Akcelerátor všeho

Autor

Už dlouho před koronavirem jsem si na Kydech často plácal hubu nad světovými problémy, které se tiše nasouvaly na scénu, které byly v pravdomluvných médiích považovány za fake news, kdy se novináři srdnatě bili a dokazovali, že nic podobného není pravda. Koronavirus ještě v klidu seděl ve zkumavce na sliznici nějakého netopejra a my tady prokydali stovky stránek textu nad tím, že dluhy Západu jsou v podstatě nesplatitelné, že Západ ztrácí svoje pozice, že je stále méně schopen přesvědčovat lidi o výhodách demokracie, že se do Evropy nenasouvá žádný tolerantní sluníčkový islám, ale zpravidla jeho nejbigotnější odnože, které by si normální arabský stát doma netrpěl. Mluvili jsme o no-go zónách, které podle médií neexistovaly, až jednoho dne existovat začaly. Mluvili jsme o tom, jak na Donbase Ukrajina prohrává pod mohylou Saur,  přičemž podle České televize ukrajinské síly drtivě vítězily až jednoho dne prohrály. Mluvili jsme o šíleném nárůstu byrokracie, o klaccích pod nohy jakémukoliv podnikání, mluvili jsme o debilizaci ve škoství, stále mluvím o tom, že ve čtyřiceti jsem v práci nejmladší. Mluvili jsme o neschopnosti hájit si vlastní teritorium, o zkorumpovanosti elit, o poklonkování EU a Německu. 

To všechno tu bylo už před koronavirem. Všechny vyjmenované problémy jsme už měli a já mnohokráte psal, že vlastně čekáme jen na ten otřes, po kterém se to všechno sesype. Že čekáme na impuls, který to všechno vyjeví. 

Víte, já v koronaviru nepotřebuju vidět nějaké spiknutí elit. Mně bohatě stačí, že v něm vidím akcelerátor všeho, co se dělo v posledních deseti letech. Koronavirus všechno jen urychlil.

Gréta tu byla už před covidem. O nesmyslech kolem globálního oteplování jsem psal také mnohem dříve a dříve tu existovala rozsáhlá klika neziskovkářů univerzit a zelených mamlasů, kteří už dávno před covidem promýšleli svoje vize o zelené planetě plné vegetariánů a větrných elektráren, kdy se bude jezdit na kole a auta budou jen pro vedoucí kádry zelených fanatiků. 

Už dávno před covidem jsme měli vysoké schodky státního rozpočtu a jen  Babiš se dvakrát přiblížil vyrovnanému nebo dokonce přebytkovému státnímu účtu. Jinak se každý rok zatínala další sekera a to nejen ve státní, ale i v soukromé sféře - ve firmách i domácnostech. Už dávno před koronavirem jsem psal, že jednoho dne se dluhy vyřeší nějakou formou škrtnutí úspor lidem. Mimochodem - to byl jeden z důvodů, proč jsem chtěl měděnou střechu. Koupil jsem si ji dopředu, měď nezabírá moc místa a udrží si cenu. Jednoho dne moji vnuci tu měď ze střechy strhnou, prodají ji do šrotu a za ty peníze si koupí normální střešní krytinu. 

Už dávno před covidem se podporovala výstavba mešit a zavíraly se oči před organizacemi, které ty mešity financují i provozují. Migrační vlny spouštěné našimi válkami, to nepřišlo až teď, to už tu bylo. Stejně tak po celou tu dobu sílila Čína a Rusko zvedalo hlavu. Byla jen otázka času, kdy USA přestanou Čínu považovat za spojence a pokusí se proti ní vystoupit. Byla jen otázka času, kdy USA zkusí narovnat vztahy s Ruskem, aby bylo ve střetu s Čínou na americké  straně. 

Můj oblíbený sociolog Petr Hampl ve svých knihách vyšlých v předcovidové době předpovídal (podle mě zcela realisticky), že naplnění všech těchto vizí i snah dojde kolem roku 2030. Že někdy na konci této dekády už bude zcela jasné, jak se to má s islámem i migrací, bude to tak akorát doba, kdy elektrárny přestanou stíhat poptávku po elektřině, někdy v té době se nějakou formou sáhne na úspory a udělá se měnová reforma, ekofanatici budou mít možnost zkoušet svoje šílené experimenty... a USA se v opravdu vážné studené válce střetnou s Čínou. 

Zdá se, že účel koronaviru už byl tak jako tak splněn. Ať už všichni ti vizionáři nechtěli čekat, nebo prostě příroda přidala svůj názor k lidskému hemžení, prakticky na všech frontách došlo k posunu, který neodpovídá běžnému vývoji. Všechno se strašně urychlilo. Dluhy států jsou mnohem větší. Slabost Západu se projevuje úprkem stahování z Afghanistánu, ale třeba i z Mali. Projevuje se tím, že jeden běloruský autoritář se přestal bát o svůj zadek a začal se strháváním toho, co tam Západ za posledních třicet let nanesl. Jeho ruský kamarád to udělal už dávno a přímo v EU totéž dělají Poláci i Maďaři.  Slabost EU se projevila fakt výbornou organizací očkování a knížecími radami nad zavíráním a otevíráním hranic.  Prohravší prezident USA bezprecedentně zpochybnil férovost amerických voleb a celý svět čuměl, jak blbě amíci svoje volby organizují. 

Stejně tak se ukázaly rozdíly ve společnosti. Ony tam byly už dřív. Už dřív se četl Aeronet, už dřív se četl Respekt. Ale až teď se ukázalo, že z toho také něco plyne a ne zrovna málo. Ukázalo se, že dělících rovin ve společnosti je mnohem víc než bychom si mysleli. Jsme mnohem více atomizovaní. 

Je to samozřejmě jen můj názor, ale já myslím, že koronavirus nám sebral pět let přirozeného vývoje. Jako bychom se právě probudili v roce 2026. Všechno se to na nás valí a nikdo není připraven, protože neměl šanci o věcech čtyři roky přemýšlet. Čtyři roky technického pokroku nejsou, chybí čtyři až pět let veřejné debaty. Všechno poskočilo strašně rychle. 

Já si myslím, že jsme na prahu hluboce převratných událostí, které jsou prostě nutné a nebyl čas je diplomaticky připravit. Nebyl čas udělat dost novinářských školení, není čas dělat to jako kdysi, kdy novináři dlouho a v klidu mluvili o tom, že žít na dluh je normální a rodina je přežitek. Brát si všechno na hypotéku a lízíng, to lidi nezačali dělat ze dne na den. Ale teď už není čas dostatečně dlouho dávat lidem klíny do hlavy, že sdílená ekonomika = všechno budou vlastnit korporace a my si to budeme za peníze půjčovat. Není dost času lidem vysvětlit, že dvě hodiny denně bez proudu je bohulibá oběť pro záchranu planety. Není čas lidem vysvětlit, že v Číně a Rusku si lidi žijí dobře, ale svoboda je cennější než blahobyt (což je náhodou pravda). 

Stejně tak jsme my neměli čas najít společné zájmy. Neměli jsme čas si Sasinovsky ujasnit potřeby. Prostě na nás najednou vybalili Vrbětice, teď nám přednáší Ciganovská, do toho se Putin setkává s Bidenem... nejdřív se na Nord Stream dělaly sankce, teď už najednou ne. Prostě se všechno dalo do pohybu a my jaksi nemáme čas si to ani nechat projít hlavou. 

Myslím si, že se dosavadní pravdy proto začnou bořit mnohem rychleji a dramatičtěji, než bychom čekali. Například už probleskla první vlaštovka, že Čína může za covid a proto by měla platit odškodné tím, že jí USA nebudou muset splatit své dluhy. Já už si to vlastně dovedu i představit. 

Stejně tak si dovedu představit, že ve Švýcarsku Biden Putinovi nabídne neuvěřitelnou perspektivu. Rusko a USA proti Číně.  Evropa to zaplatí. Bude to sice takový Mnichov... ale nedivil bych se, kdybychom my tady v Česku byli jednou z prvních amerických splátek Rusku - jen takový závdavek mezi novými přáteli.

Dovedu si představit že ve Francii fakt zasáhne armáda. Dovedu si představit, že Němci sami odpískají Unii, protože už to pro ně přestává být výhodné. A hned vzniká nová Unie - jejíž členství pro nás bude naprosto povinné. Do chvíle, než budeme vydáni Putinovi jako odměna za jeho postoj vůči zlé Číně. 

Dovedu si představit, jak se u nás mění vlády jen proto, že sloužily něčemu, co už neplatí a za chvíli se to zase změní. Dovedu si představit, že jednoho dne ráno bankomaty nevydají hotovost a  platební karty nebudou fungovat. Dovedu si představit nouzové stavy ne kvůli koronaviru, ale kvůli národní bezpečnosti. Nouzové stavy, kdy se bude moci chodit nakupovat, ale nebude se smět psát a mluvit. Dovedu si představit pravověrné režimní novináře, kterak jsou vyhazováni za to, že včera napsali o tom, co dostali befélem, ale dneska už je to zrada a befélem budou dostávat něco jiného. Dovedu si představit politiky, kteří před týdnem povinně nadávali na Putina a za týden ho budou stejně povinně chválit. Čekat se nebude. 

Dovedu si představit, jak u nás přicházejí o místo tisíce korporátních úředníků, protože se jejich práce dá dělat i z Indie.  A dovedu si představit, že se brzy zjistí, že nemáme žádné klempíře, tesaře, slévače a horníky, ale jen specialisty, kteří nic neumějí.  Ne že by to všechno už neexistovalo předtím, ale stane se to strašně naráz. Nebude to jako pomalé zavírání dolů na Ostravě. Bude to fofr, který si pražáci nedovedou ani představit. 

Letošní volby už nebudou o koronaviru. Budou o geopolitice a geohrozbách. Budou o geodaních, geodluzích a nově nadefinovaných blocích nové studené války. Koronavirus v tom bude mít jediný podíl. Příliš to urychlil, takže si na to nestihneme zvyknout. 

 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.6 (120 hlasů)

Komentáře

...hranici zapalovat než na ní stát. A klidné tečení s proudem v Ganze, průtok čističkou vod očekáván :)

Průměrný počet slepic: 2 (1 hlas)

No, ani to rčení, že "opakování je matka moudrosti" nefunguje. Muheeeee

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

je daleko před úrovní výrobních vztahů. Řekl by Lenin a já taky.

Průměrný počet slepic: 4.6 (16 hlasů)
Trvalý odkaz

Žádný 4 roky jsme neztratili. Kdo hlavně nechce přemýšlet o světě, ten o něm přemýšlet nebude ať je korona virus nebo ne.

Problémy s imigrací a protibělošským rasismem mají na západě nějakejch 60 let. Nevymysleli nic.

Technickej pokrok nic nezmění, když problémy jsou u politiků, soudců a novinářů.

----------

Ujasnit si potřeby, to snad nikdo nepotřebuje. Napřed je přežití a pak luxus. To buďto víte nebo nevíte. K vybádání tam nic není.

Společné zájmy sotva najdeme, když se národ dělí na zloděje a okradené a první nechtějí přestat krást a druzí nevědí, jak se jich zbavit, tak aby nebyla ničivá odplata. - Do zlodějů patří všichni ti vývozci kapitálu a jejich poskoci, neziskovkáři a jejich poskoci, havloidi a jejich poskoci, mediální kasta, justiční kasta atd.

---------

Pochybuju, že Putin vymění USA za Čínu. Západu se totiž nedá věřit a pak by bylo vidět, že se nedá věřit ani jemu. On potřebuje opak - být důvěryhodný pro důvěryhodné partnery.

Průměrný počet slepic: 4.4 (13 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

A co měli vymyslet? Velké společenské změny se dějí vždy a pouze, když lidi nemají co do huby, nikdy ne v období "vypasených pupků"... Měli na západě od roku 45 kdy proběhla velká změna, která trvá dosud "rytí hubou v zemi"?
Ne, tak změna nebude...
Pravdu má Vidlák, když bude z minuty na minutu krize viz 91 v rusku apod., žádná velká změna nepřijde,jenom pomalý úpadek a degenerace systému co je, proto systémy, které nemají nedostatek/stress upadají do degenerace...

Průměrný počet slepic: 4.4 (8 hlasů)

Velká společenská změna je dovoz imigrantů. Práve v období vzpasených pupků.

Sametová revoluce přišla taky v období "vypasených pupků", alespoň na poměry systému. Nevšiml jsem si, že by tu hladový lid zatínal pěsti a milicionáři svírali své samopaly, protože to byla jediná jejich záruka na přežití příští půlhodiny.

Co do huby neměli na Ukrajině mezi válkama a neproběhlo tam nic. Prostě jen umřeli hlady. Hladomory byly v Africe a změny tam neproběhly žádné. Když padl Starý Řím, populace klesala šíleným způsobem - velké společenské změny neproběhly žádné - respektive ty k horšímu.

Kdyby Německo a USA nesponzorovali bolševiky, tak tam žádná revoluce nebyla.

V Německu byli na pokraji hladomoru během dvacátejch let a nic se tam nezměnilo. Hitler přišel až když se začínalo dařit líp a bez prachů z ciziny by se k moci nedostal.

Není to tak jednoduché.

Průměrný počet slepic: 4.1 (9 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jo, převezmou moc, ale to si počkej ještě tak 20let, +-ted se teprve začalo rodit 50 procent děti muslimu ve francii a nemecku, takže 15let? A pak máš teprve tu svoji změnu, ta ted není ;)

Na ukrajině neproběhla změna? :D
Takže Kučma prozapadní
pak další provýchodní
pak zase prozápadní
zase provýchodní
a dnešní fašistická prozapadní + občanská válka + zráta krymu

Já vidím, změnu sice chudé, ale "demokratické" vyspělé země na zemědělský fašistický stát s permanentní občansokou válkou, co udělal "veto" na přístup do NATO a zároveň má Putin konečně nárazníkový stát...
Mezi válkama byl hladomor, protože porazili voly a pak neměli čím orat v rámci boje proti změně režimu, který nastal občanskou válkou, tedy demagoogicky odděluješ událost jako by byla samostatná, máš důvod takto lhát?

Hladomory v africe nemají výsledek? Takže Mugabe a vyháněníá bělochů není velká změna? Není změna Jihoafrická republika? :D

Kdyby nebyla první světová válka, kteráý začala, protože byla velká hospodářská recese, tak by nebylo placení bolševiků...

Jestli změna z komunistické na svobodnou a pak na fašitickou zemi se zamrzlou občanskjoou válkou zdá malá společwenská změna, tak Čmoude, co je pro tebe vlastně velká změna, když ne změna režimu z demokratického na fašitický?

Německo bylo na pokraji hladomoru a výsledkem byl Hitler :D

Čmoude, co si zopakovat dějepis?

Průměrný počet slepic: 4.3 (10 hlasů)

Změna populace probíhá už teď, asi šedesát let.

To je právě ta salámová metoda. Salám tam pořád je, vždy ho chybí jen kousek. Na konci tam není vůbec, ale říkat, že salám zmizel až s posledním ukrojením, to je nesmysl.

Běžte si do Francie a projděte se po Marseille, Strasbourgu, Paříži... uvidíte tu vaši nezměnu a jestli to vůbec přežijete tak si budete dost dlouho lízat rány.
----

Přečtěte si, co jsem napsal já a co odpovídáte!

Mluvili jsme o hladu jako počátku změn. Před hladomorem tam byl Stalin a socialismus a po hladomoru tam byl Stalin a socialismu. Je jedno, kde vzal ten hladomor počátek, Důležité je, že tam byl a žádná změna režimu nebyla. - Tak co do toho motáte devadesátky?

Já jsem vyvracel vaši tezi, že po hladovění přijdou nějaké společenské změny, protože bída. Jestli hladomor způsobuje společenské změny, tak je jedno, jak a proč ten hladomor přijde.

Jestli si myslíte, že jen hladomor, v němž je populace nevinně způsobuje společenské změny, tak to takhle pište.

---------------
Když prohlásíte, že po hladomoru přijde změna, tak abyste měl pravdu, tak vám to musí platit pořád (nebo alespoň většinově) abyste to pavidlo vyvrátil vám stačí dokázat, že to jednou neplatí (nebo, že se to většinově neděje). Mugabě je jeden případ a dál? - Co uděláte s Ethiopií, s Kongem, S Ruandou atd?

Odmávnete to jako nedůležitéí? Touhle metodou pak už dokážete úplně všechno.

Napřed Mugabe vyháněl bělochy a pak tam měli problémy s jídlem. V JAR jdou taky tímhle směrem. - V JAR žádnej hladomor nebyl, když se tam dostal k moci Mandela. To až potom, to tam začalo.

Jo první světová začala kvůli recesi. Aha. Takže ne kvůli rivalitě Británie a Německa, ne kvůli pletichá,. ne kvůli atentátům v Sarajevu, ne kvůli dlouhému období klidu od poslední války atd. Tak ještě vysvětlete, proč teda války nejsou po každé recesi?

Já nemluvím o devadesátkách. Já mluvím o třicátých letech na Ukrajině. Tam vaše teorie nesedí.

Dějepis si zopakujte vy.

Podle vaší teorie by měla Hitlera přivolat už krize z roku 23 a ono se nic nestalo.

Kde byla naše válka po krizi 2008?

Průměrný počet slepic: 1.5 (2 hlasů)

Čmoude tak jeden postupně citace: „Změna populace probíhá už teď, asi šedesát let… lízat rány.“
No a jaká událost ji umožnila? 2 světová, která změnila náhled na „rasovou otázku“, nebýt ní, viz roky mezi velkýma válkama, tak by z nogo zonou byl rychlí proces, viz vypálení celé velké čtvrtě v USA obývané jenom černochy s podporou státu…
Takže ty „stěhování jiných národnsotí“ odděluješ od velké události, která ji umožnila…

Nemusím jít do Francie, ano jsou nogo zony, ale žádná velká změna v rámci delého státu „je to stále jenom čtvrť“.
Ty zde směšuješ dvě věci „spuštěč zmen“ vs „kupení problémů, které změně dají směr“.
Ano, kupí se, ale změna začne po velké události „černé labuti“ do té doby se budou jenom kupit problémy, ale každý bude čekat na spuštěč…

Citace“ Přečtěte si, co jsem napsal já a co odpovídáte!“

Já čtu, ale jaksi nepřijmu tvůj přístup, brát nějakou událost jako samostatnou věc, která nemá nic okolo sebe jak mě chceš nutit ty a navíc, chceš abych některé bral jako „velkou událost“, i když je to jenom jedna událost v řadě kterou přinesla změna, např. v rusku změna politického systémua ta měla nap.ř 1000 změn co „bolely“ a hladomor ukrajina je pouze a jenom jedna z nich, ale velký spuštěč, byla hospodářská krize a následná válka…

Před hladomorem skončila občanská válka 1923, která teprve přinesla změnu systému a tak jako v československu pozemková reforma=rozprodej velkostatků nebyla hned v roce 1918,a le např. v našší obci byla 27 roce=mám kupní smlouvu v osobním archiovu co koupila prababička, tak překvapivě pro tebe čmoude, stejně tak v rusku nebyla změna systému udělána/dokončena v roce 1923, ale těsně před druou světovou válkou ;)
Zde dodám, hladomor nebyl jenom na ukrajině, jak zde naznačuješ, ale jaksi i v ruské části…
A navíc nebylo to tak „stalin zabavil jídlo“, ale blbouni si řekli, do družstva nechceme, taksežereme voly než je tam dáme, no a pak nebylo čím orat, což si blbouni neuvědomili, protože jako ty sylší „komunsita“ a vypnou mozek…

Já psal že mugabe je jeden příklad :D Já dal dva, neměl jsem v púmyslu citovat všechny, takže přidáním dalších děkuji, jenom jsi tím dokázal, že byla změna v africe, i když si tvrdil že nebyla :D

ANO ZAČALA KRIZÍ, nebít jí, tak se jenom kecá, stejně jako se kecalo od roku 48 od válce mezi západem a východem…
Prostě někdo kdo má plnej puppek má jenom kecy a skutek utek, to je prostě fakt, ukazovaný napříáč celou histoprií ;)
Vem sebe, přežer se jak rase, že ti až bude blbě, jak seš přežranej a pak ti někdo řekne, „pod pujdem si zaběhat 10km“, pošleš ho kde slunce nesvítí…

30 léta, jsou 6 let po změně režimu, který upovnoval svoji moc a menil pořádky co se mu nelíbili a ta změna nastala po vyhrané občanské válce…

2008 byla krize? Jenom „trocha, klesly mzdy“, když nemáš prácu, dostaneš příspěvky na sociální, zapaltí bydlení, nikdo rypákem neryje zemí, já mluvím o krizi, kdy nemáš co žrát ne, že si místo 10 piv koupíš 5…
Dokonce jsem zastáncem, že nezívat krizí něco jiného než kdy lidé „ryjou rapáky“ je demagiogická změna obsahu slov…

No Čmoude, první světová udělal vvelkoou změnu v evropě a pak szase ztačalo období střádání problémů a podle toho, kdy dosáhli v nějaké zemi „hraničného bodu“, mpohla přijít nějaká „černá labuť“, která vedla k velké události, která pak přinesla velkou změnu a zase začalo období střádání problémů ;)

Ano, když se tedy vrátíme k roku 2008, byla to černá labut, ALE nastřádané problémy nebyli tak velké, aby nastala velká událost co pak resetuje/mění ;)

Čmoude kecy salámová metoda. Byla druhá velká válka, která změnila poměr sil A HLAVNĚ PŘÍSTUP K RASOVÝM OTÁZKÁM, které umožnili změnu přístupu, která se děje od roku 1945, tedy ty zde meleš o tom, že něco děje, ANO DĚJE, ale na základě jedné velké události, nebýt 2 světové a Hitlera, tak "rasové otázky" tak to co je na západě by nebylo...

Ano bude další změna, příkladem je nám Libanon, křesŤanská země, kdy válkama okolo se změnila struktura populace, ALE I TAM přišla velká událost "černá labuť", která spustila občanskou válku. I ve francii máš ted nogo zony, ale stale se udržuje "status quo", čeká se na velkou událost, která spustí změnu...

Mluvili jsme o hladomoru, ten nastal "z čistého nebe", ajk zde podsunujes? Kecy, byla obcanska valka která skončila 1923 ateprve tehdy začala konsolidace moci a zavádění nových "pořádků", ALE kdey to začalo? No, protože v evropě Čmoude začala hospodářská krize, která vyústila v první světovou válku a ta umožnila změnu, které součástí byla hladomor na ukrajině, nezačal, že by někdo v moskvě sedl a řekl "a teď bude hladomor"... Začalo to hospodářskou krizí...
A samotný hladomor nebyl příkazem, ale změnou systému v zemedělství, zde je zapotřebí říci kkulak v rusku<>kulak v československu, jak je presentováno a začali to demagigicky i českoslovenští komunisti...
Ale začal tím, že si řekli, "než dát do družstva zvět, raděj sežereme" a bohužel nebyl jenom na ukrajině, jak je presentováno,a le byl i v rusku, takže řeči "jenm proti ukrajině", jak vedš je lživej žvást od toho proč i že jenom ukrajina...

Ano první válce předcházeli společenské změny, které se kumulovali, ALE ČČEKALO SE NA ČERNOU LABUŤ=SPOUŠTĚČ událostí

Co jsi vyvrátil? Byli by čmoude změny ve vlastnictví na základě změny politického systému nebýt první světové války? NEBYLY, prostě spuštěč byla velká válka, takže si nevyvrátil nic, jenom dokola chceš brát hladomor na ukrajině jako nezávislou událost...

A velké události a nastřádané problémy buhužel uvidíme vždy až potom podle hesla "po bitvě generál", když se najde někdo, kdo to vidí, atak je utlučen většinou, co má klapky na očích, protože plné pupky a strach ze změny ;)

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

Druhá světová skončila před 76 lety, uběhlo několik generací a najednou máme jako důsledek imigraci?

Jaktože během 40-45 let nic i když na východě byla úplně stejná válka jako na západě.

Kdyby válka byla příčinou, tak musí působit všude stejně.

Před dvaceti lety ještě nikoho nenapadlo, že by si měl poklekávat před černochama. Byla nějaká válka někde?

Marseilleská no-go zóna je v podstě celá Marseille. Klidná silvestrovská noc znamená, že shoří pár stovek aut - v jednom městě - rozumějte zapálili je imigranti jen pro tu srandu. Znamená to, že na bulvárech musíte bejt ve střehu, aby vám nikdo nešlohl kabelku či mobil. Znamená to, že v autobusech nastoupíte a koukáte do prázna jako kdysi v Bronxu.

To že je někde no-go zóna neznamená, že je to jinde jako ještě tady v ČR, ale že se tam dá fungovat s trochou ostražitosti, kdežto v no-go zóně musíte být jak v bojový zóně ostražití pořád.

Kdy jste v ČR naposledy mlátil natvrdo zdivočelou tlupu heverem, aby se vám nedostali do auta? - Jestli nikdy, tak nevíte o čem mluvíte.

Dál to nemá cenu číst.

Nevíte, co se na vás valí a řešíte tu nesmysly.

Zatím bez slepic

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Putinovi (a Rusku) reálně hrozí čínská Sibiř. Pokud nechce rezignovat na území za Uralem, kde má mimochodem drtivou většinu nerostného bohatství, bude nadále hledat "protiváhu" vůči asii.
Těch možných a upotřebitelných spojenců není zas tolik a Státy sice procházejí krizí, nicméně stále jsou ve vojenské oblasti technologicky nejdál a ovládají oceány a tím i mezinárodní obchod.
Osobně si výše uvedeným vysvětluju tu neuvěřitelnou zdrženlivost Ruska vůči americkým výpadům.

Průměrný počet slepic: 4.3 (9 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Rusko (Putin a spol.) si musí ujasnit co je pro ně větší nebezpečí a co je aktuálnější nebezpečí.

Čína momentálně dostává (kupuje) z Ruska co potřebuje.
Tok surovin, zejména plynu a ropy proudí novejma trubkama ze Sibiře do Číny.
Vyváží se dřevo a to i na černo. (rabují se lesy)
Čína dostává (kupuje) z Ruska vojenské technologie, sice ne nejnovější, ale skoro nejnovější.
Čína expanduje spíš jižním směrem, moře a ostrovy, čeká ji Taiwan.
Čína má územní spory s Indií.
Momentálně tedy Čína rusko potřebuje.
Problémy mezi Ruskem a Čínou očekávám za cca 20-30 let.

Rusko a USA momentálně nejsou kamarádi.
Pokud se začne Rusko s USA kamarádit (proti Číně) získá:
Další vojenské základny (a biologické laboratoře) na svých hranicích.
Tlak na změnu režimu a přesun majetku na Západ stejnou formou jako u nás.
Tedy privatizace do rukou západního kapitálu a rozkradení země.

Aktuálně je tedy pro Rusko nebezpečí USA a jeho satelity.
To nevylučuje jednání a nějaké dílčí dohody o raketách, jaderných zbraních a státech které o sobě nerozhodují.
Třeba o Ukrajině.

Dlouho jsem psal, že až oschne země na Ukrajině je pravděpodobný vojenský konflikt.
Země dávno oschla a nic.
Velcí kluci si zavolali, na něčem se zřejmě domluvili a napětí polevilo.
Americké lodě se otočily a do Černého moře nedopluly a Rusko se stáhlo od hranic s Ukrajinou.
Zelenský vřeští, že ho podrazili se Severním proudem II a že nebude mít peníze na armádu...

Největším nebezpečím pro Rusko by bylo, pokud by se začala Čína kamarádit s USA proti Rusku.
Ale to asi nehrozí.

Průměrný počet slepic: 4.4 (9 hlasů)

In reply to by Jan z Helvajzu (neověřeno)

Trvalý odkaz

"Největším nebezpečím pro Rusko by bylo, pokud by se začala Čína kamarádit s USA proti Rusku. Ale to asi nehrozí."

To opravdu zřejmě nehrozí, protože v tomto případě by Čína s velkou pravděpodobností ekonomicky i mocensky vytunelovala USA. Ta představa mít například pod totální kontrolou světový finanční systém je až příliš lákavá. A Čína by na postupné ovládnutí západu už rozhodně v současnosti měla.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

"spolupráce" pomocí korony a svádění to na ni... to je konání, které se nezapomíná. Nehledě na ty mraky obětí....

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

je to, co dělník vyrobí nad hodnotu své pracovní síly. Dělníků už moc není, tak se vyrábí dluhy. A kdopak je věřitelem?

Průměrný počet slepic: 3.9 (7 hlasů)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nemáš pravdu, před průmyslovou revolucí nebyli "dělnické bouře", ale "sedlácké"... Holt dnes je svět jinde a budou bouře "lidí ve službách", musíš jít z dobou ne se zaseknout na definici ;)

Průměrný počet slepic: 3.1 (10 hlasů)

ale buď rád. Možná dostaneš i bakšiš.

Průměrný počet slepic: 3.5 (13 hlasů)

zmatek máš ty, že jedeš ve stylu "jooo za nas to bylo jiné", prd jenom se opakuje cyklicky pod novým názven zase co bylo ;)

Průměrný počet slepic: 3.9 (9 hlasů)

Jakmile dojde na otázky, kdo je věřitelem, rozhostí se ohlušující ticho.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by Vlastimil (neověřeno)

Trvalý odkaz

níže.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

konstatoval, že spousta nefachčenků se živí pouhou výrobou dluhů.
Například drtivá většina neziskovkářů.
Anebo drtivá většina členů parlamentní squadry, o senátu nemluvě.
Atd., atd., atd...

Průměrný počet slepic: 4.5 (15 hlasů)

řeči, ochuzování peněz o zlato/stříbro se dělo stovky let před dnešním systémem centrálních banka...

Nefakčenko je co? Já měl za to, že nechodí do práce a sedí doma na prdeli, že dělá zbytečnou prácu, ale pracuje není nefakčenko, ale jednom jiné pracovní zařazení, kdysy zemědělci, předtím otroci, pak dělníci a dneska ve služnách (což jsou i neziskovkáři)...

Každý systém byl postaven na rozdělení "výrobních zdrojů" vs těch co museli sloužit, je jedno jak se jmenovali jedni nebo druzí a jejich pozice a názvy prací...

V ččem je rozdíl proti dnešku, kdy se zapalují ve francici auta ve vestách nebo v USA pod "na černých zaleží" vs pochod ydělníků na ulicích jako třebas psal Neff v těch svých knihách o Nedobylových aspol. nebo selské bouře...

Zhrnuto, peníze a hodnota se ničila, před "dobou centrálních bank a inflací", že se prostě ubralo zlata a přidalo mědi, takže nic nového...
Pozice dělníka a jeho "otroctví" zmizelo, teĎ slouží ve službích, žádná změna....

Protě Ládík, píše, že se děje něco nového, je to co bylo před 150 lkety jenom v nových názvech to samý, takže překvapení je pouez na úsměv...

Průměrný počet slepic: 4.6 (7 hlasů)

Dnes máme řízenou inflaci 3% ročně. Inflaci řídí Centrální banka prostřednictvím svých poboček v jednotlivých státech této planety.

Před existencí Centrální banky byla inflace 3% otázkou desetiletí.

A jsme opět u filosofické otázky prospěšnosti úžernictví nebo chcete-li eufemického úroku (úžera za rok).

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vždy jsme vytáčeli profesorku socialistické ekonomie, když jsme se jí ptali, komu kapitalista bere nadhodnotu, když nechá pracovat robota.

Neměla jasnou odpověď a vždy ji to vytáčelo. Tam byla hranice, za kterou se už nesmělo jít.

Kde se bere nadhodnota a tedy kapitalistův zisk, když nezaměstnává dělníka a přeci ten zisk zcela evidentně má, na to jsou teoretici socialismu pořád ještě krátcí.

Průměrný počet slepic: 3.7 (11 hlasů)

Nadhodnota se vytváří u výrobce robota.

Průměrný počet slepic: 4.9 (8 hlasů)

Pokusím se stručně vysvětlit jak to vidím já neekonom. Kdysi, tedy před 89. byla určena jako procento z ceny pořízení, tedy zisk.
V kapitalismu se cena odvíjela z trhu. Takže kolik kdo dá. Kolik dal se řídilo podle toho, jak nutně potřeboval kupující daný výrobek, či službu. Kupní cena mohla být i nižší než cena pořízení. Pokud o daný výrobek, či službu nebyl dlouhodobě zájem, zmizelo to vše z nabídky na trhu. Problém je ten, že nyní stále více ovlivňují cenu i zákony a opatření, neb se snaží formovat společnost.
Uvedu příklad na autě: nepotřebuji žádnou antikolizní brzdu, navigaci, smart světla, spojení online s asistentem, měření tlaku v pneu, hlídání mrtvého úhlu a jízdy v pruhu a další mnohé ptákoviny. Diskutoval bych i o emisích. Tyto elektronické vymyšlenosti jen zvyšují možnost poruch, neb co v autě není, tak se nepos... navíc zvyšují i cenu toho křápu. No a protože to normální člověk k jízdě nepotřebuje, tak to uzákoní, nebo to tlačí v reklamách. V nejhorším případě, pokud to skutečně chtějí prosadit, tak to zadotují.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

Ganc egal.

Je to moc tenký led, sám bych se do VYSVĚTLOVÁNÍ nepustil. Jen naťuknu - co je to " hodnota" ? Existuje objektivní hodnota, v určitém konkretním čase (protože dynamika je i zde vysoce funkční, nejde zdaleka jen o perzekuční ovlivňování, ale např. i o naprosto dobrovolné přijetí výrazné změny hodnoty určitého fenomenu - např. hodnota nějaké plevelné rostliny, kdysi to nežádoucího odpadu, dnes cenná bylina) ?
Je měřitelná ? Nebo je pouze výsledkem právě že ovlivňování , jak perzekučního, tak i pobídkového nepříkaznických modů (, spekulace, vynálezy, dotace, racionalizace....), v posledku nutně to ovlivňování postoje k výši hodnoty, jaký zaujme myslící či aspoň vnímající bytost (i zvíře zřejmě má ve svém životě prožitek určitých hodnot, zde je zajímavým paradoxem kukaččí fenomen - malý ptáček se obětavě stará, aby evolučně uspěl jiný druh ptáka, jak v této situaci použít fenomenu " hodnoty" ?!?).
Silně redukcionistické pojetí hodnoty v systému cen (ty ale opět ovlivňuje , někde docela hodně, příslušný finanční systém, úrokové zatížení - tedy cena peněz) může spekulace ohledně pojetí a hodnocení "hodnoty" (je to víceméně nesmysl, viz " hodnota" práce těch, kteří financovali agresivní války, dodávali materiál atd. - zde už je redukcionismus nelidským, nutno počítat lidský život hodnotou NULA, aby se vůbec dalo NĚCO spočítat ) nějak přiblížit chápání , i rozhodování je možné....ale vpravdě se to děje na základě spíše vegetativního zpracování reality (odmysleme si ten cenový nátlak, včetně marketingu a reklamy - jinak samozřejmě tuto myšlenku nepochopíme).
Jednoduše řečeno - lidstvo umí tak náramně skvěle počítat hodnoty, že se dokáže jimi propracovat až ke své zhoubě (nebo dílčí zhoubě). Dokonce umí spočítat i hodnotu (cenu ?) mrtvého vojáka, čsp. Fortune tuším že roku 1934 uvádí cca 25 000 USD (tehdejšího dolaru).

Přehodnocení :-D vnímání, hodnocení a využívání fenomenu hodnoty nás teprve čeká. Opicema nejsme jen několik milionů let, čmárat po zdi umíme jen několik desítek tisíc let, šidit se navzájem tak, aby to bylo považováno za chvályhodné jen několik tisíc let, průmyslově se mezi sebou zabíjet jen několik desítek let.....prostě ta skvělá (HODNOTNÁ) budoucnost nás teprve čeká. Takže - vzhůru k těm hvězdám !!!

Průměrný počet slepic: 3 (3 hlasů)

a dodávám, nejsem ani filozof. Tyto úvahy jdou mimo mne. Nepřemýšlím a nechci filozofové o slově hodnota. Beru to pragmaticky. Klasický nůž z Mikova, myslím tu mrňavou rybičku, tak ten má na pultě jistě jinou hodnotu než nějaký traperský zavírák se střenkou z drahého dřeva, či kosti. Ale, co bych dal za malou rybičku, pokud bych potřeboval něco v přírodě uříznout, jsa bez jakéhokoliv nože. Tak asi tohle je pro mne hodnota. Veličina závislá na čase a okolnostech. To vlastně konstatujete i vy. No a na tom kdysi stavěli kapitalisté svůj byznys.

Průměrný počet slepic: 3.2 (5 hlasů)

Hodnota věcí v lidském slova smyslu je velmi relativní a řídí se také schopností vyvolávat emoce. Zatímco první číslo časopisu Čtyřlístek má hodnotu několika desítek tisíc korun, každé třetí nově vyrobené auto má hodnotu tržní ceny recyklovatelného materiálu, ze kterého bylo vyrobeno, po odečtení recyklačních nákadů.

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)

...si už umíte na tu svou otázku odpovědět ? Jasně....

Hezký den.

Douška.
Situaci může komplikovat zjištění, že se např. i ten kapitalista (nejen on, ale i např. obslužný a servisní personál robotického provozu) chová jako robot. Samozřejmě krom toho, že žere a sere.

Průměrný počet slepic: 4.6 (5 hlasů)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

...kdy někdo řekne, že zítra bude cena ropy o 15 % vyšší.
Věřitelem jak věřitelem, otázkou je kdo je jak velkým, významným věřitelem. Kdy o tyto věřitele jde, těm se sype (spolu s nimi někdy i těm drobným, které někdy takovíto velcí věřitelé používají coby dodavatele hotovosti), kvůli nim se likvidují vlády či vedou války.
NEO je mi svědkem, že nejdou jejich pozice dnes rozklíčovat, jak šly kdysi, obchody frčí online, "hodnoty" se mění ze dne na den...včetně " hodnoty" dluhů (ty se např. formují tak, že dluh Ukrajiny, které měla vůči Franklin Templeton, se převede na dluh USA vůči Číně aj., FT tak pojednou dostalo se záruk představovaných americkou mocí, ne ukrajinskou).
Každopádně platí, že větší kapitál je mocnější jak menší kapitál, včetně těch dlužních jeho forem.
Někdy však může tuto idylku narušit např. hrdinství obyčejných vojáků a kompetentnost jejich generálů.

Konkretním dotazem, snad i poměrně konkretně zodpověditelným by bylo ptát se např. : " Kdopak je věřitelem České republiky ?"
Když víme , že největším (nikolivěk váhou drženého podílu v poměru k dluhu celkovému !!) lichvářem jsou paradoxně občané ČR, někteří, ti inkasují úrok nejvyšší. Tuším že snad až 3 % p.a.
Divné, že ?
Absolutně nejvyšší podíl který subjekt drží....to se mi teď nechce zjišťovat, nerad bych se dopracoval ještě před svačinou k tomu, že je to nějaký muslim, nebo jiný Semita.

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)

ja, ja.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Včera se tu prokydával Šlachta a Přísaha. Tady se k Šlachtovi vyjádřil Ježibabiš
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Babis-vystoupil-pred-kame…
"Došlo také na téma nové politické strany Přísaha Roberta Šlachty. Podle Babiše jde na kampaň dobře. Dle jeho slov kopíruje to, co dělal Andrej Babiš v roce 2013. „Jede kontaktní kampaň, chodí mezi lidi, má dobré fotky a protikorupční étos. Přesně jak jsem to dělal já v roce 2013. Dělá to dobře,“ okomentoval způsob vedení kampaně Přísahy. Odpovědi na variantu případné koaliční spolupráce se Šlachtou po volbách se vyhýbal. „On mi nevadí,“ uvedl nepřímo."

Průměrný počet slepic: 3.9 (15 hlasů)

Admirále, Babišovi by nevadili ani piráti nebo ods, kdyby přestali říkat "s babišem nikdy" a začali by sním jednat o podílu na moci a ve vládě, takže tvé překvapení, že mu nevadí někdo, kdo se k němu nevyhranuje jako k satanovy je řekněme usmevne.

Průměrný počet slepic: 4 (12 hlasů)

Uvedl jsme tu informaci naprosto neutrálně, Šlachta se tu kydal včera, každý ať si přebere. Že je Ježibabiš pragmatik, je jasné.

Průměrný počet slepic: 3.7 (12 hlasů)

neříkám už k tématu Šlachta nic, ale na má slova dojde :-)

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Takže nemůžu komentovat informaci co napíšeš citací, protože se od ní distancuješ, ale to už nenapíšeš, až pak po okomentování :D

Průměrný počet slepic: 4.8 (9 hlasů)

Jak sis to přebral, tak sis to přebral.

Průměrný počet slepic: 3.4 (11 hlasů)

Dnešní komentář ke Šlachtovi
https://pravyprostor.cz/pro-koho-slape-slachta/
Dobrá analýza. Konvička rád čtu a poslouchám. Jeho komentáře a vidění světa mají hlavu a patu a navíc nepostrádá vtip.

Průměrný počet slepic: 3.5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Záškodníci cosi kutí
něco nevydrží pnutí;
už se trhá slabý článek
na hrad míří Topolánek,
do bezpečí na kopec,
zapíná si poklopec.
Přehrada už zdá se plná
čeká se, že velká vlna
spláchne žírné údolí
kde měli chléb se solí.
Naklání se fundamenty,
modré kachle, ornamenty
přiváží sem karavana.
Kdeže zmizla teplá vana.

Průměrný počet slepic: 4.6 (18 hlasů)
Trvalý odkaz

akorát v názvu.
Namísto slova akcelerátor bych spíše použil KATALYZÁTOR.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Katalyz%C3%A1tor

Abych si po ránu taky trochu zabásnil a zakradl, napíšu, že: doba je těhotná změnou.
Kdo to napsal první, to fčilek nevím, bo je ráno, já mám ožralé ruce, blbě vidím a špekuluju, jak se vlastně jmenuju a kudy se jde na hajzl.

Průměrný počet slepic: 3.5 (8 hlasů)

revoluční násilí jsou porodní bolesti společnosti těhotné dobou

Průměrný počet slepic: 3.2 (5 hlasů)

jestli jdeš na malou nebo na velkou.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

In reply to by Ládik!!! (neověřeno)

Trvalý odkaz

jedno.
:-)
Kde je hajzl, to jsem si už vzpomněl, ale zas nevidím na cestu.
Že by to bylo z nějakého chlastu?

Průměrný počet slepic: 3.4 (5 hlasů)

Na malou můžeš ze dveří, když tam máš trávu.

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

stara potom nědala nažrať. Ja mam za dveřami sedumnast schoduf a Jahoda je na nich hakliva, jak cyp.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

stara potom nědala nažrať. Ja mam za dveřami sedumnast schoduf a Jahoda je na nich hakliva, jak cyp.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

představa to je dosti lákavá, ale na to už fakt nemám roky. Mohli by mě zavřít do blázince.
To jsem udělal kdysi, když jsme bydleli v havířském paneláku a chlopi měli dva týdny výluku. Chlastali a řvali na celý barák nonstop, což byl problém, bo jsem vstával ve čtyři ráno do práce.
Tak jsem se ZCELA vyprázdnil do jejich bot, které byly před bytem, v němž dělali bordel, zbytek neposkvrněných pantoflí jsem naházel na stříšku nad vchodem do bloku, následně jsem opravdu důkladně zazvonil a vzápětí jsem vyhodil pojistky v celém baráku.
A pak už bylo jen veselo.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)