Pro zničení Agrofertu není žádná zemědělská oběť dost velká

Autor

Vy, kdo mě čtete dlouhodobě, tak znáte zemědělský příklad, který jsem omílal už mnohokrát. Připomenu ho asi už podvacáté pro nové čtenáře. Je totiž důležitý. 

Mám v práci kolegu, který je ve svém volném čase soukromým zemědělcem.  S bratrem mají takovou malou farmu. Eseróčko. Pracuje s nimi i jejich otec, který už je dávno v důchodu, ale traktor ještě uřídí. Obdělávají zhruba 160 hektarů. (Kdysi jsem psal menší výměru, ale čas plyne a jim postupně přibývá plochy). Oba chodí do práce a zemědělství se věnují po odpolednech. Protože obdělávat 160 Ha nestačí na rozumnou obživu. Sice v tom točí docela solidní peníze, ale když si to spočítají, jednoho by to uživilo, ale ten by to zase nestíhal dělat a na dva plnohodnotné platy pro dvě rodiny to prostě není. 

Majitel firmy, která mi dodává technologii na silo, obhospodařuje asi 70 hektarů. Obdělává je také po večerech a dělá to úplně sám. Jinak by to v černých číslech neudržel. 

Oba tyto příklady mají společné to, že v jejich vlastnictví je asi třetina půdy a dvě třetiny mají v pronájmu od různých malých vlastníků, kteří zpravidla ani nevědí, kde ten svůj skrojek půdy mají. Jen existuje smlouva, díky které vědí, kolik dostanou za pronájem a je to cca 4000 Kč za hektar. Stejné to mají i ostatní čeští zemědělci. Vlastní zhruba třetinu půdy a zbytek obdělávají na základě pachtovních a nájemních smluv. Bez ohledu na to, zda jde o Juru s jedním traktorem nebo o koncern zvící třetiny regionu. 

Průměrný malý český zemědělec, který dělá svojí práci na plný úvazek a plnohodnotně to živí jeho rodinu (táta se synem jezdí traktorem, mladá manželka sedí u počítače a komunikuje se zemědělskou správou, obhospodařuje nájemní smlouvy a vyběhává dotace...  a tchýně dělá účetnictví), obdělává 500 - 1000 hektarů. Průměrné bývalé JZD obdělává 1500 - 3000 hektarů řekněme v pěti až deseti lidech. Velký koncern pak obdělává v rámci jednoho okresního střediska 7.000  - 10.000 hektarů. Agrofert jakožto největší koncern je velký vlastně jen tím, že je přítomen ve většině zemědělských okresů, ale jen asi ve třetině z nich je největší. Jinde bývá co do velikosti druhý až třetí. Dohromady je Agrofert suverénně největší, ale i tak obdělává jen asi 6% zemědělské půdy u nás. A vlastní z toho zhruba třetinu - tedy 2% půdy. Agrofert sám o sobě je holding - půdu obdělávají jeho dceřinné společnosti prostřednictvím menších dceřinných společností. Třeba na Znojemsku se jedná (tuším) o tři firmy. 

Velký vlastník = 10.000 hektarů

Střední vlastník = 3000 hektarů

Malý vlastník = 500 hektarů. 

Všichni menší se kromě zemědělství přiživují ještě na něčem dalším. Tahají traktorem klády v lese, chodí na kus úvazku do práce a nebo prostě žijí z podstaty - grunt zdědili, jejich předci ho postavili pořádně a oni teď neinvestují, neobnovují a než se jim stroje i budovy rozpadnou, budou už dávno v důchodu. Ale nejvíc zemědělců u nás se z výměrou pohybuje někde mezi těmi 500 - 3000 hektary. 

Jasné? Takhle vypadá naše zemědělství. Ano, máme tu zemědělce na plný úvazek vlastnící i méně než 50 hektarů, ale to jsou zpravidla zelináři. Na tento obor si mohou troufnout jen skuteční nadšenci a zároveň znalci. Zpravidla je poznáte podle nejrozdrbanějších trakorů. Pěstovat v dnešní době brokolici je šílenost. Potřebujete jednu prodat za 10 Kč kus a potřebujete je prodat, když jsou zralé. Za čtrnáct dní jsou už shnilé, takže je nemůžete uskladnit. Musíte je prodat. Co asi uděláte, když se ze supermarketu dozvíte, že ve stejnou dobu mohou přivézt brokolice z Polska v ceně 5 Kč kus? Musíte prodat za stejnou cenu.... Já vlastně znám jen jednoho zelináře, který je víceméně v plusu a vím to, protože platí faktury za hnojivo v termínech splatnosti. 

No a pak tu máme pražské zemědělce, co si koupili na Šumavě penzion a k němu třicet hektarů. Za penzionem mají stáj na dobytčí jednotku (jednoho koně) aby návštěvníci měli na co koukat a těch třicet hektarů luk musí několikrát ročně posekat. A dostává dotace. Stačí mu traktor s mulčovačem, seno ani nedělá, protože to je lepší koupit. Někdy nemá ani ten traktor - prostě nechá svoje louky posekat od jiného zemědělce. Náklady jsou tisíc korun na hektar ročně. Díky dalším nenárokovým dotacím a dávno prolobovaným výhodám dostávají na hektar skoro 12.000,- Kč dotací. To jde ne? Jednáct tisíc čistá ruka za hektar ročně. Někteří i víc. Dělají dobře dotovanou agroturistiku a jsou víc hoteliéři než zemědělci.  Tihle samozřejmě mluví obráceně. Těm to bude vyhovovat. Ale... tihle nevypěstují nic. Ani obilí, ani maso. Tihle prostě sklízejí prachy. Ne jídlo. 

Ještě jednou: Velký zemědělec 10.000 hektarů, střední zemědělec 3000 hektarů, malý zemědělec 500 hektarů. Někde pod hranicí pěti set hektarů začíná být problém se jako zemědělec uživit a stává se to přivýdělkem. Někde kolem výměry 100 hektarů (pět polí) se to stává vysloveně koníčkem nebo hnusným životem v rozdrbaném domečku, na rozdrbaném traktoru a s věčnými dluhy. 

A teď vám povím vysoce aktuální příběh o tom, kterak naše vláda plná evropských hodnot zkouší splnit svůj předvolební slib, že zemědělskou dotační politiku otočí ve prospěch malých zemědělců. 

Doteď platilo (a neberte mě úplně za slovo, protože dotační politika je svinsky komplikovaná), že všichni skuteční produkční zemědělci brali stejné dotace a to cca 6000 Kč na hektar. Z toho asi půlku dostávali napřímo bez řečí a druhou půlku si museli různým způsobem zasloužit. Museli dělat tzv. greening - část plochy osít "zelenou" plodinou, kterou pak zaorali, museli dodržet určitou druhovou skladbu plodin - malí zemědělci museli na své výměře mít alespoň tři plodiny, velcí pak pět, apod apod. K tomu pak byly ještě dotace podle zasaženosti krajiny, podle dobytčích jednotek, atd. atd. Ale v průměru dostal  zemědělec cca těch 6000 Kč na hektar. 

Při průměrném úspěchu průměrného zemědělce tyto dotace představují "zisk". Hospodaří se na kladnou nulu -  hodnota prodaného obilí víceméně vydělá na hnojiva, naftu, chemii, pronájmy pozemků, daň z nemovitosti a opravy vozového parku. V dobrém roce zbude i na část platů. Za vyplacené dotace (zpravidla naráz) se pak platí prémie, kupují nové traktory a nářadí, dotuje se z toho živočišná výroba a tak. Pokud není výjimečně dobrý rok (jako třeba ten loňský) dá se říci, že každý hektar vydělá cca 5000 Kč ročně. Samozřejmě jiné je to na Vysočině v nadmořské výšce 600m a jiné je to v Polabí. 

Pětisethektarový zemědělec pracující s rodinou na plný úvazek tak vydělá za rok cca 2,5 milionu korun. Z toho pokryje životní náklady rodiny otce a rodiny syna a platí leasing za nějaký ten traktor. Jen opravdový zarputilý a úskočný šelma sedlák dokáže z hektaru vytřískat víc. Zpravidla ale za cenu drancování půdy, využití techniky až na dřeň a výjimečně dobrého čuchu na plodiny i počasí. 

Naše nová spravedlivá, pravdomluvná a evropsky hodnotná vláda se zaměřením na Havlovy myšlenky teď v naprostém utajení spustila akci mající za cíl odstřihnout velké vlastníky od dotací. ANO Babiš musí jít od válu, je třeba deagrofertizovat nejen státní správu, ale i zemědělství. A tak v tichosti připravili materiál pro EU (protože ona nám posílá peníze na zemědělské dotace), ve kterém přepracovali pravidla pro dotace, aby malý vlastník dostal na hektar víc a velký vlastník aby dostal míň. Opět, neberte mě za slovo, je to zase o dost složitější, ale v principu by malý vlastník (co má dostat víc)  měl dostat  opět 6.000,- Kč/ha a velký vlastník by měl dostat 1.500,- Kč/ha. Do padesáti hektarů dostane zemědělec 6.000,- Kč/ha, zemědělec nad 150 hektarů je už velký a dostane 1.500,- Kč/ha. Ať se ten STBák Andrej smaží ne? Svině jedna. 

Říkali to přece různí BIO a EKO zemědělci na demonstracích Milionu chvilek, že největší žábou na prameni je Babiš ne? Stáli u svých obrovských traktorů vhodných na obdělávání tisícovky hektarů ověšených drahým vybavením v cenách milionů korun, skandovali a drželi v rukou transparenty, že agrobaron musí pryč.

A teď je to tady... Fialova vláda s čerstvě jmenovaným Nekulou se do toho pustila. Malý zemědělec má podle nich do padesáti hektarů... a od sto padesáti  hektarů jde podle nich o velkého giganta. Doteď jsem o Nekulovi nic nevěděl, ale teď už je jasné, že v mém žebříčku imbecilů bude atakovat první příčky.  To co tam vymysleli, to nemůže být z jejich vlastních hlav. Tohle je nějaká splátka za volební kampaň, protože jen naprostý a totální kretén naštve jedním opatřením takřka všechny zemědělce, protože těch do padesáti hektarů je tady pět a půl a s nimi nějací sklízeči dotací a jakýkoliv běžný zemědělec je podle naší vlády velký. 

Takže počítejte se mnou - zemědělců do padesáti hektarů je u nás naprosté minimum. Z padesáti hektarů se prakticky nedá zemědělsky uživit. Každý zemědělec sní o tom, že se dopracuje na těch 500 hektarů, pozemky povyměňuje a zcelí, aby se mu tam dobře jezdilo. Většina zemědělců už na to dosáhla. Už si mysleli, jací nejsou velcí páni a teď narychlo zjišťují, že jsou v Bruseli. Většině z nich to ještě ani nedošlo, protože ani nevědí, co se na ně na ministerstvu chystá. Oni mají pocit, že je to jen jakýsi omyl nebo chyba, která bude napravena.  Oni stáli na těch demonstracích proti Babišovi a mysleli si, že se svými pěti sty hektary jsou hodni ochrany.  Ujišťuje je o tom předseda Asociace soukromého zemědělství Šebek. Ten je přesně s tímhle plánem spokojený. Pokud se podíváte na jeho vlastní podnikání, zjistíte proč. A když se podíváte na podnikání celého jejich předsednictva, tak vám to dojde tuplem. 

Ale jinak je to samozřejmě geniální... Malí zemědělci skoro nejsou, těch peněz na to  moc nepadne.  Pokud bude větší zemědělec přemýšlet o rozdělení pozemků mezi členy rodiny na menší jednotky, tak zjistí, že se mu to vlastně nevyplatí. Takže další ušetřené peníze.  Bývalí malí, ale dnes velcí zemědělci dostanou menší dotace = zase ušetřené peníze. A těch pár kamarádů v Asociaci? Těm něco pustíme, aby se neřeklo. 

Jediný, komu je to víceméně jedno, to jsou ti největší hráči. Ti jediní mají dostatečnou armádu účetních a právníků, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Případně si dokáží díky úsporám z velikosti a díky investicím do nových technologií přežít i s menšími dotacemi. Ale i ti by v dnešní divoké době raději nechali všechno při starém. Ale vsaďte se, že za pár let tu pořád budou jako by se nechumelilo. 

Došlo těm magorům na vládě, co to teď zkoušejí udělat? Že zničili právě ty, kteří je volili protože si (blbečci) mysleli, že jim vláda dotace fakt zvýší.  Věren své zásadě řeknu, že to není spiknutí, ale prostě idiocie nejvyššího kalibru, protože ani normálně myslící  ojrozrádce by tohle neriskoval. Všechny ostatní země udělají všechno pro to, aby si urvaly co nejvyšší evropské dotace za každou cenu. Protože velké dotace = konkurenceschopnost. Jen u nás Fiala a spol. budou dělat hrdiny. Schválně jak dlouho jim to vydrží. 

Jak se říká zemědělcům, kteří demonstrovali proti Babišovi, protože ten se držel zásady dávat všem stejně? Blbí zemědělci. Debilita se totiž nevyhnula ani nejstaršímu oboru světa. Jo, já vím, že dávat všem stejně znamená, že velcí hráči vydělají víc, protože realizují úspory z velikosti.. ale bylo to o dost spravedlivější než dnešní likvidace. Inu, dobrý skutek byl po zásluze potrestán a jak to tak chodí, pár blbečků  sebou bere na věčnost  i spoustu nevinných. Jaké to je co kolegové zemědělci? Přijít právě o všechno kvůli iracionální nenávisti několika aparátčíků a několika zemědělských nedouků? Jaké to je zjistit po třiceti letech práce a pěti letech nadávek na Babiše, že se svými pěti sty hektary jste pro vládu přesně totéž co on -  agrobaroni.  

Celou tuhle šaškárnu zachytila koncem minulého týdne zemědělská komora a narychlo svolala na včerejšek demonstraci. 

Ale z Německého hlediska to smysl dává - ti čecháčci jsou totiž i s nižšími dotacemi pořád konkurenceschopní. Pořád ti šajse čechen ne a ne zkrachovat. Sice je to za cenu vydrancované půdy, ale pořád se ti podlidi z východu drží. A proč? Protože dva čecháčci s rodinami dokáží obhospodařit tisíc hektarů. To by prostě nešlo, tyhle velké a konkurenceschopné výměry je třeba zlikvidovat. 

A víte kdo bude vítězem? Řeknu vám to. 

Ten můj kolega, co má 160 hektarů, ten místo jedné firmy bude mít tři. Jednu on, jednu jeho brácha a jednu jeho dcera. Každá nová farma bude mít padesát hektarů, budou chodit do práce jako doposud, budou to obdělávat jako doposud, jen budou mít víc papírování. A menší šanci z toho někdy udělat konkurenceschopný byznys. 

Já už ale vidím nové podnikání.  Není to můj nápad, jen teď zjišťuju, že skutečný vizionář dokáže přemýšlet dopředu. Vlastně se vracíme k ideálu strojních traktorových stanic v hávu pro nové století. Padesátihektarový zemědělec se neuživí. Ale jakýkoliv větší celek je znevýhodněn. Už vidím, jak armáda obchodních zástupců skutečně velkých hráčů obchází vlastníky pozemků a dělá z nich zemědělce. Ne na práci k traktoru. Dělá z nich zemědělské jednotky, udělá jim právní status, vyběhá za ně všechny papíry, udělá s nimi smlouvu o dílo a pak pro ně dělá službu - obdělává jim to. Vlastníci budou na svém, možná dokonce budou mít trochu víc než měli z pronájmů, na své pole nikdy ani nezajdou, ale budou papírově zemědělci do padesáti hektarů. Bude to vypadat jako když si vybíráte dodavatele elektřiny. Za pár let bude farmář jen vlastník půdy co sám sobě dělá účetnictví. A na základě smlouvy si všechny služby koupí. U někoho, kdo má dost peněz ne na jeden kombajn, ale na sto kombajnů. 

Velké peníze a  velké zemědělské know-how schopné velké prvotní investice, ty  vytvoří ještě mnohem větší koncerny než dneska, koupí ještě mohutnější stroje, které budou nabité ještě chytřejší technologií, bude mít vlastní opravárenská střediska a zřejmě bude i výhradní importér strojů, a tento velký hráč bude skutečně zemědělčit. Jde o slušný balík peněz.   V naší republice máme cca 6 milionů hektarů. Rozdíl v dotacích pro malého a velkého zemědělce je cca 5000 Kč. To je třicet miliard korun. Každý rok. Za to už sestavíte nové středisko, vyškolíte slušnou armádu obchoďáků a uživíte opravdu hodně právníků. Nemluvě o tom, že budete realizovat úspory z velikosti, budete úplně jiný partner pro výrobce hnojiv i agrochemie.... jak to říkal ten manažer z Avatara, když otevíral nový důl na unobtanium?: "Sakra to bude prachů!" 

A malý vlastník padesáti hektarů si bez svého patrona ani neškrtne. Vyhovovat to bude jen těm, co sekají louky za svým penzionem, ale v životě nevyprodukovali nic než trochu mokré trávy. Tohle je budoucnost. Nic sluníčkového z toho nebude. Mně se ale zvedne čtenost, pár zemědělských Šavlů se promění v Pavly a ochota k mé Vidlácké diktatuře bude zase větší. Zřejmě ani nebude problém zajistit si vykonavatele rozsudků revolučních tribunálů. Vláda je teď právě vyrábí. Jednou budou různí Kosatíkové objevovat typickou postavu dozorce v uranovém dolu - bývalý zemědělec ožebračený Nekulovou reformou.  Po třiceti letech práce, kupování pozemků, směňování a učení se žít v dnešním globálním kapitalismu, přichází odměna - marginalizace.  Chce se mi zvolat: "dobře jim tak", ale nemohu, protože tou deagrofertizací zničí prakticky všechna bývalá družstva, která na vesnicích dělala zaměstnanost, a zničí všechny zemědělce, kteří v té globální soutěži na komoditní burze uspěli a vybudovali si skutečnou ziskovou farmu. 

Zůstanou jen sklízeči dotací...

Tak mám pocit, že na podzim za mnou přijdou první brňáci prosit o jídlo... Beru zlato, šperky a starožitnosti. Na ceníku pracuju. 

 

 

PS. Nevěřte kecům, že v západní Evropě má průměrná farma jen pár hektarů. Novináři i politici kecaj a nic o tom nevědí. Podívejte se na zemědělskou inzerci a mrkněte, jaká technika se v Německu prodává. Kombajny s dvanáctimetrovými lištami, obrovské traktory a za ně obrovské nářadí. Jasně, malý německý farmář s dvaceti hektary po svých malých frccích jezdí tím obrovským traktorem a ještě větším kombajnem. A teď tu o Červené Karkulce. Podívejte se, jaké stroje uvádí na trh firma Claas, John Deere nebo New Holland. Ti opravdu znají svůj trh. S překvapením zjistíte, že jejich zákazníci kupují stroje jako kráva. Velký stroj = velké pole. Tečka. 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (218 hlasů)

Komentáře

Tak když se bavíme o průměru na jeden subjekt, tak mluvit, že jeden v Horní Dolní má 5 hektarů je odsunout debatu jinam ;)

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

In reply to by Petra (neověřeno)

Trvalý odkaz

Takže cca 42 500 km2 je zemědělská půda, z toho je 30 800 km2 orné půdy.
Čili oprava - max. 3080 "malých zemědělců".

Průměrný počet slepic: 3.4 (10 hlasů)

Rok 2019 z ročenky bez počítání:
0-5 ha 22929
5-10ha 5833
10-50ha 9991
50-100ha 2818
100-500ha 3246
500-1000ha 849
1000-2000ha 611
2000 a více 276

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

ale koukám, že jsem ten odhad docela trefil.

Průměrný počet slepic: 4.4 (8 hlasů)

Otázka je co se pod statistikou ukrývá skutečně, kamoš v roce 2019 v tom figuroval taky, protože měl "ponikatelskou činnost v zemědělství" což se sestávalo v tom, že měl sice 3ha v účetnictví, které, ale pouze pronajímal a na 1500m2 měl včeli, které měl také v účetnictví, 2020 ukončil činnost, včeli prodal a pola pronajímá jako obyčejný člověk.
Kolik podnikatelských subjektů je v podobném módu, že to potřebují/chtějí mít, protože jiná činnost než orba pole a pak rozhodí statistiku, že dává něco jiného než je realita...

Průměrný počet slepic: 4.6 (10 hlasů)

Víme něco o struktuře - dle výměry obhospodařované půdy, něco aspoň o roku 2019.
Chtělo by to asi údaje z let 1979, 1989, 1999 a 2009.

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)

Zelené zprávy pro agro 1997-2019:
https://eagri.cz/public/web/mze/zemedelstvi/publikace-a-dokumenty/zelen…
Jenom ty starší nemají všechny údaje jako ty novější, třebas rozdělení podle výměry a počtu subjektů. Pouze strukturu podle typu podniků.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

Pro Břeclavsko, jsem našel toto pro rok 1971:
                              půda    /      orná     /     pracovníků     /     prrodukce v tisíc kč
JZD Břeclav       /    1 359      /    1 215       /    216     /      15 674
JZD Bulhary       /    781     /      679        /   169     /      8 888
JZD Hlohovec       /    773     /      614      /     160    /       9 247
JZD Hrušky       /   1 205     /      1 080   /        262   /        15 105
JZD Kostice       /    906      /     711       /    193      /    9 878
JZD Lanžhot       /   1 099   /        622      /     318     /      12 836
JZD Mor.Nová Ves /1 360      /     1 030     /      323     /      17 844
JZD Moravská Źižkov /1 109     /      1 026           298    /       14 372
JZD Přítluky         /  901      /     471      /     307       /    11 248
JZD Rakvice          / 1 353     /     1 011     /      479     /      23 240
JZD Strachotín       /    719      /     494     /      234     /      10 506
JZD Tvrdonice       /    972       /    753     /      276      /     10 710
JZD Týnec              /   345      /     254     /      74      /     5 010
JZD Velké Bílovice   /   1 790    /       1 206  /     749     /      32 903
JZD Zaječí              /   1 122    /       810    /      243   /        14 011

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

rok prům.ha. prům. vým. ha
jzd stat.statek
1960 355 3193
1970 580 4316
1975 1824 6126
1980 2421 7346
1989 2563 6259

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)

Rozhodilo se to
rok
prům ha JZD
prům. ha statní statek

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

takže Babiš prekonal dosiahol intezifikáciu št. majetkov za socializmu? už je jasné, prečo sa to západu nepáči. toľko investovali do zničenia konkurencie a ona im vznikla nová...

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Ondřej Dostál
@dostalondrej
· 19 h
Na Fulbrightově stipendiu jsem byl taky a p.Farskému ho přeji.
Zlepšovák ✌ Na "můj" program v St.Louis (Health Law&Policy, vč.public health) by bylo fajn poslat i celé MZ a část vlády. Rok bychom od nich měli pokoj a po návratu by už chápali, jaké vydávají nesmysly.

Průměrný počet slepic: 4.2 (12 hlasů)

In reply to by Maneca (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jaroslav Plesl
16 hod ·

Teď ještě Fulbright pro Fialu - a může to vzít Kalousek.

Průměrný počet slepic: 4.6 (14 hlasů)

In reply to by Maneca (neověřeno)

Trvalý odkaz

Karolina Stonjeková
6 hod ·
👎
Lubomírek je za naše peníze nemocinkanej, Zuzanečka taky a Honzíček za ně bude vesele studovánkovat v USA.
Politický papalášství at its best!👎
-----------------

Šéfka Trikolóry nastoupila na nemocenskou. Na rozdíl od Volného až po skončení mandátu
https://cnn.iprima.cz/sefka-trikolory-nastoupila-na-nemocenskou-na-rozd…

Průměrný počet slepic: 4.3 (13 hlasů)

In reply to by Maneca (neověřeno)

Trvalý odkaz

...Transparenty Intercontantimental.

Takhle se kupuje - a takhle se prodává.
Dycky ale musí být nějaký zisk. I z neziskovek.

Průměrný počet slepic: 4.7 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

Jaroslav Plesl
16 hod ·

Pekarova vyzývá Maďary, ať svrhnou Orbána.
Tohle přehnaný sebevědomí předsedkyně poslanecké sněmovny vyplývá z toho, že se zjevně považuje za vítězku voleb. Problém je, že TOP 0,9 je pořád na svých 4-6 procentech, jenom Pekarová to neví. Ale tohle je obecně problém celý vládní koalice. Oni si (snad kromě Pirátů) všichni myslej, že vyhráli volby, Ale oni je nevyhráli. Proto dělají jednu botu za druhou. Jsem zvědavej na průzkumy v září 2023.
A Farský je jenom třešnička na tomhle úchvatným moravským dortíku zvaným Změna.

Průměrný počet slepic: 4.7 (27 hlasů)

In reply to by Maneca (neověřeno)

Trvalý odkaz

Pekari je fenka na krátkém řetízku bruselské boudy. Proto štěká tak jak štěká.

Průměrný počet slepic: 4.9 (19 hlasů)
Trvalý odkaz

Omlouvám se za dotaz, který úplně nepatří do diskuze. Kdo se pohybujete v zemědělství, dá se někde poptat žitná, chlebová mouka za dobrou cenu? Myslím pytel, co já vím, 25kg přímo ze mlýna? Na netu jsem našel jen pětikilo za 30 Kč plus poštovné.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

30kč za kilo samozřejmě.

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

nevím, co je dobrá cena, ale mlýn v Opavě prodává po 25kg. jak pšeničnou, tak graham

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

To mám kousek, mrknu. Díky. Problém je, ty mlýny umí prodat pšeničnou, ale na žitnou jsem nikde nekáp.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Chlebová mouka v otevřeném pytli se rychle zkazí... respektive rychle se do ní dostanou mouční červi. Pokud nehodláte dělat chleba každý den, tak je 25 kg příliš velká zásoba. 

Průměrný počet slepic: 4.8 (11 hlasů)

Hodlám ho dělat tak dvakrát týdně, protože mi definitivně došla trpělivost s tím, co soudruzi kapitalisti vydávají za chleba. Kupuju domácí pekárnu, nebude to sice jako z originál parní, ale pořád lepší, než ty hnusy z kapitalistických pekáren.

Průměrný počet slepic: 4 (11 hlasů)

In reply to by MANDALADAN (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nepotřebujete pekárnu, stačí vám trouba. Dokonce je ten chleba v troubě lepší. Jen se musíte naučit dělat kvásek a živit ho. Pak je to jednoduché. Mouka, voda, kvásek, nějaký kmín nebo jiná semínka, trocha soli, zadělat, nechat vykynout, strčit do trouby. Moje tchýně už prakticky chleba nekupuje. Na začátku se ale nadřela. Není jednoduché udržet kvásek a není jednoduché dosáhnout optimálních poměrů, aby se bochník udržel jako bochník.  

Domácí pekárna udělá všechno za vás, ale brzy zjistíte, že vám leží někde v koutě a nepoužíváte jí. 

Průměrný počet slepic: 4.8 (16 hlasů)

Na zacatku pul roku pokusu a nenechat se odradit. Ono to parkrat vyjde a pak uz to bude o necem jinem.

Ted tedy na to moje lepsi polovika nema cas, takze kupuju. Vim presne o jednom druhu od jednoho vyrobce, ktery je nejenze dobry, ale je dobry i treti den.

Zatím bez slepic

In reply to by MANDALADAN (neověřeno)

Trvalý odkaz

osobne pouzivam tento postup:
https://youtu.be/VI4EmotG_P8

Pocit pri krajeni cerstve upeceneho chleba - pocit k nezaplaceni ;-)

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

In reply to by MANDALADAN (neověřeno)

Trvalý odkaz

Mam par znamych, co sa pri slove 'domaci chleba' osypu ... po ochutnani mojho domaceho chleba dovysvetlia - ja som cakal z pekarny, tento je dobry (ja pekarnu nevlastnim ... a chleba tiez nepeciem ukazkovy, pac drozdovy, pac kvasok potrebuje privela starostlivosti, a podla priruciek, co som kde nasla, som len vyhadzovala prebytocny kvasok do kosa a dokrmovala, a stejne to moc nerastlo)

Průměrný počet slepic: 4.9 (9 hlasů)

Pěstujeme si kvásek asi šest let, ve skleněném válci. V létě v lednici, v zimě na stole v kuchyni. Stačí přikrmit moukou a vodou jednou za týden.
Domácí chléb nemá chybu, chleba jsme nekoupili už taky asi šest let.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by MANDALADAN (neověřeno)

Trvalý odkaz

Na pekárnu se vykašlete. Jsou z toho jen ingoty, ne chleba. Pečte to normálně v troubě, já letos plánuju postavit pec na zahradě. Koukněte třeba na Cuketku - jeho šumavský chleba je úplný základ, jinak net plný dost šikovných zdrojů. Na kupování mouky ve mlejně v této fázi také zapomeňte. Pár mlýnů ji prodává, včetně malých - ale tam nakupují jen BIOpekařky, my normální domácí pekaři kupujeme to, co je zrovna v akci. Tzn. Mouka bez akce okolo 30, v akci okolo dvacky. Na rozjezd Vám to stačí, stejně se budete muset nejdřív naučit péct chleba který není placka, chleba bez brousku atd.

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)

In reply to by Taky Vlk (neověřeno)

Trvalý odkaz

Průměrný počet slepic: 4.9 (8 hlasů)

A ještě doplním, na menší bochník šumavy potřebujete 200 g žitné a 400 g pšeničné chlebové, na celožitný asi 500 g žitné (může být hladká nebo celozrnná). Takže náklady na matroš při ceně mouky 20-30 Kč/kg asi 10-15 kaček + cca 5 Kč elektrika. Pytel 25 kg je tedy úplný nesmysl
Jen to je trošku náročné na čas a zaprasení nádobí. Ale výsledek stojí za to.

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)

A jak je to se sušeným kváskem? Je to šmejd nebo se s tím dá nějaký chleba upéct?

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Nemám osobní zkušenost ale mělo by to jít, jen se musí oživit. Ostatně většina potravinářských kvasinek se prodává v sušeném stavu. Nicméně pokud chcete klasiku tak se koukněte na kváskovou mapu na mých odkazech, mimoto se dá kvásek koupit v malých pekařstvích - mají ho např. v pekařství na kruháku u ČKD v Hradci, ve všech pekařstvích, které zásobuje hradecká pekárna, v Praze ho prodávají prodejny opatovského chleba ......

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

In reply to by MANDALADAN (neověřeno)

Trvalý odkaz

Zajímavé, podle nejen mého soudu je u nás kvalita chleba na velmi dobré úrovni, co do provedení i výběru. Že bych se pustil dopečení chleba, mě zatím proto nenapadlo a to mám na chalupě ve sklepě pec na chleba.

Průměrný počet slepic: 4.9 (8 hlasů)

Pec bych určitě zprovoznil. Když už ne na chleba, tak na pečení pizy. Což hlavně u adolescentů a dětí zaručuje úspěch.
Sám jsem si kvůli tomu pec na zahradě postavil.
Jinak bych domácí pekárnu nezatracoval. Používám ji hlavně na přípravu těsta, je dobře vypracované a nakynuté(drží se stálá teplota).
Bonus žádné špinavé nádobí okolo.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

..kromě chleba, se dá z mouky také dělat vodka...zkoušel jsem obojí, výsledek je, že si koupím (když chci dobrou vodku) Finlandii a chleba z pekárny v sousedství:-))

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Ty výměry k uživení, jako například minimum 500 ha, je asi místní anomálie okolo Vidlákova. Já mám úplně jinou zkušenost. Myslím, že ke slušnému uživení jedné, a skormnějšímu uživení i dvou rodin, může stačit i těch 160 ha. Soudím tak podle naší rodiny, kde máme dvě "menší" farmy mezi 100 a 1000 ha, a podle okolí (sousedi a spolužáci ze zemědělské školy). Jedná o bramborářskou výrobní oblast s nadmořskou výškou okolo 500 m.n.m. v Čechách, daleko od Prahy i od pohraničí.
Družstva u nás popadala hned na začátku devadesátých let, převážně v důsledku investic na dluh, kdy nebyly schopny splácet dluhy s novými úrokovými sazbami, a také díky naprosto neschopnému vedení (možná i záměrně neschopnému, protože jako soukromému s.r.o. jim to už kupodivu jde). Co si během transformace nerozkradl management, to si vzali místní nadšenci do soukroma. Bylo jich u nás v okolí asi hodně.
Když v rodině děláme zemedělský obchod, jsme překvapení, kolik družstev na Moravě přežilo. Na Moravě musí být skutečným soukromým farmám, které jsou obklopeny těmi "transformovanými" společnostmi, docela ouzko.

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)

Jenže i 160 Ha je také moc velká výměra pro mladou, krásnou a chytrou dobu. Ale pravda je, že 160 hektarů si rodina dokáže ještě rozdělit na tři menší jednotky. Jak se rozdělí družstvo, co má 1500 hektarů, to tedy netuším. 

Ale fakt by mě zajímalo, jak tihle 160 Ha zemědělci žijí a z čeho. 160 Ha = 800 tis brutto zisk.  Po všech zdravotních a sociálních pojištěních, daních a nějakém úvěru na traktor to dělá 500 tis, když dodržují kázeň... rozpočítávat měsíčně 50 tisíc jako plat mezi členy rodiny... jo fakt stojí za to dělat zemědělce. Ekonomicky je to nesmysl. Buď mají ještě přivýdělek, že dělají traktorem služby pro někoho jiného, nebo prostě žijí z podstaty. Každý rok jim trošku zestárne strojový park, každý rok víc zchátrá budova. Tohle vídám i tady na jižní moravě. Nejprve si hrají na velké pány, jak mají sto hektarů a po pár letech už jim hydraulika na traktoru nedává tlak na vysypání vlečky, pak se zaseknou ve frontě na váhu, protože se něco rozsypalo pod motorem, cestu si značí olejovými kapkami, pluh i kombinátor jim stojí v kopřivách a ne pod střechou, pak z nich vyleze, že celou zimu pracovali v lese, mají smlouvu s obcí na komunální služby, apod, apod.  

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

V tomto, ale i třeba někdy v těch cenách býváte docela mimo. Tady i díky těm cenám, jste pak mimo i v tržbách. Vím to od obou sourozenců, kteří mají ty dvě farmy v naší rodině. Vaše články o zemědělství jim pravidelně posílám a bavíme se o nich. A něco stále vím z doby v devadesátkách, kdy jsem tu jednu z farem pomáhal bratrovi s otcem rozjíždět.
Samozřejmě pro zemědělce do 500 ha představuje riziko, když nešetří, kupuje stroje na dluh a v technice se nevyzná. To jsou pak z jeho farmy živi hlavně bankéři a prodejci techniky, přes jejich úroky, podejní a údržbářské ceny. Tedy zemědělství vedle agronomických a ekonomických znalostí vyžaduje i zkušenosti s údržbou a opravami techniky. Kdo se v technice nevyzná, měl by to raději dělat službami. Tam pak těch 160 ha bude asi hraniční.
Jo a na té naší menší farmě se fakt nejezdí odrbanými traktory. Myslím, že jich tam je nyní 6 (dva moderní 180 a 200 HP, pak dvě zánovní Forterry 135 a 140 HP a nakonec i dva už odrbanější Crystal 160 HP). K tomu dále moderní kombajn, a další technika jako pluhy, brány, kompaktory, válce, sečka, postřikovač. Prostě všechno co je na polařinu třeba. Stoje se kterými jsme v devadesátkách začínali jsou už prodané. Poslali jsme je dál a snad těm novým majitelům, zpravidla na menších farmách, slouží dobře dodnes.

Průměrný počet slepic: 4.9 (19 hlasů)

Ano, říkáte to přesně... pokud máte menší výměru, tak je mnohem vyšší riziko a je nutné umět nejen s traktorem jezdit, ale také ho opravit. Ale to jde postupem doby hůř a hůř i na Zetorech, protože i tam se objevují elektronické blbinky ve stále větším počtu. Každá nová generace strojů je složitější a přímo vyžaduje odborný servis. Ty staré jednoduché stroje tu s námi věčně nebudou. A zeptám se... mají osmihodinovou pracovní dobu? Nebo dělají od nevidím do nevidím a díky tomu mají sice normální příjem, ale při přepočtu na hodinovou sazbu, tak by se ukázalo, že dělají za stovku na hodinu? 

Zeptám se úplně jednoduše... byli byste schopní z velikosti své farmy zainvestovat halu s pevnou podlahou  do které byste dokázali uskladnit alespoň polovinu své úrody? Samozřejmě spolu s oplocením, příjezdovou cestou a zpevněnou plochou před halou o alespoň stejné výměře? Protože to je znak, že nežijete z podstaty.  Že vám zemědělství vydělá dost nejen na platy a stroje, ale i na budovy. Můžete si dovolit třeba přesnosecí stroj? 

A zeptám se - ti co s vámi pracuji v létě, pracují i v zimě? Nebo jsou přes zimu na pracáku? Mohou si dovolit pojištění úrody proti třeba krupobití? 

Většinou, když začneme jít do detailu, tak se pak ukáže to, co tady tvrdím už dlouho - že plnohodnotný zemědělec dosahující zisku, mající rezervu v případě neúrody, schopný si platit pojištění, obnovovat plnohodnotně strojový park, investovat ve výši odpisů, který není závislý na okamžité ceně, který nemusí prodat úrodu hned z pole a který ročně odpracuje 2000 hodin, tak ten potřebuje 500 ha.  

Já třeba znám jednoho zemědělce, co má asi třicet hektarů. Je to důchodce, je to bývalý účetní, co zdědil půdu po bratrovi. Ten je zemědělec, ale nemá žádný stroj ani budovu. Všechno si nechává dělat službou, úrodu ihned z pole prodá a stojí ho to jen sezení u počítače s účetní bilancí. V normálním roce mu to 150 tisíc vynese. V blbém roce je to třeba také šul nul. Ale on na tom není závislý, je v černých číslech a vydělá mu to na luxusní dovolenou s vnoučaty, u ZZN má zaplaceno dopředu.... Je to plnohodnotný zemědělec? Záleží na úhlu pohledu. 

 

 

Průměrný počet slepic: 4.6 (12 hlasů)

V lete je tech hodin nepocitane. Pres zimu jich muze byt nekdy i mene nez 8. Jsou to ale dobre zaplacene hodiny, kdyz slysim co za platy berou jini v nasem zapomenutem a opustenem ceskem stredozemi. Ve statnim nebo v kancelari je tech hodin urcite mene a neni tam vedro, zima nebo dest.
Halu na uskladneni urody ma vetsi nase farma z privatizace. Mensi farma zatim ne. Chybi prostor. Nakladove by to bylo asi si odpustit novy kombajn nebo jeden hodne dobry traktor, spis ale vic. Oploceni a prijezdove cesty delaji farmari celkem bezne, myslim. Pojisteni urody ano, ale jen nekdy a jak ktere, tedy selektivne. Tim narazim na to, ze farmar musi byt nejen dobry agronom, ale i ekonom. Podobne u strojniho pojisteni. Jinak to co popisujete v predposlednim odstavci je podnikatelsky sen. Nejen pro farmare, ale i dalsi zivnostniky a male podnikatele. Pak by nebylo bankrotu. Toto si mohou dovolit jen velke podniky a korporace. A taky ne vsechny, protoze i ty obcas bankrotuji.

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

Ano, maly zemedelec, ktery dela jidlo s vyuzitim sluzeb, je take zemedelec. Urcite to neni zadna ostuda. Dokonce je to asi nejlepsi zpusob jak farmu zachranit v teto dobe, ktera malym nepreje. V Anglii v 90. letech nam vyuzivani sluzeb doporucovali nejenom ucitele, ale i farmari ke ktery jsme jezdili na exkurze. Jak to popisujete, to zni skoro jako komunisticke “Kdo nepracuje, at neji.” Kdo na to ma cas, ma k tomu vztah a jde mu o to udrzet grunt v chodu, tak sluzby jsou asi lepsi reseni nez to pronajmout a zit mestskym zivotem.

Průměrný počet slepic: 4.1 (9 hlasů)

In reply to by Mav (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jde o tom, že službu udělá nejlíp koncern. Pokud bude zemědělec bez techniky a bude jich hodně, je jen otázka času, kdy se toho chopí velký investor a udělá koncern pro služby malým zemědělcům. Už teď se leckterá činnost vyplatí outsourcovat. Nakonec to bude tak, že malý zemědělec bude chodit do práce někam do montovny a bude mít takovou větší almužničku ze zemědělské činnosti kterou celou udělá nějaký velký hráč podobně jako dneska. Bude to ještě nějaké svobodné zemědělství? Nebo prostě bude hromada malých a nad nimi jako obvykle jeden velký?  

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

Takto to ale nedopadne. Samozrejme ze se velci o toto snazi. Kdyz si tu ale nezavedeme uplny realny socialismus, tak to ti velci nedaji. I vy jste toho dukazem. Vzdycky budou existovat mali, kteri budou tvorivi, budou radi jezdit svymi traktory (jak to popisuje i pabi Petra z Mississippi o tom jejich znamem), bude je zemedelstvi bavit nebo budou mit silnou rodinu, kdy jim z kancelare prijedou na dovolenou pribuzni pomoci. Mali farmari jsou soli teto zeme a vzdycky byli. Kdyz si je zahubime, tak system zase chcipne, protoze bude bidne jidlo nebo rovnou hlad. Deviace by sama vcelku prirozenou cestou odumrela a pak by se zase jen rozdavaly karty znova.

Průměrný počet slepic: 3.7 (9 hlasů)

traktoru a druhá věc je udržet ten traktor v chodu za přijatelné náklady.
Což u nových mašin takový sedlák nemá šanci, bo elektronika věčně se kurvící a podchycená funkčnost blokováním řídící jednotky vstřikovací soustavy.
Viděl jsem to minulé léto, když jsem přijel ke známému do jeho kolchozu a na dvoře stály tři traktory, které měly makat.
Když jsem se ho zeptal, co zase s nimi je, odpověděl mi, že
1/ u jednoho čeká (!!!) na servisáka, až bude dotyčný mít čas a
2/ na opravu druhého se mu nechce vyhodit peníze oknem, protože za její cenu by udělal střední opravu vylítaného motoru na starém Crystalu s motorem 160 PS
3/ třetí strojek z kategorie muzeální kus (Zetor 12045) čekal na nás a po hrábnutí pod kapotu odfičel na pole za dvě hoďky práce, včetně naší obědosvačiny.

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)

Přesně to co popisuješ umožnilo Zetoru prodat nějaké kusy i na USA trhu, protože tamní hráči už vyrábí pouze "na farmě neopravitelné"...

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

v USA na to nejdou "politicky", ale přes banky a smáli se, proč to dělali komunisti silou, když stačí dát úvěr...

Vidlák má pravdu, pokud nenastane nějaká změna, prostě to jde ekonomicky do velkých celků. Zůstanou pouze malé služby, typu kadeřnictví, oprava eektriky v bytě apod.
I domy jakmile se rozjede 3d tisk apdo. technologie, přejdou pod velké firmy...

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

Raději bych používal česká slova jako je sedlák nebo zemědělec, farmář ve mně evokuje divoký západ, resp. anglosaský svět. Nicméně ta představa o soli země mi připadá řekl bych snad až romantická. Trochu mi připomíná ekologistické bludy, tedy že jde hlavně o zvířátka, remízky, rosničky, obnovu lužních lesů, likvidaci nepůvodních druhů atd., a že nejhorším nepřítelem Země že je člověk.
Malí nemohou konkurovat velkým a nebýt dotační politiky EU, už dávno by vymizeli. Pokud EU chce malé zemědělce podporovat, bude to stát peníze, naše penze. P. Vidlák má stoprocentně pravdu v tom, že u těch malých nikdy nevyčíslíte jejich skutečné náklady, například odpracovanou dobu. Představa, že by si ti malí fakticky dělali servis na moderní technice, je, jak píše p. Targus, nereálná. Jistě, může se najít nějaký šikovný kutil, který leccos zvládne, ale těžko bude vidět do elektroniky bez příslušných diagnostických nástrojů.
Známí provozují VE DVOU zemědělskou společnost, mají pole a několik málo desítek krav, na maso (měli jich více a na mléko, ale problém byl s výkupem, odběratelé byli buď vzdálení, nebo byly potíže s platbami). Známí jsou v práci pořád, on na traktoru a hrubší práce, ona maličko lehčí práce a administativu. Občas si někoho sjednají na výpomoc; žně apod. si nechávají udělat "od velkých". Pracuje se hlavně podle počasí - když bylo na podzim pěkně, oral i celou noc. Desítky let neznají nic jiného, dovolená je cizí slovo, podobně nemoc delší než jednodenní. Až s nimi budu mluvit, zkusím z nich vytáhnout detaily .

Průměrný počet slepic: 4.5 (11 hlasů)

Mnohe z toho co pisete, se deje u nas. Bratr je rozhodne vic nez jen zrucny kutil. Je to odborny opravar zemedelskych stroju s dlouholetou praxi a dost slusnym vybavenim. A kdyz to bude potrebovat, pocitac na traktor si poridi a ja mu muzu pomoci jej ovladat. slo mi to s osobakem skodovkou, proc by to neslo s traktorem. V nakladech zemedelskeho podniku je nejakych par desitek nebo set tisic za diagnosticky pocitac, jen dalsi nakladova polozka za udrzbu stroju. Dovolenou zna v zime, rodina proste lyzuje a nejezdi na plaze. Asi by znal i dovolenou od pulky kvetna do pulky cervna, to by ale nesmelo byt sedlaceni jeho zivotnim a srdecnim konickem.
Sestra jezdi na dovolene casteji. Dela to sluzbami. Velky traktor radeji prodala, protoze ty “odborne” opravy sly do statisicu a opakovaly se i na stejnem dilu. Jak na tom nejezdite sam a nemate zkusenosti a vcas stroj nekontrolujete, tak se ty opravy poradne prodrazi.
Ne, fakt to neni romantika a ani ta koncentrace zemedelstvi nakonec nedopadne. Nepodarilo se to ani soudruhum. Hodne lidem se tu asi zase ublizi a stanou se krivdy, jako pri kolektivizaci, ale nakonec to bude jen dalsi levicovy socialni experiment, ktery chcipne a budeme radi, kdyz to neskonci primo hladem.

Průměrný počet slepic: 3.6 (5 hlasů)