geopolitika

Články

Hybridní hrozba odevšad...

Autor

Tak nám do německých předčasných voleb zasáhl Elon Musk. Napsal na svém twitteru, že Německo může zachránit jedině AfD. Praskání žilek bylo slyšet především v evropském parlamentu a samozřejmě všude mezi liberály. Amerika proti nám vede hybridní operaci. Američtí představitelé dávají peníze evropským politickým stranám (Třeba Nigellu Farageovi) a vyjadřují předvolební podporu na sociálních sítích, které si nechtějí nechat od Jourové zcenzurovat.

Geopolitický handl?

Autor

Sledujete někdo ruské stahování ze syrských základen? Všichni víme o jejich námořním přístavu v Tartúsu a letišti v Latákii, ale o těch zhruba dvaceti dalších se moc nemluvilo. Většina z nich totiž byla na severu Sýrie a představovaly jakési hraniční pásmo mezi syrským a tureckým vlivem. Rusové je všechny evakuovali a mluví o tom, že si ponechají jen ty dvě největší, které jediné také potřebují kvůli své vlastní prestiži. V Latákii mají své systémy protivzdušné obrany, jejichž radary monitorují celé východní středomoří a pak samozřejmě potřebují pořádný přístav.

Z nenávisti...

Autor

Krátký knižní úvodník:

Přátelé, tak knihy mi prý dojdou až ve čtvrtek 12.12. Nastříhali jsme adresy, polepili obálky a vše připravili, ale zásilka včera nedorazila. Přišla jen stručná omluva mailem, že paletu knih budou nakonec odesílat až ve středu. Jsem připraven vše zvládnout tak, že poslední objednané knihy k vám odejdou v pondělí 16.12.

Omlouvám se všem a děkuji vám za shovívavost.

A teď už dnešní text:

Svět se v brusel obrací...

Autor

Evropský parlament si nedávno odhlasoval, že volby v Gruzii byly nelegitimní. Důkazem bylo to, že vyhrál Gruzínský sen, který je proruský. Co znamená, že je proruský? To znamená všechno, co není prounijní. Každý, kdo nepřijede do Brusele políbit prsten Uršule Leyenové, je proruský a nelegitimní. Zdrojem vší moci v Gruzii není lid, ale Evropská komise. Je to jasné?

Krása střídá nádheru...

Autor

Tak jsme se dozvěděli, že se všichni jůtubeři a digitální tvůrci musejí zaregistrovat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Prý kvůli evropské směrnici, ale ta nic podobného nenařizuje. To jen na ministerstvu kultury byli zase jednou papežštější než papež. Například takový ministr kultury, Martin Baxa (to je ten s tím motýlkem, co vypadá jako šašek) o tom nejspíš ani nevěděl. Což mě nepřekvapuje, stejně tak mě nepřekvapuje, jak se to teď snaží svést na samotnou RRTV, že jde o její pochybení. Takhle se modroptáci třicet let vymlouvají na komunisty a deset let na Babiše.

A potřetí jako sanatorium...

Autor

Ve středu zaútočili Ukrajinci na cíle v Rusku pomocí střel Storm shadow, výsledky úspěšného útoku si natočili z dronů a zveřejnili je. Rusové odpověděli vystřelením balistické rakety na Dněpropetrovsk. Tentokrát ještě s konvenčními hlavicemi. Viděl jsem nějaká videa z dopadu a vůbec se mi to nelíbilo. Raketa každopádně letěla hodně hodně rychle a hladce prošla všemi druhy protivzdušné obrany.

Podruhé jako fraška...

Autor

Švédská vláda začala svému národu rozesílat brožuru, co dělat v případě jaderné války s Ruskem… Ano, to se vám stane, když přestanete být neutrální země a přidáte se do paktu, který Trump považuje za přežitý. Francie prý zase spustila jakési webové stránky, kde se dozvíte základní pokyny, kdyby nějaký ten Sarmat fakt přiletěl. Ale bude rozumné se podívat teď hned, protože stačí, aby nějaký Čepiga s Myškinem přestříhli podmořské internetové kabely a vaše připojení bude fungovat stejně dobře jako Bartošova digitalizace.

Jdeme do finále...

Autor

Tak nám Putin podepsal dekret o úpravě ruské jaderné doktríny. Ausgerechnet ta úprava zahrnuje přesně to, o čem se včera a dnes mluví – povolení úderů raketami ATACAMS do hloubi ruského území. Rusko si nově vyhrazuje právo zaútočit jadernými zbraněmi i v případě velkého konvenčního útoku a také proti nejaderné zemi, která je podporovaná jadernou mocností. Mají tam toho ještě víc, jako třeba, kdyby někdo zaútočil na Bělorusko, ale všechny ruské agentury zdůrazňovaly především ten útok raketami dlouhého doletu do hloubi Ruska.

Poslední, který si zatím "netroufl..."

Autor

Vkaždém pojednání o geopolitice se dočtete, že na větě jsou čtyři ohniska napětí. Jedním hranice mezi Ruskem a Evropou, druhým je Izrael a jeho bližší i vzdálenější muslimští sousedé, třetím ohniskem je korejský poloostrov a hranice mezi Korejemi a čtvrtým je ostrov Tchaj-wan. Všechny krize se odehrávají v tomto prostoru. Zde nejsou dávné spory uzavřené, zde se sní o změnách statusu quo.