Stačí ukázka

Autor
Štítky

Krátký koronavirový úvodník: 

Minulý týden se počet nově diagnostikovaných případů po delší době dostal nad predikované hodnoty Masterovými grafy. Což znamená jediné - epidemie opět pomaličku nabírá na síle.  Roustoucí reprodukční číslo potvrzují i s malým zpožděním i ostatní ukazatele. I tento týden jsou počty diagnostikovaných nad predikcí. Zatím jde o malý nárůst, ale jak jsme si už vysvětlili, i pomalá exponeciála je pořád exponenciála. Tím nechci říci, že bychom tu měli nějaký dramatický rozjezd, který nikdo nechce vidět, ale o poklesu už bych nemluvil. Blatného PES je teď o pár dní pozadu a novináři se už dožadují uvolnění. 

Blatný včera řekl do novin, že od pondělka se zřejmě bude otevírat. Obávám se, že to řekl poněkud předčasně a pokud se otevře, rychle se zase bude zavírat. Pokud se potvrdí dosavadní trend, jsme pořád na hranici dalšího rozjezdu. Neříkám to jako nějaké varování, spíš jsem zvědavý, jak se teď novináři, Blatný i celá vláda popasují s tím zklamáním, které je čeká. Tlak bude určitě enormní a ještě o to větší, že se předčasně slibovalo. Jakpak se náš ministerský sluníčkář osvědčí v prvním opravdovém dramatu?

Jo a ještě jedna věc. Letmý pohled na graf úmrtí potvrzuje zpětně chmurnou skutečnost. Do statistik přibyl další říjnový týden. Počty zemřelých jsou nejen nad průměrem pro tento týden, ale také nad maximální hodnotou pro tento týden za posledních deseti let.  A nadúmrť je ještě o cca 40% vyšší než oficiální počet úmrtí na Covid.  Postupně, jak přibývá celkový počet mrtvých, přestává být patrný rozdíl mezi průměrnou a mezní hodnotou počtu úmrtí, protože se jedná o nějakých deset až dvacet případů, kdežto denní počet nadúmrtí už je kolem stovky. Zdá se, že nám vláda nejenže nelhala, ale dokonce započítávala oběti velmi zdrženlivě. 

Přečetl jsem si poslední koronavirové pojednání  mladého Klause  na jeho fejsbůku.  Inu, jestli ho nepřesvědčí ani tohle, nejspíš bude pro jakoukoliv budoucnost nepoužitelný. Nedovedu si představit, jak by zvládal krize a průsery, kdybychom fakt vystoupili z EU a Brusel by nám to chtěl osladit. Je dost pravděpodobné, když zavírá oči před současným relativně zvládnutelným průserem, bude ještě mnohem víc zavírat oči, až by při opouštění eurosajuzu šlo něco jinak, než si naplánoval. Takže... s mladým Klausem jemu podobnými do žádného boje nejít! Špatně to dopadne. 

 

A teď k dnešnímu tématu: 

Kdysi, ještě jako ztepilý junák, jsem dělal do historického šermu. Přes kopec od svého rodiště se nacházel hrad Loket a já si tam jako středoškolák udělal voko, protože jsem byl ochoten průvodcovat za téměř nulový plat. S nostalgií zamačkávám slzu, když si uvědomím, že jsem o prázdninách odpracoval každý den deset hodin a to v sobotu i v neděli  a po měsíci a více než dvou stovkách hodin jsem na výplatní pásce objevil skoro tři tisíce korun. I tak se brigádničilo....

Nicméně mi to otevřelo dveře k různým skupinám nhistorického šermu, které tehdy ještě nemohly kupovat kroužkové zbroje vyráběné v Indii dětskými otroky. To se dělalo doma o dlouhých zimních večerech. Také jsem se to naučil a pár košil jsem upletl, naučil jsem se pár postojů a švihů mečem, objevil v sobě trochu hereckého talentu a odšermoval jsem si pár sezón. 

Potkal jsem se s nadšenci, kterým jsem nesahal ani po kolena. Přes týden hákovali v rachotě a pak se sjeli o víkendu na Horním Hradě nebo jiném místě   a tam budovali keltské vesničky, středověké osady, dávali dohromady zříceniny a tak vůbec. Postupně jsem se seznámil i s lidmi, kteří dávali do pořádku pěchotní sruby československého opevnění, sháněli dobove zbraně, vybavení, bedničky, uniformy. 

Jsa teď na moravě, zjistil jsem, jak neuvěřitelné mnosžtví lidí u nás dělá napoleonské války a každý rok pochodují v blátě a napodobují bitvu u Slavkova. 

Díky takovým lidem máme několik vesniček se slovanskými valy, různá minimuzea v přírodě, kde se peče chleba v hliněné peci, z řopíků vykukují kulomety, v původních zříceninách se konají umělecké projekce a původní trosky dostávají znovu střechy a krovy. Nadšenci.... Dávají celoživotní peníze do něčeho, co nikdy nevydělá, co nikdy nebude ani na minutu byznys. Prostě to mají rádi, baví je to  a člověk se až diví, kolik se toho dá vykonat i bez peněz. 

Pak se dívám na všechny ty frajery, kteří lobují za Zelené úděly, prosazují zákazy spalovacích motorů, lezou do škol a tam propagují nové metody hodnocení i vyučování. Sleduju ekology, kteří by topili biomasou, zakázali postřiky a vůbec měnili všechno špatné v tomto světě... a strašně se divím, že nejsou schopní něčeho podobného jako nadšenci do historie. 

Jaký by byl pro mocnou a bohatou neziskovku problém postavit někde vzorovou vesnici se vzorovými domy plnými solárních panelů, větrných elektrárniček, přípojek pro elektroauta  a bezodpadových domácností. Aby takovou vesnici osadili skutečnými lidmi a nechali je tam žít a těšit se z toho, jak žijí ekologicky. 

Jaký by byl problém, aby vyúčtovali náklady a řekli, kolik takový život doopravdy stojí? 

Jaký by byl problém pro Zelené údělisty, aby někde založili skutečnou ekofarmu, která bude soběstačná, plná elektrických traktorů, kde se nebude ani orat, bude tam permakultura, zvýšené záhonky přetékající nádhernými plody, kde se nebude nic stříkat pesticidy a přesto to bude krásné, ekologické a funkční? 

Jak kdysi psal Petr Kubáč na své blogu... není zapotřebí mít umělou inteligenci na úrovni člověka, předveďte alespoň umělou inteligenci na úrovni mouchy. 

Samozřejmě, kdyby to fungovalo, už by to vzniklo dávno. Oni existují skuteční nadšenci do ekologie a biozemědělství a není jich málo. Že za nimi není vidět žádná práce, to spíš ukazuje na zcestnost jejich vizí než nedostatek nadšení. 

Co brání vrchnímu elfovi Kartouzovi, aby si založil svojí vlastní školu a po deseti letech výuky svými metodami vytřel všem zrak, protože jeho svěřenci strčí svými znalostmi, rozhledem i sebevědomím všechny ostatní do kapsy, včetně absolventů PORGu? 

Co brání Šojdrové, aby si v Německu postavila velký dům pro syrské dětičky? Jako ojroposlankyně by přece měla mít přístup ke slušným penězům. Když jiní mohou stavět hrad z platu obráběče kovů, proč by ona nemohla stavět ubytovnu s mešitou, školou a hned vedle moderní továrničku, kde si sirotci vydělají na německý dům, německé auto a německou blondýnu.  Bude to tam mít snazší než u nás. Může nám předvést, jak jsme zpozdilí a hloupí. Nemusí to dělat pro šedesát dětí. Stačilo by pro pět. 

Kdysi jako školáček jsem měl sen, postavit si model lodi. Básnil jsem o tom, jak bude ze skutečného železa, jak bude krásná, jak ji budu chodit pouštět na rybník a všichni mi budou závidět... Táta mě zpražil rychle... nestav z plechu, zkus to nejdřív alespoň z papíru. Až postavíš papírovou loď, můžeš se pustit do něčeho většího. Nemusím asi zdůrazňovat, že jsem nikdy nic nepostavil...

Pakže neexistuje pokrok... kdysi si člověk musel vydupat svůj sen ze země. Jen zvolna získával následovníky, musel dřít, snažit se, musel navzdory všemu a navzdory všem ukázat, že jeho vize je smysluplná a nebo alespoň přitažlivá. Musel makat, aby to jednoho dne všem nandal. Dneska už nemusí... Prostě se mu udělá názor, že něčemu rozumí, že pochopil budoucnost a tak si udělá neziskovku a nutí stát, aby dělal něco, co je nejspíš od začátku nesmysl. Bylo to vlastně hrozně jednoduché. Stačilo odstranit zpětnou vazbu systému. 

Já mám také svou vizi. Tak nějak bych chtěl, aby se na vesnici vrátila vesnice. Aby jednotlivé baráky měly chlívky, aby tam kokrhali kouhouti, bzučely včely, aby se dělaly zabijačky, obdělávaly se záhumenky. Aby se vrátili hospodáři - kovozemědělci. Ti kteří chodí do práce pro peníze a po práci vyrábějí jídlo. Aby si brali dovolenou na žně a na hody. 

Nikdy by mě ale nenapadlo, někomu to nutit. Prostě to dělám na svém a po svém a snažím se ukazovat, že to funguje. Snažím se nezastírat, jaké to má limity, co to opravdu obnáší, jaké to má náklady a jakou to má hodnotu.  Pokud má někdo zájem, provedu ho, všechno mu ukážu, všechno mu řeknu a ve většině případů to bude shledáno neatraktivním. Proto také nemáme plnou republiku vidláků. Není jich málo, ale jsou rozšířeni podobně, jako středověké a keltské vesničky. Pořád to není byznys. Bez nadšení to nejde. 

Tuto zkušenost uplatňuji i na všechny ostatní vize velkolepé budoucnosti. Ukažte že to funguje, ukažte jak to funguje a ukažte co to obnáší.

Proto mám rád Elona Muska. Ten už světu ukázal, co obnáší dělat skutečná elektroauta a kolik nadšení i křiváckého účetnictví musí předcházet byznysu.  Nezlobil bych se, kdybych se mohl jít podívat ke Kartouzům nebo někam na ty skvělé farmy, které nám brzy přinesou tu bezemisní ekologickou budoucnost. Rád bych se podíval na nějakou skvěle řízenou německou či švédskou komunitu, která z blízkovýchodních rabijátů vyrábí integrované domorodce. Rád bych se poptal na náklady a ověřil si, kolik bude zapotřebí nadšení a osobního odříkání, aby to fungovalo.

Dobré zboží se prodává samo.  

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (115 hlasů)

Komentáře

In reply to by Hejtman (neověřeno)

Trvalý odkaz

Splétat drátěnou košili z pérovek si dovedu představit, musí to být docela vopruz a le jo.

Ale NÝTOVAT z vykovaných kroužků (už jen vykovat ty kroužky), rozklepávat ty nepatrné nýtky, to musí být vražda.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Nemyslet na to! Nýtovací kroužky pro mě za mě můžou růst třeba na stromě a zkušený nýtař je vlastnoručně z nýtovníku sklidí, dá do bedny a nechá tři dny pod topením dozrát.

Nýtovací kroužky se KUPUJÍ! Tečka!.. Teda já!

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)

Nevykováváte kroužky, ty prostě stříháte z drátu. Nerozklepáváte nýtky, děláte to jedním stiskem nýtovacích kleští. Je to řemeslo, jako každé jiné :)

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

kroužky dělají z navinutého drátu a nýtování by nemělo být velkým problémem, pokud si nachystáte přípravky. Horší by byla výroba samotných nýtků, ale pokud použijete stavební ocel nebo jiný podobný hnůj, proč ne.
Naprosto neberete v potaz, že středověcí řemeslníci měli dostatek toho, po čem my marně toužíme.
Dostatek času...
Neboli žili úplně jinak, meli jiné povinnosti, jiné priority.
Zkuste dnes říci nějaké holčině, aby upletla svetr nebo dokonce uháčkovala záclonu. Přitom moje Stará Jahoda ve svém mládí měla výhradně svetry, které štrykovala sama. Já dokonce ještě jeden její výrobek mám, nosím ho do garáže.
O záclonách vůbec nemluvím. Ty uměla udělat moje prateta...

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

Dráty se tehdy tahaly ručně skrz přípravek na buben a byly pekelně drahé. Zbroje z nich také.

Kroužkovky se dědily z otce na syna a donekonečna opravovaly, upravovaly, udržovaly, nastavovaly a zmešovaly. U Wisby na Gotlandu byl v jednom z hromadných hrobů nalezen kousek kroužkové zbroje, seskládaný ze čtyř typů kroužků - z toho jedny zavírané a zbytek nýtovaný.

Nýtky a podobné mrňavé sračičky vyrábějí po staletí děti. Mají jemnější ruce.
Do WWI si je v Evropě nakupovali šperkaři, výrobci filigránů, zbrojaři a další ze sirotčinců a děti hákovaly a hákovaly, dokud neosleply a/nebo nedostaly tuberu. Pak mazaly na ulici nebo zpět do sirotčince a nastoupila další várka.
Dnes úplně stejně pracují děti v Bangladéši a podobných zemích; za stejných podmínek a se stejnými následky.

Průměrný počet slepic: 3.6 (5 hlasů)

In reply to by Občan (neověřeno)

Trvalý odkaz

Kroužkové zbroje dnes pocházejí z 95% z Asie.
Tamní děti sedí někde v garáži a nýtují a nýtují, dokud nepadnou.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

In reply to by Občan (neověřeno)

Trvalý odkaz

Já jsem dělal z nerezového svařovacího drátu 1,6mm. Udělal jsem si trn a na něj jsem pěkně navíjel, až vznikly takové "pružinky". Ty jsem nastříhal štípačkami.  Muselo se to štípat "šikmo", jinak kroužek nebyl dobrý. Vznikly kroužky o průměru 8mm. A pak jsem pletl, pletl a pletl. Udělal jsem si takový forichtung na kombinačkách, který mi umožňoval kroužky dobře a rychle zavírat. Dlouhá košile do půlky lýtek, k tomu "kabátek" s rukávy a k tomu kroužková kukla... celkem 18kg. Ale záviěli mi ji... záviděli. Nerezla, byla lehčí než srovnatelné zbroje ostatních. A záviděli mi přesně do chvíle, kdy z indie přijela první kroužkovka z nýtovaných kroužků. A v té chvíli můj čas skončil. Celá indická kroužkovka byla levnější než materiál na tu moji. 

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

In reply to by Hejtman (neověřeno)

Trvalý odkaz

a kondom pro óbrspermuše ... fakt dobrý!

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)

A kroužková košile pod bundou se šikne tam, kde novoevropani hrají často s původním bílým obyvatelstvem svou oblíbenou hru na nožovanou...

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

ze Strakonic na vás myslí a namísto slušivých fezů nabízejí obtížně propíchnutelná trika.
https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/neprustrelna-vesta-ze-str…

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Pane Targusi, on je rozdíl mezi neprůstřelným a nepropíchnutelným. Ty kroužky pomůžou rošku líp, ale zas asi proti kulce nebudou nic moc. Nejlepší bude kombinace. A úplně nejlepší bude nelézt tam, kde se kudlujou a prostřelujou.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

tak jsem si to teda přečetl no... tak ta kouzelná trička co zastavují kulky, nože, vidličky, a i rozjetej bagr jsou jenom supr, žůžo, bóžo předražený kusy látky, do kterých se dávají klasické balistické vložky. Pravda lehčí balistické vložky, ale furt jsou jen proti koulím.

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

K vývoji šíření breberky:

Když byly před cca měsícem hlášeny největší nárůsty nakažených a i já s rodinou se nakazil, korelovalo to s tím, co jsem viděl a slyšel kolem sebe. Měl to kde kdo. V práci, v sousedství, v širším okolí.
Vím že alespoň čtvrtina z těch, kteří to prodělali, nebyla na testech a nebyla ve statistikách.
Vím, že to spousta lidí prodělá, aniž by na sobě něco zaznamenali. Tudíž těch lidí, co to prodělali bylo mraky mimo statistiky.
Vím, že jsou lidé a je jich dost, kteří breberku nedostanou i když má kovida třeba celá rodina včetně partnera, se kterým na sebe prská v v jedné posteli.

Nynější nižší nárůsty a opět to koreluje s tím, co pozoruji ve své bližším i vzdálenějším okolí i v práci. Breberka se skoro ztratila.

Připadá mi to, jako by většina těch, kteří to měli dostat už dostalo, někteří jsou proti breberce imunní a tak breberka jen paběrkuje.

Průměrný počet slepic: 4.8 (12 hlasů)

Potvrzuji tutéž zkušenost. Širokým okolím breberka prošla, většinou ji lidé měli bez příznaků nebo naopak s kuriózními příznaky (intenzivní svědění celého těla). Dost velká skupina je asi proti breberce imunní , sám asi patřím do této skupiny. Přes mnoho kontaktů s lidmi s titulu své práce jsem nic nikdy nedostal, i když kolem mne breberka řádila jak černý mor.V současné době jako kdyby se breberka úplně vytratila.

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

Je to jednoduché a sám jste si odpověděl: kdyby to fungovalo, dávno by to bylo v provozu. Na všechny tyto pachatele dobra je nejlepší použít tři otázky profesora Sowella:
1) Jaké jsou alternativy? (Compared to what?)
2) Kolik to bude stát? (At what cost?)
3) Jakými skutečnostmi to máte podložené? (What hard evidence do you have?)
A většinou dostanete odpověď ve formě naučených frází, ideologické masáže a keců, kde se často vyskytne slovo "ambiciózní" a podobně.
Podrobněji viz Marian Kechlibar:
https://kechlibar.net/2016/12/29/tri-otazky-profesora-sowella/

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

jen tam chybí to moje oblíbené:
"VĚDCI TO VYMYSLÍ!!"

Průměrný počet slepic: 4.9 (10 hlasů)

Sowellovi otázky dobré, Kechlibarovi odpovědi přesné.

Předpokládám, pokud nastoupí na trůn v Bílém domě bídný Pepík, zaboříme se do rudo zeleného průseru ještě hlouběji.

To je průser.

Průměrný počet slepic: 4.3 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

Dnes už je zřejmé, že ani východní Evropa se nevyhnula vlně covidové chřipky. Za 500 státních a 500+ soukromých miliard ztrát jsme si na jaře koupili půlroční odklad.

Nyní si za dalších 500 a 500+ kupujeme, aby ti, co mají umřít, neumřeli najednou, ale postupně, rozloženi v čase.

V blízké budoucnosti bude zahájeno očkování. Vakcíny byly otestovány jako 90+ % účinné a 99+ % bezpečné. Použity byly zcela nové technologie různých "vektorů" a "mRNA". Zastaralé technologie (Sputnik V) byly ve vyspělém světě zakázány. Douhodobé účinky se nezkoumají, protože na to není čas. Výrobci vakcín v podobě startupů, kteří nikdy nic předtím nevyrobili, natož vakcínu, mají veškerou důvěru a celosvětové kontrakty jsou již uzavřeny.

3/4 populace, které přesto nemají v úmyslu se nechat očkovat, brzy svůj postoj přehodnotí. Ač bude očkování dobrovolné, jeho odmítnutí bude neslučitelné s praktickým životem. Viz vzor Matovič a jeho vzor Čína.

A svět bude zase krásný.

Jediné, co ještě může hlodat v mysli, jsou otázky: Jak se krucinál u nás ten virus v září a v říjnu mohl tak rozšířit, když ho nepřivezli ani lyžaři z italských hor, ani čeští turisti, kteří seděli v létě doma, ani cizinci, kteří byli také zavření doma, ani studené větry, které přišly až s listopadem. Proč se, například, nezačal šířit třeba v srpnu? A bude lednová vlna covidu dvojnásobná oproti té říjnové, když to tak u chřipek obvykle bývá a když hrdina ministr rozvolňuje Vánoce? Čím to, že nyní chřipky ubývá, když se počasí zhoršuje? Počkejme si, až na to přijdou konspirátoři. Například taková drobnost – lidem se v září začaly hromadně strkat do hlavy jakési tyčinky…

Předem se omlouvám za své pochybnosti a jsem srozuměn s tím, že opět nebudu pochválen.

Průměrný počet slepic: 3.8 (14 hlasů)

Byť jsem spíše koronaskeptik, tak bych si dovolil poznamenat, že turistika (i zahraniční) v létě fungovala. Což na podzimní šíření vliv mít může.

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)

In reply to by Hejtman (neověřeno)

Trvalý odkaz

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

Ten druhý odkaz je zcela zmatečný, Nejprve uvádí úbytek cestujících na Letišti Václava Havla a pak neustále hovoří o Letišti Praha a Letišti Václava Havla nic. To nedokáže nějaký chytrý, mladý, MBA zveřejnit barevnou tabulku s hodnotami pro Letiště Václava Havla a Letiště Praha, aby si nechápavý čtenář mohl udělat obrázek jak to vlastně je?

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

In reply to by Šmodrchel (neověřeno)

Trvalý odkaz

A jak je to s cestujícími na letišti v Ruzyni? :D
Souhlasím, že barevná tabulka je velmi potřebná :D

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Meziuniverzitní hry a diskotéky u Máchova jezera. Vysokoškoláci rozvezli koronavirus po republice
Až dosud se o tomto ohnisku veřejně nemluvilo. V první polovině září, kdy nastupovala druhá vlna koronavirové epidemie, zamířily k Máchovu jezeru stovky vysokoškoláků. Jak nyní zjistil a ověřil server iROZHLAS.cz, z univerzitních seznamovacích kurzů si covid-19 domů odvezlo minimálně 116 účastníků. „Další problémy přišly, když se rozjeli zpátky do svých krajů,“ říká hlavní liberecký hygienik Vladimír Valenta.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-v-cesku-machovo-jezero…
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-covid-studenti-cesko-mac…
Asi tak

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

"Radní Hana Lipovská: Odvoláním dozorčí komise není a ani nemůže být ohrožena nezávislost ČT"

Ale kšefty a penězovody ano! A jakmile se v tom jejich tureckém hospodaření někdo porýpá se 100% jistotou nějaký pěkný penězovod odkryje.

Pak se to celé sesype.

Průměrný počet slepic: 4.6 (16 hlasů)

Nesesype. Bohužel...

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

...kamarádů historického šermu byly takové potíže, že musela zasáhnout ředitelka školky. Rodiče si stěžovali že malé individuum terorizuje ostatní děti, bije je a útočí na ně při pomocí různých předmětů. Asi považoval ve své nevyvinuté mozkovně za normální, že lidi na sebe útočí meči, bijí se mezi sebou apod.
Mezi kamarády historického šermu mám pár známých, ti mi sdělili , když jsem se jich na to ptal, že určitě není správné sebou na ty všecky jejich různé akce tahat děcka již od velmi raného věku. Potvrdili mi můj odhad, že nevyvinutý mozek si může vysvětlit agresivní chování dospělých po svém....a dle toho se pak i chová, považuje to za normální a veselé.

Ostatně to hraní na vojáčky v dospělosti zřejmě také bude mít co dělat s malými, umorousanými věčnými chlapečky - takto nyní v kůži dospělce, s tvářemi mnohdy fousatými či s červenými nosy. Lysistrata by mohla vyprávět, když už je tady v oblibě antika (Dneska však máme k dispozici už jen spíše Černochové.......)

Nevládní neziskovky financované vládou - to je také dosti obskurní jev.
Obecně však proti neziskovkám nic nemám, za svoje, či za dobrovolně vybrané od lidí (sponzorské - tedy daňové zpronevěry, však již soutěž o peníze potenciálních dárců a dárkyň pitvoří) ať si každý dělá co chce - pokud tedy nepáchá násilí, neorganizuje se za účelem páchání násilí či násilí nepropaguje.
Ostatně řeší existence tohoto sektoru (ale nejen tohoto, vezměme v potaz např. i všecky ty různé rady, komise, hereckou branži, pseudokomory atd apod.) problém nezaměstananosti, který by při neexistenci nastal. Tedy je i dobrem. Celospolečenským.

Průměrný počet slepic: 2.4 (9 hlasů)

Jakožto člověka pracujícího posledních 36 let s dětmi (z toho 19 let vedu dětský kroužek historického šermu) mne velmi svrbí prsty, abych Vám odpověděl, ale zkušenost mi říká, že u Vás to nemá cenu :)

Průměrný počet slepic: 3.9 (10 hlasů)

Pokud ne, tak pak je těch 36 let k ničemu. Neodolal jste a nevyužil možnost mlčet. To malé děti vskutku dělají, často......

Hezký den.

Průměrný počet slepic: 2.7 (10 hlasů)

A Vy znáte ostatní případy, kde je vše v pohodě? Ne? Potom je Vám Vaše konzultace k ničemu. Tak zkuste raději mluvit o věcech, o kterých něco víte :D
Ale chápu, nedá Vám to, to malé děti vskutku dělají, často...

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

znamená podporovat klíčový nástroj k ovládání mas, zatímco stát je z obliga. Neziskovky podporované z darů občanů, to je opravdu, ale opravdu velký nonsens.

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

Re: Hejtman
neztrácejte čas, Hejtmane, vždyť z toho "Mezi kamarády historického šermu mám pár známých, ti mi sdělili , když jsem se jich na to ptal, že určitě není správné sebou na ty všecky jejich různé akce tahat děcka již od velmi raného věku" lež přímo křičí :-)

Průměrný počet slepic: 4 (12 hlasů)

A dosti ubohý.
Člen vyjící smečky se ale tak chovat má, tomu rozumím. Anebo děcko, když mu vemou či poškodí oblíbenou hračku.

Hezký den. Howgh.

Průměrný počet slepic: 1.9 (15 hlasů)

A já už budu hodný a nebudu útočit s kopím na větrné mlýny. Moji dva synové dělají historický šerm od 4 let a jejich "agresivita" rozhodně nepřevyšuje běžný klukovský průměr. U nich ve školce byly největší problémy se synem místního zámečníka (báječný chlap, velmi šikovný a příjemný člověk) a také z toho nedělám žádné generalizující závěry. Mezi svými kamarády mám desítky lidí, kteří jezdí na akce historického šermu s vlastními dětmi obou pohlaví. Naším kroužkem prošly desítky dnes již dospělých a o čem to vypovídá?
Je to úplně stejný koníček, jako jakýkoliv jiný :)

Průměrný počet slepic: 4.5 (10 hlasů)

In reply to by Hejtman (neověřeno)

Trvalý odkaz

sportem podobného typu by měla projít většina dětí, minimálně tedy kluků. Nebral bych to tedy jako koníčka, nýbrž poměrně důležitý výchovný element v životě chlapců.
Dětské půtky a rvačky prostě patří do určité vývojové etapy člověka a v dnešní době je těžké jiným způsobem usměrnit či realizovat.

Abych zde opět zaperlil a nasral své okolí, svého syna jsem po dvou incidentech se staršími či silnějšími spolužáky nacpal ve třetí třídě do kroužku řecko-římského zápasu. Do dvou let si vybudoval na celé škole respekt a zároveň se mu zlepšilo sebeovládání. Klíčové bylo napadání spolužákem - už jediným - v šesté třídě. Syn si na něj neustále stěžoval do doby, než jsem mu slíbil, že nebudu vyvozovat důsledky z případného kázeňského trestu.
K poznámce paní učitelky v žákajdě popisující zranění a poškození oděvu chlapce, kterážto mu syn způsobil, jsem k podpisu dopsal: Dobře udělal.
Od té doby měl syn pokoj, který by mu nezajistilo žádné opatření ze strany pedagogů.

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)

Mám úplně stejnou zkušenost. Svého synka jsem ve druhé třídě instruoval jak a kam udeřit a jak poslat na zem šikanistu, který terorizoval celou třídu. Zabralo to. A na následující třídní schůzku jsem šel osobně (poprvé a naposled), abych paní učitelce osobně sdělil, že jsem to synkovi poradil a ukázal. Ale fakt je, že už je to 22 let a kdo ví, jak by to dopadlo dneska.

Průměrný počet slepic: 4.7 (10 hlasů)

klučíkovi, který útočí na své okolí, schází přátelské, avšak velmi důrazné vysvětlení, že to, co viděl na šermířské akci, je hrou dospěláků, která má svá přísná pravidla. A že pokud se bude nadále pokoušet implantovat tyto hry mimo vymezený rámec, dostane na prdel. Anebo pár facek.
Jenže to se dnes NESMÍ dělat, protože byste narušili integritu vývoje malého zmrda - pardon - dítěte.
Takže je pro aktéry lepší doporučit, aby dospěláci své zmrdy - pardon - o trošku, jenom úplně maličko méně vychované dětičky na takové akce nebrali.

Malý příklad ze zeleného stromu života.
Jahodě narvali v práci malé zmetky, se kterými ještě nepřišla do styku, bo Covid a musí pást ve spádové škole potomky polišů a zdravotních sester z jiných škol. Tudíž si je neměla kdy vycepovat a donutit je, aby ji brali aspoň občas trochu vážně.
Takže se jí ve třídě servali dva malí hajzli. Když nepomáhala klidná slova a následně ani řvaní, byla nucena je odtrhnout od sebe. Následovaly dvě stížnosti matek, které tlumočily ochotu soudit se s výchovným ústavem kvůli tělesným poškozením a psychické újmě, kterou ti dva zjebi utrpěli. Jednoho totiž odtáhla za ucho do druhého rohu třídy, druhý obdržel plácnutí na prdel poté, co se okamžitě vrhnul na svého soka ještě v době, kdy jej Jahoda kárala ve výše zmíněném protějším rohu třídy.
Dnes jde o tom sepisovat zápis, odměny k základnímu platu jsou pochopitelně v 3,14-či.

Průměrný počet slepic: 4 (12 hlasů)

...že se jedná o KONKRETNÍ případ.
Kdy později došlo k nápravě. Ovšem mezitím několik dětí a s nima i rodičů utrpělo . Až do zásahu vedení školky.

Pane Targus, já bych však nezobecňoval. Převážná část rodičů se zřejmě chová odpovědně a takové vzorce chování svým maličkým dětem nepředává.
Mimochodem, mám ještě někde z Natur staženu interpretaci studie zabývající se socializačními procesy v dětství, jaký mají dopad na pozdější chování, dejme tomu že adaptaci jedinců ve vztahu ke společnosti (tedy dotčení byli sledováni až do věku dospělosti, studie trvala tuším že 18 let). Ukázalo se , opět, jak fatální je období , které u nás spadá do tkzv. mateřské výchovy, já volím raději pojem " obecné", tedy ne mateřská školka, ale obecné vzdělávání. Jak rigidní později bývají v tomto období získané zvyky, návyky, vzorce chování atd.

Pár facek apod. je dobrá meducína. Osobně vyzkoušeno, nejvíc zapůsobilo zavření do tmavého chlívka na několik minut. Ale i kostel určitým způsobem zapůsobil.

Průměrný počet slepic: 2.8 (9 hlasů)

jsme si denně hráli na vojáky, aniž by to tehdejším souškám vychovatelkám vadilo.
Všichni hoši, co jsme se spolu bavili, jsme v té době chtěli být minimálne velitelem tanku T34-85 s číslem 102 jméno Rudý.
Nevím o nikom z naší party, že by se z někoho stal tankista, či voják z povolaní.
BTW o pár desítek let později, mému synovi zakázala paní vychovatelka nosit do školky hračky v podobě zbraní ... :-(

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

nosit žádné hračky a všichni to respektovali.
Ale že by v erárních hračkách zbraně nebyly, to bych si nedovolil tvrdit.
Pokud nebyly, my jsme si je celkem rychle "udělali", anebo jednoduše "přimysleli. Nebyl problém "vyrobit" kovbojský kolt z kusu suché větve.
Jinak dnes bych s pančelkou na téma vhodných hraček asi moc nediskutoval. Buď jsou povoleny, anebo nejsou - konec, tečka.

Průměrný počet slepic: 3 (3 hlasů)

se hracky do skolky nosit nesmely.
Ale je nova doba, v ramci demo kracie se do skolky hracky mohly nosit, ale jenom ty hodne, slunickove.
S pancelkou jsem nediskutoval, az kluk dospel do skolnich let, tak zacal chodit do airsoftu, az dospel jeste vic, zacal chodit se mnou na strelnici, takze skolkove zakazy se minuly ucinkem

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

nosit žádné hračky a všichni to respektovali.
Ale že by v erárních hračkách zbraně nebyly, to bych si nedovolil tvrdit.
Pokud nebyly, my jsme si je celkem rychle "udělali", anebo jednoduše "přimysleli. Nebyl problém "vyrobit" kovbojský kolt z kusu suché větve.
Jinak dnes bych s pančelkou na téma vhodných hraček asi moc nediskutoval. Buď jsou povoleny, anebo nejsou - konec, tečka.

Průměrný počet slepic: 3.3 (3 hlasů)

My jsme si hráli na Vinnetoua a Oldu Šetrnýho, a nejlepší hračkou bylo prkno seříznutý do tvaru pušky s natlučenými papíráky. (A nebyly na to potřeba baterie AAA. )

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

měl "vinčestrovku" z násady na krumpáč.
A můj druh ve zbrani nejvěrnější měl "stříbrnou pušku" z šikovně rostlého klacku obaleného alobalem nalezeným v popelnici.
Panečku, jak my mu ji záviděli..., ale co už, "Vinetul" mohl být jen jeden, že jo, a on už měl tu pušku...

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

Ale nepřekvapuje mě to.

Klidně si hrejte na tankisty Rudé armády i v důchodu, mi to fakt nevadí. Možná vás bude víc, můžete tak vytvořit tankovou brigádu.

Průměrný počet slepic: 1 (4 hlasů)

Nemá.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Historických akcí jsme objeli za život minimálně stovky a krom nějakých odřených kolen/loktů a pod. za celou tu dobu nedošlo k žádnému úrazu dítěte. Ani k jednomu.
Děti pohybující se v tomto prostředí jsou naopak VELMI STRIKTNĚ vedeny k tomu, že na nikoho ničím NESMÍ útočit bez předchozí vzájemné dohody. A že pokud už hodlají "soubojovat", tak MUSÍ dodržovat stejná pravidla jako dospělí (krytí se, neútočení na hlavu a obličej, nesmí se bodat...).

I naše děti se od útlého věku účastnily s námi a ve školce ani ve škole nikdy nebyl žádný problém s tím, že by byly agresivní nad rámec obvyklých šarvátek.

Na akce vozí spouta lidí děti od kojeneckého věku. Vždy je kolem nich houf dospělých, kteří kromě mazlení a muchlání s těmi nejmenšími také dohlížejí na ty větší. Z jednoho prostého důvodu - otevřený oheň, plno seker, nožů, horkých kotlíků, leckdy i kovárny a další příležitosti ke zranění se. A nikdo si nelajsne připustit zranění ani svého, ani cizího dítěte.

Průměrný počet slepic: 3.9 (11 hlasů)