám všechno, abych vám v tom pomohl, jak jen to bude možné. Bude to jak na Slovensku – Fico vyhrál volby a konec dodávek zbraní na Ukrajinu se stal sám jen tím, že to Veľký Robo avizoval předem. Až vyhraje volby PRO, začne největší slevová akce v dějinách této země a na jejím konci budou ceny potravin o 20 – 30% nižší. A jestli to hytlermarkety nepochopí, věděl bych ještě o dalších zajímavých údajích, které by se mohly na obalech výrobků uvádět… Tohoto tématu se mohl chopit kdokoliv… Kdo se ho chopil? Ano, přesně tak.
A pro všechny pochybovače hlásím: Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.
- Log in to post comments
Komentáře
Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Tak tedy jízlivě po vidlácku: Vidlákova naivita a snaha o opětovné zavedení socialistického centrálního plánování. Vidlák se usmyslel, že s těmi svými "povinnými cenami od výrobce" poběží proti zdi a nějak ji proskočí. Nechce slyšet že si rozbije hubu, chce pouze slyšet návrhy jak zdí proskočit.
Moje rada zní - neskákat proti zdi.
Ona ale celá naše ekonomika a hospodářství běží proti zdi. Byrokracie, přeregulovanost, vysoké daně a odvody, předražené energie, spousta povinných poplatků a příspěvků do všelijakých fondů a komor. Proto je u nás draho. A Vidlák chce ceny srazit další regulací a byrokracií? Další dobroser co na nás chce páchat dobro výrobou dalšího, už snad 32.156.378mého zákona/vyhlášky/nařízení. He he! Ke každému novému zákonu/vyhlášce/nařízení musíš vyrobit sankci - pokutu. A hlavně musíš vyrobit nové lejstro. Ke každému novému lejstru musíš přibrat nového úředníka. A každý nový úředník si svůj plat chce zasloužit tím, že se vozí se po podnikatelích, protože jenom oni vytváří peníze a je možné je zas a zas podojit. To je neprůstřelný zákon byrokracie!
V tomto zkurvistánu, čím více je takovýchto dobroserů, tím méně je obyčejných výrobců, firem, obchodů a obchodníků, a tím větší moc mají obchodní řetězce a nadnárodní společnosti. Kdejaký úřednický hňup se snaží strkat rypák do mého byznysu. Každému může být hovno po tom za kolik já nakupuji, je to moje know-how, moje obchodní tajemství, má cesta k úspěchu. Důležité je že zákazník u mně nakoupí, protože prodám konkurenceschopně. A všechny ty vaše regulace zatěžující administrativu a účetnictví jenom ztěžují konkurenceschopnost obchodníků a výrobců. A zvýhodňují řetězce (které už tak jsou zvýhodnění individuálními investičními pobídkami, odpuštěním nájmů, snížením daní a odvodů, atd.).
Konkurenceschopnost, to jest ochota zákazníka kupovat za mé ceny - to jedinné má určovat ceny. A žádný debilní úředník s lejstrem!
Takže moje rada zní - neskákat proti zdi, nevymýšlet blbosti, a pouze se snažit zjednodušit byrokracii, zrušit tisíce zbytečných regulací, vyházet hromadu zbytečných úředníků (ideálně i s druhou hromadou papalášů na ministerstvech), snížit daně a odvody, zrušit zvýhodňování řetězců = rovné podmínky pro všechny u daní, odvodů, nájmů, apod.
A pak ty ceny budou postupně (ale hlavně přirozeně) klesat i u nás, tak jak je to normální všude ve světě. ;o)
Teda Ethanole,
rád tě nemám a nikdy bych nevěřil, že zrovna tobě dám 5 slepic, ale v tomto případě jsem to prostě udělat musel. Napiš, prosím, zase nějakou blbinu, ať si to vykompenzuju.
Ač jadrně
přesto trefně.
Edit: pardon, měla to být reakce na Ethanolův příspěvek z 8:19, nějak mi to skočilo sem
Já se při pročítání zdejší diskuse musím smát.
Jak snaha regulacemi nabourávat přirozená obchodní pravidla dává vzniknout téměř shodu v názorech jinak ideologických protivníků. ;o))
Co je ta lumpárna?
lumpárna je to, že média a politici lžou o tom, že za neúměrné ceny jsou vinni výrobci a producenti, zatímco překupníci jsou ti svatí blahorodící starostliví , bez nichž by zítra slunce nevyšlo.
Lepit štítky na zboží je pracné a může být i nákladné.
Kolik lidí dnes nakupuje s tím obchodním terminálem, kde po naskenování mohou vidět i vstupní cenu zboží. Může ta informace být i na dostupných stránkách prodejen do určené velikosti prodejní plochy nebo obratu.
Ale podšívkové a šmejdi nejen s hrncema, ale s čímkoliv nestojí přece o to, za kolik pořídili svůj prodávaný produkt.
V minulém století po vítězství bolševiků nad socialismem jsme byli nakupovat v Bavorsku.
A tam, ti kapitalisti, měli stanovenou výši marží podle polohy prodejny ve městě . Proto se nakupovalo na předměstí v Aldi a nikoliv na náměstí u hokynáře.
Fakt by někomu asi zaskočilo, kdyby na lístku v restauraci měl u tý 0,33 l Mattoni cenu 4,50/ 45 Kč !
cc
vysoké ceny nealka vyrovnávají nízké ceny piva
pár přispěvatelů je přesvědčeno,
že Vidlákovy cenovky by nefungovaly. O.K., váš názor. Ale vaše řešení nikde ????
Tak to podle některých diskutérů
vypadá jako neřešitelný problém. Jistěže, vidět obchodníkovi pod prsty je pro něj velká svízel. Nepopírám, že obchodník se snaží levně nakoupit a draze prodat - to je vlastně princip nepřímého obchodu. Takže se obchodníci budou dohledu bránit jak se dá, vymýšlet, proč to nejde nebo jak se tomu dohledu vyhnout. Už dávno zapomněli, co je to férová cena a přiměřený zisk. Ale budou ještě vykřikovat cosi o obchodním tajemství atd.
Když jsem dodavatele tlačil k rozumný cenám, šlo to jenom tak, že jsem si u jejich dodavatelů (výrobců) zjistil běžné ceny a pak jsem nimi operoval. Že si třeba kamery nakoupíme přímo u výrobců a dodavatel je jenom namontuje a bude tedy účtovat pouze práci. Cena jedné kamery najednou klesla na třetinu - i s montáži. U těch obchodních řetězců by to mělo asi podobný efekt. Navíc by si mezi sebou konkurovali.
A ještě jeden příklad ze života: Kdysi dávno kdosi přivezl do města melouny z jihu Slovenska. Byly pěkné, ale o dost dražší než ty v Zelenině-Ovoci. Takže lidé kupovali tam. Večer, když obchodník viděl, že ten vozík melounů už prostě neprodá, tak zjistil, že se mu nechce melouny vozit zpátky na Slovensko, vyložil tedy melouny na chodník u zdi Spořitelny a odjel. Za čtvrt hodiny tam nebyl ani jeden. Kdyby býval byl slevil pod cenu v Zelovoci, mohl během odpoledne rozprodat všechno. Ale on ne, držel hrdě svoji cenu. Prodělal mnohem víc. Vlastně je to obdoba, když se v Jižní Americe pálila káva, aby se udržely ceny. A supermarkety to někdy dělají podobně. Raději nechat projít záruční dobu, odepsat to a vyhodit do kontajneru. Bezďáci, které nějaká číslíčka na obalu neruší se měli dobře a dokonce s těmi potravinami i šmelili.
Ale já nejsem obchodník...
Na vašem postu mě zaujaly dvě věty
Jedna o tom, jak by víc vydělali, kdyby cenu snížili a druhá na konci, kde píšete, že nejste obchodník.
Ještě za komančů, díky svému kádrovému profilu, jsem na lodi vozil uhlí z Lovosic do Chvaletic. Ale někteří moji ideologicky prověřenější bývalí spolužáci jezdili do Hamburku a vyprávěli, že na trhy zásadně chodili těsně před zavřením. Protože v tu chvíli se obchodníci chovali přesně tak, jako ti, vámi zmiňovaní s těmi melouny. Celý den pálili svoje zboží za jisté ceny a večer pro ně bylo výhodnější se zbytků zbavit. Tak to dali zadáčo, aby si to rozebrali češi a podobně chudí. A věřte mi, že obchodník, který to bude mít blbě spočítané, už tam za pár týdnů stánek mít nebude. Jelikož většina tam takto fungovala léta, znamená to, že to spočítané měli velice dobře. To pouze vám, který jste ke kšeftu nikdy nepřičuch, přijde smysluplnější snížit cenu. Jim, kteří se obchodem živí, to jako dobrý nápad nepřišlo.
Proč asi? Řekl bych, že oni, díky svým dlouholetým zkušenostem, ví své, kdežto vy pouze teoretizujete.
Opět dodatek.
Já jsem sice provozoval velkoobchod a měl pár krámů, ale sem tam jsme se účastnili i na výstavách a prdli tam svůj stánek, díky čemuž jsem se s mnoha stánkaři skamarádil.
Hele, já se do těchhle zemitých lidí zamiloval. Jsou schopní v tom stánku stát i v únoru, na palici čepici, na rukou rukavice a drtěj to furt. Mám je sice rád, ale do většího kšeftu bych s nimi nešel, páč vychcanější parchanty jsem ve své obchodní kariéře nikde jinde nenašel. Ale píši to v dobrém. Život a kšeft se s nimi nesere, oni se nesmějí srát s ním.
Pro hokynáře je lepší a…
Pro hokynáře je lepší a přirozenější se chovat jako hokynář.
vyšší ceny jsou O.K. tam,
kde je vysoký podíl lidské práce a velká spotřeba energií. Je rozdíl, jestli si koupíte Arguse v Lídlu, kde si ho sami vezmete, donesete na kasu i zaplatíte, nebo když si dáte točeného Ježka v hospodě, chlazeného, u stolu v teple a máte k dispozici záchod. Taky musí někdo uklidit, vyprat a vyžehlit ubrus. Na fotbalu si taky připlatím desetikačku, oproti okénku, když mi děvčica donese pivo až k sedačce.
Keci v kleci
Vůbec netušíte, jak funguje kšeft.
Když, jako obchodník, koupím zboží, může to být vysoceobrátkové, které má každý jiný obchodník a každý zákazník to chce. Tam funguje konkurence, páč tam si cenovou hladinu každý dokáže ohodnotit. Tam se budu krotit, páč je to na očích. K tomu ale budu prodávat hafo jiných výrobků, které tak snadno nepřečtete.
Takže, když budu mít chleba o dvě kačky levnější, než konkurence od vedle, budu dle vás hodný a vy už moc neuvidíte, že jiné zboží, které jste si u mě zakoupil, mi to dorovná, páč tam mám marži třeba 100%.
Proboha, lidičkové, nebuďte naivní. Když si koupíte výrobek, tak konečná cena nebude náklady a zisk výrobce a marše distributorů. Konečná cena bude taková, jakou určí konečný prodejce, který díky svým dlouholetým zkuženostem usoudí, co jste za to ochotni vysolit. A vy, pokud to budete chtít, tak to vysolíte, nebo ne.
Takhle jednoduchý to je.
Trápí mne ta prostoduchost autora
Jsem libtard, volič pětidemolice a od nedávna člen jedné ze stran koalice Spolu.
Pokud bych byl šéfem Lidlu tak v den účinnosti Sterczik Rajchlova zákona, by všichni moji nákupčí výrobcům předkládali kontrakty za cenu o korunu víc než aktuální prodejní s povinností platit zcela nezávislé třetístraně náklady na propagaci o korunu víc než rozdíl nové nákupní ceny a stávající.
Co se dozví dezolat, nic. Co na to zakon, teď nic, možná za rok, ale až se změní, tak to bude moje konstrukce ceny zase jiná. To je síla kapitalismu, což takový socialista jako Vidlak nepochopí. A tak je to u všech populistických jednoduchých řešeních.
Kdo přemýšlí vidí, že řešením není více regulace, ale více konkurence. Co tak národní distib7čni řetězec výrobců? Ale to se tak jednoduše nepředstavuje a chce to trochu přemýšlet. A přemýšlení bolí.
A hlavně je to mimo zjednodušené populistické vidění světa jaký ho chce Vidlak mít, ne jaký svět je.