Řehko, buď chlap!

Autor

Vsobotu jsem vystupoval na akci Rádia Universum, kde jsem se mimo dalších zajímavých lidí potkal i s generálem Andorem Šándorem. Dvě hodiny jsem měl možnost poslouchat jeho názory a asi do mě vlezl nějaký vojenský bacil. Nebo spíš vojenský brouk v hlavě. Pan generál mluvil o tom, že hrozba eskalace války a naše vtažení do ní je stále reálnější a dokonce řekl, že kdyby si ho teď Fiala zavolal, aby to celé nějak zachránil, tak by nejspíš musel říct, že už je pozdě… Píšu o sobě, že jsem apoštol apokalypsy, ale tohle bylo hodně silné kafe i na mě a od té doby mi generálova myšlenka nepopřává klidu. Navíc mi čtenáři poslali pár velmi inspirativních mailů, i pustil jsem se do následující úvahy:

Už vícekrát jsem zde psal, že naše vláda nedělá žádný konsolidační balíček. Prostě se jen snaží urvat co se dá, aby se to použilo na kanóny, fedrpuše, petardy a bumajzle. Nikdo nebere naše peníze na to, aby se z toho postavila elektrárna, přehrada, dálnice nebo železniční koridor. Bere je na to, aby je vhodil do víru války.

Já tedy nejsem žádný velký odborník na vojenství, rozumím tomu asi tak jako každý kluk, který si hrál na vojáčky, ale nemohu se ubránit dojmu, že všechna ta bojová vozidla, tanky a stíhačky, které naše kriegsministryně hodlá koupit, jsou, vidlácky řečeno, zbraně útočného charakteru. Když se podívám na ukrajinskou frontu, tak vidím, že všechny ty mašinky, které tam Západ dodal, jsou někde v zázemí shromažďovány pro tu velkolepou Wenckovu ofenzívu, která ne a ne začít. Prostě se předpokládá, že se henty tanky rozjedou, převálcují při překvapivém útoku zakopané mongolsko vikingské hordy (jak řekla Dana Drábová), dojedou na Krym, zničí henten most, rozetnou překvapivým úderem frontu vedví a bude to.

Teda… nevím, jestli to takhle má (nebožtík?) Zalužný naplánované, já mám všechny informace od kazašského stepního orákula Džamily Stehlíkové a maršála Petrly. Ti to vědí nejlíp.

Uniká mi, jak nám všechny ty transportéry, tanky a stíhačky pomohou při obraně našeho vlastního území… Madam Černochová už nakoupila tolik, že jsme dvě procenta obranného rozpočtu dávno překročili, ale neviděl jsem mezi nákupy nic, co by nám pomohlo proti Kinžálům, Kalibrům, Iskanderům, Geranům a dalším hračičkám, kterými Rusové ztrpčují život ukrajinským městům… Přitom to je přece to, co nám v případě války Ruska a NATO reálně hrozí asi nejvíc.

Nebo jste slyšeli o nějaké velké finanční injekci hasičům? To je podle mě skoro nejdůležitější obranná investice, ne? Někdo musí hasit ty domy zasažené vadnými raketami protivzdušné obrany… a vytahovat zasypané lidi, aby bylo co fotit na instagram. Někdo musí uhasit ty vybuchlé sklady munice a někdo musí s dozimetry zjistit, jestli tam neblafnul ochuzený uran…

Pokud také vím, moc se nemluví o nějaké rozsáhlejší zakázce na protivzdušnou obranu a poslední funkční KUB, který jsme měli, je už dávno na Ukrajině a zřejmě už vůbec není. Nemluví se o nákupu vychvalovaných Gepardů, které teď zachraňují Kyjev před íránskými drony. Nemluví se o Patriotech… ale tam se vůbec nedivím, akcie výrobce šly rapidně dolů, protože se potvrdila dávná zkušenost z Izraele, kdy Patrioty irácké Scudy také moc netrefovaly.

Já vím, na Ukrajině umí Kličko sestřelit Kinžál pistolí, ale u Hřiba bych si na to teda nevsadil… Nemluvě o tom, že jeho jméno přímo evokuje, co se s Prahou v případě války stane.

Neslyšel jsem o žádném programu na diverzifikaci trafostanic, aby se zahustila elektrická síť. A samozřejmě už vůbec se nemluví o krytech civilní obrany, nemluví se totiž o vůbec žádné obraně civilistů. Ale tomu se také nedivím, mrtví civilisté a rozstřílená města jsou dnes hlavním argumentem, proč musí válka pokračovat až to konečného vítězství západních elit. Pokud chcete kryt, kupte si ho od Šándora… ono to bylo před rokem takové směšné, ale teď to začíná vypadat, že pan generál prostě jen viděl dopředu a prostě jen věděl, že se jednou budete rozhodovat mezi krytem od něj a žádným krytem.

Nikdo pro obyvatelstvo nenakupuje plynové masky, nikdo nekupuje ženijní a vyprošťovací techniku, neslyším o tom, že by se posilovaly nemocnice a vymýšlelo se, jak to udělat, aby bylo možné zvládnout nápory mnoha zraněných naráz. Nezapomínám ani na realitu naší armády, jak mi jí popsala celá řada vojáků i záložáků…

Ať se na to dívám, tak či onak, vidím, že se sice připravujeme na vojnu s Rusem, ale vůbec se nepřipravujeme na to, abychom se proti Rusku bránili. Připravujeme se na vržení množství vojenské techniky to jakéhosi útoku či protiútoku, ale vůbec se nepřipravujeme, že by nějaký ten kinžálový či iskanderový útok mohl doletět k nám. Neměl by nám to Řehka vysvětlit? Co se po něm vlastně chce, když je henten náčelník štábu? Má křišťálovou kouli, ze které se dozvěděl, že se sice musíme připravovat na válku NATO s Ruskem, ale našeho území a našich civilistů se to nebude týkat? Nebo se nás to týkat bude, ale naší evropsky hodnotné vládě je to jedno, protože dezoláti klidně mohou posloužit jako potrava pro děla i rakety a planeta si pak v rámci grýndýlu od šajse čechen oddechne? Nebo se už rovnou počítá, že hřib nad Prahou bude dobrým argumentem pro Němce a Francouze, aby pěkně zachraňovali zbrojní výrobu v USA?

Proč to sakra řeším vždycky já jako první? Kde jsou všichni opoziční politici? Kde jsou všichni pravdomluvní intervjuci? Proč se neptají na to, jak se na obranu proti Rusovi připravuje naše země, když chce Putin obnovit hento impérium? Proč se všichni spokojí s tím, že se koupí jakási bojová vozidla, která naše města před raketami neubrání a na dnešní frontě žádnou díru do světa neudělají? Když je ta válka tak vysoce reálná, tak snad alespoň hasiči by měli nabírat lidi a nakupovat ve velkém techniku, ne? Proč kupujeme takřka výhradně to, co se dá naložit na vlak a odvézt k rozstřílení kamsi na východ? Nebo to bude u nás stát mezi civilní zástavbou, aby to vypadalo, že Rusové výhradně střílí na civilní cíle? Pardon, sociální sítě jsou plné takových videí z Ukrajiny a já bych rád věděl, jestli naši vojáci hodlají bránit nás, nebo dělat pí ár Evropským hodnotám. Zajímalo by mě, kdo Černochové řekl, že právě tato bojová vozidla jsou prioritou? Nebo to rozhoduje sama a ví to nejlíp, protože jí to řekl Lloyd Austin?

A také by mě zajímalo, proč nekupujeme henty svaté javeliny a podobné střely, když díky nim Ukrajina slavně vítězí? Proč nekupujeme střely, díky kterým musejí ruská letadla odhazovat klouzavé pumy osmdesát kilometrů od fronty a blíž nesmějí?

Nemohu si pomoci, ale strom poznáte po ovoci. Jestliže kupujeme bojová vozidla a tanky, jestliže máme koupit stíhačky a naopak neposilujeme ani hasiče ani kryty civilní obrany, jestliže nekupujeme to, co skutečně zařídilo, že se fronta na východní Ukrajině mění tak strašně pomalu, tak prostě musím konstatovat, že se sice možná připravujeme na válku, ale ta buď bude probíhat někde úplně jinde a nebo bude probíhat tady, ale naší vládě je jedno, co s námi bude.

Řehko, buď chlap a řekni na rovinu, jaké jsi dostal rozkazy… Já (i národ) si to rádi necháme vysvětlit.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (299 hlasů)

Komentáře

tu dobrou radu dá ti každý špatný přítel, ale jenom dobrý přítel dá ti mouky pytel! Co dá tahle zasraná vláda českým občanům? Nic, vůbec nic dá jenom sobě a cizákům, český národ jen zadluží.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Vidláku, měl byste psát tak, jak si "někdo"  přeje..., tak jako to bylo za komoušů a tak jak se žádá dnes. Pak se budete líbit voličům Pavla. :-))

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

Vážený pane Vidláku, 

když ten Váš program nějak okomentuji, budete o tom ochoten zde otevřít nějakou diskusi na jednotlivé body programu? Stejně jako pan Berrnard i já zde postrádám jakoukoliv věcnou a pozitivní vizi. Ostatně jste to i sám slyšel od Petra Hampla: Opozice/Alternativa zatím nenabízí žádnou vizi. Tak to přesně je. Můžeme tady rozebírat každý bod programového prohlášení strany PRO, nebo můžeme rozebírat Vaše programové prohlášení. Za každým bodem programu jsou totiž nějaká konkrétní politická rozhodnutí s nějakými konkrétními důsledky. A jak se říká, ďábel je v detailu. Hodím sem večer komentář k Vašemu programovému prohlášení, abyste si mohl udělat lepší představu, o čem píšu.

Milkman   

Průměrný počet slepic: 3.8 (8 hlasů)

Milkmane, ten článek už je za námi a já se k němu nebudu vracet. myšlenky už byly vyjádřeny. pokud bude někdy důvod, v nějakém jiném článku to klidně znovu otevřu. Možná se k vašemu komentáři vyjádřím, možná ne. To záleží, kolik budu mít času a co budu zrovna dělat. 

Průměrný počet slepic: 4.8 (8 hlasů)

Pokud spadne někdo, či národ do sajrajtu, tak žádná pozitivní vize neexistuje. Je třeba se z toho sajrajtu dostat a sajrat odstranit.  Naše republika mně připomíná jeden starý vtip: Topí se jeden pobožný človíček - neplavec v rybníku pod košatou vrbou. To  jediné co tenhle blbec  umí je modlit se a prosit o pomoc pána boha. Tu se mu ozve z hráze hlas obyčejného bezbožného člověka: ,, Pusť se boha, ty blbe a chyť se vrby!"

Průměrný počet slepic: 4.7 (6 hlasů)

Vážený pane Zaubere, 

také by se dalo říci, že modlení tedy zafungovalo a Bůh promluvil k bohabojnému tonoucímu ústy toho bezbožníka a poskytl mu radu, která mu zachránila život, ne :-)?

Podívejte se, Vám možná přijde normální volit ve volbách nějakou politickou stranu, která má program “odstranění sajrajtu” a nic více. Mně zase přijde normální volit stranu, která říká “je tu sajrat, ten my odstraníme a budeme dělat to a to, abychom se co nejdříve všichni měli lépe”.  Takže se zajímám o to, co vlastně nabízí strana PRO. 

Milkman 

Průměrný počet slepic: 2.5 (4 hlasů)

Já sice nevím co dokáže Jindra Rajchl a netuším co umí strana PRO, ale dobře tuším a vím co "umí" tahle netáhla vedená politickým breptou a slušným vychcánkem Fialou.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

Přece tam popsal, že bychom měli spíše nakupovat zbraně, které jsou osvědčené při obraně, javeliny, patrioty, gepardy... Ale vaše představa, že nejlepší obrana je útok asi maskuje tyto úvahy.

Průměrný počet slepic: 4.4 (17 hlasů)
Trvalý odkaz

V nové knize od Fadiho Lamy: Why the West Can’t Win jsem narazil na zajímavý text, o který vás nemůžu ochudit. Autor tam probírá jak vypadá stav v hlavních armádních odvětvích. Ale abych potěšil Černochovou, tak jsem se zaměřil hlavně na letectvo, když se tak vzhlídla v těch F-35. Jinak jsem to krátil, aby jste mi nenadávali, že zase tapetuji.

Neoliberální doktrína, která ovládá americkou ekonomiku od roku 1980, spolu s odlivem průmyslových výrobních aktivit do zahraničí vedla k oslabení schopnosti americké společnosti řešit technické problémy. To se projevilo výraznou degradací jejich vědeckých, technických a výrobních kapacit. To se nejlépe odráží na zbraňových systémech, které od přelomu tisíciletí vyvinul americký vojensko-průmyslový komplex (MIC). Nejenže USA generačně zaostávají za Ruskem v oblasti nejmodernějších zbraňových systémů - jako je protiraketová obrana, hypersonické střely a strategické balistické rakety; MIC již také není schopen vyvíjet konkurence schopnou základní vojenskou techniku.

Neoficiálním důkazem stavu MIC jsou údajné zbraňové systémy, které USA dodaly Ukrajině a které měly změnit pravidla hry: bezpilotní letouny Switchblade, houfnice M777, raketomety HIMARS, z nichž se žádný neukázal jako převratný. Místo toho M777, vyžadující časté opravy, se staly pro Pentagon bolestí hlavy. Nové íránské tzv. kamikadze drony se naopak ukázaly být mnohem účinnější než kterýkoli z údajných "Game Changers". Nejnovější verze tanku Abrams, M1, nebyla poskytnuta kvůli jeho velké hmotnosti, která není vhodná pro většinu evropských mostů, a také kvůli jeho nápadné tepelné stopě, omezenému dojezdu, velké spotřebě paliva a náchylnosti k poruchám.

Nicméně podívejme se blíže, co je nového v americkém vojenském letectvu

Během dvou desetiletí od přelomu tisíciletí byly představeny dvě stíhačky: F-22 a F-35.

F-22 poprvé vzlétla v roce 1997 a první dodávka se uskutečnila v roce 2005. Tvrdilo se, že to je nejlepší: "neviditelný stíhací letoun s leteckou převahou"... "kterému se nemůže vyrovnat žádný známý ani projektovaný stíhací letoun". Ale byla to virtuální realita, stejně jako Reaganovy "hvězdné války". Ve skutečnosti měl problémy, které nemohly uniknout pozornosti médií:

- 2009: "Senát odhlasoval zastavení výroby stíhačky F-22".

- 2011: "Nejdražší americkou stíhačku trápí fatální problémy".

- 2012: "Problémy s kyslíkem v letadle F-22"

- 2012: "Další problémy pro F-22 kromě záhadného problému se ztrátou kyslíku"

- 2012: "Vdova po havárii F-22 žaluje Lockheed Martin za neúmyslné zabití"

Bylo vyrobeno pouze 195 letounů F-22 ve srovnání s 1 198 letouny F-15, 4 604 letouny F-16 a 1 480 letouny F-18.

F-35 poprvé vzlétl v roce 2006 a první dodávka proběhla v roce 2015; vychází ze sovětské konstrukce z 80. let, Jakovlev Jak-141.

Přes všechen křik a řev kolem tolik kritizovaného programu ministerstva obrany F-35 Joint Strike Fighter je v historii tohoto projektu za bilion dolarů neobvyklá, často přehlížená zajímavost: jeho původ je v experimentální sovětské stíhačce, která spadla do klína společnosti Lockheed Martin jen proto, že zoufalá ruská letecká společnost potřebovala nějaké tvrdé peníze.

Jak-141 měl být nadzvukový stíhač (M1,7) s kolmým startem a přistáním, měl především operovat z letadlových lodí. Jeho první vzlet  se uskutečnil v roce 1987 a v roce 1990 znamenal první úplný přechod z kolmého startu na let vysokou rychlostí a kolmé přistání. K prvnímu kolmémuí přistání na sovětské letadlové lodi došlo v roce 1991. Další finanční prostředky na vývoj Jaku-141 již nebyly k dispozici. Společnost Lockheed uzavřela v roce 1991 s Jakovlevem dohodu o výrobě tří nových prototypů, ale smlouvu zveřejnila až v roce 1994.

Navzdory tomu, že Lockheed získal úspěšný návrh a prototypy a stovky miliard dolarů od Pentagonu, nebyl schopen vyvinout úspěšný stíhací letoun, jak dokládají níže uvedené novinové titulky z amerického tisku:

- 2016: "Oficiální seznam chyb Pentagonu v letounu F-35 je děsivý".

- 2016: "Radarový systém F-35 má chybu, která vyžaduje tvrdý restart za letu"

- 2018: "Stíhačka F-35B havarovala v Jižní Karolíně"

- 2019: "Pentagon bojuje s časem, aby odstranil vážné, neohlášené problémy F-35"

- 2019: "Japonský F-35 havaroval. Nyní se pátrá po troskách a důvodech"

- 2019: "Nadzvuková rychlost by mohla způsobit velké problémy stealth povlaku F-35"

- 2019: "Nefunkční americký program stíhacích letounů za bilion dolarů"

- 2020: "F-35 je stále plný nedostatků, které je nutné odstranit"

- 2020: "Pilot v pořádku po havárii stíhačky F-35 na Floridě"

- 2020: "Video zachycuje stíhačku F-35, jak po srážce naráží do země"

- 2021: "F-35 létá s 871 závadami, jen o dvě méně než před rokem"

- 2021: "F-35 má údajně novou schopnost: Sestřelit sám na sebe"

- 2021: "Dokonce i z pohledu Pentagonu to byl průšvih: Katastrofální sága F-35"

- 2021: "Video zřejmě ukazuje havárii britské stíhačky F-35 po startu"

- 2022: "Stíhací letoun F-35 Stealth přistává "na břicho", protože jihokorejský válečný letoun má závadu na avionice"

- 2022: "Nově uniklé video ukazuje, jak F-35 havaruje v plamenech na letadlové lodi"

- 2022: "Tovární nedostatky Lockheedu F-35 přetrvávají i po vyrobení 800 kusů"

- 2022: "Pilot letectva zázračně přežil, když se F-35 za 78 milionů dolarů zřítil v klubku plamenů při cvičení v Utahu"


Třicet let po uzavření dohody s Jakovlevem a dvanáct let po prvním letu zůstává F-35 stále jen na efekt a nic moc se neděje.

V důsledku toho dvě desetiletí po začátku tisíciletí plní většinu úkolů stíhacích letounů letouny F-15, F-16 a F-18 ze sedmdesátých let minulého století. Očekává se, že F-16 bude sloužit až do roku 2042, tedy 68 let po svém prvním letu!


Klesající schopnost amerického vojenskoprůmyslového komplexu vyvinout v 21. století špičkové stíhačky je patrná, když srovnáme parametry F-35 s parametry F-15 z roku 1972:

- F-35 může nést 8 800 kg zbraní do výšky 15 km a doletí 1100 km maximální rychlostí 1,6 Machu.

- F-15EX unese 11 800 kg zbraní do výšky 18 km a doletí 1750 km rychlostí Mach 2,5.


Závěrem lze říci, že hlavní americké zbraňové systémy pocházejí z 20. století. Navzdory bilionům dolarů vynakládaných na obranu nedokázal vojenskoprůmyslový komplex v 21. století vyrobit zbraňové systémy, které by se vyrovnaly novým zbraním vyvinutým Ruskem a Čínou.

Vynaložené peníze však nebyly úplně ztrátové: Od schválení vojenských akcí USA v Afghánistánu v září 2001 vzrostla hodnota akcií pěti největších obranných společností v průměru o téměř 900 %.

Mezi těmi, kdo z investic do těchto akcií profitovali, jsou téměř čtyři desítky členů Kongresu, kteří schvalují financování zakázek, jež tvoří většinu příjmů těchto společností. Nejméně 47 členů Kongresu a jejich manželky vlastní akcie (v hodnotě od 2 do 6,7 milionu dolarů) společností, které patří mezi 100 největších dodavatelů obranného průmyslu.

 

Průměrný počet slepic: 4.7 (24 hlasů)

Moc pěkné shrnutí, děkuji.

Takže se musí  najít nějací blbci, kteří  si nepovedenou F-35  koupí, když už to stálo takové peníze. Jenže to má háček -  je to sice stíhačka, ale moc to nelítá :-D. 

Co s tím? Je to jednoduché: dosadíme do nějaké kolonie na vhodnou pozici dostatečně velkou  blbku, která si bude hrát na vojandu,  ta  dostane "závazné doporučení" a problém je pro americké investory vyřešen.

Sice to stále  moc nelítá a asi ani nikdy pořádně lítat nebude, ale to vůbec nevadí. Hlavně, že to někdo zaplatí. 

PS: v titulku mám chybu. Místo "naše"  by tam mělo být "jejich"

Průměrný počet slepic: 4.7 (10 hlasů)

Ta stíhačka má jedno technické vylepšení. Dálkový imobilizér. Pokud by dodavatel nesouhlasil s Vaším použitím tohoto stroje, tak ho aktivuje a vy ten Váš stroj ani nenastartujete.

Průměrný počet slepic: 4.6 (13 hlasů)
Trvalý odkaz

Vážený pane Inzo, 

děkuji za tip na knihu, už jsem si ji stáhl :-). 

Jinak jste to mohl zkrátit na větu, že USA po konci studené války výrazně seškrtaly vojenský rozpočet, takže teď musí trochu dohánět. To je samozřejmě pravda. A otázka zní, co s tím máme dělat my? Nemáme (myslím ČR) nakupovat zbraně? Máme se začít učit mandarínsky a vyslat do ČLR delegaci v čele s Krtečkem? Nebo si udělat kafe, zapálit doutník a sledovat, jak se Titanik potápí? My všichni ale na tom Titaniku plujeme, takže bych spíše uvítal nějaké nápady, jak se nepotopit. Nebo máte pocit, že jsme spíše součástí toho nového světa, který přichází? Co navrhujete?

Milkman  

Průměrný počet slepic: 3.6 (14 hlasů)

Ne, nepochopil jste to, není pravda, že by USA podfinancovaly vojenský vývoj, a dva tři biliony dolarů by to spravily.  Skutečností je, že díky 40 let neoliberalismu a jím prosazovaného růstu finačního sektoru na úkor průmyslu došlo v zemi ke změně celé její struktury a populace. Počínaje školstvím, na všech jeho stupních, včetně univerzit je příklon k neproduktivním humanitárním směrům, počet studentů na technických oborech a jejich úroveň klesá. Už nejsou ani kantoři na odpovídající úrovni. Z výzkumných a vývojových kanceláří odcházejí staří zkušení a není dost mladých, aby je nahradili. Ukažte mi jediný úspěch amerického průmyslu v novém století, který by ohromil svět. Nic nenajdete. A to byla Amerika kdysi průmyslovou velmocí č.1. Kdysi!
Ukažte mi jediný vojenský konflikt, kde Američané v novém století zvítězili. Všechno prohráli a jako stát na tom tratili, těch 32 bilionů státního dluhu nespadlo s nebe. Ale vojenskoprůmyslový komplex a všichni tam zaháčkovaní inkasovali velké prachy. To je hlavní strategie, odklonit co nejvíc ze státního rozpočtu, navýšit dluhy, zbídačit stát, jen když já mám zisk.
Neproduktivní kasinový finanční sektor, jako rakovina, prorůstá celou společností a také tu společnost polarizuje. Příjmy horního 1% rostou, zbylých 99% desetiletí stagnuje nebo se propadá dolů. Střední třída přestává existovat. A finanční oligarchie, to 1% z 1%, jejíž zisky rostou jako nikdy a která ve skutečnosti ovládá společnost, žádnou změnu nedovolí. Sama sobě podřezává větev, na které sedí. Titanik se potápí, ale světla ještě svítí a v salonu 1.třídy se popíjí a hraje pokr. Tuší co je čeká, ale šance vyhrát balík to přehlušuje. Koho zachvátil neoliberalismus je ztracený.
Budoucnost světa je v multipolárním uspořádání. A pokud dojde k válce, tak se ten přechod se jenom urychlí. Nebude se bojovat o Ukrajinu, bude to střet mezi starým a novým uspořádáním světa. Pokud přežijeme, bude to pro mnohé z nás šok. Ono to Sibylino proroctví tady zapustilo hluboké kořeny.
Průměrný počet slepic: 5 (18 hlasů)

Souhlasím s Vámi a k tomu co jste napsal by bylo možno připsat spoustu dodatků které tyto Vaše názory podporují, napíšu jen jeden.

Stačí se podívat na to jakého prezidenta si tak velká a zatím ještě mocná země zvolila a každému uvažujícímu člověku je jasné že to není normální a že taková země spěje k velkému průseru. Je to podobné jako když ke konci SSSR stál na tribuně Leonid Brežněv.

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)

Velmi slušně popsáno, nemůžu nesouhlasit !!! Myslím si to stejně, ale nedokázala bych to takto sesumírovat, jako Vy.

Mne napadá přirovnání k Době římské. Obrovský a rychlý vývoj společnosti a pak její zhroucení. Kdysi obdivovaný západ Evropy se dnes pinoží v malichernostech typu: Kolik existuje pohlaví a podobně. A skončí to úplně stejně, jak v tom Římě.

Mám pocit, že se naše evropská společnost obrazně řečeno válí přežraná na otomanech a strká si do krku prst, aby se po vyprázdnění žaludku mohla zase nažrat nějakým dalším nesmyslem, jako jsou třeba černošskými herci obsazené role anglických Lordů 19.století v úchvatných seriálových cyklech vysílaných na Neflixu.

Kdo má trochu rozumu v hlavě by měl utéct, kdyby bylo kam..

Prima odpoledne!

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

...velmi zajímavá diskuse.

Armáda byla součástí vojenskopolitického uskupení socialistických států jednoznačně postavených proti vojenskopolitickému uskupení kapitalistických států. My starší jsme byli vedeni ideologií i výcvikem, být připraveni bránit vlast a socialismus. Vojenská politika státu i celého vojenskopolitického uskupení byla založena na obranném systému v první řadě, ale cvičily se i útočné operace. Jednotlivé státy měly připraveny úkoly pro konkrétní pravděpodobné cíle proti konkrétnímu možnému protivníkovi v rámci aliance, ale zároveň byly postaveny pro úkol obrany vlastního územního prostoru. Z druhé strany nepostupovali jinak.

Naši politici s "ukončením" socialistického směřování usoudili, že obranná funkce národní armády je bezpředmětná, protože účastí v aliančním systému NATO, při absenci aliančního uskupení předpokládaného protivníka, se vytrácí nutnost výcviku vojenských záloh pro potřeby vlastní obrany země a bude "stačit" armáda podle požadavků představitelů NATO.

Ukazuje se, že politici "někde udělali chybu" podobně jako kdysi "soudruzi v NDR", jen se nejedná o plastové lžičky na kávu a teď jsou vyděšeni, že se od nich chce něco ze strany NATO, ba co víc, že největší spásou je logistické zajištění možného nástupu armády USA na zbylých prostorách po Československé lidové armádě, pokud možno napříč současnou ČR.

V diskusi jsem postihnul kritiku Vidláka ohledně jeho zásadového přístupu k PRO, se kterou do určité míry souzním, byť zrovna v tomto článku se Vidlák rozhodně neplete. Problém však spočívá skutečně v perspektivě. Tedy nejen s Leninovým "Co dělat?".

Všimněte si, že zde na těchto stránkách se stejně jako ve veřejnoprávních, ani jiných "oficiálně přijímaných vládně vítaných" sdělovadlech informace že proběhne v parlamentu diskuse o "Dohodě ČR a USA" ohledně přípravy prostor pro možný "dočasný pobyt armády USA" na 11 let. Tedy fakticky na deset s roční opcí, pokud dojde po vypovězení smlouvy po deseti letech z kterékoliv smluvní strany. Tuto informaci o projednávání jsem poskytnul "pouze" já s tím, že je možno přijít dnes v 15 hodin na Malostranské náměstí a podpořit KSČM v demonstraci proti tomuto projednávání.

Netrvám na tom, že jediný, kdo může v budoucnosti spasit ČR je KSČM. Může to být stejně iluzorní, jako přístup Jindřicha Rajchla a jeho PRO. Jde totiž především o společenskou objednávku a společenský zájem ne se nechat vést konkrétní politickou stranou, ale mít zájem jednak pro změnu současného vývoje a vědět, že směr, který prosazují konkrétní politické strany a jejich příznivci jsou a budou podporováni širším společenským zájmem.

Je současný zájem České veřejnosti zabránit zrůdnostem současné vlády a jejích jednotlivých figurek očividně voděných na provázcích, možná ani to ne, fungujících jako maňásci (pro neznalé, maňásek je figura z látky s rozeznatelnou hlavou, jejíž hadrové tělo se navlékne na ruku vodiče-herce-a rukou i hlasem je vyjadřována vůle režiséra. Provázky, kašpárka zavěšeného na drátu, se mohou zamotat, ale pohyby maňáska jsou mnohem jasnější a přímočařejší, pro režiséra je nebezpečím "jen" křeč v hercově ruce)? 

Není, právě teď, úplně nutné srovnávat počet agresí vedených Ruskem nebo USA. Obojí jsou neomluvitelné a řeší zájmy a potřeby agresorů. V tom bylo jednoznačnější a paradoxně "bezpečnější" rozdělení světa na dva nesmiřitelné politické a vojenskopolitické bloky. S odstraněním jednoho z nich došlo k utržení se ze řetězu loutkovodičů, kteří na válkách neskutečně vydělávají a aktuálně nejvhodnějšími loutkami v celém tom systému jsou země, které "zbyly na rozhraní". Nejpapežštější z nich se k naší smůle zdá být naše zemička a mnozí se tu dohadujeme ne o naší perspektivě, ale vině mocností, které si nás ve skutečnosti mažou na chleba.

Přeji všem hezký den, někteří se možná potkáme po patnácté hodině na Malostranském náměstí, někteří si třeba pustí přímý přenos z poslanecké sněmovny. Jde však hlavně o to, aby lidé v produktivním věku nečekali na to, až budou ústy drhnout "rajóny" v další možné době "dočasného umístění spřátelených zahraničních vojsk" na našem území. V tom smyslu mě přechází optimismus.

Průměrný počet slepic: 4.6 (16 hlasů)
Trvalý odkaz

Podojit české obyvatelstvo co to dá, a za ukradené peníze nakoupit americký válečný šrot.

A až nebude z čeho české obyvatelstvo dojit, tak ho poslat v první vlně bránit henten onu demokraciju na východní frontu.

A kdyby náhodou nějaký český trouba zbyl, tak ho ještě mohou poslat bránit henten onu demokraciju na Taiwan. ;o)

Průměrný počet slepic: 4.4 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Tragikomické je, že to co bylo před půlrokem dezinformace s trestním postihem, tak dnes z těch emerickýma exkrementama znešištěných papalášů leze samo. ;o/

Průměrný počet slepic: 4.5 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

Tak tohle mně dnes rozsekalo, "Já vím, na Ukrajině umí Kličko sestřelit Kinžál pistolí, ale u Hřiba bych si na to teda nevsadil… Nemluvě o tom, že jeho jméno přímo evokuje, co se s Prahou v případě války stane." ... Díky za to, válím se ještě teď

Průměrný počet slepic: 4.1 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Psalo se zde o dolaru a o zlatu. Podle mne to spolu hodně souvisí, pokud dojde k dedolarizaci, potom alespoň na čas bude místo dolaru částečně zlato. Navíc kdo si nechá většinu rezerv v dolaru, ten na tom prodělá. Jak se zdá značná část států takto uvažuje. Jenže mnoho našich současných vládních politiků chápe že prodávat dolar a nakupovat zlato není v zájmu USA a tak je guvernér centrální banky který nákup zlata prosazuje u nich mírně řečeno neoblíbený.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zlaty-poklad-Ceske-republiky-Zatim-13-5-tuny-ma-byt-az-100-tun-737033

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)